Aan de fronten voor Madrid is weinig gewijzigd I De toestand van den H. Vader ernstiger DE DELFTSCHE POORT TE ROTTERDAM WORDT VERROLD Meisje door trein vermorzeld e De bomaanslagen te Lissabon Het heden VEREENIGDE katholieke pers Kardinaal Bertram naar Berlijn Amerikaansche methode Een rede door Vincent Auriol Om Malaga wordt hevig gestreden Hitier zal Eden antwoorden nieuws van DE BAROMETER I ti 'fy BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE; NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 VRIJDAG 22 JANUARI 1937 - OCHTENDBLAD ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per ^eek 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20371 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., fngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 certf per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Het 2.300.000 K.G. wegende ge vaarte wordt 60 M. achter waarts geplaatst Ruilhandel en opheffing van be perkingen en tarieven zijn noodig voor een nieuwe wereldwelvaart Wü Hi, v Hij zou met de Duitsche regeering besprekingen hebben te voeren De Moefti van Jerusalem is voor de Koninklijke commissie verschenen oordeel uit te spreken over de Arabische kwestie in Palestina De regeeringstroepen zouden pogen Marbella en Estepona te heroveren Te Gibraltar hoort men de kanonnen dreunen De strijd in het Noorden Geen wanorde in Bilbao Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu^ De vrijwilligers-kwestie De grondstoffenkwestie te Genève Voorstellen van Poolsche zijde te verwachten In verband met den aanleg der rijksautobanen in Duitschland is over het Merra- dal in de nabijheid'van Hann.Münden een brug gebouwd, welke 60meter hoog, 41.5 M. breed en'416 M. lang is Onbewaakte overweg te Bunnik (Utr.) heeft een slacht offer geëischt Ook gistermorgen is wederom een bom tot ontploffing gekomen Verscheidene personen zijn gearresteerd Men zou vreezen, dat Z.H. de Paus lijdende is aan koudvuur De staking in België's steenkoolindustrie Een stadsbeeld van Sianfoe, de hoofdstad van Sjensi in Noord-West China, dat door de roode troepen is bezet Wapenhandelaars te Luik gearresteerd De overstroomingen der Ohio en Missouri CHICAGO, 21 Jan. (Reuter). Naar schatting New-York onder een sneeuwdek De „officier van den Tower" in vrijheid NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT De gemeenteraad van Rotterdam heeft Donderdagmiddag zijn goedkeu- ring gehecht aan het plan van den directeur van den technischen dienst tot verbetering van het Hofplein, met vaststelling van de rooilijn volgens de bestaande bebouwing. Ter verkrijging van het zestig meter breede verkeersplein is noodig, dat de Delftsche Poort, het meest bekende Pionument van Rotterdam, zal worden verplaatst. Pe minister van Waterstaat heeft na ken- h*sneming van het plan van Rotterdam het °°rdeei van de rijkscommissie voor monumen- ^özorg over deze verplaatsing gevraagd. Met den technischen dienst van Rotterdam was de commissie van hieening, dat de verplaatsing 60 hleter achterwaarts zonder groot fisico voor het gebouw technisch *eer goed mogelijk is. De commissie hoemde het plan van Rotterdam wel °vérwogen. Het biedt h.i. alle waar borgen, dat de poort onbeschadigd °P haar nieuwe plaats zal komen te staan, als afsluiting van de te dem pen Rotterdamsche Schie. De Delftsche Poort, die 2.300.000 K.G. weegt, 18 meter hoog is en op een grondvlak van 12 bij 18 meter staat, zal dus op Amerikaansche wijze borden verrold. Parijs, 21 Jan. (Havas). In de American club heeft minister Vincent Auriol een re devoering uitgesproken na een inleiding door den voorzitter, Theodore Rousseau. Uitleent Auriol zeide o.m.: Frankrijk is harts- 'ditelyk voor den vrede en de vrijheid. Beide afhankelijk van de welvaart van alle lan- lt.tl en de actieve en vertrouwende samenwer- der volkeren ter wereld. ovde is voor een groot deel af- hkeiijk van de economische. Uit de ellende qe de wanhoop in den strijd om het bestaan en ielle concurrences op economisch gebied ko- W PiJ'na altijd troebelen in het binnenland en '°8 naar het buitenland voort. Cll 0t>rtgaande wees spr. er op, dat Frankrijk L Amerika in vele opzichten op elkander lij- V en i.democratische experimenten zijn". Wij i^den geleid door bezorgdheid voor het tj dschdom, door den wil ieder burger het mid- ïp ie geven tot een hernieuwing van de alge- etle bedrijvigheid, grooter welzijn, gelukkiger, Aardiger bestaan. Wat de methodes aangaat, i„ G®Ven wij beide, dat het ijdel en gevaarlijk 111 de autarkie een eenzame, teruggetrokken e'vaart te zoeken. Opleving van den ruilhandel, voortschrjj- jjehde opheffing van tarieven en beperkin- doen ons een terugkeer van de wereld kaart verwachten. 11 gelooven stellig dat een aaneensluiting democratieën op monetair en economisch ed in de wereld een machtigen en weldoen- haard kan vormen. Wij gelooven, dat deze staat moet zijn den weerstand te doen weg- die daartegen bestaat. Daarom wjj er de voorkeur aan gegeven den weg ^hen naar een blijvende muntstabilisatie. b tij. ®.°iang die niet tot stand is gekomen, zal de ing van goederen en kapitalen door de t^iatie gevaar loopen. Muntstabilisatie is een W voorwaarden voor veiligheid van de uit ing. h,^aar Onze Romeinsche correspondent seint d.d. 21 Januari: Het vertrek van Kardinaal Bertram dat op hedenavond is bepaald, zou verband houden met een bijzondere opdracht aan dezen Kardinaal om in Duitschland met de regeering besprekingen te voeren vóór de rijksdagrede van Hitier, waaraan een be slissende beteekenis wordt toegekend. De besprekingen te Rome, aan het ziekbed van den H. Vader, zullen eerst worden voort gezet, nadat Kardinaal Bertram hierover na dere berichten heeft gezonden. om zijn MADRID, 21 Jan. (Havas). De verdedi- gingsraad van Madrid heeft een commu niqué gepubliceerd, waarin wordt gemeld, dat na de hevige gevechten om de Cerro de los Angeles in de afgeloopen 24 uur geen wijziging is gekomen in den algemeenen toestand aan het fropt voor Madrid. Een escadrille vliegtuigen van de nationalis ten trachtte Madrid te bombardeeren, doch moest den strijd aanbinden met jachtvliegtui gen van de regeering. Twee drie-motorige Junkers-vliegtuigen werden omlaag geschoten. Het hoofdkwartier der rechtschen deelde mede, dat gevangen genomen soldaten van de regeeringstroepen verklaard hebben, dat plotseling was besloten tot den aanval op de Cerro de los Angeles. De aanvallers maakten deel uit van verschillende corpsen en werden gesteund door tanks en artillerie, zij naderden tot de stellingen der rechtschen, die hen door een levendig artillerievuur terugdreven. In hun achtervolging van de regeeringstroepen rukten de rechtschen drie kilometer op. De zender van Sevilla heeft mede gedeeld, dat de rechtsche troepen gisteren nieuwe vorderingen hebben gemaakt bij Malaga. Zij hebben den regeeringstroepen groote verliezen aan menschenlevens en oorlogstuig toegebracht. Donderdagochtend werd te Gibraltar een hevig kanonvuur gehoord, hetgeen erop wijst, dat een felle strijd wordt gevoerd na bij Marbella. De regeeringstroepen willen klaarblijkelijk Marbella en Estepona her overen. Te Algeciras zijn versterkingen uit Marokko aan land gezet. Het transportschip is zonder escorte van Marokko overgestoken. Geen oor logsschepen van de regeering zijn sedert het offensief bij Marbella en Estepona in de Straat van Gibraltar gezien. Uit Bilbao wordt gemeld, dat de Baskische raad van verdediging het volgende communiqué heeft uitgegeven: Vlandaag is artillerievuur uitgewisseld. De republikeinsche kanonnen hebben met succes de rechtsche stellingen van Anguioztar, Larro- gain en de hoogovens van Vergara onder vuur genomen. Aan de andere fronten is het rustig gebleven. Uit Bilbao wordt verder gemeld, dat volgens berichten ontvangen door het persbureau van de Baskische delegatie 150 personen gefusil leerd zijn te Pamplona, Zondag j.l. en 200 te Vera de Bidassoa. Van dezelfde zijde wordt ver klaard, dat de rechtschen in Navarre 14.000 personen hebben gefusilleerd sedert het begin van de vijandelijkheden. De Baskische regeeringsdelegatie doet mede- deeling van een nota, waarin de berichten wor den tegengesproken, volgens welke zich wan ordelijkheden zouden hebben voorgedaan in Bilbao. In de nota wordt er op gewezen, dat Fran- sche journalisten op het oogenblik een bezoek brengen aan het Baskische front en dat zij zullen vertellen, wat zij gezien hebben, zoodat op deze wijze de waarheid rechtgezet zal wor den. Tenslotte wordt gezegd: de oorlog is slechts een lange reeks nederlagen voor de rechtschen, of zij nu door de Italianen of Duitschers ge holpen worden, of niet. De persafdeeling der Baskische regeering deelt mede, dat Duitsche kruisers hulp hebben ver leend bij het leggen van mijnen voor de haven van Bilbao. Het grootste deel dezer mijnen is vernield door vliegtuigen of vaartuigen der re> geering. De autoriteiten van de Spaansche zóne van Marokko hebben besloten den toegang te wei geren aan Franschen, die beschikken over een pas, welke later dan 17 Juli 1936 is gedateerd |j VERWACHTING: Matige tot krachtigen Zuidoostelijke tot Zuidelijken wind, zwaar bewolkt of betrokken met regen in het Westen en natte sneeuw in het Oosten, weinig verandering in temperatuur. Verdere dering. vooruitzichten: Weinig veran- ÜIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllliillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillT De Fransche Senaat heeft met 283 stem men voor, dat wil zeggen met algemeene stemmen, het wetsontwerp betreffende de kwestie der vrijwilligers voor Spanje, aan genomen. WARSCHAU, 20 Jan. (Havas). De minister van buitenlandsche zaken, Beck, die Polen in den Volkenbondsraad zal vertegenwoordigen, zal te Genève een ontwerp indienen, strekkende tot de vorming van een grondstoffencomité. Een officieus Poolsch commentaar stelt in het licht, dat deze kwestie „verbonden is met de kwestie van oorlog of vrede zelf". Het doet uitkomen, dat de scheiding van Europa in ideologische bloes niet gevaarlijker is dan de scheiding in verzadigde en onverzadigde landen. een toenemende vrijheid voor dien tj6 "'^hdel is een voorwaarde voor die stabilisa- tiit probleem moet zoo Spoedig mogelijk Hstreeks ter hand genomen worden. Dat 't hepfn beste middel een einde te maken aan de eeldheid en zwakte van Europa. Hor het oogenblik is er geen dringender «b noodzakelijker taak dan 'n eind te ma- san de anarchie en de economische be- Vit CVXkCuL tlllt til vit ttv/liv/lllikiuilt Ut f rlcingen, die Europa uitputten en de we- verlammen. Ook algemeene ontwape- is noodzakelijk. Sii vormt de vurige wensch van Frankrijk W® herhaaldelijk door Groot-Brittannië als \f,cb geuit, evenals door Amerika. Het is ge ile en ijdel te streven naar een welvaart, ^e^Hnkelijk is vari vrijen ruilhandel in een Van wantrouwen en opstapeling van wa- ^oge 1937 de gelukkige komst aanschou- Vah den economischen vrede. V- Op den onbewaakten overweg te Bunnik, welke den Meerenveldscheweg kruist, is Donderdagmiddag omstreeks kwart voor drie een ongeveer 20-jarig meisje door den diesel, komende uit Den Bosch en gaande naar Utrecht, gegrepen en vermorzeld. Het meisje passeerde den overweg loopende, waarbij het niet voldoende heeft uitgekeken, al dus eenige ooggetuigen. De veldwachter van Bunnik stelde ter plaat se een onderzoek in. Het slachtoffer, dat eerst niet kon worden geïdentificeerd, bleek, na on derzoek te zijn de 22-jarige Antonia Cornelia van Barneveld, wonende Laan van Soesbergen te Utrecht. LISSABON, 21 Januari (Havas) Om half twaalf is vanmorgen weder om een bom tot ontploffing gekomen in één der bureaux van het ministerie van Oorlog. De aangerichte schade is aanzienlijk en er werden vijf ambtenaren licht gewond. Van het zestal bommen, dat in den af geloopen nacht tot ontploffing is gekomen, is de ergste de bom geweest, die in het ministerie van Onderwijs twee verdiepingen vernielde. Hoewel de zoldering op hen neer stortte bleven de minister van Opvoeding en de kabinetsecretaris ongedeerd. In verband met de terroristische aanslagen in den afgeloopen nacht heeft de politie der tien personen in arrest gesteld. De minister van Binnenlandschè Zaken, Mario Pais Souba, heeft naar aanleiding van het ge beurde het volgende verklaard: „Wat zich van nacht in Lissabon heeft afgespeeld, is zeker het werk van buitenlanders, geholpen door slechte Portugeezen. Het betreft hier 'n reactie op de huidige internationale wanorde. Deze ge beurtenissen bewijzen, hoezeer de Portugeesche regeering gelijk had, toen zij beweerde, dat de strijd, die thans in Spanje geleverd wordt, het leven van het Portugeesche volk in werkelijk gevaar brengt. Het gevaar komt van buiten. De aanzienlijke schade, die door de bommen is veroorzaakt, bewijst dat deze terroristische hel- sche machines niet in Portugal vervaardigd zijn. Dit gevaar van buiten moet moedig bestreden worden." Voorts is nog van regeeringszijde medege deeld, dat uit de talrijke telefoongesprekken, die met de autoriteiten in de provincie gevoerd zijn, gebleken is, dat alles in het land rustig is. Men heeft nog geen enkele nadere inlichting kunnen krijgen over de personen, die gearresteerd zijn en onder wie zich een Engelschman be vindt. Nader wordt uit Lissabon bericht: De En gelschman, die in verband met de bomaanslagen gearresteerd was, is na verhoord te zijn, op vrije voeten gesteld, daar gebleken is, dat hij toen de ontploffingen geschiedden, één der getroffen gebouwen was binnengesneld, teneinde even tueel hulp te verleenen. VATICAANSTAD, 21 Jan. (Reuter) De toestand van Z. H. den Paus wordt algemeen precair geacht. Er heeft zich een ernstige wending in het ziekteverloop voorgedaan. Men spreekt hier hedenavond de vrees uit, dat Z. H. de Paus lijdende zou zijn aan koudvuur. Ook door Reuter wordt ons medege deeld, dat de ziekte van den H. Vader een meer ernstige wending heeft genomen. Men zou den alge meenen toestand van den Paus als weinig gunstig beschouwen. BERLIJN, 21 Jan. (D.N.B.) Van welin gelichte zijde wordt medegedeeld, dat Rijks kanselier Hitier zelf zal antwoorden op de rede, die Eden Dinsdag in het Lagerhuis heeft gehouden. Het antwoord zal speciaal die passages betreffen, die Duitschland gol den. BRUSSEL, 21 Jan. (Belga) Het ministerie van arbeid deelt mede, dat geen wijziging is in getreden in de mijnbekkens van Limburg en Luik. In het centrum is de staking iets vermin derd, doch in de gebieden van Charleroi en in de Borinage is deze iets toegenomen.' De algemeene indruk is evenwel, dat de be weging in kracht afneemt en dat in het begin van de volgende week het werk zal worden hervat. LUIK, 21 Jan. (Havas) De politie heeft twee wapenhandelaars, een Franschman en een Belg, in hechtenis genomen. Zij hebben bekend voor al machinegeweren en patronen aan 't Spaan sche volksfront verkocht te hebben, waarop zij een winst van verscheidene honderdduizenden francs hadden gemaakt. zijn 20.000 personen in het midden-Westen en Zuidoosten dakloos tengevolge van de over stroomingen. EVANSVILLE, 21 Jan. (Havas) Tengevolge van het breken van een dijk is het dorpje Hazleton geheel overstroomd. De vijfhonderd inwoners zijn erin geslaagd de omringende hoogten te bereiken. Men schat het aantal dakloozen tengevolge van de overstroomingen op 20.000 op de oevers van den Ohio en 2500 op de oevers van den Mis souri, 3000 in West-Virgina, 8000 in Indiana, 1000 in Tennessee en 2000 in Arkansas. Tot nu toe zijn 13 menschen om het leven gekomen. De regen blijft aanhouden in Ohio en Ar kansas en het roode kruis heeft dringend hulp verzocht. NEW YORK, 21 Jan. (Havas) De eerste sneeuwstorm is neergedaald op New York en kwam uit N.W. richting van de kusten van New Foundland. De sneeuw ligt 10 c.M. dik. 9000 arbeiders zijn met 600 auto's den geheelen nacht bezig geweest met sneeuwruimen. LONDEN, 21 Jan. Luitenant Baillie Stewart, bekend onder den naam „de officier van den Tower", is gisteren in vrijheid gesteld. Zooals men zich zal herinneren was luitenant Baillie Stewart tot vijf jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens het verraden van militaire ge heimen aan een buitenlandsche mogendheid. Hij heeft gratie gekregen voor een deel van zijn straf en zou de volgende maand in vrijheid worden gesteld, doch Dinsdag j.l. is zijn vader, kolonel Baillie-Wright, overleden en hierom is hi) eerder vriieelaten. In Vaticaanstad zou worden gevreesd, dat Z.H. de Paus lijdend is aan koudvuur. Opnieuw is te Lissabon een bom tot ontploffing gekomen; verscheidene personen werden door de politie reeds gearresteerd. Om Malaga wordt nog steeds heftig gestreden; te Gibraltar hoort men voortdurend dreunen der kanonnen; de regeeringstroepen zouden trachten Marbella en Estepona te heroveren. Door minister Vincent Auriol werd een rede gehouden over de voorwaarden tot terugkeer van de wereldwelvaart. De oppositie der afgevaardigden in het Parle ment tegen de Japansche ministers leidt moge lijk tot ernstige verwikkelingen. Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over de Rijksbegrooting voor 1937. De ministers Gelissen en Deckers ontvingen een hooge Zweedsche onderscheiding. De Delftsche Poort te Rotterdam zal werden verrold in verband met de verbetering van het Hofplein. Overeenstemming bereikt tusschen de Regee ring en het gemeentebestuur van Rotterdam inzake het tunnelplan. De regeling van het autovervoer voor perso nen; bijzonderheden betreffende het vergun ningsstelsel. Meisje doodgereden te Bunnik (Utr.). op onbewaakten overweg In hooger beroep eveneens 150.boete ge- eischt tegen den hoofdredacteur van Het Volk wegens beleediging van Hitier. New-Yorksche Beurs: Slot onregelmatig. O IV W MUI mmiiinr 1) 1 w -é/s7 Stand op Vrjjdag 1 uur v.m.: 753,6 Vorige stand; 758.7.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1