Eetlust Hersteld Opruiming fctflip/ F0RMAMINÏ <|ïj) ft i DANK ZIJ SANATOGEN N.V. Wed. Oosten Zoon s Haarlem, 22 Jan. Kort en volledig Verbouw van woningen VRIJDAG 22 JANUARI 1937 RIJKSWEG AMSTERDAM— SASSENHE1M Wegverhardingen aanbesteed ORGELCONCERT Verkoopingen Propagandaclub „St. Bavo" In De Missiefilm „Tropenoffer" r°gramma van de Haarl. Radio- centrale op Zaterdag 23 Jan. R.K. Operettevereen. „Haarlem" gM Kinderen kunnen er soms zoo slecht uitzien, omdat zij hun eten nauwelijks aanroeren. Hier helpen geen vermaningen. De redder uit den nood is Sanatogen, dat den eetlust herstelt en bleeke snuitjes omtoovert in flinke, gezonde kinderen. Geef ook Uw kinderen Sanatogen en met het terugkeeren van den eetlust komt ook die blakende, heerlijke Sanatogen-gezondheid. Het zenuwsterkend voedsel George Robert geeft Maandag in de Ge meentelijke Concertzaal 'n orgelconcert met medewerking van Rosa Spier BURGERLIJKE STAND BALLONNETJES OPGELATEN Pamfletten beleedigend voor Hitier? COMPLETE WONINGINRICHTING ALBERDINGK THIJM SPEELT „Gezworen Kameraden" Alfred Rosenberg Voordracht van prof. dr. Kors O.P. voor Geloof en Wetenschap bedreigt U AGENDA Bioscopen 23 Januari Bioscopen INSTELLINGEN Stilstaan verboden Berichten reeds geplaatst in een deel onzer vorige oplaag DE SPOORWEGWERKEN ROND UTRECHT Opdracht voor 237.000 Verbitterde gevechten in den sector Moncloa Madrid weer onder zwaar kanon vuur genomen Pelgrimsschip te Ceuta gebombardeerd De bewapening van Duitschland Versterkingen in het dal der Nahe? STAD Vanwege den Rijkswaterstaat in de directie oord-Holland is te Haarlem aanbesteed: het "•aken van wegverhardingen op den Rijksweg 4, gedeelte AmsterdamSassenheim, tus sen den Vijfhuizerdwarsweg en den Kruisweg, op de opritten naar de viaducten over deze eSen, met bijkomende werken; bestek no. 57. Ingekomen waren 25 biljetten. Laagste inschrijver was voor a: P. C. ^aanen te Haarlem voor 266.370; voor b en c •V. Geruischloozeweg te Heemstede voor resp. 277.670 en 260.670. pe hoogste was voor a N.V. Holl. Betonweg jay- te Den Haag voor 370.400; voor b en c V. Wegenbouw Mij. te Heerlen voor resp. 1 329.168 en 298.818. IWS Eenigen tijd geleden heeft de gemeenteraad kan Haarlem een crediet verstrekt voor den ver- b°Uw van woningen van eenige Woningbouwver enigingen, welke woningen, omdat ze uit roeger tijd dateeren, eenigszins minder in trek 'in dan de moderne woningen van Haarlem- f^ord. Daarom zullen deze woningen verbeterd arden. Hoewel het al weer ettelijke maanden gleden is, dat de gemeenteraad het crediet goedkeurde, is nog steeds geen begin gemaakt. e vernemen hieromtrent dat thans de bestek en worden gereed gemaakt. Daarna moet de ^anbesteding gehouden worden, het werk moet Gegund worden en dan eerst kan men met de erbeteringen beginnen. Een en ander zal dus "°g wel eenigen tijd in beslag nemen. De woningstichting „Patrimonium" komt het ®orst aan de beurt, daarna de Haarlemsche dichting tot Woningverbetering. De bewoonde huizen van „Patrimonium" als mede een vijftiental leegstaande woningen zullen Wijze van proef eenige veranderingen onder aan, die ze voor de huurders en adspirant- "uurciers hopelijk meer aantrekkelijk zullen •«aken. Het programma van het op Maandag 25 januari, des avonds te 8.15 uur in de Concert- aal te Haarlem door George Robert te geven krgelconcert, met medewerking van Rosa Spier, Harpiste, luidt als volgt: L Prélude et Fugue C gr. t. (orgel) a. Barcarolle RogerDucasse b. Variations pastorales sur un vieux Noël (harp) Marcel Samuel Rousseau Vijfde Symphonie, Allegro vivace, Allegro "antabile, Andantino quasi allegretto, Ada- gio, Toccata (orgel) Ch. M. Widor j' Pantaisie (harp) C. Saint Saëns 1 Grand Choeur alia Haendel (orgel) Alex Guilmant Uitslag van de verkoopingen in „Het Notaris- Hbis" te Haarlem op Donderdag 21 Januari (de cilingprijzen moeten verhoogd worden met *"m. 8 pet. der vermelde uitslagen) Het woonhuis met garage, erf en tuin, Meer weg 2, Heemstede, voor totaal 6140 aan J. °uinker. Een huis met elf en tuin en afzonderlijk heb enden opgang voor bovenwoning, Schoterweg 178 zwart en rood, voor totaal 6025 aan E. H. Y - wax u ei L' Knipper. Eke Alg. R. K. Propagandaclub afd. „St. Bavo- jl-gthedraal" hield gisteren haar jaarvergade- 'bg onder leiding van den heer A. v. d. Veldt. zijn openingswoord sprak de voorzitter zijn 'evredenheid uit over het gedane werk en den "°eden geest waarin dit alles was verricht. Hij ??0Pte, dat de gezamenlijke gebeden in de H. 5®*, welke voor de club 1.1. Zondag is opge- HHkgen, ons zullen sterken voor 't vele werk, dat Hs te wachten staat. Secretaris en penningmeester brachten een /,eUrig jaarverslag uit. Bij de bestuursverkiezing *Crden de voorzitter en de penningmeester bij Acclamatie herkozen. De heer W. Beelen werd L vertegenwoordiger der R. K. Staatspartij 'Ö- Jongeren als nieuw bestuurslid benoemd. Uitvoerig werden de nieuwe plannen bespro- cu en eenige bestuursvoorstellen aangenomen. De Geestelijke Adviseur hield hierna nog een *°rte toespraak, waarin hij het mooie werk van Propaganda toelichtte en voorts een over- '°bt gaf van de indeeling van de parochie, uit /'elke cijfers duidelijk werd, welk een geweldig "erkterrein daar is. Hij de sluiting memoreerde de voorzitter der. •erfdag van den grooten idealist en stichter ah den Sovjetstaat Lenin. Hij bracht dit in erband met den grooten strijd tegen de ge- w'eldige organisatie en invloed van het commu- H'sihe en verzocht alle krachten in te span en dezen invloed, ook door propaganda, maar jipvenal door een waarachtige beleving van ons ^atholiek geloof, zoo klein mogelijk te maken. j, Gisterenavond draaide in het Gebouw „St. j Hvo" de Missiefilm „Tropenoffer." De voorzit- er van de Missievereeniging „Afrika aan Ch; ristus" afd. Haarlem sprak een hartelijk e'kom en zet in het kort het doel van den end uiteen. Hater Verstegen gaf vervolgens een korte ^klaring van de film, die daarna vertoond peze film neemt een aparte plaaTk in tus- de andere Missiefilms en de toeschou- k6r wordt van het begin tot het einde ge- °®id. .Hedenavond draait de film voor het laatst j,.er ter stede en zij die nog niet in het bezit H van kaarten kunnen die alsnog verkrijgen. Hrogr. ï'rt) l-Hrogr. II1: 800 Keuien; 9.05 Keulen; 9.20 j euien; 9.50 Parijs Radio; 11.50 Parijs Radio; U Vlaamsch Brussel; 12.51 Vlaamsch Brus- j, 1.20 Vlaamsch Brussel; 1.35 Keulen; 2.35 aUsch Brussel; 2.50 Fransch Brussel; 4.20 - Harnsch Brussei; 6.05 Boedapest; 7.00 Bero- j,Unster; 7.30 Keulen; 9.20 Beromünster; 9.50 g6l'ornünster 10.20 Vlaamsch Brussel; 10.30 11.20 Berlijn. b, Kr- IV= 8.00 Vlaamsch Brussel; 8.20 VI. ^Hssel; 8.30 VI. Brussel; 8.40 VI. Brussel; 8.45 Hrussel; 9.00 VI. Brussel; 9.20 Diversen; 10.35 Höon Regional; 10.50 London Regional; 11.05 hclon Regional; 11.20 Droitwich; 11.50 Droit- 1: Hilversum I (Huizen). 'ST. li: Hilversum II. wich; 12.50 Droitwich; 1.20 Droitwich; 2.20 Droitwich; 3.05 London Regional; 3.35 Droit wich- 4.35 Droitwich; 4.55 Droitwich; 5.35 Droit wich; 6.20 Droitwich; 7.05 Droitwich; 7.50 Droitwich; 8.20 Droitwich; 9.20 Droitwich; 9.40 Droitwich; 9.45 London Regional; 9.50 London Regional; 10.20 Droitwich; 10.40 Droitwich; 10.45 Droitwich; 11.30 Droitwich. Frogr. V: 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplaten - concert: verzoek - programma. Opera: 1. Paljas, Heinrich Schlussnuss; 2. Tos- ca, Alfred Piccaver; 3. Ein Maskenball, Hein rich Schlussnuss; 4. Peer Gynt Suite, New Light Symph. Orkest; Populair: 5. On a local train journey; 6. A Sailor's adventures; 7. Ernst Luim; 8. Marineliederpotpourri; 8.00—12.00 Diversen. De repetities der R. K. Operettevereeniging Haarlem zullen vanaf Maandag, 25 Januari a.s., weer gehouden worden in Restaurant Brink- mann aan de Groote Markt. Leden en oud-leden gelieven hiervan goede nota te nemen, daar zij allen Maandag a.s. ver wacht wordeh. Ook bestaat er nog gelegenheid voor het aanmelden van nieuwe leden, zoowel dames als heeren. Vanaf a.s. Maandag neemt de R. K. Operette vereeniging „Haarlem" voor de uitvoering eind van het seizoen in studie „De Regimentsdoch- ter", muziek van Donizetti. Nog zij medegedeeld, dat de jaarlijksche al- gemeene vergadering gehouden wordt Maandag 1 Februari bij Brinkmann. Het kunstenaarscentrum voor geestelijke weerbaarheid zal op 13 Febr. te Haarlem een conferentie voor kunstenaars beleggen, waar het onderwerp „Geestelijke weerbaarheid" zal worden ingeleid door mevr. Marianne Philips, ir. J. B. van Loghem en dr. G. Stuiveling, ter wijl het onderwerp „Kunstenaars en psychi sche werkelijkheid'' door bekende psychologen aan de orde zal worden gesteld. Het dansinstituut Micgielse en van Ake heeft een jubileum-bal gehouden ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan. Uit de leerlingen had zich een commissie gevormd, die met een har telijke toespraak van den heer Kroon aan elk der heeren een haard aanbood. De Nederland, sche Ver. van Dansleeraren, vertegenwoordigd door haar secretaris, den heer Hoendermaker, bood een enveloppe met inhoud aan. Er waren tal van bloemstukken ingekomen. B. en W. van Beverwijk hebben aan de firma Vroom en Dreesmann voor het bouwen van een winkelpand aan de Breestraat, aldaar, vergun ning verleend. Met het afbreken der voorma lige kantoor- en fabrieksgebouwen der N.V. Sigarenfabrieken vh. Gebr. Majoor is reeds be gonnen. Voor het diploma boekhouden van de ver- eenig'ing van leeraren is geslaagd de heer C. E. Veenstra uit Haarlem. Op 4 Maart zal de heer H. P. J. Busé, werk zaam op de afdeeling Verfwrijverij van de firma Joh. Enschede en Zn., 25 jaar in dienst dier firma zijn. Bij de op 22 December j.l. gehouden ,,Mer- curius-examens", slaagden voor de Engelsche Handelscorrespondentie de dames: P. E. M. Wagemaker en T. Broersma, beiden leerlingen van handelsinstituut „Baltussen, Jansweg 42, alhier. Zaterdag zal in den Stadsschouwburg het Centraal-Tooneel, dir. Cees L-aseur, een her. haling geven van het geestige tooneelwerk van Curt Götz, Prof. Hiob Pratorius, waarin de hoofdrollen vertolkt worden door Mary Dres- selhuys en Cees Laseur. De Kennemer Kunstkring geeft Zaterdag 23 Januari, des avonds om 8.15 uur een toc- neelavond in de tuinzaal van het Gem. Con certgebouw. Opgevoerd wordt „De Geest van de Olmenhoeve". Muzikale medewerking ver- leenen „The Rhythm Sellers". Het gilde is nog steeds actief. In de afgeloo- pen week werden in Haarlem tien fietsen gesto len. Een 60-jarige wielrijder, die voor het ver keerslicht bij de Groote Houtstraat stopte, slipte en viel op straat. Met een gebroken rech terbeen is het slachtoffer door een juist pas- seerenden ziekenauto naar het Groote Gasthuis gebracht. Terwijl de bewoonster afwezig was, heeft men zich gisterenmorgen door middel van een val- schen sleutel toegang verschaft tot een woning aan de Brakenburghstraat. Bij thuiskomst ver miste de dame uit de lade van haar buffet een bedrag van ƒ76. Mevrouw E. te Amsterdam .schrijft over haar jongen van 9 jaar: „Hij was lastig ge worden. kon niet leeren, met geen enkel kind opschie ten, at weinig en groeide hard." Teneinde raad gaf ik hem Sanatogen en na eenigen tijd begon hij rustiger te slapen, veel te eten en terwijl hij eerst hangerig was en niet wilde spelen, werd hij nu vroolijk." SANATOGEN Bi] alle Apothekers en Drogisten verkrijg baar vanaf f 1.- p. bus. Een 19-jarige Haarlemmer fietste zoo onvoor zichtig op den Hoogen Duin en Daalscheweg, dat hij nabij het Zandagt tegen een ijzeren hek opbotste en een hersenschudding kreeg. Na door dr. ïmmink voorloopig behandeld te zijn, is hij naar de St. Jan de Deo overgebracht. De Haarlemsche politie heeft de nand ge legd op een jongeman, die aan den Zeeweg een hoeveelheid oud ijzer heeft gestolen. De dief is aan de politie van Bloemendaal overgeleverd en heeft gastvrijheid gevonden in het politie bureau van Aerdenhout. B. en W. van Haarlem hebben besloten de Constantijn Huygensstraat in Haarlem-N. met een bocht door te trekken naar de Hooftstraat en vervolgens de Van Baerlestraat, die uitkomt op den Vergierdeweg, eveneens Constantijn Huygensstraat te noemen, daar zij in het ver lengde ligt. Geboren: z. van H. E. C. Kraakman-Hooij. d. van J. C. v. Bakel-Bakker. z. van H. Stoker- v. Dusschoten. d. van T. Wjjtvliet-Zwiers. d. van A. S. Bekema-v. d. Schuit. d. van G. v. Egmond-Burbach. Overleden: 21 Jan. J. Mes-Arps, 89 j., Ternate- straat. Voor de rechtbank te Arnhem stond terecht de 36-jarige opperman Th. L. uit Arnhem. Hem was ten laste gelegd dat hij in of omstreeks Augustus 1936 door bevestiging daarvan aan met een gas, lichter dan lucht, gevulde gummiballons en door het in de buitenlucht oplaten van een en ander bij Westenwind heeft verspreid en om verspreid te worden in voorraad heeft gehad een aantal gedrukte pamfletten, waarin een beleediging voorkwam van het hoofd van den bevrienden staat Duitschland in diens hoedanigheid, zulks terwijl hij wist of ernstige reden had om te ver moeden, dat in dat geschrift zoodanige belee diging voorkwam, komende toch daarin o.m. na den aanhef „Seit Hitler in Deutschland re- giert" de navolgende passus voor, wélke voor Adolf Hitler in zijn hoedanigheid van Rijkskan selier en leider van Duitschland beleedigend is: „Zu den über zehntausend von der S.A. und S.S. und Gestapo erschlagenen Menschen kom men die am 30 Juni 1934 von Hitier ermordeten eigenen Kameraden". Verdachte gaf toe dat hij ongeveer 560 ballon netjes had opgelaten, maar den inhoud van de pamfletten vond verdachte niet beleedigend. De substituut-officier van Justitie, Mr. Graaf van Limburg Stirum eischte een week gevange nisstraf. De raadsman, Mr. de Jong uit Amster dam concludeerde tot vrijspraak. Uitspraak op 2 Februari. ZATERDAG 23 JANUARI GEHEEL NIEUWE ETALAGES MET O.A. 'T BETERE GENRE MEUBELEN EN TAPIJTEN, WAARONDER „DARRAB"-KARPETTEN ZEER LAGE PRIJZEN WOENSDAG 27 JANUARI LAATSTE DAG DER OPRUIMING BARTELJORISSTRAAT 13—17 „Verandering van spijs doet eten", zal de Rederijkerskamer gedacht hebben, toen zij dit Amerikaansche blijspel van Eduard Terlingen en Gerard Nielen in studie nam. Van een too neel vereeniging, die herhaaldelijk een greep doet naar het hoogste, dat voor amateurs te berei ken valt, lijkt ons dat niet slecht gezien. Zoowel in verband met de spelers, die als menschen uit het werkelijke leven van den dag zeker deze realiteit niet uit het oog mogen verliezen als in betrekking tot het publiek, dat het hoo- gere en fijnere alleen kan waardeeren, wanneer de afwisseling met het gewone, luchtige niet achterwege blijft. In ieder geval is „Gezworen Kameraden" een boeiend stuk. Twee landloopers, een oude en een jonge, komen op een avond bij een afge legen villa in het Westen aan, waar de jonge man voor den afwezigen en, naar men dacht, overleden heer des huizes wordt gehouden. Dan ontwikkelt zich in de ontmoeting met verschil lende belangrijke kennissen uit het verleden van den „doode" een spannende intrige. Zelfs de verloofde erkent of herkent den geliefden man en deze speelt tot verbazing en verontwaar diging van den „gezworen kameraad" de een maal opgenomen rol met veel talent, tot het einde door. Hy ontmaskert een gewetenloozen neef, die het op het fortuin van den overledene en zelfs op diens verloofde heeft gemunt en weet door menigen handigen zet de zaken zóc ten goede te keeren, dat ten slotte alles onge- loofelijk prachtig terecht komt. Hoe dat gebeurt, vormt zoo'n groote verrassing, dat de onthulling ervan, met het oog op mogelijk latere opvoe ringen hier beter verzwegen kan worden. Een afwikkeling als deze zou moeilijk kunnen plaats hebben, als de auteurs zich ernstig ge stoord hadden aan psychologie en waarschijn lijkheid. Zij hebben het geheel blijkbaar be schouwd als een romantisch geval, waar een leuk verhaal en een pakkend stuk tooneel in school. Daarbij hebben zij zich gewaagd aan een karakterontleeding en een moraliseering, die je wel eens je hart doet vasthouden, omdat een niet geheel zuiver sentiment onvervaard naar voren wordt geschoven, terwijl er van tamelijk ouderwetsche tooneeltrucs gebruik wordt ge maakt om de aardige geschiedenis glad te laten verloopen. Wie het geheel echter kan beschou wen als een ontspanningsstuk, neemt dat wel op den koop toe en dan is er gelegenheid te over om zich te amuseeren. Want „Alberdingk Thijm" heeft dit spel zeer goed uitgevoerd. Gerard Nielen en Jacob Hen- neman waren de twee zwervende boeven, die naar den schijn Huize „Winnecrest" annexeer den. De eerste, de jonge Rowland, een over tuigend sympathieke tooneelboef met nobele in spiraties; de tweede een grappige oude zon daar, die op zijn tijd sentimenteel en braaf weet te worden. De eerste rustig en behoorlijk geheimzinnig, de tweede vol komische beweeg lijkheid en met sterke mimiek. Een kostelijk duo. Joop Kruiver had tot taak den matig schurk- achtigen neef voor te stellen en hij deed dat in den juisten toon, met zeer beschaafd spel. Jeanne Rubeling was weer eens een bekoorlijke, goedhartige jongedame en dat ligt haar gemak kelijk. Van mevrouw NielenVlekke en Piet Rienstra kregen we in de bediendenrollen een paar mulatten te zien, die niet alleen door hun uiterlijk kleur gaven aan de handeling. Vooral „tante Carolina" had haar type in het klucht spel-genre prachtig getroffen. Er waren nog enkele goed verzorgde kleine rollen en door de geheele vertooning ging een plezierige geest, zoodat zij in haar soort gerust geprezen mag worden. Het auditorium leefde voortdurend mee en genoot hartelijk van den humor en de gevoeligheid, waaraan het geval rijk was. Vooraf ging een speech van den voorzitter, die enkele interne zaken vlot besprak, de muziek van Nibberinrg luisterde de entre-actes op, en het einde van den toch reeds gevorderden avond zou nog een prettige bijeenkomst elders voor de donateurs zijn. Hoe die geslaagd is, weten we niet, maar de tooneeluitvoering heeft zeker haar succes niet gemist. H. B. v. d. S., Der Mythos des zwanzigsten Jahrhunderts, was het onderwerp, waarover Prof. Dr. Kors O.P. uit Nijmegen te Arnhem een voordracht hield. Spr. had nog nooit een boek gelezen dat zoo tegenstaat. Het is niet waard au sérieux geno men te worden. De schrijver haalt van de eerste tot de laatste bladzijde alles door elkaar. Het heeft eigenlijk geen zin alle fabels uit dat boek te weerleggen, maar het boek is nu eenmaal in de wereld geslingerd en is in staat velen in verwarring te brengen. Rosenberg was architect, kwam in Müncher. in contact met de Hitler-groep en werd hoofd redacteur van de Völkischer Beobacher. Hij maakte het nationaal-socialistisch ideaal tot wereldbeschouwing en legde den nadruk op het ras. Het boek van Rosenberg is op den kerke- lijken Index geplaatst, omdat het de grond slagen van den christelijken godsdienst ver werpt. Rosenberg zegt dat een nieuwe mythe ont staan moet, de mythe van het bloed. Es gibt keine voraussetzungslose Wisschen- schaft zegt Rosenberg. De historische feiten groepeert hij dan ook om zijn Rassische theo rie. Er zou een „Nordische Rasse" beslaan, die al het ideale, schoone en krachtige vertegen woordigt in den mensch. De huidige concre tiseering is het Germanendom, het Duitsche volk. Dit volk is superieur, staat boven alle andere rassen. Het speciale bloed, eigen aan de Nordische Rasse is bron van de geestelijke eigenschappen. Het is zoo, aldus spr., dat het menschelyk lichaam slechts voorwaarden schept voor de werking van de ziel. Het geestelijke, de ziel, is niet aan corruptie onderhevig. Een bepaalde lichaamsgesteltenis kan echter van invloed zijn op de werking van de ziel. Daarom kan ook het eene ras hooger staan in geestelijke uitingen dan het andere. Rosenberg brengt de superio riteit van een ras terug tot bloedeigenschappen. Tot rasuitingen behoort dan alles: wetenschap, kunst, politiek, godsdienst, beschaving. Rosen berg streeft dan ook naar een Duitschen gods dienst en een Duitsche kerk. Het christendon! beantwoordt volgens den schrijver niet aan het Duitsche ras. Hij ziet de Etrusken als de voor- loopers van de Katholieke Kerk en acht ze schuldig aan alle mogelijke dwaze opvattingen. De gebruiken door de Etrusken ingevoerd gin gen volgens hem over op de Katholieke Kerk. De Roomsche Kerk tracht door haar magie de menschen bang te maken; de Paus is slechts een waarzegger. Het merkwaardige is, dat we, aldus spr., van de Etrusken bijna niets weten. Hun letterschrift is nog nooit ontcijferd. Ro senberg putte uit een onwetenschappelijk boek over de Etrusken. Het boek van Rosenberg heeft verder elementen van de Papenspiegel. van Voltaire enz. Dante maakt hij tot een Duitscher want al het mooie is Duitsch en ai het perverse, het leelijke is Etruskisch. Zorgt Duitschland er voor dat het Nordische bloed wteer zuiver wordt, dan zal hét Germanendom een nieuwe periode van cultuurbloei tegemoet gaan. Christus is een legende uit Klein-Azië af komstig, volgens Rosenberg. De Joden behoo- ren tot de Untermenschen, een minderwaardig soort menschen. De heksenwaan zou van Rome komen, maar komt in werkelijkheid van het Germanendom. Constantijn zou hardhandig opgetreden zijn tegen de heidenen, maar daar van is niets bekend uit de historie. Spr. haalt nog andere fabels aan uit het boek van Ro senberg. De historie van den mantel van St. Martinus zou iets te maken hebben met Wo- dan; St. Petrus met Donar, den bewaker van het Walhalla. St. Michaël is een Nordische ver schijning, aldus Rosenberg. Volgens hem zijn dit alles niet te weerspreken en vaststaande feiten. Het boek van Rosenberg is geen privé- liefhebberij, maar past bij het nationaal-socia- lisme en bij wat er momenteel in Duitschland gebeurt. Het ligt voor de hand dat Rome het streven naar een Duitsche kerk niet kan goed keuren. Zoolang de Nazis aan het bewind blij ven, duurt de strijd tegen het christelijke voort. Niemand weet of 't niet ook daar tot verwoes ting van christelijke kunst zal komen. Om de figuur van Hitier wordt een mj'stisch waas ge weven. Op een gegeven moment zal hij wellicht zijn „Openbaring" geven en dan heeft het volk zijn Duitschen godsdienst.... Met een boek als dit, aldus spr., moet de Duitsche jeugd ten ondergaan. Het zal talrijke jaren kosten om den invloed van een Rosen berg te niet te doen. sill Bacteriën gezien door microscoop. Bescherm Uzelf en Uw gezin tegen infectie met BIJ ALLE APOTH. DROG. d FI.1.- P. FLACON Gebouw „St. Bavo" Missie-vereeniging Afrika, 8 uur Haarlems Gemengd Koor, 8 uur R.K. Bevolkingsbureau, 8 uur Bestuur Trampersoneel, 8 uur. Stadsschouwburg Vereeniging Geloof en Wetenschap, kwart over 8. R.K. Kerk Amsterdamstraat Conferentie voor niet-Katholieken, half 9. Rembrandt-Theater De Golem, 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace „Wittebroodsweken", 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater „Amsterdam bij Nacht", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater „Meisje van buiten", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo" Geel-Wit 6 uur; gewone zittingen 4 en 7 uur; Veefonds L. T. B. half 11; Jeugd Bouwvakbond half 6. Stadsschouwburg Centraal Tooneel: Prof. Dr. Hiob Pratorius", kwart over 8. Frans Halstheater „Amsterdam bij nacht", 2.30, 7 en 9.15 uur (geprolongeerd). Rembrandt-theater Harry Baur in „De Golem", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Palace Filmac, 115 uur. Anny Ondra in ..Wittebroodsweken" 7 en 9.15 uur. R. K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voor kosthuizen en pensions eiken dag geopend, Parklaan 59, hoek JansWeg, telefoon 10394. R.K Leeszaal en Bibliotheek. Nieuwe Gracht St. Elisabethvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 U"r; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. IVit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp), Zieken- laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R. K. Wijk verpleging, Magazijn verplegingsartikelen, in schrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10—5 uur. J ....op bruggen, binnen 8 m van straathoeken, auto bushaltes, voor uitritten, brandkranen, enzoovoorts! De N.V. Mij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen te Utrecht heeft de uitvoering van de werken, omschreven in bestek no. 1679 S.S., betreffende het wijzigen en verlengen van de overbruggingen over Leidscheweg en Leidschen Rijn en het maken van het Westelijk gedeelte van een tunnel van de Kanaalstraat aan de Noordzijde van het station Utrecht C.S. (eer ste gedeelte), gegund aan de N.V. Het Spoor- wegbouwbedrijf te Utrecht voor een bedrag van 237.000.—. flllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllll^ Vincentius vraagt E Wat V niet meer draagt. Heïp veel nood te keeren Met uw gebruikte kleeren. N. Groenmarkt 22 of telef. 11018 üIlllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllllllllll""^ Rosa St,ier, die Maandag o.m. het Grand Choeur alia Haendel van Alex Guilmant zal vertolken MADRID, 21 Jan. (Havas) Door het mooie weer is de bedrijvigheid van het luchtwapen vandaag groot geweest. Herhaaldelijk vlogen rechtsche verkenningsvliegtuigen boven de stad zonder bommen te werpen. Des avonds werd Madrid weer hevig door zwaar geschut onder vuur genomen. In den sector Moncloa hebben de regeerings- troepen nieuwe stellingen bezet. Hun vorderin gen zijn aanzienlijk. Verscheidene loopgraven van den vijand werden genomen. De gevechter waren zeer verbitterd. In de uitzending van 7 uur vanavond heeft radio-Tetoean medegedeeld, dat een regee- ringsvliegtuig een in de haven van Ceuta lig gend schip met Mohammedaansche pelgrims, die op weg waren naar Mekka, heeft gebom bardeerd. Het schip is volgens dit bericht niet getroffen, doch het bericht heeft in de steden van de Spaansche zone, waaruit de pelgrims vrijwel allen afkomstig waren, groote opwin ding veroorzaakt. In dezelfde uitzending werd medegedeeld, dat de bevolking van Alicante de overgave der'stad zou eischen. BERLIJN, 21 Jan. (Havas) Men verneemt, dat de Duitsche militaire autoriteiten voorne mens zijn, zeer belangrijke versterkingen aan te leggen in het dal der Nahe bij Landsthul. De bewoners van een aantal plaatsen hebben order gekregen hun grond te verlaten: in Noord- Duitschland zal hun grond ter vergoeding ge geven worden. Officieeïe kringen te Berlijn bevestigen noch ontkennen deze mededeelingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5