Een ramp bedreigt het Midden- Westen der Ver. Staten Het nieuws van heden Japans Kabinet treedt af r-EXTIt A-BERICHT! Rechtsch succes in Zuid-Spanje Krantenvliegtuig neergestort De bomaanslagen in Lissabon EEN STUK ROMANTIEK GAAT VERDWIJNEN De toestand in Sjensi Ontploffing bij Tokio DE BAROMETER DE OHIO MEER DAN 20 M. GESTEGEN VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 23 JANUARI 1937 - AVONDBLAD DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD. HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20374 Prinses Juliana heeft na een lichte verkoudheid van eenige dagen in gezelschap van Prins Bernhard een slede- en ski- tocht in de omgeving van Krynica ge maakt. Met toestemming van het Prinselijk paar werd deze foto genomen In Noord-Roemenië heeft het hevig ge sneeuwd. Een personentrein, welke was ingesneeuwd, moest door een ploeg arbeiders worden bevrijd Na een hevig gevecht bezetten de nationalisten tal van dorpen nabij Granada Beide inzittenden om het leven gekomen Eenige vreemdelingen zijn gearresteerd Bemiddelingspoging De smidse van Gretna Green wordt gesloten Opstandelingen-generaal zou Nanking om hulp ver zocht hebben POLITIEKE VECHTPARTIJ BIJ MARSEILLE Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii Vijf personen gedood en drie gewond Legitimisten-actie in Oostenrijk De Poolsch-Danziger betrekkingen HOLLAND-DUITSCHLAND RADIO-DISTRIBUTIE Nieuwe Gracht 5 - Telef. 10010 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Reddingscolonnes worden in allerijl naar de over stroomde gebieden gezonden 140.000 menschen dakloos Nieuwe stakingen in Noord-Frankrijk Evenals het vorig jaar worden de Ver. Staten wederom door een overstromings ramp geteisterd. Alles op zijn weg ondermijnend en meesleurend stroomen de watermassa's over landerij en, door steden en dorpen donder den mannen zijn wederom dag en nacht bezig dijken op te werpen van Za-kken zand en steenen om het water, dat zulke groote verwoestingen in de Ver. Staten aanrichtte keer en Wat zal het leger doen? De onverbiddelijke houding van den minister van Oorlog noopte tot dit besluit Reeds Maandag 1 Februari a.s. trekking een millioen frcs., een half ïniiliocn frcs. en vele prijzen a frcs. 200.000, frcs. 100.000, frcs. 50.000, enz. loten Crédit National 1920 (Fr. Staat garantie). Eén deelname, welke recht geeft op den vollen prijs, slechts één rijksdaalder, 2 stuks f 4.50, 5 stuks f 10.en 10 stuks f 19.Trekkingslijst wordt gratis toegezonden. Zendt nog heden postwissel of girostorting No. 135173 aan de firma J. Sanders, commissionair in Effecten, Hoogstraat 4, Den Haag, Tel. 116587. 1 Februari kan Uw dag zijn NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor ele kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Volgens een communiqué der nationa listen is de strijd aan het Noordelijk front tot eenig geweervuur beperkt gebleven. In het Zuiden zijn zij dertig kilometer in de provincie Granada vooruitgerukt. Alhama de Granada en eenige andere dorpen wer den na een hevig gevecht genomen. Zij dooden 86 linkschen en namen er 29 ge vangen, waaronder twee kapiteins en drie luitenants. De regeeringstroepen zijn volgens de rooden in de nabijheid van de Fransche brug, in het Noordwesten van Madrid, 300 meter opgerukt. Zij hebben hun stellingen in den sector van het Westerpark aanzienlijk verbeterd. Het Noorsche vrachtschip „Carriere", dat 2800 ton meet en een lading zwavelzink voor een Asturische mijnonderneming aan boord heeft, is door een kruiser der rechtschen bij Aviles aan gehouden. Het wordt opgebracht naar Perrol. De bemanningen van het Noorsche schip „Sneland", van het Deensche schip „Maria" en van het Finsche schip „Savonia" hebben gewei gerd naar Spanje, de vermoedelijke bestemming dezer vrachtschepen, te vertrekken. De schepen bevinden zich op het oogenblik in de haven van Wales. Over de rede, die de president der Spaansche republiek, Azana, te Valencia heeft gehouden, heeft de voorzitter van de Belgische Kamer en burgemeester van Antwerpen, Camille Huys- mans, verklaard: De Belgische parlementaire delegatie behoeft niet overtuigd te worden van het belang van de zaak, die de Spaansche re geering verdedigt. De Spaansche republiek ver dedigt trouwens de zaak van de gansche Ëuropeesche democratie. LONDEN, 23 Jan. (Havas). Het vliegtuig, dat de kranten overbrengt van Londen naar Parijs en waaromtrent men gister ochtend eenige uren lang niets had ver nomen, is geheel vernield teruggevonden te Titsey Hill (Surrey). De beide inzittenden waren om het leven gekomen. LISSABON, 22 Jan. (Havas). Het naar aanleiding van terroristische aanslagen in gestelde onderzoek heeft geleid tot eenige arrestaties van in hoofdzaak vreemdelingen. De voor de oorlogsschepen getroffen maatre gelen zijn ingetrokken. Verscheiden afdee- lingen van het ministerie van Onderwijs moesten elders worden ondergebracht. De geheele Portugeesche pers verheft haar stem tegen de bomaanslagen en schrijft deze toe aan een in het buitenland gesmede commu nistische samenzwering en een poging der Ko mintern om de achterhoede van het nationalis tische leger in Spanje de voordeelen eener Por tugeesche neutraliteit te ontnemen en Por tugal te maken tot het terrein zijner actie. De /.Seculo" schrijft, dat de aanslagen gepleegd zijn met zeer volmaakt materiaal, dat zeker uit het buitenland afkomstig was, waarschijnlijk uit Barcelona, Terwijl de minister van Oorlog, Terauchi, zijn ontslag aankondigde, als het Kabinet den Kei zer niet om ontbinding van den Landdag ver zoekt, deed de regeering alles, om een verzoe ning tot stand te brengen, waarbij gehoopt werd, dat een vermindering van de aanvallen der po litieke partijen den minister van Oorlog op zijn besluit zou doen terugkomen. Doch ook de politieke partijen bleken niet te willen toe geven. De militaire autoriteiten confereerden langen tijd met minister Terauchi, om hun oogenblikkelijke houding te bepalen. De animositeit tusschen het leger en de parlementaire kringen is groot. Terauchi zou letterlijk gezegd hebben: „Ik sta niet voor het leger in, als de Landdag niet ontbonden worde." Het D.N.B. meldt uit Tokio, dat de minis ter van Marine, Nagano, vanochtend de lei ders der politieke partijen heeft opgezocht, om onderhandelingen te voeren over een compromis. Het verluidt, dat hij de verzekering heeft ontvangen, dat geen principieele oppositie bestaat tegen de regeering. Naar later bekend werd, zou Nagano zich, na een bespreking met de vier partij-minis ters, naar minister Terauchi hebben begeven om hem alsnog te bewegen zijn eisch aan gaande de ontbinding van den Landdag in te trekken. LONDEN, 23 Jan. (D.N.B.) De ver maarde smidse van het Schotsche stadje Gretna Green, waarin van oudsher zonder verdere formaliteiten huwelijken konden worden gesloten, zal binnenkort gesloten moeten worden. Vandaag heeft namelijk de commissie, die einde 1935 werd ingesteld tot onderzoek van het vraagstuk der onregelmatige echtverbinte nissen, haar verslag bekend gemaakt. Daarin wordt voorgesteld een einde te maken aan deze soort van huwelijkssluitingen. Tevens bevat het verslag het voorstel, dat naast de kerk van Schotland ook eenige andere kerken het recht van huwelijkssluiting zouden krijgen. NANKING, 23 Jan. (Havas.) Naar uit goede bron vernomen wordt, zou de opstandelingen- generaal Jang-Hoe-Tsjen, die Donderdag door een boodschapper een brief aan den minister van oorlog heeft doen toekomen, daarin te ken nen hebben gegeven, bereid te zijn zich aan de regeering te onderwerpen, doch om hulp hebben verzocht aan Nanking, om de moeilijkheden, waaraan hij het hoofd moet bieden, te boven te komen. Hij zou verder niet aandringen op den terug keer van Tsjang Soe Liang in Sjensi. In zekere kringen is men van meening, dat zich de sleu tel van den toestand in Sjensi, Jan soe en Kan- soe in handen der communisten bevindt. MARSEILLE, 23 Jan. (Havas). Na afloop van een vergadering van de Fransche Sociale partij te Martigues (depart. Bouches du Rhone) is het tot 'n vechtpartij tusschen poli tieke tegenstanders gekomen, waarbij ook van vuurwapenen werd gebruik gemaakt. Er zou den verscheidene personen gewond zijn. H VERWACHTING: Matige Zuid-Oostelijke H tot Oostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk weinig of geen neerslag, kouder. Hoogste barometerstand: 784.2 te Helsingfors. Laagste barometerstand: 721.2 te Isafjord. H Zon op 7.55 - onder 16.29 - Licht op 16.59 |j Maan op 13.02 onder 5.11 26 Januari V. M. illlllllllllllliiiiiimiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiillllllliiiililiiliiiiiiiiiliiiliiii TOKIO, 23 Jan. (Reuter) Bij een ont ploffing in een N. W. voorstad van Tokio gelegen militair kruithuis zijn vijf personen gedood en drie gewond. WEENEN, 23 Januari (Havas) In geheel Oostenrijk valt een sterke opleving der legiti- mistische activiteit waar te nemen, die met name tot uitdrukking kwam in de algeheele re organisatie van het bestuur der monarchisti sche beweging en de coördinatie der politieke propaganda binnen het kader van het Vader- landsche Front, met goedkeuring van den troon pretendent, aartshertog Otto. Dit zou ook blij ken uit de verschijning van een aantal artike len in de pers, waarin gewezen wordt op het zuiver vaderlandsche, Oostenrijksche en socia listische karakter van het legitimisme. Goed ingelichte kringen merken in dit verband op, dat de ontplooiing der legitimistische propaganda een antwoord vormt op de kort geleden gestichte cultureele bonden met groot-Duitsche en anti-legitimistische strekking. GENÈVE, 23 Jan. (Reuter.) In officieele Brit-, sche kringen wordt tegengesproken, dat Eden zich reeds een ongunstige meening zou gevormd hebben ten aanzien van het verslag over een regeling tusschen Polen en Danzig. De Britscne minister heeft het verslag namelijk nog niet gezien. Dezelfde kringen ontkennen verder, dat het onderhoud, dat Eden en de Poolsche mi nister van Buitenlandsche Zaken, Beek, Vrijdag gehad hebben, niet vriendschappelijk zou zijn geweest. Niet naar Dusseldorf reizen en toch deze belang rijke match van A. tot Z. te kunnen volgen, is alleen mogelijk met Verzoeke beleefd U tijdig te willen opgeven. Naar aanleiding van de bomaanslagen in Lis sabon zijn eenige vreemdelingen gearresteerd. De bladen beschuldigen de Komintern van de ze terreur. Bij Marseille hadden politieke vechtpartijen plaats, waarbij verscheidene personen gewond zouden zijn. Het Japansche kabinet heeft besloten af te treden. Het krantenvliegtuig Londen—Parijs is gisteren neergestort. De beide inzittenden kwamen om het leven. De generaal der opstandelingen in Sjensi zou zijn actie opgeven en hulp verzocht hebben aan Nanking, om den toestand meester te blijven. Een ontploffing in een kruithuis bij Tokio kostte vijf personen het leven; drie werden er ge wond. De vermaarde smidse van Gretna Green, de toevlucht van alle trouwlustige maar gescheiden gelieven, zal gesloten worden. Waarschijnlijk komt binnenkort een regeling tot stand betreffende bevroren Braziliaansche vorderingen. Nieuwe pogingen tot ronselarij in het West- land voorkomen; twee jongens uit Limburg ver dwenen. Oud-Minister Marchant zal geen candidatuur voor de Tweede Kamer aanvaarden. 1 O Stand op Zaterdag 1 uur n.nu: 760.8 Vorige stand; 762.1 De ernstige overstroomingen in twaalf staten van het Midden Wes ten der Ver. Staten hebben thans den omvang van een ramp aangeno men. Hoewel de rivieren in deze ge bieden in het voorjaar steeds abnor maal hoog stijgen en bijna ieder jaar groote overstroomingen veroorzaken, is de Ohio-rivier thans hooger geste gen dan zij in twintig jaar geweest is en de weerkundigen voorspellen een nog sterkeren was. Er is reeds, zooals gemeld, voor millioenen schade aangericht. Vliegtuigen, tremen, booten en vrachtauto's zijn beschikbaar gesteld voor de hulpverlee- hing in de door de overstroomingen geteisterde streken. Zij voeren vooral kleedingstukken en levensmiddelen aan. In het geteisterde gebied zijn reeds zestien personen om het leven ge komen, terwijl minstens 140.000 personen dak loos zijn geraakt. Reddingscolonnes zijn samengesteld en wor den in ijltempo naar de watersnoodgebieden gezonden. Verpleegsters zijn gemobiliseerd om lh steden en dorpen leed en nood te verzach ten. Vele personen zijn aangetast door griep en longontsteking. In sommige streken begint men reeds een tekort te krijgen aan voedselvoorra den. Men heeft alles in het werk gesteld om het dreigend gevaar van hongersnood te kee pen. De bewoners zelf zijn bij duizenden bezig dijken op te werpen, bouwen barricades van rakken zand en steenen, die vaak meters hoog rijn. Het werk is niet zonder gevaar, want Voortdurend bedreigt het water de ijverige hiannen, die zijn weg trachten te versperren. ®en enkele maal blijkt de druk van het water i-o machtig, verglijdt het zoo juist verrichte Vierk weer in den onmetelijken vloed en moe ten de arbeiders haastig vluchten. Het aantal slachtoffers zal, naar men vreest, nog toenemen, daar het zeer koud is en het voortdurend sneeuwt. Ook maakt men zich bezorgd over het mogelijke uit breken van een typhus-epidemie. De Ohio- rivier is reeds meer dan twintig meter ge wassen en nog steeds stijgt het peii. De meest bedreigde steden zijn Cincinnati, Louisville (welke stad voor de helft onder wa ter staat), Pittsburgh, waar de zakenwijk blank staat en Portsmouth, waar 43.000 inwoners ge heel door water ingesloten zijn. In Portsmouth heeft het water reeds de vensters der tweede verdiepingen bereikt. Alle zaken zijn gesloten. De gas- en electriciteitsfabrieken liggen stil; de watervoorziening is gestaakt, terwijl het tele foon- en telegraafverkeer is verlamd. In Louisville staan de hulpmanschappen vrij wel machteloos tegen het geweld van den vloed. Aan den Oost- en Westrand der stad loopt 't water reeds over de dammen heen. Bereids 2500 gezinnen hebben hun woningen moeten ver laten. Een medewerker van de Cincinnati Post ver klaarde, dat de overstroomingen de hevigste zijn sedert het rampjaar 1913 toen meer dan de helft van de stad onder water stond. In den nacht van Woensdag op Donderdag steeg het water een meter tot meer dan vier meter boven het normale peil en een voet bo ven het niveau van 1936. New Richmond staat nagenoeg geheel onder water. Het Oosten der stad Cincinnati, waar vele magazijnen en fa brieken zijn, is van het overige deel der stad volkomen afgesneden. Alle scholen zijn in dat stadsdeel gesloten, het verkeer is omgeleid. Het water stijgt ongeveer een decimeter per uur. Honderden steden en dorpen zijn thans van de buitenwereld afgesloten. Het water stroomt rondom de huizen, doch de menschen zijn ge vlucht. President Roosevelt heeft bepaald, dat militairen aan de hulpactie moeten deelnemen. REIMS, 22 Jan. (Havas). Op grond van een verschil van meening, ontstaan tusschen de gedelegeerden der werkgevers en werknemers in de levensmiddelenbedrijven met vele filialen te Reims welk verschil van meening met name betrekking had op de benoeming van gedelegeerden voor het geheel der corporatie hebben verscheidene duizenden arbeiders hun stem uitgebracht vöör het afkondigen van de staking in alle firma's te Reims, die heden morgen gesloten zijn gebleven. Uit solidariteits- overwegingen is de beweging uitgebreid tot Chalons sur Marne. Ook het bierbrouwersper- soneel heeft zich bij de beweging aangesloten. TOKIO, 22 Jan. (Reuter). Het Ja pansche kabinet heeft besloten af te treden. Het besluit tot aftreden werd geno men, toen de minister van Oorlog on verbiddelijk bleef bij alle pogingen, om tot een compromis te komen. Hier door kon het Kabinet een verder over leg met den Landdag niet voortzetten, en het aftreden werd noodzakelijk. Minister-president Hirota diende bij den Keizer het ontslag van het Kabi net in.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1