De ontslagaanvrage van het kabinet-Hirota aanvaard mm m f Gunstig antwoord aan kard. Bertram? Directe Duitsche interventie Een nieuw groot proces te Moskou m De terreur van het water in de V.S. Madrid hevig beschoten Het nieuws van heden Z.H. DE PAUS HAD EEN RUSTIGEN NACHT m LAM F. RIS BIJZONDERE KOOPJES SS Het controle-plan van Engeland DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZONDAG 24 JANUARI 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20375 Minister Terauchi zou reeds be langrijk eerder zijn ontslag hebben aangeboden Prins Konoye genoemd als kabinetsformateur Audiënties verleend aan Kardi nalen Pacelli, Faulhaber en Schulte Hoe de H. Vader mei dr. Milani omgaat Een Duitsch vliegtuig na een bom bardement aan boord gehaald van de Admiraal Graf Spee Na den moord op den kleinen Mattson 11.000 dollar belooning voor ont dekking van de schuldigen Het Weer iwiiii Wederom staan aanhangers terecht waarvan Trotzky de leider zou zijn Beklaagden die alles volmondig bekennen Beroemd vioolbouwer overleden Langzaam aan wordt de hoofdstad één ontstellend groote puinhoop Overal stortten de granaten neer Goering en Mussolini confereeren 2 uur De toestand wordt nog steeds erger, hoewel in Pittsburg het water eenigszins valt Mobilisatie van het geheele Roode Kruis Maandag zal het Italiaansche en Duitsche antwoord worden overhandigd De Duitsche regeering zou bereid zijn over de juiste uitvoering van het Concordaat te onderhandelen Beïnvloeding o.a. van Mussolini en Goering? DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN Goede raad is duur NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., fngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. TOKIO, 23 Jan. (DNB) De Keizer heeft de ontslagaanvrage van het kabinet-Hirota aangenomen en den eersten minister verzocht, de loopen- de zaken te willen afhandelen, totdat een nieuwe regeering is gevormd. De pers spreekt van een ernstigen politieken toestand. Men acht de ontbinding van den Landdag waarschijnlijk. Als opvolger van Hirota wordt genoemd de voorzitter van het Iloogerhuis, prins Konoye, die in Maart geweigerd had als kabinetsformateur op te treden. De minister van Oorlog, Terauchi, publiceert een communiqué, waarin als volgt zijn af treden wordt verklaard: „Tegenover de diep gaande meeningsverschillen, die de militaire en parlementaire autoriteiten scheiden, heb ik blij rekenschap gegeven van mijn onvermogen de discipline in het leger te verzekeren en de nationale defensie te reorganiseeren. Mijn af treden is voorafgegaan aan het aftreden van het geheele kabinet." Het persagentschap Domei brengt aan het licht, dat Terauchi reeds gisteren zijn ontslag heeft aangeboden aan Hirota. Dit werd door Hirota geheim gehouden, daar hij hoopte vandaag een politiek compromis tot stand te brengen en Terauchi over te halen zijn ontslag-aanvraag in te trekken, terwijl Terauchi van zijn kant de zaak verzweeg, omdat hij van morgen nog trachtte te intimideeren, teneinde ontbinding van het parlement te verkrijgen. HU zou dus gedreigd hebben te zullen aftreden, toen zijn ontslagaanvraag reeds vier uur een Voldongen feit was. De meeste ministers schenen een "bijlegging van het conflict na te streven, doch het leger heeft zijn onverzettelijke houding gehandhaafd. Het eischte ófwel de ontbinding van den Land- hag, óf formeele verontschuldigingen van alle Partijen aan het kabinet en afzetting van Ha- mada als vertegenwoordiger der Minseito in het parlement. Hamada heeft in de Donderdag gehouden zitting van den Landdag het leger heftig aan gevallen tijdens een interpellatie. Waarnemers zijn van meening, dat de aan vaarding dezer eischen van de militairen de volkomen onmacht zou beteekenen van een Partijregeering en Japan feitelijk onder mili taire dictatuur zou plaatsen. VATICAANSTAD, 23 Jan. (Havasj. Z.H. de Paus heeft een tamelijk goeden nacht gehad. Zooals gewoonlijk heeft hij de H. Mis bijgewoond, welke in de naast zjjn slaapkamer gelegen kapel werd gecele breerd, en gecommuniceerd. Ha het bezoek van prof. Milani verliet de Paus het bed om plaats te nemen in Zijn spe- hialen stoel. Z.H. de Paus heeft vervolgens audiënties verleend, o.m. aan Kardinaal Pacelli, Kar dinaal Faulhaber en Kardinaal Schulte. De Fransche bladen bevatten dezer dagen «et bericht, dat Dr. Milani, de lijfarts van Z. den Paus, een jood is. Dit zou in verband taan met een Middeleeuwsche traditie, volgens «elke de dokters van den Paus altijd tot het J°odsche ras moesten behooren. De „Daily Telegraph" heeft het geval eens hderzocht en deelt thans mede, dat Dr Milani een Ariër is. De Italiaansch-joodsche j am wordt gespeld met een „o" op het eind m plaats van een „i". 's Pausen lijfarts is onge- eer 56 jaar oud, groot en donker met grijzend aar en weet prettig met zijn zieken om te Saan. De Paus is echter geen gemakkelijke patiënt, fbj houdt er niet van, dat men Zijn tempera tuur opneemt of Zijn pols voelt. Eenigen tijd geleden, nog voor de ziekte van en Paus, werd Dr. Milani dagelijks in de par- 'culiere bibliotheek toegelaten, waar de H. ader aan Zijn bureau zat te werken. Een lid an de Curie vertelde, dat zich daar dagelijks "Ugeveer de volgende scène afspeelde. De Paus «am geen notitie van de binnenkomst van zijn 'Jfarts. Dr. Milani liep door het groote vertrek ?aar 's Pausen schrijftafel, viel op zijn knieën zelde „Goeden morgen, Heilige Vader". ..Goeden morgen, dokter". Pius XI antwoord de zonder van Zijn werk op te kijken en strekte hand uit. De dokter kuste den visschersring h voelde den pols van den patiënt. Dadelijk trok de Paus Zijn hand terug en rpide lachend: „Niet doen, Milani, ik voel me feel goed. Ga weg. Ik heb geen tijd voor dok- "6rs-" Niettemin mag de H. Vader Zijn lijfarts Gaarne lijden. Prins Konoye VALENCIA, 23 Jan. (Havas). Het ministerie van marine en luchtvaart publiceert de volgen de mededeeling: „De maritieme gedelegeerde van Almeria en de commandant van de vlootbasis Cartagena deelen ons mede: „Bij het aanbreken van den dag heeft men aan den gezichtseinder de aanwezigheid vastgesteld van een schip, dat geïdentifi ceerd werd als dé Duitsche kruiser Admiral Graf Spee. Op hetzelfde oogenblik meldde de post van de Kaap van Gatna ten Oos ten van Almeria het voorbijvliegen van een toestel, dat zich in de richting begaf van het Duitsche schip, dat op acht mijl ten Z.- Oosten van Punto Sabinal lag. Korten tijd later zag men in den nevel drie watervliegtuigen der nationalisten en vervolgens een vierde toestel, dat twee reek sen bommen wierp op 't vliegveld van Ro- quetad, een klein dorpje aan de kust in de onmiddellijke omgeving van Almeria. Toen het bombardement eenmaal geëindigd was constateerde men, dat het watervliegtuig, dat het bombardement ten uitvoer had ge legd, op zee daalde vlak bij den Duitschen kruiser en vervolgens aan boord werd ge haald en vastgelegd aan de scheepsbrug. Deze manoeuvres zijn waargenomen door den maritiemen waarnemingsagent Vicente Marti nez Figueras, die zijn waarnemingsdienst deed op een plaats dicht bij Sabinal. De juistheid van dit bericht is geverifieerd door de maritieme delegatie van Almeria." TACOMA (Washington)23 Jan. Federale politiebeambten hebben toegegeven, dat zij zonder resultaat zijn gebleven by hun nasporin gen naar de ontvoerders van den kleinen Char les Mattson. Zij geven de hoop evenwel niet op en zij hebben verklaard, dat de in uitzicht ge stelde belooning van 11.000 dollar voor het ver strekken van aanwijzingen, die tot de opsporing van de schuldigen kunnen leiden, vermoedelijk haar uitwerking niet zal missen. Meest matige Zuid-Oostelijke wind, licht tot half bewolkt, droog weer, aan- H Ëj vankelijk veel kouder. S Verdere vooruitzichten: Temperatuur om het vriespunt des nachts. MOSKOU, 23 Jan. (Reuter). Het proces tegén Radek c.s. is vanochtend voor het ge rechtshof in behandeling gekomen. Alle beschuldigden bekennen spionnage en terrorisme te hebben bedreven en pogingen te hebben gedaan het kapitalisme weder in te voe ren. De acte van beschuldiging vermeldt, dat zij betrokken zijn bij een wijdvertakte samen zwering, welke door Trotzky wordt gesmeed om het Sovjet-regiem te vernietigen en Duitsch- land, Polen en Japan te helpen. In de acte wordt voorts betoogd, dat Trotzky met Hess te Berlijn onderhandelingen heeft ge voerd, terwijl Radek, Pyatakof en Sokolnikof te Moskou als agenten optraden. Radek wordt er van beschuldigd een reserve centrum te hebben georganiseerd, dat zou moe ten optreden, indien de centrale van Trotzky zou falen. Zooals men weet, was de centrale van Trotzky ook in het jongste proces aan de orde. Er wordt voorts beweerd, dat Radek en de andere gevangenen met buitenlandsche diplo maten te Moskou onderhandelingen hebben ge voerd. Radek, Sokolnikof, Pyatakof en Sere- bryakof weigerden den bijstand van rechtge leerden. De andere beschuldigden worden door be kende pleiters bijgestaan. Het proces wordt gevoerd in de kleine zaal van het vakvereenigingshuis. De in gang wordt bewaakt door een detachement van de Gepeoe en politiebeambten. In de zaal worden slechts 300 personen toe gelaten. Behalve de vertegenwoordigers der partij-instanties zijn vooral hooge ambtenaren van de Gepeoe aanwezig. De buitenlandsche pers wordt vertegenwoordigd door een twintig tal Europeesche en Amerikaansche journalisten. Van de leden van het corps diplomatique zijn de ambassadeurs van Frankrijk en de Vereenig- de Staten in de zaal. Om tien uur werden de beschuldigden binnen geleid door manschappen der Gepeoe met de bajonet op het geweer. Direct na binnenkomst van den procureur- generaal en de leden van het hooge militaire gerechtshof werd begonnen met de voorlezing van de dagvaarding. - BERLUN, 23 Jan. (D.N.B.) Heden is in den ouderdom van 68 jaar Otto Meeckel, een der beroemdste hedendaagsche vioolbouwers, over leden na een langdurige ziekte. Men noemde Meeckel wegens zijn groote verdiensten in vak kringen den „Stradivarius van Duitschland". [10 II 12 1 ï9 X**' UURWEPKHANDPL LEIOSCHFSTRMT 18 Tegen de griep: Gorgelen geblazen op een der Lon- densche, kostscholen In Londen werden groote luchtbeschermingsoefeningen gehouden. De bevolking wordt gewaarschuwd voor het naderend gevaar President Roosevelt wordt steeds begeleid door zijn lijfdetective MADRID, 23 Jan. (Havas). De artillerie der rechtschen heeft van middag een intensieve bedrijvigheid ontplooid. Groote granaten vielen herhaaldelijk in de straten van het centrum en de buitenwijken der stad en veroorzaakten daar aanzienlijke schade. De straten bieden een troosteloos beeld. Men loopt er over de puinen. Bijna alle buitenwijken, om niet te zeggen de geheele rand der stad, hebben te lijden onder het artillerievuur, overal komen de granaten neer. Er is onmiddellijk hulpverleening georganiseerd. Volgens de eerste telling zijn vanmorgen zestig granaten in de omgeving van Puente Vallecas neergekomen. Verscheidene kleine huisjes zijn ingestort, vijf personen werden daarbij gedood en negen gewond. Het was 't zwaarste bombardement, dat Madrid sedert het uitbreken van den opstand nog heeft meegemaakt. Gevuurd werd uit stukken van 150 en 210 mm. Het bombardement duurde van 11 uur 45 tot 12 uur 5 en vervolgens weer van 12 uur 25 tot 12 uur 40. Uit Malaga wordt gemeld, dat vliegtuigen der rechtschen gisteren het dorp Motril hebben ge bombardeerd. Verscheidene personen zijn bij het bombardement gedood of gewond, terwijl eenige schade is aangericht. De Britsche waarnemend consul te Malaga, mr. Clissold, heeft opdracht gekregen het Brit sche consulaat daar ter stede te sluiten en zich naar Gibraltar te begeven. Het consulaatsge bouw heeft tijdens het jongste luchtbombarde ment aanzienlijke schade geleden. ROME, 23 Jan. (D.N.B.) Goering heeft he denmorgen in tegenwoordigheid van den minis ter van buitenlandsche zaken, Ciano, een ge sprek gevoerd met Mussolini, dat twee uren duurde. De staatslieden stelden vast, dat in de vorige ontmoetingen volkomen overeenstem ming over de besproken kwesties was bereikt, en spraken af, hierover met elkaar in nauwe verbinding te blijven. CINCINNATI, 23 Jan. (Reuter). De toe stand der bewoners der overstroomde ge bieden wordt erger, daar zij tbans niet alleen bedreigd worden door de ontketende elementen, maar bovendien door voedsel gebrek en een tekort aan drinkwater. In verscheidene districten is reeds typhus ontstaan, terwijl zich ook tal van gevallen van longontsteking voordoen. In één dorp hebben reeds twintig personen longontsteking gekregen. In tal van straten in Cincinnati staat het water vijf Meter hoog. Vijftigduizend personen hebben de wijk ge nomen in kerken, ziekenhuis en scholen. De politie in deze stad heeft order gekregen te schieten op plunderaars, die op heeterdaad be trapt worden; een plunderende neger is reeds doodgeschoten. In Cincinnati blijft het water stijgen, even als in Louisville en Memphis. In Pittsburg is het daarentegen reeds beginnen te dalen. In Francfort in Kentucky zijn negentien ge vangenen ontsnapt, toen de gevangenis onder liep. De bewakers openden het vuur en wisten hen allen weer in arrest te stellen. E&nigen hun ner werden gewpnd. In Aurora drijven, zooals gemeld, 45.000 HL, benzine op de oppervlakte van het water. Men heeft voorzorgsmaatregelen genomen ter voor koming van een in brand geraken van deze benzine, daar dit een ware ramp zou brengen. President Roosevelt, die raamt, dat 270.000 personen dakloos zijn geworden, heeft een proclamatie tot het volk gericht, waarin hij vraagt twee millioen dollar bijeen te brengen voor het hulpfonds voor de slachtoffers. De regeering zelf heeft eveneens twee mil lioen ter beschikking gesteld. Admiraal Grayson, de voorzitter van het Roode Kruis, die de leiding heeft over de hulpverleening aan de slachtoffers der over strooming heeft een telegram naar Washing ton gezonden, waarin hij de algeheele mo bilisatie vraagt van het Roode Kruis. Tien staten zijn door de overstroomipg zwaar getroffen. De generaal verklaart, dat 270.000 personen dakloos zijn of hulp behoeven in Ar Scansas, Illinois, Indiana, Kentucky, Missouri, Ohio, Tennessee en West-Virginia. Het aantal dooden te Lawrenceburg zou ruim twintig bedragen. De gouverneur van Kentucky heeft verklaard, dat de ramp de verschrikke' lijkste is in de geschiedenis van dezen staat. De meteorologische dienst voorspelt, dat vanavond het water zal gaan zakken. ROME, 23 Jan. (Reuter) Het Italiaan sche antwoord inzake de vrijwilligers voor Spanje zal Maandag worden overhandigd. Het zal aandringen op een internationale controle en de krachtige naleving der niet-in- mengingsbepalingen door alle landen. Het zal eischen, dat alle maatregelen tege lijkertijd zullen worden toegepast. Uit Berlijn bericht Reuter, dat het Duitsche antwoord op het Britsche memorandum even eens Maandag zal worden overhandigd. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 23 Januari. Vanmorgen is te Rome bericht bin nengekomen van Kardinaal Bertram over zijn onderhandelingen met den vertegenwoordiger van de Duitsche Rijksregeering. Officieel is niets van dit bericht bekend gemaakt, doch het is, naar verluidt, niet ongunstig. De Rijks regeering zou bereid zijn te onder handelen over de juiste uitvoering van het Concordaat. Officieus wordt beweerd, dat Mussolini en Goering en de Prins van Hessen, die zooals men weet gehuwd is met een Italiaansche prinses, een gunstigen invloed hebben uitgeoe fend op de voorloopige bespreking van Kar dinaal Bertram met de Duitsche regeering. Kardinaal Bertram zou te Berlijn een niet on gunstig antwoord hebben ontvangen bij zijn be sprekingen met den Duitschen regeeringsverte- genwoordiger. De Japanschc keizer aanvaardt de ontslagaan vrage van het kabinet-Hirota; Prins Konoye als kabinetsformateur genoemd. De kruiser Admiral Graf Spee zou een Duitsch vliegtuig, na een bombardement, aan boord hebben gehaald. Madrid werd hevig met zware granaten gebom bardeerd; de stad wordt steeds meer tot een grooten puinhoop. De verschrikkelijke ovei'stroomingsramp in de Vereenigde Staten zou reeds 270.000 menschen dakloos of hulpbehoevend hebben gemaakt. Amendementen op het wetsontwerp tot wijzi ging van de Grondwet. Vervalsching van oormerken voor varkens op groote schaal ontdekt; koopman aangehouden. New Yorksche beurs: Stemming onregelmatig. „Goede raad is duur" Maar daar om is dure raad nog niet goed. Kwak zalvers en duizendkunstenaars ver- koopen hun bijna niets kostende middeltjes voor veel geld en de juf frouw met het koffiedik en de kaar ten zegt u alleen de toekomst voor een behoorlijk bedrag. Wacht u daarom voor duren raad. Zoek nooit duren raad en aanvaard ook geen duren raad. Want goede raad wordt alleen daarom duur genoemd omdat hij eigenlijk niet te betalen is en niet te waardeeren is in contanten. Maar de raad van u o huisdokter is beter dan van den duren charlatan en de belangelooze raad van uw geestelij ken leidsman houdt heel wat meer waardij voor 't leven in dan de dwaze hokuspokus der helderziendheid. Houd daarom werkelijk goeden raad hoog in eere als onbetaalbaar, maar aanvaard geen duren raad van louter eigenbelang. Stand op Zondag 1 uur v.m.: 755.6 yorige stand: 760.8

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1