De ontstellende watersnood in de Vereenigde Staten De Duitsche Kerkvorsten bij den H. Vader De kabinetscrisis in Japan De catastrophe van 1884 nog overtroffen DE PAUS BARSTTE IN TRANEN LOS De toestand van Z.H. den Paus Het nieuws van heden F ransch-T urksche overeenstemming DE BAROMETER Het antwoord op de Britsche nota VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS MAANDAG 25 JANUARI 1937 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20376 Honderdduizenden zijn dakloos en worden door ziekte, honger en dood bedreigd Geweldige oliebrand te Cincinnati De bond van spoorwegpersoneel in Bulgarije heeft koning Boris, die vaak van zijn belangstelling voor het machinistenvak blijk geeft, tot eerelid van zijn vereeniging benoemd Het Episcopaat is bereid de Duitsche regeering „zooveel als mogelijk is" tege moet te komen De toekomst blijft donker De schoolstrijd De pijnen van den H. Vader zijn iets minder geworden Een aardige attentie aan H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard tijdens het verblijf te Krynica. Poolsche kleuters, in nationaal costuum, bieden het Prinselijk echtpaar Hollandsche tulpen aan Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiij ANTHRACIET-EIERKOLEN „DE SPAARNESTAD" De stakingsbeweging in de Amerikaansche automobielindustrie had in de afgeloopen week dergelijke verhoudingen aangenomen, dat militairen waren gezonden om de orde te handhaven Kroonprins Michael geopereerd Een plotselinge hevige aanval van blindedarmontsteking DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN Regeling inzake de kwestie van den sandsjak Alexandrette Gaat Hitier naar Engeland? Geruchten over zijn tegenwoor digheid bij de kroning van den Koning De Engelsche vlieger Lipton is voor nemens met zijn vijftienjarigen zoon deel te nemen aan de luchtrace New York—Parijs Werkhervatting bij de De Duitsche en Italiaansche re geeringen hebben heden hun antwoord overhandigd General Motors Groote brand in een F ox-f ilmstudio ■irif&fofc NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. NEW-YORK, 25 Jan. (Reuter) De overstroomingen in de Vereenig- de Staten hebben een catastrophaal karakter gekregen. te van honderd meter. Met razende snelheid greep het vuur om zich heen, en binnen kor ten tijd waren minstens 32 belendende gebou wen door het vuur aangetast. Andere gebouwen worden bedreigd door de vaten met olie, welke op het water drijven. De geweldige brand breidde zich des mid dags uit over een front van ruim S/2 kilo meter en een diepte van 800 meter. In een straat, welke vier huizenblokken lang is, is alles volkomen vernield. Tien tanks van de Standard Oil, met een inhoud van 50.000 gallon elk, zijn in de lucht gevlogen en de schade, die deze maatschappij lijdt, wordt alleen reeds op meer dan een millioen dol lar geschat. Een nóg dreigender gevaar kon slechts voor komen worden, doordat de brandweer er op het allerlaatste moment in slaagde groote hoeveel heden carbid uit de vuurzone weg te sleepen. Naar wij uit Vaticaansche kringen ver nemen, heeft het bezoek der Duitsche Kerk vorsten aan Rome een diepe ontroering ge wekt. De toestand voor Katholieken en Pro testanten in het Derde Rijk is hoogst ern stig. De H. Vader was aan het einde van het onderhoud met een der Duitsche Kerk vorsten, dat anderhalf uur duurde, zoo diep getroffen, door de mededeelingen over de positie der Katholieken in het Derde Rijk, dat Hij in tranen losbarstte. In de naaste omgeving van Z. H., is dit feit voor iedereen, die den mannelijken geest van den H, Vader kent, van geweldige beteekenis, temeer daar de Paus, zelfs in de meest tragische momenten, wanneer Z. H. over de Kerkvervol ging in Mexico of Rusland sprak en diep ont roerd was, steeds zijn tranen kon beheerschen. Onze Romeinsche correspondent seint ons, dat de Duitsche bisschoppen bereid zijn om „zooveel als mogelijk is" tegemoet te komen aan de Duitsche regeering, doch ook dan nog is men zeer pessimistisch gestemd of voor de eventueele nieuwe beloften van de machthebbers in het Derde Rijk wel voldoende waarborgen gegeven kunnen worden, daar alle garanties, die in het Concordaat uitdrukkelijk werden verzekerd, jjdel gebleken zijn. In alle katholieke kerken te Berlijn zijn Zon dagmorgen de beide (door ons reeds gepubli ceerde) verklaringen van het Episcopaat, waarin de geloovigen worden uitgenoodigd hun kinde ren naar de katholieke school te zenden en niet te wijken voor dwang ten aanzien van hun vrij heid van geweten, voorgelezen. Het jongste nummer van het „Berliner Kir- chenblatt" brengt op de eerste pagina met een afzonderlijk lettertype vet gedrukt: „In de renbaan te Smyrna stond de 86-jarige bisschop Polycarpus, de „Vader1 der Christenen". Omringd door een op bloed belust gepeupel eischte de Proconsul van hem, dat hij Christus zou verloochenen. En Polycarpus sprak: „Zes en tachtig jaar dien ik den Christus. Hij heeft mij nooit verdriet aangedaan, hoe zou ik mijn Ko ning en Verlosser kunnen lasteren?" Opnieuw eischte de Proconsul van hem, dat hij Christus zou verloochenen. En Polycarpus sprak: „Gij stelt U aan alsof gij niet weet wie ik ben. Luister dan naar mijn belijdenis: ik ben Christen!" De Proconsul riep hem toe: „Ik beschik over wilde beesten....!" En Polycarpus antwoordde: „Laat ze komen, 't Is onmogelijk om ons van het goede tot het kwade te verleiden." Hij stierf voor Christus en zijn dood was hem een gewin. Bij het Feest van den H. Polycarpus, 26 Januari. Een meer toepasselijke bemoediging kon de redactie moeilijk aan haar lezers in deze zorgvolle tijden voorleggen. ROME, 25 Jan. (Havas). De gezondheids toestand van Z. H. den Paus is sedert de vorige berichten niet veranderd. De pijn is wat minder geworden. De Paus heeft gesproken met Kardinaal Pacelli en de Bisschoppen van Berlijn en Münster. VERWACHTING: Meest krachtige Zuid- Oostelijke tot Oostelijken wind, aanvan- kelijk betrokken tot zwaar bewolkt met sneeuw overdag, opklarend met weinig of 5 geen neerslag, matige vorst des nachts, overdag lichte vorst. Hoogste barometerstand: 787.5 te Helsingfors. Laagste barometerstand 724.3 te Vestmanocr. Zon op v.m. 7.53 onder n.m. 4.32 uur. Licht op n.m. 5.02. Maan op v.m. 3.28 onder v.m. 6.47. Volle maan 26 Januari. ^illllllllllllllllllllll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIII(IIIIIHl7 DE ALLERBESTE 1.40 per H.L. FRIESCHE VARKENMARKT 6—10 TELEFOON 14164 TOKIO, 25 Jan. (Domei) Zondagoch tend is de particulier-zegelbewaarder, Koe- rahei Yoeasa naar Okitsoe vertrokken om prins Sayonji, den ouden staatsman, te raadplegen omtrent de candidatuur van den nieuwen minister-president. In verband met zijn jongste ziekte kan de prins niet naar Tokio komen. Tegen den avond is de particulier-zegelbe waarder teruggekeerd. Hij begaf zich onmid dellijk naar het paleis om den keizer rapport dit te brengen van de aanbeveling van prins Sayonji ten aanzien van den nieuwen minister president. Hierop ontbood de Keizer generaal Ka- zoeshige Oegaki, oud-gouverneur van Korea, ten paleize. Oegaki bracht het weekend door te Nagaoki en hij kwam tegen midder nacht te Tokio. Hij heeft zich daarop regel recht naar het keizerlijk paleis begeven. De Keizer heeft Oegaki belast met de Vorming van een nieuw kabinet, welke opdracht Oegaki aanvaardde en met de uitvoering waarvan hij zich na een korte nachtrust onmiddellijk zal bezig houden. Het is intusschen volgens bepaalde kringen °hzeker of Oegaki zal slagen. Algemeen is men van oordeel, dat de op dracht zeker geen gemakkelijke zal zijn, daar diet Oegaki een kabinetsformateur werd aan gewezen, die allerminst populair schijnt te zijn de kringen van het leger. Hij behoort tot den liberalen vleugel en de hooge officieren zijn diet vergeten, dat hij als zoodanig uit zuinig- deidsoverwegingen meermalen de militaire be- ^ooting drukte. De leiders van leger en vloot hebben heden *6 zamen vergaderd en zijn tot de slotsom ^komen, dat de nieuwe regeering krachtig, dationaal en eensgezind moet zijn. Zij willen ^h einde maken aan den invloed der partijen vragen een radicale hervorming, zoodat de ^erkelijke verlangens van het volk ten aanzien Sn de regeering in de partijen tot uiting °ttien. Deze verlangens van leger en vloot zullen ?°tider twijfel door het nieuwe kabinet worden d^studeerd. De eerste taak van dit kabinet zal qUs 2ijn de politieke partijen te bewegen af te gappen van de huidige verhoudingen en indien niet gelukt zal het parlement ontbonden ^loeten worden. In legerkrlngen is men verder van oordeel, Jat de nationale verdediging alleen kan worden Srvolmaakt door een sterke binnen- en bui- ^Plandsche politiek en hervorming van de be- 'Uursmachine, Het aantal slachtoffers der overstroomingen zou thans 26 bedragen, doch bijna 350.000 per sonen zijn dakloos en hiervan lijden er veler, aan longontsteking, terwijl talloozen aan hon ger en andere ontberingen blootstaan. De schade wordt op meerdere millioenen geraamd. Te Portsmouth (Ohio) zijn verscheidene branden ontstaan, doordat op het water drijvende benzine in brand is geraakt. Het peil van de Ohio heeft thans de record hoogte van 51 voet bereikt. Het hoogste peil dat men tot dusver heeft geregistreerd, is 46 voet, namelijk in 1884. Overal in het dal van de Ohio regent het thans en de inwoners ver trekken naar veiliger oorden. Regen, sneeuw en dooiwater verhoogen de ellende in de getroffen gebieden. Zware bran den zijn in tal van steden uitgebroken en zwarte rookkolommen, opstijgend boven fel laaiend vuur, drijven traag weg over de onme telijke watervlakten, het beeld van verwoesting en verlatenheid vervolmakend. Zondagmorgen heeft in een olie raffinaderij van de Standard oil Company in Cincinnati een ontplof fing plaats gehad, waardoor 'n gewel dige brand ontstond. Het blus- schingswerk werd ten zeerste belem merd door den hoogen waterstand, en de brandweerlieden stonden sorts tot de schouders in het water. De vlammen bereikten nu en dan een hoog- De aanhoudende regens doen ook in Kentucky het water nog steeds wassen, waardoor de menschen bij duizenden tegelijk worden ge dwongen, hun woonsteden te verlaten. Te Louisville wordt in de electrische cen trale een wanhopige strijd gestreden door 400 man, die alles doen om de vuren aan te hou den, waarvan 330.000 door een paniek bevan gen mannen en vrouwen afhangen voor licht en noodzakelijke verbindingsmiddelen. In een verklaring van het hoofdkwartier van het Roode Kruis wordt gezegd, dat de ge zondheid nog nooit in de geschiedenis van het Roode Kruis zoo ernstig bedreigd is geworden als thans in het Ohio-dal het geval is. De gouverneur van Indiana heeft overal in het overstroomde gebied, dat thans bijna een vierde gedeelte van den geheelen staat be slaat, den staat van beleg afgekondigd. Troe pen hebben in alle openbare gebouwen hun intrek genomen voor de hulpverleening. Van daag is Jeffersonville ontruimd. Nader wordt geseind, dat de electrische stroomkabel te Louisville is doorgesneden, zoo dat de stad geheel in duister is gehuld. Het water in de stad staat ongeveer tien meter hoog. Het peil van de Ohio is zestien meter hooger dan normaal. Niettemin wast het water nog steeds. De troepen te Memphis in den staat Tennes see hebben telefonisch bericht ontvangen, dat op een door de Mississippi-rivier overweldigd eiland veertien personen den dood hebben ge vonden, terwijl de situatie van driehonderd per sonen, die van de buitenwereld zijn afgesloten, Zeer hachelijk is. Het aantal dooden bedraagt op het oogenblik nog vijftig. De kerkstrijd in Duitschland zou enkele maan den wordenopgeschort in verband met de on derhandelingen, welke geruimen tijd in be slag zullen nemen. De ramp in de Vereenigde Staten heeft het ka rakter van een catastrophe gekregen; geweldi ge oliebrand in Cincinnati uitgebroken. Inzake de kwestie van den sandsjak Alexandrette is tusschen Frankrijk en Turkije overeenstem ming bereikt. Minister-president Léon Blum bespreekt te Lyon de Fransche buitenlandsche politiek in verband met Duitschland. Kazoeshige Oegaki belast met de vorming van een nieuwe Japansche regeering. De opstandelingen in Sjensi zouden de eischen van Nanking hebben aanvaard. De ministers Gelissen en Deckers hebben Zwe den verlaten en zijn op weg naar Nederland. Studiedag der Dominicaansche Derde Orde te Utrecht. Ambtsaanvaarding van prof. dr. R. Post te Nij megen. Te Den Dungen is tijdens een H. Mis het gewelf van de kerk ingestort. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ameland door lagen waterstand geïsoleerd. Zwaar stormweer op Schiermonnikoog. Belangrijke effectendiefstal te Den Haag. De verdachte van de brandstichting te Amstel veen door het Bossche Hof vrijgesproken. O FLORENCE, 23 Jan. (Havas) Kroonprins Michael van Roemenië, die zich sinds eenige dagen te Florence bevindt op bezoek bij zijn moeder, prinses Helena van Griekenland, werd gisteren overvallen door een hevigen aanval van blindedarmontsteking, zoodat hij onverwijld naar een ziekenhuis moest worden vervoerd en geopereerd. Koning Carol werd telefonisch op de hoogte gesteld. De operatie is goed geslaagd en de toestand van den patiënt is bevredigend. GENEVE, 25 Jan. (Havas). In een bijeenkomst van de vertegenwoordigers van Frankrijk en Turkije is men tot een over eenstemming gekomen inzake de regeling van de kwestie van den sandsjak Alexan drette. Onder garantie van den Volkenbond en in het kader van den Syrischen staat zullen de binnenlandsche kwesties van dit gebied in volle onafhankelijkheid worden geregeld. Het binnenlandsch organisch statuut van den sandsjak zal worden opgesteld onder toezicht van den Volkenbond, welke zal waken voor de bescherming der minderheden. Het Fransch— Turksch militair verdrag zal den sandsjak be schermen tegen iederen aanval van buiten af. Stand op Maandag 1 uur n.m.: 750.0 Vorige stand: 749.5 LONDEN, 25 Jan. (Havas). De Berlijnsche correspondent van de Sunday Referee schrijft, dat het niet onmogelijk is dat Hitier de kroning van den Koning van Engeland bij zal wonen. De correspondent deelt verder mede, dat het zelfs niet onmogelijk zal zijn, dat Hitier dit in zijn rede van 30 Januari bekend zal maken. De Britsche uitnoodiging zal in den loop van de volgende week te Berlijn worden ontvangen. WASHINGTON, 25 Jan. (Reuter) De minis ter van arbeid, miss Perkins, heeft met ge bruikmaking van de wettelijke bevoegdheid om in arbeidsgeschillen als bemiddelaarster op te treden, tot de directie van de General Motors en de stakingsleiders het verzoek gericht om Woensdag as. met de minister in conferentie bijeen te komen. De directie van de General Motors bericht, dat zij voornemens is Dinsdag a.s. in enkele fa brieken het werk te hervatten. Deze fabrieken zullen dan twee dagen per week werken met 95.000 arbeiders, terwijl men weet, dat door de staking 125.000 man getroffen werden. Het gerucht, dat de directie der General Mo tors voornemens zou zijn eenige fabrieken te heropenen heeft een protestbetooging uitgelokt van 3.000 stakers voor het hoofdgebouw der maatschappij. Eenige duizenden andere stakers hielden een betooging voor de fabrieksgebou- den te Flint, welke door de stakers en hun vrien den bezet worden gehouden. Men vreest, dat weer ernstige incidenten- zullen ontstaan. BERLIJN, 25 Jan. (Havas). Het Duitsche antwoord op de Britsche nota van 11 Januari werd vanochtend om kwart voor twaalf aan de Britsche ambassade overhandigd. De tekst zal Dinsdag worden gepubliceerd. Uit Rome seint Havas: De minister van buitenlandsche zaken heeft om elf uur vanochtend den Britschen gezant het antwoord laten overhandigen op de Brit sche 'nota. HOLLYWOOD, 25 Jan. (Reuter). Een studio van de Fox-filmmaatschappij, welke 10 mil lioen dollar heeft gekost, is gisteravond door brand gedeeltelijk verwoest. Ook eenige pas vervaardigde films werden vernield. De schade wordt geschat op 200.000 dollars.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1