Rome en Berlijn antwoorden op de Britsche nota A De overstrooming in de V.S. een nationale ramp Postauto gestolen Politieke moord te Parijs Het nieuws van heden Beide beloven hun medewerking ZEER BEVREDIGENDE TOESTAND VAN Z.H. Alles rustig bij Madrid RUIM HONDERD DOODEN TE BETREUREN? DANZIGS NIEUWE HOOGE COMMISSARIS DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DINSDAG 26 JANUARI 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VQOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per Post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20377 Wettelijke maatregelen zullen het werven en vertrekken van vrijwilligers voor Spanje verbieden Toestand van Augustus i J. moet worden hersteld Tegen de felle koude beschermden de boodschappenjongens in Denver zich met eigenaardig gevormde mica schermen De sub-commissie bijeen Toen de bestuurder de bus lichtte, reden twee mannen den wagen weg f 1800 verdwenen Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii^ Franco zou handelsaccoorden willen sluiten met Engeland De omgeving van den H. Vader is optimistisch gestemd gs*j y Op zijn reis om het Eucharistisch Congres te Manilla bij te wonen, heeft Z. Em. Kardinaal DoughertyAartsbisschop van Philadelphia en Pauselijk Legaat op het Eucharistisch Congres, met groote plechtigheid de nieuwe kathedraal van Port Said geconsacreerd In een gevangenis muitten de gedetineerden uit vrees voor den verdrinkingsdood Ook Engeland door het water geteisterd De Engelsche luchtmacht heeft boven het Kanaal oefeningen gehouden met z.g. lucht torpedo's Sovjet-Russisch journalist, die bevriend was met de aan geklaagden te Moskou, vermoord gevonden Mien helt ecljter over tot de veronderstel Dwangarbeiders muiten Noodweer houdt aan Geheele stad onder water Het wintert Zal een Nederlander benoemd worden? TE WEINIG WATER! KéY^ WW 1WJfflW NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., fngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. ROME, 25 Jan. (Stefani). Heden ochtend heeft graaf Ciano op de Britsche ambassade het Italiaansche antwoord op het Britsche memoran dum inzake de Spaansche vrijwilli- gerskwestie doen overhandigen. Te gelijkertijd heeft de Duitsche regee ring haar antwoord, doen overhan digen aan den Britschen ambassa deur te Berlijn. Zooals reeds eerder is medegedeeld, zijn de antwoorden door Duitschland en Italië in overleg opgesteld. E>e Italiaansche regeering prijst zich in haar aötwoord-nota gelukkig, dat zij een nieuwe ge- 'egenheid heeft te verklaren dat het doel, dat ^ordt nagestreefd, juist het doel is, dat ook Italië beoogt te bereiken. Zij is bereid wettelijke maatregelen te ne- Men, welke noodig zijn om te voorkomen, dat haar gebied vrijwilligers worden gerecru- t®erd, of dat van of over haar gebied vrijwilli- &ers naar Spanje gaan om actief deel te ne- "ten aan den strijd. Deze maatregelen zijn teeds opgesteld, en zullen in werking treden, ^dra de overige regeeringen hebben toege stemd in het aannemen van een contröle- SJstéem en zoodra door middel van de com missie van Londen een datum zal zijn vastge- 8teld, waarbij de maatregelen gelijktijdig in *erking zullen treden. Inzake de controle verklaart de Italiaansche te8eering, dat zij bijna gereed is met de studie *®n de voorstellen van de commissie, en bin- aehkort zal zij door middel van haar verte genwoordiger in de commissie haar inzichten fakend maken, ook wat betreft de controle op et luchtverkeer. Gewezen wordt op het voorstel, alle niet- Spaansche strijders, politieke propagandis ten en agitatoren van het Spaansche ge bied te verwijderen, teneinde den toestand terug te brengen tot de verhoudingen van Augustus j.l. De Italiaansche regeering zou gaarne zien, dat de Britsche regeering haar in zichten dienaangaande bekend maakte; de Italiaansche regeering is bereid con crete voorstellen dienaangaande in de com- ttüssie van Londen te verdedigen. Een naturalisatie in massa van de buiten- ahders, die aan een der beide zijden in Spanje jijden zou zeker in strijd zijn met de politiek ah niet-inmenging. Evenals in het Italiaansche antwoord ivordt in het Duitsche antwoord verklaard, dat de Duitsche regeering met voldoening beeft vernomen, dat de mogendheden overtuigd zijn, dat onmiddellijk maatrege len moeten worden genomen om den stroom van vrijwilligers naar Spanje te stuiten, en dat deze maatregelen gelijktijdig door alle Mogendheden moeten worden genomen. Öe Duitsche regeering heeft reeds een wet Voorbereid, welke het vertrek van Duitschers t>a,az Spanje verbiedt, en welke het werven Vah Duitschers voor Spanje met straffen be zigt. Zoodra de mogendheden in deze kwestie b>t overeenstemming zullen zijn gekomen, zal Duitsche regeering deze wet afkondigen. v V^at betreft de controle zal het resultaat van nog loopende onderzoek aan de commissie worden medegedeeld door den vertegenwoor diger van de Duitsche regeering in de com missie, die eventueel hierbij verdere voorstel len doet. Tenslotte betreurt de Duitsche regeering, dat de Britsche regeering zich nog niet heeft uitgesproken over de voorstellen van de Duit sche regeering waarin wordt voorgesteld alle niet-Spaansche deelnemers aan den strijd in Spanje, politieke propagandisten en agitatoren uit Spanje te verwijderen, teneinde den toe stand van voor Augustus j.l. te herstellen. De Duitsche regeering hecht hieraan bijzonder veel waarde. Zij vreest dat de niet-inmengings- politiek thans zal voeren tot een begunstiging van hen, die strijden tegen de nationale Spaansche regeering. De Duitsche regeering is van oordeel, dat de mogendheden thans aan iedere mogelijk heid voor een inmenging in Spanje een einde moeten maken. Indien zij hiertoe ernstig zijn besloten, dan zullen ook de wegen en middelen worden gevonden, om het bovengenoemde voorstel van Duitsch land te verwezenlijken. ZJoodra de Britsche regeering kennis zal hebben genomen van de antwoorden van Duitschland en Italië op het Britsche memo randum inzake de kwestie van de vrijwilligers, zal de sub-commissie van de niet-inmengings- commissie bijeen worden geroepen, om de uit zichten op een overeenkomst te bestudeeren. Hedenochtend was de tekst van het ant woord nog niet in handen van de Britsche di plomaten, doch de uittreksels, welke door de nieuwsagentschappen waren verstrekt, maakten in diplomatieke kringen een goeden indruk. Maandagmiddag hebben te Eind hoven vermoedelijk twee mannen een brutalen roof gepleegd. Om streeks kwart over vijf stond een wa gen der posterijen nabij een brie venbus in de Alberdingk Thijmlaan. De bestuurder, de postambtenaar A. L. Rondeel, had zich naar de brie venbus begeven, en juist op het mo ment dat hij bezig was de brieven er uit te halen, reed tot zijn grooten schrik de wagen weg. Het voertuig had onmiddellijk zoo'n groote vaart, dat de ambtenaar geen enkele poging kon doen om er nog op te springen. Hoewel hij geen signalement van de daders kon opgeven, is het zeer waarschijnlijk, dat twee mannen zich van den wagen hebben meester gemaakt. In den wagen bevond zich een groot aan tal brieven van gelichte bussen, benevens een bedrag aan geld van circa f 1800, dat de postambtenaar bij een der bijkantoren als opbrengst van den dag had ontvangen. De ambtenaar waarschuwde onmiddellijk zijn directeur, die de politie van het gebeurde in kennis stelde. De auto is een groen gekleurde bestelwagen, genummerd HZ-29514 of HZ-29516. De politieposten van de omliggende gemeenten werden ten spoedigste van den roof op de hoogte gebracht. Ook de grensbewaking werd gewaar schuwd. Verwachting: Aanvankelijk meest krach- tige, in het Noorden nog stormachtige, later afnemende wind uit Oostelijke richtingen. Betrokken tot zwaar bewolkt, met kans op sneeuw in het Noorden en S natte sneeuw in het Zuiden. Strenge tot matige vorst in het Noorden, in het EjE Zuiden matige tot lichte vorst. Verdere vooruitzichten: Waarschijnlijk nog vriezend weer. ^lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljllllllli MADRID, 25 Jan. (Havas) De verdedi- gingsraad van Madrid deelt mede, dat in de omgeving van de stad alles rustig is. Tusschen Cuesta de la Reina en Ciempozuelos, ten Zuiden van Aranjuez, is een aanval van de nationalisten afgeslagen. In de puinen van een aantal huizen in het centrum van Madrid heeft men scherven van granaten van zeer zwaar kaliber gevonden. Men merkt op, dat het Spaansche leger niet over dergelijk zwaar gesehut beschikte. De verdedigingsraad van de Baskische regee ring deelt mede, dat het aan alle fronten in het Baskenland rustig is. Capt. William D. Winterbottom, een Britsch onderdaan, die deel uitmaakt van den generalen staf, is te Southampton uit Gibraltar aange komen. HU verklaarde tegenover journalisten, dat hij door generaal Franco naar Engeland ge zonden is, om met het departement van Bui- tenlandsche Zaken te onderhandelen over ver scheidene handelsaccoorden, die Franco zou willen sluiten. Een der te behandelen kwesties heeft betrekking op de; Rh? Tinto-mijnen, Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 25 Januari: De gezondheidstoestand van den H. Va der was heden bijzonder bevredigend. Be halve den Staatssecretaris, Kardinaal Pa- celli, heeft de H. Vader ook nog ontvan gen den secretaris der Propaganda-Con- gregatie, Mgr. Costantini, vervolgens nog den nieuwen Nuntius te Warschau, mgr. Costesi, en den Koptisch-Katholieken Bis schop, Mgr. Mariam Kassa. Met al Zijn bezoekers onderhield de H. Vader zich langen tijd op rustige wijze. De H. Vader verwijlt overdag in den salon van Zijn particuliere appartementen, op den nieu wen rolstoel, die Hem een meer zittende hou ding verschaft, terwijl de beenen ongeveer ho rizontaal uitgestrekt blijven. Bedekt met een paarse damasten sprei en met de bij de gewone audiënties gebruikte witte „mozzetta", den wit ten schoudermantel, ontvangt de H. Vader Zijn bezoekers. De verbetering in het bevinden van den H. Vader is het directe gevolg van de verminde ring der pijnen, die Donderdag en Vrijdag nog zeer hevig waren, maar sindsdien zeer zijn af genomen. Deze pijnen, veroorzaakt door de vernauwing der bloedvaten, zijn buitengewoon heftig en komen overeen met de ondraaglijke pijnen, die door een bevriezing worden veroorzaakt. Deze pijn-toestanden putten den H. Vader zeer uit en werken ongunstig op het hart. Zoodra de pijnen echter minder worden doet een enkele nachtrust den H. Vader snel aan krachten winnen. Heden, na twee rustige dagen en nach ten, was Zijn bevinden zoo opvallend ver beterd, dat de omgeving van den H. Vader zeer optimistische verwachtingen omtrent het verloop der ziekte koestert. De watersnood, die in Amerika den om vang van een catastrofe heeft aangeno men, heeft zich niet alleen tot de Nieflwe Wereld beperkt. Ook in Engeland doet zich thans een hevige overstrooming voor. Het hevigst is evenwel deze natuurramp in de Vereenigde Staten. Een Havas-tele- gram uit New-York noemt de overstroo- ming van de Ohio in Mississippi een „na tionale ramp;" Het aantal dooden bedraagt daar, voor zoover bekend, zestig, terwijl de aangerichte schade reeds op 100 millioen dollars wordt geschat. 404.000 personen zijn dakloos. Het gebrek aan voedsel en de wisselvalligheid van het weer doen vreezen voor epidemieën. In zekere gebieden van Ohio en Kentucky zijn t* PARIJS, 25 Jan. (Havas.) Vanmorgen heeft men in het Bois de Boulogne het lijk gevonden van Dimitri Navachine, journa list en staathuishoudkundige, lid van de Sovjet-Russische kolonie te Parijs. De ver moorde was 30 Augustus 1889 te Moskou geboren. Nadere berichten hieromtrent melden, dat Navachine volgens een ooggetuige overvallen werd, toen hij zijn gebruikelijke wandeling mei zijn twee honden maakte. De aanvaller sloeg op de vlucht. Navachine viel met het gelaat op den grond. De getuige liep op hem toe en zag, dat hij door twee revolverschoten doodelijk ge wond was. Het ondetzoek wordt actief voortgezet, doch de beschikbare gegevens stellen nog niet m staat na te gaan, welke de beweegredenen tot de daad zijn geweest. ling, dat het hier een politieke misdaad be treft. „Le Temps" schrijft, dat Navachine een intiem vriend was van de beide betrokke nen bij het groote politieke proces, dat op het oogenblik te Moskou gevoerd wordt, Piatakoff en Sokolnikoff. Men beweert, aldus voegt het blad er aan toe, dat Navachine bijzonder goed op de hoogte was van deze zaak. Voor de te Parijs wonende Russen is het een uitgemaakte zaak, dat het hier een politieke misdaad betreft. Dimitri Navachine woonde sinds vijf jaar in een aardig huisje in de rue Michelange, bij het Bois de Boulogne, te zamen met zijn vrouw en een dochtertje. HU leidde een rustig leven, dat uitsluitend gewijd was aan de studie. Hij wa? financieel raadsman van verscheidene maat schappijen en schreef ook artikelen in Fransche dagbladen. Minister Spinasse heeft hedenmiddag een bezoek gebracht aan het commissariaat; hij legde geen verklaringen af. Na hem arriveerde De Monzie, oud-minister, met de vrouw van het slachtoffer. Zij herhaalde, dat zij niets wist van vijanden van haar man. De Monzie verklaarde: Navachine was mijn vriend, evenals van Paul Reynaud en Charles Spinasse. Hij was de zoon van een leeraar in de botanica en een groot econoom. In 1932 heeft hij een opmerkelijk boek gepubliceerd: ,,De crisis en Europa in econo misch opzicht." De Monzie weigerde veronder stellingen over de misdaad te uiten. Zij, die met het onderzoek belast zijn, blijven de mogelijkheid van een politieke misdaad on der het oog zien. Het onderzoek blijkt echter moeilijk te zijn, aangezien er slechts één ge tuige is geweest, die een signalement van den moordenaar heeft kunnen geven. reeds honderden gevallen van griep, roodvonk en longontsteking geconstateerd. Van welingelichte zijde wordt vernomen, dat twaalf dwangarbeiders om het leven zijn gekomen tijdens een vechtpartij in de strafgevangenis te Frankfort (Staat Ken tucky), welke half onder water stond. De gedetineerden waren aan het muiten ge slagen, daar zij vreesden in hun cellen te zullen verdrinken. Tenslotte is de gevangenis onder toezicht van manschappen van de nationale garde ontruimd. De 1500 gedetineerden zullen worden overgebracht naar de kazerne van Lexington. Te Cincinnati zijn zeven personen om het leven gekomen bij de overstroomingen en de daardoor veroorzaakte branden. Er zijn 42 hui zen verwoest en 1500 overstroomd. In de buurt van Portsmouth (Ohio) werden magazijnen verwoest en geplunderd en gewe ren, revolvers en patronen gestolen Het regent nog steeds. Men meldt in Arkan sas drie dooden, in Illinois drie, in Missouri twee, in Pennsylvanië een, West Virginië zeven, in Ohio acht en in Kentucky twaalf dooden behalve de slachtoffers te Cincinnati en Frankfort. De schade wordt volgens Reuter geschat op 270 millioen dollars. Het Roode Kruis vreest, dat het aantal slachtoffers meer dan honderd zal bedragen. De bevolking van Louisville is voor twee derde gedeelte dakloos geraakt. De stad is in het duister gehuld, daar de electrische centrale onder water staat. Geheele steden langs de oevers van de rivier zijn geëvacueerd door de nationale garde, die wordt bijgestaan door man schappen van de kustwacht en marinevliegers. Ondanks strenge maatregelen en waarschu wingen wordt te Cincinnati en elders nog steeds geplunderd. Naar nader wordt gemeld, zijn bij de muiterij in de gevangenis van Frankfort vijftien gevan genen, blanken en negers, gedood. Een half millioen menschen, aldus seint Reu ter uit New York, is dakloos, 150 steden en dorpen staan onder water en twee millioen men schen zijn verstoken van drinkwater. Het gebied der overstroomingen heeft een op pervlakte gelijk aan die van Engeland en Wales te zamen. Een deskundige is van meening, dat het nog tien dagen kan duren, aleer de over stroomingen het dal van de Mississippi be reiken. Hij voegde daaraan toe, dat het z. i. mogelijk is, dat de overstrooming nog een maand zal duren. De burgemeester van Cairo, (Illinois), Bode, heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarin hij alle vrouwen en kinderen verzoekt de stad te verlaten. Majoor ir. Burdick, die de werkzaam heden onder zijn leiding heeft, was van mee ning, dat Cairo des middags tegen vijf uur vol komen onder water zou staan. Langs den eeni- gen weg, die nog niet overstroomd is, verlaat een eindelooze rij auto's en vrachtwagens de stad, beladen met vrouwen en kinderen, die de wijk nemen naar St. Louis. President Roosevelt heeft bepaald, dat de kustwacht, de reddingsdiensten en het Roode Kruis op oorlogsformatie moeten worden gebracht, om hulp te bieden aan de slacht offers der overstroomingen. Alle departementen zullen zonder onder breking aan het werk blüven. De president zelf wil dag en nacht van alles op de hoogte worden gehouden. Hij verklaarde alle krachten, welke ter be schikking van de regeering staan, te zullen aan wenden om het lijden der slachtoffers te ver zachten. Generaal-majoor Craig, de chef van den ge neralen staf van het leger, heeft alle reserves var. de intendance ter beschikking gesteld van de hulporganisaties. Hij heeft bedden, tenten, geneesmiddelen en 4500 man troepen gezonden naar de geteisterde gebieden. Ten gevolge van den aanhoudenden regenval zijn in verschillende streken overstroomingen ontstaan, o.m. in het dal van de Theems bij Eton, tusschen Egham en Windsor, te Staines en Chertsey. In Kent, Sussex, Essex, en de graaf schappen Bedford en Somerset zijn de wegen onbegaanbaar geworden door overstroomingen. De Duitsche en Italiaansche antwoorden aan Londen inzake de Spaansche vrijwilligerskwestie beloven medewerking. De overstrooming in de V. S. neemt den vorm aan van een nationale ramp. Gevreesd wordt, dat het aantal dooden meer dan honderd be draagt. President Roosevelt stelde alle krachten ter beschikking van de redders. Ook Engeland wordt door het water geteisterd. De toestand van Z. H. den Paus was bijzonder bevredigend. In Parüs werd een Sovjet-Russische journalist, die bevriend was met de aangeklaagden in het proces te Moskou, vermoord. De militairen, wier medewerking wettelijk ver- eischt is, weigerden Oegaki te helpen bij de vor ming van een nieuw Japansch kabinet. Een opzienbarend artikel van generaal Luden- dorff over Spanje is door de Gestapo in be slag genomen. Een Nederlander zou benoemd worden tot Hoo- gen Commissaris van Danzig. Postauto met o. m. een bedrag van 1800 te Eindhoven gestolen. Interview met ministers Deckers en Gelissen over hun Scandinavische reis. De Poolsche logger G D IJ 123 vlot gesleept. Te Tilburg is een 44-jarige man door gas ver stikking om het leven gekomen. Twee Indische delegaties uit Indië vertrokken voor een rondreis door Europa. Voorloopig verslag der Eerste Kamer over de P. T. T.-begrooting. De Vereeniging van Reeders heeft besloten tot het aangaan van een overeenkomst met de vis- schers op de met de vakorganisaties besproken voorwaarden. Het Duitsche elftal voor den voetbalwedstrijd tegen Nederland samengesteld. New Yorksche Beurs: Slot onregelmatig. O Wanneer we er niet meer op reke nen komt toch nog onverwacht het lang verwachte. Ook met dezen win ter schijnt het zoo te gaan. We wa ren al een goed eind het nieuwe jaar in en we verheugden ons over enkele zonnedagen die iets van de lente de den voorgevoelen. Tot nu plotseling een ijzige wind over onze velden en polders blaast en we, in onze kragen weggedoken, tegen elkander zeggen dat dan toch de winter eindelijk ge komen is. Neen, er is geen ontkomen aan. Ook de winter, hoe kort deze moge regeeren, stelt zijn wetten en plotseling komt het ijzige teeken van zijn wil. Zoo ook is ons leven. Sommi gen denken schijnbaar den dood te kunnen verschalken maar de lang verwachte komt op eenmaal onver wacht op een moment, als we denken dat hij onze deur reeds is voorbij ge gaan. Geen onzer ontkomt aan de wetten der natuur. GENÈVE, 25 Jan. (Reuter). Inzake het DanzigeT vraagstuk is men tot een accoord gekomen, dat gebaseerd is op een overeen komst, die tevoren in een beraadslaging tus schen Eden, Beek en Greiser tot stand is gebracht. Het eenige punt, waaromtrent de meeningen nog uiteenloopen, is de persoon van den nieuw te benoemen Hoogen Com missaris van de Vrije Stad. Men meent, dat voor dit ambt een Nederlander zal worden aangewezen. Door den abnormaal lagen waterstand van de Elbe kunnen de electriciteitswerken te Hamburg niet voldoende koelwater krijgen. Het gevolg hiervan was, dat de stad Zondag 24 uur zonder licht bleef; slechts één dieselmotor bleef in be drijf, en deze leverde alleen stroom voor het verkeer, dat evenwel tot het noodzakelijke inge perkt moest worden. Stand op Dinsdag 1 uur v.m.: 7.45 yorige stand: 7.50

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1