P.T.T.-begrooting Smokkelbende in arrest HET AVONTUUR ROND SYLVIA i&ooj &oyeft &aaó DINSDAG 26 JANUARI 1937 Eenige critiek op de gestie der Radio-Omroep-Controle- commissie Indische delegaties vertrokken oor het maken van een rondreis door Europa Bezoek aan Oldenzaal De overwegkwestie te Tilburg Een tunnel voor voetgangers op den Heuvel P. J. FEHMERS t Bekend figuur bij het doofstom men-onderwijs Dr. J. LUDEN 80 JAAR Benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje-Nassau R.K. VROUWENBOND Studiedagen te Utrecht NEDERLANDDUITSCHLAND Stand der clearing per 22 Januari Nieuw gebouw van den Pensioenraad Door Minister De Wilde geopend Op weg naar Manilla Buitenlandsche opdrachten Hr. Ms. „De Ruyter" Begrafenis mr. dr. H. H. A. van Gybland Oosterhoff M.s. „Weltevreden" te water gelaten Een „Pygmalion"-prijsvraag Het loon verbeterd Nieuw contract in de zeevisscherij Het winterweer bij Schiermonnikoog AUTO VERONGELUKT Twee inzittenden ernstig gewond DOOD DOOR SCHULD Drie maanden gevangenisstraf geëischt ONDERZOEK LEVERT NIETS OP De verdwenen Kerkraadsche gymnasiasten De Zuid-Afrikaansche studenten in Delft Gasverstikking Slang van comfoor was losge schoten Na de vliegramp bij Senlis De heer Tissot wordt Woensdag begraven Poolsche logger vlot gesleept Weinig schade opgeloopen Den Haag krijgt een wolken krabber Door de tram doodgereden Aan zijn verwondingen overleden Duitsche beambte hielp de waren de grens overbrengen In nachtgewaad naar de gevangenis Duitsch stoomschip voor anker Academische examens UIT DE STAATSCOURANT Ond er scheid ingen Financiën Aan het voorloopig verslag der Eerste Ka- ®ter nopens de Postbegrooting voor 1937 wordt het volgende ontleend. Eenige leden achtten wat de belangen van h«t publiek betreft, de tarieven in het algemeen hoog en huns inziens mocht het oogenblik ^an verlaging daarvan niet lang meer op zich 'aten wachten. Voorts meenden zij) dat niet steeds wordt Voldaan aan den eersten eisch, welke aan den hier bedoelden dienst mag worden gesteld, t. w. bevordering van het verkeersbelang door het hubliek zoo vlot en goed mogelijk te bedienen, gewezen werd op het in sommige plaatsen op hfukke dagen telkens optredend inconvenient 2c-r geruimen tijd ten postkantore te moeten ^achten, alvorens aan de beurt te komen. Het Svoot aantal wachtgelders maakt het, naar het Sevoelen dezer leden, gemakkelijk hierin de Sewenschte verandering te brengen. Andere leden achtten het, in het bijzonder Voor het platteland, waar na Zaterdagmorgen, e°r«t laat op Maandag weer post wordt besteld, hhjuist de gelegenheid om op Zondag post af halen te verminderen. Voorts hadden eenige leden bezwaar tegen de Voortdurende toeneming van het personeel, op jhbeidsovereenkomst in dienst, en van het aan- vhi, eene zeer geringe vergoeding genietende, Volontairs. Het aantal contract-arbeiders is, haar hun meening, thans reeds veel te groot. Sommige leden waren weinig geestdriftig gestemd over de gestie der Radio-Omroep- Contröle-Commissie, wijl zij uitzendingen Vaak eerst zeer laat, soms zelfs wanneer de sprekers reeds gereed zijn. verbiedt, terwijl daarenboven herhaaldelijk niet is in te zien Waarom het verbod wordt gedaan. Van vele zijden werd instemming betuigd met het door de regeering ten aanzien van de Vrij denkers Radio Omroepvereeniging ingenomen standpunt. Inderdaad komt in Nederland aan Sen vereeniging, wier actie gericht is op destructie van den godsdienst, het recht van hpenbaring der gedachte door de radio niet toe. Andere leden konden zich met de opvatting Van den minister niet vereenigen. Naar hun Vójze van zien biedt de censuur van de Radio- ^hiroep-Contröle-Commissie voldoenden waar borg, dat geen mededeelingen door de radio tollen worden gedaan, strijdig met het bepaal de in artikel 2 van het radio-reglement. Daar- Söboven achtten zij het tijdstip der ontzegging, hiet het oog op de actie van de Nationaal-So- pialistische Beweging tegen de vereeniging De dageraad, niet tactisch gekozen. Met den Pullman-trein naar Brussel hebben Maandagmiddag twee delegaties van inland- Johe zelfbesturen op Java de residentie veria ën. Het waren de delegatie van den Soesoe' hoenan van Soerakarta, bestaande uit Pan* 8«ran Ario Soerjohamidjojo en echtgenoote ®h die van den Pakoe Alem, vertegenwoordigd hoor Pangeran Ario Praboe Soerjodilogo, zooi» Vaö z. H en kapitein bij den generalen stal V^n het Indische leger. In de gereserveerde eerste klasse wachtka- M«r waren velen aanwezig om den vertrekken en uitgeleide te doen. H. M. de Koningin was vertegenwoordigd h°or majoor Phaff, adjudant van H. M. en de jh'nlster van Koloniën, door den chef van zijn ebinet, den heer J. Petrus Bloembergen Ook e Mangke Negoro en de Ratoe Timoer waren hhhwezig De delegaties zullen vergezeld van Jjeh heer F. J. W. J. Scheurleer, secretaris van e Ned. Egyptische Kamer van Koophandel rondreis door Europa maken en via Brus- JjJl door Zwitserland, Italië, Hongarije, Oosten- Juk, Tsjecho-Slowakije, Duitschland en Frank- j'ik reizen. Einde Maart komen de delegaties h Nederland om, na een verblijf van een [bkand, naar Engeland te vertrekken voor de 'Jwoning van de kroningsfeesten. Na afloop ah deze feestelijkheden zullen de delegaties, ederom in gezelschap van den heer Scheur- ,€er> naar Egypte reizen, om daar eenigen 'W te verblijven. Van Egypte zullen zij ten- ,lotte de reis naar Nederlandsch-Indië ma- ?ah. De heer Scheurleer blijft dan nog eenigen ÏJJd in Egypte ter behartiging' van de handels- hangen tusschen Egypte en Nederland. -Maandagmiddag heeft de delegatie van den ?ültan van Djocjakarta een bezoek aan de bxtielfabrieken van de firma H. P. Gelder- ?ah en Zonen N.V. te Oldenzaal gebracht. eh der directeuren, de heer Joan Gelder- JJJah, bracht het hooge gezelschap met een ,hto van Enschede waar men zijn intrek ,ad genomen in het hotel De Graaff naar jMbenzaal. Hier hebben de gasten onder ge- jj'öe van de directeuren Joan Gelderman en verijen, de spinnerij en ververij bezichtigd. Het gezelschap toonde in alles groote belangstel ling. Na afloop werd op het kantoor der firma thee geserveerd. Des avonds was de delegatie de gast van den heer Joan Gelderman op huize De Hulst, te Oldenzaal. Het ligt in de bedoeling van het Indische gezelschap, hedenochtend een bezoek te brengen aan de Twensche bleekerij te Goor. Naar wij vernemen is eerlang ae indiening te verwachten van een voorstel tot den bouw van een tunnel voor voetgangers en wielrijders aan de Koestraat te Tilburg. De overwegmisère, die naarmate de overzijde van de lijn zich uitbreidde tot een stads deel van gelijke grootte als de oude stad ten Zuiden van den spoorweg Den Bosch Breda nijpender werd, zal dan eindelijk een oplossing vinden. Bij den aanleg van het Wilhelminakanaal is een gedeelte van den spoordijk verhoogd en werd de weg naar den Bosch onder de spoor baan doorgeleid. Werd hierdoor een ontlasting verkregen van den drukken overweg voor het motorisch verkeer, voor de voetgangers en wiel rijders is deze overweg op het drukste punt van de stad nog steeds een dagelijksche erger nis. Vele malen zijn reeds oplossingen beproefd-, geheel hoogspoor werd om de kosten en vooral om de nabijheid van de Centrale Werkplaats onuitvoerbaar geacht. Voor een groote tunnel ontbreekt ter plaatse de ruimte, ook dit plan zou ten slotte te kostbaar worden. Thans schijnt de oplossing te zijn gevonden in een project, dat door Publieke Werken van Til burg in samenwerking met de Nederl. Spoor wegen is tot stand gekomen en dat behelst een tunnel voor voetgangers en afgestegen wiel rijders. De tunnel zal pl.m. vier meter breed worden en een lengte hebben van ruim honderd meter. £)e kosten zouden rond 80.000 gld. be dragen. In een dezer dagen gehouden vergade ring van de commissie voor de overwegen uit den gemeenteraad, waar dit plan ter sprake kwam, schijnt het met veel instemming te zijn ontvangen. Een soortgelijke tunnel zou eventueel later worden gebouwd aan de Gasthuisstraat. In den ouderdom van 82 jaar is te Oegstgeest overleden de heer P. J. Fehmers, oud-directeur van de Inrichting voor doofstommenonderwijs te Rotterdam, waaraan hij gedurende vijftig jaar werkzaam is geweest. De heer Fehmer publi ceerde in binnen- en buitenlandsche tijdschrif ten vele artikelen over doofstommenonderwijs en over de erfelijkheid van doofstomheid. De heer Fehmer was ridder in de Orde van Oranje Nassau. De uitvaartdiensten zullen gehouden worden in de parochiekerk te Oegstgeest Woensdagmor gen om half tien, waarna de begrafenis op het kerkhof aldaar. E- Gelderman C. Mzn. de verschillende we- Op de receptie, welke mr. dr. J. Luden te Overveen ter gelegenheid van zijn tachtigsten verjaardag heeft gehouden, heeft de president der Nederlandsche Bank, mr. L. J. A. Trip medegedeeld, dat de heer Luden was benoemd tot commandeur in de Orde van Oranje Nas sau. Mr. Trip heeft hem het aan deze onder scheiding verbonden commandeurskruis over handigd. Mr. Luden heeft thans bedankt als lid van den gemeenteraad van Bloemendaal. Zijn op volger is ir. J. Ouwehand. Op 26 en 27 Februari a.s. worden te Utrecht vanwege de Federatie van R.K. Vrouwenbon den studiedagen gehouden met als algemeen onderwerp: „Hedendaagsche wereldbeschou wingen". Den eersten dag wordt het communisme, den tweeden dag het Nationaal-Socialisme en Fas cisme behandeld. Sprekers zijn de heeren P. J. S. Serrarens en Mr. T. Vorstman. 1. Stortingen in Nederland 14.760.800, waarvan bestemd voor: a. achterstallige vorderingen ƒ453.000; b. rentedienst Dawes- en Younglee- ning en Stillhalte; rentetransfer 439.000; c. vrije rekening Reichsbank ƒ569.300; d. nieuwe onder de clearing vallende vorder, 13.299.500. 2. sfortingen in Duitschland (nieuwe onder de clearing vallende vorderingen) (inclusief saldo 1936 ad ƒ34.988.000) ƒ44.141.400). 3. Uitbetalingen in Nederland op nieuwe vor deringen (in mindering komend van het be drag onder 1. d. ƒ12.034.000. Laatst uitbetaald nummer van storting: 342.961. 4. Speciale verrekening. Stortingen in Neder land tegen afgegeven reischeques (inclusief saldo 1936 ad ƒ565.700) ƒ673.700. Uitbetalingen in Nederland 57.000. Overgebracht naar alge- meene rekening (1) 116.100. Nog beschikbaar 500.600. Onder zeer groote belangstelling is Maandag middag het nieuwe gebouw van den Pensioen raad, dat verrezen is aan den Benoordenhout- scheweg te Den Haag, geopend. De minister van Binnenlandsche Zaken, mr. J. A. de Wilde, heeft bij deze gelegenheid een rede gehouden. Verder voerden nog het woord mr. R. J. H. P. Patjjn, namens de commissarissen van het Al gemeen Burgerlijk Pensioenfonds, J. Hoogen- doorn, die namens het personeel een beeld aan bood en J. A. Luysterberg, vertegenwoordiger van den Pensioenraad bij het beursorgaan. Namens den Pensioenraad dankte dr. Wichers voor het door het personeel aangeboden ge schenk en deelde mede, dat de Pensioenraad zelf een fraaie handgesmede ijzeren hanglamp schonk voor het gebouw. De „J. Pz. Coen" aan boord waarvan zich de Nederlandsche deelnemers aan het Int. Eucha ristisch Congres te Manilla bevinden vertrok Zaterdag van Singapore. Het sedert October 1931 te Blyth opgelegde Engelsche tank-stoomschip Cape St. Agnes zal bij de Amsterdamsche Droogdok Mij. worden verbouwd tot gewoon vrachtschip. De werk zaamheden zullen ca. twee maanden vorderen. Het schip wordt van Blyth naar Amsterdam gesleept door twee sleepbooten en kan Woens dag a.s. arriveeren. Het Engelsche s.s. Tower Dale wordt van Rouaan bij de Amsterdamsche Droogdok Mi), verwacht voor reparatie. Een dezer dagen komen nog drie Grieksche stoomschepen voor reparatie bij de Amsterdam sche Droogdok Mij. Hr. Ms. De Ruyter is 25 Januari om 8 uur van Tanger vertrokken. Onder, zeer groote belangstelling uit univer- sitairen, politieken en anderen kring is op Oud- Eik- en Duinen te Den Haag het stoffelijk overschot van mr. dr. H. H. A. van Glybland Oosterhoff, secretaris van het curatorium van de Indolögische faculteit te Utrecht en onder voorzitter van 't Verbond voor Nationaal Her stel, ter aarde besteld. - De machinefabriek en scheepswerf van P. Smit Jr. N.V., te Rotterdam, liet met goed ge volg te water het motorvrachtpassagiersschip „Weltevreden", dat zij in bouw heeft voor reke ning van de N.V. Rotterdamsche Lloyd, te Rot terdam. De doopplechtigheid werd verricht door mevr. E. E. Ruysvan Houten. Het schip voldoet aan alle eischen van de Nederlandsche scheepvaartinspectie, haven arbeidsinspectie enz., en heeft 3 dekken en 5 ruimen, waarvan 3 voor en 2 achter de motor kamer gelegen zijn. Nu de verfilming van Shaws bekende too- neelstuk „Pygmalion" haar voltooiing nadert en de eerste vertooning van dit nieuwe Nederland sche filmwerk, dat als een Filmex-Cinétone- Productie onder regie van dr. Ludwig Berger tot stand kwam, weldra verwacht kan worden, is de idéé van een oorspronkelijke prijsvraag ge boren. De producenten willen n.l. bij de introductie van deze film het publiek, dat ongetwijfeld de herinnering aan de vele succesvolle vertoonin gen van Shaws „Pygmaioln" op de Nederland sche planken bewaart, de vraag voorleggen, waarom de schrijver aan zijn werk juist dezen titel gegeven heeft, en wat hij daarmede be doelde, alvorens de film op haar wijze die vraag opnieuw beantwoordt. Voor het beste antwoord worden eenige fraaie prijzen beschikbaar gesteld. Nadere bijzonderheden zullen binnenkort wor den gepubliceerd. De algemeene vergadering van leden der Ver eeniging van Reeders te IJmuiden heeft met 36 stemmen en 24 tegen besloten het bestuurs voorstel inzake de afsluiting van de loons- en arbeidsovereenkomsten op de met de vakorgani saties besproken voorwaarden te aanvaarden. Dit beteekent voor de groep zeevischers een verbetering van het loon, vergeleken bij het vorige contract. Door de opneming van een duurte-clausule in het contract, is voorzien in mogelijk optredende stijging van de kosten van het levensonderhoud door de waardevermindering van den gudlen. De hevige Oostenwind en de lage waterstand hebben de rijksveerboot Brakzand Maandag voor de tweede maal genoopt den dienst Oost- mahornSchiermonnikoog te staken. Op de Wadden komt veel ijs aangedreven, zoodat de veerboot hedenochtend niet aan den landingsdam zal kunnen aanleggen, doch zal moeten meren aan het Zuidwester-strand. Nabij Coevorden is een auto, waarin vier jon gelui gezeten waren, met een vaart van 80 K.M. tegen een boom gereden. De heer D. uit Dalen en de heer K. uit Coevorden, die voorin zaten, werden uit den wagen geslingerd en bekwamen ernstige verwondingen. De twee andere inzit tenden werden niet noemenswaard gewond. Op 23 April heeft zich onder de gemeente Tilburg een aanrijding met doodelijken afloop voorgedaan. De 35-jarige C. van Odijk werd aldaar door een auto aangereden, bestuurd door den koop man H. A. S. uit Tilburg. Het slachtoffer liep een zware hersenschudding, een diepe hoofd wonde en een beenbreuk op, aan de gevolgen waarvan de vrouw spoedig overleed. Voor de rechtbank te Breda had 3. zich te verantwoorden wegens het veroorzaken van dood door schuld. Hij werd van de aanklacht vrij gesproken, waarop de officier van justitie tegen dit vonnis hooger beroep aanteekende. Maandag werd deze zaak voor het gerechtshof te Den Bosch behandeld. Na een langdurig ge tuigenverhoor nam de advocaat-generaal mr. Massink requisitoir. Hij achtte de schuld be wezen en eischte dan ook een vernietiging van het vonnis van de rechtbank te Breda en ver oordeeling tot een gevangenisstraf van drie maanden en ontzetting uit de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van een jaar. De verdediging werd gevoerd door mr. On land uit Tilburg, die vrijspraak bepleitte. Uit het door de Kerkraadsche politie ingestelde onderzoek dat zich tot twee keeren toe tot Luik heeft uitgestrekt, is gebleken, dat de beide leerlingen van het gymnasium te Heerlen, V. en D. te Kerkrade, Donderdagochtend per trein van Heerlen naar Maastricht zijn vertrokken en van daar per taxi naar Luik zijn gebracht. Om tien uur zijn ze reeds in Luik aangekomen. De politie uit Kerkrade heeft met den Maas- trichtschen taxi-chauffeur Zaterdagmiddag een onderzoek in Luik ingesteld, zonder eenig resul taat. De aanvankelijke meening, dat de jongelui door een ronselaar voor het Spaansche front zouden zijn aangeworven, vindt geen steun in de feiten van hèt onderzoek. Een naar het politiebureau te Kerkrade over gebrachte communist werd na verhoor, daar ge bleken is, dat de man met het geval niets had uit te staan, op vrije voeten gesteld. De Zuid-Afrikaansehe studenten, die in ons land vertoeven, hebben een bezoek gebracht aan Delft, waar zij de gasten warén van het Delftsche studentencorps. Na de lunch te hebben gebruikt, maakte het gezelschap een rondgang door de stad en be zichtigde o. a. de nieuwe kerk en de technische hoogeschool. Om zes uur vereenigde men zich aan een diner op de sociëteit. KL>KDIT 15 MET LAATSTE SNUEJE VEC7GI5T CAT ,UE 6> WiE« EE.VN KOPEM VJAAG5Ó uj ih&ElNlEUP VERVAARDIGDE EErDi RADIOTOE STEL VAM 15" C.M. LAMG In een perceel aan de Tongerloschehoefstraat te Tilburg is een geval van gasverstikking voor gekomen, dat den 44-jarigen V. N. van der P. het leven heeft gekost. Toen de bewoners beneden kwamen, bemerkten zjj in de achterkamer, waar de vader van het gezin sliep, een sterke gaslucht. Het bleek, dat de gasslang van het comfoor was losgeschoten. Men heeft nog geruimen tijd getracht de 'evensgeesten op te wekken, echter zonder resul taat. De teraardebestelling van het stoffelijk over schot van den bij de vliegramp bij Senlis om het leven gekomen sportvlieger Tissot zal Woensdagmorgen om half twaalf op .de alge meene begraafplaats te 's-Gravenhage plaats hebben. Uit te Scheveningen ontvangen berichten blijkt, dat de gestrande Poolsche motorlogger „GDY 126", onder welks bemanning zich eenige Scheveningers bevinden, Zaterdagmiddag door een sleepboot van de bergingmaatschappij te Gdynia vlot gesleept en in de haven van Straal- sund gebracht is. Het schip heeft oogenschijn- lijk weinig schade opgeloopen. De residentie zal binnen afzienbaren tijd een „wolkenkrabber" rijk zijn, een gebouw, welis waar nog niet van afmetingen zooals men die in New York gewend is daar is namelijk 250 meter hoogte voor zoodanige bouwwerken al geen zeldzaamheid meer maar dan toch zoo danig, dat het zich boven alle flat- of zakenge- bouwen in Den Haag een flink eind zal ver heffen. Op den hoek van de Toussaintkade en de Elandstraat, waar vroeger de te Amsterdam ge vestigde N.V. Levensverzekering Maatschappij „Holiand" haar Haagsche bijkantoor had en in welk gebouw later gedurende enkele jaren een crisisdienst was ondergebracht, zal daartoe het bestaande perceel met eenige belendende hui zen worden afgebroken. Op dit terrein zal voor rekening van genoemde N.V. een flatgebouw van 50 meter hoogte worden opgetrokken. Tusschen Harkezijl en Witmarsum is Maan dagmiddag de 48-jarige Klaas K. door de tram, die van Bolsward naar Harlingen ging, overreden. Het slachtoffer was op slag dood. Aangeno men wordt, dat K. den door regen, sneeuw en vorst glad geworden straatweg heeft willen mijden en daarom tusschen de tramrails is gaan loopen, waar hij in den rug werd aan gereden. K. was ongehuwd. Het zesjarig jongetje L. Faber uit Jellum, dat Zondag zonder uit te kijken te Deinem (Fr.) den weg overstak en door een autobus werd aangereden, is in het Diaconessenziekenhuis te Leeuwarden aan de bekomen verwondingen overleden. De smokkelhandel aan de grens bij Kerkrad» die eens een tijdperk van hoogconjunctuur had. is van geen beteekenis meer. De Duitsche be ambten vormen een dichte keten langs de grens, die als het ware hermetisch is afgesloten. Het zakenleven is finaal lamgelegd; het verkeer is benauwend stil. En de maandelijks in beslag ge nomen smokkelwaar is op een kruiwagen te ver voeren. De Duitsche autoriteiten hebben d smokkelarij bedwongen. Dezer dagen is echter nog een groote smokkelzaak aan het licht gekomen, waarin een Duitsche douane-beambte, dienstdoen de aan het grenskantoor Strasz vlak bij Kerkrade gelegen, een rol van beteekenis heeft gespeeld. Deze in 5n keurig uniform gestoken douane assistent, Sch. geheeten, was mede in het com plot betrokken. Hij speelde een leidende rol Hij wist wanneer een met koffie beladen smokkel auto zou naderen, afkomstig van een paar be ruchte smokkelaars, woonachtig in Aken, R. en D. geheeten. De douane-assistent nam dan me de plaats in den met koffie beladen auto en, dank zij zijn medewerking, kon de kostbare la ding, afkomstig van een grenswinkelier in Kerk rade, veilig de opslagplaatsen in Aken bereiken. De douane-beambte dekte dus feitelijk de la ding. De gedragingen van Sch. waren intusschen niet onopgemerkt gebleven. De z.g. Zollfahn- stungsstelle kwam in actie. Op zekeren nacht, toen de beambte weer een smokkelconvooi be geleidde, werd ingegrepen. S. kon vluchten op Kerkraadsch gebied. Na enkele weken, toen zijn Duitsche vrienden hem in den steek lieten, stelde h(j zich eigener beweging ter-beschikking van de Duitsche autoriteiten. De beide smokkelaars uit Aken werden in de gevangenis aldaar ingesloten. Het voortgezette onderzoek leidde tot de arrestatie van de heele bende, bestaande uit acht personen, onder wie ook vrouwen, die allen achter slot en grendel zitten. Bij D. in Aken werd 2500 kg. gesmok kelde koffie in beslag genomen; de koffie was verborgen in een konijnenstal. Ook bij R., wo nende in de Steinkaulstrasse, werd een groote hoeveelheid koffie in beslag genomen. Hij had allerlei voorzorgsmaatregelen genomen om te vluchten als de nood aan den man kwam. Hij werd fn nachtgewaad naar de gevangenis over gebracht. Vast staat nu reeds, dat de Duitsche grensbeambte tot drie keeren toe als „Führer" van den smokkelauto zijn diensten heeft bewe zen. Op zijn minst werden 3 a 4000 kg. koffie ge smokkeld. De smokkelaarsbende zal eerlang voor de rechtbank in Aken terechtstaan, ook wegens deviezensmokkelarü Te IJmuiden is bericht ontvangen dat bij Egmond aan Zee een vaartuig ronddreef, dat klaarblijkelijk hulp behoefde. Hierop is de sleepboot Stentor van bureau Wijsmuller naar de aangegeven plaats gestoomd. De sleepboot trof hier aan het circa 2900 ton metende Duit' sche stoomschip Helios, dat wegens den Ooster- storm onder de kust ten anker was gegaan. D» kapitein wenschte echter geen assistentie en wilde beter weer afwachten alvorens de rei- voort te zetten. AMSTERDAM. Geslaagd voor het doctoraal examen in de geneeskunde de heer A. Wender- hold. Benoemd tot officier in de orde van Oranje- Nassau de heer Ch. L. Maduro, lid van de firma S. E. L. Maduro en Sons op Curasao. Toegekend de eeremedaille der orde van Oranje-Nassau in goud aan den heer J. E. Nahr, klerk in dienst van de firma S. E. L. Maduro en Sons op Curapao. Benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau mr. J. Luden, voorzitter van het college van commissarissen van de Nederland sche Bank te Amsterdam. Met ingang van 16 April 1937 is aan H, C. Monshouwer, adjunct-commies bij het depar tement van Financiën, wegens verandering in de inrichting van het dienstvak, waarbij hij werkzaam is, eervol ontslag uit zijn betrekking verleend. zag het gevaar, waarin we verkeerden en ik het nu geen tijd meer was, om ons be- l)jlard te houden. Daarom greep ik Miss Lovell he hand en trok haar met me voort. t^s twee kinderen renden we hand aan hand het zand. Links van ons had de spion het V, °P een loopen gezet. We namen onzen weg yht op het strand af en liepen zwijgend voort. o-6 hoorden niets achter ons, maar gunden vJ5 den tijd niet om te kijken, of onze ver- Sers op ons wonnen. Toen we zoo een eind wehd hadden, zag ik, dat een boot van het iJhp werd neergelaten en met vlugge slagen ar het strand geroeid werd. Mijn signalen L?eh dus begrepen. De redding was nabij. Miss kon het niet langer zoo vlug volhouden. Mar adem werd hortend en stootend. De spion het strand had de boot nu ook gezien. W*as dichtbij en er stond een man rechtop ij den voorsteven. Lyverwacht klonk er een schot en de spion in "lelde voorover in het zand. Terstond richtte A tich weer op en vluchtte landwaarts weg ^as dus niet, of niet ernstig gewond. Weer Schot. Ik keek om en zag het zand voor de voeten van den man, die het dichtste bij ons was, opstuiven. Hij hield zijn pas in en aar zelde. Toen klonk een kreet achter hem. Weer een schot. Nog dichter bij hem stoof het zand op. De man in de boot liet zijn wapen zakken en wachtte. De troep achter ons was stil blijven staan en de eerste spion had zich bij hen ge voegd. Ze schenen te beraadslagen en naderden weer. De boot schoof schurend tegen het strand op. De man voorin hief zijn wapen weer op en een der voorste mannen voelde met een kreet van pijn naar zijn schouder. Weer kwam de troep tot stilstand. Miss Lovell en ik hadden nu bijna de boot bereikt. Maar ze kon niet meer hard loopen in het mulle zand. Achter ons meende ik de scherpe bevelende stem van Rudgwick te hooren. Er klonk een salvo achter ons en de kogels sloegen om de boot heen in het water. Zwijgend hief Alston want die was het zijn geweer op en er knalden twee schoten. Een van Rudgwick's mannen wankelde en viel tegen den grond. Miss Lovell had nu de boot bereikt en werd er terstond in geholpen. Toen sprong ook ik er in en keek om. Op een honderd meter afstand stond de troep mannen, woedend scheldend, maar zonder vooruit te dur ven komen. Alleen Rudgwick griste een revolver uit de hand van een zijner mannen en mikte op ons. Alston glimlachte slechts en bleef be daard staan. „Wilson kan zelfs op honderd meter geen koe rakenachter een revolver is hij niets waard." Rudgwick scheen dit zelf ook te begrijpen, want hij gooide het wapen met een verachtelijke beweging weg en kwam over het strand naar ons toe. We waren nu reeds vijftig meter in zee. Wilson liep tot aan den rand van het water en al begreep hij, dat hij het spel verloren had, hij hield zich toch uitstekend. „Zeg Fordyce!" riep hij, „dat tweede bedrijf is goed gespeeld, hoor! Maar het stuk is nog niet uit. Nu krijg ik de hoofdrol!" Alston, die nog steeds op den boeg zat, glimlachte en keek ook mij glimlachend aan. Het viel me ineens op, dat hij nog geen oogenblik aandacht geschonken had aan Miss Lovell, nadat we zoo zonder com plimenten in de boot geheschen waren. HOOFDSTUK X In den mist Maar toen de spanning voorbij was, be gon hij zijn aandacht aan haar te wijden, ging naar haar toe, schudde de kussens op en legde ze gemakkelijker voor haar neer. „Zoo beter?" vroeg hij op zijn innemende ma nier. „Het kindje heeft geen slaap genoeg ge had, wel.... ik kan het aan haar oogjes zien, maar kom Sylvia, het is nu voorbij en we kun nen hem uitlachen." Maar toen ik Rudgwick naar zijn mannen terug zag gaan, betwijfelde ik sterk, en ik ge loofde, dat Miss Lovell het eveneens deed, of er al reden om te lachen was. „Zullen we hem nu zeker ontloopen?" vroeg ze angstig. „We zullen ons uiterste best doen," zei hij ge ruststellend. Ze scheen ten volle vertrouwen in zijn woor den te stellen, te meer, omdat hij zich zoo kalm gedroeg als iemand, die op een vacantiereisje is. Alston wendde zich nu weer tot mü. „Ik ben je erg dankbaar voor dat briefje, Kerslake! Als ik tegen hem opgeloopen was, zou de heele zaak mislukt zijn. Ik moet zeggen, dat het razend slim van hem was, zooals hij zijn netten gespannen had en zonder jou was ik er zonder twijfel ingeloopen. Ik heb op je zitten wachten, maar toen ik je niet zag ver schijnen, ben ik dien weg teruggegaan. Toen ik de sporen zag van den omgevallen motor, be greep ik, dat ze je beet hadden." „En wat heb je ondertusschen gedaan?" „Me natuurlijk schuil gehouden! Wat kon ik zonder boot doen? Niets dan mijn knokkels tegen een rotsblok stukslaan en de boot ver- wenschen, omdat er geen turbine inzat. Ik kan je wel zeggen, dat ik radeloos was, toen ik de schuit van Rudgwick in zee zag steken, maar ik begreep er niets van, waarom hij vandaag terug kwam." „Was onze boot dan nu pas aangekomen?" „Jahet is nu eenmaal geen race-boot, maar ze is toch heel goed bruikbaar en ze houdt het wel tegen Wilson's jacht uit." We hadden intusschen onze boot bereikt, hielpen Miss Lovell aan boord en zaten weldra in de kleine kajuit. „Zeg Sylvia," zei Alston glimlachend. „Het is hier niet zoo'n vorstelijk logies als op de Neptunus, wel?" „Ik vind ieder schip een ellende!" zei ze. „Zoo.... nu, dan zullen we gauw onder zeil gaanze zal er toch niet erg lang over doen, voordat we Plymouth hebben, wel Kerslake? Die McCulloch schijnt me een eigenwijze kerel toe." „Nou jamaar het is een kerel om op te bouwen, hoor!" „Kan wezenmaar hij maakt altijd zooveel moeilijkhedenhij is zoo'n Jantje precies schijnt te denken, dat we hem gehuurd hebben, om ons te vertellen, wat we mogen doen of niet doen op zeeJe mag hem wel eens wat op porrenhij is me wat stug." Er werd aan de deur der kajuit geklopt en McCulloch zelf kwam binnen. „Neem me niet kwalijk, mijnheer, maar moet ik me nog verder aan de gegeven orders hou den?" „Ik denk zoo van niet," zei Alston. „En ik zou meenen, dat je dat zelf ook wel uitgekiend kon hebben, schipper, zonder er hoofdpijn van te krijgen. We hebben onze passagiere aan boord en we moeten zoo gauw mogelijk naar Ply mouth. Toon nu eens, wat je met je schuit doen kunt, schipper!" McCulloch salueerde en bleef in de houding staan. „Neem me niet kwalijk, mijnheer, maar weet u, dat een van de bemanning gewond aan boord teruggekomen is?" „Als ik het niet gedacht had!" zei Alston ge moedelijk. „En, wie is het en wat scheelt eraan?" „John Mellishschot door zijn voorarm, mijnheer." „Nog al niet levensgevaarlijk.... en het hoeft geen oponthoud te gevenstuur hem maar bij me, schipper, dan zullen we hem verbin denvroeger wel eens meer gedaan." Het leek me, dat McCulloch nog wat meer te zeggen had, hij ging ten minste treuzelend weg en Alston hervatte het gesprek met ons. „Dat komt overeen uitik heb er een van Wilson buiten gevecht gesteld en een paar an deren allicht een schram bezorgd. Ik had eigen lijk wel gedacht, dat ze zich hadden laten af schrikken, toen ik zoo vlak voor hen in het zand schoot, maar Rudgwick joeg ze voort. Ik moest wel wat beter raakschieten. Maar Sylvia, nu zal je zeker toch wel wat willen gebruiken, ik had je werkelijk bijna niet herkend in dat pakjenet voor een bal masqué, zeg!" Hij zorgde voor een flesch wijn en voedsel en ze deed 't maal, net als ik, alle eer aan. De boot gleed over de golven en nadat Alston den arm van den gewonde handig verbonden had, gingen we op het dek rustig zitten rooken. „Weet je, wat ik nog steeds niet begrijp? Dat Rudgwick terug is gekomen. Ik dacht, dat hij met jullie naar de Middellandsche zee was ge- Mach. EEN gaan en ik was van plan, naar Marseille te varen." „Maar man, Miss Lovell was niet op den schoener, net zoo min als ik!" Hij keek me met de uiterste verwondering aan. „Waar hebben jullie dan gezeten?" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3