LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats een „Omroeper" 1 voor 80.000 gezinnen Ontploffing kopermijn m Het Trotzkisten- proces te Moskou DINSDAG 26 JANUARI 1937 giiiiniiiniiiiiniiiiiiniiiniiiiiiiiiinniiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiimiiiiinnnfiiiiiiiiiiiiiiiil DE STADHUISVLEUGEL Nuttige wenken en beschouwingen van architect Van Moorsel in het R.K. Bouwblad Pandpoort overschat? De Pandpoort VOETGANGERS OPGEPAST! De politie gaat bekeuren EEN LUSTRUM ORGELCONCERT Soliste: Rosa Spier KAAS- EN VISCHVOLK IN HAARLEM Op de markt en in de rechtszalen Prijzen verhoogd Plotseling overleden Opvolger van mr. dr. Luden in Bloemendaal SCHAKEN 'Haarlemsche R.K. Schaakbond WIELRENNEN H.S.V. De Kampioen H.R.C. Excelsior H.R.C. De Jonge Kampioen BLOEMENDAAL Ter waarschuwing Het communisme in Frankrijk Een buurtspook in actie Rumoerige Zondag in de hoofdstad DE VALUTAMARKT Depreciatie van den gulden met 19Vz pet (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Vijftig personen gedood, ruim honderd gewond Nieuwe beklaagden bekennen terreurdaden Trotzky over het proces Hitler's rede op 30 Januari De bijeenroeping van den Rijks dag officieel bekend gemaakt De vrijwilligerskwestie De jongste antwoorden geven hoop op spoedige uitkomst De toestand in China Het probleem van de grondstoffen Getracht wordt een Duitscher te vinden voor de studie commissie „Meerijder" verdween met den auto Nog een brutale autodiefstal in Noord-Brabant Protest bij Japan Uit Nanking wordt gemeld, dat de minister TOELAGE VAN KAMERLEDEN Amendementen ingediend SCHAATSEN Kampioenswedstrijden te Amsterdam afgelast Moeilijkheden tusschen K.N.S.B- en IJsclub Kunstijsbaan Amsterdam |iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii| iiiiniiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiimiHiiiiI NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Hilllllllllllllllllllllllllllllll!lllllllllll!llllllll!llininilimillllllllllllllllllllll!l!llllllllll||||||||||||||l!IIIIIIIIIIIIIIIHIli STAD In het R. K. Bouwblad, officieel orgaan der Algemeene Katholieke Kunstenaarsvereniging, heeft architect C. M. van Moorsel Pzn. een uit gebreid overzicht gegeven van het Haarlemsche stadhuisplan. Men heeft de materie zoo belang rijk geacht, dat het geheele nummer er aan besteed is; alle inzendingen van de uitgenoo- óigde architecten, in perspectief en in platte grond, zijn tusschen den tekst gevoegd, waar door werkelijk een overzicht is verkregen, dat de beproefde traditie van het steeds zoo keurig verzorgde Bouwblad ten volle waardig is. De heer Van Moorsel schrijft: Ofschoon deze uitbreiding van de secretarie op zichzelf niet van zoo een bijzondere beteekenis is, verleent het feit, dat het daarbij gaat om het bouwen van een annex aan een gebouwencomplex, dat zeker tot de belangrijkste monumenten der Ne- derlandsche architectuur behoort, er een bij zondere waarde aan. Schrijver brengt hulde aan B. en W. voor het geven van de meervoudige opdracht. Bij gemis aan een „algemeen erken de norm" verkrijgt men door zulk een opdracht de beschikking over een aantal onderling vaak sterk verschillende oplossingen van het vraag stuk. die men kan vergelijken met elkaar en die men kan toetsen aan de verschillende eischen, welke, ook vanuit een practisch stand punt beschouwd, gesteld kunnen worden. Nadat schrijver het rapport van de commis sie van beoordeeling der ontwerpen heeft laten afdrukken, geeft hij een beschrijving der ge schiedenis van het stadhuis. Hij betreurt het daarbij, dat speciaal de uitbouw, dien Lieven de Key aan de Zijlstraatzijde bouwde, indertijd niet verder teruggelegd is, waardoor het voor naamste gedeelte van het stadhuis meer tot zijn recht zou zijn gekomen en waardoor tevens een rustiger en klaarder afsluiting van de Markt aan de Westzijde ware verkregen- Het komt schrijver voor, dat de commissie aan het behoud van de Pandpoort zelf te groote waarde heeft gehecht en daarnaast niet vol doenden nadruk heeft gelegd op de waarde en de beteekenis van een, althans in de Koning straat, geheel vrij leggen van het representa tieve gedeelte van het stadhuis. Het meerdere terugleggen van de nieuwe aanbouwen aan de Koningstraatzijde had thans, als een welkome mogelijkheid, met meer klem door de commissie raar voren gebracht behooren te worden. In haar conclusie roert zij dit belangrijke punt zelfs in het geheel niet aan! Architect van Moorsel gaat dan nader in op de détails der verschillende ontwerpen en gaat voort: „Wat de behandeling der gevel architectuur betreft, geeft het plan van der Steur (het bekroonde) zooals het thans is, ze ker niet de beste waarborgen voor een bevredi gend resultaat bij de uitbreiding van dit be langrijke monument. Daar zijn met de andere plannen in dit opzicht betere resultaten bereikt waarmede een grootere waarborg voor een fraaie gevelbehandeling verzekerd is." Het interessante artikel besluit: „Hetgeen hier als critiek gegeven is, moge er toe bijdragen, dat ir. v. d. Steur zijn ontwerp bij de nadere uitwer king op de daarin aanwezige zwakheden her ziet. Het bestaande complex eischt van hem de uiterste zorg en de grootste overgave. Het gaat hier immers cm het uitbreiden van een monu ment van nationale beteekenis!" De commissaris van politie te Haarlem ver zoekt het volgende onder de aandacht van het publiek te brengen: Sedert eenige maanden zijn op sommige plaatsen in deze gemeente (Raaksbrug, Zijl- brug, Verspronckweg, Rozenstraat, Gr. Hout straat en Gr. Markt) speciale overwegen voor voetgangers aangebracht. Op duidelijk zicht bare wijze zijn op het wegdek strepen gemaakt met z.g. punaises. Langs het trottoir staande hekjes leiden de voetgangers naar die overwe gen, waar ten overvloede nog een duidelijk blauw bordje met pijl en het opschrift: „Hier oversteken" is geplaatst. In die overwegen ligt midden in den weg een vluchtheuvel, die den voetganger als steunpunt kan dienen Niettegenstaande al deze voorzorgsmaatrege len ten behoeve van de veiligheid der voetgan gers, zijn er nog talloos velen, die al deze aan wijzingen negeeren en op zorgelooze wijze links vóór de hekjes langs hun weg vervolgen en zich en andere weggebruikers op deze wijze aan noo- deloos gevaar blootstellen. Ook het voorschrift, dat voetgangers bij het oversteken van den rijweg, dit langs den kortst mogelijken weg moeten doen dus loodrecht van het trottoir en niet in schuine richting wordt nog herhaaldelijk overtreden. Tot nu toe heeft de politie bijna uitsluitend gewaarschuwd. Dit is nu afgeloopen. Overtre ders krijgen een bekeuring. Wij lezen in het parochieblad der Kathedrale Kerk: De Graal bestaat heden 5 jaar in de St. Bavo- parochie. Over de Jonge Vrouwelijke Jeugdbe weging in de meisjeswereld van ons Bisdom en onze parochie heeft de zon geschenen met een lentelicht en zij heeft het leven gekoesterd, dat vruchtbaar werd in een energieke beweging tot katholieke ontwikkeling, actie en ontspanning. De Graal versterkte in de meisjeswereld de blijheid van het geloofsleven en den durf van de openlijke belijdenis. De Graal wees het meisje sterk op haar roe ping en haar vermogen om in een goddelooze wereld op te komen voor den dienst en het apos tolaat van Koning Christus: Katholieke actie. Ook de storm is over dezen nieuwbouw gestre ken, doch was niet in staat de fundeering te vernielen; immers deze is stevig door het Bis schoppelijk Gezag. De Graal heeft sympathie gewekt en critiek. Beiden heeft de jonge organisatie aanvaard, maar voelt bovenal steun in de onvoorwaarde lijke aanhankelijkheid aan het Bisschoppeijlk woord, dat door een goed katholiek wordt aan vaard, ook al staat dat hem niet altijd terstond aan. De Graal werkte energiek voort in blij ver trouwen, dat God het offer der jongeren zal zegenen. Zoo volge een tweede lustrum. Moge de meisjeswereld in haar geheel ook luisteren naar dat woord. Een goed Congrega- nist doet dat zeker. En zoo brengt de toekomst: Een krachtige Graal door een bloeiende Con gregatie van edele Mariakinderen 'in onze pa rochie. Onze stadsorganist, aangesteld ter bespeling van de kostbare instrumenten in de oude Bavo en in het Gemeentelijk Concertgebouw, had met medewerking van de artistieke en bij het pu bliek geliefde harpiste Rosa Spier, voor het concert in het „Gebouw" een Fransch program ma samengesteld. Al prijkten er op dit programma niet de na men van César Franck en van moderner ge nieën (uitgezonderd Roger Ducasse), toch was het in doorsnee genomen voornaam en aantrek kelijk. Saint-Saëns, Widor, Rousseau en Guil- mant, van wie heden werd gespeeld, mogen geen hoogst baanbrekend, geen intens specifiek werk hebben geschreven, toch telt hun oeuvre veel dat uitstekend geëigend voor het betrokken in strument, degelijk van structuur, onderhoudend voor den luisteraar en, zij het in min- of meer dere mate, muzikaal van gedachte is. Die keuze zal trouwens hoofdzakelijk het ge volg zijn geweest van de medewerking der harpiste. Voor haar instrument, al heeft het zich alleen van al de oude tokkelinstrumenten in het voornaamste ensemble: het symphonie- nrkest gehandhaafd, is weinig in het solo-genre geschreven. Wanneer echter dat weinige zoo practisch is geschreven als Saint-Saëns' Fantasie, dan doet dat gemis aan een uitgebreid repertoire zich niet erg gevoelen. In dit werk toont deze componist de klankmogelijkheden van de harp ter dege te kennen en met groote variatie en veel con trast te kunnen aanbrengen. Aldus komt men tot de conclusie na het spel van Rosa Spier, die niet alleen immer talrijke dynamische schakee ringen weet aan te wenden, maar ook inzake klankkleur prachtvolle afwisseling biedt. In het bijzonder vallen steeds die half-tinten en de flageolettonen op, welke zij fraaier dan menig ander aan haar instrument weet te ontlokken Het kan echter ook zijn, dat Rasa Spier die schakeeringen grootendeels aanbrengt zonder aangifte van den componist, dus volgens eigen inzicht, waardoor zij de compositie waardevoller maakt. Leent zich Saint-Saëns' Fantasie voor het aanbrengen van schakeeringen op velerlei gebied, Roger Ducasse's Barcarolle is dieper en origineeler van inhoud en boeit dientengevolge meer door haar muzikalen gedachtengang. De „Variations pastorales sur un vieux Noël" van Marcel Samuel Rousseau (eerste uitvoering alhier?) zijn, elk op zich zelf genomen, mooi van bewerking, missen echter voldoende tegen stelling om de aandacht sterk gespannen te houden. De soliste liet het thema voortdurend duidelijk uitkomen en de ranke omspelingen er van klonken parelend en fijn Het optreden van deze harpsoliste vond van zelfsprekend instemming van de (niet overtal- rijke) aanwezigen. Een orgelconcert zonder me dewerking, niet het minst als het in een zaal wordt gegeven, is voor velen niet interessant genoeg. Georg Robert liet hooren een Prelude en Fuge van Saint-Saëns met een niet erg karak teristiek sprekend thema, de bekende Vijfde Symphonie van Widor o.a. met fraai aange brachte toonkleurcombinaties met onderling contrast in het eerste en met glansrijke toon in het laatste deel. Tot slot Guilmant's Grand Choeur alia Haendel. Breed en pompeus als de tijdgenoot van Bach, daarentegen een weinig op pervlakkig. O. K. „1492: Kaas- en Broodvolk." Het is of ge het jaartallenboekje uit uw jeugd weer voor u ziet liggen en ge aan het opdreunen slaat over de Dirken en Florissen, de Hoeksche en Kabel- jouwsche twisten en het Kaas- en Broodvolk, dat in opstand kwam vanwege de toenmalige economische crisis (er is niets nieuws onder de zon!) en Haarlem bezette, hetgeen voor deze stad nu niet bepaald een aangenaam bezoek geweest moet zijn! Ook Maandagmorgen kon men het vreemde volk in Haarlem vinden, en wel kaas- en vischvolk. De markt was over stroomd met verkoopers van haring en bokking „om te suygen zoo fijn" is de gebruikelijke qualificatie hier ook in venterstaal en van kaas, „zoo vet as modder!" Terzelfdertijd hadden op de zitting des poli- tie-rechters voornamelijk vischlossers wat met de Justitie te vereffenen, kleinigheden maar, die hun wat gevangenisstraf kostten en stond in de kantongerechtszaal een Bloemendaalsche kaaswinkelier terecht, omdat hij den prijs van zijn kaas te veel en onwettig opgedreven zou hébben De vischlossers hadden zich gehouden aan het spreekwoord, volgens hetwelk men in het veen niet op een turfje ziet, en derhalve wat visch, welke blijkbaar in IJmuiden voor het grijpen ligt en waarmede men de straten gar neert weggenomen. Natuurlijk was de visch volgens de verdachten niet van veel waarde geweest. De Officier van Justitie, die ook wel eens iets van visch gehoord en gezien heeft, gaf echter in de uitgebreidheid van zijn armen aan, dat de heilbot, door den eersten verdachte, een 37-jarigen vischlosser uit IJmuiden, gestolen, minstens een paar meter lang moet geweest zijn. De getuige, boekhouder van de V. E. M„ aan wien de visch behoorde, kromp dit in tot een paar decimeter en de verdachte maakte er een paar centimeter lengte van! Het scheelde weinig of er bleef van het heele heilbotje niets over dan een paar vischgraatjes. Het mocht dan een klein botje zijn geweest, de Officier van Justitie vond het gepleegde feit zeer ernstig. Er worden in IJmuiden ontzag lijke hoeveelheden visch gelost, aldus spr., en daarbij kan geen scherp toezicht worden uit geoefend. Men moet dus op de eerlijkheid van de lossers kunnen rekenen. En weshalve de eer lijkheid van den verdachte niet 18 karaats was geweest, eischte spr. 14 dagen gevangenisstraf. De rechter herinnerde zich het goede reclas- seeringsrapport, dat over verdachte was uitge bracht, en vonniste met 4 dagen gevangenis straf voorwaardelijk met zes maanden proeftijd. De volgende IJmuidenaar had het op 20 Oc tober wat bonter gemaakt. Hij had eerst eenige vischjes van de straat opgeraapt en den smaak eenmaal te pakken hebbende, had hij daarna tezamen met een kameraad, maar liefst een heele mand met bot en schol gestolen. De mand behoorde toe aan een 47-jarigen vischhande- laar uit Amsterdam, die de mand even buiten de hal had gezet om haar' verder te vervoeren. Toen hij een half uurtje later buiten kwam, was de mand verdwenen. De vischhandelaar wist echter wat voor vleesch hij in de kuip had het beeld is niet heelemaal goed, geven we toe bedacht een krijgslist en ging naai de vischmarkt, waar hij iuid riep: „Wie heeft een zoodje visch voor mij?" Een koopman, die pas het grootste deel van de gestolen mand visch had gekocht, kwam naar voren en toonde zijn zoo juist verworven schat. „Laat maar staan," adviseerde de bestolen vischhandelaar, „ik zal even de politie roepen, want het is m ij n' mand, die je zoo juist gekocht hebt." Tableau! Men kan zich licht voorstellen wat voor el lenlang gezicht de gedupeerde koopman, die de gestolen waar had gekocht, zette, want hij was niet alleen zijn pasgekochte mand visch kwijt, doch kreeg óók nog een proces-verbaal wegens heling van gestolen goederenMaandag werd hij overeenkomstig den eisch tot 14 dagen gevan genisstraf voorwaardelijk met een jaar proeftijd veroordeeld. Dezelfde straf liep een andere vischventer, die de rest van de gestolen mand visch had op gekocht, op. Dat riekt niet naar meer! Van den politie-rechter naar den kanton rechter is geen groote afstand en zoo bevonden we ons al spoedig daarna in de kantongerechts zaal, waar diverse schotels met „half-oude Leidsche kaas" op de tafel tot happen uitnoo- digden. Zij dienden den verdachte, een Bloe- mendaalschen winkelier, om te bewijzen dat kaas erg uitdroogt en men bij het snijden in plakjes veel afval overhoudt, zoodat hij daarom terecht zijn prijzen had mogen verhoogen van 10 ct. per ons tot 12 cent, al waren de groot- handelsprijzen dezelfde gebleven. De politie, daartoe verzocht door klanten, had tegen hem proces-verbaal opgemaakt op grond van de wet tegen de prijsopdrijving. De man maakte n.l. door de prijsverhooging van zijn kaas thans 90 pet. tegen vroeger „slechts" 60 pet. winst. Een getuige-deskundige, een controleur van den Keuringsdienst voor Waren, vertelde dat het verlies op de kaas door indrogen en afval slechts 10 pet. bedraagt, dus heel wat minder dan de winkelier meende te moeten compen- seeren door zijn prijsverhooging. Omdat echter de controleur bevestigde, dat ook winkeliers in Haarlem zoo'n hoogen prijs berekenen als de Bloemendaler en dat dus diens prijs niet bo ven den gangbaren uitkwam, vroeg de Ambte naar van het O.M. vrijspraak, waarmede de kantonrechter zich vereenigde. Maandagmorgen reed de 62-jarige lompen handelaar A. Balkenende met een drle- wielige bakfiets langs den Heerenweg te Heem stede. Tusschen de grens van Haarlem en de Adr. Pauwalan zagen voorbijgangers den man plotseling in elkander zakken. Dr. v. Luin, die spoedig ter plaatse was kon slechts den dood constateeren. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het lijkenhuis- jè, waar het door een familielid is geïdentifi ceerd. Vermoedelijk is hartverlamming de doodsoorzaak. Opvolger van mr. dr. J. Luden, die, zooals ge meld, wegens hoogen leeftijd bedankte als lid van den Bloemendaalschen raad, is ir. J. Ouwe hand. De heer Ouwehand is 53 jaar en was van 19111918 lid van de directie der Heemaf. Later heeft hij zich zelfstandig gevestigd en is o.a. werkzaam voor het P.E.N., gemeenten, etc. Het nieuwe raadslid kwam in 1923 in Bloe mendaal en bekleedt daar verschillende functies in Christelijke instellingen. Hij is voorzitter van de Chr. Hist. Unie. Voor den Haarlemschen R.K. Schaakbond werd tusschen D.D.O. te Velsen en „Bloemen daal" een wedstrijd gespeeld met het volgende verloop: D.D.O. Bloemendaal 1. Jac. Kroon—P. v. d. Bronk 'A 2. H. v. d. PlasG. L. v. d. Mejj 01 3. H. VermeijA. v. d. Bos 10 4. A. LieuwesM. v. d. Berg - 0—1 5. A. de Reus—P. v. Buuren 01 6. M. BijwaartG. v. Soest 10 7. R. v. d. BosP. v. Rixel 01 8. R. Visser—B. Walker 1—0 9. S. v. KootenJ. v. d. Bronk 01 10. P. LabretT. Vallenduuk Vi—1A 4—6 Bovengenoemde vereeniging heert een begin gemaakt met de kampioenschappen op home trainer over y2 K.M. voor alle categorieën, met als uitslag: A en B klasse op de blauwe rollen: Schelvis, 18.3; Schaper, 19.2; Heyselaar, 19.4; Fruitema, 20.1; J. Sietsma, 20.3; Terburg, 20.3; Hesels, 20.4; Huig, 20.4; Kinket, 20.4; Jansen, 20.4; Scheidier, 21.1; Burger, 21.1; Moerkerk, 21.2; De Lange 22.0; v. Halst, 22.1; Schenk, 22.4. C-klasse op de roode rolen: v. d. Pols, 21.1; S. Bos 21.3; J. Bos 21.4; Krom 23.0; v. Waard 26.3; Keizerswaard 26.4. Juniores op de roode rollen: J. Sterke 22.2; H. Keizer 24.0; Ph. Veen 24.4; Sipma 25.2. Bovengenoemde vereeniging hield een han dicap peleton trainingsrit over 40 K.M. Er kon den vier peletons van zes renners worden samengesteld. A. peleton met de renners: W. Fennis, T. Jansen, P. Korthals H. Kleef, J. Westbroek en Bouman. B. peleton: J. Walgien, Jaap Lasschuit, R. Taverne, G. Jansen, J. Jas, H. van Os. C-peleton: B. Jansen, L. Kuijl, J. Banken, A. Evers, F. de Nijs, B. Fennis. D-peleton: W. van Dok, W. Koekenbier, W. v. Kleef, de Vries, v. Kouteren en Schaaf. De peletons startten als volgt: D-peleton 10 uur; C-peleton 10 uur 2 min.; B-peleton 10 uur 4 min.; A-peleton 10 uur 6 min. Aankomst der peletons: A-peleton 11 uur 6 min. 15 sec-.; B-peleton 11 uur 6 mn.: D-pele- ton 11 uur 9 min, 40 sec, Totaal uitslag: 1. A-peleton 1 uur 15 sec.; 2. B-peleton 1 uur 5 min.; 3. D-peleton 1 uur 9 min. 40 sec. De Junioren reden een wedstrijd over 10 K.M. De uitslag luidde: 1. G. van Dijk; 2. Bakker; 3. H. van Sinderen. Bovengenoemde vereeniging heeft Zondag een trainingsrit laten verrijden over 30 K.M. De uitslag was: A en B-klasse: 1. W. Drogtrop, tijd 50 min. 40 sec.; 2. J. Smit; 3. W. Vonk. Junioren 15 K.M.1. K. Neeft, 29 min.; 2. K. Meijer; 3. J. de Groot. De commissaris van politie te Bloemendaal vestigt de aandacht op het volgende: In- December van het vorig jaar kreeg een mevrouw in Aerdenhout bezoek van een man, die zich vertegenwoordiger noemde van een Haagsch Leesgezelschap. Hij bood haar het lid maatschap aan tegen 10 per jaar bij vooruit betaling. De dame ging daar op in, bepaalde haar keus uit een aantal tijdschriften en be taalde 10. Op 3 Januari j.l. zou zij dan de eerste portefeuille ontvangen. Die portefeuille is echter niet gekomenEerst Zaterdagmor gen 23 dezer werden aan de deur 2 losse, sme rige tijdschriften aangeboden Burgerlijke Stand Geboren: M. van Ba- kelBoot, dochter; J. C. Brockmann-Zeilstra, dochter. Overleden: H. Millaard, 55 jaar; P. van den Bogaard, 72 jaar, echtgenoote van H. van den Berg; C. H. H. P. Smulders, 79 jaar; P. van der Ent, 33 jaar, echtgenoote van R. A. Ba- rendsen. PARIJS, 22 Jan. (Havas). Te Montreuil is de nationale conferentie van de communis tische partij geopend. 500 gedelegeerden waren aanwezig. Thorez hield een redevoering, waar in hij erkende, dat de koopkracht der massa voortgaat, de landbouwproducten beter verkochi worden en talrijke arbeiderseischen vervuld zijn. De kosten van levensonderhoud echter stijgen en het aantal werklcozen blijft groot o.m. zeide Thorez nog: „Ons uiteindeiijk doel is de stichting van de Fransche republiek van den raad van arbeiders en boeren. Het volks front vertegenwoordigt een duurzaam bond genootschap van de arbeidersklasse en den mid denstand". Tenslotte zeide Thores, dat de partij Frank rijk brood, vrijheid en vrede zal kunnen ver zekeren en dat zij Frankrijk sterk, vrij en ge lukkig zal kunnen maken. Wie tot nu toe van meening mocht zijn ge weest, dat spoken alleen op de Mookerheide, m oude kasteelen of in den Achterhoek huizen, moet van deze goedgeloovigheid wel genezen zijn na hetgeen zich Zondag in de Amsterdam- sche Jordaan heeft afgespeeld. Daar toch heeft een spook, het allereerst ont dekt door een drie hoog wonende juffrouw in de Egelantiersstraat de gemoederen in groote bewogenheid gebracht. Ware het geheim tot drie hoog beperkt ge bleven, het zou enkel een vervelend geval ge weest zijn voor de juffrouw, op wie het spook het blijkbaar had voorzien. Maar de Jordaan is er niet de buurt naar om een geheim lang een geheim te doen blijven en spoedig waren dan ook de overige Egelantiersstraters, mitsgaders bewoners van omliggende straten, in het geval betrokken. Een klopjacht werd georganiseerd, luister posten werden uitgezet en die niet actief aan dit vrijwillige speurderswerk deelnam, betrok zichzelf in het griezelige geval door er, al dan niet geholpen door zijn fantasie, een reus van een boom over op te zetten. Er werden inmiddels in het spookhuis maat regelen genomen, die lang niet mis waren. Een gat werd in den vloer gehakt om beter te kun nen nagaan waar het geluid, het angstige, adem beklemmende, koude zweetdruppels te voor schijn brengende geluid, nu eigenlijk wel van daan kwam. Heel nuchter denkende buren kwamen op het idee, dat de juffrouw zich ten koste van de buurt een sinister grapje veroorloofde en daar een Jordaner niet gewend is met zich te laten spotten, werd het radicale besluit uitgevaardigd niet alleen, maar ook uitgevoerd, om de proef op de som te nemen. Te dien einde moest de spook-ontdekster het zich laten welgevallen op haar legerstede te worden vastgebonden, zóó dat het haar finaal onmogelijk moest zijn op eenigerlei wijze spook-verschijnselen teweeg te brengen. Maar wat men ook deed, het geluid bleef waarneembaar, althans volgens het meerendeel der luisteraars, die dure eeden zwoeren, dat ze het met eigen ooren hadden gehoord, waarte genover de even pertinente verklaring van „ijs koude" nuchterlingen bleef staan, dat het alle maal Jan Klaassen was. Het spookverhaal, waar of niet, had inmiddels 'n zoodanigen toeloop naar de Egelantiersstraat veroorzaakt, dat de politie, die het in nuchter heid van de nuchterste burgers wint, het raad zaam oordeelde de elkaar tot een summum van opgewondenheid opdraaiende praatmakende ge meente wat evenrediger over de Jordaan te ver- deelen. Werd het weerkeeren der rust hier eeniger- mate door bevorderd, tot ontknooping van het spook-mysterie droeg deze maatregel inmiddels niet veel bij. Het spook is nog niet dood, het leeft! In 't valutaverkeer bleef Maandagochtend de stemming weer onveranderd. Het Pond Sterling gold 8.95—8.96 (v. slot 8.95%) en de Dollar 1.82% 1.82% (1.82 11/16). Onder beurstijd trad ook geen verandering in; de Dollar noteerde offici eel 1.82%, zoodat de waardevermindering van den gulden andermaal 19% pet. bedroeg. (Zoo lang de depreciatie op 19% pet. gehandhaafd blijft, zal in ons blad geen melding meer worden gemaakt. Wijkt de koers echter af. dan zullen wij hiervan mededeeling doen.). SANTIAGO DE CHILI, 25 Jan. (Havas). In de kopermijnen van Chuquicamata zijn twee wagons kruit tot ontploffing gekomen. Vijftig personen, waaronder twee mijn-inge nieurs, werden hierdoor gedood en ruim honderd gewond. MOSKOU, 25 Jan. (Tass). In het politieke proces heeft het gerecht den verdachte Drobnis verhoord. Deze wordt er van beschuldigd, sedert 1934 leider van den ondermijnenden arbeid in het geheele Koesnek-bekken te zijn geweest. Hij verklaarde, dat hij is gezonden door Piatakoff. Hij legde zich met Norkin toe op de tenuitvoer legging van het sabotageplan, dat bestond uit het vertragen van den aanleg van werken, het bederven van de hoedanigheid der steenkolen, het voorbereiden van overstroomingen in de mijnen, enz. Verder is een der leiders der „Trotzkistische organisatie" in Siberië, Bogoeslawski, verhoord. Deze zeide, dat tweemaal een aanslag op Molo- tof is voorbereid en dat ook Kaganowitsj door de terreur bedreigd werd Bogoelawski zeide nog, dat men geen druk op hem had uitgeoefend, maar dat hij eerst acht dagen na zijn inhechtenisneming de strek king van zijn daden volkomen had begrepen, zoodat hij het toen noodzakelijk achtte, te be kennen. om het volle licht te laten schijnen over zijn werkzaamheid, alsook over die der geheele organisatie, Trotzky heeft de „Manchester Guardian" te legrafisch eenige vragen beantwoord naar aan leiding van het proces te Moskou. Hij verklaarde, dat dit proces, evenals de beide voorafgaande, zelf reeds een weerlegging inhoudt. Indien er sprake is van een samenzwering, dan is het een samenzwering van de G.P.U. Indien er een „leider" is, dan is dat Stalin, wiens tota litaire dictatuur meer dan ooit een ernstig con flict vormt met de oeconomische en cultureele ontwikkeling van het land. Het laatste proces, aldus besluit Trotzky, duidt aan, dat een vreeselijke politieke crisis in Rus land naderende is. Trotzky verklaart zich bereid Stalin aan te klagen bij om het even welke be voegde internationale commissie. Het Noorsche „Dagbladet" schrijft: „Tijdens het proces te Moskou tegen Piatakoff heeft deze verklaard, dat hij in December 1935 uit Berlijn naar Oslo was vertrokken in een speciaal vlieg tuig, om een conferentie te hebben met Trotzky. Deze verklaring is onjuist, want in December 1935 is geen enkel vliegtuig uit Berlijn in Oslo aangekomen. De Parijsche „Temps" publiceert een telegram uit Moskou, volgens hetwelk officieele personen in Moskou de arrestatie van Rykof noch beves tigen noch ontkennen. Hedenochtend werd medegedeeld, dat Sudum Mdivani was gearresteerd. Hij was het hoofd van een groep Georgische „terroristen", welke zich vooral tegen Stalin keerden. Mdivani zal later terechtstaan. BERLIJN, 25 Jan. (D.N.B.) Dr. Goebbels heeft officieel bekend gemaakt, dat op 30 Januari, den vierden verjaardag van het aan het bewind ko men van het nationaal-socialisme in Duitsch- land, de Rijksdag te 13 uur zal bijeenkomen. Rijkskanselier Hitier zal een regeeringsverkla- ring afleggen, die door de radio zal worden uitgezonden. Het Kabinet zal te 17 uur verga deren, terwijl Hitier te 20 uur een fakkeloptocht zal bijwonen. LONDEN, 15 Jan. (Havas)De antwoorden van Duitschland en Italië op de Britsche nota in zake de vrijwilligerskwestie hebben in officieele Britsche kringen een gunstig onthaal gevonden. Men vestigt er de aandacht op, dat de antwoor den een belangrijke vooruitgang beteekenen, in vergelijking met de nota's, die in het begin der maand tot de Britsche regeering zijn gericht. Men acht het mogelijk, dat thans binnenkort een overeenkomst ten aanzien van de maatre gelen tegen den stroom van vrijwilligers tot stand komt. SJANGHAI, 25 Jan. (Havas). Uit betrouw bare bron wordt vernomen, dat de regeering den termijn, die is toegestaan aan de rebellen van Sjensi en Kansoe, waarbinnen zij zich moeten onderwerpen, zal verlengen tot Donderdag. van Buitenlandsche Zaken den Japanschen am bassadeur een nota overhandigd heeft, waarin wordt geprotesteerd tegen de activiteit van de Japansche spionnen in Tsjeng Teoe en het voortdurende vliegen van Japansche vliegtuigen boven Chineesch gebied. GENÈVE, 25 Jan. (Havas). In de studie-com missie voor het grondstoffen-probleem zullen zitting hebben de Nederlander professor Van Gelderen, de Engelschman Leith Ross, de Zwitser Stucki, de Tsjech dr. Pospisil, de Franschman Charles Rist, de Poolsche onder staatssecretaris van Handel, Rose, Thomas Fer nandez voor Portugal en professor Ivar Hogboh uit Zweden. De Volkenbondsraad laat den secretaris-gene raal van den Bond de zorg over, met den rapporteur voor Economische Zaken den datum van de eerste vergadering van de commissie vast te stellen en de noodige documenten te ver zamelen. Het secretariaat van den Volkenbond zal stappen ondernemen, om de medewerking te verkrijgen van een Duitschen deskundige. Niet alleen Eindhoven, ook Roosendaal had Maandag een zeer brutalen autoroof te boeken. Omstreeks zeven uur hield een persoon op den Wouwschen Weg een vrachtauto van de Natio naal Express uit Utrecht aan en vroeg den be stuurder, of hij mocht meerijden. Dit verzoek werd toegestaan. In de gemeente Roosendaal moest de chauf feur stilhouden, om een zaak af te doen. Toen hij eenige oogenblikken later terug kwam, ont dekte hij dat auto en meerijder waren verdwe nen. De chauffeur was niet zoo verbouwereerd, of hij toog dadelijk naar de politie, om van het gebeurde aangifte te doen. Hij kon daarbij me* dedeelen, dat van den wagen, die met den kop in de richting Breda stond, een der koplampen defect was. Terstond trok de Roosendaalsche mo torpolitie er op uit in de richting Breda. Van tegemoetkomende automobilisten vernam zij. dat deze inderdaad een auto met één koplamp hadden ontmoet. Tot Breda kon zij aldus den auto volgen, maar in deze stad zijn de mannen van de motorbrigade het spoor bijster geraakt- Men heeft toen Moerdijk, Den Bosch. Tilburg en Breda gewaarschuwd, hetgeen echter geen resultaat heeft opgeleverd. Do heer Vervoorn heeft een amendement in gediend om de toelage voor de Tweede Kamer leden te bepalen op 2000 per jaar en het pen sioen voor aftredende leden te stellen op 'sjaars voor elk jaar, gedurende hetwelk zij 1'° der Kamer waren, tot een maximum van 140°' Voorts heeft de heer Van den Heuvel c£' een amendement ingediend, om het maximaal pensioen der Kamerleden te bepalen op ƒ2400, terwijl zij tevens een wijziging voorstellen, ais gevolg waarvan het pensioen niet genoten zal worden zoolang een afgetreden lid het ambt van minister bekleedt. Naar wij vernemen, zullen de Europec sche kampioenschappen in het kunstrijden voor paren, welke Zaterdag 20 en Zondag 21 Februari op de kunstijsbaan te Amster dam waren vastgesteld, geen doorgang vin den, daar ernstige moeilijkheden gerezen zün tusschen den Kon. Ned. Schaatsenrij' dersbond en de ijsclub Kunstijsbaan Am sterdam. In overleg met het bestuur van de Internationale Eislauf Vereinigung is ge" adviseerd, deze kampioenschappen te Wen nen te organiseeren. De moeilijkheden komen in hoofdzaak neer, dat de vorm van organisatie der ÜsC' Kunstijsbaan Amsterdam, zoowel wat haar s' j tuten, reglementen als de samenstelling van h bestuur betreft, niet de goedkeuring van d K.N.S.B. kon wegdragen. Het presidium v - den Schaatsenrijdersbond is n.l. van meenm^ dat de exploitanten der N. V. Kunstijsbaan e dergelijken invloed hebben, dat de sportieve langen der ijsclub worden geschaad. Het stuur van den K.N.S.B. staat op het standpd dat zakelijke en sportieve belangen zooveel 111 lijk gescheiden dienen te worden gehouden- Het bleek tenslotte ondoenlijk overeenste ming te verkrijgen. De Kunstijsbaan Amst dam heeft in een schrijven aan den Schaats® rijdersbond medegedeeld, dat zij in de geg® 0 omstandigheden geen prijs op de Europees kampioenschappen stelde. Het presidium et den K.N.S.B. heeft daarop overleg gepleegd n^, den voorzitter van de I.E.V., den heer V. or<J chow te Stockholm, die er volkomen acco° mee ging, dat de K.N.S.B. onder deze orn 9f- digheden van de organisatie der wedstrijden In dit seizoen zijn, door dezelfde omstan heden, nog geen demonstraties kunstrijden Amsterdam gehouden en het ziet er wel et$ uit, dat voorloopig geen kunstrijders en rü jlen uit het buitenland op de kunstijsbaan zU kunnen optreden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4