Moordenaar staat terecht Op elke wond PURÓL We luisteren naar FINANCIËN Als lam geslagen! AKKERTJES DE DAAD IN KOELEN BLOEDE GEPLEEGD De weerstoestand Dagfilm DINSDAG 26 JANUARI 1937 De rechtbank te Utrecht behan delde de zaak van den chauf feur, die zijn ex-vriend vermoordde Vijftien jaar geëischt Koelbloedig overleg Verhoor van verdachte Getuigenverhoor Pleidooi GEVAARLIJKE WEDREN Een der deelnemers ernstig gewond Nieuwe uitgave van Van Houten Wraakneming van een dienstbode Een half jaar gevangenisstraf opgelegd MINISTER COLIJN TERUG VALSCHE AANGIFTE VAN DIEFSTAL Poging tot oplichting van de kippenverzekering VOOR DEN VOORZITTER HAD MEN ONTZAG Maar.... hij was ook de burgemeester DOOD DOOR SCHULD? Woensdag 27 Januari AKKER. CACHETS Tijdelijk vorstkansen Het is de vraag, of het vriezend weer lang aanhoudt EEN MODERN RECLAME PALEIS Remaco nieuw gehuisvest CENTRALE WERKPLAATS TE TILBURG Uitbreiding is gegund tegfA 0- De rechtbank te Utrecht behandelde van daag de strafzaak tegen den 23-jarigen chauffeur-monteur H. S., verdacht van moord op zijn vroegeren vriend en zaken- relatft, den 21-jarigen meubelhandelaar M. H. van H. De gruwelijke moord, die op 21 Augustus J.L is gepleegd, ligt nog versch in het geheugen. Maandagavond 24 Augustus, tegen het invallen van de duisternis, zagen eenige landbouwers een lijk in het Merwedekanaal drijven. Het bleek het lichaam te zijn van den meubelhandelaar van H. uit Utrecht. De politie van het bureau Linnaeusstraat nam het lijk in beslag. Het was duidelijk, dat hier aan een ernstig misdrijf moest worden gedacht. De zware hoofdwonden konden onmogelijk van een schroef van een voorbijvarend schip afkomstig zijn. Het opspo ringswerk, dat onmiddellijk met kracht werd aangevat, had reeds spoedig resultaat. Het slachtoffer was meer dan eens in gezel schap gezien van den 23-jarigen S., die niet al te gunstig bü de politie stond aangeschreven. Deze man was eveneens te Utrecht woonachtig, doch toen de politie zich aan de woning ver voegde, bleek hij niet thuis te zijn. In den nacht van het vinden van het lijk werd hij echter gearresteerd ten huize van zijn ouders te Vaassen. Intusschen was uit het sectierap port onomstootelijk vast komen testaan, dat van H. vermoord was. Ook stond vast, dat de verslagene geld bij zich moest hebben gehad, dat hij eenige dagen tevoren in het bijzijn van den verdachte had gewisseld. Een rijwiel van den meubelhandelaar werd bij de Rotterdam- sche brug in het Merwedekanaal gevonden. De arrestant ontkende aanvankelijk. Zelfs tóen hij met den verslagene geconfronteerd werd bleef hij halsstarrig zijn onschuld vol houden. Zijn alibi, waarin een hiaat van enkele uren voorkwam, klopte. Anders werd zijn hou ding echter, toen zijn ondervragers, de Amster- öamsche commissaris van politie E. C. J. Staal, en dienst Utrechtsche ambtgenoot W. A. Brandt, hem opheldering vroegen van het gebruik van een bijl, die hij enkele dagen voor den moord had geleend van kennissen in Utrecht en den dag daarna had teruggebracht. S. zag blijkbaar in, dat ontkennen niet meer kon baten nu het vuur hem zoo na aan de schenen was gelegd. Hij kwam met een volledige bekentenis voor den dag: hij had van H. vermoord en later in het Mer wedekanaal geworpen om den indruk van een ongeluk te wekken. Tusschen den dader en zijn slachtoffer be stond een ernstig meeningsverschil over een geldkwestie. Verdachte beweerde, dat hij geld van Van H. te vorderen had. Deze weigerde te betalen. Op den noodlottigen dag, Vrijdag 21 Augustus, stelde de chauffeur zijn slachtoffer voor de kwestie uit de wereld te helpen door met een auto een pleizierritje te maken en rustig de zaak te regelen, 's Avonds om 6 uur troffen beide mannen elkaar en later te ongeveer 9 uur ging de meubelhandelaar, die per fiets was, mede naar de woning van S. aan de Laan van Nieuw Guinea, waar deze een ka mer gehuurd had. Daar is de noodlottige geldkwestie weer ter sprake gekomen. De chauffeur raakte door het dolle heen. Met een mes bracht hij zijn vroegeren vriend talrijke steken aan hoofd en hals toe. Tenslotte greep hü de bijl en gaf hem den genadeslag. De chauffeur nam een jutezak, bond dien den man om het hoofd en wond het lichaam in een beddetijk. Onder begunstiging van het avondlijke duister in de stille buurt heeft hij het lichaam de trap afgedragen en in den auto getild. Na een stuk omgereden te hebben besloot hij zijn luguberen last in het Merwedekanaal bij Amsterdam te laten zakken. De jute zak en de beddetijk verborg hij in een sloot in de nabijheid, waar de Amsterdamsche politie ze ook heeft aangetroffen. De chauffeur reed naar Utrecht terug en bracht eerst den auto weer naar een garage. Toen moest hij de fiets van den ongelukkigen meubelhandelaar nog kwijt. Ten einde den schijn te wekken, dat het slachtoffer nabij Utrecht was verdronken, heeft hij het rijwiel bij de Rotterdamsche brug in het Merwede kanaal laten zakken. Nadat hij zijn kamer had opgeruimd is deze koelbloedige verdachte naar Vaassen gegaan om onderdak bij zijn ouders te zoeken. De officier van justitie, mr. J. F. Camphuis, heeft primair moord en subsidiair doodslag ten laste gelegd. Het O. M. heeft als getuigen opgeroepen: P. E. de Ruiter en J. v. d. Berg, inspecteurs van politie te Amsterdam, W. A. Brandt, commis saris van politie te Utrecht, C. N. Gamier, bri gadier van politie te Utrecht en de deskundigen dr. J. F. L. Hielstart, arts te Leiden, en dr. E. Hammer, arts te Amsterdam, dr. H. v. Hoe ven, arts te Utrecht. Verdachte werd verdedigd door mr. Th. Mul ler Massis te Amsterdam. De Rechtbank was als volgt samengesteld: president mr. H. Veen, bijzittende rechters mr. Van Regteren Altena en mr. Röhling, terwijl het OM. werd waargenomen door mr. Camp huis. Toen tegen tien uur de zaak in behandeling werd genomen, was de Rechtbank geheel ge vuld met advokaten, terwijl de publieke tribune overvol was. De bezetting in de zaal van veld wachters was versterkt. Na de voorlezing der dagvaarding werd aller eerst als getuige-deskundige gehoord dr. v. d. Hoeven, arts te Utrecht. Deze getuige had een onderzoek ingesteld naar de geestelijke vermo gens van verdachte. Get. had bij dezen een aanleg tot psychopathie geconstateerd en kwam tot de conclusie, dat hem zijn daad niet vol ledig kan worden toegerekend, hoewel een met zijn persoonlijkheid overeenstemmende straf hier op haar plaats is. Dan ging de president de feiten na. Verd. was daarbij hypernerveus en gaf steeds korte antwoorden. Hij had moeite zijn snikken te on derdrukken. Verd. deelde mede, dat hij op den dag van den moord een bijl gehaald had om Van H. te bedreigen. Bij de menschen, waar hij de bijl haalde, zeide hij hem noodig te hebben om een boom te kappen. Maar, zoo merkte de President op, tegen de politie hebt U gezegd, dat, als Van H. weer eens zou weigeren het geld te geven, dat U van hem kreeg, U hem zou vermoorden. Toen Van H. op den bewusten dag bij den verdachte thuis kwam om met hem een auto tocht te maken, zag hij den wagen reeds voor het huis staan, waarop verdachte antwoordde: „We zouden toch gaan toeren." De verslagene had toen sarcastisch gelachen en gezegd: „Ik betaal je toch niet." Toen gaf ik hem den eersten vuistslag, al dus verd. Daarna viel hij op den grond. Ik gaf hem nog een klap en hij zei nog wat. Hij lag bij de keukendeur. Met horten en stooten vertelde verdachte verder hoe hij naar de keuken is geloopen en daar de bijl is gaan halen. Hoe het precies gebeurd is, weet ik niet, al dus verd., maar toen het afgeloopen was, had ik de bijl nog in mijn hand. Verdachte heeft daarna kranten op den vloer gelegd en is toen naar de gang gegaan om een jute zak te halen. Daarin deed hij het lichaam en deponeerde zijn sinisteren last vervolgens in den auto. Toen is hij naar Diemen gereden en heeft daar het lichaam van den verslagene in het water laten zakken. Ik kan mezelf niet indenken, dat het zoover gegaan was. U hebt zich er niet van overtuigd of hij nog leefde of niet, vroeg de president. Verdachte: Ja wel, maar ik dacht, dat hij intusschen overleden was. Bij dit gedeelte van het verhoor huilde verdachte onophoudelijk. Hierop werd overgegaan tot het getuigenver hoor. Als eerste getuige werd naar voren geroepen inspecteur De Ruiter van de Amsterdamsche politie. Deze was opmerkzaam gemaakt op het feit, dat bij het Merwedekanaal het lijk van een jongeman lag. Getuige is toen op onderzoek uitgegaan en op de aangeduide plaats heeft hij inderdaad een ontzield lichaam aangetroffen. Dit werd naar het Binnengasthuis te Amster dam overgebracht. Dan legde de heer J. v. d. Berg, hoofdinspec teur van politie te Amsterdam, verklaringen af. Deze was aanwezig geweest bij de lijkschou wing. Dr. Hulst uit Leiden werd daarna als ge tuige-deskundige gehoord. Tezamen met dr. Hammer had hij als des kundige de lijkschouwing verricht. In dit ver hoor werden de verschillende verwondingen nauwkeurig vastgesteld. Deze getuige was tot de conclusie gekomen, dat de doodsoorzaak verdrinking was. Wel waren de toegebrachte verwondin gen zeer zwaar. Van H. was nog bewuste loos, toen hy in het water werd gegooid. „Zouden de verwondingen niet doodelijk zyn geweest?" vroeg de president. ,,Ja," antwoordde de getuige, „de eene schedelwonde wel." Vast staat echter, dat de dood door ver drinking is ingetreden. Mr. Muller Massis, de verdediger van den verdachte, vroeg den getuige-deskundige nog of de punt van het mes, welke in het lichaam is aangetroffen, groot was. Hierop antwoordde dr. Hulst, dat die punt niet byster groot was, doch wel van dien aam, dat de punt doodelyk kon zyn by dieper in dringen. Dan werd de tweede getuige deskundige ge hoord, dr. Hammer, arts te Amsterdam. Ook deze is tot de conclusie gekomen, dat de doods oorzaak is geweest verdrinking. Tijdens dit geheele verhoor observeert dr. v. d. Hoeven, die daartoe een plaats voor in de zaal gekregen heeft, den verdachte nauw keurig. Toen alle verwondingen van het slacht offer werden opgesomd, kromp deze telkens ineen. Op een desbetreffende vraag van den presi dent zeide dr. Hammer, dat het zeer wel mo gelijk is, dat, wanneer het bewustelooze li chaam niet in het water was gegooid, de dood door de toegebrachte verwondingen toch zou zijn ingetreden. Vervolgens werd de Utrechtsche politie commissaris W. A. Brandt als getuige gehoora. Commissaris Brandt had den verdachte een verhoor afgenomen. Al spoedig kwam hy tot een bekentenis en had hij zyn eerste verklaring afgelegd, welke inhield, dat hy de byi gehaald had om Van H. af te maken. Later kwam hij op dit gezegde terug en zeide, dat het meer de bedoeling was geweest het slachtoffer daar mede te bedreigen. De rij van getuigen werd gesloten met den heer Garnier, brigadier van politie van de Utrechtsche recherche. Deze getuige had op de plaats, waar de moord was gepleegd in het huis van den ver-, dachte aan de Laan van Nieuw Guinea te Utrecht een onderzoek ingesteld en terstond foto's genomen. Tegen de plinten van de keu kendeur alsmede tegen de kamerdeur zaten overal kleine bloedspatjes. Op de deur zat een heele veeg, welke er op duidde, dat er iets langs geschuind had. Op een vraag van den verdediger antwoordde getuige Garnier, dat de kleine spatjes afkom stig zyn van een klap of stoot op of in een reeds bestaande wonde. Naar aanleiding van die mededeeling werd de situatie, zooals deze geweest moest zyn op het moment, dat de verdachte zijn slachtoffer aanviel, gereconstrueerd. Niet uitgesloten werd geacht, dat by den eersten stomp de brllenglazen van Van H. zijn gebroken, waardoor de eerste verwonding is ontstaan en later door de slagen met de byi de tweede verwonding werd aangebracht, waardoor de kleine bloedspatjes ontstonden. De verdachte ontkende pertinent dat er een worsteling zou hebben plaats gehad, 't Slacht offer is dadeiyk na den eersten klap gevallen. Toen je bij het Merwedekanaal kwam, was je toch wel wat tot bedaren gekomen, vroeg de president. Dat weet ik niet, antwoordde verdachte snikkend. President: Maar je hebt toch opgebeld, dat je later thuis zou komen? Ik wist niet meer wat ik deed, zei verdachte. Pres.: En je hebt ook nog het plaatje van de fiets, waarop Van H. gekomen is, gestolen. Verd.: Dat deed ik omdat zij zouden den ken, dat er gestolen was. Dus je poogde je daad wel te verbergen, zeide de president, hem strak aankijkend. Verd.: Ja, even wist ik wat ik gedaan had, maar later was ik weer heelemaal de kluts kwyt. De president maakte hem erop attent, dat er, toen verdachte op den landweg stond, veld wachters aan kwamen wandelen. Ja, snikte verdachte, toen ik ze zag, dacht ik, ik geef me over, maar toen ze voorby waren, wilde ik weer vluchten. Hierna vroeg de president aan dr. v. d. Hoe ven, wat hy van de straf dacht. Deze antwoordde daarop o.m., dat gevange nisstraf op dezen verdachte een andere uit werking zal hebben, dan op andere menschen. Dan kreeg de officier van justitie gelegenheid tot het houden van zijn requisitoir. Hij achtte het primair ten laste gelegde na- melyk het met voorbedachten rade iemand van het leven berooven niet bewezen. Anders is het gesteld met het subs, ten laste gelegde. Het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel met als gevolg het intreden van den dood. Dit aldus de officier is hier vast komen te staan. Wegens doodslag eischte hij dan ook een gevangenisstraf van vyftien jaar (de maximum-straf) met daarna ter beschikkingstelling van de regee ring. Op de vraag van den president of verdachte nog wat te zeggen had, deed deze niets dan snikken, terwijl hij nog eenige woorden fluis terde, welke niet te verstaan waren. Voor dat het onderzoek gesloten werd vroeg de verdediger de zaal te ontruimen, omdat hij een vraag wilde stellen, welke niet in het open baar gedaan kon worden. Mr. Muller Massis ving zijn pleidooi aan met te .zeggen, dat het de bedoeling van verdachte niet geweest kan zijn het slachtoffer te dooden. Hij heeft een herinnering aan de ontzettende woede, die zich van hem meester maakte. Wat er precies gebeurd is weet hij niet. Dat wijst ook het psychiatrisch rapport van dr. v. d. Hoe ven uit. In dat rapport wordt ook geconcludeerd, tot minder toerekenbaarheid, en toch komt de officier tot een bewezen doodslag. Daar was pleiter het niet mede eens. Wij moeten den ongeluksavond in zyn totaal beschouwen, aldus pl. Toen verd. by het kanaal was en er een wiel rijder aankwam had hij geen keus meer. Juri disch is hier van moord geen sprake, doch van zware mishandeling den dood ten gevolge heb bendé. Buitengewoon verbaasd was pl. over het feit, dat de officier de maximumstraf eischte. Pl. vroeg mildere straf. De kwestie van de terbeschikkingstelling achtte Mr. Muller Massis ook niet juist. Dat geschiedt alleen maar met krankzinnigen en de verdachte werd toch gekwalificeerd als een minder toerekenbaar individu. De veiligste weg is, aldus pl., om niet te spreken van opzet tot doodslag, wel van opzet tot zware mishan deling waarop de dood helaas is gevolgd. Ik hoop, aldus eindigde mr. Muller Massis zyn pleidooi, dat Uwe rechtbank binnen den kortst mogelyken tyd hem weer in de gelegenheid zal stellen zyn leven te beteren. Daarna vroeg de president aan dr. v. d. Hoeven wat deze dacht van de ter beschikkingstelling der regeering. De dokter zag niet in, dat er gevaren be staan, dat vêrd. weer èen dergelijke daad zal stellen. - Sfc :ÏV X.\ r.l Uitspraak over veertien dagen. Toen de schilder L. H. met enkele kamera den van Reuver huiswaarts keerde, hielden zy een ouderlingen wegwedstryd per fiets. In volle vaart stootte H. met zyn stuur tegen dat van een zijner makkers, met het ongelukkig gevolg, dat hy op den harden weg neersmakte en bloedend uit neus en ooren bleef liggen. Di rect werd geneeskundige hulp ingeroepen, die overbrenging naar het ziekenhuis te Venlo nood zakelijk oordeelde. Hier bleek, dat hij een schedelbasisfractuur had opgeloopen. Zyn toestand is ernstig. Wij ontvingen het eerste deel van „Mozaïek", een keurverzameling in vyf deelen, die zal ver schijnen in de plaats van „Van Houten's Eigen Tydschrift", waarvan de uitgave moest worden gestaakt. „Mozaïek" bevat een groot aantal artikelen en vertellingen, deels nieuw, deels overgenomen uit vóór 1930 verschenen nummers van „Van Houten's Eigen Tydschrift". De Arnhemsche rechtbank veroordeelde heden de 23-jarige dienstbode W. B„ te De Steeg, die uit wraak over standjes van mevrouw, welke zy onrechtvaardig vond, een hoeveelheid nico tine in den wijn deed, tot 6 maanden gevange nisstraf met aftrek van de voorloopige hech tenis. De heer des huizes, die van den wijn dronk, heeft in levensgevaar verkeerd. De minister-president, dr. H. Colyn, is van zyn buitenlandsch verblijf in Den Haag teruggekeerd en heeft hedenochtend zyn ambtsbezigheden hervat. Er werden het laatste half jaar in de ge meente Ede talryke kippendiefstallen gepleegd, zoo zelfs, dat de boerenkippenhouders zich aan eensloten en een hooge premie, o.a. van honderd gulden, uitloofden voor dengene, die een kippen dief kon aanwijzen. Thans zyn de rijks- en ge meentepolitie te Ede er in geslaagd, zekeren K„ uit Lunteren, aan te houden, die een maand geleden aangifte had gedaan van vermissing van 120 kippen ten zynen nadeele. De politie wist hem tot bekentenis te brengen, dat de diefstal gefingeerd was. De man had aangifte van diefstal gedaan, om de kippen ver goed te krijgen van de verzekeringsmaatschap- py, bij welke hij zich tegen kippendiefstal had verzekerd. In de eerste klasse van den Noord-Holland- schen Voetbalbond werd Zondagmiddag de wed- stryd Twisk-Niëuwe Niedorp 2 gespeeld. Daal de thuisclub een kansje op de bovenste plaats had, ging het er vrij stevig toe, terwijl er een gioote spanning onder het publiek was Op zeker oogenblik becritiseerde een Twisk- speler den scheidsrechter, die hem daarop ge lastte het terrein te verlaten. Dat was niet naar den zin van het publiek, dat zyn afkeu ring over het beleid van den scheidsrechter al te duidelyk te kennen gaf. En toch kwam de oplossing: de voorzitter van Twisk stapte het veld op, voegde zich by den scheidsrechter en maakte bekend: de speler verdwijnt naar dé kleedkamer en het publiek van eht veld. Aldus geschiedde. Zonder publiek is er rustig doorgespeeld; Twisk met tien man en Nieuwe Niedorp met een elftal. Het geheim van alles? De voorzitter van Twisk is tevens burgemees ter van de gemeente van dien naam...... Te Maastricht stond voor de rechtbank te recht J. J. v. d. H„ mynwerker te Heerlen. 11 November van verleden jaar was er op de Oranje Nassau III tengevolge van een te vroeg gegeven sein een liftkooi ontijdig in beweging gekomen. Het gevolg hiervan was, dat de laatste man, die er uitstapte, zekere Trecovitch, als mede de helper, die de deur van de liftkooi pleegt open te houden, in de diepte stortten, terwijl de lift naar boven ging. Beide mannen vonden daarbij den dood. Verdachte, die aan den overkant van de schacht dienst had, behoort zich ervan te ver gewissen, dat aan de andere zijde van de lift allen zijn uitgestapt en dan pas het sein te ge ven naar den hoofdseiner, die dan de machinist waarschuwt. Hy verklaarde, dat hij de deur van de lift aan den anderen kant dicht heeft ge zien. Volgens de verklaringen der getuigen kan dat echter niet het geval geweest zijn. Het O. M. achtte dood door schuld bewezen en eischte een gevangenisstraf van drie maan den. De rechtskundige raadsman van verdachte, mr. Van der Goes van Naters, concludeerde tot vrij spraak en drong, in het andere geval, op de uiterste clementie aan. (jacbcfccL&JscbcfïcbcbctjcfcctïïLcticbcfccbcïacbctackcbcbcfcjcfcickcbcfccÏDctactïcfccÏDcticïocjDcbcjïcLcbciicfïcfccbcfoclocJscïaefcctïcjDcticticbckctïcticëcbcta HILVERSUM I. 1875 M. (VARA-uitzenfllng) 8.00 Gram.pl. 9.30 Onze keuken, cau serie. 12.00 Gram.pl. 12.45 Orgelspel. 1.15 1.45 Melody Circle. 2.00 Gram.pl. 5.30 Gram.pl. 6.00 VARA-orkest en soliste. 8.00 Herh. SOS-ber. 8.03 Berichten ANP. VARA Varia. 8-15 Gram.pl. 9.00 De vliegende Hollander, spel met muziek;' m. m. V. solisten en het VARA-Theater-orkest. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Ramblers. 10.30 VARA-Orkest. 11.30—12.00 Gram.pl. HILVERSUM II. 301 M. (NCRV-uitzcnding) 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek (Gr.pl.). 8.30—9.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst. 11.00 Harmonium en so praan. 12.00 Berichten. Gram.pl. 12.30 Het Stichtsch Salon orkest. 2.00 Orgel muziek. 2.15 Sopraan met pianobegel. 3.00 3.45 Gram.pl. 4.00 Orgelspel. 5-.00 Kinder uurtje. 6.00 Landbouwpraatje. 6.30 Onder wijsfonds v. d. Scheepvaart. 7.00 Berich ten. 7.15 Het ambt der geloovigen en de Mannenvereeniging, causerie, 7.45 Re portage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Tam boers- en pijperscorps Jubal. 9.00 Econo mische causerie. 9.30 Orgelspel. 10.00 Be richten ANP. 10.05 Schaakcursus. 10.20 Vervolg orgelconcert. 10.5011.30 Gr.pl. Hierna Schriftlezing. DROITWICH. 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.35 —11.50 Gram.pl. 12.05 Het BBC-Welsch- orkest. 12.50 Gram.pl. 1.202.20 Het Bir- mlnghamsch Hippodrome Orkest. 3.10 Het Northern Ireland Blaasorkest, en so list. 3.50 Planorecital. 5.10 Het Mac Ar thur Kwintet. 5.35 Het BBC-Dar.sorkest 6.20 Berichten. 6.40 Fransche causerie. 7.00 BBC-Harmonie-orkest. 7.35 Variété programma. 8.35 BBC-Symphonie-orkest, Croydon-koor en solisten. 9.50 Berichten. 10.10 Vervolg concert. 10.55 L. Bridgewa- ter's kwintet. 11.35 Chalmers Wood en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (Gram.pl.). RADIO PARIS. 1648 M. 8.20 Gram.pl. 11.20 Poulet-kamerorkest. 2.50 Orkest concert en solisten. 4.50 Zang. 5.05 en 5.50 Gram.pl. 6.05 Zang. 8.20 Le marquis Turlupln, operette. 9.05 Operette-uitzen ding m. m. v. solisten, het Noyon-koor het Omroeporkest. 11.2012.35 Porée- dansorkest. KEULEN. 456 M. 8.00 Gram.pl. 11.20 Fa- brieksorkest. 12.35 Omroepkleinorkest. 3.50 Essensch Kamerorkest. 5-50 Gram.pl. 6.20 Mannenkoorconcert. 8.05 Omroep orkest en soliste. 9.50—1120 Omroep kleinorkest. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl.; 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroep orkest. 1.502.20, 6.20 en 6.50 Gram.pl. 7.20 Salonorkest. 8.20 „Moeder Tonia''- operette. 9.35 Omroep-symphonie-orkest. 10.3011.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salonorkest. 1.502.20 Gram.pl.. 5.25 Omroeporkest. 6.35 Salonork. 7.05 Radio- tooneel met muziek. 8.20 Omroep-sym- phor.ieorkest, 9.20 Gram.pl. 9.35 Klein- orkest. 10.3011.20 Dansmuziek. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Zang en piano. 8.35 Gram.pl. 9.20 Be richten. 9.40 Wintersportnieuws. 10.20 11.20 O. Joost's dansorkest. (pcpcpcpcpcj3cpcpc}jcpcpc}jcpcj3t}3cptj5<£c}j^<^cpcpcpt^<pcpc|j^c^epc|3<ycpcp.^^cpiy,<p.cpcpsp.cj3:p|^cpe{=<^c^c^lcpcp<^,cj3cj3£}5Cf>.t voelt Ge U als de Griep U pakt. Naar bed, en laat U er snel van afhelpen met die geneeskrachtige Volgens recept van Apotheker Dumont vmmmiiuniiiiitiiimiiimiHNtmitiiiiimsisiiiiMnuiiniüwftMCMeiiiiu Sedert den ongewoon zacnten Zaterdag der vorige week zyn de weerkundige omstandig heden in Europa niet onbelangryk veranderd, By ons is de wind naar het Oosten terugge draaid en onder den invloed van den hierdoor tot stand gekomen aanvoer van koudere lucht, is de temperatur plotseling sterk gedaald. Velen zullen aan deze verandering groote beteekenis hechten. Oostenwind toch beteekent in den win_ ter vorst. Weer anderen zullen deze beteekenis niet zoo hoog aanslaan, omdat de wind niet door het Noorden naar het Oosten is gedraaid (wat hij trouwens bijna nooit doet), maar door het Zuiden en dff 's ri-n stabiele Oosten wind. Inderdaad zou ik my scharen aan de zyde van hen, die geen groote waarde hechten aan het invallen van lichte vorst, maar om andere redenen. Wanneer wij n.l. zien, dat het voordien zoo bijzonder stabiele gebied van hoogen druk en strenge vorst over Rusland, dat ens voor winterkoude by Oostenwind de kouds lucht moet leveren, thans begonnen is naar het Zui den af te zakken, dan volgt hieruit, dat de kans op een krachtigen Oosten- of Noordoosten wind, die alleen strenge vorst kan brengen, thans ook afneemt. Daarentegen is door de ontwikkeling van lage luchtdrukking over Frankryk, die waarschynlyk naar Centraal- Europa zal trekken, de kans op Oostenwind grooter geworden. Nu zal men zeggen: dat spreekt elkaar tegen. Maar laatstgenoemde gebeurtenis heeft slechts een tijdelijke uitwerking, de eerstgenoemde een blyvende, want het terugtrekken van het Rus sische vorstgebied naar het Zuiden, heeft op den duur ten gevolge, dat Westelyke, warme winden naar Midden-Europa zullen doordrin gen en den winter zullen verdryven. Dit is weliswaar een gang van zaken niet voor de eerstvolgende dagen, maar daarna en wel zoo, dat wij veel kans krygen, dat de uitbreiding van de vorst van het Oosten naar het Westen juist in een tyd zal worden verstoord, die zoo ver in den winter ligt, dat van een herstel geen sprake meer kan zijn. Het loopt n.l. haast wel altijd zoo, dat de afbraak van een bepaald weersysteem, zooals dit vorstgebied in Oost- Europa eenmaal begonnen, ten einde toe door gaat. Alles bijeen genomen kunnen wy dus 'wel tijdelyk vorst verwachten, maar is het nog zeer of de vorst sterk en langdurig zal (Nadruk verboden) Op den N.Z. Voorburgwal te Amsterdam, waar de dagbladen gevestigd zijn, heeft een nauw verwant publiciteitsbedryf Remaco achter den hoogen rooden gevel van het dub bele pand 278280, een modern reclame-paleis geschapen, of juister misschien een vreedzame wapenfabriek, welke aan industrieën en onder nemingen de middelen verschaft om de markt te veroveren en daar, desgewenscht, noe 't plan voor den veldtocht bylevert. De moderne publiciteit beschikt over vele wapenen en Remaco smeedt ze alle: van den eenvoudigen eleganten schermdegen tot 't meest ingenieuze zware geschut. Advertentiën in de dagbladen, affiches, projectie, film-reclame, elk terrein kan men via Remaco met succes be- stryken. Zoo goed als de oorlog in de publiciteit al zoo oud als de wereld. Een allegorische voor stelling in de hal van het gebouw toont het reclame-wezen door alle tyden. De ontwerpers van die geestige muurschildering zijn Doeve en v. Bemmel. Zij vervaardigden ook een geestige oriëntatie-kaart aan den tegenovergestelden wand, waarop men zich onmiddellijk in het ge heele pand kan oriënteeren. Het meest interessant is een bezoek aan de studio's, waar de bekwame en geestige'teekenaars advertentiën en affiches ontwerpen. Aan de muren dezer localiteiten is een permanente tentoonstelling ingericht, waar men de ontwik keling van deze kunst in de laatste halve eeuw kan volgen. Hoe genoeglyk-verouderd zyn thans voor onze oogen de bonte, drukke affiches van enkele tientallen jaren geleden, zoo b.v. het aanplak biljet voor de sprekende Bioscoop van Albert Frères, een reclameplaat voor Elixer d'Anvers waarop de teekenaarPaul Kruger heeft af gebeeld die een flesch van dit kostelijk vocht geheven houdt en zegt: het was in het begin van den Boerenoorlog „Zie hier het geheim onzer overwinningen." Wel sterk is de tegen stelling tusschen de opvattingen van toen en nu, aan welke eischen een affiche moet vol doen. De moderne aanplakbiljetten zyn inder daad producten van een heel bijzondere kunst. Hetzelfde geldt voor de couranten-reclames. In een demonstratiezaaltje worden voor re laties en bezoekers bioscoop-projecties en mo derne reclame-films vertoond. Ook hier is de ontwikkeling in korten tyd opmerkelijk. Hope loos verouderd in opvatting en effect zyn de producten van nog maar een tiental jaren ge leden, vergeleken bij de huidige trucfilms, zoo als b.v. George Pal ze vervaardigt. Modern en doelmatig is heel de inrichting van het kantoorpand aan den Voorburgwal, dat thans, na de ingrypende verbouwing, dit voor aanstaand publiciteitsbedryf een waardige huis vesting biedt. Een bezoek is interessant, niet alleen voor wie beroepshalve of zakelyk er zyn belangen heeft, maar voor al degenen, die oog hebben voor het merkwaardig wisselend tyds- beeld, dat hier is te zien. De N.V. Maatschappy tot Exploitatie van Staatsspoorwegen te Utrecht heeft de uitvoering van de werken betreffende het maken van een gebouw voor wielendraaiery en wielenbanderij met eenige bijkomende werken op het terrein van de Centrale Werkplaats te Tilburg, gegund aan de N.V. Het Spoorwegbouwbedryf te Utrecht voor een bedrag van ƒ98.200. Bij de inschrijving op de 3 pet. NederL Indische Conversieleening van 150 mil- Hoen, waarvan 55.838.000 tevoren was Q&~ plaatst, tot den koers van 96pet., is zoo danig van het voorkeursrecht gebruik ffe' maakt, dat op de vrije inschrijvingen slechts een gering percentage kan worden toege wezen. Bij den Indischen Volksraad is een aan vullende begrooting ingediend voor de Banka-Tinwinmij. voor 1937, waarbij f 468.000 meer is gevraagd, o.m. voor aan schaffing van nieuwe werktuigen. In ver band met de te verwachten hoogere pro ductie voor 1937, welke totaal 235.000 cuintalen zal bedragen, of 65.000 quintalen meer dan in 1936, is deze begrooting inge diend. In het jaarverslag van Scholtens Aard appelmeelfabriek, volgens welk de beschik bare winst f 77.624 bedraagt, tegen f 66.423 het vorig jaar en het dividend op de pref- aandeélen 3 pet. (v.j. nihil), wordt o.a. ver klaard dat, ondanks de optimistische be richten, de directie de plaats gehad heb bende wijziging op monetair gebied voorals nog niet ziet als een voordeel der vennoot schap. Bij de inschrijving op de 4 pet. leening van f 5.764.000 tot den koers van 101 pet ten laste van de stadsgemeente Semarang> is door de houders van 5 pet. obligaties 1925 en 1931 een zoodanig gebruik gemaakt van het recht van voorkeur, dat slechts een ge ring percentage op de vrije inschrijvingen kan worden toegewezen. De kanselier van de Engelsche schatkist zou zijn toestemming hebben gegeven tot het voeren van onderhandelingen betref fende een nieuweé Engelsche leening aan Frankrijk. De Engelsche bladen spreken de meening uit, dat het bedrag 40 d 50 millioen zou bedragen met een looptijd van een jaar. Engelsche financieele kringen verwachten, dat de leening de Fransche schatkist in staat zal stellen, aan alle eischen te voldoen, totdat de belastingen binnen komen en het economisch herstel zich verder zal hebben ontwikkeld. De goudprijs te Londen daalde met Yi d- tot 141/9Vz. 289.000 werd aan goud om gezet. In de Engelsche en Ierlandsche havens waren op 1 Januari j.l. schepen opgelegd met een totale tonnage van 212.435 ton waarvan 192.779 ton Britsche schepen ma ren. Dit beteekent een vermindering van het aantal opgelegde schepen met 190.500 ton of 47.3 pet. vergeleken met 1 October 1936 en een vermindering van 223.151 ton of 51.2 pet. ten opzichte van 1 Januari 1935- Op de beurs te Parijs trekt de financieels toestand van Frankrijk de aandacht. Dat de financieele politiek van het Volksfront het trekken van een wissel op de toekomst in zakenkringen bevrediging zou wekken, wordt bezwaarlijk geacht. De autobanden-prijzen in Frankrijk' icelke op 23 October j.l. met 15 pet. wared verhoogd, hebben tusschen 15 en 18 Jan- j.l. een verdere verhooging ondergaan van 10 pet. Deze laatste stijging is niet alleen het gevolg geweest van de gestegen rubber' en katoenprijzen, maar tevens van nieuwe sociale maatregelen der regeering- Alle prijzen op de Londensche metaal' markt zijn gisteren verder gedaald in ver band met de stakingen in Amerika. statistische positie van de metalen is ver beterd en men gelooft aan een herstel der prijzen, wanneer het stakingsconflict in Amerika wordt bijgelegd. Het bestuur van de U. S. Steel Corpora tion deelde aan het bestuur der New York- sche beurs mede, dat, indien een dividend op de preferente aandeelen wordt uitge keerd, op 26 Januari a.s. daarover een be-, sluit zal worden genomen en op 30 JanuarJ nadere mededeelingen daarover zullen ge~ schieden. De Cheasapeake and Ohio richtte tot de Interstate Commerce Commission het ver zoek tot de uitgifte van 4 millioen equip ment trust certificaten. De mij. boekte W December aan bruto-ontvangsten 4-53 millioen tegen 3.43 mill, in December 1935 De Kansas City Southern boekte in De cember aan bruto-ontvangsten 1.219.00" tegen 906.000 in December 1935 en aan netto's 253.000 tegen 199.000. De Southern Pacific boekte in December can bruto's 22.46 millioen tegen 13-9£ mill, in December 1935. Aan nètto's 9-9' mill, tegen 2.05 mill. De staalfabrieken in Pittsburgh hadden weinig schade van de overstrooming. wacht wordt, dat de productie in het mid'. den der week 81 pet., van de capaciteit 2", bedragen. De overstrooming zal het aan tv staal-orders voor herstel van geleden sckdd door andere ondernemingen doen toenemen' De staalproductie in Youngstown draagt thans, wegens de overstroominge\' 72 pet. der ccupaciteit, tegen 80 pet. de 0° rige week. De staalproductie in Amerika voorJ^J^ op 77.9 pet. der capaciteit geraamd geheele land wordt in het begin dezer 80.6 pet de vorige week, 77 pet. een mac geleden en 49.4 pet. in dezelfde week v het vorig jaan De beurs te Cincinnati moest voorl0rfet wegens de overstrooming gesloten wora n De Southern Rd. is de eenige mij., die^, dienst op Cincinnati heeft. Alle elect" teits- en watermijen in Cincinnati Louisville hebben het bedrijf moeten sta De Northern Pacific zal in 1937 32 besteden voor materiaal, waarvan 13 voor locomotieven en goederenwagons- Roosevelt heeft het wetsontwerp kend, waarbij de volmacht van den PJ dent tot wijziging van het goudgehalte j, den dollar en tot bescherming van den 0f lar op de internationale wisselmarkt i middel van het Stabilisatiefonds tot 3U 1939 wordt verlengd. Het Pond Sterling bewoog zich ochtend te Amsterdam op 8.968.97 JoM* 8.95Vs), de Dollar op 1.82%—1-82% (1*"0P de Frank op 8.528.53 (8.52), de Belg 30.75—30.80 (30.76) en de Zwitsersche r op 41.70—41.80 (41.81). De Nivas verkocht 650 tone snpC'^ suiker voor consumptie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6