:#sfe VAN HOUTENS CACAO Eeuwige vriendschap" op den Balkan ALS DAT EENS WAAR WAS HET FRANSCH-TURKSCH ACCOORD GESTOLEN POSTAUTO GEVONDEN HET MACEDONISCHE VRAAGSTUK WERKLOOSHEID IETS GESTEGEN Kerkelijk leven i iw DINSDAG 26 JANUARI 1937 3$ I - De waarborging der onafhankelijke bestuurseenheid Roestoe Aras naar Milaan Politieke vechtpartijen in Zwitserland Een geneesheer overvallen en gedood De telefooncentrale Van Madrid verbrand? Devige lichtpartijen in de straten van Cordova General Motors weigert te confereeren Grieksch schip op een rots geloopen Uit een opengesneden postzak is f 1980 meegenomen Kolendampvergiftiging Bejaard echtpaar verkeert in levensgevaar PAARD OP HOL GESLAGEN Landbouwer onder kar geraakt en ernstig gewond Welk een tijd is sedert dien verstre- ken Een zeer lange tijd, om daarin een product te verbeteren. Welnu, on afgebroken hebben wij in deze meer dan 100 jaar aan de veredeling van onze cacao gewerkt. Niet voor niets komt dan .ook onder de cacaosoor- ten, welke heden ten dage vervaar digd worden, de eerste plaats toe aan Verdwenen scholieren terecht Te Antwerpen aangehouden en naar Kerkrade terug gebracht B. MYJER OVERLEDEN Commissaris van politie te Breda BUITENLANDSCH OVERZICHT 99 Pact tusschen Bulgarije en Joego-Slavië In de eerste helft van Januari BENOEMING IN HET AARTSBISDOM ZIJN VADER MET EEN MES GESTOKEN DREIGEND CONFLICT TE ENSCHEDE Rijksbemiddelaar confereert met partijen is»8* Mussolini deed minister-president Goering bij zijn vertrek persoonlijk uitgeleide. Een eeregeleide vergezelde Goering tot aan de Italiaansche grens GENEVE, 26 Jan. (Havas) Krachtens het Fransch-Turksche verdrag betreffende Alexandrette blijft het Sandsjak deel uit maken van den Syrischen staat, doch het gaat er in zooverre op vooruit, dat het een onafhankelijke bestuurseenheid wordt. De Fransche hooge commissaris van den Volkenbond zal toezicht uitoefenen op het functionneeren van deze autonomie, waarvan het statuut door den Volkenbond zal worden gewaarborgd. De territoriale intogriteit van het Sandsjak zal aan den anderen kant geza menlijk door Frankrijk en Turkije worden ge waarborgd. Een driezijdig verdrag tusschen frankrijk, Syrië en Turkije zal de buitenland- sche grenzen van Syrië waarborgen. De Turken, die in het Sandsjak in de min derheid zijn, eischen dat het Turksch als offi- cieele taal wordt erkend. Hieromtrent is echter hog geen overeenstemming bereikt. Te Damascus neemt men in politieke kringen een gereserveerde houding aan ten aanzien Van de Fransch-Turksche overeenkomst in de Aangelegenheid van Alexandrette. Men is van meening, dat de onderstreping van de autono mie van het Sandsjak in strijd zou zijn met de belangen van Syrië. Groepen studenten hebben een betooging ge houden en wilden zich naar het Turksche con sulaat begeven, doch werden door de politie tegengehouden en verspreid. De Turksche minister van Buitentondsdh© Zaken, Roestoe Aras, heeft verklaard, dat hij sich waarschijnlijk 4 Februari naar Milaan aal hegeven, waar hij Ciano zal ontmoeten. De besprekingen te Milaan zullen betrekking hebben op het vraagstuk der zee-engten en on getwijfeld ook op andere politieke problemen. CHAUX DE FONDS, 26 Jan. (Havas). De ge- Vezen bondsraad Musy heeft gisteravond in een hoor de nationale jeugd gehouden bijeenkomst ten lezing gehouden over het onderwerp „waar- °m is het communisme in Zwitserland onmo gelijk?" Het kwam tot vechtpartijen met communis ten. De politie moest eenige charges uitvoeren, Waarbij zij van traangasbommen gebruik maak te. Verscheidene personen werden gewond. Te- gen half twee des nachts was de rust pas weer gekeerd. Dr. Eugène Bourquin, een geneesheer te £haux de Fonds, die afgevaardigde is in den Hantonalen raad van Neuchatel, is het slacht dier geworden van een aanval, waarvan de °mstandigheden nog niet zijn opgehelderd. Ern stig gewond werd hij naar het vereenigings- lokaal van de nationale jeugd overgebracht, Vaar hij even later overleed. Een onderzoek wordt Ingesteld. Front VOOR MADRID, 26 Jan. (Havas) hten meldt, dat de telefooncentrale te kfadrid gisteren geheel in brand stond. Aan de fronten werden geen belangrijke 'h'ktaire operaties uitgevoerd. Eadio-Cordova meldt, dat het in de laatste vaSen in de straten van Cordova tot hevige J^htpartijen is gekomen, waarbij vijftig man happen der militie werden gedood. YORK, 26 Jan. (Havas). De presi- t^ht der General Motors, Sloan, heeft officieel W bitnoodiging afgeslagen van mevrouw Per- de minister van arbeid, Woensdag met de te confereeren. Sloan verklaarde: Wij weigeren te onderham delen, zoolang de fabrieken door de stakers op onwettige wijze bezet zullen worden gehouden. De directeur van de Chevroletfabrieken deel de mede, dat Woensdagochtend 12.000 arbeiders in deze fabrieken het werk zullen hervatten. Gisteravond heeft de minister van arbeid, miss Perkins, opnieuw pogingen gedaan om een einde te maken aan de staking. De arbeiders leider. John Lewis, heeft er in toegestemd met de directie van de General Motors te onder handelen, wanneer de directie haar „goeden wil" zal hebben getoond. LISs'ABON, 26 Jan. (D.N.B.) Het Griek- sche schip Spyres, dat met een lading tarwe op weg was van Istanboel naar Hamburg, is bij Vau op een rots geloopen. Een deel der bemanning trachtte het vaste land te bereiken, doch in den zwaren storm sloeg de sloep, waarin de zeelieden hadden plaats genomen, om, met het gevolg, dat zeven hunner omkwamen. De Maandagavond op zoo brutale wijze te Eindhoven gestolen postauto is heden ochtend op den Welschapschen dijk terug gevonden. De zich daarin bevindende post zak lag nog in den wagen. Hij was openge sneden en blijkbaar waren er verschillende poststukken uit ontvreemd. Of deze van waarde zijn, heeft men nog niet kunnen nagaan. Wel is echter gebleken, dat 'n be drag van 1980 is medegenomen. De heer Jansen, assistent-havenmeester van het vliegveld Welschap te Eindhoven, zag Maan dagavond bij zijn terugkeer omstreeks zes uur op den Welschapschen dijk een postauto gepar keerd staan. Hij schonk daar verder geen aan dacht aan, daar auto's van den besteldienst meermalen bestellingen bij het stationsgebouw verrichten. Wel bracht hij het aantreffen van den wa gen, toen hij des avonds van den gestolen post auto hoorde, in verband met wat gebeurd was. Vanochtend, toen hij naar zijn werk terug keerde, vond hij zijn vermoedens bevestigd, doordat hij den auto, dien hij Maandagavond gezien had, nbg op dezelfde plaats vond. Hij waarschuwde onmiddellijk de recherche en den directeur van 't postkantoor, den heer van Veen Deze laatste ging met den hoofdinspecteur Ten Haaf op onderzoek uit, waarbij bleek, dat men in den auto was doorgedrongen door verbreking van een ruit tusschen de cabine en de laadruim te. Het onderzoek naar de daders wordt met kracht voortgezet. Dom Dr. Pius Strijbosch, de nieuwe Abt der Abdij „Lïlbosch" te PeyEcht (Limburg) is heden in genoemde Abdij gewijd Te Deursen bij Ravenstein is vanmorgen een ernstig geval van kolendampvergiftiging geconstateerd, waarvan twee oude menschen het slachtoffer zijn geworden. Toen de bejaarde ouders van den landbou wer van Aar zich niet op den gewonen tijd naar beneden hadden begeven, werd de zoon ongerust. Het bleek, dat in de slaapkamer der ouders 'n verraderlijke kolendamp hing. Beide oude men schen waren bewusteloos. Aanstonds werden de ramen opengeworpen, terwijl onmiddellijk gees telijke en geneeskundige hulp werd gehaald. Na geruimen tijd kunstmatige ademhaling te heb ben toegepast, begon de moeder weer teekenen van leven te geven. Erger was het met den 70-jarigen vader ge» steld. Het gelukte niet hem tot bewustzijn te brengen en men vreest voor zijn leven. Ook de toestand van de vrouw is nog zorgwekkend. Maandagmiddag is de twintigjarige landbou wer L. C., vlak voor zijn woning in de Pastorie straat te Velp, nabij Grave, onder de wielen van zijn kar geraakt, doordat hij zijn paard, dat op hol was geslagen, bij den teugel trachtte te grij pen. De man kreeg ernstige inwendige kneuzin gen en verwondingen aan hoofd en rug. Dr. Kanters uit Grave liet het slachtoffer, dat er ernstig aan toe was, naar het Canisiuszieken- huis te Nijmegen overbrengen, waar hij van de H. H. Sacramenten der stervenden werd voor zien. Het paard en de kar kwamen onderstboven op den weg te liggen. Nadat 't paard uit zijn be narde positie was bevrijd, bleek het geen letsel te hebben gekregen. De kar werd beschadigd. De leerlingen van de vijfde klas van het gymnasium te Heerlen, D. en V. uit Kerkra- de, die sedert Donderdag spoorloos uit de ouderlijke woning waren verdwenen en van wie men vermoedde, dat zij zich naar het Spaansche roode front hadden begeven, zijn vannacht in Antwerpen aangehouden en wederom ter beschikking van de ouders ge steld. Zij zijn vanmorgen onder politiegeleide te Kerkrade aangekomen. geboren. Op 16 Januari 1911 werd hij benoemd tot surnumerair bij de politie te Amsterdam. In 1913 volgde zijn aanstelling tot inspec teur van politie tweede klasse te Amsterdam, waarna hij in 1918 werd bevorderd tot de eer ste klasse. Bij K. B. van 3 Februari 1932 werd de heer Myjer benoemd tot commissaris van politie te Breda. Hedenmorgen vroeg is te Breda overleden de heer B. H. A. Myjer, in leven commissaris van politie te Breda. De heer Myjer werd in 1889 te Amsterdam Er heerscht in de Europeesehe politiek een weinig optimisme, te vergelijken met den glimp van het waterzonnetje, dat zoo nu en dan komt uitschijnen tusschen de dikke sneeuw- en regenwolken. In Genève wrijft men zich tevreden de handen, omdat er althans in principe overeenkomst schijnt te zijn bereikt over de kwesties van Danzig en Alexandrette. Minder tevreden is men over het Spaansche probleem. Spane baart zorgen. Weliswaar verheugt men zich over den inhoud en toon der Italiaan sche en Duitsche nota's ter beantwoording der Britsche nota, maar men wil niet voorbarig zijn en haar effect in de werkelijkheid afwachten. De rede, door Blum gehouden te Lyon, vindt overal 'n gunstig onthaal. Verblijdend in deze rede is vooral het feit, dat men in Frankrijk ein delijk gaat begrijpen, wat met de Duitsche na tionale souvereiniteit in overeenstemming is en wat niet. Dit ontwaken van Fra.nkrijk uit den machtsdroom van Versailles vergroot de kans op welslagen, wanneer eindelijk Marianne en Michel vertrouwelijk aan de groene tafel gaan zitten. Blum heeft zelfs reeds verklaard, dat hij niet twijfelt aan den vredeswil van Hitier. Wanneer deze nu Zaterdag a s. in de Krollopera de vre- desschalmei lieflük laat hooren, wenkt er rozig verschiet. Wat zou er een druk worden weggeno men, als Hitier bij die gelegenheid ook zijn vre- deshand zou toesteken aan de inderdaad posi tief christelijke kerken. Heel de christenheid zou juichen. In Moskou gaan de beklaagden voort met het afleggen van bekentenissen. Stalin moet wel te vreden zijn over zooveel berouw en deemoed, neergelegd op de treden van zijn rooden troon. Tot gratie zal hij zich echter niet laten vermur wen. De Aziatische despoot wil bloed zien. In Ja pan worstelen de politieke partijen met de mili tairen om de macht. De formateur, door den Mikado aangewezen, de zeventigjarige generaal Oegaki, die vroeger veel begrip toonde voor be zuinigingen op leger en vloot, is geen persona grata bij de militaire kaste en het zal de vraag zijn, of hij de keizerlijke opdracht zal kunnen uitvoeren. Zoo zijn er overal thans politieke vraagstukken zich aan het afwikkelen en ontwikkelen. De po litieke barometer is deze week wat rustiger. Van algeheele rust is echter geen sprake. Temidden van dit alles heerscht op den vroe ger zoo onrustigen Balkan merkwaardige rust. En twee der Balkanstaten, die sedert '12 spinnijdig tegenover elkander stonden, 't vroe gere Servie (thans Joego-Slavië) en Bulgarije, zijn elkaar verzoenend genaderd en wagen 't zelfs van „eeuwige vriendschap" te spreken. Zondag hebben zij samen in dien zin 'n plechtig verdrag gesloten te Belgrado. De Joego-Slavische mi nister-president. Stojadinowitsj en de Bulgaar- sche minister van Buitenlandsche Zaken Koes- seiwanof hebben elkander omhelsd en den vre deskus gewisseld. Het onderteekenen van dit pact is een feit van groote beteekenis. De Mace donische kwestie is door het sluiten van dit pact wel niet opgelost, maar naar de oplossing zal thans in „eeuwige vriendschap" worden ge zocht. Die Macedonische kwestie is een oud zeer. De Macedonische minderheid, zich uitlevend in de terreur der beruchte comitatjis, vormde het grootste struikelblok op den weg der verzoe ning tusschen de beide landen. In den loop van de vorige eeuw waren de Macedoniërs Grieken, Serviërs en Bulgaren geworden. Eerst waren zij allen Turken, dat wil zeggen onderdanen van den Turkschen „zieken man", zooals de sultan van Turkije werd genoemd in den tijd, dat het Europeesehe sultanaat uit elkander viel. Macedonië kwam in de bevrij dingsoorlogen als het ware in Griekenland, Bulgarije en Servië tegelijk te liggen. Het was het meest omstreden gebied tusschen de Bal kanstaten zelf. Alle rassen, alle talen, alle godsdiensten, alle zeden en gewoonten zijn in dit gebied opeengehoopt. Het is hopeloos moei lijk uit te maken waar de grens ligt tusschen wat Grieksch, Servisch of Bulgaarsch is. Na den eersten Balkanorolog in 1912 uterd Mace donië verdeeld in een omstreden en niet om streden Bulgaarsche zóne. Deze eerste Balkan oorlog had de Balkanstaten vereenigd tegen Turkije. Toen deze oorlog gewonnen was, ont brandde direct doodelijke naijver tusschen de Balkanstaten onderling. De verdeeling van Macedonië was een wanproduct van deze ja- loerschheid. De Macedonische kwestie werd reeds een jaar later aanleiding tot den tweeden Balkanoorlog, waarin Bulgarije door zijn oude bondgenooten Werd verslagen en van de vruch ten der eerste overwinning werd beroofd. Servië kreeg het leeuwenaandeel. Het lijfde geheel Macedonië in en noemde het Oud-Servië. Tij dens den wereldoorlog koos Bulgarije de zijde der Centralen met het doel, Macedonië te heroveren. Dit lukte niet. Met de Centralen stortte ook Bulgarije ineen. Van dien tijd af dagteekent de hevige vijandschap tusschen Bul garije en het in Joego-Slavië omgedoopte Ser vië. Deze vijandschap is nu omgetooverd in „eeuwige vriendschap" ofschoon het Macedoni sche vraagstuk in geenen deele is opgelost. Bul garije schijnt zich echter neer te leggen bij den status quo van thans. En in dien zin is er dus wei een oplossing. Het gesloten pact is een basis waarop in de toekomst kan worden voort gebouwd. Het is een bevestiging, dat beide lan den in den geest van wederzijdsche vriend schap alle hangende kwesties zullen trachten op te lossen. Kortom, het is de bevestiging, dat beide partijen voortaan „Realpolitik" zullen voeren, waarbij alleen rekening zal worden ge houden met de ware behoeften van beider vol ken en niet met de behoeften en verlangens van andere mogendheden, vooral niet der groo te mogendheden, voor de rust en den vrede op den eens zoo onrustigen Balkan kan dit pact in hooge mate bevorderlijk zün. De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling deelt mede, dat in de week van 4 tot en met 9 Januari 1937 het aantal leden van ingevolge het Werkloosheidsbesluit 1917 gesubsidieerde vereenigingen bedroeg 531.900 (waarvan 74.300 landarbeiders) Van de verzekerden, niet behoorende tot de landarbeiders, waren de geheele week werkloos: in de week van 4 tot en met 11 Januari 1937 31.7 pCt., in de vorige verslagweek (21 t/m 26 December 1936) 31.1 pCt., in de overeenkomstige week van 1936 36.6 pCt., in de overeenkomstige week van 1935 34.7 pCt. In 1936 ontvingen de werkloozenkassen bij 'n gemiddeld aantal leden van 534.000 in het totaal uit bijdragen van de leden 7.460.000 gld. (1935: 7.800.000 gld. bij gemiddeld aantal leden van 551.000). Ten laste van het Rijk en de gemeenten ont vingen de kassen in het totaal aan subsidie 11.470.000 gld. (1935: 12.690.000 gld.). Aan haar werklooze leden keerden de kassen in totaal uit 18.120.000 gld. (1935: 19.260.000 gld.). Uit de reserves der werkloozenkassen, die op het einde van 1930 10.810.000 gld. bedroegen, moest in de jaren 1931, 1932 en 1933 worden ge put, met het gevolg, dat die reserves slonken tot 2.910.000 gld. op het einde van 1933. In de jaren 1934, 1935 en 1936 werden de kassen in staat gesteld wederom eenige reserves te kwee ken. Dientengevolge bedroeg de som der reser ves op het einde van 1936 5.850.000 gld. Bij 1055 organen der openbare arbeidsbe middeling stonden op 9 Januari 1937 in totaal 474.382 werkzoekenden ingelbhreven, onder wie 450.796 mannen. Van deze werk zoekenden waren er echter slechts 459.183 werkloos, onder wie 440.449 mannen, terwijl van dezen een aantal waren ondergebracht bij werkverschaffingen en het cultureele werk voor werkloozen. Blijkens mededeeling van den directeur-ge neraal van werkverschaffing en steunverleening waren einde November 1936 46.840 arbeiders ge plaatst bij een werkverschaffing. Aan het cul tureel werk voor werkloozen namen einde Oc tober 1936 deel: cursussen 35.028 personen, werkobjecten gemiddeld 2.083 personen, centrale werkplaatsen 1.914 personen, kampen voor jeug dige werkloozen 1.399 personen. Het bestuur van het Werkfonds 1934 deelt mede, dat op 11 Januari 1937 het aantal arbei ders bij openbare werken, die op de bouwplaats zelf werkzaam zijn, ongeveer 2650 bedroeg. Rekent men daarbij hen, die indirect door deze werken arbeid hebben, dan komt men op globaal 7.000 arbeiders. Z. H. Exc. de Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Oldenzaal (H. Ant. van Padua) den weleerwaarden heer J. A. H. Brou wer. Door niets zijn zooveel sprookjes wer kelijkheid geworden, als door het sprookje der techniek. De moder ne, nuchtere, wetenschappelijk zakelijke techniek heeft de stoutste verbeeldingen in stoutmoedige werkelijkheden overtrof fen op een wijze, welke in vroegere tij den volkomen onmogelijk werd gedacht. Wat zouden uw overgrootouders wel van u gezegd hebben, wanneer gij hun had kunnen vertellen, dat u in zes dagen ge zeten in een fauteuil naar Indië kunt vliegen, dat u slechts aan een knopje van een kastje behoeft te draaien om te hooren, wat er aan den anderen kant van den aardbol gesproken, gemusiceerd en gedaan wordt, dat u bij den dokter een kabinet-foto van uw geraamte kunt laten maken en dat u in het donker op een linnen venster kunt gaan aanschou wen, wat er enkele dagen geleden in Yoko hama gebeurd is? Zouden zij u niet voor een krankzinnig fantast of een aartsleu genaar hebben uitgemaakt? Zouden zij u niet verweten hebben, dat het een schande is een oud mensch voor den mal te houden? Ja zouden zij u misschien niet in toorn ontstoken hebben onterfd, indien zij tenminste iets te vererven had den? En toch, dit alles is thans een da gelij ksche doodgewone werkelijkheid, waarover men zich niet eens meer ver baast. Men moet tegenwoordig voorzich tig zijn met te verklaren, dat iets onmo gelijk is, want men weet nooit, of het morgen misschien mogelijk zal blijken. En zoo kan het best waar zijn, wat de zer dagen het Italiaansche persbureau Stefani aan heel de wereld heeft bericht n.l. dat een zekere dr. Marius Mancini een geheimzinnig soort stralen heeft uit gevonden, welke personen en zaken on zichtbaar kunnen maken. Slechts een bijzonder metaal zou aan de werking de zer stralen weerstand kunnen bieden. Het onzichtbaar maken van personen en zaken bestond tot nu toe slechts in legenden en fantastische overleveringen, in sprookjes en sagen, tenminste in den meest letterlijken zin des woords, want het onzichtbaar maken dat verduisteraars en dieven bij voorkeur ten aanzien van andermans zaken plegen te beoefenen, is een even oude werkelijkheid als de men- schelijke hebzucht, die zulke lieden drijft. Het onzichtbaar maken van personen en zaken heette in de verbeelding van volk en kunstenaars te geschieden met de zgn. „Tarnkappe", een muts, die men maar behoefde op te zetten om zich aan het oog te onttrekken. De „Tarnkappe" heeft echter slechts bestaan in de onbe grensde fantasie van dichters en droo- mers en het fabuleerende volk, maar gaan thans Mancini's mysterieuze stra len het Tarnkappe-sprookje tot werke lijkheid maken? Als dat eens waar was! Het zou een uitkomst zijn voor spionnen, maar ook een namelooze ellende voor de contra-spionnage-diensten. Duitschland en Italië zouden evenmin als Rusland en Frankrijk het gaan van vrijwilligers naar Spanje behoeven te dementeeren en de geheele oorlogvoering zou er een. radica le verandering door ondergaan. Iedereen, die het achter de mouw heeft, zou er een wel-is-waar niet nuttig, maar dank baar gebruik van kunnen maken, en on- gewenschte gasten zouden in elk ge- wenscht gezelschap kunnen binnendrin gen. Brandkasten en safes zouden hun waarde verliezen, omdat de bankier of de procuratie-houder, die het geheim van het letterslot kent en de deur opent, rekening zou moeten houden met on zichtbare aanwezigen. Het arresteeren van boeven zou op zonderlinge moeilijk heden stuiten en de strijd tusschen po litie en bandieten zou tot de onzichtbare wereld kunnen gaan behooren. Aan alle vindingen zijn voor- en nadeelen verbon den, alle vindingen kunnen gebruikt en misbruikt worden. Indien de vinding van Mancini echt is en effectief, dan weten wij niet, of wij daarover verheugd moe ten zijn of niet. Heeft het onzichtbaar maken van ver liezen of winsten door de balanstechniek, van geloofsovertuiging en karakter, van een noodlottig groot deel van 's men schen bescheiden inkomen door de be lasting enz. al niet zooveel ellende aan gericht, dat wij aan alles minder be hoefte hebben dan aan een nieuw mid del tot onzichtbaar maken? Of zou het nu mogelijk worden heel de wereld in eens onzichtbaar te maken, zoodat wij ons over haar niet langer behoeven te ergeren? Als dat eens waar was. De Arnhemsche rechtbank veroordeelde heden den 25-jarigen mandenmaker D. te Didam, die zijn vader bij een twist met een mes in den rug had gestoken, tot drie maanden en 24 dagen gevangenisstraf, met aftrek van de voorloopige hechtenis, hetgeen beteekent, dat hij nog heden in vrijheid wordt gesteld. De rijksbemiddelaar, prof. mr. A. C. Josephus Jitta, heeft de partijen, betrokken bij het drei gend conflict aan de confectiefabriek „Twente" te Enschede, opgeroepen tot een bespreking in het gemeentehuis te Apeldoorn op Donderdag 28 dezer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9