Nieuwjaarsrede voorzitter Kort en volledig NA DE VLIEGRAMP BIJ SENLIS gemeenteraad van velsen Gemeentelijke dienst De overstroomingen in de V.S. Staking in centrale te New-York De ontploffingsramp in Chili Stuursleden Flexible Flyer WOENSDAG 27 JANUARI 1937 GALA-CONCERT H.O.V. Solist Edwin Fischer VAN ONZE RECHTBANK De lollige dag Programma van de Haarl. Radio- Centrale op Donderdag 28 Jan. Haarl, R. K. Damgenootschap Feestavond R.K. Scheidsrechters District Haarlem De sportvlieger J. B. A. Tissot onder groote belangstelling ter aarde besteld DE WETHOUDERS PENSIOENEN Opheffing van beide instellingen van Maatschappelijk Hulpbetoon Nieuwjaarsrede Geldleening Maatschappelijk Hulpbetoon W ethouderspensioenen BENNEBROEK BLOEMENDAAL HAARLEMMERMEER HALFWEG VOGELENZANG Het aantal dooden tot 132 gestegen ZANDVOORT STAAT VAN BESOMMINGEN vanaf f 3,40 - 4,00 vanaf f 4,00 - 5,00 6,00 Bobsleden Davos OUDE GRACHT 30 STAD De activiteit van de H.O.V. is in dit seizoen respectabel. Was het buitengewoon concert op Zondagavond 1.1. een der hoogtepunten van het muzikale seizoen, een volgende gebeurtenis wacht ons a.s. Maandag 1 Febr., wanneer aan het 4e gala-concert de Zwitsersche pianist Edwin Fischer als solist zal medewerken. Edwin Fischer wordt als een der belangrijk ste pianisten dezer tijd beschouwd. Behalve in technisch opzicht bewonderenswaardig, is zijn spel, sterk suggestief en boeiend afwisselend van groote kracht en verfijning. Aangezien Fischer door ongesteldheid het concert voor „Toonkunst" moest afzeggen, zul len ongetwijfeld vele muziekliefhebbers, die hem door gramofoon of radio reeds konden hooren, met belangstelling zijn optreden met de H.O.V. tegemoet zien. Evenals voor de vorige gala-concerten zullen voor dit concert afzonderlijke toegangsbewijzen te verkrijgen zijn. Een Amsterdamsche tabakshandelaar was op een zomerschen dag naar IJmuiden gevaren in gezelschap van zijn familie en vervolgens naar Zandvoort geloopen. In Zandvoort had hij drie jaar gewoond enoude liefde roest niet! Het lijkt ons toe dat deze liefde ietwat bekoeld is. Een kantonrechterlij k vonnis van f 12 boete is immers een koude douche. De handelaar in het geurig kruid had n.l. zijn neus gestoken in een andere geurige versnapering; bier en dat had hem ietwat in een opgewonden stemming gebracht. Op het tramstation te Zandvoort had hij luid geschreeuwd en herrie gemaakt, waar door een volksoploop was ontstaan en de man gearresteerd werd. Hij kwam van het vonnis van .den kanton rechter in hooger beroep en voor de rechtbank verklaarde hij, dat hij zenuwachtig was geweest. De tram reed pardoes weg toen hij nog op het perron stond. Eén oude heer sprong uit de tram en verdachte was zeer angstig geweest dat er ongelukken zouden gebeuren. Hij vroeg daarom als volleerd reiziger omhet klachtenboek, doch blijkbaar worden er zoo weinig klachten ingediend aan het Zandvoortsche tramstation, want een klachtenboek bezat men er niet. Een en ander was nu niet bepaald in staat om zijr» gemoed te kalmeeren en de paar biertjes, die hij gedronken had, zullen daartoe ook wel het hunne bijgedragen hebben! De president wees er op dat hij nog al ver schillende redenen opgegeven heeft van zijn op gewondenheid. Eerst was het zijn vrouw, die met de tram was meegereden, daarna werd het een oude vrouw, die met haar voet op de tree plank van de wegrijdende tram stond en nu werd het'een oude heer die uit de tram sprong! De President: „U had 'n lolligen dag in Zand voort gehad?" Verdachte: „Nee!" President: „Geen lollige dag?" Verdachte: „Ik heb alleen maar van IJmuiden naar Zandvoort geloopen." Zoo'n wandeling schijnt dus geen pretje te zijn! De politieagent, die het proces-verbaal had opgemaakt, klaagde erover dat Amsterdammers, die in Zandvoort komen, maar denken dat ze doen en laten kunnen wat ze willen. Verdachte bestreed dit hoogelijk verontwaar digd. Ja, zei de president, nu U vreemdeling bent en niet meer in Zandvoort woont, bekijkt U dit met andere oogen! De Officier van Justitie vroeg bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Verdachte vroeg uitstel van de zaak. Hij wilde nog een advocaat en getuigen meebrengen, maar daar voelde de president niets voor. Uitspraak 4 Februari. Progr. I: Hilversum II. Progr. II: Hilversum I (Huizen). Progr. in: 8.00, 9.05 en 9.20 Keulen. 11.20, 11.50, 12.05 en 12.35 Parijs Radio. 1.05, 1.15, 1.20, I.30, 1.50 en 2.00 Brussel Vlaamsch. 2.20 Diver sen. 2.55 Parijs Radio. 3.20 Keulen. 4.15 Diver sen. 4.50 Parijs Radio. 5.20 en 6.20 Keulen. 7.05 London Regional. 7.20 en 7.30 Keulen. 8.30 Ber lijn. 9.20 Droitwich. 9.40 Weenen. 10.50 Boeda pest. 11.25 en 11.50 Parijs Radio. Progr. IV: 8.00, 8.20, 8.30, 8.40, 8.45 en 9.00 Brussel Vlaamsch. 9.20 Diversen. 10.35, 10.50, II.05, 12.05 en 12.35 London Regional. 1.35 Droitwich. 2.20 en 2.50 London Regional. 3.35, 5.05, 5.35, 6.20, 7.00 en 7.20 Droitwich. 8.20 en 8-35 London Regional. 9.55, 10.20, 10.40, 11.35 en 11.50 Droitwich. Progr. V: 8.0O—7.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert: Populair. 1. Spatzenparade, Otto Dobrindt. 2. A Sailors Adventures, Intern. Novelty Orkest. 3. Klom pendans, Otto Dobrindt. 4. On a local train- journey, Intern.- Novelty Orkest. 5. Japanischer Latementanz, Symph.-orkest. 6. An den blauen Wassern von Hawaiian, Symph.-orkest. 7. Chi- nesische Strassenserenade, Symph.-orkest. 8. In einem Chin. Tempelgarten, Symnh.-orkest. 9. Im Klostergarten, Odeon Kiinstler-orkest. 10. Die Miihle im Schwarzwald, Dajos Bela. 11. Auf einem persischen Markt, KUnstler- orkest. 12. Die Schmiede im Walde, Dajos Bela. 13. Luftscharmören, Duo Ja. 14. Die Schlitt- schuhlaufer, Dansorkest. 15. Hör du flicks lilla, Duo Ja. 16. Wiener Praterleben, Dansorkest. 8.0012.00 Diversen. 41, Heemstede, of belt even op en wij komen de prijzen wel halen. Een telefoontje 29304 en wij staan voor de deur. Voor de gulle gevers vooreerst nu reeds onzen hartelijken dank. Namens de commissie, JAC. H. De heer Ir. N. Biezeveld zal Woensdag 27 Ja nuari in restaurant Brinkmann aan de Groote Markt voor de Haarlemsche Zeilvereeniging een lezing houden over „Het Boezemstelsel in Ne derland". De Nederlandsche vereeniging voor sociale tandheelkunde zal op Donderdag as. in hotel Lion d'Or te Haarlem een vergadering houden, waar het woord zal worden gevoerd door den voorzitter den heer Prof. dr. G. C. Heringa. Besproken zal worden de wenschelijkheid om in Haarlem tot oprichting te komen van een vereeniging voor schooltandheelkunde ter ver vanging van den opgeheven gemeentelijken schooltandheelkundigen dienst. Van morgen om zes uur ontdekte men een brandje in een houten schuurtje achter een werkplaats aan de Geweerstraat, waar de be woner, een kleermaker, zijn werkplaats heeft. Met behulp van eenige Agenten hebben de be woners 't brandje gebluscht, zoodat de brand weer niet behoefde op te treden. Enkele cos- tuums zijn het slachtoffer der vlammen gewor- den. Het brandje is ontstaan doordat een elec- trische strijkbout ingeschakeld op de werktafel was blijven staan. Dinsdag is door de politie aangehouden de lompenkoopman van den B., wonende te Haar lem, terzake van heling van lood. Hij is in gesloten en de partij lood is in beslag genomen. Voor de leden van de Haarl.Amateur-FotograJ fen Vereeniging zal de heer A.,P. W. Dalsum te Amsterdam, een lezing houden op Vrijdag 29 Januari, in het clublokaal Ged. Oude Gracht 104, om 8.15 uur, over: „Met 't mailschip „Mar- nix van St. Aldegonde" naar de Middellandsche Zee". De directie van 't Gem. Concertgebouw heeft gemeend ook in Haarlem op Zondagavonden specialiteiten-voorstellingen te moeten geven. Voor de eerste voorstelling op Zondag 31 Januari heeft men eerste klas artisten geëngageerd. Het non-stop-programma begint om acht uur. Blijkens een nota van wijzigingen wordt het voorstel van B. en W. van Heemstede, om de gemeente voor de berekening van de Gemeen tefondsbelasting in de tweede klasse te doen rangschikken, teruggenomen. Heemstede zal dus in de eerste klas gehandhaafd blijven. Het voorgestelde aantal opcenten op de vermo gensbelasting wordt van 30 op 20 terugge bracht. De sterkte van het Landstormcorpis „Ken- nemerland" bedroeg op 31 December JJ. 1701 leden; die van het verband Alkmaar 4029 leden. Voor de onderlinge clubcompetitie kwamen de volgende partijen tot 'n uitslag: E. BourgonjeT. v. Wort 02 G. Kraak—Th. Bandsma 11 J. LucasJ. Waltman 20 G. ZeeuweM. Herben 20 C. HeesakkersM. Herben 11 Jac. BosseG. Boxelaar afgebr. G. ZeeuweE. Bourgonje 20 De stand van de handicapwedstrijden luidt momenteel: aan den kop 1. T. v. Wort, gesp. 37, 42 punten; 2. M. Herben, gesp. 25, 26 punten; 3. E. Bourgonje, gesp. 25, 26 punten; 4. W. v. Wort, gesp. 34, 25 punten. Voor het eerst zal aan R. k. Scheidsrechters in het Haarlemsche district een feestavond wor den aangeboden. Hoewel de financiën zeer bescheiden zijn, zul len de trouwe bezoekers toch gezamenlijk een gezellige sfeer weten te scheppen. De avond zal worden gevuld met kienen, kaarten, schaken of dammen. Voor deze spelen zijn reeds verschillende prij zen binnengekomen, doch nog niet voldoende. Langs dezen weg doen wij daarom een beroep op alle R. K. voetbalenthousiasten in Haarlem en omgeving, om hun waardeering voor de scheidsrechters te toonen. Laten zij, die het werk van een scheidsrechter weten te waardeeren, dit nu eens toonen, door het beschikbaar stellen van een of meer prijzen. Men weet immers, de scheidsrechter is steeds het lijdende voorwerp, laat hem thans feest vieren in een onschuldig vermaak, waarin ieder de kans krijgt een prijsje te winnen. Eventueele gevers worden verzocht hun prij zen of toezeggingen te zenden aan den secre taris der commissie: J. Hogenboom, Javalaan In tegenwoordigheid van vele vrienden, voornamelijk uit de vlieg- en motorsport wereld, is heden op de algemeene begraaf plaats te Den Haag het stoffelijk overschot van den Nederlandschen sportvlieger J. B. A. Tissot, die bij het vliegongeluk bij Senlis om het leven is gekomen, ter aarde besteld. Aanwezig waren o.a. de heer P. A. Wernink, lid van den raad van beheer van de N.V. Na tionale Luchtvaart School, tevens secretaris van de Haagsche Aero-club en de heer J. Montauban van Swijndregt, secretaris van dien raad; de heer D. L. Asjes, chef van de afdeeling Ypen- burg van de N. L. S.; W. A. F. Bremer, namens de K. L. M.; N. Pliester, de eerste leerling van de N. L. V. op Ypenburg; mej. L. Spanjaard, hoofd van het bureau voor luchttourisme van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart en van den A.N.W.B. Voorts waren er bestuursleden en zeer vele leden van de K.N.M.V. en van de motorclub Zuid-Holland. Als slippendragers fungeerden de heer L. H. W. Bresser, waarnemend voorzitter en vijf leden van de motorclub Zuid-Holland. Vele kransen dekten de baar, o.a. van leerlingen en bestuur van de N.L.S., de Haagsche Aero- club, de motorclub Zuid-Holland en de K.N.M.V. Aan de groeve voerde allereerst jhr. L. A. P. Six, oom van den overledene, het woord. Deze sprak van den eenvoud en ongekunsteldheid van zijn neef. Hij eindigde met een „rust in vrede". Vervolgens sprak de heer Wernink namens de N. L. S. Spr. uitte woorden van deelneming met dit verlies tot de weduwe en de overige nabestaanden van den heer Tissot en gaf hun de verzekering, dat diens nagedachtenis steeds met groote waardeering en in vriendschap bij de N.L.S. zal voortleven. Namens de motorclub Zuid-Holland her dacht de heer Bresser den overledene. Tenslotte heeft jhr. Six den aanwezigen dank ebracht voor de deelneming bij het overlijden van z(jn neef betoond. Dinsdagavond vergaderde de gemeenteraad van Velsen onder voorzitterschap van den bur gemeester, Mr. M. M. Kwint. Alvorens de agenda aan de orde te stellen hield de Voorzitter een rede, waarin hij een terugblik wierp op het voorbije jaar. Voorzichtig en uiterst sober financieel beheer bleef ook in 1936 een onafwijsbare eisch en wij mogen ons gelukkig prijzen, aldus de Voorzitter, dat niettegenstaande de uitvoering van de steun regeling en de uitkeeringen ingevolge de Ar menwet te zamen één en een kwart millioen gulden bedragen hebben, Velsen nog niet is gaan behooren tot de noodlijdende gemeenten. Offers zijn hiervoor ook dit jaar weer gebracht moeten worden, waarbij ik denk aan de verlaging van de jaarwedden der ambtenaren, welke eerst door den Raad is verworpen, maar ten slotte door een besluit van B. en W. is doorgevoerd. Als de belangrijkste zittingen van den Raad in het afgeloopen jaar beschouwde spr. die twee vergaderingen, waarin na langdurige en gron dige voorlichting en nauwgezette en gedegen bestudeering van deze moeilijke materie, één geheel nieuw uitbreidingsplan aanwijzend de be stemming van den in dit plan begrepen grond in hoofdzaak en zes uitbreidingsplannen betref fende aanwijzing van grond in onderdeelen werden vastgesteld. Het is mijn hartgrondige wensch, zoo zeide de Voorzitter, dat dit plan, voor welks samen stelling ik gaarne mijn hulde breng aan onzen directeur van den Dienst van Openbare Wer ken, ook de goedkeuring der hoogere instan ties zal erlangen; hierdoor zouden wij mede kunnen geraken tot het afsluiten van een pe riode, die op stedebouwkundig gebied aan de gemeente Velsen allerminst tot eer strekt. Grondspeculanten, bouwers en zich noemen de architecten, hebben veel en schier onherstel bare schade aan onze gemeente berokkend door het neerzetten van vormlooze, minderwaardige bouwsels en het doen verrijzen van hun karak- terlooze eenheidsproducten. Maar het met na tuurschoon zoo rijk gezegende Velsen biedt ook in de toekomst stedebouwkundig nog onbetwist baar groote mogelijkheden. Ik vertrouw, dat dit onderwerp ook in de ko mende jaren de bijzondere belangstelling van uw Raad mag hebben en dat mijn woorden over deze zaak niet zullen zijn die eens roe penden in de woestijn. Uit het feit, dat alle bouwterrein, in eigen dom aan de gemeente toebehoorende, in het Burgemeester Rijkenspark in 1936 werd ver kocht en dat exploitatieplannen in Santpoort en Velsen-Noord werden goedgekeurd, blijkt dat er nog steeds een trek naar hier van elders blijft bestaan. Van zeer groot belang èn voor de Ge meente zelve, maar tevens ook voor de hierbij te werk gestelde werklooze arbeiders is ge weest het maken van een aanvang met de uit voering van ons groote rioleeringsplan, waarop Velsen reeds zoo vele jaren wachtte en waar aan dringend behoefte bestond. Dat bij de uitvoering van een dergelijk groot plan tijdelijke inconcenienten ontstaan voor de bewoners in het bijzonder de middenstanders van enkele onzer straten en pleinen is abso luut onvermijdelijk; wij vertrouwen echter, dat zij, als goeden burgers betaamt, dit ongerief als van voorbijgaanden aard zullen willen aan vaarden. Zeer ingrijpend waren de veranderingen, die 1936 te zien gaf in de leiding van het politie corps; een vrijwel geheel nieuw kader kwam aan het hoofd te staan en stelde zich met groote energie en voortvarendheid tot taak, de reorganisatie en moderniseering van onze plaat selijke politie. Bij de reorganisatie behoort ook de bouw van een nieuw hoofdbureau van politie te Velsen en een politieposthuis te Santpoort; ik hoop ten zeerste, dat het College van B. en W. in dit jaar daartoe voorstellen zal kunnen doen; hetzelfde moge ik zeggen van den bouw van een abattoir en het stichten van een nieuwe gemeentelijke begraafplaats. Een beoordeeling van de vraag of en in hoe verre er in 1936 een blijvende verbetering is in getreden in het bedrijfsleven acht ik nog prae- matuur; ten aanzien van het visscher ij bedrijf moge ik den wensch uitspreken, dat conflicten tusschen werkgevers en werknemers, zooals in het afgeloopen jaar, nu voorshands tot het ver leden zullen behooren; door dergelijke conflicten wordt aan dit toch reeds zoo zwaar getroffen bedrijf weer opnieuw, vaak onherstelbare schade toegebracht. Thans nog een enkele persoonlijke opmerking, aldus spr. Gedurende het afgeloopen jaar is uw Voorzitter uit den aard der zaak critiek niet bespaard gebleven; in het algemeen ben ik daar voor toegankelijk en zelfs erkentelijk; volkomen ongevoelig ben ik steeds geweest en zal ik ook in den vervolge zijn voor die critiek, die haar wezenlijke en diepere oorzaak vindt in het feit, dat men steeds tevergeefs een beroep op mij deed, waar het ging om het stellen van eigen zelfs financieele en speculatieve belangen van personen of combinaties van personen bo ven het algemeen belang. Ik ben gaarne bereid te zijn uw aller dienaar, maar nlemands knecht; wanneer dit standpunt van mij wordt geëerbie digd zal men voor samenwerking op my nim mer tevergeefs een beroep doen. Bij de wisseling des jaars hebben mijne vrouw en mij tallooze heilwenschen uit de meest ver schillende kringen onzer gemeentelijke samen leving bereikt. Men zal mij willen veroorloven dat ik onder aanbieding onzerzijds van onze beste wenschen van deze plaats daarvoor har telijk dank betuig. Hierna werd de agenda aan de orde gesteld. Met 19 tegen 7 stemmen werd een motie aangenomen van den heer Roelse c-s., waarin de wenschelijkheid werd uitgesproken, dat de rapporten van den verificateur voor de leden der financieele commissie ter inzage worden gelegd. Naar aanleiding van een door B. en W. ge geven overzicht van den huurachterstand en van de leegstaande woningen der woningbouw- vereenigingen, merkte de heer Vermeulen op, dat het overzicht ten aanzien van twee ver eenigingen een teleurstellend beeld geeft. Spr. vroeg of de tekorten, welke ontstaan zijn, ge dekt zijn en zoo ja, op welke wijze. Vervolgens vroeg spr. wat B. en W. denken te doen om verbetering te krijgen. Wethouder VISSER antwoordde, dat het gemeentebestuur alle medewerking verleent om de woningen verhuurd te krijgen. Wethouder' NIJSSEN zeide, dat, gezien den toestand der financiën, nog geen post op de begrooting kon worden gebracht. B. en W. hebben deze zaak onder de oogen gezien, want er moet dekking gevonden worden. In verband hiermede drong de heer VER MEULEN aan op maatregelen op korten ter mijn, opdat er niet een opeenhooping komt van nadeelige saldi, welke een oplossing moei lijk maakt. Besloten werd tot aflossing van twee geld- leeningen, oorspronkelijk groot f 290.000, per resto groot f 235.000 en f 110.912.50, per resto groot f 105.377.50 en het aangaan van twee nieuwe leeningen terzake. Vervolgens werd besloten tot het verleenen van een pensioentoeslag aan de wed. E. Natte van Sloten. Voor het goed functionneeren van Maat schappelijk Hulpbetoon en de steunverleening is het gewenscht dat het publiek langs een afzonderlijken weg van den P. J. Troelstraweg af het kantoor van genoemde diensten aan de Heidestraat kan bereiken. In verband hiermede werd besloten tot aankoop van een gedeelte grond, groot 64 M2, voor den prijs van f 3.- per M2. Bij 't verzoek om de benoodigde gelden be schikbaar te stellen voor uitbreiding van de Chr. school aan de Frans Netscherlaan te Santpoort met twee leslokalen, deelde de VOORZITTER mede, dat de gemeente eischt, dat de aanbesteding voor iedereen open is, dus niet alleen voor protestantsche aannemers. Het raadsbesluit inzake uitkeeringen aan be sturen van bijzondere scholen ingevolge art. 205 der L, O.-wet werd gewijzigd in dien zin, dat de uitkeering onvoorwaardelijk zal ge schieden. In behandeling kwam hierna het voorstel van B. en W. tot opheffing van de algemeene en R. K. instellingen van Maatschappelijk Hulp betoon en tot instelling van een gemeentelij ken dienst van Maatschappelijk Hulpbetoon. De heer VERMEULEN wenschte B. en W. geluk, dat zij in staat zijn aan den raad deze voordracht te doen. Alle partijen hebben ei zich mede kunnen vereenigen. Het voorstel is voor spr. een verrassing geweest. Intusschen wenschte spr. twee amendemen ten in te dienen. In de eerste plaats stelde hij voor in art. 5 vóór het begrip ondersteuning, nog te stellen het begrip van de noodzakelijk heid der opheffing van de armen uit hun toe stand van armlastigheid. Vervolgens stelde hij voor om in art. 13, re gelende de voorwaarden van verpleging, een bepaling op te nemen, dat er in het bétrok ken gezin o£> gesticht gelegenheid moet bestaan voor kerkbezoek of geestelijken bijstand, over eenkomstig de godsdienstige gezindheid der verpleegden. Mr. TONINO, sprekende namens de R. K. fractie, zou niets zeggen over de opheffing der instelling. Immers, hij heeft er zelf om verzocht. Spr. wenschte slechts een opmerking te ma ken over de bestemming yan de goederen der Katholieke instelling. De vraag of die goederen behooren aan een parochie is niet opgelost. Waar het echter voor de fractie op aankomt is dit: is de voorgestelde regeling in het belang der gemeente of is ze onbillijk tegenover de be langhebbenden, het katholieke volksdeel en de parochiën. Naar de meening van de fractie is dit inder daad een billijke regeling. Immers, de goederen zijn indertijd overgenomen onder een last: het steunen der katholieke armen. Die last kan niet langer worden nagekomen; de gemeente neemt hem rechtstreeks op zich en dus is het duidelijk, dat zij de beschikking krijgt over de goederen ten bate der katholieke armen. De katholieke fractie kon zich dan ook volle dig met de voordracht vereenigen. De heer TEN BROEKE sloot zich aan bij de woorden van waardeering, maar wenschte in de commissie van advies raadsleden op te nemen. De heer BOSMAN sprak eveneens woorden van waardeering, waarna de heer SLUITERS speciaal dank bracht aan de katholieke instel ling. Dat een gemeentelijke instelling gesticht kan worden is aan haar te danken. Het is in het belang der gemeente en van de armen. De heer v. d. KERCKHOF feliceerde namens de Soc. Dem. fractie B. en W. en het bestuur der instellingen. Wethouder Visser sprak zijn voldoening uit over het tot stand komen van deze centralisatie. Spr. verzette zich tegen de idee van den heer Ten Broeke, om raadsleden in de commissie van advies op te nemen. De amendementen van den heer Vermeulen werden door het college aangenomen. De voordracht van B. en W. werd hierna z.h.s. aangenomen. Goedgekeurd werd een voorstel tot over plaatsing van hoofden van scholen en tot ver laging van de huurprijzen van een woning en van perceelen tuingrond. B. en W. stelden vervolgens voor te bepalen, dat een plan van uitbreiding wordt voorbereid voor een gedeelte der gemeente. Daaronder behoort een gedeelte terrein van het Missie huis aan den Hagelingerweg, waarvoor bouw vergunning is gevraagd, welke B. en W. nog niet wenschen te verleenen, omdat daar rio- leering ontbreekt. De heer SLUITERS merkte op dat de afwe zigheid van rioleering geen reden is om bouw vergunning te weigeren. Het heele Rijkenspark heeft geen rioleering, wanneer het gemeente grond betreft kan het blijkbaar wel. De heer HEEREMANS onderschreef dit. Het ontbreken van rioleering is geen motief. Op die manier wordt het particulier initiatief be lemmerd. Wethouder DUNNEBIER antwoordde, dat het betrokken gedeelte buiten het uitbreidings plan ligt. Daar gaat het eigenlijk om. Met de voorbereiding van het plan wordt echter spoed betracht, zoodat de moeilijkheid binnen afzien- baren tijd zal zijn opgelost. Het voorstel werd hiema goedgekeurd. Besloten werd hierna om een nieuwe over eenkomst aan te gaan omtrent de gaslevering op de terreinen van het Staatsvisschershaven- bedrijf. Vervolgens werd besloten tot het aanschaf fen van een auto, ingericht voor het mecha nisch ledigen van rioolputten, straatkolken, enz. i In behandeling kwam hierna het voorstel van de Soc. Dem.-fractie om een verlaging toe te passen op de reeds uitgekeerde wëthouders- pensioenen. De heer ROELSE verdedigde het voorstel, hetwelk hij een uitvloeisel noemde van de onlangs vastgestelde nieuwe verordening op de wethouderspensioenen. Het voorstel bedoelt dan ook dezelfde korting toe te passen als die, welke op de pensioenen van de nieuwe wethou ders wordt toegepast. De heer METZ verklaarde op het standpunt te staan, dat eigenlijk heelemaal geen pen sioen moest worden gegeven. Dat zou gehen- gel naar een wethouderszetel voorkomen. In tusschen vond spr. het merkwaardig, dat dit voorstel van een zijde komt, die altijd tegen loonsverlaging is. Het voorstel is veel te in grijpend. Met een kleinere verlaging zou spr. kunnen meegaan. De heer TEN BROEKE betoogde dat aan be staande normen niet mag worden getornd. Oude rechten moeten gehandhaafd blijven. De heer HEEREMANS begreep ook niet den zwaai, welken de S.D.A.P. gemaakt heeft. Aan pensioenen mag volgens spr. niet getornd wor den. De heer MAAS bestreed eveneens het voor stel en wees er daarbij op, dat er in dit geval geen wanverhouding bestaat tusschen pensioen en genoten salaris. Anders zou spr. ook voor een korting zijn. De heer HOMBURG, alhoewel erkennende dat een schrede terug moest worden gedaan, vond het voorstel, dat een verlaging van on geveer 25 pCt. inhoudt, te ingrijpend en stelde voor cm een korting van 10 pCt. toe te passen. Na breedvoerige discussie, waarbij de heer ROELSE zijn standpunt nog eens verdedigde, werd het voorstel verworpen met 9 tegen 13 stemmen. (De belanghebbende leden bleven buiten stemming). Het voorstel van den heer HOMBURG werd hierna aangenomen met 14 tegen 8 stemmen. Hierna volgde sluiting. R. K. Voeubalvereeniging B.S.M. Bovenge noemde sportvereeniging viert Zondag as. haar jaarfeest, 's Morgens wordt het kerkelijk ge vierd. Des middags 12.30 uur speelt het vete ranen-elftal B.S.M. tegen Concordia-veteranen en om 2.30 uur speelt het eerste elftal een vriendschappelijken wedstrijd tegen een I.V. C.B.-elftal. Des avonds wordt aan leden en donateurs een feestavond gegeven in het R. K. Vereenigings- gebouw. Gunning Het bouwen van 16 woningen aan de Graaf Florislaan te Vogelenzang is door bur gemeester en wethouders van Bloemendaal op gedragen aan den heer A. Burggraaf te Alphen a.d. Rijn "voor 35400. Tuinbouw- en Plantkunde Het was Dinsdag avond stilletjes op de vergadering van de af deeling Bloemendaal van „Tuinbouw- en Plant kunde". Slechts één plantje stond op de be stuurstafel eenzaam en verlaten. En dat plantje, of liever de eigenaar, vroeg om een naam. Maar geen der aanwezigen wist dien op te diepen, waarom besloten werd z'n licht op te zullen steken bij den inlichtingendienst te Amsterdam. De voorzitter, mr. J. D. van der Plaats, opende met zijn beste wenschen voor 1937 uit te spreken. Ingekomen was een schrijven van de Ver. tot Bevordering der Bijenteelt in Nederland, waarin de afdeeling uitgenoodigd wordt tot bijwoning van de vertooning der Mavofilm „Fruitteelt" op Vrijdag 19 Februari in „De Kroon" te Haarlem. Het jaarverslag over 1936 werd goedgekeurd. De uitslag van het puntenstelsel zal in de volgende vergadering worden bekend gemaakt. Bij de bestuursverkiezing, noodig geworden doordat de heer F. Kroone zijn benoeming in de vorige vergadering niet had aanvaard, werd de heer G. Brotte gekozen. Ten slotte hield de heer P. Steetskamp een causerie over „Klein fruit" waarbij hij zjch, uit den rijken stofvoorraad, beperkte tot een be spreking van 't vervroegen van aardbeien en tot de cultuur van ananassen. Deze bespreking gaf aanleiding tot een uitvoerige gedachtenwis- seling. Een der leden stelde Voor, op een nader vast te stellen datum gezamenlijk een bezoek te brengen aan de ananassenkweekerij van den heer Steetskamp. Dit voorstel werd aangenomen en de heer Steetskamp zal zijn gasten gaarne ontvangen. Burgerlijke stand Geboren: Cornelis, zoon van W. C. van den Burg en I. Hoogervorst; Jacob Hendrik, zoon van H. Verbeek en C. A. Grosscurt; Johannes Jacobus Pieter, zoon van L. H. Boskemper en E. P. Krijger; Cornelis Dirk, zoon van J. Verhagen en F. C. Slooten; Matthijs, zoon van H. Möhlen en H. Clement; Maartje Goverdina, dochter van C. C. Groeneweg en N. M. van Veen; Dirk, zoon van J. van der Maarl en C. Rijlaarsdam. Overleden: Christina Lingbeek, 73 jaar, geh. met K. Rijsdijk. Johanna Maria Doeswijk, 63 jaar, ongeh. Muziek vereeniging In de jaarvergadering van de muziekvereeniging „Eensgezindheid" al hier wees de voorzitter de heer H. A. de Graaff. o.m. op het feit, dat het jaar 1936 uit financieel oogpunt een slecht jaar voor de vereeniging is geweest. Het jaarverslag van den penningmeester wijst over 1936 een tekort aan van f 97.57 K>, hetgeen o.m. is toe te schrijven aan het feit, dat de vereeniging in het afgeloopen jaar verschillende malen hare medewerking verleende, terwijl dit dan later bovendien nog geld bleek te kosten, iets, waarmede men in de toekomst niet door kan gaan. Bij de rondvraag wordt o.m. besloten dit jaar bij wijze van proef ook te Zwanenburg een con cert te geven. „St. Raphaël" De afdeeling Halfweg van „St. Raphaël" hield een ledenvergadering in de kof fiekamer. Besproken werd de „Reis naar Rome-Actie" ter gelegenheid van de 50-jarige en 10-jarige her denking in 1941 van de uitvaardiging der pause lijke Encyclieken „Rerum Novarum" en „Quadra- gesimo Anno". Ten behoeve van de uitzending van retraitan- ten leden-Volksbonders, werd een bedrag ter be schikking gesteld. Door den penningmeester, den heer Tabak, werd verslag uitgebracht van de wetgevende vergadering van den Raad van Afgevaardigden te Leeuwarden gehouden. Diverse belangrijke besluiten, o.a. betreffende de begrooting 1937 en het Ato-personeel werden door hem nader uitgewerkt. Uitvoeringen De K. R. O.-Show-Boot met de K. R. O.-Meeuwen en Jan Hahn komt Woens dag 3 Februari a.s. te Halfweg. De ligplaats van de boot is de Ringvaart, Zwanenburgerdijk bij de brug. Zondag 31 Januari a.s. heeft in het St. Josephgebouw een propaganda-feestavond plaats van de St. Joseph-Gezellenvereeniging. De jaarvergadering van de Begrafenisvereeni- ging „St. Barbara" zal gehouden worden op Don derdag 28 Januari a.s. des avonds te half acht in de koffiekamer bij den koster. St. Deus Dedit. De afdeeling Vogelenzang van den R. K. Landarbeidersbond „St. Deus Dedit" hield haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag van den secretaris blijkt, dat het ledental met 3 is toegenomen en thans 63 bedraagt. De heeren C. v. d. Berg en Th. Roeien werden als bestuurslid herkozen. Lezing over het Communisme. De heer Ant.' J. M. Angenent zal Donderdag 28 Januari, des Berichten reeds geplaatst in een deel onze* vorige oplaag NEW YORK, 26 Jan. (Reuter) Men heeft op het oogenblik in de door de overstroomingen geteisterde gebieden 132 dooden geteld. Het doodencijfer is waarschijnlijk nog hooger, want vele plaatsen zijn volkomen afgesloten van de buitenwereld. De schade wordt geschat °P 300.000.000 dollar NEW-YORK, 26 Jan. (Havas.) Honderd ar beiders hebben de electrische centrale bezet, welke 47 tramlijnen van Brooklyn en tien lijnen van den ondergrondschen spoorweg Brooklyn— New-York van stroom voorziet. Toen de door de arbeiders gestelde termijn voor het weer in dienst nemen van twee ont slagen arbeiders afgeloopen was, zonder dat aan hun eischen voldaan was, hebben de werklie den de fabriek verlaten en het werk stilgelegd. CHUQUICAMATA, 26 Jan. (A. N. P.) Den ge- heelen nacht hebben reddingscolonnes gewerkt om de slachtoffers van de ontploffing in de schacht C.I. van de Anaconda Copper mijnen te bergen. Tot nu toe zijn elf van de 53 dooden geborgen, zestien personen worden nog vermist en 102 arbeiders werden gewond. avonds zeven uur, in het R. K. Vereenigings* gebouw spreken over: „Waarom Z. H. de Paus zoo nadrukkelijk waarschuwt tegen het Com munisme". Alle Katholieken van Vogelenzang zijn dien avond welkom. Stille Omgang. Deze vereeniging hield de jaarvergadering. De voorzitter, de heer G. Wijdeman, herinnerde in zijn openingswoord aan den goed geslaagden omgang van het vorit jaar. Besproken werd het schrijven van het be' stuur te Amsterdam met de algemeene intent#- Naar de algemeene vergadering op 7 Februar1 werden afgevaardigd de heeren P. Bakkenhoven en J. G. Crabbendam. Hierna werd pastoor P. van Diepen door de» voorzitter met eenige toepasselijke woorden g®' installeerd, waarna pastoor zijn groote blij»* schap uitte met dit directeurschap. Zijn eervn ziet in den Stillen Omgang een bron voor de verlevendiging van het Geloof. Uit het jaarverslag bleek, dat hét aantal den stationnair is, n.l. 167. Er is een batig sald° van 69.82. De vergadering werd gemachtigd" een propagandist aan te stellen voor de leden* werving in de parochie St. Antonius te Aerden- hout-Bentveld, die het recht krijgt, de bestuurs vergaderingen bij te wonen. De periodiek aftredende secretaris, de heer G. Crabbendam, werd herkozen. Op voorstel va» het bestuur, ondersteund door pastoor Van Die pen, werd besloten, geen nieuwe aspiranten aa te riemen. De leeftijdsgrens is 16 jaar. Aan he einde der vergadering deelde pastoor mede, d® hij gaarne zou zien, dat de Stille Omgang,#' hier, het uitgangspunt zou worden voor een op te richten Altaarwacht. van de Woensdag aan den Rijksvischafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS Cornelis 320 manden 3470.Irene 60 mand®» 1G80Bloemendaal 100 manden 1560.Ja queline Clasina 255 manden 3260Martha manden 2530 Beatrice 140 manden 2750-—' Maria Elisabeth 60 manden 1750.Zeehond manden 1680.Emma 50 manden 1520. LOGGERS R. O. 9 1420.—, IJm. 204 660.—. K.W.: 60 790.—' 91 440.—, 155 940.—, 130 1130.—. LOGGERS MET VERSCHE HARING Sch. 50 450.—. WATERSTANDEN IJMUIDEN, Donderdag 28 Jan. 1937. Vl°ed: 4.16 vjn. en 4 27 n.m. van 1854

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 10