Splitsing in de Labour-partij bijna onvermijdelijk Een vliegramp bij Oran Het nieuws van heden EEN,, VEREENIGD FRONT" GEVORMD Minder stakers in Antwerpen DE DANZIGER KWESTIE Russisch schip op mijn geloopen be verdediging van Frankrijk De kabinetscrisis in Japan De kwestie der vrijwilligers DE BAROMETER VEREENIGDE katholieke PERS WOENSDAG 27 JANUARI 1937 - OCHTENDBLAD De houding van Sir Stafford Cripps Noodweer op de Noord en Oostzee I HEERKENS TH1JSSEN C<> Toestand van Z.H. bevredigend BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bijvooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE'EN ZESTIGSTE JAARCANC No. 20379 Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingex. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Men verwacht, dat de Nat. Uit voerende Raad der Labour- party drastische maat regelen zal nemen Men verwacht, dat de toestand Donderdag weer normaal zal zijn In het mijnbekken Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiii De scheepvaart gestremd; Deensche eilanden geïsoleerd MACHINEBREUKVERZEKERING j De Oder, de belangrijkste waterweg tn Oost-Duitschland, is door sterken ijsgang volkomen onbevaarbaar Twaalf inzittenden van een Belgisch vliegtuig bij den val gedood Vice-admiraal J. de Graaft Hooge Volkenbonds- comm issaris om het leven gekomen. In het Luneta-park te Manilla zullen van 3 tot 7 Februari de grootsche plechtig heden worden gehouden van het Eucharistisch Congres. Er zal een reusachtig altaar worden opgericht, waaraan de Kardinaal-Legaat de, pontificale Mis zal opdragen De Egyptische douane heeft de beschikking gekregen over een vaartuig, dat een uursnelheid van niet minder dan veertig zeemijlen kan bereiken. Onlangs is het op zijn capaciteiten beproefd in een achtervolging van het reuzen stoomschip „Aquitania" De geheele bemanning in de Spaansche wateren omgekomen Kamerleden dringen op een sterkere weermacht aan Kabinetsraad Oegaki verklaart de onderhande lingen met het leger op te geven De sneeuw De sneeuw heeft alles wit beschil derd en in de stad zoowel als op het land ontdekken we ineens in oude ons bekende plekjes nieuwe ongeziene schoonheden. Gebouwen worden ons verklaard in hun structuur door de witte uitlijnihg en landschappen ont vangen den toover van de blanke winterverrukking. Wat ts de aarde toch schoon en wat is er veel fraais te genieten rondom ons. De sneeuw doet zou men met een variant op Rostand kunnen zeggen alle din gen schooner schijnen dan ze zijn. De blankheid heft steden en dorpen, vel den en bosschen in het wonder der sproke op en temidden daarvan staat de mensch vol bewondering over zooveel heerlijkheid van Gods natuur. Spoedig toepassing van de con trole op de Spaansche havens?. Wat doet Ierland? NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT (Van onzen Londenschen correspondent). Na besprekingen achter gesloten deu ren, die twee dagen geduurd hebben, heeft de Socialistische Bond van Sir Stafford Cripps besloten een „Vereenigd Front" te vormen met de Onafhankelij ke Labour Party en de Communistische partij. Het besluit werd genomen met 56 tegen 38 stemmen en 23 onthoudingen. Gestemd werd hamelijk volgens een systeem, waarbij elk der gedelegeerden een groep afdeelingen vertegen woordigde. De onthouders schijnen meerendeels gedelegeerden geweest te zijn, die in opdracht hadden tegen te stemmen, maar zich onthiel den, nadat zij kennis genomen hadden van de argumenten van Sir Stafford Cripps. Het gevolg van dit besluit kan bijna geen an der zijn, dan dat Sir Stafford uit de Labour Par ty gesloten wordt, en dat zijn Socialistische Bond niet langer bij de partij aangesloten zal kunnen zijn. Wij mogen evenwel aannemen, dat de leiders der partij 't niet al te zeer betreuren, dat Sir Stafford Cripps en zijn zeer links-georiënteerde Bond hun zelf de redenen aan de hand doen om hen uit de partij te bannen. Men verwacht dan ook, dat de Nationale Uitvoerende Raad der Labour Party, die de volgende week te Lon den bijeenkomt, zeer drastische maatregelen zal hemen. Het woord „Vereenigd Front" klinkt zeer heroïek, maar wat er in dit geval mee aan geduid wordt, is toch zeker geen zeer formi dabele macht. De Communistische partij heeft één heel lid in een Parlement van 615 zetels. De Onafhankelijke Labour Party heeft het nooit verder dan tot enkele afge vaardigden in het Lagerhuis kunnen bren gen. De Socialistische Bond is als zoodanig in het geheel niet in het Parlement vertegen woordigd. Sir Stafford immers heeft zitting als Labour- afgevaardigde. Zijn district is Oost Bristol, waar hij waarschijnlijk een zeer aanzienlijken per soonlijken aanhang heeft, en dat dus voor de Labour Party verloren zou kunnen gaan. De lei ders staan nog voor een andere moeilijkheid. De leden van den Socialistischen Bond zijn voor de overgroote meerderheid ook leden van hun plaat selijke afdeelingen der Labour Party. Door den Bond buiten de partij te sluiten is men zijn in- dividueele leden nog niet kwijt. De Labour-Con- ferentie zou kunnen besluiten hen uit de partij te stooten. De Nationale Raad zou zelfs, zonder die Conferentie af te wachten, de plaatselijke af deelingen kunnen aanschrijven, en haar advi- seeren zich te ontdoen van die leden, die tevens bij den Socialistischen Bond aangesloten zijn. Maar zulk een advies zou waarschijnlijk in zeer slechte aarde vallen, en allicht opgevat wor den als een poging van den Nationalen Uitvoe renden Raad den afdeelingen de wet voor te schrijven. Degenen, die Stafford volgen doen dit, omdat zij niets voelen voor het demonstratieve „fatsoen" van de officieele leiders, die om stembus-redenen vooral erop uit schijnen te zijn de massa der niet-politiek georganiseerde kiezers ervan te overtuigen, dat zij bij de volgende algemeene verkiezingen gerust stemmen kan op de La- bour-candidaten, aangezien dezen zoo hoogst fatsoenlijk en eigenlijk „heelemaal geen erge" socialisten zijn. Deze methode kan succes hebben bij de kie zers, gelijk zij ook in het verleden succes gehad heeft. Maar het is begrijpelijk dat zij niet valt in den smaak van de meerderheid dier Labour- mannen, die bij verkiezingen geen candidaten, doch niets anders dan kiezers zijn. Zij geven de voorkeur aan socialisme boven „fatsoen", en hierin kan men hun, van socialistisch standpunt bezien, bezwaarlijk ongelijk geven. Voor hen be lichaamt Sir Stafford Cripps een ideaal, dat door de leiders der Labour Party geheel in een hoek gedrongen is. Sir Stafford zijnerzijds \freet dat hij wachten kan. Hij heeft den tijd met zich. De strooming in de Labour Party immers is tegen gesteld aan den koers, dien de leiders om takti- sche redenen willen volgen. Hij voert naar links. Op den duur zal dus de aanhang van Sir Staf ford groeien ten koste van de Labour party. Er zijn dus twee dingen, die wij uit elkaar moeten houden, namelijk het uittreden van Sir Stafford uit de partij, welke den leiders slechts aangenaam kan zijn, daar zij niets dan nadeel ondervinden van een man die de eerzucht heeft voor een Engelschen Danton te spelen; en de breuk met den Socialistischen Bond, waarvan men niet weet hoe diepe splitsing zij veroorza ken zal. Als hoofd van dien Bond is Sir Staf ford een struikelblok voor de partij, zoolang hij deel ervan uitmaakt; maar is hij eenmaal bui ten de partij gebannen dan kan hij voor haar nog veel grooter gevaar worden, doordat hij de malcontenten dan onweerstaanbaar tot zich zal aantrekken. ANTWERPEN, 26 Jan. (Belga) Vanmorgen *'as de staking in de haven gedeeltelijk uitge- voerd. Er heerscht trouwens slecht weer, en de haven ligt onder een dikke laag sneeuw, het- Seen de werkzaamheden moeilijk en gevaarlijk blaakt. Om half drie des middags meldden zich Verscheidene ploegen aan. Men verwacht, dat de stakingsbeweging geleidelijk zal afloopen, en dat öe toestand Donderdag weer geheel normaal zal 2iin geworden. De werkgevers konden voor de nachtploegen Sooveel werkkrachten krijgen als zij maar noo- hadden. De ontwikkeling van den stakingstoestand in öe Henegouwsche mijnen is bevredigend; in öe Borinage is het werk overal hervat, evenals ty het centrum. Ook te Charleroi is de beweging Seëindigd. Alleen te Lessen wordt nog door Werkgevers en werknemers onderhandeld. Verwachting: Zwakke, overdag matige H Zuidelijke tot Oostelijken wind, betrok- jj| ken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk tij- delijk lichte neerslag, matige tot lichte vorst in het Noorden, in het Zuiden lichte vorst tot om het vriespunt. ËE Verdere vooruitzichten: Weinig veran- dering. 1 STORMWAARSCHUWINGSDIENST 1 Geseind van de Bilt Dinsdagavond te 19.55 uur aan de posten van Delfzijl tot S Hoek van Holland: Attentiesein neer. KOPENHAGEN, 26 Jan. (D. N. B.) Het Scheepvaartverkeer wordt door den storm Uit het Zuidoosten en door het ijs sterk gehinderd. Op vele plaatsen is het pakijs teeters hoog opgestapeld, zoodat het scheep vaartverkeer geheel is gestremd. De eilan den in de Smaaland-Zee zijn niet te be reiken. Bijzonder hachelijk is de toestand op het eUand Römö, dat sedert 9 Januari niet meer bereiken is. In verscheidene havens is ten gevolge van den storm de waterstand gedaald, *°odat de schepen de haven niet meer kunnen kihnenkomen of verlaten. Het visschersvaartuig Uhlenhorst is tijdens "e stormen der laatste dagen vergaan. De uit twaalf koppen bestaande bemanning uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiimiiiiiiiimiiHimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiu ASSURANTIEBEZORGERS I DAMRAK 60 AMSTERDAM Tel. 45014 45016 aillllitiiiiiiMiiiiiitiiiiiiiiiilimiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiite ,v v. Jj P§g BRUSSEL, 26 Jin. (Reuter). Bij Oran in Algerije is een Belgisch vliegtuig neergestort. De twaalf in zittenden kwamen om het leven. GENèVE, 26 Jan. (Havas). De Volkenbonds raad Is voor hedenmiddag vijf uur bijeengeroe pen met een agenda, waarop voorkomt de ge- dachtenwisseling over het vaststellen van een datum voor het bijeenkomen van het bureau der conferentie tot vermindering van de be wapeningen. Deze kwestie zal in besloten ver gadering worden besproken. De kwesties Danzig en Alexandrette zouden vandaag niet te berde worden gebracht. De eerstgenoemde aangelegenheid is definitief ge regeld in den loop van den morgen door de commissie van drie. Eden behoeft thans nog slechts zijn rapport op te stellen en voorstellen te doen betreffende de benoeming van een nieuwen Hoogen Commissaris. De candidaat voor deze functie, wiens naam vandaag het meest genoemd is, is de Nederlandsche vice-admiraal J. de Graaff, oud-chef van den Marinestaf op het Departement van Defensie. Vice-admiraal J. de Graaff is in 1879 gebo ren. Reeds op jeugdigen leeftijd trad hij inden zeedienst, waar hü successievelijk alle rangen doorliep. In 1934 werd hij benoemd tot Chef van den Marinestaf op het Departement van Defensie, welke functie hij tot Mei 1936 be kleedde. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau staat het reeds vast, dat vice-admiraal J. de Graaff tot vertegenwoordiger van den Vol kenbond te Danzig benoemd zal worden. y»jn ."Sty00 n Het omroepstation van San Sebastian, dat in handen der rechtschen is, heeft medegedeeld, dat een Russisch stoomschip, dat op weg was naar Santander, op een mijn geloopen en vergaan is. Vrijwel de ge heele bemanning zou om het leven geko men zijn. Door de rooden wordt medegedeeld, dat de rechtschen na een voorbereiding van hevig ar tillerievuur de stellingen van de regeermgstroe- pen bij Ei Pardo, ten Noord-Westen van Ma drid hebben aangevallen, in een hevig gevecht werden de aanvallers afgeslagen. Het weer is in de omgeving van de hoofdstad zeer slecht. Uit Gijon wordt gemeld, dat regeeringsartil- lerie Oviedo heeft gebombardeerd, met name de Katholieke kerk, de wapenfabriek La Vega en het Noordstation. Uit Andujar wordt gemeld, dat volgens van het front ontvangen berichten de burgerbevol king Lopera begint te ontruimen, als gevolg van den opmarsch der regeeringstroepen. PARIJS, 26 Jan. (Havas). De Fransche Ka mer is vanmiddag bijeengekomen, ter behande ling van de interpellaties over de landsverdedi ging. Jaquinot, van het linksch-republikeinsch verbond, interpelleerde over de maatregelen, die de regeering denkt te nemen om de landsver dediging volkomen zeker te maken. Spr. jvil niet, dat het leger alleen defensief is, hij wenscht het in staat te stellen offensieve kracht te ont plooien. Volgens Louis Marin moeten de verschillende defensie-lichamen gecoördineerd worden en de kwestie van het eenheidsbevel worden opgelost. De vlootbouw Is te langzaam, de industrieele mo bilisatie moet worden voorbereid, evenals de militaire opleiding van de jeugd. Onder de hui dige omstandigheden moet Frankrijk een sterk léger hebben. Montigny, linksch democraat, vroeg welke maatregelen zijn genomen tegenover den ge weldigen groei van het Duitsche leger. Frank rijk moet de middelen hebben >m iedere verras sing te voorkomen. Binnen drie tot vier weken zag spr. gaarne door het parlement een statuut voor oorlogs tijden aangenomen. Spr. juichte het idee van den minister van Oorlog toe, om een hooge per soonlijkheid van het leger te belasten met de coördinatie in tijd van oorlog van de actie der land-, zee- en luchtstrijdkrachten. Spr. wees op het gevaar de politiek te laten binnendringen in het leger. Om vijf uur werd de vergadering verdaagd. Bij de hervatting van de debatten sprak Paul Reynaud in denzelfden zin, daarbij aandringen de op een verbetering van de luchtmacht. Hedenochtend heeft de Fransche minister raad vergaderd. De betrokken ministers zetter, de maatregelen tot versterking van de Defensie uiteen. De minister van luchtvaart liet een ze vental decreten onderteekenen tot het onteige nen van vliegtuigfabrieken. Minister Marx Dormoy liet een decreet aan nemen strekkende tot ontbinding van de Noord- Afrikaansche separatistische beweging „Noord- Afrikaansche Ster", welke direct tegen Frank rijk is gericht. TOKIO, 26 Jan. (Havas). Volgens het blad Asahi hebben prins Kanin, Teraoetsji, de afgetreden minister van Oorlog en Soegiyam, de inspecteur voor militair onderwijs, een gemeenschappelijke verklaring afgelegd, waarin zij zeggen, dat het leger zal weigeren een minister van Oorlog voor te stellen, in dien Oegaki een nieuw kabinet vormt. Overigens heeft Teraoetsji Oegaki persoonlijk er van in kennis gesteld, dat alle militairen zul len weigeren met hem in een nieuw kabinet samen te werken. Na dezen stap heeft Oegaki verklaard, dat hij de onderhandelingen met het leger zou opgeven. Welingelichte kringen zijn van meening, dat deze verklaring de erkenning van het falen inhoudt. Opmerkers wijzen er op, dat het leger zich niet direct tegenover Oegaki kan stellen, daar dit zou neerkomen op een verzet tegen den wil van den Keizer, die hem persoonlijk belast heeft met de vorming van een kabinet. Het is mogelijk, dat de Keizer zich direct In de aangélegenheid mengt en het leger zal op dragen een minister van Oorlog aan te wijzen. Generaal Teraoetsji deelde mede, dat de drie candidaten, welke genoemd werden als minister van Oorlog in het nieuw te vor men kabinet, hebben geweigerd deze func tie te aanvaarden. Generaal Oegaki verklaarde, dat hjj toch zijn pogingen, om een nieuwe regeering te vormen, zal voortzetten. VATICAANSTAD, 26 Jan. (Havas). De ge zondheidstoestand van Z. H. den Paus blijft bevredigend. In den loop van den ochtend heeft de H. Vader den Aartsbisschop van Belgrado, Mgr. Louis Ujicic ontvangen, De Japansche kabinetsformateur Oegaki heeft zijn onderhandelingen met het leger opgegeven. Hij zal zijn opdracht echter trachten uit te voeren. Het FranschTurksche overleg inzake Alexan drette heeft tot volledige overeenstemming geleid. In de Fransche Kamer werd aangedrongen op een sterkere weermacht De Antwerpsche staking neemt af; men ver wacht, dat de toestand Donderdag weer nor maal zal zijn. Overstroomingen in de Vereen. Staten en in Palestina eischen nieuwe dooden. Bij Oran stortte een Belgisch vliegtuig om laag; alle twaalf inzittenden werden gedood. Een Russisch schip liep in de Spaansche wateren op een mijn. De geheele bemanning zou om gekomen zijn. De gezondheidstoestand van den H. Vader is bevredigend. Vice-admiraal J. de Graaff wordt genoemd als candidaat voor het ambt van Hoogen Commis saris te Danzig. De Tweede Kamer is begonnen met de behan deling van de voorstellen betreffende de Grond wetsherziening. De Eerste Kamer heeft aangenomen het wets ontwerp tot verlenging en wijziging van het aan de Ned. Bank verleende octrooi. Vast staat, dat het Nationaal Luchtvaartmuseum op Schiphol gevestigd zal worden. De gemeenteraad van Rotterdam heeft besloten tot den bouw van een vierbanige tunnel onder de Maas. New-Yorksche Beurs: Slot flauw. O LONDEN, 26 Januari. (Havas). Donderdag a.s. des ochtends om elf uur zal de subcommis sie van de niet-inmengingscommlssie onder voorzitterschap van lord Plymouth vergaderen. Vermoedelijk zal het rapport worden bespro ken over de contröle op het zenden van oor- logsmaterieel en vrijwilligers naar Spanje. De toestemmende antwoorden van Duitschland en Italië hebben de laatste hinderpalen uit den weg geruimd en het is mogelijk, dat reeds zal worden gesproken over den datum, waarop deze contröle in werking zal treden. Ten aanzien van de vrijwilligerskwestie heeft Malcolm MacDonald in het Lagerhuis ver klaard: „Het is aan de regeering van den Vrijen Staat Ierland besluiten te nemen over haar eigen maatregelen. Ik denk echter, dat zjj ten volle het belang van het verkrijgen van col lectieve maatregelen waardeert". 1 tO r~v \Mumiiiiiniiiifiii/f/)) s r -4 //O Stand op Woensdag 1 uur v.m.: 748 horige stand 749.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1