LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar Personeel I Plaats een „Omroeper" voor 80.000 gezinnen Sneeuw en ijs in het Noorden Kabinetswijziging in België? De vliegramp bij Oran Kerkelijk leven WOENSDAG 27 JANUARI 1937 HAARLEMSCHE BACH- VEREENIGING Dirigent: Frits Schuurman Solist: Jacques Thibaud FAILLISSEMENTEN Vereeniging voor school- tandheelkunde? Schermsuccessen Sneeuwruimers hebben een meevaller Examens Instituut Pont Lisse IVitesse I 13 moest de letten! Een duur kranten berichtje Zes maanden gevangenisstraf voor verduistering en vier maanden voor een meineed Dure vriendschap Het correspondentschap misbruikt Drie uitbrekers Tegen ieder der jongens vier maanden gevangenisstraf geëischt Controleurs bij slager op bezoek.... De man met de twee en twintig veroordeelingen kon zijn fazant niet krijgen De gevaarlijke (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Verschil van inzicht tusschen Van Zeeland, Spaak en Vandervelde In het zicht van de luchthaven stortte het vliegtuig neer Een incident in den Belgischen Senaat Protesten tegen het ontslag van een Rexist Onderwijzeres gedood Doodelijk ongeluk op onbewaakten overweg STRANDING SIRENES Aan force majeure te wijten Ernstige treinvertraging Weg versperd INDISCHE CONVERSIE- LEENING Groote reductie op vrije inschrijving Dom Pius Strijbosch tot abt gewijd Z. H. Exc. Mgr. Lemmens woonde de plechtigheden bij EUCHARISTISCH CONGRES Mgr. Willekens en Mgr. Goutnü11* naar Manilla vertrokken piiuiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiniiimnnniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiii^ iniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniuuiiiiiiiiiii NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT STAD i De gebruikelijke kop boven onze recensie der „Bach" en wel de aanduiding: wie dirigeert en wie solieert er. We hadden den kop kunnen en eigenlijk ook moeten uitbreiden, want Schuur man dirigeert niet zijn eigen, maar het Resi dentie-orkest (Peter van Anrooy was aange kondigd, doch deze na zijn aftreden „gast"-dirigent trad blijkbaar na het Horst Wes- selliedincident niet meer op) en hij bracht zoo waar in onze „Bach" een compositie van Wil lem Pijper. Voor vele bezoekers moge de solist nog steeds het voornaamste zijn, daarneven de duigent, de symphonie, enz., er zullen toch ook nog on der de Bach-leden voorstanders zijn van mo derne, of te wel hedendaagsche muziek. Is er j niet langdurig gevraagd om iets van Stra- winsky, dit vooral omdat we herhaaldelijk den Strawinsky-dirigent bij uitstek: Pierre Monteux in ons midden hadden? En is er ten slotte niet „iets": L'oiseau de feu, een tamelijk beginwerk van den Rus, gegeven? Thans komt Frits Schuurman met het Re- sider.tie-orkest, dat onder van Anrooy in hoofd zaak van Beethoven tot en met Joh. Brahms en Richard Strauss speelde, plotseling met Wil lem Pijper. Een heele sprong! En daarbij moet men in aanmerking nemen, dat de moderne kunst bij Pijper zelf bovendien nog met spron gen gaat. Tusschen Pijper's symphonieén en tus schen zijn eerste en laatste zangwerken liggen afstanden van minstens halve eeuwen. Pijper schrijft niet alleen gedurfd van har monie (niet meer secundair tegenover de me lodie) en van structuur (kort, zeer kort; plaat sing van thema's of hoe men het tegenwoor dig wil noemen, niet zoozeer na elkander, maar desnoods gelijktijdig)Pijper is over bi- en pluri- tonaliteit tot het z.g. a-tonale gekomen. Men beweert en niet geheel ten onrechte, dat er, hoe kort ook telkens, Immer een bepaald to- naliteitscentrum moet zijn. Doch we nemen aan, dat de componist zelden of niet lang een be paalde, een vaste basis voelt. Het is bijna in alles pluri of poly. Polymetriek, polymolodiek, poly- rhythmiek, ja men vraagt zich af, waar het polytempo blijft?! Schuurman voerde Pijper's Epigrammen uit, 6 puntdichtjes, te za'men durende 5 minuten. Heusch niet kort voor een man, die in een symphonie geheel zijn gedachtengang binnen een kwartier tijds verwerkt en dit op logische, consequente wijze. Ook in deze Epigrammen is geen opzet inzake de kortheid van den bouw aanwezig. Pijper zegt zelf, het is evenmin schetslnatig als een telegram. Het' gaat er dus om, veel en toch duidelijk in het kort te zeg gen. Om zulke muziek te kunnen begrijpen en aan voelen is vanzelfsprekend onderscheidings- en concentratievermogen noodig. En daarvoor we derom eenige geleidelijke ontwikkeling, die, jam mer genoeg, de ..Bach" haar leden niet bepaald geeft of geven kan. Ondanks dit euvel zullen toch velen met be langstelling kennis van deze muziek hebben genomen, ook al waren b.v. de drie elementen in het slotdeel voor hen wellicht niet precies te volgen, hebben ze in de fugato misschien alleen een Engführung gezien en sprak de mu ziek niet direct tot het hart. De uitvoenng der Epigrammen viel mee. Schuurman hield alles zoo doorzichtig mogelijk, alleen de fugato klonk wat dik, maar daarte genover stond, dat in het uiterst gecompliceer de slotdeel de verschillende elementen duidelijk op den voorgrond traden. De Bach-leden ontvingen Pijper's kleinwerk met eenige reserve, doch in geen geval onwel willend, zooals destijds in Rotterdam, waar door eenige bezoekers werd gefloten. Maar dit is al weer zes jaren geleden. Jacques Thibaud stelde ons in het Mendels- sohn-concert tamelijk teleur. Het passagewerk klonk niet altijd even gaaf en zeker en zijn quantiteit is tegenover het orkest en de zaal in f.f. niet voldoende. Dan veroorloofde hij zich, bijzonder in de hoekdeelen talrijke agogische vrijheden, die het de begeleiding niet gemakke lijk maakten en nog al eens kleine onregelma tigheden veroorzaakten. Meer voldoening schonk het lyrische midden deel en Saint-Saens' Rondo Capricioso, die op enkele kleine passages na, charmant en voor naam klonk. Voor Thibaud langdurige en hartelijke bij valsbetuigingen Schuurman liet verder de Klok-Symphonie van Haydn uiterst precies, doch wel eens te metrisch spelen. Het meest viel dit in het An dante op, omdat dit deel daardoor te afgemeten van karakter werd. Tot afsluiting van dezen tonten avond Ra- vel s „Ma mère l'oie", mooi gekarakteriseerd en zoo fijn en naïef mogelijk gehouden. Nog meer dan na Haydn viel voor dirigent Schuurman na Ravel succes te boeken. O. K. De Arrondissements-rechtbank te Haarlem heeft op 21 Januari 1937 failliet verklaard; C. C. Eisenhardt, gehuwd met J. A. de Vries, winkelierster in speelgoed, wonende te Zand- voort, Stationsplein 5—7. Curator Mr. C. Blan kevoort, wonende te Haarlem, Kruisweg 61. Rechter-Commissaris Mr. E. H. F. W. van Schaeck Mathon, te Haarlem. Op 26 Januari 1937: F. C. de Jong, fotograaf (Atelier Modern), wonende te IJmuiden, gem. Velsen, thans Kas tanjestraat 44. Curator Mr. J. A. P. C. ten Bokkel, wonende te Haarlem. J. van Veldhuyzen, fotograaf, wonende te IJmuiden. gem. Velsen, Huygensstraat 10. Cura tor Mr. Silvain Groen, wonende te Haarlem. Rechter-Commissaris in beide faillissementen Mr. E. H. F W. van Schaeck Mathon te Haar lem. Wegens gebrek aan actief werden opgeheven de faillissementen van: J. B. Staubesand, zonder beroep, wonende te Haarlem, Wagenweg 62, thans Ged. Volders gracht 13. Curator Mr. A. Bruch, wonende te Haarlem. K. R. Slot, melkhandelaar, wonende te Heem stede, Jan van Goyenstraat 7. Curator Mr. Jan Lieuwen, wonende te Furmerend. Na verzet uitdeelingslijst is geëindigd het faillissement van: J. G. Timmerman, wonende te Santpoort, zaak gedreven hebbende te Haarlem, Generaal Cronjéstraat 60. Curator Mr. G. E. Mellema, wonende te Haarlem. Door het verbindend worden der eenige uit deelingslijst is geëindigd het faillissement van J. W. de Vos, kapper, wonende te Haarlem. Curator Mr. D. de Jong, wonende te Haarlem. Op grond van verzet werd vernietigd het faillissement van: Anton Balk, chauffeur, wonende te Haarlem, Zuiderstraat 5 rood. Curator Mr. H. J. Pot, wo nende te Haarlem. Op 26 Januari 1937 is aan F. A. Th. van Dits- huizen, zonder beroep, wonende te Zaandam, Stationsstraat 89, definitieve surséance van be taling verleend voor der> tijd van 1 jaar, in gaande 30 November 1936, met benoeming van Mr. M. van Toulon van der Koog alhier tot bewindvoerder. De Nederlandsche Vereeniging voor Sociale Tandheelkunde zal Donderdag 28 Januari te 20.15 in hotel „Lion d'Or" een vergadering hou den. Besproken zal worden de wenschelijkheid om in onze stad tot de oprichting te komen van een vereeniging voor schooltandheelkun- digen dienst. Het woord zal voeren de voorzitter der ver eeniging, prof. dr. G. C. Heringa. Na de thee heeft Vitesse niet veel meer in te brengen. De eindstand luidde 1—3. Het équipe onderofficieren van het Korps Motordienst, bestaande uit de heeren J. M. van der Kamp, H. F. van der Broek, W. M. D. Brink, W. L. F. Suk en H. Drenth, heeft bij de schermwedstrijden van den Koninklijken Onderofficieren Schermbond, welke te Gronin gen worden gehouden, den eere-prijs korps de gen gewonnen, bestaande uit een beker, ge schonken door H. M. de Koningin. Gisteren zijn door de gemeente Haarlem on geveer 250 sneeuwruimers in dienst genomen. Naar wij vernemen zal hun boven het gewone loon 0.50 schoeiseltoelage per dag worden uit betaald, met het oog op de groote slijtage, die de schoenen bij het sneeuwruimen ondervinden. Bij de in Januari gehouden openbare examens door het Centraal Bureau te Den Haag, slaag den de volgende candidaten, allen leerlingen van het Instituut Pont alhier. Voor machine-schrijven de dames; J. Boven- schen, E. Diepeveen, M. Everard, J. Koster, B. Kroon, M. Kuyper, A. de Maré, A. Schuylen- burg, B. van Twisk, F. Woudenberg, S. IJff en de heeren: D. King, A. Willemse; afgewezen 1. Voor kantoor-stenograaf Ned. 130 de dames: J. Bovenschen, M. Everard, K. van Hoogdalen, M. Kuyper, A. Schuylenburg, F. Woudenberg en de heeren: A. F. J. de Jong, G. Lubbe, A. Wil lemse; afgewezen 3. Lisse trapt tegen den sterken wind af en Vitesse neemt direct het spel in handen, doch gevaar is er nog niet. Aanval op aanval wordt ondernomen, doch voorloopig houdt de achter hoede van Lisse stand. Aan den anderen kant komt er sporadisch een aanval, doch deze is gevaarlijker dan die van Vitesse. Als na on geveer twintig minuten Vitesse den bal goed doorspeelt, doelpunt Vitesse van dichtbij (01). Even komt Lisse gevaarlijk opzetten, doch het wil bij Lisse niet, steeds weer is er een Vitesse- been of -hoofd, dat den bal den weg verspert. Als de wedstrijd een half uur oud is, kan de Vitesse-aanhang wederom juichen, als de links buiten mooi voor doel zet en de rechtsbinnen met een mooien kopbal den voorsprong ver groot (02). Nog is Lisse niet ontmoedigd en als de linksbuiten door de heele Vitesse-ver- dediging heen wandelt, weet hij met een mooi schot den achterstand te verkleinen (12). Di rect hierop is het rusten. Waarop? Nu, natuurlijk op de verkeersfouten, die de ge achte lezer van deze regelen maakt als hij weet, dat er geen agent in de buurt is Voor den Alkmaarschen Politie-rechter, Mr. Ledeboer, had zich Maandagmiddag te verant woorden de Hoornsche reiziger in fruit en aan verwante artikelen Jacobus T., wegens het ple gen van verduistering in dienstbetrekking. Jacob was als reiziger in dienst bij de Com manditaire Vennootschap P. Nooij en Co. fruit handel te Hoorn, en had tot taak niet'alleen artikelen te verkoopen, maar ook geld van de klanten te innen. Door verschillende omstandigheden had ver dachte een achterstand bij de firma gekregen van niet minder dan 2000.waarvan zijn vader, een edel man, 1500.— had terugbetaald; meer kon de brave man ook niet doen. Er stonden nu o. a. nog twee posten open en wel van 141.55, welk bedrag verdachte van den heer A. Gulik te Bovenkarspel had ontvan gen, en een van 180.65, ontvangen van den heer C. de Jong te Schagen. Beide geldsommen waren door verdachte niet aan zijn patroon afgedragen. Verdachte ontkende tegenover den rechter, dat hij het geld had behouden; hij had het wel degelijk afgedragen en toen de heer P. Nooij, als getuige gehoord, met de noodige toelich tingen verklaarde, dat verdachte nimmer de bedoelde bedragen aan hem had betaald, ont stond er een klein ruzietje tusschen de twee, voornamelijk over de boekhouding, met het ge volg, dat getuige op zeker oogenblik tegen ver dachte zei: „Je bent een gemeene boef." Mej. L. de Haan, die de zitting met haar aan gename verschijning wat opfleurde, was als boekhoudster bij de firma in dienst en ver telde, dat verdachte het geld niet had afgedra gen. Bovendien had verdachte, zoowel tegen haar als tegen haar patroon erkend, dat hij voor de twee bedragen nog bij de firma in het krijt stond. Uit de verklaringen van verdachte bleek, dat hij de vreemde gewoonte had, verschillende ar tikelen voor minder te verkoopen dan hij van de firma mocht, waardoor hij genoodzaakt was zelf het verschil bij te passen. Hij deed dit bui ten weten van de firma. De politie-rechter vond dit eigenaardig en, noemde verdachte een soort Henri Deterding. De Officier, Mr. van der Feen de Lille, achttë de fraude bewezen, noemde het feit zeer ernstig en eischte zes maanden gevangenisstraf tegeh verdachte. \j De verdediger, Mr. Thomans uit Hoorn, meen de, dat het bewijs van verdachte's schuld niet was geleverd en concludeerde derhalve tot vrij spraak, subsidiair de uiterste clementie. Het vonnis luidde zes maanden gevangenis straf. Verdachte verklaarde meteen in hooger be roep te zullen gaan. Om een in de Hoogkarspelsche contreien be- ruchten vriend uit de penarie te redden, had de arbeider Hendrik G. uit Hoogkarspel zich laten verleiden tot meineed, toen zijn vriend zich wegens het clandestien schieten op eenden voor den Hoornschen Kantonrechter had te verantwoorden. Hendrik trok toen al zijn ver klaringen, in het vooronderzoek afgelegd, in en wist zich niets meer te herinneren, hoewel hij van de eendenjacht getuige was geweest. Verdachte erkende nu, voor den kanton rechter onwaarheid te hebben gesproken. De Officier, die vertelde, dat op een dergelijk feit een maximum straf van zes jaar gevan genisstraf staat, wilde een voorbeeld stellen, ook al was verdachte door domme vriendschap tot zijn dwaasheid gekomen, want het gerecht werd dikwijls door getuigen bedrogen. De eisch luidde derhalve: zes maanden gevangenisstraf. Hendrik verschoot er van en de rechter deed er twee maanden af, zoodat nog vier maanden te brommen overbleven voor den Hoogkarspe- laar. Iedereen in Heiloo weet, dat het tusschen de heeren G. S. en Th. B., beiden te Heiloo woon achtig, lang geen koek en ei is. Waren de hee ren eerlang dikke vrienden: thans is de vriend schap dóór een of andere oorzaak in haat ver keerd en hoe ver die haat gaat, weet de recht? bank heel goed. Immers, eentijdje geleden stond B. terecht wegens beleediging van S., waarvoor hij tot genoegen yan zijn .tegenstan der veroordeeld werd en nu had- G. S. zich te verantwoorden, omdat hij,:'als correspondent van de Alkmaarsche Courant, op 16 November onder het plaatselijk nineuws van Heiloo in die courant bericht had, d,at de 'beer Th. B. was geroyeerd als secretarjs en lid van de voetbal vereniging H.S. C. De heer B. achtte zich door dit bericht in zijn eer en goeden naam aangetast en daagde zijn vijand voor den rechterstoel. Verdachte S. beweerde, dat hij niet den op zet had gehad tot beleedigen, dat een royement toch niets oneervols was en dat hij zich ner gens anders aan schuldig had gemaakt dan aan gewone berichtgeving. Getuige Th. B. zei heelemaal niet geroyeerd te zijn. Er was wel een voorstel tot royement door het bestuur der vereeniging tegen hem ingediend, maar het was nooit aangenomen. Hij had, om de vereeniging niet in den weg te staan, vrijwillig bedankt. Getuige vond een royement allesbehalve eervol, zoodat hij het be richt kwetsend vond. Een flinke boete achtte de Officier wel noo dig, vooral, omdat verdachte al eens eerder was veroordeeld en om een eind te maken aan de kifterij, die spr. danig begon te vervelen. De eisch was: ƒ50.boete of 25 dagen. Vonnis 40.boete of 20 dagen. Verdachte ging in hooger beroep. Ze besloten uit het Rijksopvoedingsgesticht te Amersfoort te vluchten, drie achttienjarige jon gens en het gelukte hun ook. Eenmaal op vrije voeten, begonnen zij een strooptocht. Uit een garage stalen ze twee auto's en daar mee ondernamen zij hun avontuurlijke route. Te Den Dolder braken zij in bij een school met den Bijbel en ontvreemdden uit de klas lokalen eenig geld, alsmede potlooden en schooi en schrijfbehoeften. Lang duurde de pret echter niet, want de po litie was ze spoedig op het spoor. Op de Leus der hei werden zij in een nacht gearresteerd. Een van de auto's was in het rulle zand vast- geloopen. Inplaats van naar het Opvoedingsgesticht, gingen ze nu naar het Huis van Bewaring te Utrecht en Dinsdagmiddag moesten ze voor de Rechtbank verschijnen terzake van diefstal met inklimming en braak in vereeniging gepleegd. Daar stonden ze in hun uniforme gestichts- kleeding en hoorden ze na het onderzoek door den Officier van Justitie 10 maanden gevange nisstraf elk tegen zich eischen. Hun verdedigers mr. Van Geldorp Meddens en mr. Emmelot pleitten clementie. De recht bank zal over 14 dagen uitspraak doen. plllllllllllllllllililllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll!!llllllllll| |l Vincentius vraagt H Wat V niet meer draagt. He'ip veel nood te keeren Met uw gebruikte kleeren. N. Groenmarkt 22 of telef. 11018 g ^lll||illllllllllllllillllllllllll!llllllllllillllllllllll!lllllllllllllllllll!lll»ll^ Op 19 December kwamen twee controleurs van de Landbouw Crisiswetgeving bij een slager hier ter stede, teneinde een controle uit te oefe nen op het vet. Aanvankelijk liet de man de beide bezoekers begaan, doch toen zü aan de ijskast toe waren en een oogenblik in een der afdeelingen der kast gekeken hadden, gooide de slager de deur dicht. Dit herhaalde zich meerdere malen. Er werd proces-verbaal opge maakt wegens het belemmeren van een amb tenaar in functie. Maandagmiddag werd deze zaak door den Utrechtschen Politie-rechter in behandeling ge nomen. Bij den aanvang merkte de Politie rechter terstond op: „U bent een lastig heer, niet? Voor het Gezag voelt u niet veel eerbied en u bent al negen keeren veroordeeld." Verdachte vertelde toen dat het hem te lang duurde, dat gekijk in zijn ijskast, „want het vleesch bederft er maar door." „Kom, kom, dat zal zoo'n vaart toch niet ne men, in December," suste de Politie-rechter zijn woorden. Doch verdachte zei: „Voor het vleesch is het weer dezen winter nog slechter dan in den zomer!" Nadat hij er aan de rechters permissie voor had gevraagd, ging hij de scène, welke in zijn winkel zich had afgespeeld, in de verdachten- bank aanschouwelijk voorstellen. Onderwijl ver telde hij, dat een der controleurs gezegd zou hebben: „ga daar even staan, dan schiet ik hem door zijn d....!" „Ja, maar dan moet je er ook bij vertellen wat daarvóór is gebeurd," zei de Officier van Justitie. „U was toen allang lastig geweest en dat ze zóó begonnen op te treden, was hun recht." Wegens het opzettelijk verijdelen van het stel len van een daad ter opsporing van een over treding, eischte de Officier van Justitie tegen den slager een maand gevangenisstraf. De Politie-rechter kwalificeerde de handel wijze van verdachte als een hoogernstig feit en veroordeelde hem tot één week gevangenisstraf. Dan stapte een man de verdachtenbank bin nen, die tegen een fortwachter gezegd had, ter wijl hij een mes uit zijn zak haalde: „Als je me niet loslaat, snijd ik je van onderen tot boven open!...." Hij bleek echter gemoedelijker te zijn dan deze uitlating wel zou doen meenen. Vreedzaam kauwend op een pruim tabak keek hij de ge- toogde heeren achter de groene tafel eens aan. „Haal je pruim uit je mond!" gebood de Of ficier van Justitie en gehoorzaam deponeerde de verdachte het „genotmiddel" in zijn zak.... „Ik kan er heusch niet van buiten, menheer," zei ie dan onderdanig. Politie-rechter: „Nou je hebt het anders heel wat keeren zonder pruim moeten doen. Twee- en-twintig keeren ben je veroordeeld en in de gevangenis zul je heusch geen pruim ge kregen hebben!" Dan zeide verdachte, dat de in de dagvaar ding gestelde uitlating niet van hem was. „Ik heb gezegd: ik snijd je vingers af, verder niks." „Dat is ook een bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven gericht," merkte de Officier op. Verdachte vertelde voorts, dat hij drie fazan ten geschoten had en een fazantenhaan op het fort doodviel. Toen had hij aan den fortwachter gevraagd den gevallen vogel te mogen halen. Dat weigerde de fortwachter botweg en daar door was hij zoo kwaad geworden. „Als er bij jou op je erf een fazant dood valt, wat doe je dan? Geef je hem dan aan een an der, of eet je hem zelf op?" vroeg de Officier en verdachte antwoordde grif, dat hij het beest aan den rechtmatigen eigenaar zou teruggeven. Het mes bekijkende zeide de Officier: „dat is een gevaarlijk instrument. Hoe kom je daar eigenlijk aan?" „Gekocht voor twee dubbeltjes. Het is zoo bot, dat je er nog geen droog brood mee kunt snij den!" „Dat het bot is zie ik wel gaf de Officier toe en twee dubbeltjes voor een dergelijk wa pen is niet duur!" In zijn requisitoir merkte de Officier nog op, dat het in 't jachtveld wel te doen gebruikelijk is, dat men aangeschoten dieren die op een an dermans erf doodvallen, teruggeeft. Men be hoeft echter geen toegang te verleenen, maar het is wel welwillender als men het wel doet. Die fortwachter had ook beter gedaan verd. die fazant even aan te geven, alhoewel de man natuurlijk strikt genomen wel gerechtigd is het niet te doen. Ten slotte eischte de Officier tegen verdachte een geldboete van tien gulden of vijf dagen hechtenis, met als bijkomende straf een gevan genisstraf van 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De verdediger mr. E. W. Hoenders noemde in ziin pleidooi den verd. den man met de 22 ver oordeelingen. Het is echter gebleken, dat hij den laatsten tijd zijn leven aan het beteren is, want de laatste vijf jaren heeft hij geen ver oordeeling meer gehad. Pleiter vroeg ten slotte clementie. Verdachte die niet begreep dat de door den Officier gerequireerde gevangenisstraf voor waardelijk was, dus dat hij die niet behoefde te ondergaan, wanneer hij zich gedurende drie jaren behoorlijk gedraagt, voegde aan het plei dooi van zijn verdediger nog toe, dat hij die gevangenisstraf toch wel wat al te zwaar vond. Ten einde hem niet met een bezwaard ge moed huiswaarts te laten keeren, veroordeelde de Politierechter hem tot 10 subs. 5 dagen, zonder meer.... BRUSSEL, 26 Jan. (Havas) Sedert eeni- gen tijd is een verschil van inzichten aan den dag getreden tusschen de ministers Van Zee land en Spaak eenerzijds en minister Vander velde anderzijds. Het geschil zou de houding van het Kabinet betreffen ten aanzien van de kwestie-De Borchgrave in Spanje en de redevoe ringen van Degrelle in Italië. Hedenavond hebben de drie ministers lang durig geconfereerd. Het schijnt, dat Vander velde niet tot een andere meening te brengen was. De voltallige ministerraad zal morgen ochtend bijeenkomen. Het is mogelijk, dat het gevolg een kabinetswijziging zal zijn. ANTWERPEN, 26 Jan. (A.N.P.) Het vlieg tuig O.O.A.C.R. van de Belgische Congo-lucht- lijn, dat om 2.40 uur hedenmiddag uit Colomb- Béchar naar Oran was vertrokken, is, zooals reeds in het kort gemeld, door tot nu toe onbe kende oorzaak nabij Salenia neergestort. De twaalf inzittenden werden gedood. De Belgische Luchtvaartmaatschappij Sabena heeft uit Oran de volgende bijzonderheden ver nomen omtrent deze vreeselijke ramp, de eerste groote catastrofe, die de Belgische nationale luchtvaart treft: Aan boord van het toestel bevonden zich vier leden der bemanning en acht passagiers. De bemanning was samengesteld uit den eer sten bestuurder, kapitein Aug. Closset, den tweeden bestuurder Marcel Liedts, den radio telegrafist Roger Maarschalk en den werktuig kundige René Verfaille. De ramp vond plaats op ongeveer tien kilo meter afstand van het vliegveld Oran, op het oogenblik, dat reeds voorbereidingen werden getroffen voor de landing. De plaatselijke auto riteiten hebben in samenwerking met den Bel gischen consul direct een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de ramp. BRUSSEL, 26 Jan. (Belga) Tijdens de be handeling in den Belgischen Senaat van de interpellatie over het geval van den kolonel der gendarmerie, Vigneron, die door den mi nister van Nationale Verdediging is ontslagen, omdat hij tijdens de betooging van 25 October 1936 naast Degrelle had gestaan, en die daarna tot senator is benoemd, hebben zich vrij ernstige incidenten voorgedaan tusschen Rexistische en Vlaamsch-nationalistische senatoren eenerzijds en de overige senatoren anderzijds. De zitting moest in verband hiermede tot tweemaal toe geschorst worden. De minister van Defensie verklaarde, dat de tegen Vigneron genomen maatregel volkomen gegrond is, omdat hij heeft deelgenomen aan een verboden betooging, waarvan het doel was, de regeering omver te werpen. In het verdere verloop der zitting verklaarde minister-president Van Zeeland in te stemmen met het besluit van den minister van Defen sie. Morgen zal over deze interpellatie gestemd worden. Op den onbewaakten overweg te Nootdorp is Dinsdagochtend het lijk gevonden van mejuffr. Boode, onderwijzeres te Pijnacker. De fiets van het slachtoffer werd op korten afstand tegen een hek gevonden. Vermoed wordt, dat mejuffrouw Boode, in verband met den sneeuwval, haar fiets heeft neergezet om vervolgens op de spoorbaan te gaan kijken of deze vrij was met het vermelde droevig gevolg. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake de stranding van het Noorsche stoomschip Sirenes op de Nederland sche kust bij Callantsoog tijdens stormweer. De raads is van oordeel, dat deze stranding is veroorzaakt door den storm, waardoor dit in ballast varende schip niet van de kust was te houden. In zooverre moet van force majeure worden gesproken. De meening van den loods, dat het schip niet gestrand zou zijn, wanneer het niet geankerd had, is naar 's Raads oordeel van allen grond ontbloot. De meening berust trouwens ook niet op kennis van zaken. In het onderhavige geval zijn de ankers juist daarom geworpen, omdat het schip geen kans zag van de kust weg te komen. Met dit al is echter nog niét gezegd, dat in alle opzichten is gehandeld zooals gehandeld had moeten worden. Immers, hier doet zich de vraag voor, of het wel verantwoord was om on der de heerschende omstandigheden zee te kiezen. De loods heeft er zich wel op beroepen, dat de Sirenes, die 10 mijl kon loopen, zeer spoedig ver genoeg van de kust verwijderd zoude zijn, doch deze redeneering houdt geen steek, daar men niet vooruit weet, wanneer de verwachte storm zal komen. De Raad acht het zeer ge- wenscht, dat in zulke gevallen de loods den kapitein voor oogen houdt het gevaar, dat een geballast schip niet van de kust kan wegkomen. Natuurlijk blijft de beslissing bij den kapitein, maar hij is dan op het bijzondere gevaar, dat onze kust voor een geballast schip oplevert, ge wezen en is dan ook, eventueel, tegenover zijn reeders verantwoord. De hevige sneeuwval heeft in de ochtenduren aanzienlijke vertraging teweeg gebracht in het treinverkeer op de lijn Coevorden—Stadskanaal van de Noord-Ooster locaal-spoorwegmaatschap- pij. De trein uit de richting Coevorden, die te zeven uur te Emmen moest arriveeren,kwam twee uur te laat aan, doordat hij te Zuidbarge bleef steken. De rails waren ter plaatse onder een sneeuwlaag van ruim een meter bedolven. Boeren hebben de spoorbaan vrijgemaakt, waarna de reis kon worden voortgezet. Ook de trein uit Gasselter Nijeveen, welke te acht uur te Emmen aankwam, moest worden opgehouden, zoolang de stremming te Zuidbarge duurde. Later in den ochtend is door den aanhouden den sneeuwval opnieuw stremming opgetreden in de omgeving van Gasselte, waardoor de trein, welke te ruim negen uur te Emmen moest aan' komen, pas tegen half twaalf arriveerde. De ochtendpost was tegen den middag nog niet binnen, ook de ochtendbladen waren niet ont vangen. Het verkeer op den weg EmmenGroningen is 'eveneens ernstig belemmerd, doordat nabij het dorp Odoorn de weg door dikke sneeuw lagen geheel versperd was. Tientallen auto's, waaronder vele bussen, zijn onverrichterzaJte teruggekeerd. Hierdoor werden velen, die de markt te Groningen wilden bezoeken, of een bezoek wilden brengen aan het ziekenhuis, ge dupeerd. Gemeentepersoneel van Odoorn had reeds tegen half twaalf den weg zoover vrijgemaakt, dat met de noodige voorzichtigheid, bij een tegelijk de auto's konden passeeren. Het kost groote moeite den weg vrij van sneeuw te hou den. Als uitslag van de inschrijving op de Indische conversieleening van 150.000.000 kan worden medegedeeld, dat van het bij het publiek be rustend bedrag van rond 94 millioen van de i'A percent leeningen van 1930 en 1931 rond 73 millioen voor conversie is aangemeld en dat op het voor vrije inschrijving beschikbare bedrag ad 21 millioen is ingeschreven voor bijna 3l8 millioen, zoodat een groote reductie op deze vrije inschrijving zal moeten worden toegepast. In de trappistenabdij te Lilbosch, gemeente Echt, had Dinsdag de plechtige abtswijding plaats van den hoogeerw. pater Dom Pius Strij bosch. Dinsdagmorgen ruim acht uur arriveer de Z. H. Exc. Mgr. Dr. G. Lemmens, bisschop van Roermond, aan de feestelijk versierde abdij- De plechtige abtswijding geschiedde tijdens d® pontificale Hoogmis in de abdijkerk. HierbU waren o.m. tegenwoordig de abten van UlingS' heide, Diepenveen, Tilburg, Achel, Westmall®' Rochefort, Westvieteren, Zundert en Mariawalt- Voorts de abt van de Benedictijnen te Vaals, de prelaat van de Norbertijnen te Heeswijk, Mg*; Dr. J. van Gils, de dekens van Echt en Helmond en verschillende geestelijke en wereldlijke auto riteiten uit de omgeving, onder wie de burge' meester van Echt. De abt werd geassisteerd door Dom AloysiuS v. d. Laar en Dom Henricus Kuijpers, resp. ai5t te Ulingsheide en Rochefort. Na de abtswijding werd in de abdij een recep tie gehouden, waarop de genoemde autoriteiten en vele andere belangstellenden den nieuwen ab kwamen geluk wenschen. BATAVIA, 26 Jan. (Aneta). Bij het vertr®* van de Tjinegara was groote belangstelling v katholieke zijde voor het vertrek van een aaI\ tal deelnemers aan het Eucharistisch Congr te Manilla. Uit Batavia alleen vertrok al een veertig iff-t»1 d® congressisten, o.a. Monseigneur Willekens, Apostolisch-Vicaris van Batavia, en Monse' neur Goumans, Apostolisch Prefect te Band°e Ook vertrokken met deze boot de Nederla11 de' "eeft, sche deelnemers, die met de J. P. Coen on1 leiding van pater Duynstee waren gearrive® rd' tiet

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4