INCASSO-BANK N.V. Lugubere vondst Haarlem, 27 Jan. DE SNEEUWPRET EFFECTEN Fit en sterk door brood van Van der Linden WOENSDAG 27 JANUARI 1937 De Haarl. Zangvereeni- gingen en het concert bezoek WANNEER IS EEN ZAAK OPGEHEVEN? Principieele kwestie voor de Haarlemsche rechtbank EEN COMMISSARIAAT TE HEEMSTEDE? Vragen van het raadslid S. Rijkes SCHILDERIJEN ZIEN Bij den Kunsthandel Reeker Geen avondfeest op ,,'t Kopje", omdat de vorst niet vol doende doorzette Weinig ongevallen Te Heemstede Enkele slachtoffers Stcgei»»» KRUISWEG 59 HAARLEM EFFECTENORDERS DE BOAZ BANK TE IJMUIDEN Scherpe critiek van den curator in het faillissement Vervolging van bestuursleden en Raad van Toezicht? Vervolging van bestuursleden De vischhal op de Groote Markt Het verkeer is veeleischend Onder oogenschijnlijk verdachte omstandigheden werd een lijk in den kelder van „Cineone" aan de Groote Markt gevonden Politie stond voor een raadsel Waarschijnlijke verklaring Weldadigheid naar Vermogen Pandpoort, Koningstraat BILJARTEN NEDERLANDSCHE BILJART- BOND Weekoverzicht competitie voor Uw werk AGENDA Bioscopen 28 Januari Bioscopen INSTELLINGEN ZANGSPEL VAN DE GRAAL s Giften voor Pater W. de Rooij S.M.A. R.K. ORATORIUM- VEREENIGING Herwonnen Levenskracht BURGERLIJKE STAND STAD In de afgeloopen weken hadden op initiatief yan het Gemengd Koor „Polyhymnia" eenige besprekingen plaats over de mogelijkheid door betere samenwerking tusschen de verschillende Zangvereenigingen van Haarlem, de verminder de belangstelling voor de concerten hooger op 'e voeren. Wij publiceerden daarover reeds enkele bijzonderheden. Een en ander is ons inleiding geweest om hierop nog eens nader terug te komen en te speuren naar de oorzaken van dit verminderd concertbezoek. En dan aarzelen wij niet om de radio als de Wiereerste oorzaak te noemen, waardoor het Concertbezoek in den loop der laatste jaren Voortdurend is afgenomen, en onmiddellijk daarnaast de in 1930 ingetreden crisis. Twee °orzaken welke men niet over het hoofd kan Wen, wanneer men zich zet tot het bestudee- ren van de mogelijkheid van verbetering van een toestand, welke, zoo deze bleef voortduren, onherroepelijk het einde zou beteekenen van Verschillende, natuurlijk in de eerste plaats kleinere, vereenigingen. Het mag natuurlijk aan gerechten twijfel Onderhevig heeten, of er, wat de radio betreft, IVel ooit eenige wijziging zal komen in de alge- •beene mentaliteit ten opzichte van het concert- V'ezen. Al hoort men vaak beweren, dat juist tengevolge van het luisteren door de radio naar Wuziek- of zanguitvoeringen, de menschen ge bikkeld worden om uit eigen onmiddellijke er- Varing naar de muziektempels onzer steden te trekken, voor ons, die nogal eens in de ge- 'egenheid zijn, deze bewering aan de werkelijk heid te toetsen, staat zulks nog lang niet vast. tiet behoort nog altijd tot de uitzonderingen, Wanneer men door de radio tot geregeld con certbezoek komt. Zij, die tevoren niet voldoen de kunstzinnig of kunstminnend waren aange legd om vocale of instrumentale concerten te bezoeken, zullen door de radio slechts spora disch uiteindelijk worden aangespoord, om het ^el te doen. En dat is zeer begrijpelijk. De 'edenen daarvoor zijh al meer dan eens be sroken, terwijl onzerzijds ook reeds meer dan Shs is gewezen op het feit dat het directe ge- boor veel meer voldoening geeft dan het ge hoor via den luidspreker, hij zij dan nog zoo berfect. En wanneer straks de televisie een hitvinding wordt, die algemeen ingang vindt, eb overal kan worden toegepast de radio had °°k slechts enkele tientallen jaren noodig om °Veral ingeburgerd te raken dan vreezen we Set groote vreeze, dat men zich nog veel min der moeite geven zal, om eenig concert te be doeken. Als in een rijdenden winkel krijgt men ban straks immers alles aan huis bezorgd. Over bezwaren van kleinere of grootere perfectie *ordt door de groote massa zoo licht heen ge gapt. En voorts is er de crisis, met al den nasleep tan dien voor het vereenigingsleven. Dat dit erdoor aan het kwijnen geraakte is voor nie mand, die in zang- of muziekvereenigingen een b«etje thuis is, een geheim. Men is er reeds toe bekomen, om het feit, waartegen tóch niets te °en is, zooals algemeen erkend wordt, men ®en zekere fatalistische gelatenheid te aan aarden. Radio en bioscoop hebben het con certbezoek en het concertleven wel zeer sterk hoen inkrimpen. De eerste kost immers zoo b°ed als niet, de tweede niet veel. Enmen heeft het er voor over. De oppervlakkige kunst en der menigte wordt er blijkbaar volkomen °°r bevredigd. Daar steekt al heel eigenaardig bij af het h't, dat men bij een concert, gegeven door de .''besten der verschillende omroepen zelf, veelal ,P een uitverkochte zaal kan rekenen. Maar h'er spelen weer andere factoren van propa- "andistischen en ideëelen, maar ook van psy- bologischen aard een stevig woordje mee. Dit vb dus geenszins als maatstaf mogen gelden °°r het bewijs, dat het ook anders kan. Er zijn evenwel nog een aantal andere fac- °ren. en deze liggen dan wel voornamelijk in hen boezem der vereenigingen zelf, die de uPe worden van verminderd concertbezoek. We vreezen hier een heel teere kwestie aan J* snijden, omdat elke Vereeniging tenslotte 'aar best meent te doen met de beschikbare h'iddelen ook het beste te bereiken. En wij j'."en dan ook niemand hard vallen over het .e't, dat niet altijd dit beste inderdaad wordt uws :reikt. Want er is hier wisselwerking, en het al heel vaak zeer moeilijk uit te maken, waar origine de fouten liggen, welke tot gevolg adden een afbrokkelen van het contingent °dcertbezoekers, ja, zelfs van het ledenaantal. Het is ook moeilijk om dit complex van ,°rzaken juist aan te wijzen, omdat het jb deze vereeniging mangelt aan dit inzicht, een tweede weer andere oorzaken aanwezig "b. Om er slechts enkele, zeer in het alge meen, en op geen enkele vereeniging in het "zonder doelend, op te noemen: is daar niet ,e programma-keuze, welke te wenschen over hat? Kan het niet zijn, dat deze vernieuwing, jbfrissching behoeft, een „bij den tijd" blijven? Vjd zich aanpassen aan de modernere gedach te* aan de huidige psyche? Kan het peil der dfeeniging niet al te stationnair blijken, zoo- et de bezoekers niet geboeid worden, en wel- ''a geheel wegblijven? Hoe vaak hoort men ,'et de verzuchting: ,,'t Is altijd weer hetzelfde r'hgetje waar men in rondzwemt. Nooit eens eh verrassend goed effect". e Versnippering van klachten is natuurlijk vveneens uit den booze. Van één goede, groote beeniging kunnen onmogelijk twee, soms 1, er, even goede vereenigingen worden gescha ad, of om een niets-om het lijf hebbend ge- Uit den grond worden gestampt. Nieuwe jbenigingen zijn er in een stad als Haarlem soluut niet noodig. Eer zouden we willen Je8gen dat er te veel zijn, zoodat er versnip- ,/r;ng van goede krachten plaats heeft ge elden, die vereenigd, tot inderdaad indruk- ekkende prestaties in staat zouden zijn. De hooge huurprijs onzer Gemeentelijke Con- dtzaai is natuurlijk een handicap, meer spe- j.aal voor groote vereenigingen, daar de kleine <,et meestal wel met een kleinere zaal kunnen al zijn deze in Haarlem ook niet over- °edig in aantal, v ">oor dit groot aantal vereenigingen heeft p vanzelfsprekend een versnippering gekre nt van den aanhang dezer corporaties. Het pb kringen, en vooral kringetjes geworden, e'be elk voor zich voor de andere taboe zijn, Eerst naar LINKS, dan naar RECHTS uitkijken vóór u oversteekt, en even uw beurt af wachten. (Neem lie ver een latere tram dan., de auto van den „Eerste Hulp dienst".) waar een buitenstaander zich niet gemakkelijk in waagt, hetzij omdat hij er zich niet thuis gevoelt, hetzij omdat de programma's hem niet datgene bieden, wat hem aanlokt of boeit. Moeilijkheden te over, zooals men ziet, waar mee de bestuurders der vereenigingen hebben te kampen, en waarvoor een oplossing niet zoo dadelijk voor de hand ligt. Wel zijn wij over tuigd, dat een verbetering in den economischen toestand weer een opleving mee zal brengen in het concertleven en in het concertbezoek. Dat de bestuurders inmiddels de hoofden bij elkaar hebben gestoken, om te trachten, door samen werking iets te bereiken is in ieder geval toe te juichen, al zal het moeilijk blijken hiermee werkelijk een verbetering van eenigen invloed te bereiken. Wij échter van onzen kant zullen niet op houden, om onzen lezers met klem te blijven verzekeren: het met eigen oogen geziene en met eigen ooren gehoorde concert biedt oneindig veel grooter genot: het is toch beter! Sch. Na het overlijden van den heer F. A. Smit Kleine, in leven oud-directeur van het Provin ciaal Electriciteitsbedrijf voor Noord-Holland en electrotechnisch adviseur te Bloemendaal, heeft de weduwe, mevr. Smit KleineMisset, het ad viesbureau van haar man voortgezet tezamen met de heeren ir. Haga en M. Koning, en daar toe een commanditaire vennootschap opgericht onder den naam van Comm. Venn. Bureau F. A. Smit Kleine. Ir. Haga werd beheerend vennoot en de beide anderen commanditaire vennnooten. De onderlinge verstandhouding liet echter te wenschen over en dus werd de vennootschap ontbonden. Mevr. Smit Kleine mocht den naam van haar man blijven voeren, kreeg den inven taris en 't archief, doch de loopende zaken werden door ir. Haga afgedaan. De Kamer van Koop handel schreef in dat de zaak werd opgeheven. Toen daarop mevr. Smit Kleine aangifte bij deze Kamer deed dat zij het Adviesbureau van haar man onder den naam Bureau F. A. Smit Kleine voortzette, weigerde de secretaris in schrijving in het handelsregister op grond dat de zaak was opgeheven en dus niet voortgezet kon worden. Ook volgde een aanklacht bij de Justitie tegen mevr. Smit Kleine, dat zij de wet op den handelsnaam had overtreden. Zij zou den naam Bureau F. A. Smit Kleine gevoerd hebben zonder daartoe gerechtigd te zijn. De kantonrechter heeft de weduwe op 28 Septem ber ontslagen van rechtsvervolging, doch de Ambtenaar van het O. M. ging in hooger beroep en hedenmorgen stond mevr. Smit Kleine voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Mr. W. de Rijke trad als haar gemachtigde op. Ir. Haga verklaarde als getuige dat hij bij de Kamer van Koophandel aangifte gedaan heeft dat de Comm. Venn., niet dat de zaak opge heven was. De betrokken ambtenaar heeft ech ter blijkbaar opgeschreven dat de zaak opge heven was. Nadat nog de heer Koning en de boekhouder als getuige waren gehoord/vroeg de officier van Justitie bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Spr. betoogde dat de Comm. Venn, slechts een vorm is, waarin de zaak be staat. Al heft men dezen vorm op, dan wordt daarmede de zaak zelve nog niet opgeheven. Mevr. Smit Kleine had dus terecht de zaak kun nen voortzetten onder den naam van haar man. Mr. de Rijke sloot zich hierbij aan. Bij de opheffing van de Comm. Venn, werd de zaak verdeeld onder de verschillende vennooten, doch spr. achtte de meening van den secretaris van de Kamer van Koophandel niet juist, dat zoo'n verdeeling tevens opheffing van de zaak met zich meebrengt. Met voorbeelden toonde spr. aan, dat een zaak kan blijven voortbestaan al gaan er deelen van weg. Een en ander is echter niet erg precies in de wet geregeld. Spr. concludeerde tot ontslag van rechtsver volging. Uitspraak 4 Februari as. De heer S. Rijkes, lid van den Heemsteed- schen raad, heeft aan den burgemeester de volgende vragen gesteld: Volgens een bericht in de bladen zal de in specteur van politie, de heer C. Kemper, bin nenkort den dienst met pensioen gaan verla ten. Zou de burgemeester, als Hoofd van de Politie, aan den raad willen mededeelen, of het zijn bedoeling is, zonder meer in de vaca ture van inspecteur te voorzien, of acht Z.Edelachtb. 't gewenscht om van te voren de kwestie onder de oogen te zien, of het in 't belang der gemeente Heemstede kan zijn, bij de Regeering thans aan te dringen op het vestigen van een commissariaat? Tot 9 Februari a.s. exposeeren in de kunst zalen der firma Reeker, aan den Wagenweg, leden van het Kunstcentrum „D'olde Deel", te Putten, op de Veluwe. Bovendien worden enkele waardevolle, nagelaten werken van den eer tijds Haarlemschen schilder Herman Kruyder tentoongesteld. Die schilders van de oude deel (ruimte in de boerderij, waar ook gedorscht wordt) zijn, om 't maar eens zoo origineel mogelijk te zeggen, lang „niet voor de poes". Zij zijn allen min of meer eigen persoonlijk heden, met een bepaald karakter, een zekeren markanten vorm. Noemen we b.v. Machiel Brandenburg, den knappen schilder der roode-koolen, van de prachtige blauwe flesch, de stijlvolle vetplant, het vlotte visch-stilleven. Die kooien zijn mooi en breed geschilderd, ze zijn „things of beauty" geworden, zij spreken, hoe simpel de objecten zelf ook zijn, sterk van de schoonheid van God's Schepping. Qua stofuitdrukking is die groote blauwe flesch ook een juweel van kunnen. De schilder Cardinaals uit Putten verdient evenzeer belangstelling en waardeering, al was het slechts om zijn heerlijk doek „Het hek". Al leen een super-dichterlijke ziel kan zóó een hek zien en weergeven. Ook het landschap met korenschoven vonden wij delicaat van toon en voordracht, ondanks het decoratieve element. Huysmans boeit ons met zijn kleine, fijne, haast klassieke schilderingen (51, 52, 53) méér dan met zijn grootere werken, ofschoon wij een zekere bewondering hebben voor het decoratieve „Giethoorn". Van Jelle Troelstra, zoon van 'n groot Staats man, apprecieeren we het frissche „Narcissen", zoo lyrisch van compositie, alsmede het „Stil leven" met witte schaal, vooral om de prachtige sinaasappelen. „Het veulen" van Dorus Roovers is sterk van uitbeelding en originaliteit en kloek van kleur. Kees van Urk's „Avondlandschap" mag schoon en van een hoogere stemming heeten; voor ons gevoel is het echter wat te vaag. Mevr. KruyderBouman bracht diverse „com posities" van droome-onderwerpen, die een be paalde bekoring ademen. Zeer mooi is „Com positie met reuzen-salamander". Noemen wij voorts de werken van Filarski, die soms te monotoon van kleur zijn, maar ove rigens eigen verdiensten hebben (b.v. „Giet hoorn"), voorts de hoogst beschaafde droge- naald-gravures van Jo Bezaan, de fraaie etsen (in portefeuille) van Nanninga en het gave en beteekenisvolle beeldhouwwerk van Hub. v. Lith (No. 65: vrouwenkop). Om dan te besluiten met nog eens onze be wondering uit te spreken voor het meesterwerk (wel eens al te subjectief) van Kruyder, waar van we het zeer schoone „Sneeuwlandschap" hoogelijk waardeeren om den diepzinnigen toon en den voornamen stijl. Het is misschien het beste werk ter expositie. K. DE H. Het was gisterennamiddag ook nog druk op „Het Kopje", maar het verwachte avondfestijn is niet doorgegaan, omdat het niet bleef vriezen en daardoor al spoedig het asphalt voor den dag kwam. Tot een uur of acht waagde men zich nog op de bobslee, maar nadien verstomde het feestelijk rumoer. Zoovelen hadden gehoopt, dat de baan door de vorst spiegelglad zou worden, dat na den sneeuw val de lucht zou opklaren en een fiksche maan voor de verlichting zou zorgen. Niets van dat alles. Auto's hadden reeds een groot deel van de sneeuw weggezogen en ook de sleeën hadden het asphalt grootendeels opgediept, zoodat er vanmorgen ook veel van het Zwitsersche ver dwenen was. Wie gisteren een wandeling „naar boven" heeft gewaagd, en dat waren er velen, heeft van een schitterend panorama kunnen genieten In het eigen land is van sneeuw-toppen slechts zelden iets te genieten, maar thans zijn onze duintoppen werkelijk on-Hollandsch, daarom des te sprookjesachtiger. Er is gelukkig maar één ongeluk gebeurd. Om 4 uur kwam een 16-jarige jongeman gisteren middag terecht tegen een betonnen paal op den Hoogen Duin-en-Daalscheweg. De jongeman brak zijn sleutelbeen en is per particulieren auto naar zijn huis vervoerd. Een ware sensatie veroorzaakte een jong- mensch, dat zijn ski's aanbond en een houding aannam alsof hij in Krynica of in Igls was. Hij had bij het beoefenen van zijn sport veel bekijks, maar heeft geen navolgers kunnen boeken. Als er vannacht nog eens een pak sneeuw was ge vallen dan zou erals, maar we hebben ons eigen klimaat, nietwaar? Voor vele slee-bezitters was het een teleur stelling, dat ze met deze apparaten niet in den autobus werden toegelaten. Na een moeizamen tocht moesten ze nog te voet naar Haarlem terug. In Groenendaal, dat nu een prachtig winter landschap is, kan de jeugd op den Dennenberg van de ski- en sledesport profiteeren. Jammer dat de weg naar de Belvedère, doordat deze pas met bagger is bestrooid, daarvoor onbruikbaar is gemaakt. Ongelukken zijn vrijwel niet voorgevallen. Alleen heeft er Dinsdag een botsing plaats ge had tusschen twee auto's op den Heerenweg daar een auto, doordat de bestuurder voor een stilstaanden auto moest uithalen, ging glijden en tegen een tegenligger opbotste, met alleen wat materieele schade. Ondanks de gladheid van gisteren, zijn er op het officieele politierapport slechts weinig slacht offers ingeschreven. Op het wandelpad achter het café „Bolwerk" is een 28-jarige juffrouw zoo onfortuinlijk geweest haar onderbeen te breken. Na door den O. D. voorloopig te zijn bijgestaan, is zij naar het Diakonessenhuis vervoerd. Bij het baantje-glijden is op het Pretoriaplein een 13- jarige jongen tegen een boom geslagen. Hij kreeg een bloedneus en een lichte hersenschudding. Aan Rookworst zit meestal een loodje, als er op staaf is dat wer kelijk een garantie. I I belast zich met de uitvoering van en verstrekt voor schotten in reke ning-courant tegen onderpand van I (Financieel week overzicht op aan vraag gratis ver krijgbaar) Woensdagmorgen is voor de Haarlemsche Rechtbank de verificatie-vergadering gehouden in het faillissement van de Coöp. Spaar- en Voorschotbank Boaz te IJmuiden. De curator, mr. F. v. d. Goot, heeft een ver slag uitgebracht, waarin hij verklaarde, dat de bank van den aanvang af in IJmuiden vertrou wen had. De omvang van de inlagen was van dien aard, dat, gezien de veelal hooge rentever goedingen en provisie op verleende credieten (6 pet. en 6pet. was een gewoon verschijnsel) en de bescheidener rentevoet op spaargelden, het bedrijf bij beleidvol beheer en toezicht ook in moeilijker tijden dan de gouden jaren, die IJmuiden eerst nog beleefde, zich had kunnen handhaven. Dit Spaarbankje heeft, zonder daarvoor ook maar eenigszins de outillage te bezitten, de al lures aangenomen van een credietinstelling en dan nog wel een die zich liet verleiden tot in teressen in speculatieve zaken, zooals bouw en visscherij-ondernemingen altijd zullen blij ven. Er is blijk gegeven van ondoelmatig beheer en de noodzakelijke liquiditeit der Spaarsaldi is ten eenenmale verwaarloosd. Er staat voor ongeveer 10.000 uit aan voor schotten bij circa 4o middenstanders-leden, 60.000 is „belegd" bij zes nauw gelieerde in stellingen en personen, waarvan de bank zelve reeds 20.000 afschreef. De spaarders hadden niet zonder grond een ander beheer mogen ver wachten. De dekking van deze vorderingen is zéér on voldoende en er moet veel van ouden datum van economisch zwakkeren door afbetaling en anderszins verkregen worden. De afwikkeling van grootere rekeningen geeft vele moeilijkheden. Zoo zijn er met de activa van de Scheepsbcuwhypotheekbank. Op den stoomtrawler „Margaretha" is o.a. voorloopig geen verhaal te nemen, omdat de Boaz Bank verzuimd heeft voor hare vordering op dit vaar tuig hypotheek te nemen! Voor de crediteuren van den boedel zullen, uit de baten der Coöperatie, geen middelen be schikbaar komen, buiten hetgeen op de uitstaan de vorderingen kan worden geïnd; de opbrengst van het onroerend goed zal de le hypotheek houdster niet kunnen bevredigen en de inven taris heeft geen waarde van beteekenis. De leden der Coöperatie zijn aansprakelijk gesteld tot een bedrag van 25.—. Het is voor velen een ware teleurstelling, maar er is niet aan te ontkomen. Ten aanzien van de aansprakelijkstelling van de leden van Bestuur en Raad van Toezicht zal met den Rechter-Commissaris overleg worden gepleegd over de vraag of tot vervolging zal w orden overgegaan, tegen bepaalde bestuursleden wegens tekortkomingen in hun beheer, tegen bepaalde leden van den Raad van Toezicht we gens tekortkomingen in hun toezicht, een en ander bezien in 't licht van hun verplichtingen. Het uitdeelingspercentage van 28 pet. kan op den duur wellicht bereikt worden. Ter verificatie meldden zich aan 207 spaar ders-crediteuren en 15 andere schuldeischers, uitmakende een passief van 61.806,58 concur rent en 652,53 preferent, benevens een door het onderpand vermoedelijk slechts ten deele gedekte hyp. vordering per resto 4300.in hoofdsom. Een ontwerp-accoord is niet gedeponeerd. Het verkeer is veeleischend! He vischhal op de Groote Markt tegen de St. Bavokerk aan werd destijds daar gebouwd om het verkeer ruimte te geven en zoowaar staat zij nu weer in den weg voor het verkeer! De Kamer van Koophandel te Haarlem heeft aan het gemeentebestuur geadresseerd, dat het parkeerterrein op de Groote Markt onvoldoende is en gevraagd, waarom de vischhal nu niet meer voor parkeerterrein wordt gebruikt, zooals oorspronkelijk bepaald was. Het gemeentebe stuur moet op deze klacht nog antwoorden, doch het is wel merkwaardig, dat de vischhal juist haar plaats daar gekregen heeft om het verkeer dat haar van haar vroegere plaats reeds verjoeg! Eerst is de markt geweest op het Spaarne bij de Melkbrug (toen Vischbrug genaamd). Daarna in 1603 werd de markt in tweeën gesplitst: de markt voor riviervisch werd gehouden op de tegenwoordige Rivier- vischmarkt bij het Klokhuisplein, die voor zee- visch op de Groote Markt tusschen de Jans straat en de Smedestraat. Doch ook toen had men zijn verkeersvraagstuk, al waren er nog geen trams, fietsen, auto's en tandems, doch bewoog men zich alleen voort per pedes apos- tolorum, per paard of per rijtuig. De toegang tot de Groote Kerk aan de Noordzijde en de in gang van de Jansstraat, die destijds nog nau wer was dan thans, werden versperd door de vischmarkt en daaróm werd in 1769 de tegen woordige vischhal aan de Groote Kerk ge bouwd, op de plaats waar vroeger het „Dieven- kerkhof" was. Men was er nog erg tevreden over! Allan zegt, dat „ze veel minder in den weg staat dan vroeger". Het komt hem zelfs vóór, dat ze jnet het oog op de aanzienlijke ruimte, welke de Groote Markt beslaat, vol strekt 'niet, althans zeer weinig hinderlijk is aan het vrije verkeer van voertuigen! (de brave geschiedschrijver Allan moest nu eens komen kijken!) Van de Markt zelve, „zeer zindelijk en welingericht, met haar hardsteenen kolommen en ijzeren hekdeuren, haar ruimen midden gang, haar zuivere pompen en haar leien dak, valt niets dan goeds te zeggen," aldus Allan, die alleen vindt, dat ze de kerk ontsiert, omdat volgens hem de aardige bijgebouwen niet bij de kerk behooren. De vischhal, zoo vertelt hij verder, staat eigenlijk op kerkelijk terrein op zoogenaamden kerkegrond. Voor dit gebruik van dit terrein wordt van stadswege volgens een overeenkomst van 1774 bij $ijze van pacht of recognitie een gedeelte van de opbrengst van den vischafslag ten bedrage van ƒ700 'sjaars aan het Kerk bestuur uitgekeerd, van welke som slechts een zevende deel uit de gemeentekas vloeit, omdat het Kerkbestuur 600 per jaar moet betalen aan de gemeente Haarlem voor het gebruik van het Groote orgel in de St. Bavokerk, welk orgel stadseigendom is. Het aandeel van den vischafslag is het eenige voordeel dat de Groote Kerk nog genieteen dat ternauwernood nog de moeite waard 'is, ge noemd te worden, vergeleken bij de groote in komsten, welke de Kerk vroeger jaren uit de markt trok: verhuren van turfmanden, van de mosselmaat, van den wijn-, bier- en molen accijns, enz., inkomsten, die sinds langen tijd zijn vervallen. Dit bedrag van ƒ700 wordt ook thans nog ieder jaar door de gemeente aan het Kerkbe stuur betaald. Weliswaar heeft de vischmarkt niet veel meer te beteekenen er zijn nog slechts enkele banken verhuurd en wordt dit bedrag dus slechts weinig gecompenseerd door de verhuur van de banken, doch, als de vischhal voor parkeerterrein wordt gebruikt, moet het bedrag geheel uit de gemeentekas be taald worden. De Haarlemsche politie stond vanmorgen voor 'n raadselachtig geval, toen er om even acht uur gemeld werd, dat in den verwar mingskelder van het in aanbouw zijnde theater „Cineone", aan de Groote Markt, het stoffelijk overschot was gevonden van een man. Het bleek te zijn de 40-jarige Helmman, die sinds korten tijd door de direc tie van het theater was aangenomen en als portier in dienst zou treden. Om kwart voor acht waren enkele monteurs het gebouw binnengekomen, om met hun werk zaamheden te beginnen. Na eenigen t;id had een hunner een ladder noodig. Toen hij deze niet vond, kwam hij op de gedachte ook eens in den verwarmingskelder te gaan kijken. Hij trok het luik open en werd teruggedrongen door een zeer intense kolendamplucht. Tot zijn verbaeing bemerkte hij, dat het licht aan was. Bij een nader toezien bleek de ladder op den grond te liggen, naast de uitgestrekte gestalte van een man. De hevig geschrokken monteur waar schuwde zijn collega's en met vereende krach ten bracht men het lichaam naar boven. Kunst matige ademhaling werd toegepast, de Onge- iukkendienst was spoedig ter plaatse en ook de politie begon onmiddellijk met het onderzoek, onder leiding van inspecteur Oudman. Een dok ter constateerde al spoedig den dood, maar merkte op, dat de dood pas korten tijd kon zijn ingetreden, daar het lichaam nog slap was. Oogenschijnlijk was dit een gewoon verstik- kingsgeval. De man kwam eiken morgen vroeg de verwarmingsketels verzorgen, die extra hard moesten branden, omdat het gebouw nog voch tig is. Bij het onderzoek kwamen echter ver schillende raadselachtige omstandigheden aan het licht. Wanneer de man op de gewone wijze de ver warming was gaan verzorgen, zou het luik open moeten staan en de ladder er tegen. Het luik had de monteur echter gesloten gevonden, ter wijl de ladder op den vloer van den kelder lag. De man werd gevonden naast de ladder. Hfj droeg zijn overjas en had zelfs zijn handschoe nen nog aan. Een van zijn schoenen was echter uitgerokken en lag midden op den keldervloer. De hoed van den man hing aan den regulateur van de verwarming. Had hier toch een misdrijf plaats gehad? Had de man zelf het zware kelderluik dichtgetrok ken, of had misschien....? En wat was de re den, dat het slachtoffer slechts één schoen droeg? Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat hij oud-onderofficier van het Indische leger was en dat hij eerst voor kort met pensioen naar het vaderland was teruggekeerd. Met zijn 15-jarig dochtertje verbleef hij ten huize van een vriend aan de Zaanenlaan. Uit verklaringen van kennissen kwam vast te staan, dat het slachtoffer de laatste dagen zie kelijk was. Nadat hij gisteren met eenige oude vrienden een vroolijk avondje had gepasseerd, was hij betrekkelijk vroeg naar bed gegaan. Huisgenooten konden tenminste verklaren, dat hij om middernacht reeds vast sliep. Toen men hem vanmorgen,om zeven uur wilde wekken hij had dit verzocht om op tijd den verwarmings ketel van Cineone te kunnen verzorgen bleek hij het huis .echter reeds te hebben verlaten. Het zal wel voor altijd een raadsel blijven, hoe laat de man in het gebouw aan de Groote Markt is aangekomen. In ieder geval is dit pas in den vroegen morgen geweest en niet gister avond, zooals men aanvankelijk vermoedde. Aan de hand van de verklaringen van den dokter, die den dood door kolendampvergiftiging constateerde, heeft de politie de toedracht van het gebeurde als volgt meenen te moeten re- construeeren. De man is waarschijnlijk om on geveer zes uur in den morgen in het gebouw aangekomen en heeft eerst voor de verwarming gezorgd. Toen heeft hij het misschien koud ge kregen en heeft zich onprettig en slaperig ge voeld. Om zooveel mogelijk van de warmte van den verwarmingsketel te profiteeren, heeft hij toen de ladder weggetrokken en het luik ge sloten, niet vermoedende, dat zich in den kel der kolendamp zou kunnen ontwikkelen. Al zijn ook alle omstandigheden door dezen uit leg niet opgelost, men neemt aan, dat hij de juiste is. De ware toedracht van de zaak: waar om de man reeds zoo vroeg naar de Groote Markt is getogen en wat precies de reden is geweest, waarom hij zich aan zulk een dreigend gevaar heeft blootgesteld, zal wel voor altijd een raadsel blijven.... Het stoffelijk overschot van het slachtoffer is naar het St. Elizabethsgasthuis gebracht. Gij bridgers altemaal, zoo matador of kruk, Eikeen heeft op zijn tijd wel min of meer geluk. Wij vragen u om aan Weldadigheid te denken, En ons in dit seizoen, Uw winst van 't spel te schenken. Postgiro 212793, telefoon 11855. De clubcompetitie nadert haar voltooiing. Voor de klasse F, afd. 2 trok D.ES. in de af geloopen week naar Amsterdam en wist het team van „De Roemer" in eigen huis een puntje te ontrooven. De uitslagen waren: De RoemerD.E.S. A. v. d. Made (125) 65—W. Out (85) 85. C. Dammen (78) 78—Terminga (67) 57. Ch. Bolle (73) 73—v. Wunnik (65) 40. H. Lammers (38) 30—Steenkist (56) 56. De O geplaatste cijfers geven aan het aantal te maken caramboles. Het resultaat werd dus 2—2. Gebouw „St. Bavo": College collectanten Bavo", 8 uur; R. K. Bridgeclub, 8 uur; R. K Schaakclub, 8 uur; „Proza", 8 uur; Ontwikke lingsavonden, 8.15 uur; R. K. Kellners, half een Cs nachts). Stadsschouwburg; „Kunst aan het Volk" Pianoconcert Nicolai Orloff, kwart over 8. Frans Hals-theater: „Amsterdam bij nacht" (geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater: Harry Baur in „De Go lem", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace; Palace Filmac, 115 uur; Anny Ondra in „Wittebroodsweken", 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": Feestavond Spoorweg personeel, 8 uur; Bestuursraad R. K. Volksbond. 8 uur; Ziekenfonds „Hulpbetoon", 8 uur; R. K. Bevolkingsregister, 8 uur. Stadsschouwburg; Volksvoorstelling. De Boer- van Rijk-ensemble: „Het zevende gebod", kwart over 8. Café restaurant Brinkmann: K. J. M. V. „St. Augustinus", half 9. Frans Hals-theater: „Amsterdam bij nacht" (geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater; Harry Baur in „De Golem", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur Anny Ondra in „Wittebroodsweken" 7 en 9.15 uur. R. K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voo kosthuizen en pensions eiken dag geopend, Parklaan 59, hoek JansWeg, telefoon 10394. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Graehi St. Elisabethvcreeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 U"r; - vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp), Zieken- laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R. K. Wijk verpleging, Magazijn verplegingsartikelen, in schrijven lidmaatschap, inlichtingen alle werkdagen van 10—5 uur. Vrijdag 29 Januari a.s. zullen de Graalledeu van de St. Anthoniusparochie aan de Groen markt een zangspel geven voor de ouders en belangstellenden. Deze uitvoering zal gehouden worden in het gebouw der St. Jozefgezellen- vereeniging aan de Jansstraat. Voor het goede verloop van het geheel is plaatsbespreken ver plichtend. Gelegenheid hiertoe bestaat aan het Graalhuis Emmastraat 24 en wel op: Woens dagavond van 7 tot 9 uur en Donderdagavond van 6.30 tot 7.30 uur. Vorig bedrag 778.00 j/2 H. en C. ter eere van St. Jozef1.— C. C. A. v. Wi_ Wed. N.N. Al kan ik niet veel geven, toch doe ik het met een blij hart; uw gebed aan het Altaar is mij een stille hope voor werk voor mijn oudsten jongen. Ik wenschu goede reis en rijkgezegenden arbeid 0.50 V L. tot zekere intentie aan O. L. Vrouw van Altijdd. Bijstand0.50 N. N. Gebed voor mijn broeder Mis sionaris 1. Fam. de B1. JB. H. 5.— C. L., Bennebroek, 1. 'n Oud-parochiaan tot zekere intentie 0.75 Fam. T3.50 Totaal 793.25 y2 Mijn hartelijksten dank voor deze nagekomen giften. God zegene u allen. Pater W. DE ROOIJ S.M.A. Het bestuur van de R. K. Oratorium-Veree- niging deelt aan de koorleden mede, dat de re petitie, uitgeschreven voor vanavond, niet plaats vindt 'in café-restaurant Brinkmann, maar in de tuinzaal van de Concertzaal Lange Begijne straat, alhier. Deze repetitie is voor het geheele koor en staat onder leiding van den heer Ed. van Beinum. Ter bespreking van een groote jubileum-actie in het belang van Herwonnen Lévenskracht, wordt een vergadering gehouden Dinsdag 2 Fe bruari, des avonds acht uur, in gebouw St. Bavo. Geboren: 27 Jan. T. J. Tom-Weenink, d. Ondertrouwd: 27 Januari: J. Zuiver en A. Weiss; J. Breeuwer en J. A. Balk; L. A. Uitten- daal en A. M. van Os; P. Vennik en J. van de Lagemaat; P. Plooijer en B. Zandstra; J. Silvis en M. Vierhout; J. Moolekamp en H. Chr. Roo- sen; A. Terol en C. M. de Wolf; C. J. Kitseroo en A. van Dijk; J. L. v. Dullemen en K. Glücks. Getrouwd: 27 Januari: C. Chr. van Beaumont en F. G. J. Geijl; H. van de Klashorst en M. W. Fabriek; J. H. Leenaarts en IJ. Rienstra; J. J. K. Kater en A. M. Kres; F. Huis in 't Veld en W. Chr. Nouwland; G. Tervoort en M. C. Ver happen; M. H. Govers en J. Berg; J. de Klerk en E. J. Piepenbrink; R. van den Broek en J. ter Pelle. Overleden: 26 Januari: A. C. Sala-v. Nieu- wenhuizen, 81 j. Ripperdapark; G. F. M., 5 md., z. van A. H. Burgers, Schagchelstr.; M. C. Bus king, 85 j., Wouwermanstr.; A. C. van Leuven, 22 j., Overtonstraat.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5