Succes van Eden en Sandler te Genève I Postauto-dieven in arrest? Het nieuws van heden Volkenbondsraad nam hun rapporten aan Een nieuwe ramp bedreigt de V.S. Aardverschuiving in Cheshire LABOUR PARTY BREEKT MET SOC. LIGA Vander velde zal aftreden it HET SUIKERVRAAGSTUK Handelsverdrag W eenen-Berlïjn DE BAROMETER IS is VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 28 JANUARI 1937 - OCHTENDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 centper kwartaal f 3.25per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20381 Het Sands jak wordt zelfstandig wat het binnenland betreft; de taal zal Turksch zijn Een commissie van drie voor Danzig Indische vorsten in Brussel Nat.-socialisme en het godsdienst-onderwijs Het Weer Eindhovensche politie heeft twee mannen aangehouden Vice-admiraal De Graaf f niet naar Danzig? België's Senaat achter de regeering De rexisten verlaten schreeuwend de zaal WEER DEVALUATIE? Tot uitbreiding van het weder zijdse he verkeer besloten De besprekingen met Frankrijk De kabinetscrisis in Japan Staking in Antwerpen ten einde Ook de mijnwerkers Zingen De a.s. Rijksdagzitting Het vermoedelijk programma Een zoon van Trotzki gearresteerd IEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per tossen reget 30 ct., fngez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. GENÈVE, 27 Jan. (Havas) Hedenmiddag is de Volkenbondsraad in openbare' vergade ring bijeengekomen, teneinde het rapport van den Britsehen vertegenwoordiger in den Raad over de kwestie Danzig, en dat van Sandler inzake Alexandnette te hooren. Beider rapporten werden tenslotte aange nomen. Eden bracht de Poolsche regeering dank voor de maatregelen, welke zij heeft genomen en voor den ijver, welken minister Beek aan den dag heeft gelegd bij de besprekingen. Hij verklaarde verder, dat de waarde van de betrekkingen tus schen Danzig en den Hoogen Commissaris zal afhangen van den geest, welke hen zal bezielen. De Volkenbondsraad nam liet rapport van Eden aan en bepaalde, dat een commissie van drie uit den Raad, n.l. Engeland, Frank rijk en Zweden de ontwikkeling van den toestand zal blijven gadeslaan. Daarop heeft de Raad het rapport van Delbos aangenomen over de samenstelling en function- heering van de Volkenbondscommissie, waarna he kwestie Alexandrette aan de orde kwam. Sandler bracht hierover rapport uit. Rustu Aias verklaarde, dat hij voor het rapport van Sandler zou stemmen. Hij bracht hulde aan Eden en Sandler voor het door hen verrichte Werk. Er moeten nog verscheidene documenten uit gewerkt worden, maar spr. is er van overtuigd, dat dit vredeswerk in een geest van weder zijdse!1. begrip verricht zal worden. Ook Delbos bracht hulde aan Eden en dandier. Er is door bet thans tot stand gekomen accoord een goed Werk gedaan voor den vrede; de toestand in het Oosten van de Middellandsche Zee is er door gestabiliseerd en de Fransch-Turksche vriend- Schap is er door versterkt. Het rapport van Sandler werd daarop aan genomen, waarna de vergadering in besloten Vergadering overging ter bespreking van het Probleem der evacuatie van de vluchtelingen uit de ambassades en legaties in Madrid. Het rapport van Sandler In het rapport aangaande Alexandrette en Antiochië verklaart Sandler, dat overeenstem ming bereikt kan worden op fundamenteele be ginselen. Het Sandsjak geniet volledige onafhankelijk heid in binnenlandsche aangelegenheden. De bui- tenlandsche aangelegenheden worden geregeld door den staat Syrië. Evenwel heeft Syrië geen enkele internationale overeenkomst gesloten, wel ke de onafhankelijkheid van het Sandsjak zou kunnen aantasten, of op het Sandsjak zou kun nen worden toegepast zonder voorafgaande en iormeele overeenstemming met den Volken bondsraad. Voor het Sandsjak en Syrië bestaat eenzelfde douane- en monetair systeem. Het Turksch is er de officieele taal, en de Raad zal het karakter en de gebruiksvoorwaarden bepalen van een ahdere taal. Controle van den Volkenbond zal de eerbiediging van het statuut en de grondwet v&n het Sandsjak verzekeren. Een Franschman ?*1 den Volkenbondsraad vertegenwoordigen. Sandsjak zal geen leger mogen heb- ?en, alleen plaatselijke politie-afdeelingen. Een ^ransch-Turksch verdrag zal de bepalingen be vatten aangaande de territoriale onschendbaar heid. Het Sandsjakstatuut zal een clausule be vatten aangaande de rechten en voordeelen, Welk» Turkije in de haven van Alexandrette zul- :en worden toegekend, teneinde dat land in staat stellen op 'grooter schaal van de haven ge bruik te maken. De Zweedsche rapporteur Sandler, wiens rapport inzake het Sandsjak door den Volkenbondsraad werd aangenomen Evacuatie van 't Mississippi-gebied uit vrees voor tweede overstrooming WASHINGTON, 27 Jan. (Reuter) Het leger bereidt de evacuatie voor van alle be woners der beide oevers van den Mississippi, over een afstand van 50 mijl, van Caïro in Illinois tot New Orleans, aangezien men verwacht, dat nog ernstiger overstroomin gen dan zich reeds hebben voorgedaan zul len volgen. De minister van Oorlog, Woodring, heeft be vel gegeven tot onmiddellijke evacuatie van 500.000 oeverbewoners bij den Mississippi. 35.000 militaire vrachtauto's zijn gerequireerd en verscheidene duizenden manschappen gemo biliseerd. Het benedengebied van den Mississippi w ordt thans ernstig bedreigd. Krans gelegd op het graf van koningin Astrid hlaandagnamiddag arriveerden uit Den Haag e Brussel de Indische vorsten, die het huwelijk ap Prices Juliana en Prins Bemhard hebben %ewoond. °p de Nederlandsche legatie werd Maandag- v°bd een intiem diner gegeven waaraan de 0rsten aanzaten. Woensdagmorgen werd prins Soerjohadmid- 3'° in audiëntie ontvangen door koning Leo- die op zijn reis door Ned. Indië met wij- .6tl koningin Astrid den Soesoehoenan aan het °1 van Solo bezocht had. hierna legden de vorsten een krans neer op e' graf van koningin Astrid in de crypte te ^®ken. j ïlerlenmorgen zullen de vorsten Brussel ver- b om gedurende twee maanden een reis °r Europa te maken. Daarna zullen zij naar ^herland terugkeeren en na de kroningsfeesten k ®hgeland te hebben bijgewoond, weer naar °ië terugkeeren. Een pompstation geheel in den grond verdwenen SANDBACH (Cheshire), 27 Jan. De Daily-Telegraph bericht, dat gisterochtend te Rode Heath nabij Sandbach met don derend geweld een geheel pompstation van een niet meer in gebruik zijnd zoutwerk in den grond is verdwenen. Het gat is 30 voet in diameter en minstens 150 voet diep. De randen brokkelen nog steeds af en men heeft een hek geplaatst om de nieuwsgierigen op een afstand te houden. Nog steeds stijgt een onderaardsch gerommel uit het gat op. Het zoutwerk is meer dan 100 jaar oud en is langer dan 14 jaar buiten werking, daar door een ondergrondsche aardverschuiving de pom pen onklaar raakten. Indien de aardstortingen voortduren, bestaat groot gevaar, dat een beek en een kanaal, wel ke in de nabijheid van het gat loopen, even eens in de diepte zullen verdwijnen. Den bodem van het gat kan men niet zien en toen men een steen omlaag wierp, hoorde men deze na drie of vier seconden in water terecht komen. BERLIJN, 27 Jan. (Havas). Alfred Greyber- ger, de chef van de nationaal-socialistische re geering van Anhalt, heeft aanwijzingen gege ven voor het godsdienst-onderwijs op de scho len, waardoor de officieele positie van het natio- naal-socialisme ten aanzien van het christen dom wordt bepaald. De essentieele punten hiervan zijn: De jeugd, die vlam heeft gevat voor het nationaal-socia- lisme, keert zich af van het christendom. Nu kan het nat. soc. niet zonder godsdienst en dus moet het godsdienstonderricht de jeugd de har monie tusschen nationaal-socialisme en chris tendom aantoonen. Beide trekken uit God hun moreele kracht op gelijke wijze. Iedere natio naal-socialistische wetgeving is een uitdrukking van de eeuwige goddelijke orde. De minister verklaart verder, dat het gods dienstonderricht zonder dogma moet zijn. Uit het Oude Testament, dat een typische uitdruk king is van den Joodschen geest, moeten voor zichtige fragmenten worden gekozen. In het centrum moet zich Jezus bevinden, de „Held zonder vrees", die tegen den Joodschen geest strijdt. Het katechismus-onderwijs zal volgens Grey- berger voorbehouden blijven aan de kerk. De gezangen en psalmen kunnen onderwezen wor den, voor zoover zij overeenstemmen met den nationaal-socialistischen geest. Verwachting: Krachtige tot stormach- tigen, later afnemende Oostelijke wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen sneeuw, strenge tot matige vorst in het Noorden, in het Zuiden matige tot lichte vorst. S Verdere vooruitzichten: Aanhoudende rE j= vorst. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiii De politie van Eindhoven heeft Woens dag, in verband met het ontvreemden van een postauto op Maandagavond j.l., in het perceel Boschdijk 214 gearresteerd den 29- jarigen recidivist J. M. O. en in het per ceel Hugo de Grootstraat 36, den 35-jarigen Fr. D. Tevoren was in beide perceelen huis zoeking gedaan. De beide mannen ontkennen alle schuld. De politie meent echter voldoende bewijzen tegen hen in handen te hebben om hen in arrest te houden. De aangehoudenen staan ongunstig bekend. Zullen een aantal leden uit de Arbeiderspartij treden? LONDEN, 27 Jan. (Reuter) De executieve van de Labour Party heeft met een overwel digende meerderheid besloten de banden met de Socialistische Liga te verbreken. Zoo als men weet, is Sir Stafford Cripps voor zitter van deze organisatie. Er zal over dit besluit nog een officieele verklaring worden afgelegd. De Socialistische Liga heeft ongeveer 3000 leden, met inbegrip van een aantal op den voor grond tredende socialisten, die beschouwd wor den als de „intelligentia" der beweging. Het is nog niet bekend, welke gevolgen het vandaag gevallen besluit van de Labour Party zal hebben. Het is mogelijk, dat een aantal leden trouw zullen blijven aan Labour, doch dit zou hun uittreden uit de Socialistische Liga noodzakelijk maken. Volgens de „Telegraaf" zou vice-admiraal De Graaff te kennen hebben gegeven, dat hij het voornemen heeft, zijn benoeming tot Hoogen Commissaris te Danzig niet aan te nemen. De schade in Engeland tengevolge van de overstroomingen, vooral van de Theems, is vrij aanzienlijk. In Sussex staan uitgestrekte landerijen volkomen blank, slechts de hoofdweg en zijn nog door het water gespaard De Belgische Werkliedenpartij zal echter met de regeering medewerken BRUSSEL, 27 Jan. (Belga) Het hoofd bestuur van de Belgische Werkliedenpartij heeft Vandervelde gemachtigd als minister af te treden. Het hoofdbestuur is echter evenals Van dervelde van meening dat de redenen voor de partij om met de regeering mede te wer ken volledig blijven bestaan. BRUSSEL, 27 Jan. (Belga) Na een inter pellatie betreffende kolonel Vigneron, die we> gens deelname aan de Rex-betooging was ont slagen, heeft de Belgische Senaat met opstaan en zitten een motie van vertrouwen in de regee ring aangenomen. Tevoren was het tot heftige incidenten ge komen, toen de begrooting van minister Jaspar in discussie kwam. Jaspar is een fel tegenstander van de rexis ten, en dezen liepen schreeuwend de zaal uit daarbij een hevige verwarring stichtend. De zitting moest daardoor zelfs onderbroken worden, De Belgische minister Vandervelde, die gaat aftreden Arabieren in Tunis demonstreerden en eischten andere arbeidsvoorwaarden Plannen voor een in April te Londen te houden interna tionale conferentie In verband met het bericht, dat dr. Coltjn, voorzitter van de economische commissie van de in 1933 in Londen gehouden conferentie, en de heer Ramsay MacDonald, die voorzitter was van deze conferentie, besloten zouden heb ben, in April in Londen een internationale conferentie bijeen te roepen, welke tot taak zal hebben, de mogelijkheid te onderzoeken, om te komen tot een accoord over de produc tie en den verkoop van suiker, kan nog het volgende worden medegedeeld; Reeds tijdens genoemde economi sche wereldconferentie zijn tusschen eenige lalden besprekingen gehou den over het suikervraagstuk. Deze besprekingen hebben toen geen re sultaat opgeleverd. Nadien zijn voort durend informeele besprekingen over dit vraagstuk gevoerd, welke nu heb ben geleid tot een in overleg tusschen de heeren Ramsay MacDonald en di. Colijn genomen beslissing, thans uit- noodigingen te richten tot een in Londen te houden officieele confe rentie. Daarbij is de datum van 5 April in het oog gevat, doch die datum is nog onzeker. PRAAG, 27 Jan. (Stefani.) Volgens sommige bladen is de mogelijkheid van een nieuwe de valuatie in Tsjecho-Slowakije, die tot 10 pet. zou gaan, niet uitgesloten. WEENEN, 27 Jan. (Havas) Hedenmid dag is te Weenen een Duitsch—Oosten- rijksch economisch verdrag onderteekend door den onderstaatssecretaris van Buiten- landsche Zaken, Guido Schmidt, en den Duitschen ambassadeur, Von Papen. Een officieel communiqué zegt, dat men het er over eens was, dat het wederzijdsche han delsverkeer in verhouding tot 1936 moest wor den uitgebreid. In de richting OostenrijkDuitschland heeft de vergrooting van den uitvoer in de eerste plaats betrekking op landbouw- en boschbouw producten, en verder op voortbrengselen van ijzer- en staal-industrie. Ook zijn nieuwe be palingen voor het reisverkeer vastgesteld. De vergrooting van den Duitschen uitvoer geldt vooral voor steenkolen, cokes en nijverheids producten. De directeur van de afdeeling handelsover eenkomsten te Parijs, Alphand, zal morgen met den heer Ritter van het Duitsche departement van Nationale Oeconomie te Berlijn eenige be sprekingen hebben. Deze besprekingen zullen slechts ten doel heb ben na te gaan, of de aanvang van Fransch Duitsche handelsbesprekingen mogelijk zal zijn en of deze tot bevredigende resultaten zullen kunnen leiden. Zal de keizer Oegaki helpen? TOKIO, 27 Jan. (Domei). De „Kokumin Sjimbun" schrijft, dat men in sommige politie ke kringen voorspelt, dat de Japansche Keizer ten gunste van den kabinetsformateur Oegaki zal ingrijpen, doch tot nu toe heeft men hier voor nog geen aanduidingen. De Keizer is zeer bezorgd over de kabinetscrisis, en vanmiddag heeft de particulier zegelbewaarder Oeasa rap port uitgebracht over den toestand. De „Ten- no" (Keizer) hoorde het verslag zwijgend aan. Verder wordt vernomen, dat hij sedert het uitbreken van de crisis alle ontspanning heeft opgegeven, ook zijn dagelijksche rijtoeren, om in nauw contact te blijven met de gebeurtenis sen. BRUSSEL, 27 Jan. (Belga). De staking der havenarbeiders te Antwerpen is geëindigd. Overal zijn de werkzaamheden hervat, slechts met uitzondering van enkele, zeldzame geval len. De staking van mijnwerkers in Henegouwen kan als geëindigd worden beschouwd. Ook in de steengroeven van Lessen is de arbeid hervat. De Belgische werkliedenpartij heeft Vander velde gemachtigd af te treden. De Volkenbondsraad nam de rapporten van Eden inzake Danzig en Sandler inzake Alexan drette aan. Uit vrees voor een nieuwe 'overstrooming wordt het Mississippi-gebied geëvacueerd. Te Weenen is een handelsverdrag tusschen Duitschland en Oostenrijk onderteekend. Voor besprekingen voor een Fransch-Duitsch overleg zullen worden gehouden. De executieve der Labour Party heeft de ban den met de Socialistische Liga verbroken. Tengevolge van een aardverschuiving in Cheshire verdween een geheel pompstation in den grond. De staking in de Antwerpsche haven is ge ëindigd. Ondanks den modderigen toestand van het front vielen de rechtschen bij Madrid aan; zij werden afgeslagen. Aangaande het beheer van het Spaansche goud te Londen zijn moeilijk heden gerezen. De Tweede Kamer heeft Dinsdag de besprekin gen over de Grondwetsherziening voortgezet. Te Eindhoven zijn twee personen, verdacht van den diefstal van den postauto, aangehouden. Plannen voor een internationale conferentie over het suikervraagstuk, in April te Londen te houden. Ingediend is een wetsontwerp tot goedkeuring van een ordonnantie betreffende extra-uitvoer recht in Ned. Indië. Ncw-Yorksche beurs: verdeelde markt; sommige fondsen waren goed prijshoudend. O Dat zegt de Duitscher goed: „Böse Mensche haben keine Lieder." Een chagrijnig mensch zingt niet. Een dronkaard lalt. En een melancholicus die daar om nog niet „böse" behoeft te zijn hult zich in een somber stilzwijgen. Maar de blijde, opgewekte mensch heft gaarne een lied aan, om uiting te geven aan zijne gevoelens. De Franschen zijn zelfs van oor deel, dat alles met een lied behoort te eindigen. „Tout finit par un chan son", is een hunner spreekwoorden, dat dan ongeveer de beteekenis zou hebben van ons „eind goed, al goed." Is daarmee iets kwaads gezegd van de menschen, die niet zingen, omdat zij niet kunnen zingen? Allerminst. Wie geen stem heeft, noch beschikt over eenig gevoel voor maat of wijs, doet beter het niet te probeeren. Men moet nooit trachten iets te doen, wat men nu eenmaal niet kan. Dus ook niet zingen in dat geval, en alle aanmoediging in het Vlaamsche liedje ten spijt evenmin fluiten. Want valsch zingen is, om van het fluiten maar geheel te zwijgen, wel een van de ergste dingen, die men te hooren kan krijgen, ook al komt het voort uit een gemoed, dat van alle valschheid is gespeend. BERLIJN, 27 Jan. (Havas) Welingelichte Duitsche kringen zijn van meening, dat op de agenda van de Rijksdagzitting van 30 Januari a.s. waarschijnlijk vier punten zullen voorko men: 1. De samenstelling van de vergadering, aangezien dit de eerste Rijksdagzitting is se dert zijn verkiezing in Maart 1936; 2. Verkie zing van een president; 3. Aanvaarding van een wet, waarbij de Rijksregeering volmachten wor den verleend; 4. De redevoering van Hitier. MOSKOU, 27 Jan. (Reuter). Sergej Sedof, de tweede zoon van Trotzki zou zijn gearres teerd, wegens pogingen om arbeiders der fa briek te Krasnojarsk te vergiftigen. Stand op Donderdag 1 uur v.m.: 742.5 Vorige stand: 748.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1