Het vraagstuk van Danzig T ariefsverlaging bij de T.T. EEN VOLK ZONDER GOD Het politiek proces te Moskou tëWËËH regelmatige ver- zorging van keel en stemorganen! BRAND IN HOTEL WOUD TE DEN HELDER Angstig moment in de lucht EEN COMPROMIS TE GENÈVE Jonge Jacobus in nood De DONDERDAG 28 JANUARI 1937 De bekentenissen der beklaagden thans beëindigd Sovjet-method en Trotzki beschuldigt Inlevering van metalen in Duitschland WYBERT Aanzienlijke schade aangericht Plotselinge mist beneemt alle uitzicht De wet op het Britsche regentschap De Duitsche eischen in Tsjecho-Slowakije George Tielens HET VLIEGONGELUK TE BANDOENG Brigadier W. Patoir begraven Het „'verlies" van f 19.000 De geldschieter vrijgesproken VALSCHE RIJWIELPLAATJES VERHANDELD Maar toch vrijgesproken BUITENLANDSCH OVERZICHT Nation aal-socialistisch succes Binnenlandsche telegrammen terug naar het vooroorlogsche tarief Telefoneeren over korten afstand Interlocale gesprekken Interlocale doorverbindingen Binnenland sche telegrammen WERELDJAMBOREE 1937 Telegraaf huur- en uurlijnen Radiotelegrammen Machinisten-examen Nabij de Portugeesche kust is een luik ingeslagen Later aan den grond geloopen Opvarenden verlaten het schip MOSKOU, 28 Jan. (Tass) Het politie ke proces is voortgezet met het verhoor van den verdachte Knjasef, oud-directeur van den spoorweg in den Zuidelijken Oeral, die bekende aan het hoofd der Trotzkistische organisatie in dat bedrijf te hebben ge staan. De organisatie veroorzaakte tal van ontspo ringen. Knjasef vertelde verder, dat hjj in 1934 in contact is getreden met agenten van den Japanschen spionnagedienst, wien hij mede- deelingen over verschillende spoorwegen deed. Japan zond hem 15.000 roebel voor den onder- mijnenden arbeid. Vervolgens werd Toerok verhoord, die ver klaarde, dat hü de leiding had bij den onder- mijningsarbeid bij den Perma-spoorweg en in samenwerking met Japansche agenten aan slagen op Kaganowitsj en Molotoff voorbereid de. Hij had van de Japanneezen 35.000 roebel ontvangen, waarvan hij 15.000 roebel aan Knja sef had doorgezonden. Rataitsjak verklaarde, dat hij in 1934, toen hij leider was van de hoofdadministratie der chemische industrie, door Pjatakow in de Trotzkistische organisatie werd betrokken en sabotage- en spionnagewerkzaamheden in de chemische industrie verrichtte. De beklaagde geeft toe, dat hij persoonlijk en via den be klaagde Poesjin Grasje in verbinding stond met den Duitschen spionnagedienst, welken hij ge heime mededeelingen over de activiteit der chemische industrie verstrekte. Nadat hiermede het verhoor van alle be klaagden was geëindigd, nam de rechtbank ken nis van het deskundigen-rapport over de ge volgen van de door de beklaagden gepleegde sabotage. In hun campagne tegen de verdachten, blij- Ken de Sovjet-machthebbers niet slechts alle lagen der volwassen bevolking, doch zelfs de kinderen gemobiliseerd te hebben. Den kinderen is namelijk naar de corres pondent te Riga van de Londensche „Times" meldt naar hun meening gevraagd aangaan de de Trotskisten en naar de straf, waartoe naar hun oordeel de verdachten veroordeeld dienen te worden. Aan alle kinderen in de groote steden werd dit op school gevraagd en ten behoeve van de kleine plaatsen wendde de radio-omroep zich tot de jeugd. In schilder achtige taal worden alle vergrijpen opgesomd, waarvan de verdachten beschuldigd zijn en om de paar uur wordt verslag over den stand van het proces uitgebracht. Duizenden moties van heele klassen en an dere groepen kinderen zijn intusschen Moskou binnengestroomd en in niet éen dier moties wordt door de kinderen een lagere straf dan de doodstraf voor alle zeventien verdachten ge- eischt. MEXICO-CITY, 28 Jan. (Reuter) Trotzki heeft naar aanleiding van de arrestatie van zijn zoon Sergi verklaard, dat dit een persoon lijke wraakneming is. Hij voegde hieraan toe, dat het slachtoffer waarschijnlijk ondraaglijke kwellingen zal heb ben te verduren. Dit is, zeide hij, geheel in overeenstemming met het karakter van Stalin. Hij is reeds verantwoordelijk voor den dood van mijn twee dochters. BERLIJN, 28 Jan. (Havas) In het kader van het vier-jaarplan neemt men strenge maat regelen om een zoo groot mogelijken voorraad metalen te verkrijgen. Derhalve is gelast dat particulieren, die beschikken over ruw platina, nikkel, zink en tin, zonder hierin handel te drijven, deze metalen vóór 15 Februari moeten inleveren. Overtreding zal worden gestraft met gevangenisstraf of boete. VERZ0R6 uw STEM 1 VERZORG uw KEEL! WY BE RT-TAB LET TEN: het wereldbe kende middel voor WYBERT-SIROOP tegen verkoud- heid, griep, bron-' lgc|\ chitis, kinkhoest! Flacons a t 1-sO en 90 ct. Vanmorgen om ongeveer half negen uur brak brand uit in café Woud aan de Spoorstraat te Den Helder. Onmiddellijk werd de politiebrandweer ge waarschuwd, waarna om tien over half negen de brand-alarminrichting de verschillende politiemannen opriep naar den brand. Spoedig was het slangenwagentje vertrok ken en werd met twee slangen op de water leiding water gegeven. Vanwege de vorst duur de het geruimen tijd voor men de brandputten der waterleiding open had. De vuurhaard was op de eerste verdieping van het hotel gelegen, doch het vuur had zich reeds een weg gebaand door het plafond en bedreigde de groote cafézaal. Om tien minuten voor negen begon de brandweer den strijd tegen het vuur en in korten tyd was het geheele huis gehuld in een dichten rook en een damp, veroorzaakt door het water dat op de brandende kachel in het café gespoten werd, zoodat het voor de spuitgasten geen gemakkelijke taak was het vuur te bestrijden. Het eerst werd het vuur bestreden van uit de cafézaal, terwijl later ook een slang naar boven werd gelegd, zoodat het vuur van twee kanten kon bestreden worden. Om goed negen uur was het ergste gevaar geweken. Omwonenden hadden reeds hun waarde papieren en eenige kleedingstukken in veilig heid gebracht, daar het gevaar voor uitbrei ding van den brand aanvankelijk niet denk beeldig was. De oorzaak van den brand was vermoede lijk in kortsluiting gelegen. De materieele schade, vooral de waterschade in het café .is zeer aanzienlijk, doch wordt door verzeke ring gedekt. t ri If i Ook de nieuwe motorbrandspuit was aan wezig, doch behoefde niet gebruikt te worden. Op het terrein van den brand zagen wij voorts burgemeester Ritmeester, den commis saris van politie, den heer v. d. Hoeven, den brandweercommandant, den heer Dokter, en de drie inspecteurs van politie, terwijl vele belangstellenden het blusschingswerk gade sloegen. De sergeant-vlieger G. Nijhuis, van het vliegkamp te Soesterberg, die Woensdagoch tend om half 9 met den weerberichtjager type Fokker D. 7 no. 257 was opgestegen, heeft eenige zeer hachelijke momenten beleefd. De vlieger, die onder vrij gunstige weersom standigheden was gestart, bracht het toestel op een hoogte van ongeveer 5300 meter, teneinde de noodige weerbericht-gegevens als druk, ten- peratuur en relatieve vochtigheid te verkrijgen. Nadat op die hoogte eenigen tijd in de omgeving van Soesterberg was rondgevlogen, bemerkte de vlieger tot zijn schrik, dat plotseling een vrij sterke mist was komen opzetten, waardoor hem alle uitzicht werd ontnomen. Zelfs op een hoogte van minder dan 50 meter was het niet mogelijk zich behoorlijk te oriënteeren. De vlieger Nij huis, die door de lage bewolking den juisten koers reeds was kwijtgeraakt, verloor geen oogenblik zijn tegenwoordigheid van geest. Door zoo laag mogelijk te vliegen, met alle daaraan verbonden gevaren, bleek hij zich na oriëntatie te bevinden in de nabijheid van Maarsbergen. Langs de spoorlijn, aldoor nog zeer laag vlie gende, juist hoog genoeg om de toppen der boomen niet te raken, bereikte de vlieger Utrecht, waarna hij den straatweg Utrecht Zeist volgde om via Zeist en Huis ter Heide Soesterberg weer te bereiken. Het mag ongetwijfeld een geluk heeten, dat de vlieger Nijhuis, gezien de slechte oriëntatie, het vliegtuig nog veilig aan den grond heeft weten te zetten. LONDEN, 28 Jan. (Havas) Volgens de Evening Standard zou het wetsontwerp, dat door Baldwin is ingediend, betreffende het re gentschap, de volgende punten behelzen: 1. Wanneer een minderjarige vorst den troon bestijgt, wordt de koningin tot zijn meerder jarigheid regentes. 2. Een minderjarige vorst mag niet in het huwelijk treden zonder machtiging van de re gentes en goedkeuring van het parlement. 3. Wat de afwezigheid van den vorst betreft, zal de Lords Justice Act van 1837 van kracht worden verklaard. Dit heeft betrekking op het geval, dat de opvolger van een vorst zich in het buitenland zou bevinden op het oogenblik van den dood van zijn voorganger. Dan zou een staatsraad gevormd worden, die het Koninklijke gezag zou uitoefenen tot zijn terugkeer. PRAAG, 27 Jan. (Havas). Minister-president Hodza heeft de vertegenwoordigers van de drie Duitsche regeeringspartijen in Tsjecho-Slowa kije, n.l. de sociaal-democratische, de agrari sche en de Christelijk-sociale, bij zich ontvan gen. Minister Czech overhandigde den pre mier uit naam der drie partijen een memoran dum, dat de eischen van de Duitsche bevolking in Tsjecho-Slowakije opsomt. Hodza prees de vertegenwoordigers der Duit sche partijen voor het feit, dat zij bij het op stellen van hun tekst zich binnen het kader van de grondwet hebben gehouden. De afwezigheid van vertegenwoordigers der Sudeten-Duitsche partij wordt o.m. verklaard, doordat deze partij min of meer openlijk een autonomie van het Duitsche deel des lands eischt, welke oplossing voor het oogenblik, al dus Hodza, om politieke en economische rede nen onmogelijk is en zelfs om geographische re denen, aangezien het Duitsche gebied geen compact geheel vormt, maar verdeeld is in ver scheidene zones, die omringd zijn door Tsjecho- Slowaaksche bevolkingen. De Limburgsche kunstschilder George Tielens houdt een tentoonstelling zijner werken in Gebouw Heystee, Heerengracht 545, Amsterdam Van 30 Januari tot en met 21 Februari. BANDOENG, 28 Jan. (Aneta). De begra fenis van den milicien-kort-verband-vlieger, brigadier W. Patoir, die gisteren met een Avro- lestoestel te Bandoeng neerstortte en op slag werd gedood, vond heden onder zeer groote belangstelling plaats. Aanwezig waren de generaals G. J. Beren schot en J. H. Wesseling, de kolonel der infan terie G. D. E. J. Hotz, de luitenant-kolonel der infanterie J. G. K. Kemmerling, de dirig.-offi- cier van gezondheid der le klasse dr. D. Held, de dirig. officier van gezondheid der 2e klasse J. F. A. L. Wilkens en de directeur der H. B. S. de heer Gisolf. De commandant der luchtvaart-af deeling hield een roerende rede. Vervolgens sprak de vader eenige woorden, terwijl een zwager van den overledene, de heer De Bree dankte voor de betoonde belangstelling. De Haarlemsche rechtbank heeft hedenmorgen uitspraak gedaan in de zaak tegen 'n oud-Indisch machinist te Heemskerk, verdacht gebruik ge maakt te hebben van een valsch accept. Het gaat om het bedrag van 19.000.dat zoogenaamd door een Heemskerkschen bouw ondernemer op weg van Haarlem naar Heems kerk verloren zou zijn.. De oud-Indisch machi nist, die den bouwondernemer het geld gegeven zou hebben, beweerde echter, dat het geheele geval in scène was gezet om een valsch accept van 11.000 voor echt te kunnen laten door gaan. De oud-Indisch machinist heeft eenigen tijd geleden terecht gestaan. Tegen hem was zes maanden gevangenisstraf geëischt. De recht bank sprak hem echter vrij op grond dat het ten laste gelegde niet bewezen zou zijn. H<st Amsterdamsche Gerechtshof sprak den fotograaf D. van W. uit IJmuiden vrij, die te recht heeft gestaan wegens het verhandelen van valsche rijwielplaatjes. De man had toegegeven de valsche plaatjes te hebben verkocht, doch hij had zijn afnemers van te voren verteld, dat ze valsch waren. Hij had ze dus niet, zooals art. 220 W. van S. zegt, „als echt en onvervalscht" verkocht. Ook de Rechtbank te Haarlem had hem vrij gesproken. De procureur-generaal had vijf maanden geëischt. Op haar tocht naar de haven van Kiel had de Duitsche onderzeeboot U 30 met zware stormen te kampen, terwijl de strenge koude den gehee- len bovenbouw met een dikke ijslaag bedekte Het Danziger vraagstuk werd na de ineen storting van Duitschland in 1918 door het verdrag van Versailles in het leven geroepen. En het is altijd het meest onsympa thieke geweest tusschen de vele, waarmede dit verdrag of beter dictaat want dit was het in den meest volstrekten zin van het woord, het door den wereldoorlog uit elkander gereten Europa „zegende". De herstelde staat Polen had behoefte aan een uitgang naar de Oost zee. Om daaraan te voldoen scheurden de dic taatopstellers te Parijs de kern-Duitsche stad Danzig van het Rijk los en verklaarden haar tot een „vrije stad". Haar haven kwam vrijwel onder overheersching van Polen. In de eerste jaren na het tot standkomen van deze rege ling voelden de Polen zich nog al als wereld oorlogoverwinnaars en traden als zoodanig op. Maar al vrij spoedig werd er een modus Viven di gevonden. De hooge commissaris van den Volkenbond de „vrije stad" was door Ver sailles onder toezicht van Genève gesteld oefende een gunstigen invloed uit op de ver houding der beide partijen. Vooral onze land genoot prof. Van Hamel, die langen tijd het ambt van Volkenbondscommissaris bekleedde, had daarin een gelukkige hand. Door het stich ten van de eigen havenstad Gdynia, verloor Po len veel van het belang, dat het tevoren bij de haven van Danzig had. Voor Danzig zelf was het stichten van Gdynia een hard gelag. Ret politieke leven van de vrije stad bleef geheel Duitsch georiënteerd. Danzig vormde een republiek van Weimar in miniatuur. Het partij- I stelsel was er precies hetzelfde als in het Rijk jToen nu de nationaal-socialisten in het Rijk de macht veroverden en den totaliteitsstaat zon der partijstelsel in het leven riepen, brak er voor Danzig een moeilijke tijd aan. Het bleek, dat de bewoners der stad wat de eene helft betreft nationaal-socialistisch waren en wat de andere betreft ten deele aanhangers waren gebleven van Weimar en ten deele uit Po len bestonden. Uit dit feit ontstonden hevige con flicten. De nationaal-socialisten veroverden de meerderheid in den Senaat en begonfien ook in Danzig alles gelijk te schakelen. De Weimar- helft werd meedoogenloos onderdrukt. Door de politieke ontwikkeling van het Rijk groeide de bruine* meerderheid in Danzig. En men kan thans wel zeggen, dat, kwam morgen aan den dag Danzig weer aan het Rijk, de geheele Duit sche bevolking, precies als die van het Saar- gebied twee jaren geleden, zonder epnigen te genstand zich zou laten gelijkschakelen. De laatste Volkenbondscommissaris heeft deze ontwikkeling niet begrepen en handhaafde het totaal verouderde Volkenbondsstatuut, dat on der geheel andere politieke omstandigheden was opgesteld. Vandaar conflict op conflict te Genè ve. Polen zag den nieuwen toestand beter in en verzoende zich vrijwel met het nieuwe re gime. De Volkenbondsraad heeft dezer dagen 't vraagstuk-Danzig voor de zooveelste maal in studie genomen. En gisteren is er een modus Vivendi gevonden. De Senaatspre sident Greiser, die bij vorige zittingen van den Raad zéér bewust en zelfs op uitdagende wijze was opgetreden als vertegenwoordiger der brui ne meerderheid, sprak ditmaal op hoffelijken en verzoenenden toon. HU vond warme woorden van hulde voor den arbeid niet slechts van den Poolschen minister van Buitenlandsche Zaken Beek, doch ook van den Raadsrapporteur, den Engelschen minister van Buitenlandsche Zaken Anthony Eden en aanvaardde diens rapport zon der eenig voorbehoud, de meening uitspreken de, dat op de nieuwe grondslagen een goede sa menwerking met den nieuwen Hoogen Com missaris mogelijk zal zijn. Voor deze functie was zooals men weet, onze landgenoot vice-admi- raal De Graeff aangezocht, die echter heeft ge meend, de benoeming te moeten weigeren. Welke zijn die nieuwte grondslagen van Eden's rapport? Het oude statuut der vrüe stad bevatte drie elementen: het handhaven van de inter nationale situatie, de procedure, die gevolgd moet worden bij geschillen tusschen Polen en Danzig en de garantie van de grondwet van Danzig. Ditmaal moest de Raad zich bezighou den met het laatste element: de constitutie van Danzig. Zooals wij boven reeds zeiden is deze constitutie, welke geheel overeenkwam met die van Weimar, verouderd. De nationoal-socialis- tische meerderheid heeft deze constitutie niet alleen voortdurend geschonden, maar haar vrij wel geheel opgeheven. Dit was een gevolg van de macht der feiten. De werkelijkheid was in Danzig anders geworden. Dit zag men in Ge nève in en er werd een compromis gezocht en gevonden. Het komt heer op de volgende pun ten: ten eerste blUven de verordeningen en politieke maatregelen, die de nationaal-socia- fistische meerderheid in den Senaat heeft ge nomen en die feitelijk tegen het statuut indrui- schen van kracht. Deze capitulatie van Genève voor de nationaal-socialisten kan men in het belang der nog bestaande kommerlijke minder heid betreuren, maar zij houdt in ieder geval rekening met de nieuwe, zij het dan harde werkelijkheid. Dit is ten slotte gezonde ,,Real- politik". Er volgt daaruit en dat is het twee de punt dat de functie van den Hoogen Commissaris verandert. Hij kan nu soepeler optreden en hoeft zich niet aldoor bezig te hou den met de binnensteedsche Danzigsche poli tieke kwesties. De ontwikkeling van den bln- nensteedschen toestand zal in het vervolg on der controle staan van de Commissie van Drie (een Wassen neus), die gevormd wordt door een Engelschman, een Franschmari en een Zweed. De laatste twee punten van het compromis vol gen logisch uit de voorgaande: het door de feitelijke politieke constellatie van heden ver anderde statuut wordt gegarandeerd zoowel door den Volkenbond als door den Danzigschen Senaat en deze Senaat belooft plechtig samen te zullen werken met den nieuwen Hoogen Commissaris van den Volkenbond. Deze redelijke oplossing zal het Danzigsche vraagstuk voor langen tijd van de agenda van den Volkenbond doen verdwijnen, waarop het in de laatste jaren steevast prijkte. Het geheele vraagstuk zal pas definitief worden opgelost als Danzig weer een Duitsche RUksstad zal zUn, wat het tenslotte is en blijven za1 De fjnancieele vooruitzichten van het P.T.T.-bedrijf zijn dusdanig, dat ophieuw eenige tarieven, welke daarvoor in de eerste plaats in aan merking komen, kunnen worden ver laagd. De verlaging betreft de tarieven in de eer ste en de tweede zone, welke als volgt worden gewijzigd: nieuw tarief v. 3 njin. tarief v. 3 min. le zone (1-10 K.M.) 6 cent 4 cent 2e zone (10-15 K.M.) 12 cent 10 cent De verlaging treedt in werking op 1 Febr. 1937, behoudens, dat zij verschoven kan wor den uiterlUk tot 1 Maart 1937, indien dit voor bepaalde netten om technische of adminis tratieve redenen noodzakelijk wordt geacht. Het bestaande tarief voor een interlocale doorverbinding in sluitingstyd der kantoren, dat tot dusver f 25.tot f 40.per jaar be droeg, naar gelang van den omvang der daar voor noodige technische voorzieningen, wordt, met ingang van 1 Maart 1937, teruggebracht op een uniform tarief van f 24, voor alle doorverbindingen. Voorts zijn nog de volgende wijzigingen van meer administratieven aard in het rijkstele- foonreglement 1929 gebracht: Verhooging of verlaging van het grondabon- nement geschiedt niet meer naar den stand van 1 October, doch naar dien van 1 Januari. Ten einde te voorkomen, dat het abonnement herhaaldelijk moet worden gewijzigd, doordat het aantal aansluitingen schommelt, heeft de directeur-generaal de bevoegdheid een zekere speling toe te passen ten aanzien van het minimum en maximum aantal aansluitingen voor een bepaalde tariefsklasse vastgesteld. Met het oog op de administratieve bemoeiin gen, verbonden aan verhooging of verlaging van de abonnementsbedragen, gaan deze niet, zoo als vroeger, steeds op 1 Januari in, doch op een door den directeur-generaal vast te stellen da tum. Voorts kan de directeur-generaal ontheffing verleenen van de vergoeding voor administratie ve bemoeiingen e.d., indien een wegens wanbe taling opgeheven aansluiting opnieuw wordt toegelaten. Tenslotte is aan den telefoonboodschappen dienst, welke door toepassing in alle netten met meer dan 2.000 aansluitingen feitelijk reeds uit het stadium van een proefneming was getreden, een blU'vehd karakter gegeven. Het instituut is met ingang van 1 Februari in het rijkstele- foonreglement opgenomen, met vermelding van de voor dezen dienst gestelde voorwaarden. Het binnenlandsche telegramtarief wordt als volgt gewijzigd: In Sovjet-Rusland wordt de grootste volkstelling gehouden, welke ooit op de geheele wereld geschiedde, heeft onlangs de „Times" geschreven. Volgens de laatste volkstelling in December 1926 telde de bevolking der Unie van socia listische Sovjet-republieken 147 millioen zielen, en men rekent erop, dat dit aan tal sindsdien met 25 a 30 millioen is toe genomen. De bevolking van het gewel dige Russische rijk zou dus een totaal bereiken van meer dan 170 millioen. Van deze 170 millioen menschen is 44 pCt. of bijna 75 millioen onder het Sovjet regime geboren en tweederden der inwo ners van Rusland kunnen zich geen duidelijke voorstelling meer maken vaii den Tsarentijd. Elk jaar komen daar ongeveer 3 millioen bij, die van de wieg af opgroeien onder het bewind van een regeering, die godsdienst opium voor het volk noemt en officieele godloozen-actie laat voeren, terwijl jaarlijks de oudere generaties, die nog het geloof hunner kinderjaren tegen alle verdrukking en vervolging in hebben bewaard, in steeds sneller tempo afsterven. Is het geen ver schrikkelijk en ontstellend beeld, dat uit deze geweldige cijfers oprijst, het beeld van een volk zonder God, van een volk tegen God, een volk, dat eens zeer gods dienstig van aard was, maar thans door een duivelsch systeem van koel bere kenden haat wordt ontkerstend en tot principieelen vijand van God wordt ge maakt? In de nieuwe grondwet van Sovjet- Rusland wordt zgn. vrijheid van ge dachte en geweten en godsdienst ge waarborgd, en de bolsjewieken verklaren cynisch, dat dat gerust kan geschieden, omdat ten eerste deze bepalingen slechts voor de officieele staatsburgers öf te wel uitgesproken aanhangers van Stalin's dictatuur gelden en ten tweede de oude generatie met niet-communistische men taliteit uitsterft, terwijl het nieuwe ge slacht toeneemt en opgroeit onder lei ding van de dictatoriale partij-paedago- gie. Wie God wil bestrijden, maakt zich meester van het kind, omdat het kind de toekomst beteekent. De bolsjewieken hebben dit zeer goed begrepen en de bovengenoemde cijfers geven in hun verschrikkelijke nuchterheid een méér aangrijpenden indruk van de afmetingen van het door hen gestichte kwaad en de daaruit voortvloeiende gevaren voor geheel de wereld dan vele lange artike len. Hoewel de regeering- haar financieele me-A>' dewerking had toegezegd aan de Wereldjam boree der padvinders, zoodra de eenheid in de leiding zou zijn bereikt, is thans nog geen definitieve toezegging van den minister inge komen. Aantal woorden 7 woorden 8 woorden 9 woorden 10 woorden Binnenlandsch verkeer gewone tel. brieftel. Locaal verkeer gewone tel. brieftel. thans nieuw 35 ct. 40 ct. 15 ct. 45 ct. 50 ct. thans nieuw 20 ct. 20 ct. 15 ct. 25 Ct. 25 ct. thans nieuw 25 ct. 30 ct. 15 ct. 35 ct. 40 Ct. thans nieuw 15 ct. 15 ct. 10 ct. 20 ct. 20 ct. Voor elke 5 woorden of gedeelte daarvan, tot 50 woorden 10 ct. meer 10 ct. meer 5 ct. meer 5 ct. meer 10 ct. meer 10 ct. meer 5 ct. meer 5 ct. meer en idem voor elke 10 woorden of gedeelte daar van, voor de woorden boven 50. Het tarief per jaar voor de huurlünen is voor de afstanden van 35—60 K.M. verlaagd van f 5000.tot f 4.500.en voor die boven 60 K.M. van f6.000.— tot f5.000.—. Het tarief voor de uurlijnen is voor de af standen van 3560 K.M. bU een gebruik van één uur per dag verlaagd met f 100.—welke verlaging bU een langduriger gebruik per dag progressief is en oploopt tot f500.—. Voor de afstanden van meer dan 60 K.M. loopt de ver laging op van f 100.— tot f 1000.—. De vooruitbetaling wordt niet meer voor drie maanden, doch telkens voor één maand ge vorderd. Het tarief voor radio-telegrammen in het ver keer met Nederlandsche schepen met een vas ten lbndienst van of naar een Nederlandsche haven is in bepaalde gevallen met 10 ct. per woord verlaagd. Fotografisch afschrift van een telegram kost voortaan f 1.in plaats van f 1.50. Verder is de sedert 1 December 1934 bü wijze van proef ingevoerde regeling, dat de bodekos- ten van 'n telegram buiten den kosteloozen be- stelkring ten hoogste 60 ct. zullen bedragen, de finitief geworden. De gelegenheid is geopend tot langere openstelling van de telegraafkan toren, op kosten van de belanghebbenden, even als zulks voor de telefoonkantoren 't geval is. De diensten van de nationale telegrammen en van de radiobrieftelegrammen zün in het rUks- telegraafreglement vastgelegd. De wijzigingen bU den telegraafdienst treden alle 1 Februari 1937 in werking. Wat den postdienst betreft is nog een wUzi- ging in het luchtposttarief met Indië in voor bereiding. Voor het tegenwoordige kunnen hieromtrent echter nog geen nadere mededee lingen worden gedaan. Over een verlaging van het binnenland sche briefport is wel gedacht, doch de mid delen zijn dit Jaar niet toereikend om een dergelUke, zeer kostbare, verlaging te ver- wezenlUken. ZU zal tot een gunstiger tijd stip moeten wachten. 's GRAVENHAGE Geslaagd voor diploma C: A. C. Buijze te Rotterdam en D. Leeflang te Rotterdam. Volgens een Lloyd's telegram meldde Woensdagavond het Nederlandsche stoom schip „Jonge Jacobus", dat op 18 Januari met stukgoed van Antwerpen naar Alexan- drië was vertrokken, dat op 20 mijlen west van Burlings (tusschen Oporto en Lissa bon) luik No. 1 was ingeslagen. Later werd geseind, dat het schip snel aan het zinken was. In antwoord op een telegram van de reederij, de Middellandsche Zee vaart-Compagnie te Rotterdam, deelde kapitein P. Jager Woensdag avond laat mede, dat hij er in ge slaagd is het gat te dichten. Hij hoopte na het afnemen van den storm met de „Jonge Jacobus" Lissabon te bereiken. De „Jonge Jacobus" meet bruto 1757 t°D' netto 1064 ton en werd gebouwd in 1921. Aan boord bevinden zich elf Nederlande1'" en dertien Spanjaarden. Volgens een later bericht hebben de opvaren den te middernacht het schip in de sIoepCI> verlaten. Een hedenochtend uit Lissabon ontvangen telegram meldt, dat de Jonge Jacobus nabij de rotsen voor een der eilandjes aan den grond is geloopen. Het schip is ernstig be schadigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2