LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar Personeel Plaats een „Omroeper voor 80.000 gezinnen Geld verloren of een valsch accept opgemaakt GEHEIMZINNIGE ZAAK Sport en spel VICE-ADM. DE GRAAFF WORDT UITGENOODIGD NA DE VLIEGRAMP BIJ SENLIS De toestand van Z.H. den Paus D if tTQQTC&bDTtl DONDERDAG 28 JANUARI 1937 Anderhalf jaar tegen bouwonder nemer uit Heemskerk geëischt Vele „schijnbewe> gingen Wel gekregen? Anderhalf jaar geëischt BLOEMENKOOPMAN GING HOOGER BEROEP IN En kreeg daardoor geen gratie! Tegen kwakzalver f 200 boete geëischt De firma greep er naast Oude Amsterdamsche klokken te Maarssen Luiden bij het afvaren van schuiten VOETBAL De wedstrijd van Zondag Laatste training van het elftal ARSENAL KOMT NAAR ROTTERDAM Opening Feijenoord-stadion defi nitief op 13 en 14 Maart WIELRENNEN RONDE VAN PURMEREND Op 28 April a.s. DAMMEN Clubkampioenschappen Haar lemsche Damclub Nederlandsche Dambond AUTOMOBILISME Sterrit naar Monte Carlo De équipe-Buiskool heeft opgegeven Eden hoopt, dat hij de benoeming van Hoogen Commissaris aanneemt Begrafenis mecanicien Maltha De poëzie in het Rijk der Rijzende Zon De dichtwedstrijd van den Keizer heeft succes WATERLEIDING ZEEUWSCH- VLAANDEREN Bedrijf door minister Slingenberg in gebruik gesteld Behandeling met een bestratings- apparaat ter bevordering van den bloedsomloop Postboot vastgeraakt in het ijs Passagiers met sloep te Holwerd aan land gezet De staking bij de Gen. Motors Het werk gedeeltelijk hervat Griep te Warschau OVERTREDING UIT- VERKOOPEN |iiiiiiiiiiiiiiiiimniiinMi!iiniiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiii!ii!i![i| ^1I!1I!!1III1II1111111I1II1I!II11II11II!!1IIII!!IUII!II]I1III1III1IIII1II!1IIIIIIUIIIIII1!IIII!!!II!III1I1!I111IIII11I11I1I1II1!I11I1I1II^ i NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT HJIIIlllllllllllllllllllllllIIIII!llllllll!llllllllllllllllllllllllll!llllllll!IIIIIIIIIIIIIIIIII!lllllllllllllllllllll!lllll!lllillllllll>l| iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitniiiiiuiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii^ STAD Voor de Haarlemsche Rechtbank stond Woensdagmiddag een bouwondernemer uit Heemskerk terecht, verdacht een valsch accept, groot ruim 19.000 te hebben opge maakt. Geruimen tijd geleden werd n.I. door den bouwondernemer bij de Haarlem sche politie aangifte gedaan, dat hij op weg van Heemskerk naar Haarlem een porte feuille inhoudende 19.000 zou hebben ver loren. Inderdaad werd in een straat in Haarlem- Noord, dicht bi) de woning van dengene, aan wien het geld moest betaald worden, de verloren portefeuille gevonden, maar zonder het geld. Men heeft naarstig gezocht en zelfs een beroemd helderziende laten zoeken, doch het geld was en bleef weg. Toen kwam een Heemskerkenaar, die het geld aan den bouwondernemer zou heb ben gegeven, aan de Justitie vertellen, dat er heelemaal geen geld was verloren, want dat hij nooit het geld aan den bouwondernemer had gegeven. De geheele zaak was in scène gezet om een (valsch) accept te kunnen uitschrijven. De Bouwmij., waarvan de bouwondernemer direc teur was, stond op het punt om failliet te gaan en daarom had de bouwondernemer in overleg met den Heemskerkenaar een valsch accept op gemaakt, volgens welk de Heemskerkenaar 11.000 als hypotheek zou hebben verstrekt aan deze Bouwmij. (Hij had al ruim 15000 als hy potheek verschaft). Zou de Mij. failliet gaan, zoo werd afgesproken, dan zou de geldschieter een vordering indienen voor totaal 26.000 en de 11.000, die men zoo onrechtmatig zou heb ben gekregen, zou men gezamenlijk deelen. Voor den schijn zou de bouwondernemer den tocht naar Haarlem maken en daar zoogenaamd het geld verliezen. Zoo gezegd, zoo gedaan. De bouwondernemer „verloor" het geld, de Bouw mij. ging failliet en de geldschieter eischte te rugbetaling van de hypotheken, totaal 26.000 aan de curatrice. Deze weigerde, waarop een deurwaardersexploit en verkoop van de huizen der gefailleerde Bouwmij., waarop hypotheek was verleend, in openbare veiling volgde. Een kooper kwam echter niet opdagen, waarom de geldschieter ze zelf maar inkocht en wel voor minder dan zijn hypotheken bedroegen. Voor de rest diende hij een concurrente vordering bij de curatrice in. De geldschieter heeft eenigen tijd geleden voor de Haarlemsche Rechtbank terzake van het gebruikmaken van een valsch accept te recht gestaan. Tegen hem was zes maanden ge vangenisstraf geëischt. De uitspraak valt juist vandaag. Had de geldschieter ronduit de vervalsching van het accept bekend, de bouwondernemer hield bij hoog en laag vol, dat hij het geld wel van den geldschieter heeft gekregen; dat het accept dus echt is en dat hij het geld ook in derdaad verloren heeft. Hoe en waar, dat weet hij niet. Ter terechtzitting insinueerde hij de moge- liikheid, dat de geldschieter het geld uit de portefeuille, die een korten tijd in een keet on beheerd heeft gelegen, heeft weggenomen, zoo dat verdachte zonder het te weten, met een leege portefeuille naar Haarlem zou zijn gereisd. Zelfs heeft hij geïnsinueerd dat degene, aan wien hij het geld in Haarlem moest betalen, hem de por tefeuille, toen hij in diens woning kwam om te betalen, zou hebben gerold. Ter zitting kwamen nog meer merkwaardige punten naar voren. Zoo erkende de geldschieter dat hij op den dag, waarop hij dan zoogenaamd geld aan verdachte zou hebben gegeven inder daad naar de bank is geweest om §eld te ^lem Maar dat was slechts voor 800 om de loonen voor de bouwarbeiders te betalen, 800 is nog lang geen 19000, waar haalde de geldschieter dan de rest vandaan als hij inderdaad dit be drag aan verdachte heeft gegeven? Verdachte beweerde dat de geldschieter nog geld in een safe bewaard had en ook thuis op zolder onder een luik bij twee revolvers.... „Niets van waar" verklaarde de getuige, „ik heb geen safe en geen geld thuis." ,Maar waar haalde u dan de 15.000 vandaan, die u toch wel als hypotheek verstrekt hebt? vroeg de president. Die heb ik geleend van familieleden, ant woordde getuige. Verdachte verklaarde dat dit slechts een schijnleening is geweest om de be lastingautoriteiten op een dwaalspoor te bren- gen. Verdachte beweerde voorts, dat hij gepro beerd heeft het faillissement van de bouw mij. te voorkomen. Getuige: „Dtat was een schijnbeweging!" De bouwondernemer hield als getuige vol, dat het verliezen van de 19.000 slechts schijn geweest is. De afspraak was. de 11.000 bij het faillissement te zien binnen te krijgen. Verdach te zou dan dit geld ontvangen, omdat hij het zoo noodig had. „Ik heb het hem dikwijls gezegd,'' aldus getuige, „maar verdachte zorgde altijd dat er geen getuigen bij waren. Alleen ten behoeve van verdachte heb ik al die soesa voor mezelf veroorzaakt. Ik begrijp zelf niet waarom, ik ben besjokken geweest." Mr Drilsma, de verdediger van verdachte, merkte op, dat verdachte het eerst gezegd heeft, aangifte bij de politie te zullen doen. Als hier inderdaad iets verkeerd gebeuld was, had ver dachte dit niet gedaan. Getuige: „Ook dat was een schijnbeweging van verdachte." De president constateerde, dat er in deze zaak blijkbaar heel wat schijnbewegingen zijn ge maakt! Nadat de curatrice in het faillissement van de bouwmij. als getuige gehoord was zij ver klaarde o.a. dat verdachte mogelijk financieel niet zoo precair gestaan heeft kwam een loodgieter uit Heemskeilc voor het getuigen- hekje. Hij vertelde eens groote ruzie met ver dachte te hebben gehad, omdat hij van hem geld had te vorderen en het niet kreeg. Ver dachte zou toen uit zijn mond hebben laten vallen, dat het verhaal over het verlies van de 19.000 heelemaal niet waar was. Een meisje, dat. geregeld dc keet op het bouw werk van de bouwmij. schoon hield, deelde me de dat zij op den dag, waarop het geld dan verloren zou zijn geraakt, in de keet is geweest. De beide mannen waren er ook en er lag geld op tafel, „een stapeltje rooie bankbiljetten". De bouwondernemer verklaarde dat dit de 800 was, die hij dien dag inderdaad van de bank had gehaald. Het meisje legde haar verklaringen zeer aar zelend af. Eerst een glas water van den deur waarder. een pepermuntje van mr. Drilsma en vele aanmoedigingen van den president konden haar er toe brengen iets te zeggen. Vervolgens werden brokstukken van brieven voorgelezen, waarin verdachte aan den geldschieter om geld vraagt en anders dreigt iets aan de politie te zullen verraden. De president vond deze brieven chantage en des te eigenaardiger, omdat ver dachte ontkent dat er iets verkeerds is gebeurd! Verdachte antwoordde hierop, dat hen in groo- ten nood zat en zelf niet meer wist wat hij deed. De Officier van Justitie vond dat zooveel nieuwe dingen in deze zaak, vooral door al die schijnbewegingen, waren naar voren gekomen, dat hij een nieuw onderzoek door den rechter commissaris verzocht. Mr. Drilsma verzette zich hiertegen, omdat verdachte al zoo lang in voor arrest zit en de rechtbank waes na raadkamer het verzoek af. Dan hield de Officier zijn requisitoir. Hij wees erop dat er veel onwaarschijnlijkheden en twij felachtigheden in deze zaak zitten. Kroonge tuige en verdachte staan iiinrecht tegenover elkaar. De Officier achtte echter het wettig en overtuigend bewijs geleverd. Verdachte heeft een groote knoeierij op touw gezet en daarom eisch te spr. anderhalf jaar gevangenisstraf. Verdach te heeft hoog spel gespeeld en dit verloren. De verdediger, mr. H. O. Drilsma, ging uit voerig de getuigenverklaringen na en vond het overtuigend bewijs niet geleverd. Hij conclu deerde tot vrijspraak. Verdachte zelf voegde hieraan toe, dat hij onschuldig is. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op 4 Februari as. Een jonge bloemenkoopman zat op een heer lijken Juli-dag te doen, wat een eigenschap des jongelings is, n.I. te vrijen met zijn meisje in het nieuwe prachtige park aan den Brou- werskolkweg in Blqemendaal. In alle eer en deugd en op klaarlichten dag! Een parkwachter kon dit blijkbaar niet velen en verschool zich achter een boschje om de minnenden te bespionneeren. De jongeling had hem echter in de gaten en omdat hem het ge- spionneer begon te vervelen stapten hij en zijn meisje op de fiets, die ze bij zich hadden. Ze reden echter op een voetpad, maar zoodra wandelaars hen daarop opmerkzaam maakten, stapten ze onmiddellijk weer af. Daar kwam echter de booze parkwachter te voorschijn en riep: „Nu heb ik je toch!" De jongelui kregen een bonnetje, maar waren zoo dom een verkeerden naam op te geven. Natuurlijk werden ze toch gesnapt en de kantonrechter veroordeelde beiden voor het rijden op een voetpad tot f 2 en voor het op geven van een valschen naam tot f 15 boete. Het meisje liet het er bij zitten, doch de jonge man kwam in hooger beroep. Voor de recht bank klaagde hij steen en been over den park wachter. „Met opzet hebben we lekker niets gedaan!" verklaarde hij. Alsof het nu een deugd geworden is. De officier van justitie was onvermurwbaar en vroeg bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. De bloemenkoopman wees er op dat hij een groote strop heeft gehad. Omdat zijn meisje niet in hooger beroep ging, werd haar vonnis definitief. Ter gelegenheid van het Koninklijk Huwelijk werd nu voor al dergelijke vonnissen gratie verleend en behoefde zij dus de boete niet te betalen. Verdachte ging wel in hooger beroep, zijn vonnis werd dus niet definitief en nu is hij de sigaar! De bekende kwakzalver Hendrik Jac. E. uit Amsterdam, die zich specialiseert op het ver- koopen van een geneesmiddel tegen tuberculose en zich in het algemeen voordoet als de ver drukte onschuld, had hooger beroep aangetee- kend en wel tegen het vonnis van den Hoorn- schen Kantonrechter, die hem tot f 200.boete of twee maanden hechtenis had veroordeeld. E. had aan iemand te Enkhuizen tegen betaling zijn geneesmiddel verkocht, met het gevolg, dat de betrokken persoon er natuurlijk niet beter van werd. Dit noemt de wet: onbevoegd uit oefenen der geneeskunde, maar het is, vooral bij tuberculose, een uiterst gevaarlijke kwakzal verij. Ieder, die maar eenigszins met tubercu lose op de hoogte is, weet, dat dergelijke ge neesmiddelen niets waard zijn en den patiënt er van af houden den juisten weg tot beterschap te zoeken, met al de gevolgen van dien. Verd. was niet voor de Alkmaarsche recht bank verschenen, maar had laten weten, dat hij uit noodzaak had gehandelde omdat de doktoren den patiënt z.g. niet konden helpen. De Officier zei, dat dit de gebruikelijke uit vlucht van kwakzalvers is en achtte het feit bewezen. Bevestiging van het vonnis was de eisch. Uitspraak 2 Februari. Als verdacht van verduistering, gepleegd in dienstbetrekking, stond hierna terecht de han delsreiziger Simon M. uit Oudorp, die indertijd reiziger was bij den oliehandel N.V. Stokvis te Amsterdam. Verd. was in die betrekking niet alleen belast met het verkoopen van de artike len der firma, maar ook met het innen van uitstaande posten. Verschillende van deze pos ten zou hij nu verduisterd hebben. Verd., die een heel netten indruk maakte, ontkende het ten laste gelegde ten stelligste. De firma had de gewoonte diverse posten, die door de klanten niet voldaan werden, van de provisie van verd. af te houden. Zij kreeg zoodoende zeer veel schuld bij verd., die, toen hij eenig geld voor de firma ontving, dit in zijn bezit hield, omdat hij met reden meende te moeten vree zen, dat hij bij het afdragen zelfs van dat geld niet zijn rechtmatig deel zou krijgen en ook niets terug zou ontvangen van hetgeen hij nog te goed had. De firma was volgens verd. er op uit, hem onmogelijk en zijn tegenwoordige goede betrekking afhandig te maken. Om zijn bewe ringen te staven liet onze handelsreiziger ver schillende papieren zien, die blijkbaar zooveel indruk maakten, dat de Officier afzag van het verhooren der vele getuigen en vrijspraak vroeg. Verd. zag heel verstandig ook af van het verdere verhoor en de Rechtbank deed on middellijk uitspraak en sprak verd. in alle op zichten vrij. Deze uitslag zal de firma wel tegengevallen zijn. Mm* mikmlm 1,H' Jg «Km M - Nu de oude klapbrug en het Brughuis te Maarssen zijn gesloopt, is ook de luiklok weer voor den dag gekomen, welke naast het Brug huis hing en geluid werd bij het afvaren der schuiten op Amsterdam en Utrecht. Het was consigne voor den brugwachter „den bengel bij het afvaren der schuyten behoorlyk op zyn tyd te trekken." Deze „bengel" nu of luiklok heeft bijna 2 eeuwen lang dienst gedaan. Het opschrift van het klokje, dat 0.37 M. diam. heeft, luidt: „Me fecit Amstelredamia 1732". We vernemen dus hier wie de maker is, n.I. „de stad Amsterdam heeft mij gemaakt 1732". De lezer moet weten dat de stad Amsterdam een eigen klok- en geschutgieterij bezat, welke meer dan 200 jaar allerlei werk heeft geleverd. Deze „Clockgietery" op de Baengraft had ver schillende directeuren, die soms ook op de klok ken genoemd worden, aan wie de stadsgieterij verhuurd was, o.a. Claude Fremy, Jan Albert de Grave, Claes Noorden, Nicolaas Muller en Cyprianus Crans. Behalve bovengenoemden brug- bengel heeft de stad Amsterdam ook geleverc de elevatieklok in de R.K. kerk te Maarssen (diam. 0.30), welke bij de opheffing geluid wordt. Deze draagt het opschrift „fecit Amstel- dam 1723". Ook de oude brandklok aan de Ach terstraat met het opschrift: Anno 1759 „Soli Deo Gloria" was vermoedelijk uit deze gieterij afkomstig, evenals de kleine luiklokjes op de buitenplaatsen Herteveld, Vechtoever, Goude- stein, enz. In 1755 werd de Amsterdamsche Stadsgieterij verhuurd en in dien tjjd werkte daar óf voor eigen rekening óf voor rekening van huurders de klokgieter Pieter Seest, een man van wien in binnenland en zelfs in Denemarken, een 40- tal klokken bekend zijn, gegoten tusschen 1756 en 1789. Toen in 1771 de Stadsregeering de gieterij weer in eigen beheer had genomen, werd Pieter Seest de eerste gieter, die den titel van Directeur voerde en tot 1781 in functie bleef. Hij goot in 1763 de oude klok van de Nederl. Herv. Kerk te Maarssen, welke tot opschrift heeft: „Pieter Seest Amstelodami me fecit anno 1763". Een kleiner klokje (diam. 28 c.M.) van dezen gieter bestaat nog te Maarssen op het huis der fam. van Rijn op Ganzehoef. Hier lezen wij: „Anno 1771 me f^cit Pieter Seest Amstelodami." De nauwe band met Amsterdam, het druk verkeer tusschen Maarssen en de Hoofdstad zal oorzaak zijn, dat deze klokken te Amsterdam werden vervaardigd, evenals loo- den pompen ook aldaar werden gegoten reeds in 1650. In het jaar 1818 werd na een bestaan van 204 jaren de Amsterdamsche stadsgieterij gesloten en de inventaris verkocht. Uit deze gieterij zijn de genoemde klokken te Maarssen afkomstig. Ondanks de felle koude en den snerpenden wind heeft op het nog gedeeltelijk met sneeuw bedekte V.U.C.-terrein het bijna volledige Ne- derlandsche elftal, dat a.s. Zondag tegen Duitschland zal spelen, Woensdagavond voor de laatste maal getraind. Onder leiding van Bob Glendenning werden de gebruikelijke oefeningen gemaakt, terwijl de leden van de keuze-commissie zich op tempe ratuur trachtten te houden door een partijtje sneeuwballen gooien. Teruggekomen in het gezellige, warme club huis, waar ook de bestuursleden van den K. N. V. B., de heeren Lotsy en Lamey aanwezig wa ren, hield de voorzitter van de keuze-commissie de heer H. J. Herberts een kort opwekkend speechje tot de spelers. „Wij hebben tegen Duitschland nu 5 wedstrij den gewonnen, 4 verloren en 5 gelijk gespeeld, aldus de heer Herberts, Duitschland zal alles er wel op zetten om de balans in evenwicht te brengen, wij moeten daar alle pogingen tegen over stellen om onzen voorsprong te behouden. Spéciaal van Spaendonk, die Zondag a.s. voor het eerst in het Nederlandsch elftal zal uitko men heette de heer Herberts nog welkom. En ook richtte hij zich met een woord van dank tot Anderiessen, die ondanks het kleine geschil met de keuzecommissie, besloten had, zijn sportbroeders in den zwaren wedstrijd van a.s. Zondag niet in den steek te laten. De directie van het stadion Feijenoord N.V. te Rotterdam verzoekt ons mede te deelen, dat de officieele opening van het stadion Feijenoord definitief is vastgesteld op 13 en 14 Maart e.k. Arsenal uit Londen heeft zich definitief be reid verklaard op 14 Maart in Rotterdam te spe len. Met de betreffende voetbalorganisatie wordt een bespreking gevoerd over de tegen partij, die, naar men hoopt, zal bestaan uit een elftal van voldoende beteekenis, om aan de ontmoeting met Arsenal het karakter van een evenement te geven. Bhoudens de goedkeuringen van Gedep. Sta ten van Noord-Holland en van de N.W.U. zal de Amsterdamsche wielerclub T,e Champion op 28 April a.s. wederom de Ronde van Purmerend als internationalen wegwedstrijd organiseeren. Het gemeentebestuur van Purmerend heeft reeds zijn volle medewerking toegezegd. In „Het Hof van Holland" werden bovenge noemde wedstrijden voortgezet. De uitslagen luiden als volgt: Clubkampioenschappen 19361937. Hoofdklasse: H. van Lunenburg Jr. remise met P. G. van Engelen. Tweede klasse: E. Stammis wint van J. Merts; J. H. Meure wint van J. Helmer. Voor de hoofdklasse competitie van den Ned. Dambond (district Noord-Holland) speelde de Damclub „Haarlem" I te Den Helder tegen de Heldersche Damclub I. De uitslag luidt als volgt: Heldersche Damclub IDamclub „Haarlem" I. 1 J. StollH. W. Zitman 1—1 2 P. J. SmolenaarsF. A. Berkemeier 0—2 3 D. C. W. Rab—Th. van Wamel 1—1 4 S. SimonseC. v. d. Werff 11 5 A. A. BremerP. Mollema Sr. 02 6 A. J. José—G. P. Heek 0—2 7 P. W. KwastP. van Wamel 1—1 8 C. GoedegebuurP. Mollema Jr. 20 9 W. Wieren—G. P. Roet 2—0 10 S. SlortA. P. de Zwart 02 Totaal 8—12 Gelijktijdig speelde de Damclub „Haarlem" II te Den Helder tegen de Heldersche Dam club II. De Haarlemmers wonnen met 515. Te Castricum speelde voor de eerste klasse competitie van den Nederlandschen Dambond (district Noord-Holland) de Haarlemsche Dam club II tegen de Castricumsche Damclub I. Uitslag 515 voor Haarlem. De eerste nacht van den Sterrit naar Monte Carlo heeft op de verschillende deelen van het Europeesche front voor onze landgenooten een gunstig verloop gehad. Volgens telegrammen, die ons bereikten door bemiddeling van de K.N.A.C., zijn de équipes dr. J. J. Sprenger van Eyk en ir. A. Paulen met Lincoln Zephyr, G. Zeehuizen en J. der Kinderen met B. M. W. en B. J. T. van der Hoek met Packard op tijd de controle te Napels gepasseerd. Alle land genooten hebben het 576 K.M. lange traject ReggioNapels in goede conditie afgelegd. Om streeks zeven uur in den morgen werd de reis naar Rome voortgezet, op 236 K.M. afstand van Napels gelegen. Uit Oslo werd gemeld, dat het gedeelte Kris- tiansandOslo niet zooveel moeilijkheden voor de ralley-rijders heeft opgeleverd als het traject tusschen Stavanger en Kristiansand. De équipe van Beeck Calkoen, mr. Lamberts Hurrelbrinok en K. Ton met Ford en de Buick-rijders Ja cobs en de Boer zijn op tijd bij de controle in do Noorsche hoofdstad gepasseerd, de eersten om 7.08 uur, de laatsten om 7.24 uur. De Lincoln Zephyr-équipe van den heer en mevrouw Buiskool hebben Kristiansand kunnen bereiken, doch waren ver over tijd door de con trole gegaan. Zij begaven zich nog op weg naar Oslo, doch na 25 K.M. staakte men den strijd en werd naar Kristiansand teruggekeerd. Van daar zullen onze landgenooten de boot naar Frederikshaven nemen. Met de Umea-rijders gaat alles naar wensch. Van Sundsvall werd over Gaevle naar Stock holm gereden, waar onze landgenooten onge veer tegelijkertijd aankwamen, omstreeks half acht in den morgen. Van Stockholm werd de reis voortgezet naar Linkoping op 220 K.M. af stand der Zweedsche hoofdstad gelegen. Met de Nederlandsche équipes, die van Cornelius en van Rossum met D.K.W., Bakker, Schut en Mutsaerts met Lincoln Zephyr, Habnit met Ford en Gatsonides en Sanders met Hillman, is alles wel. Tenslotte kunnen we nog mededeelen, dat de équipe van Van Strien met Ford Kaunas is ge passeerd en thans op weg is naar Konings bergen. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) GENÈVE, 27 Jan. (Havas) Tijdens de besloten zitting van den Volkenbondsraad verklaarde Eden, de rapporteur inzake Danzig, dat de commissie van drie besloten heeft voor het ambt van Hoogen Commissa ris van Danzig voor te stellen vice-admiraal De Graaff. Hij hoopte, dat deze de benoe ming zou aannemen. Indien vice-admiraal De Graaff weigert, stel de Eden voor de benoemingskwestie over te laten aan den president van den Raad, de commissie van drie en een vertegenwoordiger van Polen. De Volkenbondsraad nam dit voorstel van Eden aan. Het geschil tusschen Spanje en Chili inzake het asylrecht der Madrileensche ambassades en consulaten zal te Londen worden, besproken tusschen den Spaanschen gezant aldaar en de gezanten te Londen van die mogendheden, die het asylrecht te Madrid uitoefenen. -•*«©»- Woensdagmiddag is op de alg. begraafplaats te Schiedam ter aarde besteid het stoffelijk hulsel van den bü de vliegramp in Noord Frankrijk om het leven gekomen mecanicien J. Maltha. Aanwezig waren o.m. de heeren A. D. v. d. Knaap, J. J. Krants en C. F. Krause, namens de N.L.S.. D. H. Reinders, namens Ypenburg en de Haagsche Aeroclub, D. v. Driel van Wage- ningen, namens de K.L.M., J. F. Ritstein, na mens het personeel der K.L.M., C. E. van 't Groenewoudt, namens de Koolhoven Vliegtui- genfabrieken en S. Hendriks Jansen, luit. ter zee tweede klasse. Nadat de kist, gedekt door de nationale drie kleur en bedolven onder een groot aantal kran sen, in de kapel was geplaatst sprak de heer W. van Alphen eenige woorden van afscheid namens den raad van beheer van de N. L. S. Vele rampen hebben in den laatsten tijd de luchtvaart getroffen, zeide spr., en ook hier moeten wij het hoofd buigen voor het schrij nende leed, dat de ouders on de aanstaande bruid getroffen heeft door het ongeluk Maltha overkomen. De chef-instructeur bü de N. L. S., de heer SchmidtCrans, sprak woorden van waardee- ring voor den gestorven kameraad en wees op de leergierigheid van den makker, die in kor ten tijd tot een rechtgeaard mecanicien was gegroeid. Na deze korte toespraken werd de kist ten grave gedragen, warbij de instructeurs van de N. L. S. Hellingman, Capello, De Vaal en Van Vliet als slippendragers fungeerden. Nadat de kist in de groeve was neergelaten, dankte een familielid voor de belangstelling. TOKIO, 27 Jan, Geruimen tijd terug werd uit Japan bericht, dat de Keizer wederom den dichtwedstrijd had aangekondigd, welken hij jaarlijks pleegt uit te schrijven. Ditmaal had de Keizer als verplicht onderwerp voor het ge dicht gekozen een ontboezeming over een „Boerderij in de sneeuw". Japan is heel ver weg en het is moeilijk van hier uit te beoordeelen in welke mate Japan- sche dichters waardevolle inspiraties kunnen vinden op het thema „Boerderij in de sneeuw", wanneer dit verplicht is, en op tijd, en volgens welke andere voorwaarden dan ook moet wor den ingezonden. Een feit is, dat de Keizer, wat het aantal inzendingen betreft, wederom een groot succes heeft geboekt. Niet minder dar 41.496 gedichten zijn ingestuurd en de „Boer derij in de sneeuw" zal voor de jury wel tot één der verschrikkelijkste moderne martelwerktui gen geworden zijn. Tenslotte heeft men zeven gedichten uitgekozen, welke den naam van „de beste" zijn toebedeeld. Twee dezer frigidaires werden door vrouwen samengesteld. De dichtwedstrijd van de Avro, met 22 in zendingen, wordt door deze feiten wel zeer in de schaduw gesteld! Woensdagmiddag heeft de minister van Soc. Zaken, mr. M. Slingenberg, het bedrijf van de N.V. Waterleidingmaatschappij Zeeuwsch-Vlaanderen officieel in gebruik gesteld. Tegen half twee had zich in het hoofdgebouw van het pompstation te St. Janssteen een groot aantal genoodigden verzameld, onder wie de Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. Nadat de heer B. A. Th. M. Truffino, burge meester van Hulst, het gezelschap had welkom geheeten, gaf, de directeur der maatschappij, ir. G. P. M. Dikötter een technische uiteenzetting van het nieuwe bedrijf. Spr. deelde mede, dat thans vijf gemeenten in Oost-Zeeuwsch Vlaan deren van drinkwater worden voorzien, omvat tende 28.000 inwoners. De totale kosten van alle werken tezamen inclusief den aankoop van de terreinen van de waterwinplaats, bedragen f 1.180.000. Met uit zondering van de stalen buizen ter waarde vau f 300.000 en enkele onderdeelen van de electri- sche installatie is uitsluitend Nederlandsch fa brikaat toegepast. Hierdoor is een bedrag van rond f 400.000 aan de binnenlandsche industrie ten goede gekomen, terwijl in Zeeuwsch-Vlaanderen zelf in totaal rond f 250.000 aan arbeidsloon kon worden uitgekeerd. Mr. P. Dieleman, lid van Ged. Staten van Zeeland en lid van den raad van commissarissen der Waterleidingmaatschappij, ging vervolgens de geschiedenis na van de totstandkoming van het bedrijf, welke een periode van dertig jaar omvat. Hierna heeft de minister van Sociale Zaken, mr. M. Slingenberg, het bedrijf na een korte rede in werking gesteld. Het gezelschap woonde ook de onthulling by van een gedenksteen, door den Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. Deze hield hierbij een rede en bood de Waterleidingmaatschappij namens het provin ciaal bestuur zijn gelukwenschen met de opening van het nieuwe bedrijf aan. VATICAANSTAD, 27 Jan. (Havas.) De ëe' zondheidstoestand van den Heiligen Vader blijft bevredigend. Sedert gisteren wordt de Zieke be handeld met een bestralingsapparaat, hetwelk den bloedsomloop vergemakkelijkt. Hedenochtend heeft Z. H. de Paus Kardinaal Pacelli en Mgr. Mercati, den prefect van de Vaticaansche bibliotheek, ontvangen. Toen Dinsdagavond de postboot de „Wadden zee", die den dagelijkschen dienst tusschen Nes en Holwerd onderhoudt, op den gewonen tijd met tien passagiers en post van drie dagen kon vertrekken, meende men dat het isolement van Ameland zou zijn opgeheven. Op vijftig Meter afstand van de pier te Hol" werd geraakte de boot echter in het ijs vast, zoodat men den geheelen nacht op de Wadden heeft moeten doorbrengen. Pas Woensdagochtend om half 12 heeft men passagiers en post met de sloep te Holwerd aan land kunnen zetten. De boot kan tengevolge van ijsgang en lageh waterstand op de Wadden de terugreis nie aanvaarden. Men heeft thans bereikt, dat passagiers van Ameland, alsmede de post van drie dagen, °P den vasten wal zijn. Ameland is echter reeds vier dagen va» nieuws- en familieberichten verstoken. FLINT, (Michigan) 27 Jan. (Havas). In de Staten Indiana en Michigan hebben 40.00" werklieden van de Chevroletfabrieken den ar beid hervat. De werklieden der andere fabrie ken van de General Motors Corporation, °n' geveer 80.000 in getal, weigeren nog steeds de fabrieken te ontruimen. De gedeeltelijke werk hervatting is zonder incidenten geschied. WARSCHAU, 27 Jan. In de Poolsche hoofd stad lijden meer dan 100.000 menschen griep. De ziekenhuizen zijn overvol en heeft 150 dokters en 50 apothekers in ext dienst genomen. Talrijke scholen zijn geslote De Enschedesche koopman S. W. is regel overtreding van de Wet, houdende regeling treffende het uitverkoopen en opruimen vonnis van 7 October 1936 door den Kant° rechter te Almelo ontslagen van rechtsverv ging en vrijgesproken. eI Van dit vonnis is het O. M. echter in ho°& beroep gegaan bij de Rechtbank. rëP' Verdachte is ten laste gelegd aan zijn yj teele briefkaarten te hebben verzonden, wa.^eia met het oog op de wettelijk vastgestelde W ef- voor seizoenopruiming vijf voorkeurdagen w fl den aangekondigd en wel voorafgaande aan wettelijk vastgestelden opruimingstijd in in maand Juni 1936. Een en ander wordt geacm strijd te zijn met de wettelijke voorschrift® Verdachte gelooft niet, dat dit laatste het-y. val is en zegt, dat wat hij gedaan heeft firma's van heel Nederland gedaan wordt. De Pres.: Als iemand op die dagen komt geen kaart toont, gelden daar dan ook de zondere prijzen voor? Verdachte: Neen. De Officier van Justitie komt in zijn sitoir tot de conclusie, dat het primair ten gelegde niet aanwezig geacht moet evenmin het subsidiair, echter wel het te ten laste gelegde en eischt daarom tegen r. dachte 5 boete of 5 dagen hechtenis met nietiging van het vrijsprekend vonnis. Uitspraak over 14 dagen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4