MAAR: '/j v. E 'EEMEN ZIJN IDEAAL O MARIA-STICHTING Vandervelde afge treden Haarlem, 28 Jan. EEN KOOL IS EEN KOOL KOLEN VAN Centrale Tandheelkundige Kliniek Kunsttanden en Gebitten ZIEKENFONDSTARIEF Kort en volledig DONDERDAG 28 JANUARI 1937 De benoeming van Katholieken VAN ONZE RECHTBANK Politieke vechtpartij Beleediging van het gezag De Jamboree-vertegen woordiger' Talrijke dokters opgelicht De vestigingswet en Haarlem B. en W. stellen voor, het voorste1 van Dam niet aan te nemen, daar deze zaak thans door het Rijk verzorgd wordt Piano-recital Niqolai Orloff Programma van de Haarl. Radio Centrale op Vrijdag 29 Jan. „St. Raphaël" IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK EEN WARENHUIS BENADEELD Vrouw staat voor het Hof terecht SCHOUWTJESLAAN 23 SNEEUW EN IJS Vinnige koude vergalde veel Aanbesteding Spoedeischende raadsvergadering BURGERLIJKE STAND R.K. HAARL. VOETBALBOND (District Haarlem v. d. D.H.V.B.) De socialist Wauters volgt hem op GESTOLEN KAAS WORDT DUUR BETAALD Zes maanden gevangenisstraf AGENDA Bioscopen 29 Januari Bioscopen INSTELLINGEN UIT DEN OMTREK Brandje op een schip SCHORSING VAN DE BOCK TEN EINDE Gestraft voor den tijd van de tijdelijke schorsing Giften voor pater W. de Rooij S.M.A. AUTOMOBILISME Sterrit naar Monte Carlo Men nadert het eigen land DOOR DE KOUDE BEVANGEN Oude man even later overleden BENNEBROEK RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN STAD Reeds vele malen hebben wij onze lezers op de achterstelling van katholieken bü benoe mingen in openbare functies' gewezen. Ook in °hze onmiddellijke omgeving hebben de katho lieken in dat opzicht alle reden tot klagen. Hier 15 geen sprake meer van onwillekeurige ver gissingen, hier ontbreekt klaarblijkelijk de goe de wil om een onrecht te herstellen; hier werkt de eeuwenlange achteruitstelling van de katho lieken in het openbare leven na; op dit punt hebben de katholieken hun emancipatie nog hiet bereikt. Wij mogen het een gelukkig verschijnsel ach ten, dat allerwege in katholieke kringen op deze onrechtvaardigheid de aandacht wordt ge vestigd. Vooral in ambtenaarskringen wekt deze toestand verontwaardiging en week in week dit U b.v. de Alg. R. K. Ambtenarenvereeniging bezig met het publiceeren van cijfers, waaruit de achterstelling der katholieken blijkt. Een kras staaltje weet „De Maasbode" te ver tellen. We hebben ons veroorloofd, schrijft het blad, de vraag te stellen, of het waar is, dat bij de jongste benoeming van onderwijs-inspecteurs een gepromoveerde katholieke sollicitant van erkende bekwaamheid gepasseerd werd. Tot onze verbazing gewerd ons daarop van Vooraanstaande zijde de vraag, wie die sollici tant wel was, want de desbetreffende minister Vdst daar niets van. Als de lezer nu weet, dat deze sollicitant een kleine dertig jaar bij het middelbaar- en voor bereidend hooger onderwijs werkzaam is; dat hij jaren lang volkomen belangeloos en zonder Öaarvoor zelfs ooit de geringste onderscheiding te hebben ontvangen, onderwijs van advies diende voor de examens; dat hij leerboeken schreef en den heelen tak van het te inspec- teeren onderwijs doos. en door kent, zoodat geen redelijk mensch aan zijn benoeming twijfelde, bat hij ook zelf bij den minister is geweest, dan Saat toch de lamp uit, als diezelfde minister Verklaart, zulk een sollicitant niet of nauwe lijks te kennen. Het is wel waar, dat die sollicitant maar een katholiek is, doch zulk een ministerieele hou ding is ons toch wat te gortig en ware wellicht hij de behandeling der onderwijsbegrooting in he Eerste Kamer nader te toetsen. Hetzelfde blad vertelt nog een ander geval. tk>or den minister zijn boekwerken opgegeven, welke voor de studie van paedagogie kunnen Worden geraadpleegd. Er staat geen enkel boek werk van (9tjh katholiek bij. Wel-staan op die 'hst Spranger en Melimand en de onvermijde lijke heer R. Casimir, die dezer dagen nog zoo Vreemd over het bijzonder onderwijs insinueer de, en de heer dr. A. de Vletter, die principieel katholieke leerkrachten weerde van een open baar instituut, en nog een hcele reeks andere auteurs. Er staat één geloovige protestant op de lijst; de katholieken tellen gewoonweg niet mee. „Deze lijst is zeer neutraal en ongetwijfeld af komstig van den kant van het nutsseminarium Paed. Studiën", schrijft het „Weekblad" van Eonaventura en de redactie somt dan een heele rééks katholieke auteurs op. Wat betreft het achterstellen van katholie ken schijnen de niet-katholieken elkander al ^er gemakkelijk te vinden. Misschien komt dat vOort uit de onbestemde vrees, waarvan Ds. hingbeek zich de spreekbuis maakt, Ds. Ling- bcek, die nog eergisteren in de Tweede Kamer Waarborgen eischte „tegen overheersching door de katholieken". Hoe het zjj, de katholieken dienen zich te verzetten tegen het etiquet van 'weede rangsburgers, dat een zeker deel van Nederland op hen wil drukken. Het is een on derdeel van den eeuwenlangen strijd om de vrijheid, dien wij hebben moeten strijden. Wij staan aan den vooravond van onze ver kiezingscampagne. Het zou ons niet verwonde ren. als deze kwestie bij die gelegenheid zeer dvuk besproken zou worden. Nu het tachtig jaar geleden is, dat de Bisschoppelijke hiërar- chie in Nederland werd hersteld, wordt het tijd, dat de katholieken de vele burgerrechten, die volgens de Grondwet hebben, ook krijgen toebedeeld. uws Bij Chopin dezelfde karakteristieke inter pretatie: een soepelheid en een kleur van phe- nomenale distinctie, een innigheid en een con centratie, die bewondering wekken. Het Scherzo in cis moll en de Ballade in F-dur blonken hierin al bijzonder uit. En wat een prachtige verteltrant vooral in de laatste: welk een rus tige geconcentreerdheid! We zouden bijna vergeten de ontzaglijke tech nische vaardigheid te memoreeren, waarmee de pianist de geweldig moeilijke Variaties van Brahms over een thema van Paganini vertolkte, en welke hem dan ook een langdurige ovatie bezorgde. Het enthousiasme nam minder pret tige vormen aan, toen, in strijd met de ge woonte, na elk der Chopin-werken geapplaudis seerd ging worden, zoodat de meester telkens opnieuw weer uit de eenmaal geschapen sfeer en stemming gerukt werd. Men moge leeren, in het vervolg slechts na elk afgerond geheel, en niet na elke afzonderlijke compositie, te applaudisseeren. Want ook voor den ernstigen hoorder is het verbreken der gewekte spanning hinderlijk. Hoeveel te meer natuurlijk voor den interpreteerenden kunstenaar zelf, die dan tel kens weer moeite heeft om zich te concentree- ren. De steeds meer naar het virtuoze neigende werken van Ravel, Rachmaninoff en ten slotte van Dohnanyi besloten dezen heerlijken avond, waarvoor den eenvoudigen kunstenaar luid en herhaald applaus ten deel viel, waarop hij met een tweetal Chopin-toegiften reageerde. J. S. Na het ontbijt vond de huldiging plaats van tien jubilarissen welke 25 jaar lid van de afdee- ling of van St. Raphaël waren. Verder voerde nog het woord de weleerw. heer P. J. de Wit als geestelijke adviseur, de heer Castricum, voorzitter der Standsorganisatie, en lest best volgde een pittig woordje door Pater de Rooij. Heden, Donderdag, wordt de feestavond ge houden in gebouw St. Bavo met medewerking van het Duo Hofmann. Op 6 October J.I. raakten colporteurs van „Volk en Vaderland" in de Groote Houtstraat bij de Anegang slaags met politieke tegenstan ders. Daarbij kreeg een 21-jarige metselaar, die stond toe te kijken, een klap met een ploerten- dooder op zijn hoofd, waardoor hij bloedend werd gewond. Als verdacht van deze mishan deling stond een Zandvoortsche N.S.B.-er voor de Haarlemsche rechtbank terecht. De Officier van Justitie eischte 14 dagen ge vangenisstraf. Het vonnis luidde conform. Voor de Haarlemsche rechtbank stond we gens beleediging van het openbaar gezag een Hagenaar terecht. Hij zou als spreker op een openbare anti-militaristische vergadering te IJmuiden op 5 November j.l. van de politie ge zegd hebben, dat zij zich voor Judaswerk laat gebruiken en dat de Justitie klassejustitie is, omdat de rechterlijke ambtenaren uit de be zittende klasse komen. De eisch luidde 3 maanden gevangenisstraf. De uitspraak was 6 weken gevangenisstraf. Een 43-jarige advertentiereiziger uit Haar lem stond terecht wegens oplichting. Hij had aan een groentenhandelaar uit Haarlem ver teld, dat hij een vertegenwoordiger van de Com missie voor de voedselvoorziening van de Pad vindersjamboree 1937 was en dat de groenten- handelaar 75 pCt. kans had in aanmerking te komen voor de leverantie van fruit, mits hij eerst een advertentie van f 13.zesmaal zou plaatsen in een padvinderscourant. De Officier van Justitie eischte twee maan den gevangenisstraf. De rechtbank besloot eerst een reclasseerings- rapport in te winnen. Een 40-jarige inwoner van Amersfoort had in het tijdvak van 1 April1 Augustus 1936 van Haarlemsche dokters opdracht gekregen kwi tanties te innen, welke moeilijk inbaar waren, Inderdaad heeft de man een reeks kwitanties geïnd, loopende van 'n minimum van f 16.20 tot een maximum van f 530.50, totaal voor f 1100.- doch het geld nooit aan zijn opdrachtgevers af gedragen. De eisch was 1 jaar gevangenisstraf m. a. v. voorarrest. De rechtbank maakte er van 9 maanden met aftrek van voorarrest. Reeds in Juli 1936 diende het raadslid Mr. L G. van Dam een verordening in tot beperking van de vestiging van nieuwe winkelzaken. Hier in stond o.a. als artikel 1: „Het is verboden in de gemeente Haarlem een winkelzaak te exploi- teeren, zonder voorafgaande schriftelijke ver gunning van B. en W." Een nader voorstel van den heer van Dam om een spoedig prae-advies van B. en W. uit te lokken, werd na eenige gedachtenwisseling in den Raad met 288 stemmen verworpen. Hoe wel de moeilijkheden van den Middenstand verschillende keeren in openbare bespreking kwamen, werd het vraagstuk der ordening van het winkelbedrijf nog nimmer principieel be handeld. Het Gemeentebestuur wenschte eerst de beschikking te hebben over de adviezen der belanghebbende organisaties, in verband waar mede begin Februari van het vorig jaar een vragenlijst aan de betrokkenen werd gezonden. In een raadsstukje gaan B. en W. thans een en ander na en herinneren aan de behandeling van het ontwerp Vestigingswet Kleinbedrijf, dat in de Tweede Kamer reeds is aangenomen. Ervaringen elders hebben geleerd, dat prac- tisch van een plaatselijk ingrijpen weinig re sultaat mocht worden verwacht. Een dergelijk besluit van de Gemeenteraden van Bussum en Hillegersberg werd onmiddellijk na het besluit van de Tweede Kamer door de Kroon vernietigd. B. en W. hebben dan ook gemeend goed te doen het voorstel-Van Dam voorloopig te moe ten laten rusten en te moeten overlaten aan de prudentie der Rijksregeering. Indien de Eerste Kamer het wetsontwerp thans ook goed keurt is de zaak tot klaarheid gekomen en is deze aangelegenheid definitief Rijkszaak. In deze omstandigheden kunnen B. en W. vanzelfsprekend dan ook geen aan leiding vinden om den Raad te adviseeren het voorstel-Van Dam aan te nemen. Met de uitkomsten der gehouden bedrijfstel- ling, welke voor dit vraagstuk van beteekenis is gebleven, zal de Raad binnenkort in kennis worden gesteld. Voor de Vereeniging „Kunst aan het Volk" gisterenavond de Russische pianist Nicolai r^off een piano-recital in oen Stadsschouw burg. Re naam van dezen grooten onder de grooten 'ond er borg voor, dat dit een selecte avond Jou worden van hoogstaande kunst, van ver- Hlhd musiceeren, en we zouden eigenlijk kun nen volstaan met de simpele mededeeling dat ondanks het gure winterweer toch nog talrijke publiek heeft kunnen genieten van zeldzaam volmaakte interpretatie van een 'tgebreid en fraai programma. Maar men ver engt toch enkele kenmerkende bijzonderheden ah het spel van dezen begenadigden kunste- ■J^r. ze mogen dan hier volgen, waarbij we ds zullen beperken, omdat er eigenlijk slechts ed kwalificatie past voor het spel van dezen Ss-echten pianist: meesterlijk. Het programma vermeldde achtereenvolgens *erken van Franck, Scarlatti en Brahms, vóór-, com j. ->positie van Chopin, Ravel, Rachmaninoff en °hr,anyi na de pauze. Al lijkt de volgorde er eerste helft gewild, toch was ze in haar d Werking zulks niet. En het was heel goed azien van den kunstenaar om door de rustige yl,ziek van den ouden Franck zich de noodige t,,6er en aandacht te scheppen. De voor Clave- hi bei geschreven sonates van Scarlatti in G in E-dur vielen daarna volstrekt niet uit toon. Het was bewonderenswaardig, hoe j aa'i de pianist het karakter van het oude j^strument in zijn toucher wist weer te geven. kjaar had zijn aanslag den eenigszins drogen qeank, de eenigszins houtige gebrokenheid, zon- s J" daarbij in te boeten aan kleurgevoeligheid gevoel voor evenwicht. Want dit zijn mee voornaamste kwaliteiten, welke ook in de te h werken' naast een alles beheerschende jCnniek, het wenriyk superieure spel van dezen d'st kenmerken. Progr. I: Hilversum II. Progr. II: Hilversum I (Huizen). Progr. III: 8.00, 9.05 en 9.20 Keulen. 10.10 Deutschl.sender. 11.20 Keulen. 12.20, 12.50, 12.51, I.20, 1.30 en 1.50 Brussel Vlaamsch. 2.20 Diver sen. 2.55 en 4.20 Parijs Radio. 5.20, 6.20 en 7.05 Keulen. 7.20, 7.30 en 8.20 Berlijn. 9.20 Droit- wich. 9.40 Weenen. 10.50 Berlijn. 11.20 Diver sen. Progr. IV: 8.00, 8.20, 8.30, 8.40, 8.45 en 9.00 Brussel Vlaamsch. 9.20 Diversen. 10.35, 10.50 II.05 en 11.50 London Regional. 12.05 en 12.35 Parijs Radio. 12.50, 1.35, 2.20, 3.05, 3.35 en 4.05 London Regional. 4.20, 5.35, 6.20, 6.45, 7.20 en 7.40 Droitwich. 8.40 Diversen. 10.50, 11.20 en 11.50 Droitwich. F'rogr. V: 8.007.00 Diversen. 7.008.00 Eigen gramofoonplatenconcert. ACCORDEON. 1. Saddle your blues to a wild mustang, Gypsy Accordeon Band. 2f. Please be lieve me, London Piano Acc. Band. 3. Alone, Gypsy Accordeon Band. 4. Poor little Angeline, London Piano Acc. Band. 5. Reine de Musette Orchestre Musette. 6. The Apache dance, Scott Wood. 7. Je m'en fous, Orchestre Musette. 8. La Paloma, Scott Wood. BOSWELL SISTERS: 9. Dinah, Boswell Sisters. 10. The lonesome Road, idem. 11. Alex. Ragtime Band, idem. 12 Going Home, idem. PIANOMUZIEK: 13. Piano Medley, Feter Kreuder. 14. Piano Medley, Charley Kunz. 15. Piano Medley, Fred Stein. 8.0012.00 Diversen. Zondag hebben de leden van St. Raphaël af- deeling Haarlem een H. Mis bijgewoond in de kapel der Eerw. Zusters aan den Zijlsingel. De H. Mis werd opgedragen door den Weleerw. Pa ter W. de Rooij. Na de H. Mis werd in gebouw St. Bavo het ontbijt gebruikt waaraan plm. 80 leden en eeni ge dames aanzaten. In het welkomstwoord richtte de heer Velt- man, voorzitter van de afdeeling zich bijzonder tot Pater de Rooij, zoon van een der trouwste leden der afdeeling. Een 41-jarige vrouw uit Santpoort heeft voor het Amsterdamsche Hof terechtgestaan, ver dacht van heling van goederen, gestolen uit een warenhuis te Haarlem. De vrouw, wier dochter als winkeljuffrouw" in de zaak werkte, kreeg: wanneer zij daar „inkoopen" kwam doen van vijf winkelmeisjes „cadeautjes". Winkelgoederen van allerlei soort werden haar voor haar doch' ter en haar medeplichtigen zonder betaling- ter hand gesteld. De meisjes zün wegens diefstal door de rechtbank te Haarlem veroordeeld; zij berustten in hun vonnis. De vrouw, die tot zes weken gevangenisstraf werd veroordeeld, kwam in hooger beroep. De procureur-generaal Mr. Dr. D. Reilingh was van meening, dat er aanleiding voor een voorwaardelijke veroordeeling was. Spr. requl reerde bevestiging van het vonnis en verd. veroordeeling tot een voorwaardelijke straf van zes weken. Hedenmorgen trad onze stadgenoot dr. A. A. P. J. van Tetering, zoon van het R.K. raadslid, den heer P. J. M. van Tetering, in het huwelijk met mej. Truus Lamp. Hierboven een kiekje bij de kerk van de H.H. Elisabeth en Barbara in de Paul Kru gerstraat De vrij strenge vorst heeft veroorzaakt, dat het vanmorgen op verschillende plaatsen in de buitenwijken zeer glad en dus gevaarlijk was Zand heeft echter spoedig een eind aan dit gevaar gemaakt. Verschillende ondergeloopen tennisbanen, ook te Heemstede, konden van morgen bereden worden. De ijsbaan St. Moritz aan de Amsterdamsche Vaart berichtte ons hedenmorgen, dat de poorten geopend zijn en dat men een baantje kan maken. De baan „De Volharding" te Heemstede achtte men morgen berijdbaar. Veel aardigheid was er echter niet aan, want de vinnige koude maakte verblijf op de schaat sen niet bijzonder aangenaam. Op den Dennenberg te Groenendaal viel de 16-jarige N. J. Laurens bij het sleeën. Zijn borstkas werd even geraakt, zoodat hij per rijwielbrancard naar zijn woning moest worden vervoerd. Het Provinciaal bestuur van Noordholland heeft te Haarlem aanbesteed: Het aanbrengen van een gefundeerde klinkerbestrating, alsmede een betegeld rijwielpad in de aarden baan van den provincialen weg Hilversum—provinciale grens (richting Baarn), met bijkomende wer ken in de gemeente Hilversum. Laagste inschrijfster was de N.V. Bitumen weg te Utrecht voor f 49.280. Eenig agendapunt der spoedeischende verga dering van den Raad der gemeente Haarlem op Vrijdag 29 Januari 1937 des namiddags half 2 in de Statenzaal (Prinsenhof) is Geldleening. Geboren: zoon van J. L. Moonen-Roekens; dochter van E. v. Soelen-Hagen. Ondertrouwd 28 Jan.: B. de Jong en F. P. S. de Bruijn; A. Duim en C. E. Monsma; D. J. A. Geluk en J. Kruijer; C. van Groos en J. C. A. Pfaff; C. van Zijp en A. D. van Zon. Getrouwd 28 Jan.: J. A. Wullings en D. G. van Santen; F. S. Muller en M. Stenfert Kroese. Overleden: F. J. Donia-Edens, 70 jaar, Orion- weg; E. v. d. Werff-v. Essen, 57 jaar, Ged. Schalkburgergracht; A. B. Weenink, 77 jaar, Schotersingel; H. A. Hutte-v. Klaveren, 59 jaar, Prinsessekade; G. Koelemij, 42 jaar, Gen. Bothastraat; D. A. A. C. de Jong, 18 jaar, Haze- paterslaan; P. de Vries-Betzema, 26 jaar, Che- ribonstraat. Door de juniorencommissie van het District Haarlem zijn alle junioren- en adsp.-wedstrij den op Zaterdag en Zondag wegens weersge steldheid afgelast. Onze correspondent te Brussel seint ons: Minister Vandervelde is in verband met de verkregen machtiging van de Belgische Werkliedenpartij afgetreden De socialist Wauters heeft daarop de opvolging van minister Vander velde aanvaard. De crisis in de Belgische regeering is hier mede ten einde, Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft het vonnis van de Rechtbank te Haarlem bevestigd, waarbij een inwoner van Purmerend wegens diefstal van een groote partij kazen ter waarde van 3000, werd veroordeeld tot een gevange nisstraf van zes maanden, waarvan vier maan den voorwaardeiyk. KENAUPARK 26 a TELEFOON 12644 Spreekuren: 911 en 1—2, Dinsdagav. 6.308.30 Gebouw „St. Bavo": Feestavond Spoorweg personeel, 8 uur; Bestuursraad R. K. Volksbond, 8 uur; Ziekenfonds „Hulpbetoon", 8 uur; R. K. Bevolkingsregister, 8 uur. Stadsschouwburg; Volksvoorstelling. De Boer- van Rijk-ensemble: „Het zevende gebod", kwart over 8. Café restaurant Brinkmann: K. J. M. V. „St. Augustinus", half 9. Frans Hals-theater: „Amsterdam bp nacht" (geprolongeerd), 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt-theater; Harry Baur in „De Golem", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: Palace Filmac 115 uur. Anny Ondra in „Wittebroodsweken" 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": Feestavond Tramperso neel 8 uur; Meubelmakers 8 uur; R. K. Bevol kingsbureau, 8 uur. R. K. kerk Amsterdamschestraat; Conferentie voor niet-katholieken, half 9. St. Jozefsgezellengebouw Jansstraat: Zangspel van de Graal, 8 uur. Kembrandt-theater: Mariene Dietrich ini „De tuin van Allah", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema: Palace-Filmac 115 uur; Hans Ai- bers in „Vrouwen en soldaten'" 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater; Zinga (met Paul Robe son), 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor-Theater; „Drie Pleegvaders" (met Lc wis Stowe) 2.30, 7 en 9.15 uur. R. K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voc kosthuizen en pensions eiken dag geopend, Parklaan 59, hoek JansWeg, telefoon 10394. Vanmorgen werden wij verontrust door de mededeeling, dat er brand was uitgebroken op een schip, liggende in het Zuider Buiten Spaar- ne, nabij de Floresstraat. De verontrusting bleef echter geheel en alleen voor den redacteur, die 'n kouden neus voor niets haalde en met stijve vingers, die weigerden te schrijven, thuis kwam zonder kopij. Er was een gaatje, zoo groot als een rijksdaalder, in het dek gebrand door een kuur van den schoorsteen. De brandweer kon dan ook spoedig naar de warme koffie terugkeeren. Naar wü vernemen, heeft de strafcommissie van den K.N.V.B. thans uitspraak gedaan in de zaak van den Bloemendaal-speler De Bock, die voorloopig geschorst was in verband met zün uit het veld zenden wegens het trappen van een tegenstander in den te Hilversum ge speelden wedstrijd 't Gooi—Bloemendaal. De Bock is gestraft met een schorsing gelijk aan den tijd, waarop hij reeds voorloopig ge schorst was, zoodat de Bloemendaal-speler nu weer voor zün club kan uitkomen. Vorig bedrag f 793.25%, R. K. Overveen f 2.50, totaal f 795.75)4. Volksbond Eerst naar LINKS, dart naar RECHTS uitkijken vóór u oversteekt, en.... even uw beurt af wachten. (Neem lie ver een latere tram dan., de auto van den „Eerste Hulp dienst".) In de week van 17 tot en met 23 Januari zü'n te Haarlem zes gevallen van roodvonk gecon stateerd. De Propag.- en Debatingclub Haarlem-Noord heeft 502 leden gewonnen voor de R. K. Staats party, 35 abonnementen op de „Opmarsch" en generaal-abonnement. Dit succes werd bereikt in de parochie van de H. Liduina en thans gaat men aan den slag in de parochie van de H.H. Elisabeth en Barbara. Generaal-majoor b. d. L. E. W. van Albada zal Woensdagavond voor den Kennemer Fotokring spreken over Klein-beeld-Fotografie. Er is een wedstrüd uitgeschreven voor het fotografeeren van de poort van „Spaar en Hout." De 49-jarige timmerman Th. B. is heden morgen om half 8 op den hoek van de Engelsz- straat en de Jelgersmastraat in elkaar gezakt. Een dokter, die spoedig ter plaatse was, con stateerde dat de man tengevolge van hartver lamming was overleden. Het stoffeiyk overschot van den overledene is naar zün woning aan de Paul Krugerstraat overgebracht. De Nederlandsche deelnemers aan den Ster- rit naar Monte Carlo naderen het eigen land. Wie gedacht mocht hebben dat degenen, die Stavanger, Tallinn en Umea tot startplaats hadden gekozen, het op het tweede gedeelte van hun tocht gemakkeiyker zouden krijgen heeft het volkomen mis gehad. Zoo maakt een telegram uit Berlijn melding van het feit, dat de Ford-équipe van Van Strien wel op tyd aan de controle aldaar is gearriveerd, doch men had vele lekke banden gehad op het traject War- schau-Beriyn tengevolge van het feit, dat de wegen in erbarmeiyken toestand waren. De M. G.-équipe van Oosten en van der Mark was hedenmorgen zeven uur nog niet te Beriyn ge arriveerd. Uit Padua ontvingen wij, door bemiddeling van de K.N.A.C. bericht, dat de Nedérlandsche équipes van Dr. Sprenger van Eyk met Lincoln Zephyr, van der Hoek met Packard en Zeehui- sen met B.M.W., op tijd aan de controle aldaar zijn aangekomen. De tocht ging verder naar Ljubljana, op ruim 300 K.M. van Padua ge legen. Men verwachtte, dat de Umea-rijders en Sta- va'nger-deelnemers in de middaguren Hamburg zouden bereiken. Vanmorgen is de 83-jarige heer B. Bouw man te Angeren tijdens de vroegmis door de koude bevangen. De man werd van de H. H. Sacramenten der Stervenden voorzien. Even later is hq in de kerk overleden. De Hanze De R. K. Middenstandsvereen ging „de Hanze" van de afdeeling Bennebroel. Vogelenzang hield Dinsdagavond in café „Oud Berg en Dal" een propaganda- en feestavond. De voorzitter, de heer F. Lommerse, opende den avond met 'n woord van welkom, bijzonder tot den geestelijken adviseur, R. K. Raadsfrac tie, de Eerw. Broeders en het eerelid den heer Versteeg. Spr. was zeer verheugd over de groote opkomst. De heer J. Mol uit Amsterdam van het cen traal Hanzebureau, hield een korte propaganda- speech. Spr. zeide, dat geen enkele maatschappeiyke groep het zoo hard te verantwoorden heeit als de middenstand. De middenstander moet echter zelf zorgen, zijn positie te verbeteren en kan eerst dan op medewerking van de overheid re kenen als de middenstand door de organisatie een groote eenheid vormt. Met organisatie en gezamenlijk overleg kan en moet de middenstand zich redden uit de be narde positie. Vervolgens richtte spr. het woord speciaal tot de middenstandsvrouwen, die in zoovele geval len, aldus spr., het werk van de organisatie niet begrüpen en dikwijls den middenstand den doodsteek toebrengen door by het grootbedrijf te koopen in plaats van by den plaatseiyken middenstand. Hierna wees spr. op den vooruitgang van de organisatie en op de commissie van büstand, die in het leven geroepen is om de in moeilijkheden verkeerende middenstanders met raad en voor lichting bij te staan. Ook financieel doet de or ganisatie veel en wel in den vorm van het dio cesaan voorschot-instituut, dat reeds menigeen uit den put heeft geholpen. Spr. besloot met den wensch dat de nog niet georganiseerden tot de organisatie zouden toe treden. Vervolgens hield kapelaan Boelrük een feest rede. De Eerw. spr. constateert dat er tegen woordig te veel pessimisme is en zwartgallig heid. Volgens spr. moet men de oogen op de toe komst richten en wat meer optimistisch worden. Er zijn volgens spr. toch eenige redenen om op timistisch te zijn o.a. dat de jonge middenstand van nu veel voor heeft bij hen die in den gou den tyd werden opgevoed in weelde en hun werkkracht verloren. Spr. spoorde aan toch vreugdevol en met goeden moed de toekomst tegemoet te gaan. Hierna werd het propagandistische gedeelte besloten met een woord van dank van den voor zitter tot de sprekers. Het feestelijk gedeelte werd verzorgd door den humorist en bandleider Jac. Funny met mede werking van H. v. d. Werf, pianist. Deze avond mag in alle opzichten geslaagd heeten. illllllllllllllllllllllllllillllllllllllillllllllHIIIIIIIIIHIIIHIIIIIIIIIIIIHIIIIIi Vincentius vraagt Wat V niet meer draagt. Help veel nood te keeren Met uw gebruikte kleeren. N. Groenmarkt 22 of telef. 11018 E Mlll||||||||||||||||||||||||||||||||||llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll'll,r: IJMUIDEN, 28 Jan. Rijksvischafslag. Tarbot 1.201.70 per kg. Griet 20.00—33 per 50 kg. Tong 1.401.70 per kg. Groote Schol 22.00—24, middel Schol 26.0031, Zetschol 35.0036, kleine Schol 15.0030. Bot 12.0014, Schar 7.00—15, Tong schar 32.0045 per 50 kg. Rog 2021.50 per 20 stuks. Vleet 0.902 per stuk. Pieterman en Poon 5.3010, groote Schelvisch 42.0045, middel Schelvisch 34.0041. kl. midd. Schelvisch 24.00 40, kleine Schelvisch 12.5024 per 50 kg. Kabel jauw 2952.50 per 125 kig. Gullen 11.5016.50 per 50 kg. Leng 4.00 per stuk. Heilbot 7692 ct. per kg. Wijting 8.00—14 per 50 kg. Koolvisch 27 83 cent per stuk. Versche Haring 1.804 per kist. van de Donderdag aan den Rijksvischafslag aan gekomen STOOMTRAWLERS Witte Zee 100 manden 1620.—, Limburgia 110 manden 1240.Adriatic 60 manden 990.Ju lie Strijff 15 manden 600.(gebroken reis). Ger- berdina Johanna 120 manden 4330. LOGGERS K.W. 28 720.—, K.W. 46 920.—. KOTTER E 390 790 BEUGERS VI. 197 210.—, VI. 190 220.—. LOGGER MET VERSCHE HARING Sch. 50 146.—. WATERSTANDEN IJMUIDEN, Vrijdag 29 Januari 1937. Vloed: 4.51 v.m. en 5.01 n.m.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5