R.K. Universiteit herdenkt het Prinselijk huwelijk We luisteren naar FINANCIËN lUROL. verzacht en geneest HET BELANG VAN HET KONINGSCHAP B-% Ruwe honden ULTIMATUM GESTELD De weerstoestand Dagfilm voetbM. DONDERDAG 28 JANUARI 1937 Prof. dr. J. van Ginneken S.J. spreekt over het lichtende voorbeeld van het jonge echtpaar Vertegenwoordiger van H.M. aanwezig Herdenkingsrede van prof. van Ginneken S.J. De barre winter Scheepvaart ligt stil UITKEERING MOBILISATIE SLACHTOFFERS Voorstel van wet-Ter Laan niet gunstig ontvangen LENTE IN JANUARI Bezoek is tegengevallen OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Inlevering versch spek DE GRONDWETSWIJZIGING Amendementen Reisplan van de O 16 gewijzigd In verband met aanhoudend zwaar stormweer OP HEETERDAAD BETRAPT Dader van vele diefstallen in arrest? REMACO—DE LA MAR De ,De Ruyter" en de „Hertog Hendrik" Verkoop van domeinen DEN ORANJE BAND! Loonconflict bij de Vaalsche T extielfabriek Pater Gillet in de residentie Aan het station door Mgr. Giobbe verwelkomd BRITISH AIRWAYS KOOPT JUNKERSVLIEGTUIGEN Voor nachtpostdiensten op het Continent BELGISCHE LOTEN IN BESLAG GENOMEN Vrijdag 29 Januari De vorst houdt aan 473e STAATSLOTERIJ f - Academische examens R.K. Handelshoogeschool Den HaagRoemenië gaa* niet door Donderdagmiddag is in de aula der Ka tholieke Universiteit te Nymegen een pu blieke senaatsvergadering gehouden, ter her denking van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard. Het initiatief hiertoe was uitgegaan van den senaat der R.K. Universiteit en had in breede kringen belangstelling gewekt. Omstreeks drie uur was er in de aula der R.K. Universiteit aan den Bjjleveldsingel een uitgelezen gezelschap van bijna alle professoren der Nijmeegsche Hoogeschool, den senaat van het N. S. C. Ca- rolus Magnus, vertegenwoordigers van het gees telijk en burgerlijk gezag uit Nijmegen en om liggende plaatsen en verscheidene andere auto riteiten uit de sociale en industrieele kringen. H. M. de Koningin had zich in bijzondere senaatsvergadering doen vertegenwoordigen door haar kamerheer i. b. d. Jhr. Mr. J. Th. M. Smits van Oyen. De academische zitting werd geopend door den rector-magnificus prof. dr. Theodoor Baa- der, die de vele hooge gasten verwelkomde, in het bijzonder den vertegenwoordiger van H. M. de Koningin. Vervolgens sprak prof. mr. P. W. Kamphuisen over de beteekenis van het vorstelijk huwelijk voor ons staatsbestel. Nu de feestelijkheden achter den rug zjjn, aldus prof. Kamphuisen, past het zich in dit academisch milieu af te vragen wat toch wel de oorzaken zijn van zulk een zeldzame een stemmigheid. Die oorzaken zijn natuurlijk vele, maar er is er een, waarop nog te weinig de aan dacht is gevestigd. Die factor is deze, dat men juist in de laat ste jaren meer en meer is gaan inzien, welk een belangrijk element het koningschap ook in het staatsrecht der Nederlanden uitmaakt en men heeft intuitief gevoeld, dat dit huwelijk vooral daarom van zoo groot belang is, omdat het de mogelijkheid schept van het eenige koningschap, dat in Nederland psychologisch mogelijk is, het werkelijke Nationale koningschap. Het is niet te ontkennen, dat de waardeering van het koningschap als staatsrechtelijke fac tor voor eenige jaren tot een bedenkelijk laag peil was gezonken en dit volstrekt niet alleen onder ^invloed van republikeinsche stroomingen, maar 'ook van liberalen, ook van katholieken kant is daartoe medegewerkt. Voor ons is de Koningin zeker niet direct, bovennatuurlijk, door God aangewezen, maar dit neemt niet weg, dat Gods voorzienig bestuur zich ook in den natuurlijken loop der dingen toont en in dezen zin kan men zeggen, dat Gods beschikking, die al het natuurlijke des men- schen, goede daden zoowel als hun defecten, ordent en leidt, het Huis van Oranje als ko ningshuis over Nederland heeft gesteld, een be schikking waarvoor wij, om het overgroot be lang voor Neerlands welzijn, niet dankbaar ge noeg kunnen zijn. Men gaat langzamerhand inzien, dat de ko ning allerminst en ornament is, doch integen deel een zeer wezenlijke staatsrechtelijke taak heeft. Er is niet een eenheid koning en minis ter, waarin de minister domineert, maar een dualisme, twee organen ieder met eigen ver antwoordelijkheid. Naa» buiten moeten koning en minister steeds als eenheid optreden, maar wiens wil bij verschil van inzicht beslissend moet zijn, dat hangt naar sprekers overtuiging, af van den aard der te nemen beslissing. Men kan ongetwijfeld van meening verschil len over de juiste begrenzing van 's konings taak In het staatsbestel, maar meer en meer gaat men inzien, dat ook staatsrechtelijk een belangrijke functie voor den vorst is weggelegd. Geen re geering van ministers met een lijdelijke figuur als gekroond hoofd, maar een eigen taak voor koning zoowel als voor ministers. Ons land is geen republiek met een gekroonden president, maar een erfelijke, nationale monarchie. Prof. Dr. Jac. v. Ginneken S.J. hield vervol gens een hoog gestemde feestrede waarin hij met warme geestdrift herinnerde aan den groo- ten dag van 7 Januari, toen heel het volk deelde fn de Oranjevreugde, en ook de Nederlandsche Universiteiten spontaan van hun medeleven de den blijken. Naast Amsterdam zond ook Nij megen zijn koerier met gelukwenschen naar de Hofstad. Spr. schetste den weldadigen invloed, welken de verloving en het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bemharö op den geest van Nederland uitoefende. De vriendelijke houding van het jonge vorstelijke paar, hun blijde le vensdurf en levenskijk werkten gunstig in op de mentaliteit van Holland, dat eerst als verzonken lag in de depressie van laag-conjunctuur. Zoo staan daar thans voor ons volk de brui degom, die bedankte voor alle bruiden in zijn vaderland en de bruid, die tot nu toe eiken Eu- ropeeschen bruidegom weigerde, die zich nu aan elkander hebben gegeven in een groote minne, die ons allen voor goed voor hen heeft gewon nen. Want de menschheid, ook de Hollandsche menschheid moge vele fouten en gebreken heb ben, voor de blijde boodschap der oprechte eer lijke minne-idee is zij altijd opnieuw weer ge voelig. Wij smachten en snakken naar echte minne allemaal, want de minne is het schoonste beeld van God zelf. Ook zij beiden in den Haag hebben dat blijkbaar reeds lang begrepen. De ware minne bloeit in roode rozen met doornen, in offers en wederkeerige liefde. Of zou Juliana in de laatste jaren geen offers hebben moeten brengen? Iedereen die gevoelige mensch is ge looft en weet wel anders. En Prins Bernhard? Meent gij dat hij zoo van zelf maar is omgetoo- verd in een Prins der Nederlanden? Hij, die als de kranten ons hierover juist hebben ingelicht een jong invloedrijk lid van Hitiers lijfwacht moet geweest zijn? Waar twee zulke jonge men- schen de leiding nemen van ons volk kon dan ook heel veel gebeuren, dat vele ouderen reeds lang onmogelijk waanden. Bij tooverslag is Ne derland als uit zijn matte verdruktheid opge staan. Moge het het jonge paar gegeven zijn dit begonnen werk te volmaken en te voltooien. Bij deze veelbelovende teekenen van herstel mogen wij niet vergeten dat wij nog altijd leven in een ongeluksperiode der wereldgeschiedenis, in een ijstijd der moraal, wij beleven als een nieuwen Hunneninval der Goddeloozen, der ge- adelden en gedoctoreerde Godsverzakers en Godsbestrijders, zoo maar bezeten wellicht van den satan. Hoe zullen wij deze duivelsche men- schen tot rede brengen? Meent gij door de dic tatuur van het geweld? Geen sprake van. De innerlijke bezinning dier onopgevoeden, onbe schaafde en booze zielen moet van binnen uit veranderen. En dat gaat niet anders dan door het goede en overal uitstralende voorbeeld van heiligen en helden, wat dan geschiedt in afda lende en koozende liefde. Is dat mogelijk voor ons kleine Nederland? Maar dan wees spr. op ons rijke Indië dat wacht op het prinselijk paar. Zou ook dit bruidspaar niet in staat zijn om de harten %te betooveren en het onderling geschokte vertrouwen der beide rassen te herstellen? Mocht het eens gelukken de schijnbare passiviteit van Maleier, Javaan en Molnk met den ouden Hollandschen onderne mersgeest te bezielen, dan zou Indië, dat nu bij het even groote Japan in Europeesche ontwik keling driekwart eeuw ten achter staat, mis schien spoedig en glorieus dien voorsprong in halen. Er was een tijd, dat de Hollandsche vlag werd begroet als de meesteres der zeeën, dat de Hollandsche handel, wetenschap en kunst bloeiden, dat was in de gouden eeuw van Frederik Hendrik van Oranje, met Amalia van Solms gehuwd. Als Prins Bern hard den grooten Frederik Hendrik mocht gelijken in de moeielijke en heldhaftige daad, dan zal Juliana ook in onze geschiede nis op nog hooger en grooter plan een Ama lia van Solms willen en mogen zijn. Dan zou van het vorstelijk echtpaar een ko ninklijke faam kunnen uitgaan, een faam, ook bij God den Schepper. Als een deel on zer wenschen slechts vervuld zou worden, dan hadden wij reeds reden tot groote dankbaarheid. Na de rede zong het koor de tweede strophe van het oud-Nederlandsch Dankgebed en sloot de Rector-Magnificus de zitting met een gebed voor het Vorstelijk paar. De Praeses van 't Nijmeegsch studentencorps, Jhr. A. van Nispen tot Pannerden, heeft een ge- denkboom geplant op het voorplein van de aula der R. K. Universiteit. Tot slot werd er een al- gemeene receptie gehouden. Ruwe huid. Schrale lippen Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. ten uit het bekleeden van een ambt of het ver vullen van een betrekking en van cumulatie van zoodanig pensioen en een ambtenaarspensioen. De heer Donker c.s. hebben een amendement ingediend op het voorstel der regeering, dat de Kamers een wet tot wijziging van de bedragen in zake het inkomen der Kroon niet kunnen aan nemen dan met de stemmen van twee derden van het aantal leden, waaruit elk der Kamers bestaat. De voorstellers willen deze bepaling ook doen gelden bij wijziging of intrekking van zoodanige wet. Zoover het oog reikt, is het Buiten-IJ geheel met grondijs bedekt. De scheepvaart ligt stil, behoudens enkele stoombootmaatschappijen, zoo als de Zwolsche en Lemmer-diensten. Schepen, die op het oogenblik nog in het Buiten-IJ liggen, doen pogingen, om in het Binnen-IJ een veiliger reede te zoeken. Vele booten zijn van koers veranderd en gaan via Vreeswijk over de Lek en den IJsel naar Zwolle en omliggende plaatsen. Schepen voor Friesland bestemd, gaan, voor zoover het mogelyk is, door het Noord-Hol- landsch Kanaal. De dienst voor Harderwijk en omliggende plaatsen ligt geheel stil. Aan het voorloopig verslag der Tweede Ka mer over het voorstel van wet van den heer IC. ter Laan c.s., houdende een nieuwe rege ling in zake het verleenen van geldelijke uit- keeringen aan de mobilisatie-slachtoffers, is het volgende ontleend: Naar de meening van zeer vele leden is de regeling in zake het verleenen van geldelijke uitkeeringen aan de mobilisatie-slachtoffers niet een geschikt onderwerp voor een initiatief voorstel. De hlerbedoelde aangelegenheid bevat te veel elementen, waarover men, wil men tot een goede beslissing komen, het oordeel der re geering moet kennen, dan dat zij naar behooren zou kunnen worden geregeld door gebruikma king van het parlementair initiatief, waarbij voor de regeering eerst een rol is weggelegd, nadat het voorstel, al dan niet gewijzigd, door de beide Kamers is aanvaard. Hoogst ongewenscht noemde een aantal leden de wijziging, welke er toe strekt den eisch te doen vervallen, dat hjj, die als mobilisatie slachtoffer verlangt te worden erkend, ter zake van ongeschiktheid voor den militairen dienst moet zijn afgekeurd. De eenige waarborg, dat de betrokkene bij zijn heengaan uit den dienst invalide is geweest, zou daardoor komen te ont breken. Andere voorgestelde wijzigingen noemden vele leden overbodig en niet doeltreffend. De tentoonstelling Lente in Januari te Aals meer is bezocht door ruim 22.000 betalende be zoekers. Ten gevolge van de feesten by het prinselijk huwelijk en mede ten gevolge van de griep-epidemie is het bezoek beneden de ver wachtingen gebleven, hoewel het toch nog be vredigend mag worden genoemd. Het aan de tentoonstelling verbonden bios cooptheater hebben bezocht 7500 betalende be zoekers. De Nederlandsche Veehouderijcentrale brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met in gang van Maandag 1 Februari as. de inlevering van versch spek te Oss niet meer moet geschie den bij Zwanenberg's fabrieken N.V. doch tot nadere aankondiging bij de N.V. H. Hartog's fabrieken aldaar. De heer Suring c.s. hebben op het amendement Van den Heuvel in zake cumulatie van pensioen van Kamerleden een sub-amendement ingediend, Waarvan de strekking is, ook een regeling by de wet mogeiyk te maken van cumulatie van een pensioen als Kamerlid en de inkomsten, geno- Naar wij vernemen is, tengevolge van aan houdend zwaar stormweer, H. M. onderzeeboot O. 16 gedwongen een meer zuidelijke route te volgen, dan aanvankelijk in het reisplan was bepaald. De route is als volgt gewijzigd: Bermuda 610 Februari, Washington 1523 Februari, Ponte Delgada 911 Maart, Lissabon 15—20 Maart. H. M. O. 16 zal 25 Maart in Den Helder terug- keeren. De wijziging in de route zal niet van nadeeli- gen invloed zijn op het wetenschappeiyk onder zoek, dat door prof. Vening Meinesz wordt inge steld. De 33-jarige Van W. is Woensdagnacht op heeterdaad door de recherche betrapt, toen hy bezig was in het kantoor van den kolen handel van de firma Latour aan de Voetbrug- steeg te Eindhoven, een zakje met geld uit eén bureau weg te nemen. De politie onderzoekt of W. ook schuldig is aan de vele groote en kleine inbraken, welke den laatsten tijd in Eindhoven zijn gepleegd. 'r Dezer dagen schreven wij over de geheel ge moderniseerde huisvesting van 't bekende Am- sterdamsche Publiciteitsbedrijf Remaco. Het is interessant hierby nog te vermelden, dat Re maco ook de reeds zestigjarige traditie voortzet van het bekende Advertentiebureau A. de la Mar Az., dat met Remaco is verbonden. Hr. Mr. De Ruyter is 27 Januari om 13.30 uur Kaap Bon gepasseerd. Aan boord is alles wel. Het weder is fraai. Hr. Mr. Hertog Hendrik is 27 Januari om 13 uur Van ïiapels vertrokken. Bü de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot herziening van de wettelijke bepa lingen betreffende verkoop van domeinen. Het wetsontwerp heeft de strekking, in be paalde gevallen, met machtiging van de Kroon, onderhandschen verkoop van staatsdomein mogeiyk te maken. De R.K. textielarbeidersbond St. Lambertusen de moderne textielarbeidersbond De Eendracht hebben een ultimatum gesteld aan de N.V. Vaal sche Textielfabriek te Vaals, dat op 6 Februari a.s. afloopt. Het personeel bestaat uit ongeveer honderd veertig personen, die, behoudens eenige Duitsche vrouwen en meisjes, vrywel zonder uitzondering zyn aangesloten by genoemde organisaties. De organisaties eischen herziening van de loonregeling en loonsverhooging voor het jonge personeel. Met den nachttrein uit Bazel is hedenoch tend te Den Haag aangekomen Pater F. M. S. Gillet, Magister-generaal van de Orde der pa ters Dominicanen te Rcme. Ter verwelkoming waren op het perron van het station Hollandsche Spoor aanwezig: Mgr. Paolo Giobbe, Internuntius, vergezeld van zijn secretaris, Mgr. Todini en ir. G. C. Stuyt, se cretaris van de Vereeniging voor Fransche Ka tholieke Cultuur, voor welke vereeniging pater Gillet hedenavond in Pulchri Studio te Den Haag over „Culture latine et humanisme so cial" zal spreken. Per auto begaf het gezelschap zich naar de Intprpunü^tuur,„w.aar pater. Gillet gedurende zijn verblijf te Den Haag zyn intrek zal nemen. British Airways heeft twee driemotorige Jun kers Ju 52 vliegtuigen aangekocht voor de ex ploitatie van haar nachtpostdiensten naar het Continent. Zoodra de toestellen op de lijn ko men, zal dit een versnelling der diensten ten gevolge hebben. De nachtdienst naar Scandinavië der British Airways zal voortaan The Viking Night Mail and Freight Express (de Viking nachtpost- en vrachtdienst) genoemd worden, terwyi de dag dienst naar Malmoe via Amsterdam, Hamburg en Kopenhagen, waarmede eveneens passagiers vervoerd worden, voortaan The Viking Royal Mail Express zal heeten. Op het station te Roosendaal heeft de ma rechaussee een reiziger aangehouden wegens het smokkelen van Belgische Koloniale loten, waarvan de invoer is verboden en de verhan deling in strijd is met de Loterywet. Tegen den aangehoudene werd proces-verbaal opge maakt, terwijl de loten tot een bedrag van ruim 10.000 francs in beslag werden geno men. -9 HILVERSUM I. 1875 M. (8 00 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA, 9.00—12.00 VARA). 8.00 Gram.pl. 10.40 Concert door Les Mé- nétrlers. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Ko- vacs Lajos' orkest en Gram.pl., 1.30 Gram.pl. 2.30 Zuid-Afrlkaansch program ma. 3.15 AVRO-Dansorkest. 4.00 Gram.pl. 5.30 De Ramblers en Gram.pl. 7.20 Ver volg zang. 8.00 Viool en plano. 9.00 Haar lems Gem. Koor en solisten. 10.30 Be richten ANP. 11.00 Jazzmuziek (Gr.pl.) 11.30—12.00 Gram.pl. HILVERSUM II. 301 M. (Algemeen Pro gramma, verzorgd door de NCRV). 8.00 Schriftlezing, meditatie, gewijde mu ziek. 8.309.30 Gram.pl. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Orgelspel. 12.00 Berichten. 12.15 Gram.pl. 1.00 Ensemble Van der Horst. 2.30 Chr. lectuur. 3.003.45 Gram. pl. 4.00 zang en plano. 4.45 Strijktrio. 6.00 Gram.pl. 6.30 Voor tulnliefhebbers. 7.00 Berichten. 7.15 Literair halfuur. 7.45 Re portage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 NCRV- orkest en solist. 9.00 Causerie voor Mid denstanders. 9.20 Vervolg concert. (Om 10.00 Berichten ANP). 10.30 Gewijde mu ziek (Gram.pl.). 11.0011.30 Gram.pl. Schriftlezing. DROITWICH. 1500 M. 11.40—11.50 Piano recital. 12.10 Orgelconcert. 12.50 BBC- dar.sorkest. 1.20 Sportverslag. 1.402.20 Strijkkwartet. 4.20 BBC-Midland-orkest. 5.35 Fr. Riffo's blaaskwintet en soliste. 6.20 Berichten. 6.45 Planorecital. 7.20 Mu zikale causerie. 7.40 Revue-programma. 9.20 Berichten. 10.00 De St. Michael's Singers, BBC-orkest en solist. 10.50 Ca baret. 11.20 Bram Martin's Band. 11.50 12.20 Dansmuziek (Gr.pl.). RADIO PARIS. 1648 M. 8.20 Gram.pl. 11.20 12.35 dito. 1.35 Zang. 1.50 en 2.50 Gr.pl. 4.20 Krettly-kwartet. 5.50 Gram.pl. 6.05 Zang. 6.50 Gram.pl. 8.20 Kwartetconcert. 9.05 Orkestconcert en zang. 11.201.05 Populair concert. KEULEN, 456 M. 8.00 Omroepkwintet. 10.05 Concert. 11.20 Omroeporkest en solisten. 12.35 Omroepklelnorkest. 3.20 Pianospel, declamatie en Gram.pl. 5.20 Dresdensch Philh. orkest. 6.20 Jeugdconcert. 9.50 11.20 Westdultsch Kamerorkest. BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salon orkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Salon- orkest. 6.50 en 7.20 Gram.pl. 8.23 Kamer muziek en Gram.pl. 9.20 Radiotooneel. 10.05 Trioconcert. 10.3011.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest. I.30 Omroeporkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Declamatie. Gram.pl. 6.35 Gram.pl. 6.50 Pianorecital. 7.35 Zang. 8.20 Omroep orkest en zang. 10.30 Gram.pl. 10.45 Zang. II.0011.20 Accordeonmuzlek. DEUTSUHLANDSENDER. 1571 M. 7.30 Gr.pl- 8.35 Cantateconcert. 9.20 Berichten. 9.50 11.20 Omroep-Amusements-orkest. aiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiia De kern van het hoogedruk-gebied over Scandinavië verplaatste zich een weinig Zuid waarts, daarby weinig in intensiteit verande rend. Stijgingen van de barometers in het Zui den van Scandinavië, de Randstaten en Schot land, doen een verdere Zuidwaartsche uitbrei ding voorzien. De vorst is over Zweden en Noorwegen wat afgenomen, vooral over Lapland. De depressie in het Zuid-Westen verplaatste zich Oostwaarts, haar kern ligt thans over de golf van Biscaye; over Frankryk daalt de barometer. De temperaturen zijn in het Zuiden van het waarnemingsgebied nog ver boven normaal, er wordt vandaar matige regen gemeld. De druk- stijgingen in het Noorden en de dalingen in het Zuiden deden den wind over een groot gebied weer toenemen. Krachtige Zuid-Oosteiyke tot Oosteiyken wind waait over de Britsche eilanden en de omgeving van het Kanaal, terwijl storm achtige Oosteiyke wind aan de Noordzee, Dene marken en het Zuideiyk gedeelte van de Oostzee voorkomt. In Duitschland en Polen nam de vorst een weinig af, hier en daar sneeuwt het. Over de Britsche eilanden vriest het nog niet. doch bij aanhouden van den krachtigen Oostelijken wind is ook daar wel inval van de vorst te ver wachten. De geheele drukverdeeling wyst op aanhoudende vorst ten onzent, de sneeuwkansen zijn gering, de aanvankeiyk stormachtige tot krachtigen wind zal wellicht later iets afnemen. (Niet officieel) 6de klasse, 8ste lijst Trekking van Donderdag 28 Januari 1937 Hooge Prijzen 15.000.— 8247 1.000.— 7890 15246 400.— 340 9839 14106 18039 18890 200.— 7862 8638 10664 10736 15325 17113 100.— 5 2394 4893 6596 7104 10578 11572 12359 20220 Pryxen van 70. 116 127 140 227 354 373 400 484 625 723 737 754 1147 1199 1255 1300 1524 1526 1648 1719 1908 2020 2047 2088 2181 2205 2276 2457 2573 2587 2591 2699 2838 2839 2841 2969 3300 3416 3626 3666 3749 3758 3983 4196 4512 4672 4762 4770 4790 4841 5003 5163 5325 5459 5532 5564 5581 5714 5744 5755 5887 5888 5953 6058 6092 6173 6226 6354 6386 6585 6725 6798 6894 6900 6954 7084 7177 7266 7342 7439 7668 7758 7809 7940 7983 8049 8071 8165 8186 8273 8319 8418 8444 8513 8525 8583 8586 8597 8620 8648 8650 8814 8829 8840 8930 9063 9084 9148 9154 9166 9233 9299 9427 9433 9452 9993 10026 10139 10180 10193 10241 10349 10397 10473 10478 10501 10512 10670 10750 10763 10814 10927 10948 10973 11151 11440 11516 11761 11837 11871 12024 12068 12071 12196 12276 12350 12425 12531 12627 12657 12754 12776 12828 12925 12954 13175 13222 13358 13367 13373 13480 13482 13501 13533 13598 14014 14051 14243 14271 14361 14467 14504 14652 14867 14907 14916 15145 15320 15460 15501 15534 15795 15879 16017 16072 16195 16231 16255 16306 16388 16419 16498 16655 16867 16873 17134 17263 17274 17340 17611 17732 17772 17911 17913 18004 18090 18106 18124 18249 18733 18747 18811 18819 18862 19047 19088 19183 19217 19254 19269 19308 19333 19345 19424 16564 19664 19744 20044 20046 20062 20134 20182 20214 20313 20335 20377 20418 20640 20768 20771 20792 20798 20805 20849 20853 20927 20972 Nieten 33 56 83 109 125 137 '138 173 190 218 229 273 288 336 343 397 422 447 496 499 574 578 587 621 647 690 714 725 731 759 847 866 912 929 951 978 998 1150 1153 1258 1294 1321 1323 1334 1536 1592 1634 1644 1659 1668 1696 1708 1714 1724 1770 1820 1831 1904 1969 2043 2063 2097 2103 2119 2138 2149 2216 2239 2244 2275 2287 2295 2299 2305 2307 2330 2382 2385 2458 2469 2491 2503 2510 2596 2601 2622 2668 2691 2731 2756 2794 2834 2843 2867 2892 2913 2971 2975 3055 3095 3102 3106 3119 3135 3195 3221 3277 3443 3472 3491 3521 3565 3618 3619 3651 3661 3778 3818 3895 3928 3991 4012 4126 4144 4177 4178 4223 4231 4233 4362 4386 4432 4444 4466 4468 4472 4521 4561 4605 4606 4717 4747 4816 4845 4941 4979 4981 5015 5026 5052 5103 5112 5179 5199 5234 5243 5250 5253 5264 5300 5317 5329 5330 5339 5364 5388 5421 5422 5429 5463 5473 5515 5530 5558 5606 5626 5679 5707 5710 5746 5806 5807 5830 5853 5863 5897 5905 5950 6002 6039 6081 6088 6112 6147 6167 6214 6236 6304 6318 6394 6426 6444 6450 6466 6538 6559 6599 6610 6644 6666 6693 6695 6871 6907 6929 6935 6945 7079 7114 7178 7210 7228 7235 7369 7378 7427 7445 7519 7540 7554 7593 7615 7625 7665 7738 7775 7789 7814 7873 7878 7942 7951 7966 7970 8022 8031 8052 8055 8070 8123 8128 8246 8258 8315 8318 8325 8342 8366 8388 8464 8483 8485 8495 8498 8520 8584 8596 8601 8612 8630 8631 8664 8699 8720 8754 8771 8792 8832 8836 8857 8884 8965 9004 9091 9095 9103 9173 9238 9285 9298 9321 9399 9417 9464 9510 9511 9555 9558 9726 9753 9778 9806 9814 9835 9948 9969 9983 10008 10031 10038 10043 10062 10066 10075 10085 10142 10155 10179 10226 10233 10237 10240 10264 10283 10399 10417 10422 10453 10506 10520 10546 10567 10633 10640 10761 10777 10817 10823 10837 10851 10914 10923 10936 10940 11009 11107 11108 11147 11157 11207 11238 11258 11273 11312 11344 11356 11358 11363 11376 11410 11411 11446 11466 11534 11605 11682 11716 11796 11797 11822 11843 11857 11866 11874 11890 11921 11940 11998 12003 12054 12110 12181 12215 12231 12247 12261 12310 12358 12363 12417 12448 12469 12472 12475 12506 12587 12615 12621 12629 12652 12677 12683 12690 12700 12702 12704 12782 12801 12942 12958 12959 12974 13015 13085 13125 13135 13148 13152 13176 13207 13210 13227 13289 13298 13300 13316 13320 13321 13332 13381 13393 13519 13538 13570 13590 13609 13628 13697 13709 13806 13811 13873 13948 13952 13989 14031 14036 14044 14198 14258 14288 14315 14353 14362 14376 14530 14535 14549 14610 14645 14691 14725 14744 14771 14804 14807 14847 14852 14871 14915 14920 14995 15028 15101 15130 15142 15191 15233 15307 15326 15352 15354 15388 15417 15438 15461 15490 15500 15511 15529 15567 15599 15647 15648 15658 15671 15688 15695 15708 15711 15717 15732 15733 15754 15799 15806 15864 15916 15932 15940 15948 15981 16020 16028 16122 16127 16138 16154 16223 16224 16238 16245 16275 16296 16331 16354 16359 16369 16375 16407 16408 16454 16458 16459 16475 16538 16582 16670 16698 16726 16730 16736 16770 16775 16813 16835 16891 16962 16971 17015 17090 17172 17233 17242 17300 17307 17316 17329 17397 17462 17474 17518 17523 17533 17575 17581 17583 17616 17655 17669 17721 17731 17788 17789 17792 17804 17817 17832 17842 17844 17870 17872 17893 17930 17991 18027 18050 18062 18064 18081 18097 18122 18167 18177 18226 18232 18253 18257 18285 18301 18342 18375 18408 18450 18519 18522 18550 18590 18592 18617 18631 18635 18777 18844 18873 18879 18908 18917 18956 18995 19025 19032 19057 19150 19157 19218 19241 19315 19335 19355 19364 19387 19388 19433 19478 19480 19493 19506 19616 19620 19622 19668 19682 19690 19778 19850 19898 20008 20013 20026 20100 20110 20154 20156 20230 20348 20349 20352 20360 20362 20397 20427 20432 20466 20480 20505 20541 20580 20618 20689 20694 20698 20742 20803 20824 20866 20932 20987 Verbetering 5e klas, 7e lyst: 8020 m. z. 8020 t 70.—, Bij de Rotterdamsche BanJcvereeniging is de bruto-winst over 1936 met 9 ton gestegen en zijn de onkosten verder gedaald. Na hoogere reserveering zal een dividend wor den uitgekeerd van 5Vz pet. tegen 4Vz pet. het vorig jaar. De liquiditeitspositie is zeer gunstig en de toevertrouwde middelen zijn stijgende. De Nivas verkocht nog 273 ton superieure suiker voor consumptie en 50 tons bruine suiker. Bij de inschrijving op f 380.000 aandeelen in de Amsterdam Tapanoeli Rubber Cul tuur Mij. is door de oude aandeelhouders van het recht van voorkeur een zóódanig gébruik gemaaktdat het aangeboden be drag nagenoeg plaatsing vond. De Fransche minister van financiën, Auriol, verklaarde aan de pers o.m., dat het tekort op de gewone begrooting dit jaar minder zal bedragen dan het vorige, dat eiken dag de toeneming der ontvangsten 't tekort doet dalen, dat de campagne, hem naar een nieuwe devaluatie te dwingen, niet zal slagen en de regeering deze pogin gen zal weten te verijdelen. Wat dit betreft, is de regeering vast beraden, aldus Auriol- De stijging van den prolongatiekoers op de geldmarkt te Parijs, die 15 Januari jl- 5'/i pet. bedroeg tegen 2 7/5 pet. ultimo De cember, heeft de beurs te Parijs verontrust. In verband hiermede toont de markt weer voorkeur voor internationale fondsen, ter wijl de talrijke kooporders voor grondstof waarden eveneens wel als vlucht uit den frank moeten worden beschouwd. De berichten omtrent een a.s. Fransche leening in Engeland worden te Parijs talrijk- Een gerucht, als zou men van Engelsche zijde het eens zijn over een leenings- transactie zonder goud-garantie, wordt ge logenstraft. De auto-productie in de Vereen. Staten m December j.l. bedroeg 426-020 personen wagens, tegen 341.460 wagens in November en 72.700 vrachtwagens tegen 53.430 stuks in November. De staalproductie in de Vereen. Staten wordt momenteel op 75 pet. der capaciteit geraamd, tegen 81 pet. de vorige week. De daling is in hoofdzaak het gevolg van de overstroomingen in het Ohio-gebied. waar enkele fabrieken slechts op 50 pet. der ca paciteit werken. De prijs van staalschroot te Pittsburg vjerd met 0.50 per ton verlaagd. De Atchison Topeka boekte in December aan netto-ontvang sten 2.45 mill., tegen 1.14 mill, in December 1935. In het geheele jaar 1936 18.50 mill, tegen 15.70 mill, het vorig jaar. De Baltimore and Ohio boekte aan netto's in December 2.61 mill, tegen 1.98 in De cember 1935. In het geheele jaar 1936 30.18 mill, tegen 24.18 mill, in 1935. De New York Central is voornemens 55 millioen obligaties uit te geven, waarvan de opbrengst moet dienen om cte uitstaande 10-jarige 6 pet. obligaties, in 1944 verval' lende, af te lossen. J-1 De kunstzijde-productie in Engeland be droeg in 1936 145.31 mill, lb., hetgeen een stijging aantoont van 21.54 mill., ten op zichte van de productie in 1935. In 1935 was de productie 123.77 mill. lb. hetgeen de hoogste was welke ooit werd bereikt. De rubberprijs te Londen daalde met Va d. tot 'lOVi d. per lb. Symington en Wilson verwachten, dat de schaarschte aan rubber voor spoedige levering, de prijzen in de ko mende maanden zal doen stijgen. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.94A—8-95lA slot 8.94ys), de Dollar op 1.82Vt1.82'JA (1.825/$), de Frank op 8.50lA—8.5VA (8.51) de Belga op 30.75—30.80 30.77V2en af Zwitsersche Frank op 41.72Vi41.77Vt (41.76' De Nivas heeft alle export-limites met 10 cent verhoogd, uitgezonderd voor bruint suiker, bestemd voor Japan, welke met 30 cent is verhoogd. „Financial Times" meent te weten, dat reeds heden een definitieve baslissing z® worden genomen aangaande het plaatsen van een Fransche leening in Engeland. De Kasvereeniging zal over 1936 een divi dend uitkeeren van 5*A pet. tegen 4Vz Vci' het vorig jaar. LEIDEN. Doctoraal examen geneeskunde, 6e heeren H. P. Veldhuijzen en G. de Wit. Doctoraal examen Indisch Recht, de heer Ff' H. J. Bal. Bevorderd tot doctor in de Geneeskunde, °P proefschrift getiteld: „Bijdrage tot de keOb de de der psychologie en der hypno-therapie van essentieele hypertensie met behulp van voortdurende, automatische bloeddrukregistre®^ ring", de heer B. B. Stokvis, geboren te Am sterdam. Candidaatsexamen Indisch Recht, mej- A- H. E. Claus en de heer J. Diephuis. Candidaatsexamen wis- en natuurkunde 1®** ter Q, de heer A. L. Baeker. Doctoraal examen wis- en natuurkund hoofdvak scheikunde, mej. J. H. B. Polder e de heer B. Vis. AMSTERDAM Bevorderd tot doctor in.j. Wis- en Natuurkunde, op proefschrift getitc'dj „Röntgendiffractie van Veelling-kristallen, kristalstructuur van eenige clamminen" cUIf laude, mej. C. H. Mac Gillavry, geb. te Am sterdam. - AMSTERDAM Bevorderd tot arts de b& M. H. W. Hendriks, Amsterdam en mej. A- i C. E. de Boer, Za%dvoort en geslaagd voor arts-examen le ged. de heeren J. P. S. VW hoff, Batavia en J. A. van den Dries, Eind'1 ven. TILBURG Geslaagd voor het doctor^ Uil' examen in de economische en sociale wei?!?. schappen de heer A. H versum. M. Albregts te eb De voetbalwedstryd tusschen het Haagscfre ji. iii ntl het Raemeensche team, die hedenavond op V.U.C.-terrein te 's Gravenhage zou worden speeld, zal wegens de hardheid en de gl*"0 van het veld niet doorgaan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6