De jongste kabinetscrisis in België ÏANO'S W.AIphenaar De ramp die de V.S. teistert De Koningin naar Zeil am See Oegaki geeft zijn opdracht terug Het nieuws van heden JÜ£0)dOUi« WALES OVERSTROOMINGEN IN AMERIKA Een Boeddhistisch nachtfeest Wat Vandervelde's heengaan beteekent OFFICIEELE NUNTIATUUR TE WASHINGTON? Krui Kruisweg 49 - Haarlem VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS VRIJDAG 29 JANUARI 1937 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20384 Milliarden dollars zullen noodig zijn om de schade te herstellen Griep en longontsteking in vluchtelingenkamp ADMIRAAL FOERSTER OP REIS Het Weer „De Spaarnestad" H.M. vertrekt Zaterdagmorgen per auto uit Igls Hulde van Innsbruck's bevolking Opnieuw wordt prins Sayonji ge raadpleegd over de benoeming van een kabinets-formateur Honderden gewonden tengevolge van een onder de geloovigen uitgebroken paniek twee schepen bekneld Zware ijsgang op het IJselmeer Door trein gegrepen Spoorwegarbeider op slag gedood GEBREK AAN GRONDSTOFFEN Een duidelijke reactie op den te groot geworden invloed der socialisten Van Zeeland heeft geluk gehad Zoekt U een gebruikte piano, U slaagt zeker in iederen ge- wenschten prijs bij Hardnekkige geruchten over ver vanging der Apostolische delegatie VATICAANSTAD, 29 Jan. (Ste- fani). Een hardnekkig gerucht gaat, dat de besprekingen tusschen het Vaticaan en de regeering der Ver. Staten om de Apostolische delegatie te Washington, die geen diplomatieke zending heeft, door een officieele Nuntiatuur te vervangen, bijna ten einde zijn. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. NEW-YORK, 29 Jan. (Reuter) Ondanks het feit. dat het water van de boven-Ohio langzaam terugloopt, wordt een verergering van de over- stroomingsramp gevreesd, daar nieu we regenval voorspeld is en de Mis sissippi steeds meer water toegevoerd krijgt. Met koortsachtige haast versterkt men de dijken van den Mississippi en zelfs veroordeelden helpen hierbij de troepen en vrijwilligers. Tot dusver zijn 500 dooden geteld, doch men ge looft dat ziekten bovendien nog duizenden slachtoffers hebben geëischt, waarvan velen be graven zijn zonder dat men hun identiteit heeft kunnen vaststellen. Pas over eenige weken zal men precies kun nen zeggen, hoe groot het aantal dooden is. Men is van meening, dat het milliarden dollars zal kosten om de getroffen gebieden weder in orde te brengen. Te Cincinnati wordt de schade geraamd op 10—15 millioen dollar en te Louisville op 100 millioen. Meer dan een millioen personen is dak loos geraakt. De bewoners van Cairo (Illinois), de plaats Waar Mississippi en Ohio samenvloeien, helpen de autoriteiten met de versterking der dijken. Indien de dijken zouden bezwijken, zou het benedenstroomgebied van den Mississippi door een niet te overziene ramp worden getroffen. Uit alle staten wordt hulp ontvangen. Te Memphis (Tennessee) is in 'n kamp, waar negenduizend vluchtelingen uit het door de overstrooming getroffen gebied zijn onderge bracht, griep en longontsteking uitgebroken. Reeds zijn minstens vijfhonderd personen lij dende aan griep, terwijl het juiste aantal lijders aan longontsteking nog niet is medegedeeld. Velen zijn reeds tengevolge dezer ziekten over leden. BERLIJN, 29 Jan. (Havas) De vroegere commandant van de Duitsche vloot, admiraal Roereter, zal binnenkort een studiereis maken haar Afrika om de vestiging van Duitschers aldaar te bestudeeren. Hij zal o.a. een bezoek brengen aan de vroegere Duitsche kolonies van Oost- en Zuidwest Afrika. VERWACHTING: Krachtige tot mati- gen, later wellicht weer toenemende, Oos- telijke tot Noord-Oostelijken wind, be- trokken tot zwaar bewolkt, weinig of geen 1§ sneeuw, matige vorst des nachts, overdag S matige tot lichte vorst. Hoogste barometerstand 774.2 te Abisko Laagste barometerstand 737.3 te Tours j| Zon op v.m. 7.48 onder n.m. 4.39 uur. H Licht op n.m. 5.07. Maan op n.m. 8.35 S onder v.m. 8.23. Laatste kwartier 3 Febr. 1 STORMWAARSCHUWINGSDIENST 1 Geseind 29 Januari te 9 uur aan de posten van Hoek van Holland tot de Bel- gische grens: „Stormsein neerhalen, blijft op uw hoede". de ideale brandstof 15/20 2.05 22/35 en 30/50 2.45 VARKENMARKT 6-10 TELEF. 14164 Omtrent het vertrek van de Koningin naar Zeil am See kan nader worden ge meld, dat Hare Majesteit zich Zaterdag v.m. omstreeks tien uur per auto uit Igls daarheen zal begeven over Kitzbuehel en Saalfelde en omstreeks vier uur te Zeil am See zal aankomen, waar Zij Haar in trek zal nemen in Hotel Excelsior. Nadat reeds Woensdagavond ter eere van H. M. Koningin Wilhelmina hoog in de bergen ten Noorden van Innsbruck zich een vlam mende W in het nachtelijk duister had afge- teekend, heeft Donderdag opnieuw bij het in vallen der duisternis de bevolking hulde ge bracht door het doen oplaaien van een drie kleurig vlammenlint in rood, wit en blauw, in de nabijheid van het op een hoogte van 2250 meter gelegen topstation van den noordelijken kabelspoorweg van de Hafelekar. Boven: De Mississippi, een der grootste rivieren ter wereld, welke dit jaar grooter catastrofe dan gewoonlijk heeft veroorzaakt in de Ver. Staten. Onder: De Ohio overspoelde ook dit jaar weer de stad Louisville. Een der stadswijken, waar slechts de hoogste huizenblokken nog boven het water uitsteken Het uitgebrande perceel Damrak 7 te Amsterdam, dat de brandweer vanmorgen enkele uren volop werk gaf TOKIO, 29 Jan. (Domei) Generaal Oegaki heeft zich hedenochtend 11.40 uur naar het Keizerlijk paleis begeven, om zijn opdracht een nieuw kabinet te vormen aan den Keizer terug te geven. Oegaki kon niet slagen in de vorming van een kabinet, daar de onderhandelingen met de leiders van het leger tot het benoemen van een minister van oorlog voortdurend bleven mis lukken. Alvorens naar het paleis te gaan, verklaarde Oegaki voornemens te zijn, ook zijn ontslag in te dienen als generaal. Na het verlaten van het Keizerlijk paleis had Oegaki een onderhoud met de pers, waarin hij verklaarde te betreuren, dat hij er niet in kon slagen een kabinet te vormen. Hij acht den toe stand ernstig, de sociale verhoudingen en de politieke situatie zijn niet geregeld en hij ziet met angst de toekomst van Japan tegemoet. De particuliere zegelbewaarder Yoeasa is vroeg in den middag wederom naar prins Sayonji gegaan om hem te raadplegen over de benoeming van een nieuwen kabinets formateur. Yoeasa wordt vanavond omstreeks 21 uur te Tokio terugverwacht. Hij zal zich dan weder onmiddellijk naar het Keizerlijk paleis bege ven om rapport uit te brengen en vermoedelijk zal de Keizer dan nog vannacht of morgen ochtend den nieuwen candidaat ontbieden. De Japansche pers is van meening, dat de voorzitter van den geheimen raad, baron Si- goeama, veel kans heeft benoemd te worden tot kabinets-formateur. die honderden fakkels op met ivoor en goud versierde stangen houden. Met een revolverschot zou het sein worden ge geven, waarop de stoet zich in beweging moest zetten. Daar klinkt een korte knal fel en scherp door de nachtelijke stilte. Plotseling angstige uitroepen en een be weging in het voorste gedeelte van den stoet, welke zich snel uitbreidt. Daar roept op eens iemand: „Een dolle olifant!" Inderdaad is, geschrokken door het schot, één der olifanten losgebroken. Een gevoel van angst komt over de wachtenden, onrustig ziet men in het donker naar het begin van den stoet. Een kreet weerklinkt in het midden van de rijen: „De olifanten zijn losgebroken!" en een paniek bevangt de massa van meer dan 20.000 geloovigen. Een ordelooze vlucht ontstaat en, terwijl de aanleiding tot dit voorval slechts gering is en gemakkelijk te herstellen zou zijn geweest, wor den thans honderden vrouwen, kinderen en grijsaards in redeloozen angst onder den voet geloopen en bekomen, vaak ernstige, verwondin gen en kneuzingen. Een tragisch einde van 'n grootsche Boeddhis tische geloofs-demonstratie. COLOMBO (Ceylon), 29 Jan. In de onmid dellijke omgeving van Colombo staat de in drukwekkende, kunstig gebouwde Kelanyatem- pel, waarin de Boeddhisten hun met edelge steenten en goud overdadig gesierde godheid aanbidden. Ter eere van die godheid werd, volgens de voorschriften van den godsdienst, een grootsch nachtfeest gevierd, waartoe ook een nachte lijke optocht naar den tempel behoorde. Alle geloovigen trekken mede in dezen stoet, zelfs kinderen en ouden van dagen nemen er aan deel. Duizenden hadden zich, gehoor gevend aan den roep der priesters, opgesteld, Oostersche muzikanten met vreemdsoortige muziekinstru menten traden aan, de dansers namen hun voorgeschreven plaatsen in en de priesters ver schenen in rijke gewaden. Vijf en twintig fees telijk uitgedoste olifanten zouden tevens wor den meegevoerd bp dezen nachtelijken tocht. Sprookjesachtig, Oostersch-fantAstlsch wordt de stoet belicht door honderden toortsdragers, Donderdagavond omstreeks tien uur zijn de Zwolsche boot Zuiderzee en de Lemmer boot Friesland van Amsterdam vertrokken naar Zwolle en Lemmer. Den geheelen nacht hebben zij tegen het ijs geworsteld en zijn niet verder kunnen ko men dan even buiten Durgerdam. De vracht boot Koophandel, bestemd voor Kampen, is onderweg in het ijs vast blijven zitten. De drie genoemde booten zijn heden in de Oranjeslui zen teruggekeerd. De stoombooten IJsel en Holland zijn Don derdagavond van Zwolle en Lemmer vertrok ken. Men heeft niets meer van deze booten vernomen, zoodat zij vermoedelijk in het ijs bekneld zitten. Op het stationsemplacement te Gouda is vanmorgen om half negen de 51-jarige bankwerker bü het seinwezen der Neder- landsche Spoorwegen, de heer J. Rottier, wonende te Den Haag, door trein 607, ko mende uit Den Haag, gegrepen en op slag gedood. Het slachtoffer was bezig met het leggen van wisselklemmen In verband met blokrevisie. Hij heeft blijkbaar den naderenden trein niet ge hoord. Het ernstig verminkte lijk is naar het ziekenhuis te Gouda vervoerd. R. laat een vrouw en zes kinderen achter. De ijzerpletterijen van Jemappes in België zul len per 1 Februari gesloten worden wegens algeheel gebrek aan grondstoffen. Hierdoor worden 550 arbeiders werkloos. Ook ahdere fa brieken zouden in gelijke moeilijkheden ver- keefen. Onze Brusselsche correspondent schrijft ons: De korte crisis, die de regeering Van Zeeland heeft doorgemaakt, is in eerste instantie te begrijpen als een uitvloeisel van de zeer levendige reactie, die in België is waar te nemen tegen een te groot geworden invloed van het socialisme op de staatszaken. De heer Van Zeeland heeft de pijnlijke operatie om zich te ontdoen van den chef der socialistische partij die Minister van Volks gezondheid was en zoowat een roode censor van al de handelingen der regeering Van Zeeland elegant uitgevoerd, en daarbij groot geluk gehad. Hij had immers daardoor tevens het voortbestaan van zijn regeering op het spel ge zet. En niet slechts van zijn regeering, maar van den huidigen vorm en aard van de regee- ringscoalitie. De socialistische collega's van den heer Van- dervelde, en de leden van het bureau van den socialistischen Landsraad, hebben het Van Zeeland tijdens deze operatie niet moeilijk ge maakt. Zij bezitten genoeg realiteitszin om te beseffen, dat de socialistische partij zeer veel zou verliezen, indien zij haar machtspositie in de regeering Van Zeeland zou moeten prijs ge ven, zij heeft daarin immers zes gewichtige portefeuilles, De socialisten weten, dat met het weder- ontwaken der rechtsche krachten in België na het experiment Van Zeeland nimmer meer een regeering zal worden geduld, waar in de socialisten nog de helft der porte feuilles en den invloed, zouden krijgen zoo als in de regeering Van Zeeland nog het geval is. Minister-president Van Zeeland De nieuwe Belgische minister van gezondheid, Wauters In den strijd tusschen de oude Belgische so cialistische ideologie, voornamelijk vertegen woordigd door Vandervelde (en door de Brou- ckère, die op dit oogenblik de voorzitter is van de Tweede internationale), en de jongere, voor namelijk vertegenwoordigd door den Minister van Buitenlandsche Zaken Spaak en door Henri De Man (den ontwerper van het Plan van den Arbeid, thans minister van Financiën en Werk verschaffing) heeft deze laatste het gewonnen. Tenminste in en rondom de regeering. De strijd tusschen de oude en de jongere socialistische generatie werd concreet uitge vochten rondom het Spaansche drama. De so cialist Spaak, evenals de regeeringsleider Van Zeeland, wil hierin een houding volgen van welbegrepen Belgisch nationaal egoïsme, Van dervelde volgt de strooming van de Fransche volksfrontpolitiek en blijft de integrale propa gandist van de 11e Internationale. Buiten dezen strijd van ideologieën we zou den haast zeggen: van twee socialistische ge neraties, die in België met elkaar beginnen te vechten is deze regeeringscrisis vooral typisch, omdat zij een zekeren angst verraadt, dat de katholieke macht zich zal herstellen. Het over boord werpen van Vandervelde, met naam en gezag den officieelen leider der socialistische partij in België, heeft in dit opzicht een reëele en anderzijds een symbolische beteekenis. De heer Van Zeeland heeft het in enkele korte verklaringen ook in zijn verklaring die hij dezen Donderdagnamiddag in den Senaat heeft afgelegd genoegzaam laten blijken: hij wil er meer dan ooit den nadruk op leggen, dat zijn regeering niet het programma van een be paalde partij zal vervullen maar een „nationaal" programma. Van Zeeland heeft aan de rechtschen, voor namelijk aan de katholieken, een demonstratief, een quasi theatraal bewijs willen geven dat hy' zich niet verder naar linksch laat afgiyden, maar dat hy op het hellend vlak wil stilhouden. Als zoodanig is tenslotte de val van Van dervelde een politiek succes van de voorstan ders en practische verwezenlijkers van een unie van alle katholiek denkenden in België dis thans verdeeld zqn over drie partijen: het Blok der Katholieken (met zyn twee vleugels: Ka tholieke Vlaamsche Volkspartij en Parti Ca- tholique Social), het Vlaamsch Nationaal Ver bond en de bondgenooten van het Vlaamsch Nationaal Verbond, nj. de Rexparty. Een politiek succes, dat sommige socialisten, w.o. Vandervelde zelf, mogelijk op een revanche kan belust maken, zoodat het volgende hoofd stuk der geschiedenis van de regeering Van ZeelandSpaak wel ietwat bewogener kan wor den dan het verleden dezer regeering. P w Verergering van de overstroomingsramp in de Vereenigde Staten gevreesd door de verwach ting van nieuwen regenval. II. M. de Koningin vertrekt Zaterdagmorgen per auto uit Igls naar Zeil am See. Zware qsgang op het IJsselmeer; schepen vast geraakt. Een katholieke ziekenhuisraad ingesteld. Stand op Vrijdag 1 uur n.m. 745.4 Vorige stand 745.0

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1