Visscherijbedrijf te IJmuiden hch° '^TA-UTElt 1 1 )XjT^sctiocoL^irr^_ De politiek in den aether WRIGLEY 7 I VA^ Academische zitting ALS ANALPHABETEN STEMMEN VOORUITZICHTEN NOG NIET BETER HET WEER OP ZONDAG 1 HET GEVAL-DEGR VALDA PASTILLES VRIJDAG 29 JANUARI 1937 Verklaringen van de reeders Studentikoze stemming Kerkelijk lever. De beperkende bepalingen zijn voor dit bedrijf van groot belang Exportmogelijkheden Kath. Ziekenhuisraad Door het Hoogwaardig Episcopaat ingesteld MAN OVERBOORD GESLAGEN Trawlers in den storm op zee BRAND TE ROTTERDAM Kippen in het vuur omgekomen i NA HET ROOKEN l Doodelijk ongeluk te Hoofddorp Melkcontroleur uit Haarlem het slachtoffer VOLHARDEïfo DUITSCHER Ongewenschte gast in voorloopige hechtenis SLACHTOFFER VAN DE GLADHEID Geen groote veranderingen te wachten Mijnwerker verongelukt BRAND TE WAGENINGEN Geen audiëntie DE GESTOLEN GELDKIST Zaak voor Rotterdamsche rechtbank VERSTEKELINGEN Twee jongens verborgen zich in een trein BUITEN L AN DSCH OVERZICHT Het zwijgen van Italië GRIEP ECHTE VALDA Hoogleeraren en studenten her denken het huwelijk van Prinses Juliana HET ECHTPAAR VISSER IN INDIË BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. HUIBERS Viering van den eersten verjaardag PATER GILLET TE DEN HAAO Em.-pastoor J. Eydems t Audiëntie Ofschoon de bedrijfsresultaten van het stoomtreilervisscheriibedrijf te IJmuiden in de laatste maanden van 1936 een verbete ring te zien hebben gegeven in vergelijking met die van 1935 over dezelfde periode en er in verband met de depreciatie van den gulden enkele lichtpunten door de duister nis schijnen heen te breken, is er naar men in reederskringen te IJmuiden tegen over een onzer medewerkers op vragen zij nerzijds deed uitkomen met betrekking tot de positie, waarin het stoomtreiler- visscherijbedrijf verkeert, allerminst reden om ten aanzien van de toekomst reeds op timistische klanken te doen hooren. Voor een overzicht van den toestand is het zoo zeide men noodig terug te gaan tot het tijdstip van het inzetten der economische crisis, en dan kan al dadelijk gezegd worden, dat het bedrijf 't in'de crisisjaren zeer zwaar te verantwoorden heeft gehad. Een groot aantal reederijen moest den strijd om het bestaan opgeven, mede met alle noodlottige gevolgen daarvan voor de nevenbedrijven. Andere kon den zich slechts met moeite staande houden, hetgeen onder meer is gegaan ten koste van de reserves, terwijl bovendien de schuldenlast van sommige bedrijven dermate toenam dat de exploitatie slechts bij gratie van de crediteuren kon worden voortgezet. Het feit, dat van het oorspronkelijk aantal van bijna twee honderd stoomschepen er nog een tachtigtal en zulks ten koste van nieuwe offers in de vaart kon worden gehouden, zegt in dit verband ge noeg. Wat nu de besommingen over het vierde kwartaal van 1936 betreft, geeft inderdaad een vergelijking met die over dezelfde periode van 1935 een eenigszins gunstiger beeld te zien. De gemiddelde besommingen over de eerste drie kwartalen kwamen ongeveer overeen met die van de eerste drie kwartalen van 1935 en wanneer de jaarresultaten thans worden be zien, blijkt daaruit, dat er inderdaad over het jaar genomen een kleine verbetering der be sommingen valt te constateeren, die zich even wel tot slechts enkele procenten beperkt, ver geleken met 1935. Daarnaast moet evenwel worden opgemerkt, dat over het algemeen de gemiddelde besommingen van de verschillende typen van schepen gedurende 1936 liggen tus- schen de gemiddelden der beide crisisjaren 1934 en 1935. Schoftwrielingen in de besommingen kwamen in dit bedrijf in den loop der jaren steeds voor en zoo is het ook in de crisisjaren gegaan. In hoeverre derhalve deze verbetering ge durende de laatste maanden van 1936 moet worden aangemerkt als een dier periodieke schommelingen, dan wel beschouwd mag wor den als een inzet van betere tijden, zal de toe komst nog moeten leeren. Bezwaarlijk kan reeds nu de conclusie wor den getrokken, dat het bedrijf thans over het dieptepunt heen is. Van evenwicht tusschen inkomsten en exploitatiekosten mag dan ook nog niet worden gesproken. Hierbij komt nog, dat reeds vóór de depre ciatie van den gulden, en ten gevolge dier de preciatie in nog meerdere mate, een prijsstij ging van de materialen is opgetreden, welke in de duizenden loopt en zwaar op het bedrijf drukt, terwijl ook de verhooging van de ko- lenprijzen (voorloopig f 0.50 per ton, maar ver moedelijk binnen afzienbaren tijd f 1.per ton) zich als een ongunstige factor gelden doet. Zoo lang derhalve de verliezen niet in be langrijke mate verminderen, de afschrijving op schepen en bezittingen niet op normale wijze geschieden kan en voor het geïnvesteerde ka pitaal geen redelijke rente kan worden uitge keerd een factor, welke het toevloeien van nieuw kapitaal, noodig o.m. voor vernieuwing der vloot, in den weg staat is er zeker geen reden tot juichen. Wel zijn er zooals in den aanvang reeds gezegd enkele lichtpunten. Men verwacht n.l., dat als gevolg van de depreciatie het be drijf in een ietwat gunstiger positie komt ts staan wat betreft de concurrentie met de Scan dinavische landen, welker valuta op en neer gaat met het Engelsche pond. Ook ten aanzien van Engeland zelf is, nu de verhouding tus schen pond en gulden eenigszins is overbrugd, de positie gunstiger geworden. Tegenover Frankrijk, dat vóór ons gedeva lueerd heeft, is de situatie zóó dat een deel van de schade, welke zich anders in sterkere mate zou hebben doen gevoelen dan thans het geval is, wordt opgevangen. Ten aanzien van Duitschland valt minder verbetering te ver wachten, omdat men te dezen opzichte vastzit aan het waarde-contingent, terwijl in België de beperkende maatregelen van dien aard zijn, dat ook van het prijsgeven van den, gouden standaard ten onzent weinig voordeelen te ver wachten zijn. Van beteekenis voor het stoomtreilervissche- rijbedrijf zijn mede de door onze regeering uit gevaardigde beperkende maatregelen, welke voorkomen dat Jan en alleman zich bij een kleine opleving op het bedrijf kan werpen, waardoor de markt reeds spoedig weer over voerd zou worden. Daarnevens is thans de maatregel van den rijkssteun gekomen, welke met het oog op den algemeenen bedrijfstoe- stand en de stijging der prijzen van verschil lende visscherijbenoodigdheden hard noodig is, te meer ook omdat de regeeringssteun aan het reedersbedrijf te IJmuiden eerst begonnen is, toen reeds aan andere bedrijven sinds jaren steun werd toegekend. Met terugwerkende kracht van 1 Juli 1936 af zal deze regeeringssteun voor het geheele stoomtreilervisscherijbedrijf te IJmui den ongeveer zeventig duizend gulden per jaar bedragen, hetgeen dan gemiddeld iets minder zal zijn dan f 1000.per varend schip per jaar, en slechts een tegemoetkoming beteekent in de verhoogde bedrijfskosten. Ter bevordering van de belangen van het Katholiek Ziekenhuiswezen in Nederland, wordt door het Hoogwaardig Episcopaat een Katho lieke Ziekenhuisraad ingesteld, die uit zes leden zal bestaan. Voor eiken nieuwbouw of uitbreiding van Katholieke Ziekenhuizen en Sanatoria zal voortaan aangevraagd en verkregen moeten worden de vergunning van den betreffenden Ordinarius. Het secretariaat zal worden waargenomen door het secretariaat van de Vereeniging van R.K. Ziekenhuizen, Mauritskade 25, Den Haag. Tijdens de laatste stormen hebben de op varenden der trawlers het weder hard te ver antwoorden gehad. De opvarenden van één der trawlers hadden op een gegeven moment alle hoop reeds opgegeven. Men dacht niet anders dan dat het schip met man en muis zou ver gaan. Dank zij de goede zeemanschap der visschers gelukte het toch nog het schip, zij het met averij, in veilige haven te brengen. Een hachelijk avontuur beleefde ook de stuurman J. Wijker. Hij werd door een stortzee over boord geworpen, hetgeen zijn broeder gelukkig be merkte. Onmiddellijk draaide de trawler bij, doch het duurde toch nog ongeveer 20 minuten eer men den drenkeling bereikt had. Het was een geluk, dat hij goed kon zwemmen en kans had gezien zijn zware zeelaarzen uit te schop pen. Niettemin mag het een wonder heeten, dat hij met zulk een woelige zee nog gered kon worden. Eén der opvarenden uit Egmond aan Zee, die het ons vertelde, was zelf eenigen tijd geleden ook overboord geslagen. Hij had het geluk zich vast te kunnen grijpen aan het net. Men ziet, de viseh wordt nog steeds duur betaald. Hedennacht omstreeks een uur is door onbe kende oorzaak brand uitgebroken in een pak huis, in gebruik bij den kippenhandelaar J. B. Koning in de Willemstraat 29b. Het vuur werd ontdekt door een buurman, die verlof heeft zijn fiets in dit pakhuis te stallen. Hij zag een schijnsel van vlammen, waarop hij direct de bovenburen, de families F. Brons en Hofman waarschuwde, die zich langs de trap in veilig heid konden stellen. De dichte rookontwikke ling gaf den brand aanvankelijk een zeer ern stig aanzien. De vlammen sloegen eenigen tijd fel naar buiten, doch de brandweer, die even eens door den buurman was gewaarschuwd, was weldra ter plaatse en tastte met vijf stralen op de waterleiding, drie aan de voorzijde en twee aan den achterkant het vuur aan. In een klein half uur had zij den brand geheel onder de knie. Een aantal kippen kwam in de vlammen om. Van den inboedel kon nog een gedeelte gered worden. PER PAKJE 5 CT. DE VOLMAAKTE KAUWGOM f Hedenmorgen om half zeven reed de heer Van Loenen, melkcontroleur te Haarlem, per rijwiel op den Kruisweg te Hoofddorp. Daar het rijwiel pad zeer glad was, ging de man op den g'roo- ten rijweg rijden. Nabij den Geniedijk aldaar kwam een zwaar geladen vrachtauto van de N. V. „De Cycloop" hem tegemoet. Auto en wielrijder kwamen met elkaar in botsing en de heer Van Loenen werd daarbij zoo ernstig getroffen, dat hij op slag overleed. Het lijk werd per gemeentelijken Ziekenauto naar de algemeene begraafplaats te Hoofddorp vervoerd. De politie heeft den vrachtauto in beslag ge nomen. Het slachtoffer was 31 jaar, gehuwd en vader van twee kinderen. Donderdag heeft de politie te 's-Heerenberg een Duitscher aangehouden, die j.l. Woensdag op rechterlijk bevel van Den Haag via Zevenaar over de grens was gezet. Woensdagavond had hij zijn koffer reeds weer naar Den Haag ge stuurd en Donderdag trachtte hij zelf via 's-Heerenberg de grens over te komen. Hij werd echter direct gepakt en in voorloopige be waring gesteld, in afwachting wat er met hem moet gebeuren. Waarschijnlijk zal hij wegens het wederrechtelijk komen in ons land gevan genisstraf moeten ondergaan. De man is bij de politie wel bekend en heeft reeds meer met de gevangenis kennis gemaakt. De 65-jarige vrachtrijder H. Kuyntjes uit Nieuwaal (nabij Zaltbommel), is terwijl hij naast een wagen met hooi liep, door de glad heid van den weg gevallen. Hij kwam zoo on gelukkig op het hoofd terecht, dat hij kort daarop is overleden. De vooruitzichten voor de weersgesteldheln aan het einde van de week worden thans door twee omstandigheden beheerscht. In de eer ste plaats door de windrichting, in de tweede plaats door de sterkte van de vorst in Oost- Europa. Het weer staat thans geheel in het teeken van den winter. Het zachte weer, dat wij langen tijd gehad hebben onder den invloed van warme zeewinden is thans voor eenigen tijd van de baan en wij hebben uitsluitend te doen met vorst- en sneeuwtoestanden, welke, wat de sterkte en den duur van de vorst betreft, uit het Oosten door middel van den wind en wat de sneeuw aangaat, uit het Westen worden be heerscht. Over N.O.-Europa ligt een gebied van hoo- gen druk, dat zeker nog eenigen tijd zal stand houden. Vanuit dit gebied, waar het streng vriest, wordt de zeer koude lucht door een stormachtigen Oosten wind naar het Westen en dus naar ons land gevoerd. Dit is de oorzaak van de vorst in ons land, die uit den aard der zaak in het Noorden en Oosten van Nederland sterker is en zal zijn dan in het Westen en Zuiden. Het is waarschijnlijk, ja wel bijna ge heel zeker, dat hierin vóór het einde der week weinig verandering zal komen. Alleen zal de straffe wind aan het einde der week zeer waar schijnlijk zijn gaan liggen, waardoor de vorst niet strenger zal worden. In het Westen van ons land zou dan de vorst zelfs gering kunnen worden. Wat de sneeuwkansen betreft zal de de pressie, die langzaam uit liet Zuidwesten nadert, sneeuwval in ons land mogelijk en zeer waarschijnlijk maken, waarbij het Wes ten des lands hieraan eerder en meer zal bloot staan dan het Oosten en Noorden. Niet onmogelijk of onwaarschijnlijk is, dat wij vóór het einde der week nog een sneeuwstorm krijgen, maar met zekerheid kan deze niet voorspeld worden. Over het algemeen verwachten wij geen groote veranderingen, geen zeer strenge vorst, geen mooi zonnig weer. De wind zal waarschijn lijk Oostelijk blijven, maar in kracht afnemen. Voorloopig dus nog koud winterweer en geen belangrijke verbetering vóór de volgende week. (Nadruk verboden). In de Oranje-Nassaumijn III te Heerlerheide is een Poolsche arbeider, wonende te Hoens- broek, onder afvallend gesteente geraakt en vrijwel op slag gedood. De man was gehuwd en vader van twee kinderen. Donderdag is, tijdens afwezigheid der bewo ners, brand uitgebroken in het bovenhuis van den meubelwinkelier J. V. aan de Hoogstraat te Wageningen. De brand liet zich aanvankelijk ernstig aanzien, doch de brandweer was het vuur spoedig meester. De voorvertrekken van het bovenhuis, welke bewoond worden door den heer Van E. brandden geheel uit; van den in boedel dezer vertrekken werd niets gered. De winkelvoorraad werd grootendeels naar buiten gebracht. Een partij meubelen op zolder is mede verbrand. De schade wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbekend. De gewone audiëntie van den minister van Financiën zal op Maandag den lsten Februari a.s. niet plaats hebben. De rechtbank te Rotterdam heeft Donderdag de behandeling voortgezet van de strafzaak tegen twee van de drie mannen, die worden verdacht te zijn betrokken in den op I October 1936 op klaarlichten dag gepleegden diefstal van een kist met bijna f 7000 klinkende munt, uit een goederenwagen van de R.T.M., welke stond op het terrein van de gemeentelijke handels inrichtingen aan de Rosestraat te Rotterdam. Het geld was bestemd voor de suikerfabriek te Puttershoek en afkomstig van de Incassobank te Rotterdam. De beide mannen, die nu weer terecht ston den, de los-werkman J. J. F. van B. en de spoorlijriarbeider A. van der F., beiden wonende te Rotterdam, thans gedetineerd, hielden ook hun onschuld 'vol. Na een langdurig en moeilijk getuigenverhoor, waarbij zelfs een der getuigen, den schoenmaker J. T., een vervolging wegens meineed werd aan gezegd, achtte het O. M. het bewijs van schuld geleverd en eischte tegen beide verdachten twee jaar gevangenisstraf. Donderdagavond bleek na aankomst van den Noord-express uit Berlijn te Hoek van Holland, dat twee jongens uit Utrecht, K. R. en L. W. beiden vijftien jaar oud, zich hadden ingesloten in een W. C. van een der wagons. Nadat de deur met geweld was geopend, verklaarden de jon gens, dat zij te Utrecht iemand moesten afha len. Zij hadden het koud gehad en waren in den trein gestapt, teneinde zich te warmen. Toen de trein zich in beweging had gezet, voordat zij weer waren uitgestapt, hadden zij zich om niet ontdekt te worden in de W. C. ingesloten. De politie te Hoek van Holland heeft de jon gens onder haar bescherming genomen. Zij zul len naar hun ouders worden teruggebracht. Karl Radek en de zijnen staan voor het doodvonnis. Een kogel zal een einde ma ken aan hun leven. Radek was in zijn soort een prominent man. Hij was een journa list van groot formaat. Op het gebied der pro paganda was hij de Goebbels van Rusland. Goebbels heeft heel wat van hem geleerd, voor al het gebruik der radio voor propaganda in binnen- en buitenland. In 1917 begon Radek met zijn opzwiepende radioberichten, die altijd aan vingen met de twee suggestieve woorden: Aan allen. De bolsjewisten droomden toen nog van een wereldrevolutie, die spoedig zou komen en waarbij zij de leiding zouden hebben, weshal ve zij zich voortdurend in den aetherrichtten „aan allen". Nu is het uit met de glorie van Radek. Maar zijn lessen leven voort. De dic tatoriale en fascistische machthebbers maken naarstig gebruik van die lessen en. volgen het voorbeeld van Radek, hoe de radio dienstbaar kan worden gemaakt aan politieke propaganda, over de grenzen heen. Er is een fascistisch land, dat nog verder gaat en een vreemdeling verlof geeft om voor de microfoon de regeering van zijn eigen land te bestrijden. Dit land is Italië en de vreemdeling is Léon Degre'le, leider der Belgi sche rexisten. Dit zeer bedenkelijk feit heeft zeer bedenkelijke konsekwenties. Wij hebben hier te doen met een direct ingrijpen van een mo gendheid in de binnenlandsche verhoudingen van een andere. Het fascisme blijkt hier import-artikel te zijn, al is de importeur in het geval-Degrelle een niet-Italiaan, een vreemde ling, die de fascistische waar aldus over de gren zen van zijn eigen land kan brengen. Het stui tende van het geval is, dat de Italiaansche re geering een harer onderdanen, die zich aan zulk een daad zou schuldig maken, met de zwaarste straffen zonder vorm van proces zou straffen, wanneer zij den dader in haar macht zou we ten te krijgen. En wij kunnen ons levendig voor stellen, hoe de toon zou klinken van een pro testnota door Mussolini te richten aan een niet- fascistischen staat, die zoo iets mogelijk zou maken en dulden. Maar er is iets in deze his torie, dat nog meer tegen de borst stuit. De- grelle kreeg gelegenheid om van vreemden bo dem uit aan zijn landgenooten mede te deelen, dat hij nog dit jaar de regeering-Van Zeeland ten val zou brengen en de staatsmacht totaliter zou overnemen. Wij zouden reeds eerder deze ergerlijke geschiedenis en haar funeste konse kwenties hebben besproken, maar wij wilden afwachten wat Italië ten opzichte van dit geval zou verklaren. Wij waren namelijk van meening, dat de toestemming aan Degrelle om voor de Italiaansche microfoon te spreken misschien te wijten was aan een eigenmachtig handelen van ondergeschikte fascistische instan ties en dat het officieele Italië deze instanties tot de orde zou roepen. Dit blijkt niet het ge val te zijn. Integendeel, de Italiaansche regee ring weigert tot nu toe zelfs antwoord te geven op het protest en een in een nota vervat twee de scherp protest van België naar aanleiding van Degrelle's radio-rede van Italiaansch grondgebied uit. De buitenwereld althans heeft van zulk een antwoord niets te hooren gekre gen. En de Belgische regeering zou toch zeker het eventueele antwoord hebben gepubliceerd of althans mededeeling van een antwoord heb ben gedaan, daar zij aan het afzenden van haar protesten de grootst mogelijke ruchtbaarheid had gegeven. Het eenige lichtpunt is, dat een nieuwe radio-rede van Degrelle, die hij luid ruchtig aankondigde en welke ook weer var. een Italiaansche microfoon zou uitgaan, tot dusver nog niet is gehouden. Hopen we, dat men in Rome de ontoelaatbaarheid van zulk een optreden heeft ingezien. Maar afgezien daarvan, of men in Italië dit al dan niet heeft ingezien, rijst toch de vraag, of de democrati sche landen dit zich maar moeten laten wel gevallen. De democratische landen plegen zich tot dusver van radiobeschouwingen over de binnenlandsche politiek van andere volken angstvallig te onthouden. Vooral in ons land is dit het geval. De radio-autoriteiten in Neder land oefenen op dit gebied een strenge censuur uit en keuren niet alleen heele redevoeringen in dit verband af, maar schrappen ook een of een paar volzinnen, die zelfs in de verte maar zinspelen op binnenlandsche politieke toestan den van andere landen. En dit is goed. Maar als elke liefde kan ook deze liefde voor de neu traliteit op den duur niet van één kant komen. Het geneesmiddel moet niet zijn, dat de neu trale landen nu ook aan politiek in den aether moeten gaan doen, het geneesmiddel kan alleen daarin bestaan, dat er middelen en wegen wor den gevonden, het beste via den Volkenbond, om gevallen als dat van Degrelle in de toe komst onmogelijk te maken. Verkoudheid en Keelpijn worden krachtig bestreden door het sterk antiseptische geneesmiddel. Zorg steeds een doos bij de hand te hebben. Vraag naar de In Hollandsche doozen a 50 cent. Nijmegen, 28 Januari Er leeft, wat men mag noemen, een aca demische sfeer in de hal van het aula-ge bouw der Katholieke Universiteit. Acade misch dan niet in den zin van dor als een wettekst, droog als een parkamenten band of saai als een wijsgeerige verhandeling. Neen, academisch is deze sfeer omdat de correcte elegantie van deze studenten, die hier geleidelijk de aula binnengaan of de marmeren trappen oploopen naar het bal- con, omdat de hoffelijkheid, tegenover de virgines amabiles hier in acht genomen, geen burgerlijk aangeleerde manieren zijn, geen vulgaire pose, doch iets levends, iets, dat van een stuk cultuur getuigt. Acade misch ook omdat de dragers van onze ka tholieke wetenschap zich zoo geheel en al ongedwongen en onaangegaapt tusschen dat wereldje van charmante studenten-etiquette door bewegen. In dienzelfden geest verliep ook de herden- kingsziting in de kleine, overvolle aula, waar respectievelijk de rector magnificus Prof. Baa- der, prof. mr. Kamphuisen en prof. van Gin neken voor den donkeren katheder, waar de zetels der hoogleeraren In 'n halven cirkel om heen zijn gebouwd en waarboven, onder de bo gen op den kleurigen achtergrond een sober kruis uitsteekt, hun redevoeringen uitspreken tot herdenking van het huwelijk onzer kroon prinses. Professor Kamphuisen sprak rustig, za kelijk over de staatsrechtelijke positie van den koning, onderstrepend de groote beteekenis van de erf-monarchie der Oranjes voor het Neder- landsche Staatsbestel. Hii richtte zich tot het verstand. Professor van Ginneken daarentegen ging op het hart aan. Heeft het jonge paar zelf dat óók niet in de eerste plaats gedaan? Wonnen zij niet stormenderhand de sympathie van heel Neder land, omdat hun liefde zoo volkomen echt was, zoo in en in menschelijk? Ziet ge wel, zei profes sor van Ginneken, wanneer iets maar echt is, wanneer het maar beantwoordt aan datgene, waartoe God het heeft bestemd, dan wint het stormenderhand de sympathie, dan voelt ieder, dat het waar is. Die twee koningskinderen geven hun onderdanen en eigenlijk de heele wereld een prachtig voorbeeld, want waar vindt men in de vorstenhuizen nog zulke spontane, geluk kige huweliiken?, Enfin, men heeft gisterenavond den inhoud van de beide herdenkingsredevoeringen in deze kolommen kunnen lezen. Men heeft ook kunnen lezen, dat de studenten na het uitspreken van deze redevoeringen een boom hebben geplant vóór de aula. Dat ging niet meer academisch maar studentikoos. De praeses van het corps, de heer A. van Nispen tot Pannerden sprak om de aanwezigen niet buiten in de snijdende kou te laten staan, in de aula zelf, vóór de professorenbanken een rede uit, waarin hij den wensch van de studenten vertolkte, dat, wanneer de boom, die thans zou worden geplant, den voor zijn soort hoogst- mogelijken ouderdom zal hebben bereikt, wan neer hij uitgegroeid is en niet meer spreken kan van het feit, dat thans door zijn planting wordt herdacht, dat dan het Huis van Oranje nog even sterk als nu verworteld zal staan in de harten van het Nederlandsche volk. En toen ze*1 daarvoor hadden geapplaudisseerd, trokken de studenten naar huiten. de senaat voorop. Terwijl de academische zitting voortduurde, terwijl buiten de schemering van den winter avond al begon te vallen, werd een felle magne siumfakkel aangestoken, die een hellen gloed zette over het terrein. Een kuil ligt gegraven midden voor het terras van den ingang. Een geuniformd bediende van de studentensociëteit houdt een boompje vast, dat door den praeses in den kuil wordt gestoken. De gerokte heeren nemen een schop en na enkele oogenblikken staat het ding vast in den grond. De studenten staan in groote groep bij elkaar en zingen spon taan Io Vivat. Met gejuich ontvangen zij de senatoren-grondwerkers weer in hun midden om met hen naar de aula terug te keeren, waar de rector, professor Baader de slotwoorden spreekt. Hoogleeraren en studenten-senaat recipieer den vervolgens en vanavond gaat in de Socië teit het festijn los, het festijn ter eere van de Koningskinderen, die ook zooiets over zich heb ben van dat levendige, ongedwongen, studenti koze. BATAVIA, 29 Januari (Aneta) Met de Indrapoera arriveerden hier dr. P. H. C. en me vrouw Visser, de bekende Kakakorum-reizigers. De heer Visser, die thans consul der Neder landen te Calcutta is, zal 1 Februari zijn op wachting bij den Landvoogd maken. De heer Visser bezoekt Indië om eenige kwes ties te bespreken, o.a. de handelsrelaties tus schen Britsch-Indië en Ned.-Indië, waarbij uiteraard de suikerbelangen de aandacht ver dienen. Dr. Visser was niet bereid terzake eenige verklaring af te leggen; hij zal tijdens zijn verblijf op Java contact zoeken met voor aanstaanden uit den handel. Met de leiding van de Staatsspoorwegen zal het Diesel-vraag stuk worden besproken, aan de hand van erva ringen in Britsch-Indië opgedaa^i. Neen, geachte lezers, wij willen hier niet een boutade gaan houden over de vele politieke analpha- beten, die ook hier te lande ter stembus geroepen worden en vaak meer politieke „wijsheid" in pacht meenen te hebben dan zij, die de politiek, dat wil eigenlijk zeggen, of liever, dat zou eigenlijk moe ten zeggen staatkunde, beoefenen als een vak, een beroep, een roeping of een uit gesproken liefhebberij. Wij willen het hier hebben over echte analphabeten, dus over menschen, die lezen noch schrij ven kunnen, en toch geroepen worden om aan de stembus hun voorkeur ken baar te maken over candidaten voor bestuurscolleges. En nu mag u weer niet en dat valt niet mee in het vooruit zicht van de komende verkiezingen aan ons land gaan denken, want ons landje is zóó wèl onderwezen, dat slechts weinigen de kunst van lezen en schrij ven niet verstaan. Lezen en schrijven moeten hier natuurlijk wat ruim en royaal opgevat worden, want zuiver en juist schrijven overeenkomstig de ietwat verwarde en verwarrende spellingsrege len is een kunst geworden, waarvoor men eigenlijk minister moet zijn om ze naar behooren te kunnen beoefenen. Zet nu alle bijgedachten aan ons land en zijn politieke besognes uit het hoofd om u zoo niet „op vleugelen van het gezang" dan toch in den geest naar de oevers van den Ganges te kunnen begeven. Ingevolge de door Engeland gewijzigde grondwet van Britsch-Indië zijn in de Pentsjaab, Bengalen (u weet wel het land van de Bengaalsche konings tijgers) en Assam verkiezingen gehouden voor de nieuwe provinciale wetgevende lichamen. Bij deze verkiezingen heeft de correspondent van de „Daily Herald" te Calcutta niet alleen geconstateerd, dat voor het eerst in de geschiedenis van Britsch-Indië arbeiders en koelies ter stembus gingen, maar ook dat van de arbeiders te Calcutta slechts weinigen de namen op hun stembiljetten konden lezen. Zij zetten daarom een kruisje bij symbolen, die op het biljet bij den naam van eiken candidaat waren geplaatst, zooals een parapluie, een bloem, een weegschaal, een palmboom, een rijwiel of een hand, welke symbolen juist aan gebracht waren om analphabeten in staat te stellen de candidaten van el kaar te onderscheiden. Geïllustreerde stembiljetten voor analphabeten, poli tiek hiëroglyphenschrift, daar zit iets in dat toch óók voor ons land met zijn schaarsche analphabeten zijn nut zou kunnen hebben. Stel u voor een candidatenlijst, waar-.: op b.v. Lou de Visser door een loud speaker, Ds. Kersten door een wit kwast, Boer Vervoorn door een melkem mer, v. d. Bilt door een open deur, Marchant d'Ansembourg door een be wijs van Nederlanderschap zouden worden gesymboliseerd. De eenige moeilijkheid is symbolen te zoeken voor candidaten, die vleesch noch visch zouden zijn en aan elke poging om nader dan met hun naam aangeduid te worden ontsnappen- Maar nu alle scherts terzijde, wij heb ben hier geen politieke prentenboeken noodig voor onze mondige alphabetische kiezers en hebben wij u zelf niet ver zocht, alle gedachten aan ons land en zijn politieke besognes op zijde te zet ten? Op Donderdag 11 Febr. a.s. zal Z. H. Exc. MB1; Huibers den eersten verjaardag vieren van Zijn H. Bisschopswijding. Op dien dag zal in de kathedrale kerk van St. Bavo te Haarlem om half elf een Plechtig0 Hoogmis worden opgedragen met bisschopp®' lijke assistentie en in tegenwoordigheid van bet Hoogwaardig Kathedraal Kapittel (Missa e°" ram Episcopo parato). Tevens zullen aanwezig zijn de saeculiere en reguliere priesters, die zijn opgeroepen tot deel neming aan de Prosynodale vergadering, welke op dien dag gehouden zal worden. De Magister-Generaal der Dominicanen, Pa" ter F. M. S. Gillet heeft een bezoek gebrach aan mgr. dr. Th. Verhoeven, directeur van het R. K. Centraal Bureau van Onderwijs el Opvoeding. Dit bezoek droeg een particuhe^ karakter. Pater Gillet bracht reeds eenige Ja^ ren geleden een officieel bezoek aan het bu reau. h Voor een uitgelezen gehoor, onder wie zie de Pauselijke Internuntius, Z. Exc. Mgr. Giobbe. en verscheidene gezanten bij ons H bevonden, heeft Pater Mag. M. Gillet Donder dagavond in de residentie gesproken over Latijnsche cultuur en het sociale humanism Te Beek bij Sittard is, 69 jaar oud, overleg, de zeereerw. heer J. Eydems, nis tend past°^ van Bunde. Zijne Hoogwaardige Excellentie, de AaT g bisschop van Utrecht, zal de volgende v10 alleen Maandag, Dinsdag en Donderdag aU entie verleenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2