■SKI A A M DuitschItaliaansche samenwerking in Abessinië 12504 Het heden f,1 jt EEN EXPEDITIE OP ZOEK NAAR ERTSEN HET VERGAAN VAN DE JONGE JACOBUS" Bar stormweer op de Noordzee NIEUWE ARREST A TIES IN SOVJET-RUSLAND nieuws van Tel. Eén dubbel zes dubbel vier Britsche leening aan Frankrijk VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS ZATERDAG 30 JANUARI 1937 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20386 H. M. de Koningin heeft heden de schilderachtige omgeving van Igls verlaten en zich begeven naar Zeil am See Prof. dr. Von zur Mühlen zal voor de Duitsch-ltaliaansche mijn- bouwmij. het land exploreeren De verwachtingen zijn zeer rooskleurig De leider der expeditie Prof. Von zur Mühlen Dr. Het Weer Leden van de bemanning aangespoeld? De visschers hebben het zwaar te verantwoorden Ijsgang bemoeilijkt het scheepvaartverkeer Oostenrijksche critiek op Tsjecho-Slowakije Op de buitenlandsche politiek Gedeeltelijke stremming tusschen Amsterdam en Utrecht 1 jj WmMgim - v*~ Ook de Missouri is in Amerika zoodanig gestegen, dat uitgestrekte gebieden zijn overstroomd. De bevolking wordt in veiligheid gebracht Ook de weduwe van Lenin en de vrouw van Pyatakof ge arresteerd? ANTHRACIET EN BRECHCOKES voor centrale verwarming Groote Houtstraat 1 8 7 Hevige brand in Moldavië De Belgische delegatie in Spanje Te Brussel werd met militaire eer generaal Baron Rucqnoy begraven, Belgische legeraanvoerders uit den wereldoorlog één der Voorstellen ten behoeve van het republikeinsche Spanje De controleering der non-interventie Italië wenscht een zoo spoedig mogelijke toepassing DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN KENNISGEVING van telefoon wijziging „SNELT AX" IJsclub voor Haarlem en Omstreken IJSHOCKEY-WEDSTRIJDEN Nieuwe staking in de Belgische kolenmijnen De straf van een journalist 40.000.000 pond aan de Fransche spoorwegen SCHEEPSBOTSING Het arbeidsconflict bij de General Motors De werkwilligen beschuldigd van het afbreken der onder handelingen NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. i (Van onzen Berlijnschen correspondent) Met een kapitaal van vijftig millioen Lire, dat zoo noodig oogenblikkelijk tot twee-honderd millioen vermeerderd kan worden, is te Milaan gesticht de „Societa Anonima Mineralia Africa 'Oriëntale Ita- liana". De „N.V. Mijnbouw ïtaliaansch Oost-Afrika" is een gemeenschappelijke DuitschItaliaansche onderneming, waarbij Italië de meerderheid der aandeelen in han den houdt en Duitschland de technische leiding heeft. Zoodra de exploitatie begint, zal de Duitsche industrie een voorkeurs recht hebben van vijf en twintig procent der productie. Officieel heeft de regeering van het Derde Rijk zich met de totstandkoming der SAMAOI niet bemoeid. Zij liet zelfs de stichting dezer maatschappij niet berichten door het officieuze „Deutsches Nachrichten-Büro", doch volstond er mee, het D.N.B. een korte desbetreffende mededeeling zonder eenig commentaar te laten cntleenen aan het Romeinsche „Giornale d'Italia", waarin Dr. Virginio Gayda er één zijner steeds belangrijke hoofdartikelen aan wijdde. Afgezien echter van het feit, dat het na- tionaal-socialistisch bewind volkomen op de hoogte moet zijn geweest, daar de zoo ge compliceerde oeconomie van het Derde Rijk het onmogelijk maakt, dat zonder allerlei bijzondere vergunningen 'n aanzienlijk ka pitaal en groote hoeveelheden technische hulpmiddelen de grenzen overschrijden, kan men het al heel moeilijk als louter toe val opvatten, dat de SAMAOI juist ten doop werd gehouden tijdens Goering's be zoek aan Italië. Natuurlijk kan men zich op het standpunt stellen, dat Duitschland zich schuldig maakt aan heling door met Italië den Abessinischen buit te deelen. Het lijkt echter beter de theorie te laten voor wat z(j is en slechts rekening te houden met de practijk, die daarop neerkomt, dat het rijk van den Leeuw van Juda voortaan vanuit het Kapitool of althans vanuit het aan den voet van den Capitolinus gelegen Palazzo Venezia geregeerd wordt. En dan kan men een instelling als de SAMAOI slechts toejuichen. In deze kolommen werd, zooals trouwens in vrijwel de geheele Neder- landsche pers, steeds betoogd, dat het onbillijk en onverstandig was om een land als Duitsch land te berooven van zijn matig bezit aan grondstoffen voortbrengende gebieden: onbil lijk, omdat de schraalheid van den Duitschen bodem een geweldige industrie in het leven riep, die even dringend behoefte heeft aan grondstoffen als de mensch aan voedsel; on verstandig, omdat een explosie op den duur on vermijdelijk wordt, wanneer men een volk van bijna zeventig millioen zielen met alle geweld probeert klein te houden. Daarom, herhalen wij, kan men een instelling als de SAMAOI slechts toejuichen. Duitschland zal wel met de spreekwoordelijke „Gründlich- keit" hebben onderzocht of het de moeite loon de, vóór het er toe overging een kapitaal van tientallen millioenen te investeeren. Slaagt de hypermodern toegeruste expeditie, die uit Duitschland binnenkort naar Abessinië vertrekt» er in om ontginbare vindplaatsen van ertsen op te sporen, dan kan Duitschland daar zijn werkkracht" nuttig aanwenden en grondstoffen delven voor zijn industrie. Andere mogendheden zullen wel even ongaarne zien, dat Duitschland in Oost-Afrika voet aan land zet, als zij de be- langstelling van het Derde Rijk voor West- Afrika met wantrouwen gadeslaan, maar ten slotte is het heel wat beter, dat Duitschland van den nood een deugd maakt en in Abessinië, Spaansch-Marokko of elders onder vreemde vlag werkt aan zijn grondstoffenvoorziening, dan dat het hier of daar, waar de zoo zeer begeerde natuurlijke hulpbronnen in den schoot der aar de verborgen liggen, met geweld zijn eigen vlag probeert te planten. De SAMAOI zal haar werkzaamheden begin nen met een onderzoekingsreis te organiseeren in het gebied van Wollega en in het Oosten en het Westen van Harrar. Deze expeditie ver trekt in Februari naar Afrika en staat onder leiding van den Berlijnschen hoogleeraar bij de „Technische Hochschulle", prof. dr. von zur Möhlen, die hét rijk van den negus negusti reeds twee malen bereisde en daarover een in mijnbouwkundige kringen zeer geprezen boek „Im Banne Aethiopiens" schreef. Prof. von zur Mühlen, die volkomen vrijheid van handelen geniet, is bezig, zich de beste in strumenten aan te schaffen, welke de weten schap voor het opsporen van ertslagen en het onderzoeken van steensoorten kent, terwijl hij reeds een staf van eminente medewerkers om zich heeft verzameld. Hij is te veel vakgeleerde om zich door zijn hoopvolle verwachtingen tot al te optimistische voorspellingen te laten verleiden. Aan den an deren kant echter is hij er, ondanks dat de geografie van Abessinië nog' verre van perfect en de geologische structuur van dit land nog zoo goed als volslagen onbekend kan worden genoemd, zoo absoluut van overtuigd, dat er in het nieuwe Italiaansche Keizerrijk enorme schatten aan natuurlijke hulpbronnen verbor gen liggen, dat hij er niet voor terugschrikte om tegenover de pers een aantal vrij positieve en veelbelovende verklaringen af te leggen. De SAMAOI zal zich slechts bezig houden VERWACHTING: Matige, tijdelijk nog krachtige Zuid-Oostelijke tot Oostelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, waar schijnlijk sneeuw in het Noorden, in het Zuiden aanvankelijk regen of natte sneeuw en later sneeuw, matige tot lichte vorst in het Noorden, in het Zuiden om het vriespunt tot lichte vorst. Hoogste barometerstand: 778.9 te Kuopio (Finland) Hoogste barometerstand: 737.0 te Valentia Zon op v.m. 7.46 onder n.m. 4.41 uur. Licht op n.m. 5.11. Maan op n.m. 9.46 onder v.m. 8.41. Laatste kwartier 3 Febr. met het opsporen en ontginnen van ligplaatsen van steenkool, ijzer, koper en lood. Prof. von zur Mühlen houdt rekening met de mogelijkheid, dat hij ook tin en nikkel vindt. Of dergelijke eventueel© vondsten geëxploiteerd zullen wor den, hangt natuurlijk af van het contract, dat de SAMAOI heeft met de Italiaansche regee ring en waarvan de inhoud slechts in enkele zeer algemeene termen is gepubliceerd. Met goud en platina mag de SAMAOI zich in elk geval niet bezig houden. Het opsporen en delven daarvan is de taak eener andere maat schappij, waaraan een concessie is verleend in de zelfde streken als waar de Duitsch-ltaliaan sche mijnbouw-maatschappij exploreert. Prof. von zur Mühlen gelooft, dat Abessinië zeer rijk is aan goud. Het staat zoo goed als vast, dat het 't huidige Abessinië was, waaruit het Egypte der oudheid zoo veel geel metaal betrok. Verder leert de geschiedenis, dat in Abessinië niet alleen den laatsten tijd, toen men slechts den zilveren Maria Theresia-daal- der en geen goudgeld kende, doch door alle eeuwen heen het zilver veel hooger in aanzien stond dan het goud. Iets dergelijks kan zich na tuurlijk alleen voordoen wanneer het goud in groote hoeveelheden wordt aangetroffen en het zilver betrekkelijk schaarsch is. Tij dans zijn reizen in het land van den Negus had prof. von zur Mühlen volop gelegen heid om het goud-wasschen, waarmee vele Abessiniërs zich bezig houden, te bestudeeren, vooral voor wat de opbrengst er van betreft. Hij gelooft, dat er met toepassing van moderne methoden in Abessinië zeer veel goud is te winnen. Men zal zich herinneren, hoe er in het begin der Italiaansche expeditie veel sprake was van olie in den Abessinischen bodem. Een Ame rikaan bracht veel sensatie in de wereld door voor een groote hoeveelheid dollars een lang durige concessie voor de exploitatie van olie velden te koopen. Prof. von zur Mühlen haalt voor de bewering, dat er in Abessinië olie te vinden zou zijn, de schouders op. Allemaal Amerikaansche bluf en politieke humbug, luidt zijn oordeel. Hij acht het wel mogelijk, dat er hier of daar een paar oliebronnen te vinden zijn, doch beschouwt het als buitengesloten, dat de exploitatie daarvan loonend zou kunnen worden gemaakt. Hij ba seert deze meening op de technische resultaten van. zijn onderzoekingen betreffende de bodem structuur van Abessinië. In een geologische con stellatie als de Abessinische komt nergens ter wereld olie voor. Als gezegd, vertrekt de expeditie-von zur Mühlen de volgende maand naar Abessinië. Zij zal daar vermoedelijk een jaar blijven, ook al rekent de leider er op, eerder terug te kunnen keeren om te Berlijn de in Afrika gedane on derzoekingen uit te werken. Met de exploitatie van ontginbare lig plaatsen van steenkool of ertsen kan direct na de ontdekking begonnen worden. Duitschland, dat ook hierbij de technische leiding grootendeels in handen heeft, is ge reed om zijn taak ten uitvoer te brengen. Volgens een bericht van United Press aan de bladen is in de nabijheid van Peniche bij de Burlingseilanden een aantal schipbreukelingen aangespoeld. Eenigen hunner gaven nog teeke nen van leven. Men neemt aan, dat het hier leden betreft van de bemanning der „Jonge Jacobus". Hedenochtend kwamen te IJmuiden aan de markt 5 stoomtrawlers en 12 motorlog- gers. De opvarenden meldden bar stormweer te hebben doorgemaakt. De zee, vooral in het Noorden, is erg opgeloopen. De dekken der schepen zijn met een dikke laag ijs bedekt, evenals het touwwerk in het want. De sche pen hebben door het slechte weer onvol doende kunnen visschen. De visch is dan ook peperduur. Te Scheveningen kwam vanmorgen slechts één motorlogger binnen. De lading van dit schip wordt Maandag verkocht. WEENEN, 29 Jan. (Havas) Politieke krin gen zijn verrast over de publicatie van een hoofdartikel in de Reichspost, waarin de bui- tenlandsche politiek van Tsjecho-Slowakije wordt gecritiseerd. De verrassing is des te grooter, daar de pu blicatie den dag na de onderteekening van de Duihsch-Oostenrijksche economische overeen komst geschiedt. De Reichspost schrijft: „Men spreekt bijna niet meer over samenwerking der Donaulan- den. De kansen op Hongaarsch-Tsjechische toenadering zijn vervlogen. Het bondgenoot schap tusschen Tsjecho-Slowakije en Sovjet- Rusland doet overigens afbreuk aan de verwe zenlijking van een belangengemeenschap in de Donaulanden.'' Niettemin betwisten officieele Weensche kringen, dat het artikel geïnspireerd zou zijn. De ijsgang in het Merwedekanaal veroor zaakt groote moeilijkheden voor het scheep vaartverkeer. Sinds Vrijdag is de vaart van en naar Amsterdam gedeeltelijk gestremd. In het midden van het kanaal wordt een vaargeul open gehouden, en vanaf afgeloopen nacht twaalf uur tot komenden nacht twaalf uur kunnen alleen booten varen in de richting AmsterdamVreeswijk. Gedurende de volgen de 24 uur zal de vaart in tegenovergestelde richting worden onderhouden. De stremming zit voornamelijk tusschen Nigtevecht en Zeeburg. Zoodoende komt het voor, dat vrachtbooten 24 uur aan de kade moeten wachten. In Utrecht ligt de Concordia 16 al van Vrijdagavond elf uur af. Op die wijze komt er groote vertraging in de verzen ding van het stuk- en beurtgoed, ondanks het feit, dat de autodiensten veel overnemen. Het laat zich aanzien, dat de schepen voor de richting Zwolle Utrecht niet meer aandoen. Aan het kanaal is het zeer stil. De schepen van Rotterdam naar Zwolle van de reederij Van der Schuyt varen sinds Vrijdag al over Vreeswijk en Arnhem naar Zwolle. In normale gevallen is de vaart Utrecht AmsterdamKampenZwolle. Op de Zuiderzee is de scheepvaart ook ge stremd. MOSKOU, 30 Jan. (D.N.B.J De Ate meldt, dat te Moskou het gerucht in om loop is, dat ook de weduwe van Lenin is gearresteerd. Voorts is de vrouw van Pyatakof gearresteerd. Deze geruchten zijn volgens het D.N.B. tot nu toe nog niet door de officieele instanties tegengesproken. Ook zouden nog verscheiden familieleden zijn gearresteerd van beschuldigden in het proces tegen het parellele centrum. Uit Warschau wordt gemeld, dat de politie in den afgeloopen nacht een vijftiental com munisten gearresteerd heeft, die in de laatste jaren in Sovjet-Rusland een speciale oplei ding hebben genoten. Op hen werden cijfertelegrammen, bevelen en instructies van de Komintern bevonden, evenals een nauwkeurig stenogram over het verloop van het te Moskou gevoerde proces. BOEKAREST, 30 Jan. (Havas). Op het station van Todireni (Noord-Moldavië) brak op tien verschillende plaatsen tegelijk brand uit. In minder dan een uur tijds werden 46 graan- opslagplaatsen verwoest. De oorzaak van de branden is onbekend. Een onderzoek wordt in gesteld. De schade beloopt eenige millioenen lei. Me«ml M ^Svsr: VALENCIA, 30 Jan. (Havas). De delegatie van Belgische parlementsleden onder leiding van den socialist Camille Huysmans, die zich op de hoogte is komen stellen van den tegenwoordi- gen toestand in het republikeinsche Spanje, heeft haar conclusies neergelegd in een nota, waarin het volgende voorgesteld wordt; 1. Te Londen een conferentie bijeen te roe pen van alle democratische en anti-fascisti sche krachten, teneinde van de democratische regeeringen de erkenning van de republikein sche regeering als wettige te verkrijgen. 2. op, internationalen grondslag de levensmid delenvoorziening van de burgerbevolking, o.a. te Madrid te organiseeren. 3. In alle democratische landen comité's voor hulp aan het republikeinsche Spanje te organi seeren. 4. Alle krachten aan te wenden om de kinde ren in Spanje te redden. Ten aanzien van de actie der socialisten bepleit zij o.a. de oprich ting te Valencia van een internationaal socia listisch arbeidershuis, dat de acties voor Span je centraliseert. Binnenkort zal minister Spaak een onderhoud hebben met Del Vayo te Luxemburg over de kwesties, waarover de Belgische en de Spaan- sche regeering op het oogenblik geschillen heb ben. Minister Spaak verklaarde, dat inderdaad sprake is van 'n dergelijk onderhoud, doch noch tijd noch plaats zijn vastgesteld. ROME, 30 Jan. (Stefani) Blijkens in het buitenland gepubliceerde berichten, zouden som mige afgevaardigden in de non-interventie commissie van meening zijn, dat minstens een maand noodig is alvorens het internationale contróle-plan kan worden toegepast, terwijl sommigen gelooven, dat dit tijdvak nog zou moeten worden verdubbeld. In welingelichte Italiaansche kringen ver klaart men, dat deze verwachtingen niet in overeenstemming zijn met de Italiaansche po litiek, die in het belang van Spanje en van Europa gericht is op de spoedige totstandko ming van een krachtig gecontroleerde non interventie. De Fransche spoorwegen hebben een Britsche leening ten bedrage van 40.000.000 pond sterling gesloten. Nieuwe arrestaties van communisten in Sovjet- Rusland. De meening van de Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake verbindendverklaring van collectieve arbeidsovereenkomsten. Pater Arnold Driessen, missionaris in Britsch Nyassa-Iand, overleden. Na stormweer op de Noordzee. DAG en NACHT TELEFOON GEOPEND 1-66-44 ZONDAG: om den Louis Bijvoet-stedenbeker. In verband hiermede toegang ook voor stadgenooten f 1.30, alles inbegrepen. BRUSSEL, 30 Jan. In twee kolenmijnen te Quaregnon in Henegouwen, hebben de arbei ders het werk neergelegd. Zevenhonderd mijn werkers z;jn bij de staking betrokken. LONDEN, 29 Jan. (Havas). De Berlijnsche correspondent van de News Chronicle, Vernon Bartlett, meldt, na te hebben verklaard, dat het bericht, dat hij Dinsdag heeft gepubliceerd en volgens hetwelk Goering Mussolini zou hebben voorgesteld 80.000 Duitsche en Italiaansche sol daten naar Spanje te zenden, woede heeft op gewekt, dat hij, Bartlett, er van verwittigd werd, dat hem niet vergund zal zijn, zich Za terdag naar den Rijksdag te begeven om er de redevoering van Hitier te hooren. „Van een Duitschen berichtgever" aldus vervolgt hij „die mij tot nü toe inlichtingen gaf, verneem ik, dat de Duitsche politiek zich richt naar een terugtrekken uit het Spaansche avontuur. Dat alles geeft eenige redenen te hopen, dat de redevoering wat meer zal geven dan principieele verzekeringen, welke slechts ten doel zouden hebben gehad, het ongeduld van Frankrijk en Engeland te kalmeeren, ter wijl Duitschland en Italië zouden zijn voortge gaan met versterkingen te zenden aan Franco, LONDEN, 30 Jan. (Reuter) De Fran-, sche spoorwegen hebben bij een groep Britsche bankiers een leening gesloten ten i/edrage van 40 millioen pond sterling voor den duur van tien maanden tegen een rente van 3y„ procent. De stoomschepen Kakarical en Caradale zijn met elkander in botsing gekomen in de Golf van Hobson, gelegen in den staat Victoria (Australië). De Kakarical zonk onmiddellijk. Vijf leden der bemanning zijn om het leven gekomen; 17 werden gered. DETROIT, 30 Jan. (Havas) De gouverneur van Michigan, Murphy, heeft geweigerd de vei ligheid te waarborgen voor de niet-stakende arbeiders, die in verscheidene fabrieken van de General Motors het werk hebben hervat. Hij beschuldigt deze werkwilligen er van verant woordelijk te zijn voor het afbreken der onder handelingen tusschen werkgevers en werknemers, terwijl de regeering hun den raad gaf te wach ten tot een overeenstemming was tot stand ge komen, alvorens het werk te hervatten. Op verzoek van de directie der General Motors heeft het gerecht van Genesee, waar zich de fa brieken bevinden, een bevelschrift onderteekend, waarbij de stakers, die twee werkplaatsen der General Motors bezet houden, voor het gerecht gedaagd worden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1