We luisteren naar PUROL FINANCIËN Het vorstelijk huwelijk De weerstoestand Sport en spel MARKTEN Dagfilm Restaurant DORRIUS ZATERDAG 30 JANUARI 1937 Pelgrims naar Manilla vieren feest aan boord van de Jan Piet er sz. Coen De Conté RossoMaandag te Manilla ARBEIDSOVEREENKOMSTEN Verbindendverklaring, enz. HULP AAN SPAANSCHE VLUCHTELINGEN HERBEREKENING INDISCHE PENSIOENEN Ministerieele toelichting op de aangebrachte wijziging PEST IN DJIPANG VOOR 1000 BONT GESTOLEN Prins Bernhard-dahlia Alleenreizend goudzoeker verdwenen Kerkelijk leven PATER ARNOLD DRIESSEN t Missionaris in Britsch Nyassaland Pater A. W. J. Luykx Audiëntie IN DE TSJECHISCHE LEGATIE Soiree musicale BIJNA EEN MILLIOEN LUISTERAARS Meer dan 6000 Doktoren snel helpt bij pijnen in de gewrichten en ledematen Rheumatiek, Spit, Ischias, Griep, Hoofd- en Zenuwpijnen, Slapeloosheid DE FELLE KOUDE DER LAATSTE DAGEN PAARDENSPORT CONCOURS TE BERLIJN Succes voor lt. Greter Zondag 31 Januari Maandag 1 Februari Ijsvermaak automobilisme Sterrit naar Monte Carlo De equipe Sprenger van Eyk- irPaulen uitgevallen De controle te Dijon LE EN ING GEMEENTE HAARLEM LEENING ROTTERDAM Van onzen correspondent aan boord van de Jan Pietersz. Coen: Zooals ik reeds meldde zou het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bemhard ook kerkelijk luisterrijk aan boord van de Jan Pietersz. Coen gevierd wor den. Den 7en Januari droeg Pater Duyn- stee aan het met bloemen versierde altaar een H. Mis op, die door alle katholieken werd bijgewoond. De rooksalon die als kapel was ingericht, was geheel gevuld. Na de H. Mis hield Pater Duynstee een toespraak naar aanleiding van de Schriftuurplaats „Deum timete, Regem honorificate", vreest God, eert den Koning. Den geheelen dag heerschte aan boord een feestelijke stemming. Des middags werden twee telegrammen naar Den Haag gezonden, waar van de tekst als volgt luidde: Vorstelijk Bruidspaar, Den Haag. Passagiers van het s.s. Jan Pietersz. Coen, op weg naar Nederl. Oost-Indië, vervuld van groote blijdschap met de voor Nederland en Vorstenhuis zoo heuglijke gebeurtenis van heden, bieden hunne eerbiedige gelukwenschen aan en spreken de hoop uit, dat een lang, ge lukkig en zegenrijk leven Dw deel moge zijn. H. M. de Koningin der Nederlanden, Den Haag. Passagiers van het s.s. Jan Pieterz. Coen, op weg naar Nederl. Oost-Indië verzoeken Uwe Majesteit hunne eerbiedige gelukwenschen in ontvangst te nemen ter gelegenheid van het huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana. Om half een het was toen in Nederland ongeveer 9 uur in den morgen verzamelden zich alle passagiers aan dek om door middel van de radio de plechtigheden in Den Haag te volgen. Aanvankelijk was de reportage zeer slecht te volgen, maar toen de gouden koets voor het paleis verscheen, was de uitzending goed te beluisteren. Het feest werd besloten met een schitterend Oranje gala-diner. De „Conté Rosso" aan boord waarvan de Kardinaal Legaat zich bevindt, is 28 dezer te Singapore aangekomen. De geestelijkheid van Singapore kwam Z. Eminentie aan boord be groeten, waarna in het bisschoppelijk paleis een maaltijd werd gebruikt. Vervolgens bracht de Kardinaal een bezoek aan de kathedraal. In den nacht van 28 op 29 Januari vertrok het schip weer uit Singapore. Maandag 1 Pebr. komt de „Conté Rosso" te Manilla aan. Aan het voorloopig verslag over het wetsont werp in zake het algemeen verbindend en on verbindend verklaren van bepalingen van col lectieve arbeidsovereenkomsten wordt het vol gende ontleend: Terwijl eenerzijds zeer vele leden de indie ning van dit wetsontwerp met instemming be groetten, verklaarden anderzijds een aantal le den, dat zij daarvan met weinig ingenomen heid hadden kennis genomen. Ernstige bedenkingen hadden zij tegen de verbindendverklaring. Zij vreesden van een zoodanige verbindend verklaring vooral verstarring van het econo mische leven, hetgeen niet in het algemeen belang kan zijn. Onder de leden, die het wetsontwerp met in stemming hadden ontvangen, bestond geen een stemmigheid ten aanzien van het voorstel be treffende de onverbindendverklaring. Wel ech ter bestond bij hen eenstemmigheid over de wenschelfjkheid van het voorstel tot het ope nen van de mogelijkheid om bepalingen uit collectieve arbeidsovereenkomsten algemeen Verbindend te verklaren. Enkele leden drongen er op aan, de positie der bedrijfsraden te versterken door te bepa len, dat alleen deze raden bevoegd zullen zijn, een verzoek tot verbindendverklaring in te dienen een denkbeeld, waartegen van ver schillende zijden verzet rees. Waren zeer vele leden voorstanders van een wettelijke regeling welke de mogelijkheid van verbindendverklaring van bepalingen uit col lectieve arbeidsovereenkomsten mogelijk maakt, vrij algemeen was onder hen de vrees, dat de formuleering van het eerste lid van arti kel 2 een ernstig beletsel zal blijken om tot een eenigszins omvangrijke toepassing der wet te. geraken. Daar wordt de eisch gesteld, dat de collectieve arbeidsovereenkomst moet gel den voor een belangrijke meerderheid van de in een bedrijf werkzame personen. Deze be perking, zoo werd betoogd, is niet in over- eensteming met de grondgedachten, in de memorie van toelichting ontwikkeld. Een gelukkiger formuleering achtte men die, welke werd aangetroffen in het voorontwerp- Aalberse, waar gesproken werd van „een col lectieve arbeidsovereenkomst, die voor de rege ling der arbeidsvoorwaarden in het bedrijf of het beroep en binnen het gebied, waarvoor'zij geldt, overwegende beteekenis heeft." Een ander onderdeel van de voorgestelde re geling, waartegen vele voorstanders bezwaar maakten, betreft den termijn, voor welken een besluit tot verbindendverklaring zal kunnen gelden. Men achtte dezen termijn, in het ont- weup gesteld op een jaar, te kort, en zulks vooral met het oog op bepalingen inzake pensioen- en andere fondsen. Vele leden betreurden, dat bij de verbindend verklaring niet dwingend is voorgeschreven het inwinnen van advies bij een niet ambtelijk college. Als een ernstige leemte in het ontwerp be schouwden vele leden het ontbreken van een controle-instantie, die op de naleving van ver bindend verklaarde bepalingen heeft toe te zien. Naar aanleiding van vele tot het Ned. R. K. Huisvestings Comité f Centraal Bureau: Hekel laan 6 te 's Hertogenbosch) gerichte verzoeken, deelt dit Comité mede, dat een hulpactie ten bate van uit Spanje geweken vluchtelingen wordt voorbereid. Het ligt niet in de bedoeling dezen hier te lande onderdak te verschaffen, daar hiertegen ernstige bezwaren moeten worden ingebracht. Veeleer verdient het aanbeveling de oetrokken personen te plaatsen in een omgeving, welke hun vertrouwd is. De mogelijkheid daartoe is in onderzoek. Binnenkort zullen nadere mededeelingen over de te ondernemen hulpactie worden verstrekt. Zooals gemeld, is in het wetsontwerp betref fende de herberekening van Indische pensioe nen een wijziging aangebracht, waardoor van verdere verlaging afgezien wordt. In zijn toelichting op deze wijziging zegt de minister o.m., dat hij zich niet kan onttrekken aan den indruk, dat vooral de overweging, dat het niet aangaat de pensioenen verder te ver lagen, nu de prijzen en kosten van levensonder houd stijgen, voor vele leden een onoverkome lijk bezwaar vormt om hun stem aan het wets voorstel te geven. Het valt niet te miskennen, dat in dit bezwaar een belangrijk psychologisch element aanwezig is. Daartegenover mag echter worden gesteld, dat uit het verloop der index cijfers, zelfs na de depreciatie, nog allerminst af te lezen is, dat een verlaging met 20 pCt. van de pensioenen, gebaseerd op regelingen, vastge steld voor de crisis, verder zou gaan dan de stijging in de koopkracht van het geld, die se dert heeft plaats gehad. Objectief gezien, levert derhalve de verande ring van den monetairen toestand nog geen grond op, af te zien van de korting op die pen sioenen, welke onder de voordeeligste regelin gen werden vastgesteld. Wel kan in de gewijzigde omstandigheden aanleiding worden gevonden, voorshands af te zien van de verdere verlaging, jdie in het ont werp was opgenomen. Er zijn inderdaad in de nieuwe omstandigheden elementen aanwezig, die het gerechtvaardigd doen voorkomen het vraagstuk dier verdere verlaging voor sommige pensioenen thans te laten rusten, om eens aan te zien, hoe de finacieele toestand zich ver der ontwikkelen zal. Echter is de minister te vens van oordeel, dat de voorgestelde beper king of afschaffing der korting voor andere pensioenen, practisch dus neerkomende op een verhooging van die pensioenen boven het hui dige peil, thans niet mag worden teruggenomen, al gaat dit ook met een niet onbelangrijk gel delijk offer gepaard. Deze overwegingen heb ben hem er daarom toe geleid het wetsontwerp alsnog zoodanig te wijzigen, dat met behoud van het voor de oude en nieuwe pensioenen voor- deelig systeem van herberekening, niemand meer in pensioen zal achteruitgaan dan volgens de thans geldende kortingswet. POERWOKERTO, 28 Jan. (Aneta). in de dessa Djipang in het onderdistrict Tjilongok zijn twee gevallen van pest met doodelijken af loop voorgekomen. Men heeft reeds plaatselijk diverse maatregelen getroffen. Donderdagavond is ingebroken in de opslag plaats van het expeditiebedrijf Expresse, ge vestigd in de perceelen Driehoekjes 2 en 2a. te Den Haag. Daar zijn twee koffers en een doos met bont ter waarde van meer dan 1000 buit gemaakt. De Dahliakweeker H. Homsveld te Baarn heeft van Z. K. H. Prins Bemhard toestem ming gekregen een nieuwe variëteit dahlia den naam Prins Bemhard" te geven. Deze dehlia is donkerrood en heeft een geel open hart. De keuze van den heer Hornsveld was juist op deze dahlia gevallen, omdat zij herinnert aan. de kleuren van het vorstendom Lippe. Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling een aantal van deze Prins Bemhard-dahlia's in den tuin van het paleis te Soestdijk te planten. FAK-FAK, 29 Jan. (Aneta). Men vreest, dat de alleenreizende goudzoeker Kosten in xhet ge bied van Paranggo (midden-Zuid Nieuw- Guinea) is verdwenen, daar in zeven maanden geen bericht over hem is ontvangen. Het be stuur stelt een onderzoek in. Bij den Hoogeerw. Pater Provinciaal Mont- fortanen te Meerssen is telegrafisch bericht ontvangen van het overlijden van Pater Arnold Driessen, Missionaris in het Vicariaat Shiré van Mgr. Auneau (Engelsch Nyassa-land). Pater A. Driessen werd geboren te Stein (L.) op 21 Juli 1894. Hij maakte zijn Humaniora aan de Apostolische School der Paters Montforta- nen te Schimmert, trad in het Noviciaat der Congregatie te Meerssen in 1915 en legde er zijn eerste Geloften af. 15 Aug. 1916 studeerde philosophie en theologie in het Scholastikaat te Oirschot, waar hij 10 Juni 1922 de H. Priester wijding ontving. Reeds in Augustus van hetzelf de jaar vertrok hij naar de Missie der Mont- fortanen in Britsch Nyassaland, waar hij pio nierswerk verrichtte. Vol ijver voor de geestelijke en lichamelijke verheffing van de negerbevolking, stelde hij zijn bijzonder helderen geest dadelijk in dienst van zijn nieuwen werkkring. Zijn groote werk is de stichting van een Kweekschool voor neger- onderwijzers, die hij dank zij zijn groote talen kennis tot hoogen bloei wist te brengen. Hij schreef voor school en missie talrijke boeken, vooreerst vertalingen, daarna eigen oorspron kelijke werken, meer aangepast aan den aard der bevolking. Zelfs in zijn eerste vacantie- tijd in het vaderland in 1932 bestudeerde hij de schoolmethoden, die in Nederland en België worden gevolgd. Geen wonder dat zijn school als een modelschool kan worden beschouwd. Zij telt ruim 200 leerlingen. Nog dit jaar behaalden dertig negers bij de Engelsche autoriteiten hun diploma van onderwijzer. Z. H. Exc. de Bisschop van 's-Hertogenbosch heeft, op verzoek van den Hoogeerw. Pater Provinciaal der Paters Dominicanen, eervol ontslag verleend aan den weleerw. pater A. W. J. Luykx als assistent te Langenboom. Z. H. Exc. de Bisschop van Breda zal Dins dag as. geen audiëntie verleenen. N. Z. Voorburgwal b. h. Spul, Amsterdam. PLATS DU JOUR EN d LA CARTE Van de gelegenheid, welke de aanwezigheid van verschillende artisten van de Nationale Opera van Praag, die hier te lande voor de Wagnervereeniging zoo succesvolle opvoerin gen van Smetana's „De Verkochte Bruid" heb ben gegeven, bood, heeft de gevolgmachtigd minister van Tsjecho-Slowakije gebruik ge maakt om een soirée musicale ten zijnen huize in Den Haag te arrangeeren. Vrijdagavond ontvingen de gezant van de Tsjecho-Slowaaksche Republiek en diens echt- genoote, Mr. et Mad. Krno; in het legatiege bouw aan de Laan Copes van Cattenburgh, een uitgelezen schare gasten, waaronder wij o.a. den Internuntius Z. H. Exc. Mgr. P. Giobbe, Z. Exc. minister van Schaik, 2. Exc. minister Slotemaker de Bruine, Staatsraad Mr. Limburg, de gezanten van Oostenrijk, Hongarije, Italië en tal van andere leden van het corps diplomatique opmerkten. De jonge Tsjechische pianist Ruda Firkusny bracht een „Polka" van Martinu en „Humoresque" van Suk en later eenige „Dansen" van Smetana ten gehoore. Mevrouw Ota Horakova, de hoofd vertolkster van „De Verkochte Bruid" zong eenige liederen van Stephen en Novak, en de heer Zdenek Otava oogstte veel succes met 'n tweetal zigeunerliederen van Dvorak en de aria van Kalina uit „Het Geheim" van Sme tana. Nadat de verschillende artisten toegiften hadden moeten geven, begaven de gasten zich naar de buffetten en bleven nog geruimen tijd bijeen. Het was een geslaagd schoon slot van het Tsjechisch Muziekfeest, dat in de hoofdstad zooveel geestdrift en waardeering heeft ge wekt. Het aantal radioluisteraars in ons land be droeg' op 31 December 989.115. Men kan hun aantal thans dus veilig stellen op bijna één millioen. verklaren dat Ook ir» verouderde gevallen en indien andere medicamenten gefaald hebben, Onschadelijk voor maag hart en nieren. Duizenden die door pijnen geplaagd werden verkregen door TOGALtabletten weer het genot van een goede gezondheid. Neem in Uw eigen belang een proef met TOGAL maar sta er op, dat U TOGAL krijgt I TOGAL is het goedkoopste omdat het werkelijk helpt. Bij alle Apoth. en Drog. verkrijgb. a t 0 80 en f 2.— -f- O.B. en voor langer gebruik de kliniekverpakking a f 8.75 ■4- O B., welke het voordeeligste Is. nujiiiiiiiiiuiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiimimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiii De felle koude, die de laatste dagen heeft ge- heerscht, maar die met het afnemen j/an de windkracht vanzelf minder onverdraaglijk zal worden, omdat de temperatuur niet bijzonder laag is, althans niet zoo laag als in de meeste perioden van strenge koude, is min of meer een verrassing, hoewel in weerberichten er enkele malen op gewezen is, dat het weer in dien zin zou kunnen veranderen. Zoolang de orkanen uit het Zuidoosten, die reeds ruim twee weken lang woeden over de Oost- en Noordzee en Denemarken, die richting behielden, werd de felle koude uit Oost-Europa als het ware langs ons land heen gevoerd en wisten wij alleen uit bijzondere berichten, dat het in het Oosten hard was gaan vriezen. De wind behoefde slechts naar het Oosten of Noord- Oosten te draaien om de zeer koude lucht naar ons land te drijven. Dit is ten slotte gebeurd. Ver in het Zuidwes ten, bij Portugal, verscheen een diepe storm- depressie. Wij hebben daarover gehoord door be richten van, scheepsongevallen aan de Portugee- sche kust. Deze depressie trok vervolgens over de Golf van Biskaye en tengevolge van de hier door gewijzigde luchtdrukverdeeling is de Z.O. wind veranderd in een Oostelijke, die, met .stormkracht waaiende, tenslotte toch de koude lucht uit het Oosten naar ons land heeft over- geto-acht. Dit is de oorzaak van het invallen van de felle koude, die nog het meest door den striemenden wind zoo moeilijk te verdragen is geweest. Een dergelijke verandering in de algemeene luchtdrukverdeeling is in de meeste koude win ters het begin van een vorstperiode, die dan wordt ingeleid door een harden Oostenwind, die ten minste twee tot drie dagen aanhoudt. Gedurende dien tijd daalt de temperatuur door aanvoer van zeer koude lucht sterk. Als de wind ophoudt, wordt de vorst minder, maar blijft dan gewoonlijk ten minste eenige dagen aanhouden. Het is intusschen opvallend, dat tot dusverre, noch in Oost- noch in Midden-Europa bijzonder lage temperaturen zijn voorgekomen. Ook hier te lande niet. Wij kunnen daarom nog niet spreken van een bijzonder kouden winter. Dit zullen wij pas kunnen doen wanneer de vorst lang aanhoudt en veel strenger wordt. Hieraan zijn wij echter nog lang niet toe. (Nadruk verboden) Het internationaal concours hippique is Vrij dag in de Duitschlandhal te Berlijn begonnen, waarbij 4000 toeschouwers aanwezig waren. Het concours werd geopend met jachtspringen om den prijs der „groene week", waarvoor 13 hin demissen waren opgesteld. Van de 69 deelnemers bleven er slechts 5 zonder fouten, waaronder onze landgenoot luitenant Greter met „Trixie" De tijd besliste ten gunste van den Duitschen luitenant Brirkmann met 45,2 sec.. Luitenant Greter bezette de vijfde plaats met 49.2 sec. <f3ckckcbcfockckck<43ckcbcfock&l&clD(43cfcc&cbcbcl3cbcfccfecb<43cl3cfccbd3cbcl3cl3!43ckckc!>ckcb!43cbct>c!3c!3cl3cbckct>ct)cl3ciDcl3ckcfocl3ct>c!ocj3cfccl3 6- HILVERSUM I, 1875 M. (8.55 VARA. 12.00 AVRO. 5.30 VARA. 8.00—12.00 AVRO) 8.55 Gram.pl. 9.00 Voetbalnieuws. Tuin- bouwpraatje. 9.30 Orgelspel. 12.00 Or gelconcert. 12.10 Filmpraatje. 12.35 Ko- Vacs Lajos' orkest en orgelspel. 1.45 Ver slag voetbalwedstrijd. 3.45 Gram.pl. 4.10 Scbaakles. 4.35 AVRO-Dansorkest en eventueel Sportnieuws ANP. 6.00 Sport- praatje 6.15 De Bohemians en solisten. 7.00 De Ramblers. VARA-Tooneel en so listen. 8.00 Berichten ANP. Mededeelin gen. 8.15 Omroeporkest, AVRO-Operette- koor en solisten. 9.15 Radiojournaal. 9.30 Radio-Hoorkrant. 10.15 Omroeporkest en soliste. 11.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 AVRO-Dansorkest. HILVERSUM II, 301 M. (8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.00 KRO) 8.30 Morgenwijding. 9.30 Granj.pl. 9.45 Hoogmis. 11.30 Gram.pl. 12.15 Holder's R.K. Gem. Koor en gram.pl. 1.00 Boek bespreking. 1.20 KRO-Orkest. 2.00 Godsd.-onderricht voor ouderen. 2.30 Sted. orkest Maastricht. 3.10 Muzik. cau serie. 3.30 Vervolg concert. 4.15 Gram.pl. 4.25 Voor de zieken. 4.55 Sportnieuws. 5.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 5.30 Orgel concert. 6.00 Ned. Herv. Kerkdienst. Hierna: Orgelspel. 7.45 Sportnieuws. 7.50 Ethnologische lezing. 8.10 Berichten ANP. Mededeelingen. 8.20 KRO-Boys en solis ten. 9.20 1ste acte Die verkaufte Braut. 10.30 Berichten ANP. Gram.pl. 10.40- 11.00 Epiloog. DROITWICH, 1500 M. 12.50 Commodore Grand-orkest. 1.50 Mantovanl's Tipica- orkest. 2.40 BBC-Harmonie-orkest en so list. 3.40 Gram.pl. 4.40 Fred Hartley's Noveltykwintet en solist. 5.55 Radiotoo- neel. 7.25 BBC-orkest en solist. 9.10 Be richten. 9.25 Radiotooneel. 9.45 Alb. Sandler's orkest eri solist. RADIO-PARIS, 1648 M. 8.20 Gram.pl. 11.20 Symphonieconcert. 12.20 Orgelcon cert. 1.20 Vervolg symphonieconcert m. m. v. soliste. 3.20 Gram.pl. 3.35 Zang. 3.50 Mandolineconcert. 4.20 Zang. 4.35 Gram.pl. 5.05 Lamoureux-orkest. 8.00 Schola Cantorum te Limoges. 9.05 Radio tooneel. 11.2012.35 Het Guillou-Dans- orkest. KEULEN, 456 M. 8.00 West-Duitsch Ka merorkest. 9.15 Gram.pl. 10.20 Concert. 1.20 Omroepkwintet. 3.30 Omroepklein- orkest en solisten. 7.20 Omroeporkest, -koor en solisten. 9.5011.20 Het Bauschke-Dansorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 9.25 Gram.pl. 10.25 Oude muziek. 11.20 Gr.- pl. 12.20 Fianosoli. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Kleinorkest. 1.502.20 Gram.pl. 2.35 Orgelconcert. 3.05 Accordeonmuziek. 3.20 Gram.pl. 4.20 Salonorkest. 5.20 Kamer muziek. 5.50 Gram.pl. 6,20 Kamermuziek. 6.50 Gram.pl. 7.20 Pianorecital. 7.35 Gram.pl. 8.20 Omroeporkest. 10.30 Om- roepdansorkest. 11.2012.20 Gram.pl. 484 M.: 9.20 Gram.pl. 10.20 A. Felleman's orkest en zang. 12.20 Gram.pl. 12.50 Kleinorkest. 1.30 Omroeporkest. 1.50 Or gelspel. 2.202.35 Gram.pl. 2.50 Pianore cital. 3.05 Gram.pl. 3.20 Svmphonie-or- kest en solisten. 5.25 en 7.35 Gram.pl. 8.20 Opera Faust. Hierna tot 12.20 Om- roepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.20 Berlijnsch Philh. orkest, koor en solis ten. 9.20 9.5012.15 Berichten. 9.40 Sportnieuws. E. Bauschke's dansorkest. HILVERSUM I, 1875 51. (ALGEMEEN PRO GRAMMA, VERZORGD DOOR DE VARA) 8.00 Gram.pl. 10.20 Les ménétriers. 11.20 Vervolg concert. 12.00 De Fliere fluiters. 12.45 Gram.pl. 1.001.45 Melody Circle. 2.30 Orgelspel. 3.00 Gram.pl. en causerie. 3.30 R'damsch piano-kwartet. 4.05 Gram.pl. 5.00 Gram.pl. 5.30 VARA- Groot-orkest. 6.30 Muzikale causerie. 7.10 Veiligheidskwartiertje. 7.30 De Roodborstjes. 8.00 Herh. SOS-ber. 8.03 Berichten ANP. 8.10 Concert m. m. v. De Stem des Volks, UtrechtsCh Sted. Or kest en solisten. 9.30 Orvltropia. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Gram.pl. 10.30 De Ramblers. .11.0012.00 Gram.pl. HILVERSUM II, 301 M. (NCRV-UITZEN- DINGf) 8.00 Schriftlezing, gewijde mu ziek (gr.pl.). 8.309.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst. 11.00 Chr. Lectuur. 11.30 —12.00 Gram.pl. 12.15 J. Pietersz. Coen- herdenking uit Hoorn. (Spreker o.a. dr. H. Colijn). 1.45 Gram.pl. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gram.pl. 3.003.40 Voor tulnliefhebbers. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Amsterd. Salonorkest. 6.30 Gram.pl. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie over de geschie denis en het ontstaan der paarlen. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Evangelisatiedienst m. m. v. sprekers en koor. 9.45 Gram.pl. 9.55 Berichten ANP. 10.00 Het Haydn-kwartet en gram.pl. 11.0512.00 Gram.pl. Hierna: Schriftle zing. DROITWICH. 1500 M. 11.05 Orgelspel. 11.3511.50 en 12.05 Gram.pl. 12.45 Gram.pl. 1.20 Sportreportage. 1.402.20 Orgelconcert. 3.203.55 Het Harp-Trio. 4.20 Jazzmuziek (gr.pl.). 4.50 Pianoreci tal. 5.35 Het Serge Krish Septet m. m. v. soliste. 6.20 Berichten. 7.00 BBC-Militair orkest. 7.40 Geraldo's orkest en solisten. 8.50 Pianorecital. 9.20 Berichten. 9.55 Het BBC-Orkest m. m. v. solist. 11.05 Ca baret. 11.3512.20 Lew Stone en zijn Band. RADIO PARIS, 1648 M. 8.20 Gram.pl. 11.20 Symphonieconcert en zang. 2.50 Gram.pl. 4.20 Orkestconcert. 5.50 Gram.- pl. 6.05 Vioolrecital. 6.50 Gram.pl. 7.05 Vervolg vioolrecital. 7.20 Gram.pl. 8.20 Radiotooneel. 9.05 Operette-uitzending m. m. v. solisten en orkest. 11.2012.35 Robert-dansorkest. KEULEN, 456 M. 8.00 Orkest. 11.20 Fa- brleksconcert. 12.35 Nedersakslsch Sym- phonie-orkest. 1.35 Omroepschrammel- ensemble. 3.20 Omroep-Amusementsor- kest. 5.50 Gram.pl. 8.20 Omroepklelnor- kest en solisten. 9.5011.20 Omroepor kest, -kleinorkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Kleinorkest. 1.30 Salon orkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Salonor kest. 6.50 en 7.20 Gram.pl. 8.20 Omroep- Symplionie-orkest. 10.3011.20 Omroep- clansorkest. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest. I.30 Kleinorkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Omroepdansorkest. 6.35 Zang. 6.50 Ka mermuziek. 8.20 Fanny Elssler, operette. 10.30—11.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER. 1571 M. 8.20 Omroeporkest. 9.20 Berichten. 9.40 Sport nieuws. 9.50 Viool en piano. 10.2011.20 Gevar. programma. CJ3 C£> C£> C£> C£> CJ0 Cp C|3 C£) Cp C|3 C£> CjD C£) Cp C^3 CjD CjO CjO C|3 C£> C^D C^> C|0 C£> C£> C£> C£> C£> Cp Cp CjD CjD C^O C£) CjD ^3 CjD C|D C£> Cj3 C£> CjD CjD CjD C£) CjD CjDC£)C£)C geeft ruwe huid verzacht - geneest Een fraai, succes heeft onze landgenoot luite nant J. J. Greter Vrijdagavond tijdens het in ternationaal concours hippique behaald. Zestig paarden namen deel aan het jachtspringen om den prijs der groene week. tweede afdeeling, welk nummer internationaal zeer sterk bezet was. Slechts weinig deelnemers slaagden er in, het parcours zonder fouten af te leggen. Als een der laatsten reed luitenant Greter met „Ernica" een prachtig feilloos en foutloos parcours en met een tijd van 47 sec. had onze landgenoot de beste prestatie van den avond verricht. „Tora" van ritmeester K. Hasse ging eveneens foutloos over het parcours, doch had 0,4 sec. meer noodig. Volgens telegrafische binnenkomst van de controle-resultaten uit Brussel voor de Noorde lijke routes Umea, Stavanger, Tallinn, Konings bergen, Boekarest en Amsterdam en uit Muen- chen wat betreft de Zuidelijke routes Palermo en Athene zijn er van de in deze plaatsen ge starte 121 deelnemers er 27 uitgevallen. Boven dien hebben 16 equipes straf pun ten opgeloopen, zoodat er nog' 78 deelnemers zonder zijn. De Stavanger-route en de Palermo-route hebben elk niet minder dan 10 slachtoffers geëischt, zoodat hieruit wel blijkt, dat deze twee routes, alsmede die uit Athene, waarvan, zooals men weet geen enkele deelnemer ook maar Saloniki bereikte, wel bijzonder zwaar zijn geweest. Het voornaamste feit, wat betreft de Neder- landsche delnemers, is wel, dat de in Palermo gestarte Lincoln Zephyr-equipe Sprenger van Eijk—ir. A. Paulen de controle te Muenchen niet heeft bereikt. Donderdag waren onzeland- genooten welgemoed op tijd uit Weenen ver trokken voor het 436 K.M. lange traject naar Muenchen, maar na de sluiting van deze con trole waren zij nog niet aangekomen, zoodat deze equipe van verdere deelneming is uitge sloten. Ook de heeren Zeehuizen—Derkinderen. die op tijd met hun B.M.W. uit Weenen waren ver trokken, hebben de controle te Muenchen niet op tijd bereikt. Niet minder dan één urn- en 54 minuten later dan voor hen was vastgesteld, kwamen onze landgenooten aan, zoodat zij thans een groot aantal strafpunten hebben ge kregen. Alleen de derde uit Palermo vertrok ken Nederlandsche deelnemer, de heer Van der Hoek met Packard heeft Muenchen op tijd be reikt en is dus de eenige Nederlander, die op deze route nog' een schoon carnet de route heeft. Donderdag waren in Weenen 18 deelnemers naar Muenchen vertrokken. Hiervan waren er nog 13 zonder strafpunten, maar slechts zes hebben het 436 K.M. lange traject met de ver- eischte gemiddelde snelheid van 40 K.M. kun nen afleggen en hierbij was Van der Hoek. De bekende Roemeen,sche rijders Cristea met Ford en Zamfirescu met Hotchkiss bereikten de con trole het eerst, Cristea om 6.32 uur (Duitsche tijd) en Zamfirescu drie minuten later, ver volgens kwam als de derde de eenige Duitsche sterritrijder Klinke met B.M.W. om 7.07 uur binnen en een minuut later volgde Van der Hoek met zijn Packard. Na het uitvallen van de equipes Sprenger van Eykir. Paulen, Buiskool en Oosten zijn er thans nog 22 van de 25 gestarte Nederland sche deelnemers in den strijd. Hiervan zijn er 21 zonder strafpunten. Vrijdag kreeg alleen de equipe ZeehuizenDerkinderen de noodige aanteekeningen. De reis wordt thans voortgezet naar het 360 K.M. verder gelegen Straatsburg. Alle Nederlandsche rijders, die te Parijs de controle waren gepasseerd, zijn op tijd aan de controle te Dijon, op 308 Kilometer van de Fransche hoofdstad gelegen, aangekomen, met uitzondering van de twee bussen. De autobus van de Nederlandsche Reisvereeniging kwam 6 minuten te laat aan de controle, waarvoor 3 strafpunten moesten worden gegeven. De bus van de Wageningsche studenten had nog meer vertraging ondervonden, immers, deze was 47 minuten over tijd, hetgeen 23 strafpunt be- teekende. De Nederlandsche deelnemers gingen zoo spoedig mogelijk weer door. Van de Palermo- rijders was Christea met Ford de eerste die arriveerde, n.l. om 21.47 uur. Van de heide Ne derlandsche equipes uit Palermo komend was om half elf nog niets bekend. AMSTERDAM, 30 Jan. Aardappelmarkt. Zeeuwsche bonte en bl. f 2.703; idem eigenh. en bevelanders f 2.102.25; idem poters f 1.60 1.90; Friesche bergers f 2.102.25; N.-Holl. eigenh. f 1.90—2.10. Overige prijzen onveran derd. Aanvoer 24.000 Kg'. ALKMAAR, 30 Jan. Boter- en eierenmarkt. Boter groothandel 77)4—80 ct.; kleinhandel 80 -85 ct. Handelgoed. Kipeieren groothandel f 33.80. Handel goed. ALKMAAR, 29 Jan. Graan- en zaadmarkt. Aan gevoerd werden in totaal 284 H.L., t.w.: 6 tarwe f 7.30; 8 rogge f 9; 26 gerst chev. f 88.25; 126 haver f 7.50-8.25: bruine boonen f 1215; 46 citroen boonen f 1722; duivenboonen f 77.50; tuinboonen f 17; 28 karwijzaad f 2024; 44 erw ten: groene kl. f 9.50, idem grauwe t' 1024, idem vale f 6.5020 per 100 Kg. Handel goed. broek OP LANGENDIJK, 30 Jan. Aanvoer: 1400 Kg. wortelen f 2; 300 Kg. gele kool f 1.50; 2500 Kg. Deensche witte kool f 1.30; 8000 Kg. uien: f 1.70—1.80, grove f 1.801.90, gele drie lingen fl.20. LELDEN, 29 Jan. Vee. 415 runderen, 231 kalve ren, 1201 schapen, 442 varkens. 10 stieren 120 240 per stuk, 5060 per kg., vlug; 142 kalf- en melkkoeien 150—230, stil; 125 varekoelen 120 130, tam; 138 vette ossen en koelen 140280, 4868 per kg., vlug; graskalveren 1015 per stuk; 10 vette kalveren 70105 per stuk, 6594 per kg., vlug; 221 nuchtere kalveren 711. vlug; 101 vette schapen 20—26, vry goed; 100 weide- schapen 1216. vrij goed; 10 lammeren 3552 per stuk, vrij goed: 1000 vette lammeren 1621 per stuk. matig; 267 mestvarkens 1328 per stuk; 165 biggen 810, matig. Kaas. Ie soort Goudsche kaas 21%22% per 50 kg. Idem 2e soort 2021 per kg., 19 partijen. Ie soort Leidschè 1920% per 50 kg. aantal par tijen 4, handel goed. NOORD-SCHARWOUDE, 30 Jan Aanvoer: 1400 Kg. uien: drielingen f 1.10, uien f 1.60 1.80, grove uien f 1.90; 43400 Kg. roode kool f 1.90—3.80; 2700 Kg. D. witte kool f 1.10—1.40; 2000 Kg. gele kool f 1.40. Op 4 Februari a.s. wordt de inschrijving opengesteld op 24 millioen 4 petobligaties tot den koers van 100 pet. ten laste der gemeente Rotterdam. Houders van de per 5 Maart a-s. aflosbaar gestelde niet-uitge- lote 4Vz pet. obligaties der leening 1914, 1915, 1916, 1917 en 1918 genieten recht van voorkeur. In de jaarvergadering van de Twentsche Bank zal worden voorgesteld, over 1936 een dividend uit te keeren van 5 pet. tegen 3 pet. het vorig jaar. De gemeente Haarlem ontving van een bankierscombinatie een aa?ibieding voor een 3Vz pet. leening van 16.420.000, ter conver- sie van de nog uitstaande gedeelten van ae 4 pet. leeningen 1933, 1934 en 1934 (tweede leening). De koers werd vastgesteld op 99 A pet. Het aanbod werd aangenomen. Uit Londen wordt bericht, dat het comité voor de wilde vaart alle minimum-vrachten heeft verhoogd in verband met de gestegen bedrijfskosten. De goudprijs te Londen steeg met Vs d. tot 141/11%. 218.000 werd aan goud om gezet. Door de disconto-verhooging van de Bank van Frankrijk van 2 tot 4 pet. en in ver band met de geruchten omtrent een En gelsche crediet aan Frankrijk, beschouwt men te Londen een verdere devaluatie van den frank vooreerst uitgesloten. Betreffende het plaatsen van een Fran sche leening in Engeland werd te Parijs bevestigd, dat aan de Fransche Sporen zal loorden geleend en tevens, dat deze mijen onderhandelingen te Amsterdam en Stock holm zouden hebben ingeleid, waardoor een overeenkomst zou tot stand komen. Men spreekt van een totalen omvang van de lee ning van fr. 8 milliard, waarvan fr. 5 mil liard in Engeland zou worden geplaatst. Officieel wordt uit Parijs bericht, dat een Engelsch crediet aan de Fransche Sporen definitief is verleend. Het bedraagt 40 millioen bij een looptijd van 10 maanden en een rente van 3Vz pCt. Het crediet werd verleend door een bankierssyndicaat. De uitvoer van de Vereen. Staten in 1936 bedroeg 2.453 mill, tegen 2.282 mill, in 1935 en de invoer 2.419 millioen tegen 2.047 mill. Het uitvoeroverschot is dus van 235 mill, tot 34 mill, gedaald. Het uitvoer-overschot is het kleinste sedert 1893 In Pennsylvania werd de prijs voor ruwe olie met 0.10 per vat verhoogd. De groove mijen overtuigen zich, dat de vraag naar ruwe olie grooter is dan de productie. De voorraden moeten den laatsten tijd voort durend worden aangesproken. De Texas Corporation heeft de prijsver- hooging van de andere petroleummijen ge volgd en haar prijzen voor ruwe mid-con- tinentale olie op hetzelfde niveau gebracht. De automobiel-productie in Amerika be droeg in de afc/eloopen week 74.148 wagens tegen 81.395 wagens in de voorgaande week en 99.415 stuks in dezelfde week van 19Jo De General Electric heeft 35 wagonladin gen transformatoren en ander electriscn materiaal naar de overstroomde gebieden gezondenom de électriciteitsvoorziemng te herstellen. De gemeente Haarlem doet mededeeling van de uitgifte van f 16.420.000 3% pet. Obligatien, Conversie-leening 1937, in stukken van f 1000.—- aan toonder. De obligatiën zijn voorzien van halfjaarlijk- sche coupons, vervallende 1 Maart en 1 Septem ber. De couponbelasting wordt op de obligatie houders verhaald. De koers van uitgifte bedraagt 99% pet. Lie leening is a pari aflosbaar in uiterlijk 40 jaren, aanvangende in 1938. De leening is aangegaan krachtens raadsbesluit van 29 Januari 1931'. waarop de goedkeuring van de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland is aangevraagd. Deze leening dient ter aflossing, respectievelijk con versie, van de 4 pet. Leening 1933, oorspronkelijk nominaal f5.086.000.— groot, pro resto groot f 4.554.000.4 pet. Leening 1934, oorspronkelijk nominaal f6.950.000.— groot, pro resto groot f6.676.000.en van de 4 pet. Leening 1934 (Tweede Conversie-Leening), oorspronkelijk no minaal f6.283.000.— groot, pro resto groot f6.055.000.—. De inschrijving op deze leening is opengesteld op Vrijdag, 5 Februari 1937, van des voormiddags 9 uur tot des namiddags 4 uur, bij de verschil" lende banken alsmede bij den Gemeente-Ont vanger te Haarlem. Houders van niet uitgelote obligatiën der bo venvermelde 4 pet. leeningen, die per 6 Maai^ 1937 zijn aflosbaar gesteld, kunnen bij de in schrijving' op de 3% pet. Conversie-Leening 193 een recht van voorkeur uitoefenen, in dier voege, dat de aanmelding bij de inschrijving op hp-t daarvoor bestemde inschrijvingsformulier vai^ obligatiën, in bedragen van f 1000.of veelvou den daarvan, der bovengenoemde 4 pet. leenin gen aanspraak doet ontstaan op toewijzing vai een gelijk nominaal bedrag der 3% pet. Conver sie-Leening 1937, echter met het voorbehoud, dat systematische reductie zal plaats vinden, indien van vorenomschreven voorkeursreent wordt gebruik gemaakt tot een hooger bedrag dan het beschikbaar aantal 3% pet. obligatie* Na de sluiting der inschrijving op de 3% pcL- Conversie-Leening 1037 is het voorkeursrecht vervallen De opneming der obligatiën van de 3% Pct' Conversie-Leening 1937 in de prijscouranten van de Vereeniging voor den Effectenhandel te Ai sterdam en de Vereeniging van Effectenhande laren te Rotterdam zal worden aangevraagd. De inschrijving'op ƒ24.000.000 nominaal 4pCt- Obligatiën ten laste der gemeente Rotterda zal zijn opengesteld op Donderdag' 4 Februa De koers van inschrijving bedraagt 100 P^1' Houders van de per 5 Maart 1937 aflosba gestelde, niet-uitgelote 4% pCt. obligatiën leeningen 1914, 1915, 1916, 1917 (le en 2e lee ning) en 1918 ten laste der Gemeente Rottei dam hebben voor iedere obligatie, voorzien de coupon per 1 Juni 1937 en volgende, recht OJ toewijzing van een gelijk nominaal bedrag a 4 pCt. obligatiën. Dit recht vervalt, indien houders der vorengenoemde aflosbare 4X* P0^' obligatiën niet voor de sluiting der inschrijvm^ met gebruikmaking' van daartoe bij de insein - vingskantoren verkrijgbare speciale insein J vingsbiljetten, op de 4 pCt. obligatiën der onder havige leening hebben ingeschreven. De storting op de toegewezen obligatiën rn° e geschieden op Maandag 1 Maart ten kanto waar de inschrijving heeft plaats gehad, te§e in ontvangstneming der obligatiën, voorzien coupons per 1 Mei 1937 e.v.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6