Het verrassende vonnis van Moskou tHA? PHILIPS' 7T heek Prof. Karl Muth 70 jaar EEN ROODE BONS OP STAP ^WlCHTir van NIEUWE RADIO mvhciiitcLe c~>i eue Richtlijnen JJV ZATERDAG 30 JANUARI 1937 BUIT EN LAN DSC H OVERZICHT Goebbels in topvorm De tariefsverlagingen bij de P.T.T. Onze telegraafdienst vooraan in snelheid en accuratesse Zwijnenjacht bij Apeldoorn een Qi °nf,nu v°nabITrTl "ISme met 0u'°matisdiêj in prijzen vanaf f 89.— Neemt Uw potlood. Vultcuriositeitshalve eens de kolommen in met „ja" of. „neen"Moeten veel vragen met „neen" beantwoord worden? Dan is het hoog tijd, dat U een nieuwen Philips hoort. Gaat naar Uw handelaar, en Iaat U een Philips demonstreeren. U zult dan ontdekken, welk een veelomvattende hervorming op radio-gebied heeft plaats gehad, zonder dat U iets van deze totale omwenteling besefte! Katholieke letterkundige van groote verdienste Uitmuntend criticus f. OP SLAG GEDOOD mm De prinses van Bourbon heeft te Laeken op de graven van Albert en Koningin Astrid bloemen neergelegd Man door laschapparaat, dat uit elkaar sprong, getroffen De monetaire politiek Gestie van Egalisatiefonds brengt geen gevaar voor resultaten der aanpassingspolitiek INBRAAK IN POSTKANTOOR Dader op heeterdaad betrapt ONZE HANDELSDELEGATIE TE ANKARA Speciale radio-uitzending Een halve ton-actie Voor de Katholieke Staatspartij Eenrichtingsverkeer in het Merwedekanaal De vroegere bolsjewist dr. v. Ravensteyn, thans orthodox S. D. A. P.-er, schreef Donderdagavond in Het Volk een ont roerende necrologie over Karl Radek, dien hij reeds zag liggen in de steenkoude Russische aarde. Dit is hem kwalijk kwalijk te nemen. Ieder logisch denkend mensch ter wereld kon niet an ders verwachten, gezien de specifieke bolsje wistische rechtsbedeeling, dat Radek als hoofd man der Trotzkistische samenzwering zeker ter dood zou worden veroordeeld. Het onmogelijke is werkelijkheid geworden. De hoofdaanstichter van het beweprde hoogverraad, het uitlokken van een oorlog, waarvan het einde had moeten zijn de val van Stalin en het afstaan van de Oekraine aan Duitschland en het Amourgebied aan Japan, deze eerste en voornaamste beschul digde Karl Radek werd- slechts tot tien jaar gevangenis veroordeeld. Dit meêvallertje viel ook ten deel aan den anderen prominenten beschuldigde Sokolnikof. De om zoo te zeggen bijloopertjes werden ter dood veroordeeld. Radek en Sokolnikof werden tot de bovengenoemde lichte straf veroordeeld, omdat zij zich nooit zijn te buiten gegaan aan terreur en sabotage. Daar komt het bij Stalin dus op aan. Het land verraad is maar bijzaak. Dit is de comedie ten top gedreven. Maar dit maakt de tragedie der bijloopertjes er niet minder om. Het vonnis bepaalt zich niet alleen tot lijf straffen, maar ook tot het verbeurdverklaren der eigendommen der beschuldigden. Daaruit blijkt, dat de bonzen in het communistische rijk anders gesteld zijn dan de niets bezittende massa. Om maar bij den hoofdpersoon Karl Radek te blijven, wordt in het vonnis gezegd, dat verbeurd worden verklaard zijn „stadswoning, landhuis, auto en andere eigendommen." O zoo! Men verbeelde zich eens het onmogelijke geval, dat onze voorzitter van de Twee de Kamer naar een land reist, waar burgeroorlog heerscht en dan met éclatante woorden partij kiest voor een der partijen. Niet te denken. In ons broederland België is dit echter mogelijk. De oud-minister Kamiel Huys- mans, burgemeester van Antwerpen, voorzitter van het parlement (hoe is deze cumulatie van ambten, door den rooden man bekleed „über haupt mogelijk?) ondernam een reis naar Spanje. De persagentschappen brachten dage lijks verklaringen van dezen fameuzen heer Kamiel Huysmans, onderteekend op pompeuze wijze: „Voorzitter van de Belgische Kamer, lei der van de delegatie van Belgische Kamerle den in Spanje". Deze verklaringen hebben te recht een waren storm in tal v.an Belgische bla den ontketend en het is niet moeilijk om te voorzien, dat Kamiel Huysmans, die geen kat is om zonder handschoenen aan te pakken, na zijn terugkeer van zich zal moeten afklauwen. Hij zal echter geen geringe moeite hebben om de gemoederen te bedaren. Men maakt Huysmans met het volste recht het verwijt, dat het hem bij zijn Spaansche reis ten eenenmale ontbroken heeft aan de reserve, die een officieel Belgisch personage past. De houding van den heer Huysmans wordt in strijd geacht met de non-interventie-politiek van de Belgische regeering. Terwijl Rome en Berlijn wel op de Britsche voorstellen betref fende het zenden van vrijwilligers naar Spanje schijnen te willen ingaan, pleit de heer Huys mans openlijk voor interventie in Spanje. De „Libre Belgique" wijst er dan ook op, dat de verklaringen van den heer Huysmans een for- meele afkeuring inhouden van de politiek, die door de Belgische regeering is aangenomen en door de meerderheid van de parlements leden is goedgekeurd. Het blad noemt het eenig in de Belgische politieke annalen, dat een voorzitter van de Kamer zoo openlijk in een openbare verklaring tegen het parlement stelling neemt. Het zal ons benieuwen op welke wijze de arbeiderspers ten onzent zal reageeren op de houding van partijgenoot Huysmans, die het er toch wel té dik „Spaansch" heeft opgelegd. Hedenmiddag zal de „Führer aller Deut- scher" in de Kroll-Opera zijn beleid in de afgeloopen vier jaren bespreken en de richtlijnen voor de toekomst aangeven. Over den inhoud der rede gaan in de internatio nale pers allerlei geruchten. Het lijkt ons over bodig deel te nemen aan deze besprekingen. Maar wel is het interessant mede te deelen, hoe Excellentie Goebbels, de aartspropagan dist, geschreven heeft, hoe héél Duitschland drie uren lang heeft te reageeren op de rede van het Staatshoofd. Hier is het program: Iedereen moet, waar hij zich ook moge bevin den, hetzij in een fabriek of werkplaats, op kantoor of op straat, hetzij in een winkel, in een restaurant, op school of in een universiteit, Hitler's stem kunnen vernemen, in de be drijven wordt van 1 tot 4 het werk neergelegd en zullen de arbeiders zich met hun chefs rond den luidspreker scharen. Hetzelfde ge beurt in de scholen en universiteiten, in de restaurants en koffiehuizen. Iedere café- of restauranthouder is verplicht, er voor te zor gen, dat zijn gasten de rede per radio kunnen hooren. De bediening mag voortgang vinden, doch alleen op voorwaarde, dat het luisteren naar de rede niet wordt gestoord. Van 1 tot 4 uur moeten alle winkels en warenhuizen ge sloten blijven. Elk huis in de rijkshoofdstad moet minstens één hakenkruisvlag uitsteken. De straten tusschen de rijkskanselarij in de Wilhelmstrasse en de oude Kroll-Opera wor den reeds 's ochtends vroeg door de élite corpsen der S.S. afgezet en het dwarsverkeer op deze straten wordt omgelegd. Om 10 uur zal Hitler van het balkon der rijkskanselarij de parade van zijn lijfwacht, de „Leibstan- darte Adolf Hitler" afnemen. En om 1 uur begint dan de zitting van den nieuwen Rijks dag, die, verleden jaar Maart gekozen, thans voor het eerst is bijeengeroepen. Het oude spreekwoord: luidt: „Nil novum sub sole", niets nieuws onder de zon. Maar een dusdanig luisterbevel met alles wat „d'rum en d'ran" is, maakt beslist een uitzondering op het aloude adagium. De ingrijpende tariefsverlaging op 1 Februari a.s. heeft o.m. de kosten van het normale Ne- derlandsche telegram weder teruggebracht tot het tarief van vóór den wereldoorlog. Ook Engeland en Frankrijk hadden reeds hun telegramtarief verlaagd, doch niet op zulk een forsche wijze als dit thans hier te lande is geschied. Niettemin heeft in die landen de tariefsverlaging een belangrijke toeneming van het verkeer ten gevolge gehad, zoodat met reden mag worden verwacht, dat het telegraaf- verkeer hier te lande in nog sterkere mate zal toenemen. Bovendien neemt de Nederlandsche telegraaf dienst, blijkens een internationaal onderzoek, op het gebied van snelheid en accuratesse bij de overkomst der telegrammen een vooraan staande plaats in. Van de Europeesche landen bezet Nederland in dit opzicht de tweede plaats. Het binnenlandsche verkeer is op dit punt verzekerd door een practisch stelsel van doorverbindingen, waardoor alle kantoren van beteekenis rechtstreeks met elkaar zijn verbon den. Overnemen en weder verder seinen in den regel de schuldigen bij vertragingen en vermin kingen worden aldus tot een minimum be perkt. Storingvrije ondergrondsche verbindingen, aanbieding en aflevering door middel van tele foon of verreschrijver vervolmaken verder den dienst en maken het mogelijk, dat een tele gram slechts enkele minuten na aanbieding in handen van den geadresseerde kan zijn. De verlaging van het interlocale telefoon tarief komt tegemoet aan den nog steeds be- staanden drang om tegen een laag tarief met de naaste omgeving te kunnen telefoneeren en zal o.m. de bezwaren verminderen van hen, die, door splitsing der streeknetten, van het lo cale tarief in het tarief der eerste interlocale zone (voortaan dus slechts 4 cent) overgaan. De algemeene invoering van den telefoonbood schappendienst is een maatregel uitsluitend ten gerieve van het publiek, dat nu overal, te gen zeer geringe kosten, bij afwezigheid of an derszins, zjjn telefoonaansluiting door den Rjjkstelefoondienst voor allerlei soorten bood schappen en berichten als het ware kan laten bewaken. Zoo is de sleutel van het geheele complex tariefsverlagingen te vinden in het streven van het Staatsbedrijf der P.T.T., om tegen een zoo laag mogelijk tarief het publiek een zoo hoog mogelijke „service" te geven. Op uitnoodiging van H. M. de Koningin is Vrijdag' op de gebieden van de koninklijke houtvesterijen te Gortel en Hoog-Soeren, ge legen nabij Apeldoorn, een jachtpartij op wilde zwijnen en herten gehouden, waaraan deelna men de heeren H. Th. s' Jacob, Van Staverden, Jhr. Dr. J. Haersma de With, rentmeester van het Kroondomein, E. Cremer en Jhr. Ir. W. G. Röell, secretauis van Prins Bemhard. 's Morgens is te Gortel gejaagd onder lei ding van den heer W. Brantsma, jagermeester van H. M. de Koningin, en 's middags te Hoog- Soeren, onder leiding' van den heer J. C. E. C. N. Mulder, koninklijk houtvester. Het gezel schap* heeft in het boschhuis te Gortel gede jeuneerd. De jachtbuit bestond uit 26 wilde zwijnen en 3 herten. w"""y Heeft U Quf0 3 Heeft (jy w foesfe| foesfe/ m°Hsch e of; ^'"op-bed, S'err"ni'ng 'en;ng? 'ooze opfische ,ndl'cafie l6n 'Pedclevervo met 's Uw toestel rt - breedte S 9econsfrueerd met l^H"ulce"ng I stemming? «richting V00r fi/nrLgüeLge/fe' 660 afste"""^°ni: Is Uw toestel uitgerust °ze of. systeem 9 I Is de sfationsschaal mef ee^'KHsfgnaal-conMTl 10 •s ae sfationsschaal In Uw toestel TE7~~ dot de grootst d.nl(bare Bevindt zich In Uw toestel een carroussel-schafceling I waardoor bi/ verhuizing onmiddellijk zonder verandering in het toestel kan worden overgeschakeld op de juiste spanning 11 Is de weergave-kwaliteit in Uw toestel zoodanig, daf U inderdaad van kristalheldere ontvangst kunt spreken? 12 13 Is Uw luidspreker voorzien van een permanent-dyna- mischen magneet? R„zi| Uw toestel een dubbele .■.Ii-fedin9 «hobli.g i muziek-spraak-schakelaar 14 I Bezit Uw toestel een 15 Op Zondag 31 Januari viert_ de hoofdre dacteur van het Duitsche katholieke maand blad „Hochland", de bekende publicist prof. Karl Muth, zijn zeventigsten verjaardag. Rond deze zeer merkwaardige figuur uit het katholieke litteraire leven hebben zich in de laatste 34 jaar vrijwel alle belangwekkende ta lenten van het Roomsche Duitschland geschaard en Muth, die de kracht van den leider weet te vereenigen aan de soepelheid van den be- grijper, waardeerde steeds met groote ruimheid dc verschillen van aanleg en temperament, ter wijl hij zijn talrijke medewerkers wist te stu wen in de ééne groote richting: de beleving en verdediging van het waarachtige katholicisme. Er zijn stormen over dit grijze hoofd gegaan. Niet alleen stormen van bijval, ook stormen van verontwaardiging. Toen de jonge Karl Muth in 1902 onder den schuilnaam Veremundus de openhartige vraag stelde, of de katholieke bel- letrie wel op de hoogte van haar tijd was. raakte hij aan heilige huisjes, maar zijn woord vond bijval, ook buiten Duitschland, en overal ontstond de behoefte aan een renouveau catho- lique. Maar overal was ook een gevestigde Roomsche meening, die de actie van Karl Muth met verachting en zelfs met verdachtma king bejegende. In het door hem gestichte maandblad Hoch land heeft de pionier van de moderne katholieke letterkunde den goeden strijd ingezet en hij heeft veld gewonnen. Hij vond contact met persoonlijkheden als Enrica von Handel Man- zetti, Peter Dörfler, Leo Weismantel, Franz Herwig, Nanny Lamprecht, Ilse von Stach, Ger- trud von le Fort (wier allereerste aanraking met het katholicisme een nummer van Hoch land was geweest). Ruth Schaumann, Karl Mumbauer, Theodor Hoecker, Alois Dempf, een indrukwekkende reeks katholieke schrijvers. Aan deze namen zijn er vele toe te voegen. Het succes maakte den criticus Muth echter niet blind voor de nog heerschende tekortko mingen. Hij was het, die nog kort geleden, als een man van boven de 65 jaar, in een studie over Stefan Georg de harde vraag durfde stel len, of de katholieke samenleving niet te zeer zich met de burgerlijke maatschappij had ver eenzelvigd om nog een krachtige oorspronkelijk heid te kunnen toonen en b.v. een genie voort te brengen. Muth schrijft zijn litteraire kritieken met groote zorg. Zijn aandacht gaat steeds aller eerst uit naar de taalstructuur van een schrij ver. Zorgvuldig ontleedt hij den zinsbouw van de beoordeelde auteurs, en langs dezen weg komt hij tot een beschouwing van den in houd hunner werken. Hij vraagt zich af, wat een bepaald woord bij een bepaald schrijver be- teekent, en concludeert hieruit tot belangwek kende gegevens omtrent den aard van diens kunst. Als stimulator van de Duitsche katholieke cultuur is Karl Muth een man van zeer groote beteekenis. Hij stichtte het blad, dat geduren de tientallen jaren het concentratie-orgaan was van de beste katholieke krachten. Zijn belang stelling voor de heele Europeesche katholieke litteratuur stelde hem in de gelegenheid, vrucht bare vergelijkingen te maken. Aan menig jong talent wees hij den weg. Deze echte idealist, die de openbare meening durfde trotseeren, maar die het ware belang van den katholieken geest steeds op den voorgrond stelde, zal door velen worden gehuldigd. Verscheen reeds een speciaal huldigingsnummer van Hochland, waarin de Duitsche auteurs hun leider huldigen, een inter nationaal Festschrift is, naar wij vernemen, in voorbereiding. Koning Toen de dertigjarige M. van G. te Lithoyen Vrijdagavond bezig was zijn laschapparaat tegen de vorst af te dekken, vloog dit door nog niet opgehelderde oorzaak met een geweldigen slag uiteen. Van G. werd tegen den grond geslagen en liep door de in het rond vliegende brokken zoo ernstige verwondingen op o.m. een schedel breuk dat hij op slag dood was. Onmiddel lijk toegeschoten hulp kon niets meer uitrich ten. Het loodsje, waarin het laschapparaat stond, is door de ontploffing geheel verwoest. De ministers Colijn en Oud hebben vragen beantwoord van de Tweede Kamerleden Polle- ma en Fleskens, betreffende de monetaire po litiek. Uit dit antwoord blijkt, dat de ministers de huidige gestie van het Egalisatiefonds in gee- nendeele met de Nederlandsche belangen in strijd achten; die gestie kan in 's Lands belang niet gemist worden. Rekening wordt gehouden met de wensche- lijkheid, een al te groote en daardoor schade lijke geldruimte te voorkomen. Het bedrag van ƒ300 millioen voor het fonds is daarvoor vol doende gebleken. De ministers zijn van oordeel, dat van een in gevaar brengen van dé resultaten van de aan passingspolitiek, zooals deze voor 27 September 1936 is gevoerd, bij de huidige gestie van het fonds geen sprake is. Van een actie voor een verlaging van het depreciatie-percentage is niets gebleken. Den laats ten tijd zijn in bijkantoren van de posterijen in de residentie verschillende dief stallen gepleegd, waarbij groote hoeveelheden postzegels werden gestolen. Dit was voor de Haagsche politie aanleiding om vooral de gebouwen van de posterijen met extra zorg te bewaken en deze maatregel heeft thans succes gehad. In den nacht van Donder dag op Vrijdag n.l. werd een man gesnapt, die bezig was door middel van het verbreken van een ruit het postkantoor aan de Charlotte de Bourbonstraat binnen te dringen. Door aldaar geposteerde agenten werd hij on- middelijk gegrepen en in verzekerde bewaring gesteld. Men meent hier met den bedrijver van postzegeldiefstallen te doen te hebben. Dezer dagen heeft via den Phohi PCJ-zender een speciale uitzending plaats gevonden voor de Nederlandsche handelsdelegatie, welke mo menteel de Nederlandsche belangen bij de Turksche regeering behartigt. De inhoud van het programma, dat ongeveer een uur duurde, bestond uit nieuwsberichten en een radio-jour naal, 'terwijl tevens aan de in de studio uitge- noodigde echtgenooten der delegatieleden gele genheid gegeven was, enkele woorden te spre ken. Blijkens een van den leider der delegatie ont vangen telegram werd de uitzending met groo- ten bijval ten huize van den Nederlandschen zaakgelastigde beluisterd. Als jongste uitgave van het Geert Groote Genootschap zag dezer dagen het licht de bro chure „Naar staat en stand", geschreven door den weleerw. heer S. Th. Visser Pr. In een voorwoord zegt de schrijver, welke bedoeling hij daarmee had. „Deze brochure," schrijft hij, „is een pogen om in groote lijnen uit te stip pelen, hoe een corporatieve maatschappij op staat en stand gebouwd er uit ziet." Het betoog baseert zich op de encycliek „Quadragesimo Anno", terwijl veelvuldig gebruik is gemaakt van het commentaar op deze encycliek door Von Nell Breuning, Waaruit ook verschillende gedeelten zijn geciteerd, en vooral de hoofd stukken II en V grootendeels werden ontleend aan voorlezingen van magister Alb. Doodkorte O.P. over dit onderwerp. Het is dus wel een bij uitstek actueele en niet minder belangrijke stof, welke in dit geschrift van te naastenbij veertig bladzijden is verwerkt. Een geschrift, dat reeds daarom aller belang stelling verdient, maar waarop ook om de in teressante en origineele wijze van behandeling hier gaarne de aandacht zij gevestigd. Wie zich van deze wijze een idee wil vormen, leze de volgende bladzijde uit het zesde en laatste hoofdstuk „Met zeer grooten nadruk wijst Quadr. Anno op de noodzakelijkheid van de hervorming dei- zeden. Er zijn groepen menschen, die juist dit gedeelte der Encycliek met een merkwaardige voorliefde telkens weer naar voren halen. Hun stelling komt hierop neer, dat eerst de zeden moeten hervormd worden. En deze stelling heeft tot practisch gevolg, dat zoolang die zeden nog niet hervormd zijn, zij ook nog niet behoe ven te beginnen met het onaangename werk om de slechte instellingen die er zijn op te ruimen en door betere te vervangen. Men kan zich dan tevreden stellen met de menschen te gaan bepreeken, dat ze betere menschen moe ten worden; en als het gewichtigste deel van dit „beter w'orden" beschouwen ze dan dikwijls, dat de arbeiders tevredener moeten zijn. Zulk een stelling en zulk een opvatting zijn volstrekt fnuikend voor iedere hervorming. Na tuurlijk, zooals von Nell Breuning opmerkt, voor den individueelen mensch is het veel belangrij ker, dat hij een zedelijk goed mensch is, dan dat het hem economisch goed gaat. De moreele orde is belangrijker, dan de economische orde. Maar daar gaat het niet over. Het gaat over de hervorming en de gezondmaking van de menschelijke maatschappij en voor deze gezondmaking is de hervorming der instellin gen even hard noodzakelijk als de hervorming der zeden. Evenmin als de hervorming der in stellingen op den duur zal kunnen slagen zon der een hervorming der zeden evenmin zai een hervorming der zeden kunnen plaats grij pen zonder een hervorming der instellingen. Wat is noodiger voor de maatschappij: de her vorming der zeden, of die der instellingen? Men zou even goed kunnen vragen, zegt Von Nell Breuning: wat is noodiger voor het leven van den mensch: lucht of voedsel? Maar in verband met den inhoud van dit hoofdstuk moet op één punt in die zedenher- vorming de nadruk vallen. Bij die noodzake lijke zedenhervorming denkt men zoo dikwijls uitsluitend aan uitspattingen van het sexueele leven of ontevredenheid der arbeiders. En men vergeet een zedelijke kwaal die ongemerkt en onbevroed ook in katholieke kringen is door gedrongen. En juist in de verbetering van die zedelijke kwaal zal voornamelijk die zedenher vorming moeten bestaan, wil het ooit tot ge zond economisch leven komen; ik bedoel: een verbetering in de moreele waardeering van het bezit. Winst om de Winst, zucht tot hebben om te heboen, de terrpriseerende ondeugd van deze maatschappij hoeveel katholieken ook be schouwen dit als een prijzenswaardig en be hoorlijk verlangen? Al heeft een mensch reeds meer dan voldoende om alle mogelijke behoef ten van zichzelf en van zijn gezin meer dan overvloedig te bevredigen, dan nog vindt mer. het in hem te prijzen, als hij probeert er nog meer bij te krijgen. Men is vergeten, wat heb zucht is; men denkt, dat het zooiets is als gie righeid. Een mensch behoort te streven naar het be zit van aardsche goederen, om daarmee in zijn behoeften te voorzien. Streven naar wat daarbo ven uitgaat, is ongeregelde begeerigheid, is zucht tot hebben om te hebben, is hebzucht, één der zeven hoofdzonden en tevens de groote ka rakteristieke trek van onze maatschappij." Tot zoover de eerwaarde schrijver, die, zoo als den lezer reeds uit de kennisname van deze ééne bladzijde zal gebleken zijn, iets te zeggen heeft, en wiens betoog niet slechts tot overden king stemt, maar ook en vooral tot daden aan zet. Waar het dan ook in de eerste en de laatste plaats om te doen is, naar de onderrichtin gen en aanwijzingen van Rome. P. S. Terwijl de zoo succesvolle 100.000-nieuwe-le- den-actie nog in vollen gang is en zal worden voortgezet tot vlak vóór de verkiezingen, begin nen, op initiatief van den Centralen propagan da Dienst alle Afdeelingen der R.K. Staatsparty 1 Februari met de z.g. „Halve ton actie", waar mede wordt beoogd aan de Afdeelingen der R.K. Staatspartij nieuwe geldmiddelen te verschaf fen voor den komenden zwaren tijd. Goede wil alleen is niet voldoende, helaas spelen ook hier de financiën een zeer groote rol. Daarom zal dan ook van 1 Februari af syste matisch geheel Katholiek Nederland worden bewerkt voor een offertje voor den verkiezings strijd. De inzameling voor deze halve ton-actie zal geschieden met steunlijsten en steunbonnen, welke laatste deze psychologisch goed geziene nieuwigheid vertoonen, dat er op staat afge drukt, wat met het steunbedrag kan worden gekocht. Zoo weet ieder, wat er voor z ij n bijdrage zal worden aangeschaft. Moge ook nu weer Katholiek Nederland weten te steunen op het juiste moment en in den juisten omvang. De rijkshavenmeester te Utrecht maakt be kend, dat wegens ijsbezetting op het Merwede kanaal de scheepvaart slechts in één richting kan geschieden. Te beginnen met Zaterdag 30 Jan. en verder voor zoover noodig op de oneven data van Febr., gaat de scheepvaart van Amster dam en op 31 Januari en de even data van Februari, van Vreeswijk. De trekkracht wordt voorloopig bepaald op 40 ton per effectieve paardekracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9