Sterkste renners winnen den Nacht van Rotterdam Staksrud Europeesch kampioen Het gelijke spel te Düsseldorf Vermoedelijk zege in d een Fransche en Sterrit BILLIET-DEKUYSSCHER BEHALEN DE ZEGE OPGEWEKTE STEMMING RECORDDAG TE DAVOS JACOBS-DE BOER OP DE VIJFDE PLAATS MAANDAG 1 FEBRUARI 1937 WIELRENNEN CRICKET IN AUSTRALIË SCHAATSENRIJDEN Het Belgische koppel blijkt in bijzonderen vorm te zijn Koppels strijden zonder overtuiging Na de eerste groote jacht De voorwedstrijden LAWNTENNIS DAVIS-BEKER-TOURNOOI Drie en twintig inschrijvingen DUITSCHE INTERNATIONALE KAMPIOENSCHAPPEN Tournooi op overdekte banen te Bremen geëindigd Australië scoort in de vierde testmatch 288 tegen Enge land 1742 PAARDENSPORT LUIT. GRETER TWEEDE OP TRIXIE Internationaal concours-hippique te Berlijn DAMMEN OM DEN MEESTERTITEL rri Nederlandsche officials toonden zich zeer tevreden over het resultaat Doelpunten op ongelegen momenten Langendijk, Koops en Roos resp. achtste, elfde en veertiende mej. Donker op de vyf de plaats Laila Schou Nielsen wereldkampioene (Vervolg van de vorige pagina De gelijkmaker De tweede helft Duitschland leidt wederom DIJKSTRA KAMPIOEN VAN FRIESLAND Wedstrijden te Heerenveen Toch nog gelyk Belgische eere-afdeeling Mc. Avoy en Black wereld kampioen twee-persoons-bob Nederlandsche Kanobond Goede resultaten van de overige Nederlandsche deelnemers Voorloopige uitslag AUTOMOBILISME Lochtenberg remise met Suijk Heerendubbelspel: von Cramm en Henkei sl. Fisher en van Metaxa 62, 64, 64. Da m esd ubbe Ispelmej. Zehden en mej. Jedrzejowska sl. mevr. Sperling en mej. Yorke 6—0, 6—2. Gemengd dubbelspel: mevr. Sperling en Henkei w.o. daar mej. Yorke door een verwon ding niet kon spelen. CE1D De Nacht van Rotterdam moge finan cieel niet zoo geslaagd zijn (er waren slechts 2000 bezoekers), ook sportief heeft deze acht-uurs-koppel wedstrijd ons niet geheel kunnen bevredigen. Immers we heb ben felle momenten tijdens enkele jachten meegemaakt, we hebben enkele malen ge noten van uitstekenden en harden strijd, maar het bleef slechte bij oogenblikken. Zeker er is wel gestreden om de leiding, maar achter dien strijd zat geen overtuiging; men 6treed, omdat men moest strijden, men de marreerde, omdat men nu eenmaal renner is en een renner van tijd tot tijd dient te de- marreeren en verder basta. En wanneer we vragen, wat hiervan wel de oorzaak mag zijn, dan kunnen we onmiddellijk als eerste antwoord geven: het weinige be zoek, dat de renners niet tot grootsche daden kon inspireeren. Maar direct daarbij willen we de opmerking maken, dat er o.i. nog een veel belangrijken factor is en wel die, dat de win naars Billiet—Dekuysscher Zaterdagavond en Zondagochtend wel in zoo'n bijzonderen vorm staken, dat het voor de anderen al van het begin af aan onbegonnen werk was om zich tegen hen te verzetten. Vooral Billiet was in zoo'n uitnemende conditie, dat hij onmiddellijk nadat het startschot was gelost, al fel demarreerde en als één van de eersten een ronde nam. Hij haalde zich daarmee welbewust den strijd van de anderen op zijn hals, maar hij wist, dat met den steun van zijn sterken koppel- genoot Dekuysscher hij op dezen avond allte andere koppels „aan kon". Geen wonder ook, dat na een uur jagen elk een reeds duidelijk was, dat mits er geen gekke dingen gebeurden de winnaars van dezen eersten Nacht van Rotterdam niemand andera zouden zijn dan de renners BillietDe kuysscher, die door de bochten flitsten, dat het een pleizier was om er naar te kijken, die eiken anderen renner van de wielen fietsten, zooals dat in rennerskringen wordt genoemd. En het moet Willy Vroomen, die gekoppeld was aan den ouden Braspenninx" als een groote verdienste worden aangerekend, dat hij in dat eerste uur, waarin het hard ging, erg hard (maar niet 53 KM., zooals de jury mee deelde!) Billiet zoodanig partij wist te geven, dat na twee uren jagen de situatie er aldus uitzag: aan den kop: BillietDekuysscher en VroomenBraspenninx. Op een ronde: Char- lier—van der Ruit en Piet van Kempen—Ver- reyken (welke laatste den geblesseerden Jan van Kempen verving); op twee ronden: Bak kerKremere en Zims—Klister; op drie ron den: BuhlerAlt; op vier ronden: Walthour Crcssley en van Schijndelv. den Broek; Ma- tenaHeslinga en PijnenburgSlaats; op 10 ronden: BoogaartGielliet. Deze eerste jacht van ongeveer twee uren had den oplettenden kenner al duidelijk gede monstreerd, welke renners er dien avond bij- zonderen zin in hadden en wie niet ,,uit de voeten konden komen". Zoo reed Piet van Kempen eveneens uitstekend: hl) werd daarbij minder maar zeker niet onverdienstelijk ge assisteerd door den Belg Verreyken, die alle kwaliteiten in zich vereenigt een renner van groote reputatie te worden. En daar waren in dat eerste uur ook een tweetal jonge renners, namelijk Bak ker en Kremers, die zich weerden, die vochten dat de vonken er af spatten en die telkens weer probeerden weg te loopen, om bij de groote heeren te kunnen blijven en niet teveel achterstand te boeken. Zy brachten er meer van terecht, trouwens gedurende den geheelen nacht, dan Pijnen burg—Slaats, die volkomen uit vorm waren en zich daarbU ook nog een beetje spaarden voor den drie-uurs-koppelwedstryd, die zy dien Zondagmiddag in Parijs moesten riJ- den....l Tegen twee uur 's nachts ontke tende Willy Vroomen een tweede jacht, die in wezen niet veel verandering bracht in den stryd maar in werkeiykheid wel. Want de koppels, die zich ook de eerste twee uren al in vorm hadden getoond, slaagden er in de anderen te verdringen. Het werd een hardnekkig gevecht, waarbij alle jongeren het onderspit dolven, maar niet alleen de jongeren, ook een PijnenburgSlaats, die op niet min der dan zeven ronden kwamen te staan. MatenaHeslinga geraakten op tien ronden van de leiders, PijnenburgSlaats we zeiden het reeds op zeven, BakkerKremers op zes, evenals Van der RuitCharlier, terwijl Vroo men—Braspenninx en Van Schyndel—Van den Broek vijf ronden achterstand kregen. En het waren de buitenlandsche koppels, die den toon aangaven. Van de eerste acht renners bleek er slechts één een Hollander te zyn en dan nog wel de veteraan Piet van Kempen. BillietDekuysscher waren alleen aan den kop gekomen, op een ronde gevolgd door Walthour Crossley. Het bleef by de situatie als hierboven om schreven en we zouden zonder de enkele jachten, die nog volgden te vergeten zelfs de beeldspraak van de beroemde kaars er by kun nen nemen. BillietDekuysscher zegevierden, zooals on derstaande uitslag laat zien. Pijnenburg Slaats, die tien ronden achter waren, gaven kort na elkaar op. BoogaartGilliet deden kort voor het einde hetzelfde en ziehier het resul taat: 1. Billiet—Dekuysscher 99 punten. Op twee ronden: 2. Zims—Küster, 38 punten. Op drie ronden: 3. Walthour—Crossley, 88 punten. 4. Van SchyndelVan den Broek, 60 nunten. 5. Willy Vroomen—Braspenninx, 47 punten. Op vier ronden; 6. Van der RuitCharlier, 48 punten. 7. Piet van KempenVerreyken, 44 punten. 8. BakkerKremers, 21 punten. Op vyf ronden: 9. BuhlerAlt, 41 punten. Op meer ronden: 10. MatenaHeslinga, 15 punten. In de acht uren werden afgelegd in totaal: 331 K.M. 980 M. De resultaten der voorwedstryden waren: Sprint voor amateurs en onafhankelyken: 1. Hoogkamp, 2. v. Breda, 3. v. Gelder, 4. Remkes. Sprint met puntentelling tusschen Vreeswyk, B. Leene en van der Voort: 1. Leene 3 pnt; 2. Vreeswyk 5 pnt, 3. van der Voort 7 pnt. Af val wedstrijd voor amateurs en onafhanke lyken: 1. Demmenie, 2. van Rijn, 3. Vethaak, 4. Suiker. Klassementswedstrijd over 6 KM. voor ama teurs en onafhankelyken: 1. van Breda 6 pnt, 2. Suiker 6 pnt, 3. van Dam 5 pnt, 4. Derksen 4 punten. Twe^ en twintig landen hebben ingeschre ven voor het Davis-beker-tournool van dit jaar. Met Engeland, den houder van het kostbare kleinood mee, komen dus 23 landen in deze wedstrijden uit. Voor de Europeesche zone schreven in Oostenrijk, China, Tsjecho-Slowa- kije. Frankrijk, Duitschland, Griekenland, Hongarije, Ierland, Italië, Monaco, Nieuw-Zee- land, Nederland, Polen, Roemenië, Zuid-Afri- ka. Zweden, Zwitserland en Joego-Slavië. In de Amerikaansche zone spelen: Australië, de Vereenigde Staten, Japan en Mexico. Te Bremen zijn Zaterdag en Zondag de in ternationale Duitsche tenniskampioenschappen op overdekte banen voortgezet en beëindigd. De uitslagen waren Zaterdag: Heeren-enkelspel: Von Cramm sl. Dettmer 64, 7—5, 63, Dames-enkelspel: mej. Zehden sl. mej. Jedrze jowska (Polen) 75, 16, 62; mevr. Sperling (Denemarken) sl. mej. Yorke (Engeland) 6—2, 6—1. Heeren-dubbelspel: Fisher en von Metaxa (Zwitserland—Oostenrijk) sl. dr. De «sart en Dettmer 79, 64, 63, 61. Dames-dubbelspel: mej. Jedrzejowska en mej. Zehden (PolenDuitschland) sl. mej. Ville- moes en mej. Kraus (DenemarkenOostenrijk) 63, 60. Gemengd dubbelspel: mej. Yorke en Ellmer (EngelandZwitserland) sl. mej. Isaeeus en Rohlsson (Zweden) 64, 75. De resultaten der Zondag gespeelde wedstry den zyn: Heerenenkelspel: von Cramm sl. Henkei 6—4, 6—1, 3—6, 6—3. Damesenkelspel: mevr. Sperling sl. mej. Zeh den 61, 6—2. Schiet nietik heb toch sreen cent op zakt (Humorist) Op den tweeden dag van de te Adelaide aan den gang zynde vierde testmatch Australië— Engeland, heeft Bradman het voordeel van het winnen van den toss geheel verloren zien gaan. De prestatie toch door Allen's team geleverd om Australië op 'n prachtig batting-wicket voor 288 aan den kant te zetten, is een zeer goede te noemen en wederom blijkt dat de Australi sche experts zich toch wel in de kracht van het Engelsche team vergist hebben. Chipperfield (57x) kreeg onvoldoenden steun v. Mc. Cormick O'Reilly en Fleetwood Smith om het totaal be langrijk te verhoogen! Zaterdagmorgen vielen de laatste 3 Australische wickets voor 21 runs. K. Fames met 370 heeft ongetwyfeld een be langrijk aandeel in het succes van zijn team ge nomen door op een critiek moment de wickets van Brown en Rigg in één over te veroveren. Allen nam 260, Hammond 230, Verity 069 en Robnis 126. Voce had ditmaal wegens een onwillige spier in zijn rug geen succes. Engeland trof het weer niet doordat Wyatt, de aangewezen partner van Barnett zich niet fit voelde en de innings voor Engeland niet kon openen. Het was bepaald eene verrassing voor de meer dan 50.000 toeschouwers toen Verity met Barnett het veld inkwam om de innings op Mc. Cormick en Mc. Cabé te openen. De beide batsmen hebben geen aantrekkelyk doch wel hoogst nuttig cricket laten zien. Verity bleek een pracht van een stone-waller te zijn. en liet zich tot geen enkele onvoorzichtigheid verlei den. Een harde zes van Barnett op Fleetwood Smith bracht even leven in de brouwerij. Eerst na 2 uren spelen kreeg O'Reilly Verity voor 19 door Bradman gevangen. Met Hammond aan het wicket kreeg men spoedig levendiger cricket te zien, vooral toen Hammond de dub bele cyfers gehaald had. Toch was de Engelsche crack niet zeker en toen na de theepauze de 100 opging viel Hammond's wicket onverwacht. C. Mc. Cormick 6, O'Reilly 20. Barnett die een schitterende innings speelde kfteg steun van den lefthander Leyland. Dit tweetal bleef den Australischen aanval, waarin O'Reilly vooral goed werk leverde, meester. Op het eind van den 2den dag had Engeland 174 voor 2, Barnett 92 en Leyland 35 not out. Zaterdag werd te Berlyn als onderdeel van het internationaal concours-hippique, een wed- stryd in het zware jachtspringen gehouden, waaraan uitsluitend buitenlandsche ruiters kon den deelnemen. Slechts onze landgenoot luit. Greter met Trixie en de Franschman kap. Clave met Vo lant ni legden het parcours zonder fouten af. Na overspringen tusschen deze twee ruiters won de Franschman ten slotte den beker. Derde werd de Fransche luit. de Busnel op Champagne. In totaal waren er 25 deelnemers. De party uit de finale der meesterwedstrijden tusschen de heeren C. J. Lochtenberg en C. Suijk eindigde in remise, zoodat de meester het tournooi ongeslagen heeft beëindigd. De verdere uitslagen luidden: KotvisVos 0—2 VosPors 1- -1 PorsKotvis 2—0 De stand is: C. J. Lochtenberg 4 1 3 0 5 C. Suyk 3 1 2 0 4 F. J. Vos 3 1 2 0 4 G. Pors 4 1 2 I 4 A. Kotvis 4 0 1 3 1 Humor. „Moeder, noem me eens gauw anders. Papa heeft gezegd, dat ik klappen kryg, zoo waar ik Lientje heet. Het was begrijpelyk, dat de stemming by de Nederlandsche officials na afloop heel wat opgewekter was dan by de Duitschers. I?e voorzitter van de keuze-commissie van den K.N.V.B., de heer H. Herberts, vond het een buitengewone prestatie dat het Ne- derlandsch elftal nu al twaalf maal achter elkaar in het buitenland niet was geslagen. Volgens den heer Herberts is het een typisch Hollandsche eigenschap, om op de meest ongele gen momenten een doelpunt te maken. Die momenten waren in dezen wedstrijd vlak voor de rust en een minuut voor het einde waar te nemen. De heer Herberts was natuurlyk tevreden over de verrichtingen van zijn spelers, vooral omdat er eigenlijk drie reserves in het veld stonden. Maar aan den anderen kant is het ook een bewijs, dat de reservespelers van het Nederlandsch elftal weinig in kracht voor de internationals behoeven onder te doen. Gewel dig zijn de middelen, die de Duitsche voetbal bond aanwendt wat betreft de voorbereiding der spelers. Daar zijn de oefeningen op het Haag- sche V.U.C.-veld nog maar primitief by. Het spel van het Duitsche elftal mag misschien prachtig voor het publiek zijn, maar het faalt op het beslissende moment. De heer K. J. J. Lotsy noemde het resultaat bevredigend voor Nederland. Tegen dit Duit sche elftal, op een vreemd veld, een gelyk spel te behalen, is nog altyd een prestatie die er zijn mag. De heer Lotsy was vol lof over Wil dere. Hij speelde gedurfd, was overal en had heelemaal geen plankenkoorts. Ook de heer Lotsy vond, dat Smit in de voorhoede wel ge mist werd. En op de vraag of hij Smit of Sze- pan de voorkeur gaf, luidde het antwoord on verbloemd: Natuurlijk geef ik Smit de voorkeur. Beide spelers mogen in opbouwenden zin van gelijke kracht zijn, als het op het afwerken der aanvallen aankomt, is Smit beslist de meest productieve speler. De heer O. de Vries, voorzitter van de tech nische commissie, roemde het hooge tempo, vooral van voor de rust. Tegen dit klassieke Duitsche spel waren de onzen opgewassen. De tactiek van den stopper-spil heeft voldaan, want Bakhuijs is voor een groot, deel van den wedstrijd uitgeschakeld geweest. Na de rust had het Duitsche elftal het systeem gewyzigd en had men zijn heil meer in het open spel gezocht! Dr. Otto Nerz, de verantwoordelyke man voor de samenstelling van het Duitsche elftal, was van meening, dat Duitschland meer doelpunten had moeten maken, het kon, dus moest het. Het was anders een goede wedstrijd, waarin van beide kanten uitstekend is gespeeld. Het was een soortgelyke wedstryd als twee jaar terug in Am sterdam, slechts heeft Duitschland nu een groo- ter aandeel in den strijd gehad. Dr. Nerz vond het jammer, dat de ploeg, die zóó in de meerderheid was, niet had gewonnen. cylinderinhoud gaat de in Palermo met Fiat gestarte Italiaan Villoresi aan den kop, terwyl Gatsonides en Cornelius resp. als nummer twee en nummer zes zyn geklasseerd. Laatstgenoem de heeft bovendien zoo goed als zeker den specialen 750 cc.-prijs gewonnen. De beste prestatie vanuit onze hoofdstad is geleverd door Mr. Nyenbrandring de Boer met Lincoln Zephyr. Daarachter volgen de dames équipe jkvr. van Vredenburch met Ford, ver volgens Schade eveneens met Ford, dan Brug- ma met Ford, Hertzberger met Graham, jhr. Barchman Wuytiers met Packard, Hofmans met Ford, Verkammen van Keulen met Opel, Buyze met D.K.W., Westerman met Ford, baron van Heemstra met Fiat, van de Weerd met den Bedford-autobus en Beurs met de Mercedes- Benz-autocar. De damesprys is ten deel gevallen aan de Zweedsche mrs. Molander, die met haar Ply mouth Umea tot startplaats had gekozen. Jkvr. van Vredenburch en haar reisgenooten bezetten in dit aparte klassement de vierde plaats. De verdere ranglijst der Nederlandsche deel nemers is: 17. van der Hoek met Packard uit Palermo; 19. Habnit-Burgerhout met Ford uit Umea; 20. Gatsonides-Sanders met Hillman uit Umea; 25. Bakker Schut-Mutsaerts met Lin coln Zephyr uit Umea; 28. Cornelius met D.K. W. uit Umea; 48. Nyenbandring de Boer-Bos- man met Lincoln Zephyr uit Amsterdam; 51. Jkvr. van Vredenburch-gravin van Limburg Sti- rum-mej. de Booy met Ford uit Amsterdam; 52. Schade-Langelaan met Ford uit Amsterdam; 55. Brugma-van Doorn met Ford uit Amster dam; 56. Hertzberger-Hijmans met Graham uit Amsterdam; 58. Barchman Wuytiers-van Meeter met Packard uit Amsterdam; 59. Hofmans- Pietersen-Smalt met Ford uit Amsterdam; 63. Verkammen van Keulen-Sillevis met Opel uit Amsterdam; 65. Buyze-Stemerdink met D.K.W. uit Amsterdam; 67. Westerman met Ford uit Amsterdam; 68. van Heemstra-van Amerongen met Fiat uit Amsterdam; 76. van de Weerd met Bedford-autobus uit Amsterdam; 79. Zeehuisen- Derkinderen met B. M. W. uit Palermo; 81ste en laatste plaats van het klassement, Beurs met Mercedes-Diesel-autobus uit Amsterdam. De resultaten van den zestienden sterrit naar Monte Carlo, die dit jaar bijzonder zwaar was, zyn in ieder geval ten zeerste eervol en bevredigend voor ons land te noemen. Bij de wedstryden te Davos, die Zaterdag en Zondag werden gehouden, heeft de Noor Staksrud het Europeesch kampioenschap be haald in het hardrijden op de schaats, ter wyl zijn landgenoote Laila Schou Nielsen wereldkampioene werd. Van de Nederlandsche deelnemers kwa men Langendyk, Koops en Roos resp. op de achtste, elfde en veertiende plaats, terwyl mej. Donker als vijfde eindigde. De wedstryden werden Zondag besloten met de afstanden 1500 en 5000 meter voor de hee ren en 1000 en 5000 meter voor de dames. Het is een eenige dag geworden in de ge schiedenis der schaatssport, welke met stra lend zonnig weer begon. Eerst tegen donker, toen de koude in hevigheid toenam, was het programma ten einde. Het was ideaal weer voor de sport, met als gevolg, dat weer niet minder dan drie nieuwe wereldrecords zyn gevestigd en talrijke nationale records wer den verbeterd. In totaal bracht dit kampioenstoumooi een half dozijn nieuwe wereldrecords en vyftien na tionale recordverbeteringen. Een dergelijke oogst is nog nooit eerder geboekt. Hy kon slechts binnengehaald worden door de ideale omstan digheden, waaronder gereden werd: prachtig weer en een baan, die, zooals door alle rijders grif werd toegegeven, nergens mooier en beter is. Het is een recordbaan „par excellence". Staksrud is Europeesch kampioen geworden en hij verdiende dezen titel. Zijn topprestatie lever de hij onverwachts op de 1500 meter, toen hij het dertien jaren oude record van zijn land genoot Oscar Mathisen van 2 min. 17.4 sec. gevestigd op 18 Januari 1924 te Davos verbeterde tot 2 min. 14.9 sec. Toch deden zyn landgenooten Engnestangen en de Fin Vasenius weinig voor hem onder en feitelijk vormden deze drie ryders een klasse apart en kwam daarna de groote middelmoot, waartoe ook Langendijk behoort. Hy kan wel beter en zou ook sneller op de 5000 meter zyn geweest, als hy niet op het laatst in de koude gereden had. Koops en Roos hebben zich verdienstelijk ge weerd. In elk geval hebben alle drie landgenoo ten vooruitgang getoond en hun uitzending wel gerechtvaardigd. Op het moment, dat iedereen zich reeds ver zoende met de gedachte, dat de rust met een 10-voorsprong der Duitschers zou ingaan, kwam de gelykmaker. Wels zette een van zyn bekende keurige boogballetjes voor het Duitsche doel, Jakob liep uit, raakte den bal aan, doch kon het leder niet stevig grypen. Van Nellen was toe- geloopen, nam den bal op den voet, schoot in en Van Spaendonck gaf den bal nog een trapje. Muenzenberg trachtte het schot nog uit doel te houden, doch de bal was de lyn reeds gepasseerd. De gelykmaker was ge scoord. In de resteerende vijf minuten voor de rust kwamen de aanvallen slechts van Nederland sche zyde. Een schot van Van Nellen belandde juist in de handen van Jakob en toen was het pauze. Om vyf minuten over half vier werd het spel hervat. Oranje nam dadelijk het helft in handen. Een kopbal van Bakhuys, uit een voorzet van Wels, stopte Jakob wel, doch hy beging de fout den bal uit de handen te laten vallen. Muenzen berg wist toen niet beter te doen dan 't leder tot hoekschop te trappen. Deze eerste hoekschop werd spoedig door een tweeden gevolgd, welke door Jakob het veld werd ingestompt. Het overwicht van Oranje duurde echter niet zoo heel lang, en al spoedig golfde het spel op en neer, met de Duitschers nu gevaariyker dan voor de rust om het eenvoudige feit, dat zy meer open speelden. Vooral Lehner, de gevaariyke rechtsbuiten, werd aan het werk gezet. Hy aar zelde niet zelf te schieten en eenmaal zag Halle zich gedwongen het scherpe schot in den hoek tot corner te verwerken. Beide middenlinies bleven voortdurend ach ter en bewaakten de aanvalslinies stevig. Szepan vervulde echter bij de Duitschers op schitterende wijze de rol van verbindingsspe ler, waardoor de gapingen in het Duitsche elf tal niet zoo groot waren. Goldbrunner bewhak- te, evenals voor de rust, Bakhuys nauwlettend en slechts zelden heeft onze middenvoor zich in deze ontmoeting kunnen vryspelen. Eenmaal slaagde hij er w<el in, toen loste hy uit moeilyke positie een verraderlijk schot, maar deze kogel werd door Jakob vallende gehouden. Het was on- begrypelijk, dat op een dergeiyk zwaar veld het hooge tempo door alle spelers volgehouden kon worden. De Duitsche aanvallen bleven een open karakter behouden, maar Caldenhove en Wil dere muntten in deze periode boven alle ande ren uit. Bakhuijs probeerde het in zyn eentje, doch zyn schot ging over. Na een half uur spelen gaf Szepan een afgemeten pass aan Lehner, die door Van Heel was vrijgelaten. Even bracht de Duit sche rechtsbuiten den bal op, van vrij ver ren afstand loste hy een hard laag schot, Op de 1500 meter heeft Langendyk den Pool Kalbarczyk gedecideerd geslagen, verloor Koops met circa 100 meter van den Oostenrijker Stie- pel en Roos met circa 150 meter van den Oos tenrijker Waluzek. De tyden waren: Langendijk 2 min. 20.5 sec., Kcops 2 min. 23.6 sec. en Roos 2 min. 26.4 sec. Op de 5000 meter klopte Roos gemakkelijk den Hongaar Bacskai en reden Langendijk en Koops tegen elkander. Langendyk was circa 125 meter eerder aan. De tijden waren: Roos 8 min. 57.7 sec., Langendyk 8 min. 30.2 sec. en Koops 8 min. 39.8 sec. Tot Nederlandsche records is het niet geko men, al scheelde het in enkele gevallen niet veel. Typisch is, dat alle Zwitsersche records voor dames en heeren en voorts nog Hongaarsche, Fransche en Italiaansche, Poolsche, Oostenryk- sche en Duitsche records werden verbeterd. Het was dan ook een ongeëvenaarde recordddag. Bij de dames werd Laila Schou Nielsen, de ongelooflijk snelle Noorsche rijdster, wereld kampioene en nooit was er een rijdster van haar geduchte kracht. Zij bracht op alle vier afstanden de wereldrecords op haar naam. Over de 1000 meter deed zij 1 min. 38.8 sec. Het oude record bedroeg 1 min. 42.3 sec. en stond sinds 2 Maart 1935 op naam van de Ame rikaansche Kitty Klein. Op de 5000 meter maakte mej. Nielsen een tijd van 9 min. 28.3 sec. Sedert 20 Januari j.l. was dit record in het bezit van haar landgfenoote Synoeve Lie, die het te Oslo vestigde. De laatste was ook thans weer een phenomenale rijdster, zij werd in het totaal klassement tweede. De stoere Finsche Verne Lesche werd derde, de Zwitsersche kampioene, mej. Rogger, vierde, onze landgenoote mej. Don ker, vyfde en de Duitsche rijdster, mej. Hiller zesde. Onze landgenoote debuteerde toch niet slecht. Zij maakte de tijden sneller dan ooit een Ne derlandsche dame heeft gereden. Op de banen van de ijsvereeniging Thialf te Heerenveen werden Zondag de wedstryden ver reden om het kampioenschap voor Friesland voor amateurs, over de afstanden 5000, 1500 en 500 meter. De baan was door den ingevallen dooi zwaar te berijden, hetgeen een ongunstigen invloed had op de gemaakte tyden. De uitslagen luidden: 5000 meter: 1. Y. van der Heide, Leeuwarden, 10 min. 43 sec.; 2. L. van der Ruit, Amsterdam, dezelfde tyd; 3. L. Dijkstra, Akkrum, 10 min. 53,9 sec. 500 meter: 1. W. Keetman, Winkel, 57,1 sec.; 2. Schenk, Anna Paulowna, 57,2 sec.; 3. P. Broe- ser, Appingedam, 59 sec. 1500 meter: 1. L. Dykstra, Akkrum, 2 min 57,9 sec.; 2. W. Keetman, Winkel, 3 min. 4,8 sec.; 3. Y, van der Heide, Leeuwarden, 3 min. 6 sec. Totaal klassement: Kampioen: 1. Dijkstra, 185,29 pt.; 2. W. Keet man, 192,53 pt.; 3. C. Jongere, Wieringen, 192,75 pt.; 4. Y. van der Heide, Leeuwarden, 194,5 pt.; 5. L. van der Ruit, Amsterdam, 195,27 pt.; 6. A. S. de Vries, Dronryp, 197.43 pt recht op Halle aan. Onze doelman gleed uit en viel over den bal heen en de Duitschers hadden vry onverwacht de leiding her overd. De Duitschers namen het spel even in han den en menigeen vreesde nog voor een derde doelpunt. Vijf minuten voor tijd kopte Gold brunner, zich bukkend, en Bakhuijs trapte te gelijk naar den bal. De Duitsche spil, die den geheelen wedstrijd zich voortreffelyk van zyn taak, Bakhuijs te bewaken, gekweten had, werd aan zyn neus gewond. Hij was gedwongen het veld te verlaten en met tien man speelden de gastheeren de ontmoeting uit. Szepan nam onmiddellyk de spilplaats in en bewaakte Bak huijs even trouw als Goldbrunner daarvoor had gedaan. Heetjans raakte twee minuten voor het einde gekWetst en we zagen hem op het middenveld rondstrompelen toen Van Heel met een laatste inspanning een aanval op zette. Mooi bracht de Rotterdammer den bal op en gaf op het juiste moment aan Wels over. Deze zette onmiddellyk voor, Van Spaendonck, Janes en keeper Jakob sprongen tegelyk naar den bal, maar Van Spaendonck slaagde er in den bal met het hoofd in doel te werken en 55 seconden voor het einde had Nederland gelyk ge maakt. Nauwelyks was weer afgetrapt, of de heer Leclercq gaf het eindsignaal. De uitslagen van de Zondag in de Belgische eere-afdeeling gespeelde voetbalwedstryden luidden: Union St. GilloiseF. c. Brugge 1—0 White Star-Racing Mechelen 7—1 Standaard LuikDaring 0—2 Antwerp F. C.—Anderlecht 2—1 TurnhoutBeerschot 0—3 Liereche S. K.F. C. Gent 5—0 F. C. Mechelen—T. S. Lyra 7—2 By de wedstryden om het wereldkampioen schap tweepersoonsbob te Cortina d'Ampezzo (Italië) heeft de Engelsche bob met de beman ning Mc. Avoy en Black den titel veroverd. In de Zondag in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden algemeene vergadering van den Ne- derlandschen Kanobond, welke, naar uit het jaarverslag bleek, thans 24 vereenigingen met 700 leden telt, werden de aan de beurt van aftreden zijnde bestuursleden ir. J. Loeff (voor zitter), M. Ruytenschildt (tweede secretaris) en T. L. Prins (commissaris) bij acclamatie her kozen. In plaats van den heer D. Joh. Rune man, die niet herkiesbaar was als commissaris, werd met algemeene stemmen gekozen de heer Van der Plaats (Bussum). Tot plaatsvervan gend lid werd benoemd de heer H. L. Hallie (Zaandam). Zooals algemeen werd verwacht bleek Zondagmorgen, dat in den regelmatig- heidsrit van Zaterdag tusschen le Muy en Monte Carlo geen enkele deelnemer zonder strafpunten is gebleven. De minste tydsaf- wyking aan de twee controles bedroeg in totaal drie seconden. Van de Nederlanders hebben in de te noe men volgorde van Beeck Calkoen-Ton-Lamberts Hurrelbrinck, van Strien-Diepen, Schade-Lan gelaan, Jacobs-de Boer, Nyenbrandring de Boer-Bosman en jkvr. van Vredenburch-gravin van Limburg Stirum-mej. Booy deze eerste klassementsproef er het best afgebracht. Zondag werd in den vorm van een accelera- tie-rem-wedstryd op de havenkade de tweede klassementsproef gehouden. Onze landgenoot de Boer maakte hierin op vier na den snelsten tyd. De resultaten van deze proef in combinatie met het klassement over de route en over de eerste proef, alsmede met de strafpunten in de wagenkeuring zyn volgens opgave van de K. N, A. C. van dien aard, dat de volgende of- ficieele voorloopige uitslag kan worden bekend gemaakt. Vermoedeiyke winnaar is de Fransche Dela- haye-equipe Le Begue-Quinlin, tweede de Fransche Talbot-ploeg de Massa-Mahe, beiden uit Stavanger vertrokken, derde de Roemeensch- Fransche equipe Zamfirescou-Trevoux op Hotch- kiss uit Palermo, vierde Schell-Dreyfus, Ame- rika-Frankryk, op Delahaye uit Stavanger, vyfde onze landgenooten Jacobs-de Boer met Buick, eveneens uit Stavanger met de Boer als eenigen bestuurder. Dit is een zeer fraaie prestatie van onze landgenooten en een volkomen verdiende vyfde prijs, maar het is wel buitengewoon jammer, dat de Boer door een beschadigd spatbord, dat niet meer geheel aan de reglementsvoorschrif ten bleek te beantwoorden, twee strafpunten kreeg, waardoor hem de derde plaats in het algemeen klassement, welke hy moreel zeker heeft verdiend, is ontgaan. Op de zesde plaats komen de Franschen La- haye-Quatresous met Renault, gestart te Sta vanger, op de zevende plaats de Roemeen Chris- tea op Ford uit Palermo, op de achtste plaats de Fransche Delahave-équipe Paul-Danniel uit Stavanger, negende de Noren Knutsenaas met Ford uit Stavanger, tiende de Franschman Cor- dier met Buick, uit Tallinn. Dan volgen onze landgenooten van Beeck Cal- koen en van Strien met hun Fords, resp. in Stavanger efi Tallinn gestart op de elfde en twaalfde plaats, terwyi verder van der Hoek met Packard uit Palermo de zeventiende, Hab- nit met Ford uit Umea de negentiende, Gatso nides met Hillman uit Umea de twintigste, Bakker Schut met Lincoln Zephyr uit Umea de 25ste en Cornelius met D.K.W. eveneens uit Umea de 28ste plaats in het algemeen klasse ment bezetten. In de categorie van wagens beneden lyj liter

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 10