De internationale meening over Hitler's rede KeefL U de STER TABAK PUZZLE af optgeiost VROOUJKE HARMONIE ALLERWEGEN ZEKERE TELEURSTELLING MAANDAG 1 FEBRUARI 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT Men waardeert haar gematigdheid GOTENWERKERS STAKEN Reinigingsdienst te Soerabaja gedeeltelijk getroffen VAN NEYENHOFF VERLAAT DE LUCHTVAART Pionier van onze zweefvliegsport vertrekt naar het buitenland Het prinselijk paar te Krakau Bloemen op het graf van Pilsoedski Misstanden bij de geneeskunst Limburgsche artsen klagen over de uitoefening door vreemdelingen LEENING ZUID-HOLLAND De voor j aarsbeurs Zij staat in het teeken van den komenden tijd met zijn kan sen op economische opleving HET ALBERTKANAAL Belgisch verweer bij het Perma nente Hof van Int. Justitie R, K. UNIVERSITEIT 65 jaar in een dienstbetrekking Honderden scheven werden door de hevige stormen der laatste dagen ernstig bedreigd en leden groote schade of zijn zelfs vergaan. In de Groote Belt ligt de Duitsche motorschoener „Kurt" op een zandbank geslagen, hulpeloos aan water •en vorst overgeleverd De Surïnaamsche begrooting Met het voor 1937 geraamde bedrag zal kunnen worden volstaan Politiebeambten omgekocht ONDERWIJS AAN SCHIPPERS KINDEREN Scholen te Ruhrort officieel in gebruik genomen deoiere goeaU optojpsj- onbrouTJOfi een prijs l vtouxroncLzr f.5000 auobn gjz&aLpryxen Kerkelijk leven H.E. PATER PROSPER JANSEN, O.E.S.A. Voorzien van de laatste H.H. Sacramenten H.E. PATER GILLET O.P. Eenige dagen te Nijmegen BENOEMINGEN BISDOM HAARLEM OOK NOORD-BRABANT HEEFT THANS ZIJN E.T.I. Plechtige installatie P. HAAXMAN OVERLEDEN Portretschilder van het Kon. Huis ARBEIDSTIJD IN METAAL INDUSTRIE 48-urige werkweek wordt niet nageleefd De algemeene indruk in de internationale pers over Hitler's rede in de Kroil-opera is, dat deze de dingen geen stap verder heeft gebracht. Als winst wordt beschouwd, dat naar Hitler's verzekering „de tijd der verrassin gen" voorbij is, als teleurstelling boekt men, dat de tijd van samenwerking nog steeds niet schijnt te zijn aangebroken. Eén verantwoordelijk regeeringspersoon, namelijk de Fransche minis ter van Buitenlandsche Zaken Yvon Delbos, heeft reeds gereageerd op de woorden van den Führer. Hij gaf in een redevoering te Chateau- roux het voorloopige Fransche antwoord op de rede in de Kroll-opera. Delbos' verklaring deed duidelijk zien, welk een groot verschil er nog tusschen de opvattingen van Parijs en Berlijn bestaat dofch ademde niettemin een zeer ver zoenenden geest. Beide landen streven naar vrede, zeide hij; thans is het dus zaak, de me thoden tot bereiking van dat doel nader tot elkaar te brengen. Delbos maakte er gewiag van, dat Hitler's rede geen enkele tegen Frankrijk gerichte zinsnede bevatte, en verklaarde, dat Frankrijk bereid blijft, deel te nemen aan iedere poging tot toenadering of ontspanning. De Parijsche pers apprecieert vooral Hitler's verklaring, dat tusschen Frankrijk en Duitsch- land menschelijkerwijs gesproken geen aanlei ding tot oneenigheid meer bestaat, ook al zal deze uiteraard niet voldoende zijn om alle Franschen volkomen gerust te stellen. Met nau welijks minder voldoening heeft men hier ver nomen, dat „het tijdperk der onaangename ver rassingen afgesloten is", alsmede dat Duitsch- land in Spanje geen enkel politiek doel na streeft. Doch dit gezegd zijnde, verheelt men zich te Parijs nauwelijks, dat ondanks den gematigden toon van Hitler's rede, die in dit opzicht veel gelijkenis vertoonde met die van Léon Blum te Lyon, de oplossing van het Europeesche pro bleem nog steeds niet veel verder gekomen is. Alhoewel met genoegen kan worden geconsta teerd, dat men zoowel van de eene als van de andere zijde de scherpe polemiek heeft laten varen, ontbreekt het nog steeds aan een wer kelijke toenadering der standpunten. Op Blum's uiteenzetting, dat de ontwapening een noodzakelijk complement moet vormen voor iedere overeenkomst op economisch gebied, ant woordt Hitler met te zeggen dat hij in het ver leden een beperking der bewapeningen herhaal delijk heeft voorgesteld, doch hij voegt er niet bij, of hij nog steeds geneigd is aan een nieuwe poging daartoe mede te werken. Dit lijkt zelfs, gezien zijn verwijzing naar „de grootste mili taire macht ter wereld, die thans tot in het centrum van Europa is doorgedrongen" weinig waarschijnlijk. Waar het voorts de veelomstreden koloniale kwestie betreft, herhaalt de Duitsche rijkskan selier, zij het ook in gematigde bewoordingen, de Duitsche eischen, doch zonder eenige con cessie zijnerzijds in het vooruitzicht te stellen. De scherpe aanvallen op Rusland, zijn politiek systeem en zijn bewapeningen kunnen voorts Frankrijk, dat door het bekende pact aan de Sovjet-Unie gebonden is, moeilijk geheel on verschillig laten. In Londen is men niet teleurgesteld, maar ook niet bevredigd. Men is echter al blij, dat althans verrassingen zijn uitgebleven. Be halve de gematigdheid van de rede, merkt men ook de vaagheid op, waarin Hitler ten aanzien van verschillende punten is blijven steken. Te genover Eden's verzekering in het Lagerhuis, dat alle naties als eventueele bondgenooten moeten worden aanvaard, stelt men de her nieuwde weigering van Duitschland, met Sovjet-Rusland samen te werken. Daardoor keert Duitschland terug tot de leer van de twee blokken, die nergens anders wordt gedeeld, zelfs niet in Italië door Mussolini. Vaag is Hitier ook in zijn beweringen over de noodzaak van een hervorming van den Volkenbond, met name zijn eisch, dat deze dynamisch, ontwikkelend, en niet statisch zal zijn. Heeft Hitier nooit iets gehoord van de Britsche pogingen, artikel 19 (betreffende verdragsherziening) van het Vol kenbondspact tot leven te brengen? Niets nieuws hebben voorts eigenlijk de verklaringen over Duitschlands buren gebracht, terwijl ook ten aanzien van het ontwapeningsvraagstuk de rede geen enkele bijdrage levert. Hitler's tirade over de ontstolen koloniën zal vermoedelijk in Engeland niet gunstig worden ontvangen, al ontbrak hierover gisteren nog ieder commen taar. Men herinnert echter aan de resoluties in het jongste conservatieve congres aanvaard, Waarin iedere aantasting van het mandaat-be zit Werd afgewezen. Teleurstelling is de eerste indruk te Genève. Men heeft de rede met uiterste reserve ontvan gen en mist er overigens elke poging in, concre te voorstellen te doen ten gunste van den vrede. De meening te Washington kan als volgt wor den weergegeven: Voor diegenen onder de Ame rikanen, die van Hitier een gebaar hadden ver wacht, dat de naburige volken zou geruststellen, is de rede van den rijkskanselier een bittere ont goocheling geworden, vooral ten aanzien van de pogingen tot economische samenwerking, zonder dat de medewerkenden zouden te hoeven vree zen, dat hun pogingen den politieken bedoelingen van Duitschland ten goede zouden komen. IJit- ler's halsstarrigheid ten aanzien van de koloniën en van Sowjet-Rusland wordt algemeen be treurd. De „New York Herald", een Hearst- blad, acht Hitler's opheffing van Duitschlands schuld aan den wereldoorlog een groote triomf voor den rijkskanselier. In Brussel is men natuurlijk zeer geïnte resseerd bij Hitler's neutraliteitsverklaringen. De Peuple zegt: Het nieuwe feit is, dat Hitier in zijn rede Nederland en België rechtstreeks verbindt, door zich bereid te verklaren de in tegriteit en neutraliteit van beide landen te erkennen. Deze verklaring zal op haar juiste waarde geschat worden, doch daar noch Ne derland noch België den wensch geuit heeft een neutraliteitsstatuut te ontvangen, zal het aanbod van den Duitschen dictator slechts een onderwerp te meer in de discussies der Europeesche diplomatie brengen. Het „Laat ste Nieuws" onderzoekt speciaal het aanbod, de integriteit van Nederland en België te waar borgen. Uit dit aanbod blijkt schrijft het blad welk een bijzondere beteekenis Ne derland en België voor de gewenschte Euro peesche veiligheid hebben, zulks wegens hun aardrijkskundige ligging. Het is dan ook een gewichtig feit, dat deze beteekenis van Duit sche zijde erkend wordt door dengeen, die on betwistbaar de teugels van het gezag in Duitschland in handen heeft. Tusschen Praag en Berlijn botert het in den laatsten tijd niet. In geheel Tsjecho-Slowakije werd Hitler's rede dan ook met spanning te- gemoetgezien. In officieele kringen is de re de zeer kalm ontvangen. Het heeft echter te Praag een pijnlijken indruk gemaakt, dat zoo vele staten door Hitier genoemd werden, ook Polen en zelfs Joegoslavië, terwijl hij met geen enkel woord over Tsjecho-Slowakije ge sproken heeft. In Rome, Weenen, Boedapest, en te Dan zig en Avila, het hoofdkwartier van Franco, is de lof algemeen. Voor alle zekerheid voegt men in Rome aan Hitler's bewering, dat Duitsch land nimmer met geweld koloniën heeft ver worven, toe, dat dit uitsluitend slaat op kolo niale campagnes van vóór den wereldoorlog, en niet op Oost Afrika. Het christelijk-sociale Oostenrijk is ingenomen met de afwijzing van ieder contact met Sowjet-Rusland. Danzig heeft Zaterdag feestgevierd en Avila zond een telegram, dat eindigde met den groet: „Heil Hitler, Arriba Espana". Al degenen, die op positief Christelijk standpunt staan en vooral wij, Katho lieken, zijn over den inhoud van Hit ler's rede in buitengewone wijze ontgoocheld. Met geen enkel woord repte de Führer over de kerkelijke kwesties. Dit zwijgen spreekt boek- deelen. Dit zwijgen voorspelt niets goeds. Het lijdt geen twijfel of het Derde Rijk zal zijn anti-kerkelijke politiek voortzetten. Dit is wel voor de Duitsche Katholieken en de positieve Christenen van het belijdenisfront een zéér groote teleurstelling. SOERABAJA, 1 Febr. (Aneta.) Bij den ge meentelijken reinigingsdienst is een gedeeltelijke staking uitgebroken onder de gotenwerkers, die ontevreden waren over de nieuwe werkindeeling. Door deze werkindeeling was een klein deel van de gotenwerkers overbodig geworden. Door deze staking zijn de stadsdeelen Ketabang, Plampitan en Genteng getroffen, waarvoor nieuwe arbei ders zijn aangesteld, die van de zijde der stakers worden bedreigd. Sabotage wordt gepleegd door vernieling van gereedschappen, zoodat de ge meente politiehulp requireerde om toezicht te houden, opdat verder overlast uitbljjve. Met den heer W. M. van Neyenhoff, die Za terdag zijn positie bij de Nederlandsche Vlieg- tuigenfabriek Fokker heeft verlaten, verliest de Nederlandsche luchtvaartwereld een van haar merkwaardigste figuren. Van Neyenhoff, geboren sportsman, uitmun tend ruiter en zeiler, besloot uit zuiver spor tieve overwegingen zich in 1930 als sportvlieger aan de luchtvaart te wijden. Zijn groote aanleg voor eiken vorm van be sturing kwam ook hier tot uiting en met den laagsten trap van officieele erkenning, het bre vet A, niet tevreden, zette van Neyenhoff zijn training voort en wist als eerste amateur in Nederland reeds na korten tijd het C-brevet, dat het volledige kunst- of acrobatiekvliegen omvat, te behalen. Korten tijd daarna vond de nog zoo jonge zweefvliegbeweging in van Neyenhoff een toe gewijd voorvechter. "Weinigen konden toen slechts vermoeden, welk een grooten invloed deze pionier op de verdere ontwikkeling van de steeds in populariteit toenemende zweefsport zou uitoefenen. Van Neyenhoff was de eerste Nederlander, die zich bekwaamde in de tactiek van het opslee- pen van zweefvliegtuigen, zoowel door middel van een motorlier als achter een motorvliegtuig; de eenige methode, welke in ons vlakke land de mogelijkheid biedt om zweefvliegtuigen op vol doende hoogte te brengen om aansluiting te kunnen vinden aan de z.g. thermische stroo- mingen in de bovenlucht, welke urenlange zweefvluchten mogelijk maken. Als secretaris en later voorzitter van de Am- sterdamsche Club voor zweefvliegen, heeft van Neyenhoff in bedoelde periode een beslissenden invloed op de ontwikkeling van het zweefvlie gen in Nederland uitgeoefend. In die jaren nam de heer van Neyenhoff in de Amsterdam- sche handelswereld een vooraanstaande positie in en toen, tengevolge van de crisis, de fortuin in zaken zich tegen hem keerde, vond nij via de vliegsport, die hij met zooveel enthousiasme had gediend, een weg in de luchtvaart als be roep. Gedurende geruimen tijd heeft hij als ver trouwensman van den heer Fokker bij de N. V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek een zeer bij zondere plaats ingenomen.Hij vergezelde den heer Fokker verschillende malen op diens bui tenlandsche reizen, o. a. twee maal naar Ame rika en keerde aan het slot van de tweede reis met het luchtschip Hindenburg naar Europa terug. De overige speciale opdrachten, welke hem werden verstrekt, wist hij met wonderbaarlijk aanpassingsvermogen te vervullen en opmerke lijk daarbij is ook de wijze, waarop van Neyen hoff zich als vlieger verder wist te ontwikkelen. Uniek in de Nederlandsche luchtvaarthistorie moet het worden genoemd, dat iemand die zijn opleiding als sportvlieger begon, het in zeer korten tijd klaarspeelde, zoowel de grootste vier-motorige verkeersmachines als de modern ste en snelste jachtvliegtuigen te besturen. Nu hij in verband met de verbeterde zake lijke vooruitzichten heeft gemeend, zijn vroe gere positie in de zakenwereld wederom te moeten innemen, zal dit besluit, dat tevens een vertrek naar het buitenland met zich brengt, velen in de Nederlandsche luchtvaart met te leurstelling vervullen en zonder twijfel zullen de beste wenschen van ieder, die hem in die kringen heeft leeren kennen, hem vergezellen en het ieders wensch zijn. dat hij desondanks vooral voor de Nederlandsche zweefvliegsport behouden zal blijven. H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard hebben te Krakau het museum en eenige kerken bezichtigd en een bezoek gebracht aan het kasteel Wawel. In de kathedraal van Wa- wel betraden de hooge gasten de crypte van St. Leonard en legden zij bloemen op de sarco- phaag van maarschalk Pilsoedski. In hun ge zelschap bevonden zich de onder-woiwode van Krakau, Malaszynski, de stadspresident Ka- plincki en de garnizoenscommandant generaal Mond. In den namiddag vertrok het prinselijk paar per salonrijtuig naar Krynica. In Limburg bestaan bij de artsen ernstige klachten over de misstanden, waartoe de uitoefening der geneeskunst door vreemdelin gen in de grensgemeenten aanleiding geeft. Men is voornemens daarop de aandacht van de regeering te vestigen, zoodra het onderzoek door een commissie van drie artsen (dr. Win ters te Bleyerheide, dr. Rycker te Kerkrade en dr. Winters te Sittard) naar den omvang van het euvel zal zijn voltooid. Op de 3% pCt. conversieleening provincie Zuid-Holland 1937 (2) is voor een zoodanig be drag ingeschreven, dat bij de toewijzing op de inschrijvingen met tweede voorkeursrecht (hou ders van 4 pCt. obligatiën der derde leening 1931) een belangrijke reductie moet plaats vin den. Op de vrije inschrijvingen kan dus niets worden toegewezen. Als een heraut kondigt een typografisch uit stekend verzorgde brochure weer de jaarbeurs aan, die op til is. O. m. wordt den volke toe geroepen, dat de voorjaarsbeurzen zich ken merken door een uitgebreid technisch gedeelte binnen het algemeene kader, dat alle takken van industrie omvat. De groep Bouwmaterialen en Wegenbouw heeft zich in de bouwwereld reeds een internationalen naam verworven, spe ciaal ook als representatieve demonstratie van de Nederlandsche bouwmaterialenindustrie. An dere groepen, zooals de electro-technische af- deeling, de groep machinerieën en metaalwaren brengen ter jaarbeurs de nieuwe vindingen, die de nimmer stilstaande Techniek voortbrengt. De toenemende handelsactiviteit der laatste maanden doet inzonderheid haar invloed gel den op die groepen, die zich meer direct op de consumptie der maatschappelijke samenleving richten en voor wie de grootere bedrijvigheid in den groothandel de voorloopster is voor meer omzet in den détailhandelde groepen Huis houdelijke en Luxe Artikelen. Voedings- en Genotmiddelen, Textiel en Mode-waren berei den zich zeer speciaal op deze voorjaarsbeurs voor. Ook het buitenland toont méér belang stelling. Alles tezamen genomen bevestigt de voorbereiding van deze voorjaarsbeurs, welke van 9 tot en met 18 Maart 1937 wordt gehouden, den indruk, dat het bedrijfsleven en het Ne derlandsche in het bijzonder de teekenen des tijds heeft verstaan. In het teeken van den komenden tijd met zijn kansen op economische opleving staaf de deelneming aan de Neder landsche Jaarbeurs. Twee maanden geleden heeft de Nederland sche regeering bij het Permanente Hof van Int. Justitie een memorandum ingediend over de kwestie van de voeding van het Albertkanaal. Thans is bij dit Hof het antwoord van de Belgische regeering binnengekomen. Het is nog niet te zeggen, wanneer deze zaak in openbare behandeling zal komen. Geslaagd voor het candidaatsexamen in de klassieke taal en letterkunde de eerw. pater E. L. Pelosi S. J. te Nijmegen; voor het candidaats examen in de rechten de heer Ir. F. L. A. Maandag uit Arnhem en G. H. M. Vogelaar te 's Gravenhage. 7 Februari a.s. hoopt de heer J. L. Moors den dag te herdenken waarop hij voor 65 jaar in dienst trad bij de firma F. Collee en Co., te Rotterdam. s Aan de memorie van antwoord op het voor loop! g verslag der Tweede Kamer over de be grooting van Suriname is het volgende ont leend: De ervaring in den.loop der jaren heeft ge leerd, dat in Suriname de landbouw, zoo niet de eenige bestaansbron, dan toch het hoofdbe drijf van het gewest is en zal moeten blijven en wel met, vooralsnog, als belangrijkste pro ducten: suiker, koffie, rijst, bacoven en citrus. Een overzicht wordt voorts gegeven van het geen er in het belang van de verschillende cul tures is gedaan. Bij de begrootingsuitkomsten gedurende de laatste vijf jaren dient wel in het oog gehou den te worden, dat daarop het traag vloeien van de middelen van den allergrootsten in vloed is geweest, iets waarvan het bestuur be zwaarlijk een verwijt kan worden gemaakt. Te oordeelen naar het tot dusver bekend ver loop gedurende 1936 van de uitgaven, verband houdende met den crisistoestand, zal met het voor 1937 geraamd bedrag kunnen worden vol staan. Omtrent de bij de politie te Paramaribo in het afgeloopen jaar gebleken corruptie wordt het volgende medegedeeld: een naar aanlei ding van ingekomen berichten aangaande om- kooping van politiepersoneel ingesteld onder zoek bracht aan het licht, dat een inspecteur en een hoofdagent, die het volle vertrouwen genoten, reeds gedurende eenigen tijd geld ont vingen van Chineezen, teneinde het zooge naamde piauwspel, dat verboden is, ongestoord tiq kunnen voortzetten. Ook eenige andere be ambten zouden er bij betrokken zijn. Daarbij moet een zoodanig sluw stelsel zijn gevolgd, dat ontdekking vrijwel niet mogelijk was. De in specteur en de hoofdagent werden reeds door den rechter veroordeeld. Tegen den voornaam- sten bij dè zaak betrokken Chinees kon even eens een vervolging worden ingesteld. Voor een kostbare voorziening als de inrich ting van een voor het internationaal luchtver keer geschikt vliegveld in de nabijheid van Paramaribo bestaat voorloopig nog geen nood zakelijkheid, ook niet in verband met de plan nen der K.L.M. tot uitbreiding van haar van Curasao uitgaande vliegdiensten. Zaterdag heeft te Ruhrort met eenige plech tigheid de officieele indienststelling plaats gehad van het schoolschip Prins Bernhard van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart te Am sterdam. Vele Duitsche en Nederlandsche gasten woon den de plechtigheid bij. Het groote gezelschap begaf zich na de plech tigheid naar den St. Nikolausburg, waar de school voor lager onderwijs aan R.K. kinderen van het Onderwijsfonds voor de Scheepvaart is ondergebracht. Hoewel ook in deze school reeds geruimen tijd onderwijs wordt gegeven, geschiedde eerst thans de officieele opening. Hierbij spraken namens de commissie van toe zicht op de school de heer J. Hulsman, die den Duitschen autoriteiten dank bracht voor den ondervonden steun, de heer Ter Horst, die na mens het Onderwijsfonds de zusters van het tehuis dankte voor de zorg voor de Nederland sche schipperskinderen en tot slot rector Stre- velaar, die een beroep deed op alle zich in Duitschland bevindende schippers, hun kinderen naar de scholen te Ruhrort te zenden. Naar wij vernemen is de hoogeerw. pater Prosper Jansen O.E.S.A., oud-Provinciaal der Belgische Augustijnenprovincie en oud-pastoor der parochiekerk van den H. Augustinus te Utrecht, uit voorzorg van de H.H. Sacramenten der Stervenden voorzien. De hoogeerw. pater Jansen is sedert eenige jaren rustend en houdt verblijf in het Augustijnenconvent te Nieuwen- dam. De Generaal Overste der Dominicanen ver toeft momenteel, om eenige dagen rust te ne men, in het Albertinum te Nijmegen en zal vandaar de verschillende Dominicaansche Stichtingen voornamelijk in Zuid Nederland, bezoeken. Z. H. Exc. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd: tot Rector te Naaldwijk (St. Martinus- gesticht) den weleerw. heer P. J. de Kok; tot Pastoor te de Zilk: den weleerw. heer F. J. W. Hansen; tot Pastoor te Schermerhorn: den weleerw. heer C. A. Ruigewaard, thans kapelaan te 's Gravenhage (H.H. Mart. v. Gorcum). In het gebouw van het provinciale bestuur te 's Hertogenbosch heeft de commissaris der Koningin, jhr. mr. dr. A. B. M. van Rijcke- vorsel, het algemeen bestuur van het econo- Imisch-tedhnologisch instituut voor de pro vincie Noord-Brabant geïnstalleerd. In zijn installatierede zei jhr. mr. dr. van Rijckevorsel, dat al hebben de meeste pro vincies reeds hare provinciale economisch- technologische instituten, Noord-Brabant zich toch niet achterlijk behoeft te gevoelen, want vóór alle andere was hier reeds gevestigd het economisch-technologisch instituut der R. K. Haogere Handelsschool te Tilburg, dat van het begin af door de provincie is gesubsi dieerd. Spr. schetste de werking van het instituut, doch verwachtte er niet direct groote dingen van. Spr. besloot met het uitspreken van den wensch, dat Gods onmisbare zegen op het werk van het instituut zal rusten en ver klaarde vervolgens het algemeen bestuur ge ïnstalleerd en de werkzaamheden begonnen. De voorzitter, de heer J. P. J. Asselbergs, dankte den commissaris der Koningin en uitte zijn bewondering voor de groote liefde en toewijding, waarmede hij zijn taak ver vult. Hij doet zulks met groote kennis en be kwaamheid, met energie naast bedachtzaam heid en met interesse voor alles. Namens het geheele bestuur bood spr. jhr. mr. dr. van Rijckevorsel het eere-voorzitter- schap van het instituut aan. Tot leden van het dagelijksch bestuur, waarvan voorzitter is de voorzitter van het alfgemeen bestuur, de heer Asselbergs, wer den vervolgens gekozen: mr. M. P. L. Steen - berghe, voorzitter van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Tilburg en omstre ken in Goirle, Ch. Stulemeyer te Breda, dr. G. W. M. Huysmans ondervoorzitter der afd. grootbedrijf van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Oostelijjk Noord-Brabant te Eindhoven en mr. H. G. J. M. Wagenaar, secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor 's Hertogenbosch en omstre ken te 's Hertogenbosch. In den ouderdom van 82 jaar is in het zie kenhuis „St. Joannes de Deo" te Haarlem over leden de heer P. Haakman, bekend Haagsch kunstschilder. De thans overledene kreeg zijn opleiding bij Herman ten Kate en op de Haagsche Acade mie. Hij exposeerde bij verschillende gelegen heden in het buitenland. Hij werkte indertijd onder protectie van Koning Willem III en vervaardigde portretten van Koningin Wilhel- mina en Prinses Juliana. Hij heeft in de Ne derlandsche schilderkunst vooral bekendheid gekregen door zijn miniaturen. De begrafenis is Donderdagmorgen kwart voor 12 op de Alg. Begraafplaats aan de Kle verlaan te Haarlem. Nog steeds staan er in het na- tionaal-socialistische Duitsch land nieuwe partij-profeten op, wier stellingen over de verhouding van Kerk en Staat, van godsdienst en na- tionaal-socialisme, valscher zijn, naar mate zij zuiverder nationaal-socialis- tisch willen zijn. Alfred Greyberger, de chef van de nationaal-socialistische re geering van Anhalt, is thans in de rij getreden van hen die hun „licht" op de officieele positie van het nationaal- socialisme ten aanzien van het chris tendom laten schijnen. Dat die offici eele positie indertijd o.a. in een con cordaat met het Vaticaan is vastgelegd en met vrijwillige handteekeningen is bezegeld, daaraan storen de nieuwlich ters, die den mond vol hebben over trouw aan het eens gegeven woord, zich blijkbaar niet. Alfred Greyberger is niet een van de felsten onder hen en daarom misschien juist een van de ge vaarlijksten. Immers iemand, die zich rechtstreeks tegen den godsdienst uit spreekt gelijk b-v. Alfred Rosenberg dat heeft gedaan, heeft minder kans nog slechts vaaglijk geloovenden te misleiden dan iemand, die zich zelf als nog eenigszins godsdienstig voordoet De regeeringschef van Anhalt heeft bij het geven van aan wijzingen voor het godsdienst onderwijs op de scholen geconstateerd, dat de jeugd, die voor het nationaal- socialisme vlam heeft gevat, zich af wendt van het christendom. Wij zijn hem voor dit voor nationaal-socialisten zeker onverdacht getuigenis ten zeerste dankbaar. Wanneer wij zooiets consta- teeren, wordt het door nationaal-socia listen eenvoudig een politieke leugen gescholden. Greyberger is van mee ning, dat het nationaal-socialisme ech ter niet zonder godsdienst kan en ver klaart derhalve, dat het godsdienston derricht de jeugd de harmonie tus schen nationaal-socialisme en christen dom moet aantoonen. Andere Duitsche leiders, waaronder zéér hooge, hebben herhaaldelijk beweerd, dat het na tionaal-socialisme een wereld- en levensbeschouwing is, zoodat wij vol gens Greyberger de zonderlinge fi guur krijgen, dat de eene wereld- en levensbeschouwing het niet buiten een andere wereld- en levensbeschouwing kan stellen. Voor het nationaal-socia lisme moge dat waar zijn, voor het Christendom is dat echter niet waar. Indirect bevestigt Greyberger dus, dat het nationaal-socialisme tóch meer een politiek systeem dan een eigenlijke we reldbeschouwing is, ondanks alles wat over het nationaal-socialisme als we reldbeschouwing is beweerd. Volgens dezen bewindsman moet niet het na tionaal-socialisme bewijzen in harmo nie te zijn met het christendom, maar het godsdienstonderricht moet met de zen bewijslast, welke blijkbaar voor het nationaal-socialisme te zwaar is, worden beladen. Nationaal-socialisme en chris tendom trekken beide uit God hun mo- reele kracht op gelijke wijze, aldus verzekert hij, en na deze wonderlijke praemisse verklaart hij, dat het gods dienstonderricht zonder dogma moet zijn, vermoedelijk opdat het niet in dis harmonie geraakt met het nationaal- socialistische partij-politieke dogma. Uit het Oude Testament „dat een ty pische uitdrukking is van den Jood- schen geest" moeten „voorzichtig" frag menten worden gekozen, in het centrum moet Jezus staan „de Held zonder Vrees, die tegen den Joodschen geest strijdt." Wel zal, volgens Greyberger evenals vol gens het gesloten maar op vele punten reeds geschonden concordaat, het kate- chismusonderricht voorbehouden blijven aan de kerk, maar de gezangen en psal men mogen slechts onderwezen worden, voor zoover zij overeenstemmen met den nationaal-socialistischen geest. Voila! Katechismusonderricht zonder dogma, Christus als anti-semiet, de onder goddelijke inspiratie geschre ven Heilige Boeken en de psalmen der profeten onder „voorzichtige" nationaal- socialistische censuur, en de harmonie tusschen nationaal-socialisme en chris tendom is aangetoond! Alfred Greyberger schijnt te meenen, dat onchristelijke domheid synoniem is met Christendom, maar de ware Christe nen zullen niet zoo dom zijn de natio naal-socialistische „wijsheid" van dezen regeeringschef te gelooven. Het hoofdbestuur van den Nederlandschen R. K. Metaalbewerkersbond heeft het vraagstuk der 40-urige werkweek en de vele ingekomen klechten ten aanzien van de niet naleving der 48-urige werkweek in de metaalindustrie be sproken. Van de ter kennis gebrachte feiten werk weken van 80, 100 en meer uren en werktijden van 36 uren achtereen werd met groote af keuring kennis genomen, aangezien nog onge veer 43.000 metaalbewerkers bij de arbeidsbeur zen als werkzoekenden zijn ingeschreven. Middelen werden besproken, die een einde kunnen maken aan dezen toestand. Het hoofd bestuur zal zich zoo spoedig mogelijk in verbin ding stellen met de twee andere vakbonden in de metaalindustrie ten einde, door een geza menlijk optreden, de toegenomen werkgelegen heid verdeeld te krijgen over een grooter aantal arbeiders. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 12