Het kabinet-Van Zeeland nog voor groote moeilijkheden Scheepsbotsing Het nieuws van heden 1 MINISTER SPAAK KRIJGT MEER VRIJHEID De arrestaties in Rusland De schoolstrijd in Duitschland Kard. Dougherty te Manilla ROER VAN POSTBOOT STUKGESLAGEN REEDS 400 PERSONEN VERDRONKEN Chevroletfabriek bezet Malaga opnieuw bedreigd DE BAROMETER VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD 'UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERfJ DÉ SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 DINSDAG 2 FEBRUARI 1937 - AVONDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20390 De socialisten zouden het aftreden van hun leider Vandervelde willen wreken Naar eenheidsfront met de communisten? Worosjilof treedt voor zyn generaals in het krijt Kroepskaja niet in arrest Nog veel ijs in het IJselmeer Voor Centrale Verwarming: „DE SPAARNESTAD" Honderden ouders en kinderen hebben geprotesteerd tegen de plannen van het Londensche gemeentebestuur om den automobilisten toe te staan in Westway met een vaart van 30 mijl te rijden. Elke betooger had twee briefkaarten bij zich welke geadresseerd waren aan den minister van Verkeerswezen. Hierboven: ouders en kinderen steken den weg over tijdens de protestdemonstratie Een boom van een halven meter dikte wordt in vier minuten doorgezaagd, door de nieuwste zaagmachine Op de West er schelde tusschen een Fransch en een Zweedsch schip Fransch schip in zinkenden toestand «M Het regeeringsgebouw van Mussolini op het Palazzo Venezia in Rome is feestelijk verlicht De Pauselijke Legaat bezoekt het heiligdom van de H. Maagd van Antipolo Bij de melaatschen Officieele ontvangst Nachtelijke tocht over het ijs De f ÏOO.OOO op no. 10095 En nog blijft het water in de Ohio en den Mississippi stijgen Nog 15 centimeter Dëelneming van den H. Vader Men verwacht ernstige ongeregeld heden te Flint Stoottroepen Zeelieden hervatten het werk KROON-BEHANGSELS n.v. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN 40 a 50 procent der Spaansche priesters door de rooden vermoord NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., fngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. (Van onzen Brusselschen correspondent) In doorgaans welingelichte milieu's werd er ons op gewezen, dat de verwij dering van Vandervelde, den socialis- tischen leider, uit de regeering-Van Zeeland, ook in rechtstreeksch verband staat met de diplomatieke onderhan delingen, welke Van Zeeland en zijn minister van Buitenlandsche Zaken de eerstkomende weken te voeren hebben. De jongste Belgische politiek bestaat in feite hierin, dat België er Frankrijk, Engeland, Ita lië, Duitschland, op heeft voorbereid, dat als „wederkeerige verplichting", in het spel van den wederzij dschen bijstand, voor een nieuw westelijk pact, een verbeterde editie van de Locarno-overeenkomst België als kleine staat, geen anderen waarborg wenscht te geven dan de volstrekte verplichting zijn eigen grond gebied tegen eiken overweldiger te verdedigen, zoodat de contracteerende mogendheden, die verplichtingen op zich nemen tegenover België, wederkeerig van België dan de garantie ont vangen, dat in geen geval België als opmarscli gebied tegen Frankrijk, noch in de andere richting tegen Duitschland, zal kunnen worden gebruikt. En dus ook niet als operatiebasis voor luchtraids, of vlootondernemingep uit zijn kusthavens, tegen Engeland. Het is een feit, dat Vandervelde, zooals trou wens ook de socialistische pers in België, ijvert voor de vervanging van het door Duitschland Verworpen Rijnpact door een nieuwsoortig Locarnopact, waarin de Sovjet-Unie zou wor den betrokken, en. waarin..zelfs de Sovjet-Unie Duitschland zou vervangen, indien de interna tionale omstandigheden dit moesten meebren gen. Het staat vast, dat Van Zeeland voor de buitenlandsche richting van minister Spaak meer vrijheid heeft willen veroveren, daar Van dervelde den minister steeds op de vingers keek en tegenwerkte op grond van de meer integrale socialistische doctrines, zooals die in de Tweede Internationale tot uiting komen. Een andere reden, waarom Van Zeeland zijn minister van Buitenlandsche Zaken wou ont doen van de voogdij van Vandervelde is het conflict met Valencia over den moord op baron de Borchgrave, dat thans echter schijnt opge lost. Zooals men weet heeft Spaak Zaterdag j.l. den Spaanschen minister van Buitenlandsche Zaken te St. Quentin in Noord-Frankrijk ontmoet. De Belgische minister wenschte zoo spoedig mogelijk het antwoord van de Spaan- sche regeering inzake de kwestie-Borchigrave te kennen, daar hij Woensdag in den Senaat over deze zaak zal worden geïnterpelleerd. Maandagmorgen nu heeft de Belgische regee- ving de nota van de Spaansche regeering ont vangen, die door Brussel als bevredigend wordt beschouwd. Intusschen zal de grootere vrijheid, die Van Zeeland voor zich zelf en voor zijn minister Van Buitenlandsche Zaken heeft weten te ver- Werven, wat de buitenlandsche oriëntatie van zijn regeering betreft, vermoedelijk moeilijk heden op binnenlandsch gebied veroorzaken. Sommigen zijn in dat opzicht pessimistisch en voorzien dat de socialistische massa den smaad haar leider en partijvoorzitter aange daan, evenals de indolentie van zijn socialis tische collega's in de regeering tijdens de af- scheping van hun partij-chef, zal wreken. Men ziet Vandervelde de rangen versterken van de Partijgangers van het Front Commun met de Belgische communisten die reeds talrijk genoeg zijn. Van communistische zijde drijft men on- WARSCHAU, 2 Febr. (Stefani) Bevestigd wordt, dat een ernstig conflict is ontstaan tusschen Stalin en maarschalk Worosjilof, die in verband met het politieke proces te Moskou de verdediging op zich genomen heeft van generaal Toechatsjefski, die onder strenge bewaking zou zijn gesteld. Worosjilof zou Stalin hebben te kennen ge geven, dat hij er niet mee accoord kon gaan, dat zijn generaals als verraders jegens den staat worden behandeld. LONDEN, 2 Febr. (Reuter) Uit Moskou wordt SemeldDe geruchten, die gisteravond te Parijs de ronde deden over een arrestatie van de we duwe van Lenin, worden vandaag door het olkscommissariaat van Buitenlandsche Zaken tegengesproken en „absurd" genoemd. L>e correspondent van de Daily Telegraph te Moskou verklaart, dat Radek en Sokolnikof wel eens opnieuw voor het gerecht zouden kunnen Verschijnen, beschuldigd van het afleggen van °hvolledige bekentenissen. ophoudend naar het zoogenaamde een heidsfront" van socialisten en communisten dat hier enkele weken geleden reeds werd gesloten voor de jeugdorganisaties der bei de partijen die nu onder een gemeenschap pelijke leiding staan en een gemeenschap pelijke revolutionnaire actie voeren. Er is trouwens ook een voorstel geformuleerd, w'aardoor de communistische partij een zelf standig deel zou worden van de socialistische partij in België, terwijl de vakorganisaties van beide partijen al dadelijk zouden worden her- eenigd. Deze richting kiest thans Vandervelde als haar vaandeldrager. Het gevaar bestaat, dat de socialistische leider inderdaad zich als bezieler van deze gevaarlijke richtmg zal opwerpen. Ook vreest men, dat Camille Huysmans, de socialis tische Kamer-voorzitter en burgemeester van Antwerpen, die zich in het roode Spanje de laatste dagen zoo heeft gecompromitteerd, de zijde kiest van de ideologie-Vandervelde. De „Feuple" zegt uit gezaghebbende bron te hebben vernomen, dat de Spaansche regeering bereid zou zijn de door België geëischte schade vergoeding van een millioen francs wegens den moord op Baron de Borchgrave, te betalen, mits België er in principe mede accoord gaat, dat het geschil aan het oordeel van het Intern. Höï van Internationale Justitie te Den Haag zal worden onderworpen. ZUERICH, 2 Febr. De Berlijnsche cor respondent van de „Neue Zuericher Zeitung" seint aan zijn blad, dat het Vaticaan een uitvoerig Memorandum aan de Duitsche Rijksregeering heeft doen toekomen, waar in, onder verwijzing naar het nog gelden de Concordaat, ernstige bedenkingen wor den geopperd tegen de oprichting van de Rijks jeugdorganisaties en tegen de maat regelen betreffende het bijzonder onderwijs. Duitsche regeeringsbeambten zouden reeds be zig zijn aan het voorbereiden van het ontwerp voor een antwoordnota op het Memorandum van het Vaticaan, waarin de bezwaren, die door de Duitsche Kerkvorsten in Rome naar voren werden gebracht, zijn samengaat. Maandagavond omstreeks elf uur is de ijs- breker Daniël Goedkoop met een geladen dek schuit naar Huizen vertrokken. De dekschuit moest in Huizen worden gebracht, waarna de Daniël Goedkoop direct naar Amsterdam zou terugkeeren. Blijkbaar is het ijs nog dik en vrij sterk, waardoor het niet gemakkelijk is een vaargeul te maken. BRECHCOKES, WALES ANTHRACIET 50/80, WALES ANTHRACIET NOOTJES VIER. FRIESCHE VARKENMARKT 6—10, TELEFOON 14164 Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini^ H VERWACHTING: Matige, later wellicht S toenemende, Zuid-Westelijke tot Zuidc- lijken wind, tijdelijk opklarend, later wel- jj= licht toenemende bewolking, aanvanke- lijk weinig of geen neerslag, temperatuur om het vriespunt des nachts in het Oos- ten, in het Westen iets kouder. Hoogste barometerstand 763.9 te Krakau 2j Laagste barometerstand 739.3 te Vestmanoer H Zon op 7.41 - onder 16.48 - Licht op 17.18 1 Maan op 0.04 onder 9.34 EE 3 Februari L. K. Illllllllllllllllllllllllllllll ÏÏV Vanochtend heeft nabij Terneu- zen een aanvaring plaats gehad tus schen een Fransch en egn Zweedsch stoomschip. Beide schepen zijn waar schijnlijk op weg van Antwerpen naar zee. Het vanochtend om half elf nabij Terneuzen aangevaren Fransche stoomschip blijkt te zijn het uitgaan de stoomschip Condé van de reederij Nouvelle Compagnie Havraise Penin- sulaire de Navigation te Parijs, ge bouwd in 1915, groot 720 bruto en 4537 netto registerton- Het schip bevindt zich in zinkenden toestand. Sleepbooten zijn aanwezig. Het met de Condé in aanvaring ge weest zijnde schip is vermoedelijk het m.s. Strassa van de reederij Gran" gesberg Trafikaktiebolaget, thuisbe- hoorende te Qxelösund (Stockholm). MANILLA, 2 Febr. (Eigen telegram.) De Kardinaal-Legaat, Z. Em. Kard. Dougherty, bracht een bezoek aan het vermaarde hei ligdom van de H. Maagd van Antipolo. Een enorme menigte was verzameld in de kerk. waarvan de bogen en het priesterkoor prach tig versierd waren. Een aantal padvinders uit Java stortte devoot een gezamenlijk gebed. De Kardinaal-Legaat gaf den Pauselijken Zegen en hield na afloop een receptie, waar op velen hun hulde kwamen brengen aan den Pauselijken Legaat. Na de aankomst van de „Conté Rosso", die de Italiaansche pelgrims onder leiding van Kardinaal Dougherty 'haai'" "Mairlifcr bracht, te Colombo, heeft de Kardinaal-Legaat een bezoek gebracht aan de melaatschenkolonie van Hen- dala, die bestuurd wordt door de zusters Fran ciscanessen en de zusters Oblaten van Manilla. Ontroerend was de ontmoeting met pater Bourgael, een Franschman, biechtvader van de leprozen. Sinds 50 jaar oefent deze missionaris zijn be wonderenswaardig apostolaat uit. Slechts een maal heeft hij zijn vaderland terug gezien; dit was 20 jaar geleden, toen hij juist op tijd kwam om zijn stervende moeder den laatsten zegen te geven. De Kardinaal heeft de 27 paviljoens bezocht, waar meer dan 800 zieken verpleegd worden, onder welke een honderdtal Katholieken. Ofschoon de „Conté Rosso" reeds gisteren in de haven van Manilla voor anker ging, was heden de dag van de officieele ont vangst van den Kardinaal-Legaat en de Pauselijke Missie. Reeds vroeg in den ochtend de Philippij- nen zijn vroege uren gewend reed de Kardi naal-Legaat, geestdriftig toegejuicht, in een open koets door de bont versierde stad naar de kathedraal, waar de Bisschoppen en de geeste lijkheid van de Philippijnen hem opwachtten. In een korte rede sprak Kardinaal Dougherty zijn vreugde uit, na twintig jaar weer de Philip pijnen te bezoeken. Z. Em. getuigde van de verheven wenschen van den H. Vader voor het Congres. Na een bezoek te hebben gebracht aan de Sacramentskapel der kathedraal, waar de Kardinaal-Legaat in gebed verwijlde, reed hij naar het oude gouverneurspaleis, dat gedurende het Congres zijn residentie is. Maandagavond elf uur werd het eiland Urk opgeschrikt door noodseinen, afkomstig van de postboot Insula. Onmiddellijk werd een ijsvlet in gereedheid gebracht, welke, bemand met tien man, om twee uur van wal stak om de post boot hulp te verleenen. - Vanochtend om tien uur is de bemanning van de ijsvlet op Urk teruggekeerd met drie personen van de uit tien personen bestaande bemanning van Insula. Het is gebleken, dat het roer van de Insula Maandagavond was stukgeslagen. Hierdoor geraakte de boot stuur loos en kon zij niet verder door het ijs komen. In de Staatsloterij is de prijs van 100.000 er heden uitgekomen. Hij viel op nummer 10095. NEW YORK, 1 Febr. (Reuter.) Men raamj bet aantal personen, dat bij de over stroomingen om het leven gekomen is, thans op 400 en dat dergenen, die hun woonsteden hebben moeten verlaten, op een millioen. De rivier Ohio tusschen Pittsburgh en Louis ville is teruggeloopen, maar het water is langs den geheeleri loop van den Mississippi over een lengte van 1200 mijl van Cairo tot New- Orleans langzaam gestegen, waarbij de bin nendijken werden afgebrokkeld en de groote stutdijken ernstig bedreigd. Tiptonville, waar het dijkstelsel sterk verbeterd was, kwam hier door opnieuw in gevaar. Te Memphis bereikte het water een peil van 47.8 voet, hetgeen 1.2 voet hooger is dan tij dens den watersnood van 1913. Het gevaar voor epidemieën nam toe, aangezien de vluchtelin gen de stad binnenstroomden, zonder zich aan te melden voor pokkeninenting en anti- typhus- injecties. De burgemeester van Louisville, Neville Mil ler. heeft bekend gemaakt, dat het centrum der stad na het wijken van het hooge water zal worden herbouwd. Krotten zullen worden op geruimd, nieuwe verkeerswegen aangelegd en waterkeéringen gebouwd, om in de toekomst rampen te voorkomen. In het dal van' de Ohio en den Mississippi was het zoo goed als het in geen weken geweest is. Hoewel voor het weekeinde regen voorspeld wordt, meent men, dat de waters nood hierdoor niet zal worden verergerd. Nader wordt uit Cairo aan den Mississippi gemeld, dat het water nog slechts 15 centimeter van den top der dijken, welke met houten bar ricades zijn versterkt, is verwijderd. Het water blijft de dijken beuken en men verwacht, dat binnen veertig uren Cairo zal zijn bereikt. Onze Romeinsche correspondent seint ons d.d. 2 Febr.: Z.H. de Paus heeft aan den Apostolisch-De- legaat te Washington opgedragen de Amerl- kaansche regeering Zijn deelneming te betui gen met de rampen van watersnood, welke ver- schillende dieelen van de Vtereenigde Staten hebben getroffen. FLINT, 2 Febr. (Reuter). Drieduizend stakers hebben fabriek no. 4 van Chevrolet bezet, nadat een tevoren in het werk ge stelde poging een andere fabriek te bezet ten geëindigd was met relletjes en vecht partijen. De streek is thans bezet, op bevel van gouver neur Murphy, door 1200 manschappen van de Nationale Garde, die gewapend zijn met ma chinegeweren en traangas. Men verwacht, dat zich nog meer ordeverstoringen zullen voor doen, in Detroit en andere steden, wanneer de General Motors zullen trachten vandaag hun te kennen gegeven voornemen uit te voeren en alle gesloten fabrieken zullen openen. Tijdens de pogingen om de arbeiders uit de bezette werkplaatsen te verwijderen ont stonden botsingen, waarbij schoten gelost werden. Een der gewonden moest naar het ziekenhuis worden overgebracht; de ne gentien overige gekwetsten worden in de fabriek verpleegd. Tweeduizend loontrekkenden van Buick en 8600 arbeiders van de Belcofabriek in den staat Indiana hebben het werk hervat. In den afgeloopen nacht, om twee uur, pos teerde de Nationale Garde zich rondom de Chevroletfabrieken. De gouverneur heeft den soldaten bevel gegeven niet door te dringen in de gebouwen, tenzij zich relletjes mochten voordoen. Bovendien zijn een honderdtal agen ten gerequireerd om de orde te herstellen. Aangekondigd is, dat binnenkort „stoottroe pen" zullen aankomen, bestaande uit aanhan gers van Lewis, den vakvereenigingsvoorvech- ter in de Vereenigde Staten. Deze stoottroepen zijn aangeworven onder de mijnwerkers en staalarbeiders in verschillende staten. De vrouwen, zusters en vriendinnen der sta kers in de automobielindustrie hebben gister avond, nadat de troepen gearriveerd waren, een brigade gevormd. Zij dragen roode mutsen en roodwitte armbanden. Het is haar voornemen tot het uiterste haar verwanten en vrienden, die de fabrieken be zetten, te verdedigen, wanneer de troepen van daag tusschenbeide mochten komen om hen uit de werkplaatsen te verwijderen. Van officieele zijde wordt vernomen, dat de stakingsbeweging aan de kust van de Stille Zuidzee geëindigd is. Ook de stakers bij de General Tyre Co. te Akron hebben besloten het werk te her vatten. NIEUWSTE DESSINS 1937 GROOTE HOUTSTRAAT 179 b/d Houtbrug De H. Stoei heeft een nota gezonden aan de Duitsche regeering inzake den schoolstrijd en de jeugdorganisatie in Duitschland. Worosjilof wil zijn generaals beschermen tegen Stalin's arrestatiewoede. Het bezoek van den Kardinaal-Legaat aan Ma nilla ter gelegenheid van het Eucharistisch Congres. Stakende arbeiders hebben een Chevroletfabriek te Flint bezet. Wanneer de Gen. Motors hun fabrieken vandaag openen, verwacht men ern stige ongeregeldheden. De Zeeliedenstaking in het Westen der V. S. is geëindigd. De nationalisten bereiden een nieuwen aanval op Malaga voor. Volgens de „Osservatore Romano" is 40 a 50 pCt. der Spaansche priesters vermoord. Men schat het aantal dooden b(j de overstro mingsramp in de Ver. Staten op 400. Nog altijd stijgt het water in de rivieren. Conferentie tegen den vrouwenhandel te Ban doeng geopend. Schrijven van het Kath. Onderwijzers Verbond aan den minister van O., K. en W. in zake toe passing van het tuchtrecht. Binnenkort wordt de stichtingsvergadering ge houden van de Stichting Luchtverdedigings fonds; dagelijksch bestuur gevormd. Roer van de postboot Insula stukgeslagen, waar door de boot stuurloos werd en niet door het ijs kon komen. Scheepsbotsing op de Westerschelde. In de Staatsloterij is de prijs van f 100.000 ge vallen op nummer 10095. GIBRALTAR, 1 Febr. (Reuter). Uit goede bron wordt vernomen, dat de natio nalisten, .die op een tiental K.M. van Ma laga geconcentreerd zijn, zeer binnenkort, gesteund door de vlootstrjjdkrachten, een aanval zullen ondernemen op Malaga, dat door 40.000 milicianos verdedigd wordt. De president der Catalaansche Generaliteit, Companys, heeft een redevoering uitgesproken, waarin hij allen Catalanen verzocht zich vol ledig bewust te zijn van hun verantwoordelijk heden. „Wij bevinden ons in een oorlog, en die moet gewonnen worden. Daarvoor is tucht, tac tiek en eenheid noodig." De secretaris-generaal van de Fransche com munistische partij bevindt zich op het oogen- blik in Barcelona. Hij heeft een bezoek ge bracht aan Companys. In den loop van den avond hebben Thorez en La Passionaria rede voeringen uitgesproken in een groote open bare vergadering. Voor morgen is te Barcelona de aankomst gemeld van den Engelschen pantserkruiser „Nelson", die begeleid zal zijn door drie andere eenheden van het Britsche eskader. De „Nel son" zal de admiraalsvlag van de thuisvloot voeren. Men hecht te Barcelona groot gewicht aan dit vlootbezoek. De „Osservatore Romano" publiceert een statistiek, samengesteld uit gegevens van het Spaansche College te Rome, volgens welke in den Spaanschen burgeroorlog elf Bisschoppen en 16.750 priesters gedood zijn. Uit een tweehonderdtal brieven, die het Spaansche College te Rome uit Spanje ont vangen heeft, en uit mondelinge gegevens van de 188 priesters en acht Bisschoppen, die in de laatste maanden uit Spanje naar Rome kwa men, heeft men kunnen vaststellen, dat circa 40 a 50 pet. van de Spaansche priesters door de rooden vermoord is. In sommige bisdommen hebben zij 80 pet. van de priesters vermoord; in Malaga zelfs 90 pet. In 23 bisdommen wer den bijna alle kerken in brand gestoken. Over de lotgevallen van de religieuzen heeft men nog niet voldoende gegevens. U^J I Stand op Dinsdag I uur n.m.: 756.7 Vorige stand: 756.7

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1