Het Eucharistisch Congres te Manilla I „PROTECTOR"! Hitler's aanbod aan Nederland Wijzigingen in de Duitsche regeering Bijzondere huldeblijken worden aangeboden Brussel ontvangt Koning Gustaaf Geruchten om Litwinof MARKEN KRIJGT GEBREK AAN LEVENSMIDDELEN Luchtstrijdkracht van Frankrijk Het nieuws van heden I INBRAAK-VERZEKERING VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS WOENSDAG 3 FEBRUARI 1937 - OCHTENDBLAD ABONNEMENTEN: Voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNIESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20391 Het „gewicht" van het kabinet-Hayasji Japansche bijzonderheden over de nieuwe regeering De nieuwe functie van Nagano Markies Asano overleden EEN VIERLING GEBOREN IN ROEMENIË De verklaring zou onafhankelijk zijn van een Westelijk niet- aanvalspact Nederland vraagt inlichtingen Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiii^ Uitsluitend voor: Kerken, Pastorieën, i Kloosters en Kerkelijke Instellingen ïïiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiï De ministeries van verkeerswezen en posterijen wederom afzon derlijk beheerd De Pauselijke Legaat, Kardinaal Dougherty, opent een missie tentoonstelling Grootsche receptie in het Rizal-stadion Een nieuwe Engelsche ambassadeur te Berlijn Sir Eric Phipps zou naar Parijs gaan Het Zweedsche leger neemt daadwerkelij k deel aan de actie voor luchtbescherming. Boven de Koninklijke Opera te Stockhol m werd de werking van het luchtafweer geschut verklaard Een der zes Duitsche schepen welke voor de eerste walvischvangst zijn uitgevaren naar de Zuidpool Per "bergspoor worden de bob sleden naar de startplaats gebracht Zijn vrouw zou zijn gearresteerd en hijzelf besprekingen met Trotzkisten hebben gehad Nog een tocht over het ijs? De griep heerscht ook te Hollywood De Zweedsche vorst hartelijk en langdurig toegejuicht Na Rusland heeft Frankrijk het sterkste luchtleger, meent minister Cot Orders voor Britsche bewapening Minister Cot •WK": BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE; NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. Tokio, 2 Febr. (Domei). De bladen pu- bliceeren eigenaardige bijzonderheden over de leden van het ministerie-Hayasji, dat vandaag 2ijn werkzaamheden heeft aangevangen. De acht leden der nieuwe regeering, met in begrip van den premier, wegen samen 546 kg. Dit gewicht is als volgt over de heeren ver beeld: Godoh 88,9 K.G., Yonai 82,55 K.G., Hay- fsji 79,85 K.G., Nakamoera, Yamazakl en Sjiono leder 63,5 K.G., Yoeki en Kawarada eveneens 5?17 K.G. Deze ministers zijn samen 460 jaar oud. Hayasji is met zijn 61 jaren de oudste, op hem ^<%en Yoeki en Godoh met 60 jaar, Yonai, ®jiono en Yamazaki met 57 jaar, Nakamoera *het 56 jaar, terwijl Kawarada de jongste van bet gezelschap is met 52 jaar. Admiraal Nagano, de minister van marine bi het pas afgetreden ministerie-Hirota, die, *°°als reeds gemeld, benoemd is tot opperbe velhebber der gecombineerde vlootstrydkrach- ten, zal op 4 dezer aan boord van de Moetsoe uit Yokosoeka vertrekken naar een niet nader gemeld gebied, waar manoeuvres zullen worden gehouden. Markies Asano is op 95-jarigen leeftijd over leden op zijn landgoed in Hirosjima. Asano was de laatste overlevende der vroe gere feodale landheeren. Hij speelde in 1868 als leider der beweging van de loyalisten een be langrijke rol bij de restauratie. Na de afschaffing van het feodale stelsel, heeft Asano zijn land op verscheidene belang rijke posten gediend. Hij was o.m. gouverneur van de provincie Hirosjima en later gezant te Rome. Sinds 1890 heeft hij deel uitgemaakt van het Hoogerhuis. BOEKAREST 2 Febr. In het dorp Patalagele, district Boebau, heeft een boerin een vierling het leven geschonken. De kinderen genieten een uitstekende gezondheid. Daar de ouders het arm hebben, verleent de staat financieelen steun. BERLIJN, 2 Febr. (D. N. B.) Naar aanleiding van Hitler's verklaringen tot Nederland en Bel gië schrijft de „Koelnische Volkszeitung'': De Fuehrer verklaarde, dat de Duitsche re geering Nederland en België verzekerd heeft, dat zij deze staten ten allen tijde als onaantastbare en neutrale gebieden zal erken nen en garandeeren. Onverschillig of het voor het Westen voorgenomen vredessysteem tot stand komt of niet, biedt de Fuehrer hierbij dus beiden staten aan, een verklaring over de neu traliteit van h,un gebied af te leggen en dit ge bied te garandeeren. Het blad herinnert er aan, dat Hitier reeds 7 Maart 1936 een dergelijk aanbod aan Nederland en België gedaan heeft, en gaat dan voort: „dit aanbod betreft even zeer de onaantastbaarheid van beide lan den, maar staat buiten het verband van de totstandkoming van een Westelijk niet- aanvalspact, en is evenmin aan garanties van Engeland of Italië gebonden." Naar hier van goed ingelichte particuliere zijde vernomen wordt, is de gangbare meening in politieke kringen, dat het aanbod van den Fuehrer van 30 Januari 1.1. verder gaat, dan zijn aanbod van 7 Maart 1936. De passage in de rede van den Duitschen rijkskanselier van 30 Januari, welke op Neder land betrekking had, heeft de vraag doen rij zen, of de Duitsche regeering aan de Neder- landsche te voren rechtstreeks een mededeeling zou hebben gedaan inzake Duitschlands bereid heid tot erkenning ten allen tijde van Neder lands neutraliteit. Een dergelijke mededeeling werd echter, naar wü van gezaghebbende zijde vernemen, door de Nederlandsche regeering niet ontvangen, zoodat zou moeten worden aange nomen, dat de uitlatingen van den rijkskanse lier betrekking hadden op vroegere openbare uitlatingen zijnerzijds. Teneinde dienaangaande alsnog afdoende zekerheid te verkrijgen, is den tijdelijken zaakgelastigde te Berlijn opgedragen om trent de strekking van de woorden van den rijkskanselier nadere inlichtingen in te winnen. 11 Verwachting: Krachtige tot matigen, Zui- (lelijke tot Zuid-Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken met kans op regen. j| weinig verandering in temperatuur. Verdere vooruitzichten: Tijdelijk op- klarend. EE STORMWAARSCHUWINGSDIENST EE De Bilt seinde Dinsdagavond te 19.50 uur EE aan alle posten: „Weest op uw hoede". iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini n 11111111111111111111111111111111111111 111111111111111111111111111111111111 111111111 m ONDERL. VERZEKERING MIJ DAMRAK 60 AMSTERDAM-C. Tel. 45014 en 45016 I Directie: H. F. HEERKENS THIJSSEN f BERLIJN, 2 Febr. (DNB) De Fuehrer en rijkskanselier heeft bepaald, dat nu de Duit sche rijksspoorwegen onder de souvereiniteit der rijksregeering zijn geplaatst, de perso- neele unie in de leiding van het rijksminis terie van verkeerswezen en het rijksminis terie van posterijen kan worden opgeheven en de beide ministeries weer, evenals vroe ger, apart kunnen worden beheerd. De Fuehrer en rijkskanselier heeft den direc teur-generaal der Duitsche rijksspoorwegen, dr. Dorpmueller, benoemd tot rijksminister van verkeerswezen en den secretaris-generaal van het rijksministerie van posterijen, dr. Ohnesor- gc, tot rijksminister van posterijen. De rijkskanselier heeft den aftredenden rijks minister van verkeerswezen, baron von Eltz Ruebenach, schriftelijk dank gebracht voor de bewezen diensten. MANILLA, 2 Februari. Eigen telegram. De komst en feestelijke begroeting van gisteren, waarbij den. Kardinaal-Legaat als bijzondere hulde de sleutels van de stad Werden aangeboden, werden besloten met 'n ontvangst door den vice-president, Z. Exc. Sergio Osmena in het regeeringspaleis. De president Z. Exc. Emmanuel Quezon, die Voor dringende zaken naar Amerika was ge roepen, heeft den Kardinaal-Legaat van Tokio uit in een radio-telefoongesprek zijn hulde overgebracht. De Kardinaal-Legaat heeft een tocht gemaakt haar het heiligdom van O. L. Vrouw des Vredes °P 27 K.M. van Manilla gelegen. Langs den weg waren alle dorpen versierd en juichten de een voudige bewoners den gezant des Pausen geest driftig toe. De pelgrims hebben op dezen dag, die buiten het program valt, gelegenheid gehad de stad Manilla op te nemen. De eerste indrukken Waren voor hen in menig opzicht verbijsterend. De oude stad is een geheel ommuurde oude Spaansche vesting, vroeger herhaaldelijk door de Nederlanders, o.a. in 1604, en door de Engel- schen tevergeefs belegerd en geblokkeerd. De oude stad bevat vele paleizen en kerken in oud- Spaanschen stijl gebouwd. Aan de overzijde van de rivier Pasig ligt de nieuwe stad, waarin Amerikaansche karaktertrekken overwegen. Echter hebben wolkenkrabbers in dit, zoo vaak door aardbevingen bezochte land, geen plaats gevonden. De huizen zijn daarom meestal breed gebouwd en een kerk is om dezelfde reden ge heel uit plaatijzer opgetrokken. Het moderne stadsbeeld is in de laatste tientallen jaren ont staan, daar de bevolking sinds 1875 verviervou digd is en heden imm 350.000 zielen bedraagt. Het volk van de 7043 eilanden, die den Philip- Pijnschen Archipel vormen, heeft een buitenge woon groote verscheidenheid. Tusschen de Negrito's en Indonesiërs mengen zich bovendien vele duizenden geëmigreerde Chineezen en Japanners, terwijl de U.S.A. op alies 'n onmiskenbaren stempel heeft gedrukt. Deze bonte verscheidenheid geeft op zich zelf reeds aan het Congres een missionnair karakter. Het equatoriaal klimaat laat zich voor Euro peanen geducht voelen, vooral wanneer de at mosfeer zeer drukkend is, zooals gisteren en heden. De plechtigheden worden voornamelijk of vroeg in den ochtend, of later op den avond gehou den, om zooveel mogelijk de middaghitte te vermijden. De meeste pelgrims zochten dan ook de draaglijke koelte van hun drijvend hotel weer op Zoowel in de oude als in de nieuwe stad zijn grootsche versieringen aangebracht in nationale vlaggen en festoenen, terwijl men ook overal de Pauselijke vlag ziet. Van het balcon van het oude gouverneurs paleis waait eveneens de Pauselijke vlag. Havas meldt nog nader: Vergezeld van talrijke Chineesche en Japansche Bis schoppen heeft de Pauselijke legaat naar het Eucharistische Congres te Manilla he denmiddag een missie-tentoonstelling ge opend, welke in het bijzonder aan het verre Oosten is gewijd. Te zes uur in den middag werd een grootsche receptie ter eere van den Pauselijken legaat ge houden in het Rizal-stadion, waarbij 20.000 ge- loovigen tegenwoordig waren. De burgemeester van Manilla, Juan Posadas, heette kardinaal Dougherty welkom, waarna de vice-president van de Philippijnen, Sergio Osmena, een rede hield. De Kardinaal-Legaat antwoordde met een korte toespraak, waarin hij wees op het belang van het Eucharistisch Congres. Zooals bekend zal morgenmiddag te 18 uur het Congres worden geopend. De Pauselijke Legaat heeft aangezeten aan een banket, dat gehouden werd in het klooster Assuncion. De voornaamste promotors van het Eucharistisch Congres zaten mede aan. Een telegram kwam binnen van het Duitsche Episcopaat, uUarin gezegd werd: „de Bisschop pen van alle Duitsche diocesen, te Fulda bijeen, aanbidden met u de H. Eucharistie en smeeken Gods zegen af over het Congres, opdat het den vrede uit het Oosten moge doen neerdalen over de geheele katholieke wereld". BERLIJN, 2 Febr. (Havas) Naar vernomen wordt, zou de Engelsche regeering voornemens zijn binnenkort een nieuwen ambassadeur te Berlijn te benoemen in plaats van sir Eric Phipps, die sir George Clerk te Parijs als am bassadeur zou vervangen. WARSCHAU, 2 Febr. (D.N.B.) In politie ke kringen te Moskou gaan geruchten, dat de haastige terugkeer van Litwinof uit Ge- nève in verband zou staan met de arrestatie van zijn echtgenoote, die nauwe relaties zou onderhouden met Radek en Sokolnikof. Volgens andere geruchten zouden in handen der Gepeoe documenten zijn gekomen, waaruit zou blijken, dat Litwinof herhaalde malen in het buitenland vertrouwenslieden van Trotzki zou hebben ontvangen. Voor het eiland Marken is het er na den dooi niet beter op geworden. Maandagochtend heeft een groep Markers voor de laatste maal de tocht over het ijs naar Monnikendam gemaakt en de post, benevens een kleinen voorraad le vensmiddelen naar het eiland overgebracht. De reis kostte toen reeds bovenmenschelijke inspanning en was zeer gevaarlijk. Het ijs is practisch niet meer begaanbaar en de verbin ding met het vasteland is thans weer geheel verbroken. Op het eiland doet gebrek aan diverse levensmiddelen zich reeds gevoelen. Ver schillende artikelen, waaraan absoluut be hoefte bestaat, liggen te Monnikendam ge reed om overgebracht te worden. Ondanks het feit, dat de tocht met le vensgevaar gepaard zal gaan, heeft de par ticuliere vrachtschipper de Groot, die ook in de voorgaande ijstochten een belangrijk aandeel had, in samenwerking met den heer J. Bouwmeester te Monnikendam, het plan opgevat om heden toch nog te trach ten over het ijs het eiland te bereiken. In geen geval zal men echter de reis in de haven van Monnikendam kunnen aanvangen. De levensmiddelen zullen daarom in den Noordhoek van het Monnikendammergat nabij Katwoude. op de slede geladen worden. De bevolking van Marken hoopt, dat een ste vige wind spoedig een einde aan haar isolement zal maken door voortstuwing van de onbe trouwbare ijslaag naar de Friesche kust. HOLLYWOOD, 2 Febr. Te Hollywood heerscht een influenza-epidemie, die zeer veel vertraging brengt in de vervaardiging van films. Deze vertraging heeft den vooraanstaanden filmondernemingen reeds meer dan een millioen dollar gekost. Drie verzekeringsmaatschappijen hebben een kwart-millioen aan ziekte-uitkee- ringen betaald. Nieuwe verzekeringsovereen komsten worden niet gesloten, zoolang de ge wone toestand niet is teruggekeerd. De Paramount-maatschappij heeft medege deeld, dat zij niet met de vervaardiging van nieuwe films zal beginnen, alvorens de ziekte geweken is. BRUSSEL, Z Febr. Koning Gustaaf van Zweden is vanmorgen te 11 uur te Brussel aangekomen. Reeds te tien uur hadden zich de talrijke ge- noodigden vergaderd in de hal van de Noord statie, die overvloedig met Zweedsche en Bel gische vlaggen versierd was. Detachementen van het achtste regiment stonden met vaan dels en muziek opgesteld. Op het perron wachtten onder meer burge meester Max, baron Houtart, gouverneur van Brabant, minister-president van Zeeland en de minister van Buitenlandsche Zaken Spaak, de komst van den Zweedschen koning af. Toen de koninklijke trein binnenreed, presen teerden de troepen het geweer. Trompetgeschal weerklonk, waarna het Zweedsche volkslied ge speeld werd. Koning Gustaaf verliet den trein, gevolgd door den minister van Buitenlandsche Zaken, Sandler, en de leden van zijn gevolg. Hij werd het eerst begroet door Koning Leopold. De beide vorsten omhelsden elkander hartelijk. In de hal van het station hief de wachtende menigte een blij gejuich aan. Toen het gezel schap de Noordstatie verliet, weerklonken de kreten: „Leve Zweden, leve de Koning." Het groote Rogiersplein was afgezet door troepen te paard en te voet. Toen de vorstelijke per sonen in de rijtuigen hadden plaats genomen, juichte de menigte opnieuw langdurig en har telijk en eenzelfde geestdrift vergezelde den stoet langs den geheelen weg tot aan het Ko ninklijk paleis. In één der salons van het paleis werden de voorzitters van Kamer en Senaat, de ministers en de ministers van staat aan Koning Gustaaf voorgesteld. Vervolgens zaten beide vorsten aan een besloten noenmaal aan. In den namiddag heeft Koning Gustaaf in het gebouw van het Zweedsche gezantschap de leden der Zweedsche kolonie ontvangen. PARIJS, 2 Febr. (Havas). In de Kamer zijn vanmorgen de debatten over de natio nale defensie voortgezet met een rede van den communistischen afgevaardigde Gitton, die uitdrukking gaf aan de ongerustheid der arbeidersklasse op grond van de dage lijks toenemende bed^iging van den vrede. De vredeskrachten moeten vereenigd worden en aldus moet het gevaar, dat Europa bedreigt, worden overwonnen. Duitschland, aldus spreker, heeft een leger dat tweemaal zoo groot is als het onze en zijn autowegenkunnen zeventig duizend mannen per uur verwerken. De communistische party wil loyaal samen werken met degenen, die den vrede willen red den. Het Fransche leger zal zijn verplichtingen weten na te komen en het hoofd kunnen bie den aan alle eventualiteiten. Tenslotte verklaarde Gitton, dat alle partyen van het volksfront een verlaging van den mili tairen diensttyd wenschen, maar dat rekening moet worden gehouden met de eischen der landsverdediging. Ook hierin gaan de commu nisten mee met de andere partyen van het volksfront. Nadat nog de communistische afgevaar digde Dewez het woord had gevoerd, beklom Pierre Cot het spreekgestoelte. Hij zeide o.m. Daladier te danken voor zün hulp om van het Fransche luchtleger een der sterk ste te maken ter wereld. „Ik ken slechts één leger, dat over een uitge- Grootsche receptie in het Rizal-stadion te Ma nilla ter eere van de komst van den Pauselijken Legaat, Kardinaal Dougherty. breider materiaal beschikt dan het onze, nl. het Russische leger. Sedert zes maanden hebben wü gewerkt. Vergeleken met 1 Juni 1936 is het aantal toestellen der eerste linie met 37 pCt. uitgebreid, de munitie vergroot met 50pCt. en de bewapening met 70 pCt. Geen enkele inspan ning in een luchtleger kan vergeleken worden met die, welke wy in zes maanden ten uitvoer hebben gelegd." Vervolgens antwoordde minister Cot op ver schillende door de sprekers gestelde vragen, waarbij hy ojn. den wensch uitsprak, dat de dagbladen zullen ophouden zich met de lucht strijdkrachten bezig te houden. Het luchtleger bemoeit zich voor de overgroote meerderheid niet met de politiek. Jonge bevelhebbers zyn noodzakelijk, daarom zijn zekere maatregelen genomen om den gemiddelden leeftyd van het kader te verlagen. Het luchtleger heeft een voortreffelijk moreel en het is onjuist er aan vallen op te richten. Bü de keuze der nieuwe luchtcentra heeft men zich o.m. laten leiden door meteorologische overwegingen. De nieuwe organisatie heeft ten doel het luchtleger in vredestyd zyn oorlogsopbouw te geven. Tenslotte zegt de minister nogmaals, dat het luchtleger niet geënerveerd moet worden door onjuiste critiek. Minister Cot meent, dat Frankrijk beschikt over het sterkste luchtleger na Rusland. Gedachtenwisseling in de Tweede Kamer over de Grondwetsherziening inzake revolutionnaire volksvertegenwoordigers. Het contract voor den tunnelbouw te Rotterdam geteekend. New-Yorksche Beurs: Slot verdeeld. O LONDEN, 2 Febr. (Reuter) De minister voor de coördinatie der defensie, sir Thomas Inskip, heeft een verklaring gepubliceerd, waarin hy mededeelt, dat tusschen 1 April en 31 December j.l. bestellingen geplaatst rijn voor het bewapeningsprogram tot een bedrag van 137.509.900 pond. Ongeveer een vierde ge deelte hiervan is geplaatst in de noodlijdende gebieden. In dit bedrag zün echter niet opge nomen de bedragen, die gevoteerd zyn voor de vloot en de vlootinstellingen. Koning Gustaaf van Zweden wordt by aan komst te Brussel, op zijn officieel bezoek aan België, lang en harteiyk toegejuicht. Nederland vraagt te Berlijn inlichtingen inzake de verklaring van Hitier betreffende de erken ning van Nederland als neutraal gebied. De ministeries van verkeerswezen en posteryen zullen In Duitschland weder afzonderlek wor den beheerd. Te Moskou gaan geruchten, dat de vrouw van Litwinof zou zijn gearresteerd en hijzelf be sprekingen met Trotzkisten zon gevoerd hebben.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1