De Fransche bewapening en vredeswil Plotselinge zenuwpijnen' w 1 De prestaties van onze zwemsters Stille Omgang Sloan's Liniment DUITSCHLAND EN NEDERLAND DALADIER IN HET HARNAS WOENSDAG 3 FEBRUARI 1937 Kerkelijk leven BUIT EN LAN DSC H OVERZICHT De Kamer schenkt hem vertrouwen De Fransche minister van Oorlog, Daladier DE KONINGIN TE ZELL AM SEE Eert LEEKENSPELEN vijfde bundel van T ooneelfonds het HET VORSTELIJK HUWELIJK Ook in Arabië feestelijk gevierd R. K. MELKHANDELAREN Vergadering voor de Bisdommen Den Bosch en Breda De aankoop van varkens voor export De Internuntius bij de derde lustrumviering te Den Haag Sloan's is hier een onschatbare hulp! Zacht betten, - en U voelt oogenblikkelijk verlichting! Frisch, nieuw bloed doorstroomt de pijnlijke plaats, en neemt de oorzaak van de pijnen weg! Prys 80 ct. - doodt pijn/ DrPOELS ONGESTELD R. K. VROUWENBONDEN Studiedagen te Utrecht GRENSWIJZIGING HENGELO— ENSCHEDE DE A.S. KAMERVERKIEZINGEN Nida Senff (midden), die tijdens de zwemwedstrijden in het A.M.VJ.-gebouw te Amsterdam het wereldrecord 200 M rugslag verbeterde, met haar beide rivalen, mei. Van Feggelen (links) en mej. Kerkmeester, die eveneens beneden den ouden we- reldrecordtijd bleven LODIVO-LOTEN Thans 14 van de 26 wereldrecords in Nederlandsch bezit Volkomen hegemonie Ondernemersovereenkomsten Tewaterlating m.s. Brastagi Nadat de minister van Luchtvaart Cot in de Fransche Kamer had verklaard, dat Frankrijk na Rusland het sterkste luchtleger heeft en de minister van Oorlog Daladier had verklaard, dat, ondanks deze ge weldige luchtmacht, de versterkte linie van Duinkerken tot Bazel het schild moet vormen, waarachter de strijdkrachten geconcentreerd mceten worden, werd er van de zijde van het Volksfront een motie van vertrouwen ten op zichte der regeering ingediend. De uitslag der stemming was, dat 413 afgevaardigden vóór en 184 tegen de motie stemden. Voorts hadden 65 blanco gestemd (slechts 14 afgevaardigden wa ren afwezig). De tegenstemmers kwamen van de rechterzijde. Hun woordvoerders hadden verklaard, dat zij weliswaar nooit tegen mili taire credieten stemmen, maar dat zij onmo gelijk een motie van vertrouwen in de Volks- frontregeering konden aanvaarden. Toch wa ren deze heeren der rechterzijde geenszins ge kant tegen het beleid van minister Daladier. Integendeel zij hebben herhaaldelijk hun goed keuring uitgesproken. Vooral toen het verdedi- gingsbeleid tegenover het Oosten (Duitsch- land) ter sprake kwam. Bestond er inderdaad een acuut aanvalsgevaar voor Frankrijk uit het Oosten? Dus van den kant van Duitsch- land? In de rest van de v.fereld kan men daar over verschillend denken, in Frankrijk bestaat daaromtrent maar één communis opinio, één meening en wel in bevestigenden zin. Dit kan bedroevend zijn, maar is nu eenmaal harde werkelijkheid. Men meent, dat, als Frankrijk op verdedigingsgebied niet vast is en blijft aan eengesloten en buiten de grenzen zijn bond genootschappen en vriendschappen niet stevig in orde houdt, het als het ware „den bliksem uit het Oosten" aantrekt. Om dit te beletten heeft het zijn Oostgrenzen in den bekenden staat van tegenweer gebracht. En, zooals boven reeds Werd aangeduid ten aanzien der uitbrei ding der Maginotlinie van Duinkerken tot Ba zel, gaf Daladier hoog op van de sterkte dezer verdediging. Hij deed dit in een spannende, maar toch zakelijke rede en kreeg daarom vrij wel de heele Kamer met zich mede. Zoolang hij aan het woord was, was het doodstil. Herhaal delijk werd hij echter van alle banken toege juicht. Sedert het Volksfront aan het bewind is, behoorde zulk een eenstemmigheid tot de hooge zeldzaamheden. In zijn betoog ging Da ladier dan nog in op het feit, dat Frankrijk zcovele vrienden en bondgenooten telt. Enge land stelt hij bovenaan. Maar hij verdoezelde daarbij niet het pact met Rusland, „het land, dat over zulk een vervaarlijke macht, vooral in de lucht, beschikt". Nederland liet de minister buiten beschouwing, maar hij legde er den vollen nadruk op, wat het neutrale Zwitserland den laatsten tijd betaalt als premie voor de verzekering van zijn veiligheid. Wat het technische gedeelie van Dala- dier's rede betreft, het volgende: er is een corps van 15.000 specialisten op gericht voor de opleiding der jeugd en ter betere instructie van het kader. Voorts is door de legercommissie een totale uitgave van negentien milliard (19.000.000.000!) franc voor de bewa pening goedgekeurd. In 1933 is de eerste ge mechaniseerde lichte divisie gevormd, een tweede is in voorbereiding en een derde zal spoedig volgen. Hierbij komen nog de znlare divisies. De uitbreiding van de motoriseering maakt een snellere verplaatsing van man schappen en materiaal mogelijk, maar hiervoor zijn nieuwe wegen, vooral langs de grenzen, noodig. De bewindsman blijkt een sterk tegen stander van een beroepsleger te zijn. Hij zette het nauw verband uiteen tusschen bewapening te land, ter zee en in de lucht en bracht hulde aan de verdiensten van Maarschalk Pétain en Generaal Gamelin en aan het moreel van offi cieren (waarvan 80 procent uit arme gezinnen komt) en van soldaten. Voor de organisatie der arsenalen is een vier-jaren-plan opgesteld. Na de vele stakin gen is de productie van materiaal thans weer normaal. De groote wapen- en munitie-fabrie ken van Schneider zijn in staat van nationali satie. Deze laatste mededeeling was klaarblij kelijk bestemd voor de communisten, een ver gulde pil voor de uiterste linkerzijde. De knal- rccde afgevaardigden zijn namelijk ten zeerste ontstemd over minister Daladier, die hun blad, de Humanité, onder alle omstandigheden uit do kazernes wil geweerd zien. Ter wille van het nationale belang en vooral ter wille van het behoud van het hun zoo dierbare volks front schikten de communisten zich echter als zoete lammeren. Ook de socialisten waren zeer mak. ZU hadden tevoren besloten den minister geen haar in den weg te leggen en deden al léén den mond open om tegenstanders uit te schelden en den bewindsman toe te juichen. Daladier maakte van het een en ander handig gebruik door nog eens nadrukkelijk te ver klaren, dat hij geen enkele politieke betooging van welken kant dan ook in de kazernes zou dulden. De Fransche democratie is toch nog altijd een voorbeeld van discipline waar het de landsver dediging betreft. Dit bleek uit de rede? van Da ladier, dit bleek uit de houding der partijen. Natuurlijk sprak Daladier ook voor den vrede en stelde den vredeswil van regeering en par lement in het licht, maar hij deed het op een wijze, die heel den jammer van den Europee- schen bewapeningswedloop kenmerkt. Luistert U maar: „Europa breidt zijn bewapening uit, kinderen en zelfs bejaarde mannen worden voor den militairen diensttijd opgeleid, de Europeesche naties bereiden een snelle over- winning voor. Hoe kan men onder dergelijke omstandigheden goedkeuren, dat Frankrijk zich verzwakt? Hoe grooter de vredeswil van het land, des te meer moet men handelend op treden, opdat Frankrijk geen gemakkelijke prooi wordt." Geharnast staan de Europeesche volkeren tegenover elkander en de ontwapeningstafel is verlaten. Het is droevig. een 140-tal vooraanstaande Arabische ambtena ren en particulieren. Op den huwelijksdag vereenigden zich alle Nederlandsch sprekenden ter legatie om per radio de plechtigheden te 's-Giravenhage te beluisteren. Na afloop vond een receptie plaats, waar alle leden van het diplomatieke cn con sulaire corps, zoomede de voornaamste buiten-, landsche ingezetehen, hun gelukwenschen aan boden. De verzorgde uitbeelding van het schilder achtige ceremonieel van een Javaansch huwe lijk en de demonstratie van de wonderlijke schoonheid van eenige Javaansche dansen vorm den den hoofdschotel van een bijzonder geani meerde soirée op den 7den Januari in het le gatiegebouw. Ook te Mekka, dat zich uit hoofde san zijn karakter niet voor een „wereldsche" feestvie ring leent, teekenden vele honderden het aan het vice-consulaat neergelegde felicitatie- register. Als bijzonderheid dient nog te worden ver meld, dat de Arabische regeering ongevraagd de Nederlandsche onderdanen, die zich in verband met de festiviteiten naar Djeddah wil den begeven, vrijstelde van de betaling van weg- belasting. H. M. de Koningin heeft zich Dinsdag met de aanwezige hofdames per auto begeven naar het terrein van de interacademiale wedstrijden, waar het gevolg is achtergebleven, om de wed strijden bij te wonen, terwijl H. M. een wandel tocht in Zuidelijke richting heeft gemaakt. Alreeds de vijfde bundel van het Tooneelfonds „Ons Leekenspel". Deze vijf bundels beslaan een goed deel van de boekenplank en bieden goed materiaal voor opvoeringen door onze jongeren. De vijfde bundel is een wel omvangrijke bun del geworden. Niet minder dan 12 spelen zijn er in opgenomen. Het boekwerk opent met een spel van Henri Ghéon „Het meisje met de lucifers" in de vertaling van Ad. Sassen. Ook het tweede en derde spel zijn van Henri Ghéon: „Ezelsvel" en „De schoone slaapster in het ivoud", beide vertaald door Ad. Sassen. Daarop volgt „Kinderkruistocht" van Franz Johannes Weinick, vertaald door Pieter v. d. Valk. Drs. Wim Snitker en Kees Spierings zorgden voor oorspronkelijke Nederlandsche stukken. Wim Snitker schreef „De Vrouw van Zacheus", „K<et spel van de zonderlinge Bedevaart" en „Het Verhaal van de drie Kruisen en de Kroon" en Spierings: „De wolf en de zeven geitjes". Kees Spierings vertaalde voorts nog eer. spel van Ilenri Ghéon ..Wereldveroveraar". Jop Pollmann vertaalde en bewerkte „Doodendans", niet van Strindberg, maar van Alois Johannes' Lippl: een bewerking van verzen, die niet even gelukkig zijn: Ha, vijftig daalders Voor zoo'n knol, die blind was en lam! Da's nog eens een lol! „Sterker dan wapenen" is van Henri Brochet in de vertaling varf Kees Spierings en van denzelfden auteur en vertaler „Druiven in de Woestijn". Een breeden inhoud brengt dus deze vijfde bundeï van het Tooneelfonds „Ons Leeken spel". Het adres voor bestellingen is H'asselaers- plein 35, Haarlem en het correspondentieadres voor Inlichtingen over stjelen, Nieuwe Englaan no. 27, Bussum. L. v. d. B. Ook te Djeddah is het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bemhard feestelijk gevierd. Terwijl reeds tijdens de bruidsdagen in Neder- landschen kring eenige feestelijkheden van meer intiem karakter plaats vonden, boden 5, 6 en 7 Januari Arabier en vreemdeling gelegenheid de feestvreugde te deelen. Op 5 Januari genoot de Nederlandsche legatie de eei Emir Faisal als gast te hebben aan een diner, waartoe een achttal andere Arabische hoogwa ardigheidsbekleeders, enkele vooraan staande leden van de Indische kolonie te Mekka en een aantal Nederlanders waren uitgenoodi°d De Emir, die als eerste het door de zorgen van den heer Widjojoatmodjo vervaardigde felicita- tieregister teekende, vertolkte mede de geluk wenschen van koning en kroonprins, die te Riyaad vertoeven. Den 6en Januari werd een thee gegeven voor Dinsdag 2 Februari was er in hotel De Korenbeurs te Eindhoven een vergadering be legd voor de R. K. melkhandelaren in de bis dommen 's-Hertogenbosch en Breda. De be langstelling daarvoor bleek zeer groot, want uit tallooze plaatsen in dit gebied waren ruim een honderd handelaren in dit kostelijk zuivel product te zamen gekomen. Het openingswoord werd gesproken door den voorzitter der plaatselijke afdeeling, die reeds onmiddellijk den eersten spreker ter vergade- ring inleidde. Dit was de bondsvoorzitter, de heer G. Suyker te Rotterdam. Hij sprak over het belang van de organisatie en zette bondig uiteen hoe de organisatie werkt en welke rol zij in crisis-aangelegenheden vervult. De tweede spreker was de heer G. A. van Swieten te 's-Gravenhage, penningmeester van den bond. Deze wees op duidelijke wijze de gevaren aan die den melkhandelaar bedreigen, zooals loslaten van de z.g. halfvrijwillige rege ling, voornamelijk voor het Zuiden en de standaardisatie van consumptiemelk. Dit laatste beteekent het verhandelen van con sumptiemelk naar het vetgehalte, niet per maat maar naar het gewicht. Voor den kleinhande laar in melk is dit uiteraard een zeer ongun stige regeling, daar verkoop van zijn product onder deze omstandigheden voor hem vrijwel ondoenlijk is, terwijl de coöperatieve melk fabrieken in zulke verkoopcondities geen be zwaar zien. Ten slotte besprak de heer Van Swieten de positie van den zelfslljtenden boer tegenover de boeren die aan fabrieken leveren. De zelf- slijtende boer is immers boer en handelaar tegelijk, hetgeen hem, mede in verband met het bovenstaande in een minder gunstige positie brengt. Tijdens de vergadering gingen stemmen op uit Boxmeer, Grave, Cuyk, St. Oedenrode, Veghel en Schijndel, die alle een afdeeling van den bond wenschen te stichten. Uit Roosendaal kwam de niet alledaagsche vraag hoe de aldaar gevestigde neutrale bond het aan moest leggen om zich en bloc aan te sluiten bij den R. K. bond. Met behandeling van eenige huishoudelijke aangelegenheden werd de vergadering geslo ten. De Nederlandsche bond van varkenshandela ren heeft zich in een telegram tot den minis ter van Landbouw gericht. In dit telegram ver meldt de bond van zeer vele kanten klachten te hebben ontvangen, dat de Veehouderijcen trale levende varkens van zoutergewicht laat aankoopen voor den export en voor het plan- Deterding. Het gevolgde systeem wijkt af van dat be treffende den export van runderen en levert een groot nadeel op aan de varkenshandelaren. De bond verzoekt den minister dan ook de aankoopen voor export via den vrijen varkens handel over de varkensmarkten te doen plaats hebben. Bij gelegenheid van het derde lustrum van het Haagsche Genootschap „De Stille Omgang" werd j.l. Dinsdag een herdenkingsavond gehouden in de Die rentuinzaal aldaar, die tot in de hoeken bezet was. Deze bijeenkomst, die onder leiding stond van den voorzitter van het Genootschap, den heer W. Kuulkers, werd opgeluisterd door de tegenwoordigheid van den Pause lijken Internuntius, Z.H. Exc. Mgr. Paolo Giobbe, die begeleid werd door zijn secre taris, Mgr. A. Todini. Ook Minister Deckers woonde de vergadering bij. Aan den aanvang werd Mgr. Giobbe ver welkomd met een korte toespraak van den voorzitter namens de 2500 leden die lid zijn van de afd. Den Haag van „De Stille Om gang". Na afhandeling van eenige huishoudelijke afdeelingszaken heeft de Z.Eerw. Pater Gilbertus Lohuis O.F.M. een rede gehouden over de groote beteekenis, die het leven der katholieken heeft, ondanks veel tegenstand, dien men ten onzent nog ondervindt, speciaal in onze schoone devotie- en bedevaartplaatsen. Amsterdam spant met het bezit der aloude Mirakelplaats de kroon onder onze steden, op dit gewijde gebied. Vondel bezong reeds de heerlijkheid van plaats en stad, waar nog de nachtelijke, onder zwijgen volbrachte Ommegang geschiedt. Uitvoerig belichtte spr. de historische bij zonderheden, welke de bedevaartplaats in den loop der eeuwen haar steeds schooner licht deden verkrijgen. Door dit licht getrokken, is de steeds groeiende stroom van Stille Om- gangers tot in onze jaren gaande gebleven, uit persoonlijke devotie ontstaan nóAst, daarna voortzetting geworden van de schit terende Mirakelprocessie uit den eersten tijd. Tot in onze dagen is ook het karakter van den Stillen Omgang behouden gebleven. Niet direct als geloofsdemonstratie bedoeld, doch als devote manifestatie van stille vereering in stand gehouden, is daardoor een geloofsdemon- stratie van de beste soort ontstaan. De Om gang is een toonbeeld van beheerschte, manne lijke, katholieke kracht en heden ten dage een duidelijke openbaring van onze Godsver- eering, tegenover de beleedigingen,Hem in het vaderland der godloozen aangedaan, zoo goed als reeds Vondel ze gebrandmerkt heeft in zijn tijd en zijn omgeving, het Amsterdam der Heilige Stede, aldus besloot spr. zijn rede. Nadat gepauzeerd was, werd nog medege deeld, dat de Stille Omgang voor de Haag sche leden van het Genootschap dit jaar ge houden zal worden in den nacht van 6 op 7 Maart a.s. Het bekende Matrozenkoor heeft onder lei ding van den heer Theo van Elferen vocale medewerking aan den welgeslaagden avond verleend. Dr. Poels is sinds eenige weken bedlegerig. Hij is aan de beterhand doch moet op medisch ad vies nog eenigen tijd volstrekte rust genieten. De Commissaris -der Koningin en diens echt- genoote hebben hem Zondag een kort bezoek ge bracht. De Federatie van R. K. Vrouwenbonden zal voor bestuursleden, leden en belangstellenden enkele studiedagen te Utrecht organiseeren. Vrijdag 26 Februari zal het communisme wor den behandeld door den heer P. J. S. Serraren.s. terwijl mr. F. Vorstman op Zaterdag 27 Febr. het nationaal-socialisme en fascisme zal be spreken. Uitvoerige inlichtingen zijn te verkrijgen aan het Centraal Bureau van R. K. Vrouwenbonden, Mariaplaats 33 bis, te Utrecht. De Tweede Kamer heeft besloten, a.s. Don derdagochtend een aantal wetsontwerpen in de afdeelingen te onderzoeken, o.m. dat betreffende wijziging der grens tusschen de gemeenten Hen gelo en Enschede. Van Middenstandszijde \y,ordt ons medege deeld, dat de heer J. A.' Koops, bondsvoorzitter van de Nederlandsche en Limburgsche R. K. Middenstandsbonden, in 82 afdeelingen van de R. K. Staatspartij in Limburg candidaat werd gesteld. Na de zittende leden werd de heer Koops in de meeste afdeelingen aangewezen. Het orgel van het Concertgebouw te Amsterdam is ten gevolge van lekkage door een vrij groote hoeveelheid water ernstig beschadigd. Een foto tijdens het reparatiewerk Naar het Centraal Bureau van de Hanze in het Bisdom Haarlem mededeelt, belooft de actie -voor de Lodivo-loterij, welke is opgezet om te komen tot de oprichting van een Dio cesane voorschotbank, een succes te worden. Daar de trekking van de loterij reeds in Mei gehouden wordt, meent het Centraal Bureau, dat een aansporing om deze loten te koopen nog even in herinnering mag worden gebracht De F.I.N.A. kent in totaal 26 afstanden op den vrijen school- en rugslag voor dames, waarop wereldrecords worden erkend. Door de geslaagde recordpoging van Nida Senff op de 200 meter rugslag staan thans niet minder dan 14 van deze 26 wereld records op Nederlandschen naam. Op groo- ten afstand volgen thans de Vereenigde Staten met 4, Denemarken met 3, Japan met 3 en Duitschland met 2 wereldrecords. Wel een bewijs, dat Nederland bij de dames vol komen de hegemonie bezit. DE EERELIJST De volgende wereldrecords staan thans op Nederlandschen naam 100 yards borstcrawlWilly den Ouden 59 8 s 100 M. borstcrawl: Willy den Ouden 1 min 4.6 sec. 200 meter borstcrawl: Willy den Ouden 2 min 25.3 sec. 220 yards borstcrawl: Willy den Ouden 2 min 27.6 sec. 300 yards borstcrawl: Willy den Ouden 3 min 27 sec. 300 meter borstcrawl: Willy den Ouden 3 min. 50.4 sec. 400 meter borstcrawl: Willy den Ouden 5 min 16 sec. 440 yards borstcrawl: Tlni Wagner 5 min 22 sec. 500 yards borstcrawl: Tïni Wagner 6 min 9.8 sec. 100 meter rugslag: Nida Senff 1 min. 13.6 sec 150 yards rugslag: Nida Senff 1 min. 45.4 sec. 200 meter rugslag: Nida Senff 2 min. 44.6 sec. 400 meter rugslag: Rie Mastenbroek 5 min. 48.8 sec. 4 X 100 meter estafette borstcrawl: Neder land met Jopie Selbach, Tlni Wagner, Rie Mastenbroek, wrny aen Ouden 4 min. 32.8 sec. Adolf Hitler heeft in zijn groote Rijksdagrede verschillende dingen gezegd, welke niet zonder belang zijn vooral voor ons land. Toen Hitier in Maart 1936 het vrijwillig van de vroe gere Duitsche regeeringen overgenomen en aanvankelijk geëerbiedigde Locarno- pact eenzijdig opzegde, heeft hij een se rie vijf-en-twin tig jaren durende non agressie-pacten voorgesteld met weder- keerige erkenning en eerbiediging van de onschendbaarheid van elkanders grondgebied en wederkeerige hulpver leening in geval die onschendbaarheid zou worden geschonden, bij welke pac ten ook Nederland, indien het dat zou wenschen,zou kunnen worden betrok ken. Nederland wenschte dat echter niet, omdat het onder geen beding in internationale partijschappen en moge lijk daaruit voortvloeiende conflicten betrokken wilde worden en zijn geheel zelfstandige neutraliteitspolitiek wilde handhaven. Thans heeft Hitler in an deren vorm zijn bereidheid om de on schendbare neutraliteit van Nederland te erkennen en te waarborgen her haald, nu niet meer als onderdeel van een pactencomplex, maar als een gra- tuïete eenzijdige verplichting voor Duitschland. Een dergelijke verklaring kan niet anders dan tot voldoening stemmen, ook al moest die feitelijk overbodig ge acht worden. Het is altijd aangenaam te vernemen, dat iemand, die zeer groot en sterk en zwaar gewapend is, niet van plan is aan te vallen. Want al verbiedt het internationale recht zulk een aan val ook, de geschiedenis heeft geleerd, dat het recht zwakker is dan hij, die zich bij machte voelt het ongestraft te overtreden. Dat heeft in 1914 België en nog onlangs Abessinië aan den lijve er varen. Hoezeer ons land de erkenning van zijn onschendbaarheid door Duitschland ook op prijs stelt, aan een waarborging van die onschendbaarheid door Duitsch land heeft het vooralsnog geen behoefte. Voor Engeland, Frankrijk en België is het minstens van even groot belang als voor Duitschland, dat de onschendbare neutraliteit van ons grondgebied wordt gerespecteerd en, de verklaring van Hit- Ier zal wel mede door deze feitelijke om standigheid ziin ingegeven. Niet minder aangenaam was de uitlating van den „Führer", dat Duitschland geen koloniën zal opeischen van landen, die geen vroe gere Duitsche koloniën onder hun be heer hebben.--Duitschland zal-dus on danks zijn kolonialen honger onze Overzeesche Bezittingen intact laten. Volledig geruststellend is deze verkla ring toch niet, want wat Duitschland niet wil doen, zou wel eens door Japan, dat met Duitschland een anti-commu nistisch front heeft aangegaan, kunnen worden verricht. Japan bezit wèl vroe gere Duitsche koloniën en als het ter eeniger tijd daarvan iets aan Duitsch land zou moeten restitueeren iets dat natuurlijk niet zeer waarschijnlijk is zou het zich wel eens daarvoor schadeloos kunnen willen stellen ten koste van ons bezit in Indië. Het zou zelfs aan Duitschland een paar Pacific- eilanden kunnen teruggeven onder het beding, dat het met instemming van Duitschland compensatie mag gaan zoeken in onze Oost. Duitschland zou dan niet in strijd met Hitler's jongste verklaring handelen, maar het effect zou voor ons land practisch hetzelfde zijn, als wanneer die verklaring niet ware af gelegd. Intusschen is dit slechts een hypothetische mogelijkheid, welke naar wij hopen nooit werkelijkheid zal wor den. Wij vermelden haar alleen, omdat voorzichtigheid de moeder van onze In dische porceleinkast moet blijven en deze geen oog mag dicht doen, wil zij niet het risico loopen, dat er meer dan één potje in al te groote vrijmoedigheid wordt gebroken. Tegenover deze twee aangename ver klaringen staat een minder prettige n.l. die betreffende den onverzettelijken wil van Duitschland om het tweede vierja renplan ten uitvoer te leggen. De autarkie blijft dus in Duitschland troef en daardoor kan onze export naar Duitschland, welke reeds zoo onrust barend is ingeschrompeld, alleen nog maar méér terugloopen. Dit is zeer te betrëuren, want Nederland en Duitsch land zijn van nature, zoowel door hun ligging als door hun natuurlijke produc tie-mogelijkheden, economisch op el kaar aangewezen. Alles wat deze na tuurlijke economische verhouding ver stoort of verbreekt is kunstmatig. Het vooruitzicht van het plan-Deterding, zooals Sir Henri het zich voorstelde en zooals hij het verhoopte, wordt door dit autarkische, door nood gedicteerde vier jarenplan van Duitschland er zeker niet beter op. De minister van Sociale Zaken heeft aan de Tweede Kamer doen toekomen het verslag be treffende de toepassing van de wet op het alge meen verbindend en onverbindend verklaren van ondernemersovereenkomsten 1935 over het tijdvak 1 Mei 1936—31 December 1936.' ab Het ms. „Brastagi", dat bü de N.V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissingen in aanbouw is voor de N.V. Rotterdamsche Lloyd, zal as. Zaterdag 6 Februari te water worden gelaten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2