Moeilijkheden bij het U.S.O. We luisteren naar FINANCIEN Instantlne ALLE LEDEN ONTSLAGEN De weerstoestand Dagfilm VAN HOUTENS KLM -REEPEN WOENSDAG 3 FEBRUARI 1937 Het bestuur is van meening, dat orkestleden in de leiding hebben ingegrepen v. Goudoever's directie de oorzaak Officieele mededeeling Moordaanslag in tehuis voor ouden van dagen 65-jarige bracht mede-inwoner verschillende messteken toe GERECHTELIJKE AANVAL OP 2Vz MILLIOEN? Vergadering erfgenamen van Neeltje Pater ƒ6000— VERDUISTERD Stijging der spekprijzen gevraagd LOUIS DAVIDS AAN GEVAAR ONTSNAPT Bewusteloos in zijn kamer gevonden ,.Pygmalion"-prijsvraag Academische examens Het vergaan van De Jonge Jacobus Kapitein van Portugeesch schip heeft de ramp gezien, maar kon geen hulp verleenen Deelneming van de Koningin DE FRAUDE TE VLISSINGEN Instructie thans gesloten BRAND IN TABAKSSCHUREN Inlander gedood De handelsbesprekingen van dr. Visser Brand bij Heek te Rotterdam De lunchroom wist men vrij van vuur te houden DOODELIJKE AANRIJDING In hooger beroep beide verdachten veroodeeld SLEEPBOOTHULP VOOR GESTRAND SCHIP SLACHTOFFER HERKEND ZWEMMEN Nieuw Indisch record Donder'dag 4 Februari DE KANZEN OP VRIEZEND WEER Het afbreken van de vorst Wind en regen heerschen Passagierslijst In de muzikale wereld was het sedert lang geen geheim meer, dat de dirigentenkwestie in het Utrechtsch Stedelijk Orkest groote zor gen baarde. De minder verkwikkelijke toe standen leidden ten slotte tot een geste van het orkest, waarbij in een uitgebreid schrijven aan het bestuur de musici hun bezwaren in brachten tegen den dirigent Henri van Goud oever. De orkestleden waren reeds lang una niem van oordeel, dat het artistiek belang en het daar nauw mee samenhangend financieel belang van het orkest niet gediend waren door bestendiging van dezen toestand. Op den bewusten brief hebben de heeren nooit eenig antwoord ontvangen. Dezer dagen echter heeft het bestuur den leden medegedeeld, dat zij zich ont slagen moesten achten wegens reorgani satie van het orkest. In welke richting de bestuursleden deze reorganisatie denken door te voeren is nog niet duidelijk. Met des te meer spanning ziet muzikaal Nederland uit naar het verloop van dit hoogst onaangename conflict in het U. S. O., dat onder Wouter Hutschenruyter en Evert Cornells zulk een voortreffelijken naam had gekregen. In verband met de moeilijkheden tusschen de leden van het U.S.O. en het bestuur gerezen, welke zaak men binnenskamers wenschte op te lossen, doch die nu publiek is geworden, heeft de voorzitter van het U.S.O., dr. ir. G. W. van Heukelom, ons de juiste toedracht'van za ken medegedeeld. Er was, aldus onze zegsman, zekere ontevre denheid bij de orkestleden ten opzichte van de muzikale leiding, hetgeen het bestuur niet on bekend was. Het bestuur overwoog maatregelen, die misschien genomen moesten worden en het was er in ieder geval op bedacht, dat de werk zaamheden, die dit seizoen zoo gunstig waren begonnen, goed moesten worden voortgezet. Toen de dirigent de heer Hemri v. Goudoever ziek was, is een groep orkestleden een actie begonnen om te trachten hun wenschen ver vuld te krijgen. De betrokkenen zonden een schrijven aan het bestuur, waarin verschil lende wenschen werden kenbaar gemaakt en eenige aanmerkingen werden gemaakt over de muzikale leiding, welk schrijven door ongeveer zestig orkestleden was onderteekend. Daarna is van de zijde van het bestuur van de vereeniging van orkestleden contact gezocht met derden in en buiten de stad om voor hun actie steun te zoeken. Het bestuur van het U.S.O. heeft ge meend, dat dit ingrijpen in het bestuurs beleid van dien aard was, dat voorloopig het georganiseerd overleg werd opgeschort en ht bestuur was van oordeel dat de hou ding der orkestleden tijdens de exploi1#tie dit seizoen tot de grootste moeilijkheden kon leiden, zoowel voor het orkest als voor zijn leden. Dit jaar is evenals andere jaren tijdig het bestaande contract met de orkestleden opge zegd. Tot heden geschiedde dit collectief, doch thans kreeg ieder orkestlid persoonlijk een schrijven, waarbij nog eens uitdrukkelijk ge wezen werd op het verkeerde van wat ge schied was. Het bestuur wees voorts op een mogelijke reorganisatie, teneinde zich te behoeden voor een dergelijk optreden van orkestleden. De heer van Heukelom wees er nadrukkelijk op, dat het optreden van het bestuur geenszins voortvloeit uit het feit, dat de orkestleden hun meening omtrent de muzikale leiding hebben kenbaar gemaakt, maar wel werd de loop dei- gebeurtenissen beïnvloed omdat zij hebben in gegrepen in de leiding. Het bestuur heeft van de moeilijkheden ook geen geheim willen maken en daarom waren B. en W. van Utrecht volkomen ingelicht. Er was ook verklaard, dat de klachten van orkestleden onderzocht zouden worden. Persoonlijke verhoudingen van den heer Van Goudoever met het bestuur spelen hier geen rol. Onjuist is, hetgeen hier en daar gefluisterd wordt, dat er animositeit zou bestaan tusschen de heeren Van Goudoever en Van Otterloo. De afwezigheid van den heer van Goudoever houdt ook geen verband met deze moeilijheden, maar de dirigent is nog steeds lijdende aan griep. Het wordt wel zeer be treurd, dat juist op dit oogenblik nu de toestand voor het orkest sinds ja ren eindelijk een weinig gunstiger is, deze kwestie zich voordoet. Aan het begin van 1936, is toen korting van 5 pCt. toegepast doch in Decem ber kon deze korting ge deeltelijk terugbetaald worden. van Goudoever Gisternacht heeft in een tehuis voor ouden van dagen aan den Boschweg te Schijndel de 65-jarige H. van G. een aanslag gepleegd op P. van V. en dezen met ver schillende messteken gewond. Van G., die in het tehuis werd verpleegd, had sedert eenigen tijd een geschil, vermoedelijk over een testament, met Van V., die eveneens in genoemd tehuis was opgenomen. Sedert de komst van een bioer van Van G. werd de veete nog grooter, zoo zelfs, dat beide broers niet te gen Van V. spraken. Den laatsten tijd echter hebben noch de zusters, noch de verpleegden een verscherping van het conflict waargeno men. Gisternacht circa half twee is H. van G. uit een eigen slaapkamertje op zijn kousen naar boven gegaan en de slaapzaal, waar negen oud jes sliepen, binnengedrongen, om zich op den aldaar slapenden Van V. te wreken. Hij bracht hem met een groot zakmes verschillende snij- wonden toe aan hoofd, hals en handen. De zus ter, die zooals altijd de wacht hield in het ge sticht en eenige malen haar rondgang had .vol bracht, was op dat oogenblik juist in de ziacen- zaal, die op eenigen afstand van de slaapzaal is gelegen. Op het hulpgeroep van Van V. werden de kamergenooten wakker, maar, niets ernstigs ver moedende, namen zij het hulpgeroep aanvanke lijk niet zoo zwaar op. Van V. verzette zich krachtig en daardoor werd verder onheil voor komen, temeer, toen de anderen te hulp scho ten, waarop de dader ijlings wegvluchtte. Toen de surveilleerende zuster haastig kwam toeloo- pen, was de dader reeds op zijn kamer terug. Direct werd geneeskundige hulp ingeroepen en de politie gewaarschuwd. De toestand van den gewonde werd bij onderzoek niet levensge vaarlijk geacht. De gemeente-politle arresteerde Van G., die op het politiebureau te Schijndel werd opgeslo- ten. De broer van den verdachte werd aan een streng verhoor onderworpen. De gebroeders Van G. zijn afkomstig uit Uithoorn. De toestand van het slachtoffer is bevredi gend. Davids even op het tooneel is verschenen om zijn verontschuldiging aan te bieden, zonder dat hierbij bleek, welke ernstige reden er voor zijn niet optreden bestond. Zaterdag 6 Februari as. zal de vereeniging van erfgenamen van Neeltje Pater in gebouw De Ruyter te Amsterdam haar eerste alge meen© vergadering houden. De documenten commissie zal daarbij verslag van 'naar bevin dingen uitbrengen. Het belangrij kste punt van de a&ende is een voorstel van het bestuur om een proefproces aanhangig te maken. De erfgenamen meenen, dat van de nalatenschap van de schatrijke Waterlandsche vrouw nog ongeveer twee en een half millioen gulden onuitgekeerd is. Zij willen nu tracht enlangs gereclitelijken weg dit geld alsnog binnen te krijgen. De rechtbank te Leeuwarden heeft P. v. V., vroeger gemeenteontvanger te Hindeloopen, wegens verduistering van 6000 tot een jaar en vier maanden gevangenisstraf veroordeeld. De officier van justitie had twee jaar ge vorderd. In verband met de stagende varkensmarkten richtte de Nederlandsche Bond van Groot handelaren in varkensvleesch en groothande laren tevens producenten van spek en reuzel Neprova een telegram aan de Veehouderijcen trale, waarin gewezen wordt op het feit, dat in verband met de laatste genomen steun maatregelen, het afnemen van een groot aan tal varkens ingevolge die overeenkomst met dr. Deterding, de uitbetaling tegen f0,45 per Kg. levend gewicht en het opnieuw invriezen van varkens, de prijsstijging der varkens na genoeg uitsluitend zal moeten worden verhaald op dte hammen en ribben, indien niet tot een evenredige verhooging van de spekprijzen dooi de Centrale wordt overgegaan. De bond ver zoekt daarom tot verhooging der spekpryzen over te gaan. soorten van smaak. Ze zijn alle even verrukkelijk Eerst thans is bekend geworden in welk een groot gevaar de bekende zanger-conferencier humorist Louis Davids dezer dagen heeft ver keerd. Vrijdagavond, vertelt de N. R. C., werd te Steenwijk de revue De Groote Polonaise ver toond. Daar Davids vóór den aanvang der voor stelling erg veel last van keelpijn had, trok hij zich in zijn kamer terug om te „stoomen" en zoodoende zijn stem weer op peil te brengen. Hij bleef echter zeer lang weg en toen men ein delijk, ongerust geworden, ging kijken, vond een der leden van het gezelschap Davids bewuste loos in de kamer. Er werd direct geneeskun dige hulp gehaald, waarop dr. Brons consta teerde, dat de artist, doordat zijn longen over verzadigd waren met heete lucht, buiten kennis was geraakt. Slechts langzaam keerde het be wustzijn weder, toen de arts den patiënt behan delde. De voorstelling is gegeven, waarbij Louis Ter gelegenheid van het tot stand komen van de Nederlandsche film „Pygmalion" organiseert de N. V. Filmex een prijsvraag. Er worden n.l. een zeer groot aantal prijzen beschikbaar ge steld voor het beste opstel met als onderwerp het antwoord op de vraag: „Waarom noemde Shaw zijn bekende werk „Pygmalion" en wat bedoelde hij ermee?" De deelname aan deze prijsvraag is geheel open, terwijl de toekenning der prijzen zal ge schieden door een jury. De eenige vooi waarde tot deelname is. dat het opstel uit ten hoogste 600 woorden mag be staan. Ook het magazijn .JDc Bijenkorf" stelt een bedrag van 100 aan cadeaux beschikbaar. De opstellen moeten vóór 18 Februari a.s. worden ingeleverd bij de N. V. Filmex, Keizersgracht 794 te Amsterdam, onder motto „Pygmalion". LEIDEN. Doctoraal examen geneeskunde de heer S. van Griethuijzen. LEIDEN Candidaats examen wis- en natuur kunde letter F mej M. I. C. P. de Jong; idem letter L, de heer L. T. Liem, De Portugeesche stoomtrawler Tevo is te Lis sabon binnengeloopen. De kapitein van het schip verklaarde, bericht United Press aan de bladen) dat hij 27 Januari het Nederlandsche stoomschip De Jonge Jacobus bij de Berlengas Eilanden met man en muis heeft zien vergaan. Onafgebroken loeide de sirene van De Jonge Jacobus, maar door het hevige stormweer was het onmogelijk om de bemanning te hulp te komen. H.M. de Koningin heeft telegrafisch de reederij' van De Jonge Jacobus, de fa. Wam- bersie en Zn., te Rotterdam, verzocht, Haar deelneming te willen overbrengen aan de na gelaten betrekkingen van de slachtoffers van de scheepsramp van De Jonge Jacobus. De verdediger van den heer P. G. L. inzake de fraude bü den B.V.L. te Vlissingen, heeft 'n verzoek tot ontslag uit de voorloopige hechtenis ingediend. De instructie is thans gesloten, doch het zal nog wel eenigen tijd duren, voor met de open bare behandeling der zaak een aanvang wordt gemaakt. Zooals bekend wordt de heer L. vervolgd we gens verduistering en valschheid in geschrifte. SEMARANG, 2 Febr. (Aneta). Door blik seminslag is op de onderneming Polan Hardjo (Klaten) een tabaksschuur tot den grond toe afgebrand. Van een tweede schuur werden 18 kamers vernield. Een Javaan, die in de nabijheid stond, werd op slag gedood. BATAVIA, 2 Febr. (Aneta). Dr. Visser zette zijn handelsbesprekingen voort en hield conferenties met diverse autoriteiten, o.a. met mr. Hart. Deze laatste besprekingen werden, daar mr. Hart lichtelijk ongesteld is, bij hem thuis ge voerd. Donderdag as. zal dr. Visser door den Gou verneur-Generaal in audiëntie worden ontvan gen, waarna hij ten paleize aan een lunch zal aanzitten. Door onbekende oorzaak is in den afge- loopen nacht omstreeks twee uur brand uitge broken in het pand van Heck's Lunchroom aan den Coolsingel te Rotterdam, directeur de heer D. Reese. De gérant vart de zaak, de heer N. J. Follmer, die bóven de lunchroom woont, werd gewekt door een scheipe brandlucht. Toen hij beneden eens poolshoogte ging nemen, bleek de lunch room vol rook te staan. Hij waarschuwde on middellijk de brandweer en politie, die een on derzoek instelden. Het bleek toen, dat niet de lunchroom brandde, doch dat in den kelder onder de lunchroom brand moest zijn uitgebro ken. In dezen kelder was o.a. ondergebracht de installatie voor de centrale verwarming. Het pand, dat met den gevel aan den Cool singel ligt, wordt aan één zijde begrensd door een smalle gang, die met een bocht op de S'.uis- kade uitkomt. Dit was een geluk, aangezien de brandweer thans van twee kanten tegelijk het vuur kon insluiten. Het vuur had zich snel uit gebreid en sloeg óver naar de gelijkvloers ge legen kleedkamers van het personeel. Hier ligt ook de lunchroom, maar de brandweer, die z$pr krachtig met vijf stralen het vuur bestreed, slaagde er in, den brand in zijn voortgang te stuiten, zoodat de lunchroom geheel vrij van brand kon worden gehouden. Zij kreeg wel eenige waterschade. Personeel van de afdeeling brandbluschmid- delen heeft met rookmaskers een onderzoek in gesteld; de gemeentelijke geneeskundige dienst was met een auto ter plaatse. Er hebben zich evenwel geen persoonlijke ongelukken voorge daan. De politie heeft voor een doelmatige afzetting zorg gedragen, daar er, ondanks het late uur, nog vrij veel belangstelling was. Alles was verzekerd. Den monteur J. P. van P., uit Leiden, die Zondagochtend 3 Mei van het vorig jaar door een verkeerde manoeuvre met zijn auto het trottoir in de Breestraat te Leiden opreed, met 't gevolg, dat mevrouw Van L., die ter plaatse wandelde, werd aangereden en gedood, heeft de Haagsche rechtbank, wegens overtreding van art. 307 W. v. S., veroordeeld tot drie maanden hechtenis en intrekking van het rij bewijs voor den tijd van een jaar met toe wijzing van de civiele vordering. De advocaat-generaal had in deze zaak ge concludeerd tot verzwaring der straf tot zes maanden gevangenisstraf. Het Haagsche hof heeft nu met verbetering van gronden dezelfde straf opgelegd en de ci viele vordering van den heer Hosman, wiens winkelpui bij deze aanrijding' werd vernield, tot een bedrag van f 70 toegewezen. Den medeverdachte in deze zaak, den koop man S. v. d. H., uit Delft, had de rechtbank vrijgesproken. Het hof heeft te diens aanzien dit vonnis vernietigd, verklaarde verdachte, fruede schuldig en veroordeelde hem tot een geldboete van f 250 subs. 50 dagen. Vanmorgen is de Nederlandsche sleepboot Noordzee van Vlissingen naar het Engelsch Kanaal vertrokken om eventueel hulp te ver leenen aan een in de buurt van Dungeness gestrand schip. De man, die Dinsdagmiddag in bewusteloo- zen toestand langs den weg te Beetsterzwaag werd gevonden en die later in het ziekenhuis is overleden, blijkt te zijn de 64-jarige J. Wiersma uit Wijnjeterp. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vier kinderen. De Indische zwemmer P. Six Dijkstra verbe terde te Bandoeng zijn eigen Indisch record op de 200 meter schoolslag en bracht dit op 3 min. 0.6 sec. dus goed: Voortreffelijk .te verdragen, abso luut onschadelijk én v>ij van elke nevenwerking is still'en voorkom) pijnen! ebjïckckcbcfccbtfockctxfcckchcfccfïcfcdackckcktfectacb&cbctïclïckchcfccfcichcbckcbcfcckcfccbcfeeiïefccbefe cbcfec&cbcb&efeefecfec&cfcebcticbcfccbcj: HILVERSUM 1, 1.875 M. (AVRO-Ultzep- (ltng). 8.00 Gram.pl. 10.00 Morgenwijding. Gram.pl. 10.30 Omroeporkest en soliste. 12.30 Grttm.pl. 1.30 De Octophonikers. In de pauze: Literaire causerie. 3.00 Naai cursus. 3.45 Gram.pl. 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Gram.pl. 4.45 Voor de kinderen. 5.30 Het Omroeporkest. 6.30 Sportpraatje. 7.00 Voor de kinderen. 7.05 AVRO-Dansorkest. 7.30 Engelsche les. 8.00 Berichten ANP. Mededeehngen. 8.15 Con certgebouw-orkest en spllste. In de pauze: Orgelconcert. 10.30 Gram'.pl. 11.00 Be richten ANP. Hierna tot 12.00 AVRO- Dansorkest. HILVERSUM II, 301 M. (8.00—9.15 KRO, 10.00 NCRV, 11.00 KRO, 2.00-11.30 NCRV). 8.009.15 en 10.00 Gram.pl. 10.15 Mor gendienst. 10.45 Gram.pl. 11.3012.00 Godsd. halfuur. 12.15 KRO-orkest en gram.pl. 2.00 Handwerkcursus. 3.003.45 Orgelspel. 4.00 Bijbellezing. 5.00 Handen arbeid v. d. jeugd. 6.30 Voor de kin deren. 6.00 Cello en plano. 6.45 CNV- kwartlertje. 7.00 Berichten. 7.15 Boekbe spreking. 7.45 Reportage. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Sttchtseh Salonorkest. 9.45 Berichten ANP. 9.45 Reportage bijeen komst Bijz. Vrijw. Landstorm. 10.45 11.30 Gram.pl. Hierna: Schriftlezing. DROITWICH, 1500 M. 11.25—11.50 Gram.- pl. 12.10 BBC-Welsh orkest m. m. v. so liste. 1.05 Sopraan en bas. 1.352.20 Ka- roly Klay's orkest. 3.35 Vereen. Sted. or kesten van Bournemouth en Eastbourne, m.m.v. soliste. 5.05 Gram.pl. 5.35 Jack Harris en zijn Band. 6.20 Berichten. 7.00 Het Hlrsch strijkkwartet. 7.20 EBC-Har- monie-orkest. 8.00 Revueprogramma. 9.20 Berichten. 9.40 BBC-Thca ter-orkest. 10.40 Viool en piano. 1.35 Joe Loss en zijn Band. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 8.35 Gram.pl. 9.50 Orgelconcert. 11.20 Symphoniecon- cert en zang. 2.50 Gram.pl. 4.50 Piano recital. 5.05 Gram.pl. 8.20 Zang. 9.05 An- dolfi-kwartet en zang. 10.05 Omroep orkest en solisten. 11.2012.35 Pascal- dansorkest. KEULEN, 456 M. 8.00 Gram.pl. 9.20 Volks- Uederenconcert. 11.20 P. Hanneman's or kest. 12.35 Omroeporkest. 1.35 Omroep- kwintet en harmoniea-duo. 3.20 Omroep- Amusementsorkest. 5.20 Militair concert. 6.20 Omroepkleinorkest. 9.5011.20 West- Dultsch Kamerorkest en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Cabaret. 1.00 Omroeporkest. 1.30 Salonorkest. 1.50 Ca baret. 2.002.20 Gram.pl. 5.20 Klein- orkest en Gram'.pl. 7.20 Salonorkest. 8.20 Bonte Avond. 10.3011.20 Gram.pl. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest en zang. 1.30 Omroeporkest. 1.502.20 en 5.20 Gram.pl. 6.50 Kleinorkest. f.35 Gram.- pl. 8.20 Omroeporkest en Gram.pl. 10.30— 11.20 Plano- en cello-recital. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Gram.pl. 8.20 Omroeporkest. 9.20 Berich ten. 9.40 Sportnieuws. 9.50 Fluit en piano. 10.2011.20 Dansmuziek (gr.pl.) en Sportnieuws. .TffTTTTf TTTf TTcPTTTcPcPc):cPTcf3CPcPcPcf,c!!CPcfJ<PcPcPcP':i3CPcPct>'fJTtPcf>!P ct3CPcPcPTTcPtf> MuiiiiiimiuiHtiMiiiiiiiiitiitiiHiiiiiuiiiiimitiiiiiiittiiiiiiiiiiimiiiiiiHu Het afbreken van de vorst in den loop van Zaterdag der vorige week is een van die meteo rologische gebeurtenissen, die den één welkom, den ander een tegenvaller zijn, maar voor allen een groote verrassing, behalve voor den meteo roloog, die de ophanden zijnde veranderingen uit de weerberichten kan afleiden. Zaterdag dan begon in den voormiddag een fijne regen te vallen, die al spoedig op de we gen een spiegelglad ijsdek vormde. Bij nauw keurige waarneming bleek, dat de neerslaande regendruppeltjes onmiddellijk bevroren. Wij hadden dus te doen met üzel en deze vorm van neerslag is altijd de inleiding tot dooi. Wat was er gebeurd, dat de weerstoestand omsloeg? De verklaring is eenvoudig. De vorst was ont staan doordat een harde Oostenwind zeer' kou de lucht uit het Oost-Europeesche gebied van strenge vorst naar het Westen had gevoerd. Tijdens den ijzel woei deze wind nog en vroor het ook, maar een uit het Zuidwesten komende luchtstroom was reeds in hoogere luchtlagen doorgedrongen. Deze warme luchtstroom is gaandeweg lager gekomen en heeft ten slotte de koude lucht op den grond geheel verdron gen. Er is daarna veel regen gevallen en het weer kwam vervolgens geheel te staan onder den invloed van den warmen luchtstroom. Zondag is het weer toen voor den tijd van het jaar ongewoon mooi en zacht geweest en na dien is de temperatuur boven het vriespunt gebleven. Vanaf het oogenblik, dat de ijzel begon te vallen, was het duidelijk, dat het uit zou zijn met de vorst. Wij moesten hierbij in aanmerking nemen, dat hierdoor het geheele land niet dadelijk vorstvrij is geworden. Het Oost-Europeesche vorstgebied heeft zich eenvoudig wat terugge trokken, maar vertoonde in de kern nog steeds strenge vorst. Intusschen heeft het invallen van den dooi natuurlijk de vraag doen rijzen; wat nu, is het nu voorgoed uit met de vorst dezen winter? Deze vraag zou ik niet met stelligheid be vestigend willen beantwoorden. Er is n.l. nog een zeker gevaar, dat het vorstgebied zich weer Westwaarts uitbreidt. Toch acht ik dit gevaar niet alleen veel kleiner dan het geweest is, maar thans vrij gering geworden. Voordat de weerstoestand zich zoodanig kan wijzigen, dat de Oostenwind weer zou doorkomen, zouden ze ker eenige dagen moeten verloopen. Dan wordt het al wat laat in den tijd. Verder ziet de weerstoestand in het Westen er niet naar uit, dat de wind den Zuid-Westelijken hoek gauw zal verlaten. Voordat wij een week ver der zijn, zal beslist zijn, welk antwoord op bo venstaande vraag moet worden gegeven. (Nadruk verboden) Het hoogedrukgebied in het Noordoosten verdween vrijwel geheel. De kern van de hoogedjrukking ligt thans in het Zuidoosten over Roemenië. Een uitgebreid lagedrukgebied bedekt vrijwel den geheelen Noord-Atlanti- schen Oceaan. Als gevolg van deze luchtdruk- verdeeling dringen warme luchtmassa's steeds verder in West-Europa door. De dooi drong in g«eheel Noord-Duitschland en een gedeelte van de Randstaten door. In Danzig en Memel steeg de temperatuur sinds Dinsdagmorgen twaalf tot dei-tien graden. In Noord-Scandi- navië, Finland en Lapland bleef de vorst zeer streng. Over het .Zuidoosten van het waarne mingsgebied ligt nog een gebied van lichte vorst. De Alpenstations melden mooi helder weer met matige tot strenge vorst. Het Duit- sche Middelgebergte ligt in de wolken. Op de Briiteche Eilanden, in onze omgeving en in West-Frankrijk waaien krachtige Zuidweste lijke winden met plaatselijk regen. De tempe ratuur is hier aanzienlijk boven normaal. In onze omgeving is voorloopig weinig ver andering van dezen weerstoestand te wach ten. Passagierslijst van het m.s. „Christiaan Huy- gens", d.d. 3 Februari 1937 van Amsterdam naar Nederl. Oost-Indlë vertrekkend. Gezagvoerder: J. H. Hoogendijk. G. W. L. Aandewiel, A. H. Abbott en echtg., W. A. Alberts, mevr. B. A. Amama, fam. Ir. H. C. A. Bakhoven, A. Bakker echtg., mej. W. Barleëus, fam. C. van den Berg, fam. W. C. van den Berg, M. Berrevoets, Th. Bleger, fam. J. H. Bitters, D. T. Bliss, mevr. P. M. de Boer, mevr. W. G. Bogaardt, fam. C. Boogaard, fam. P. Booms- ma, mej. E. M. Bos, mevr. s. J. Bos en kinderen, fam. D. Bouwman, J. M. Brakke, mevr. N. Brug man, F. A. Ch. van Brummelen, fam. C. P. de Bruyn, W. H. Burt, Th. A. Busink en echtg., fam. R. Busser, mevr. F. K. Buurman van Vreeden, fam. A. Bijl, A. P. H. J. Bijl de Vroe, dr. W. A. Collier, A. Comley, mej. M. J. Comley, A. P. Co- nijn, fam. A. B. Cooke, H. A. Cramer en echtg., A. Dagelet, fam. O. Dajoh, Ch. Darnutzer, fam. R. P. Dlsse, fam. H. A. van Eek, fam. W. A. F. van Eékelen, D. B. van Egmond, fam. P. J. Eigen- huysen, fam. E. R. H. van Enk, F. J. M. Erhart Jr., mr. J. van der Esch, P. F. J. Everard. Jonge heer H. E. van Eyseren, Jongeheer O. van Eyseren, fam. P. J. Fernée, J. P. Fox en echtg., fam. F. H. Freeze, P. T. A. van Gelder. T. van Genderen, G. W. Gerritsen, mevr. C. C. C. van Geuns en kind, G. Giesberger en echtfc., fam. G. D. A. van Glans beek, mevr. H. H. Groeneyk en kind, W. Gubler. fam. J. de Haan, mevr. D. D. Harper, mej. B. H. Hartevelt, fam. F. H. Hellendoorn, w. Henss en echtg., G. P. M. Herben, H. A. Hes, N. Heyning en echtg., W. B. van den Hoff en echtg.. mevr. L. Holland, W. B. Holmes, mevr. wed. M. den Hond, fam. A. J. den Hond, S. Hosklngs, A. C. W. J. Hoyer, fam. R. Huussen, mevr. K. Hljmans, N. van Ispelen, fam. W. Th. de Jager, fam. A. II. V. Jansen, mej. M. N. Johnstone. L. de Jong en 'echtg., K. Jongsma en echtg., fam. K. Kerkhoven, mevr. A. Kippenbroek en 3 kinderen, fam. W. M. Kleevens, fam. W. F. Kraan, fam. J. Kraayeveld, fam. S. Kranendonk, A. F. Krómer en echtg., zeereerw. pater B. H. A. ter Kroode. Ir. J. D. van Kroon, mevr. R. J. Kuhlemann en kind, fam. W. van Laar, E. T. Lambert en echtg., W. Langen- donk en echtg., mevr. M. E. M. Lansen en kind, P. J. B. E. van Leeuwen Boomkamp Jr., mevr. A. J. G van Lindert en 2 kinderen, fam. Ir. H. A. D. Linn, fam. J. A. A. Lobato, J. W. van Loon, M. W. O. Loppé, mevr. Mackie, J. C. Meenhorst, H. D. von Meyenleldt, J. B. Meyer en echtg., mevr. M. E. Mills, G. J. Mooi, S. T. Moolenaar, mej. R. Morlson, G. W. Neyenhoff, mej. J. H. van Neyen- hoff, mej. S. C. C. van Nooten. fam. F. R. van der Palm, mevr. E. C. C. M. G. PalsmaBaro nesse de Heusch de la Zangrije en kind, mevr. B. van Papendreeht en kind, mevr. W. Peech, jon geheer J. Peese Binkhorst, Jongejuffrouw M. Pee- se Binkhorst, fam. G. J. Peschar, G. Petit, dr. A. L. Pichler, mevr. E. B. W. van der Ploeg, H. C. Polder, A. B. Pot, W. W. Reilley, E. V. Rlenstra, F. W. Rietmeyer, fam. dr. A. P. J. Rittener, mevr. Ch. M. Romer Keukenschrijver, G. P. Roos, J. C. H. Roozendaal, fam. C. M. Ross, mevr. E. G. Rö- vekamp en 3 kinderen, mr. E. Rijckmans en echtg., M. Sauerbier, J. H. Schelfhorst en echtg., A. H. M. van der Schoot en echtg., J. A. Schuur- kens, G. ScoviU en echtg., L. J. Selleger, J. Shis- ter en echtg.. K. Sipma en echtg., fam. C. J. Smith, E. Smith en echtg., mevr. L. M. Stegeman en 2 kinderen, P. W. Stegman en echtg., E. Steln- thal, C. A. J. Stork, mej. C. A. Stuart, mevr. M. J. Swaak en kind, O. E. L. Thiele, mevr. D. M. Thomas, H. J. Tuinder, H. C. J. Turkenburg en echtg., mej. M. Vandepitte, J. Vas, G. E. Veld- huyzen, F. Velthuizen Weill en eclitg., dr. J. Verdam, J. H. Verhoeff. mevr. C. A. Verhoeven en kind, J. Vernie, G. Viezee, H. K. van Vloten, J. Vogelesang, mej. M. I. A. E. Vos de Wael, P. G. Vroom, fam. W. C. Welters, mevr. E. C. F. West dorp, fam. ds. E. F. Wildervanck, fam. J. G. Win chester, mej. F. Winkelaar, N. W. Winter, J. Woods en echtg., H. Wouterson en echtg., mevr. C. G. Wijnberg, C. Yeckel en echtg., 'R. M. Yuie. fam. W. G. van Zeggeren, mevr. M. F- S. van Zeyl en kinderen, L. de Zwaan. Voorts nog een aantal toeristen naar Sout hampton. Gibraltar, Algiers, VillBtWfUe. Genua, Port Said. Inzake het conversie-aanbod van de Ko ninklijke Petroleum aan de houders van de Dollar-obligaties gedaan, waarbij de obligatiehouders, die dit aanbod aanvaar den, behalve een 4 pCt. obligatie van f 2500 een warrant ontvangen, waartegen zij een aandeel Koninklijke Petroleum kunnen koopen tot den koers van 450 pCt., deelt de directie mede, dat het vanzelf spreekt, dat de koers tegen welken de warrant recht geeft op den aankoop van een aandeel Ko ninklijke Petroleum evenredig zal worden verlaagd, indien tot een uitbreiding van het aandeelen-kapitaal mocht worden overge gaan. De gemeente Eindhoven is voornemens, ter converteering van een aantal 4Vz pCt. leeningen met een resteerenden looptijd van 37 jaren, een 3% pCt. leening aan te gaan van f 2.850.000 bij een bankiers-con sortium. Het aantal openbare emissies in ons land gedurende Januari bedroeg 12 tegen 18 in December j.l. Het totale reëele bedrag aan uitgiften met inbegrip van conversiën be liep f 207.2 millioen tegen f 58.0 millioen in December j.l. Hiervan komt f 145.1 mill- op rekening van de Indische leening. Bui ten de conversies is f 15.4 mill, aan nieuw kapitaal opgenomen tegen f 27.2 mill, in December j.l. De goudprijs te Londen daalde met V* d tot 142/-. 403.000 werd aan goud omgezet. Vit Parijs wolrdt gemeld, dat men ter beurze speculeert op een hausse, die eener- zijds wordt verwacht van het gestadig aan trekken van de grondstof prijzen, anderzijds van een nieuwe muntverzwakkingdie voor velen, ondanks de tegenspraak van den minister van Financiën, nog altijd in de toekomst ligt opgesloten, zij het, dat dit vooruitzicht door leeningstransacties in het buitenland verder af komt te liggen. De vlucht uit den frank richt zich te Pa rijs nog steeds naar internationale waarden en naar grondstoffenwaarden. Hierbij ko men Koninklijke olie, H.V.A. en Philips- lampen in aanmerking. Het eerste deel van het Engelsch Ponden - crediet aan Frankrijk n.l. 8 millioen is uitbetaald. De vier volgende termijnen, elk van 8 millioen, zullen worden betaald op 5, 12, 19 en 26 Februari a.s. Als garantie voor het crediet te Londen is goud gede poneerd. De invoer van België bedroeg in 1936 fr. 21.5 milliard tegen fr. 17.4 milliard in 1935; de uitvoer beliep fr. 19.9 milliard te gen fr. 16.1 milliard in 1935. Het invoer- overschot bedroeg fr. 1.5 milliard tegen fr. 1.3 milliard in 1935. De Amerikaansche senator Borah richt te zich in een radio-rede tegen de plannen van president Roosevelt, om de bevoegdhe den van het Hoogste Gerechtshof te Was- hington te verminderen. Hij zeide, dat de functie van dit lichaam in haar geheel moet worden gehandhaafd, aangezien anders een inbreuk zou worden gemaakt op de demo cratische principes. De wenschen van het Amerikaansche volk, moeten volgens hem, Wfirden geëerbiedigd. Vit New York wordt bericht, dat Roose velt binnenkort zal voorstellen, een alge-:i ■meen wettelijke regeling, inzake maximum arbeiders en minimum loonen te treffen, terwijl kinderarbeid zal worden verboden. De Union Pacific boekte in 1936 aan netto-ontvangsten 25.07 mill, tegen 19.29 mill, in 1935. De Pennsylvania Rrd zal 52.670.000 3y4 pCt. 15-jarige obligaties uitgeven, met recht van inschrijving voor aandeelhou ders. De verkoop van de General Motors in Januari j.l. wordt op 65-000 automobielen geraamd, terwijl in Januari 1936 158.572 wa gens werden verkocht. Indien de staking niet spoedig eindigt, zullen in het eerste kwartaal waarschijnlijk nog minder dan 400.000 wagens worden verkocht. De Amerikaansche Staatsschuld is in Januari j.l. met 95.178.000 gestegen. De bijzondere uitgaven bedroegen 298.947.000. Sears Roebuck keert een kwartaal-divi dend uit van 0.75 per aandeel tegen 0.50 het vorig kwartaal. De verkoopen bij National Cash Register bedroegen in Januari 3-35 millioen en wa ren 83 pCt- meer dan in Januari 1936. Socony Vacuum Oil keert op de gewone aandeelen een onveranderd kwartaal-divi dend uit van 0.25. De Standard Oil of Indiana heeft den benzineprijs met Ye dollarcent per gallon verhoogd. De gemiddelde dagelijksche petroleum- productie in de Vereen. Staten is in de af- geloopen week met 11.100 vaten gedaald iot 3.194.000 vaten. De benzinevoorraden bij de raffinaderijen bedroegen aan het einde der vorige week 43.166.000 vaten tegen 41.906.000 vaten einde de voorlaatste week. De voorraden benzine en stookolie te za- men 102.078.000 vaten tegen 104.840.000 vaten. De winsten van de Amerikaansche petro- leummijen zullen waarschijnlijk in 1936 50 tot 60 pCt. grooter zijn dan in 1935 en hier mede de hoogste winst behalen sedert 1929. Volgens „Wallstreet Journal" heeft de Continental Oil in 1936 2.25 per aandeel verdiend tegen 1.88 het vorig jaar, de Mid- Continental 2.50 tegen S 1.31, de Phillips Petroleum S4.00 tegen 3.23, de Shell Union 1.45 tegen 0.37, de Texas Corp. 4.00 te gen 1.83 en de Tidewater Assiociated Oil 1.26 tegen 0-73. ..Het Bureau of Mines raamt de productie van ruwe olie in Februari in de Vereen. Staten op 3.068.000 vaten of 70.200 vaten meer dan in Januari, maar waarschijnlijk 70.000 vaten beneden de werkelijke pro ductie. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8-94Z*8.95/4 (vorig slot 8-94%); de Dollar op 1.82% IS2% (1.82%); de Frank op 8.518.52 (8.51Yz); de Belga op 30.77'/*—30.82/2 (30.81) en de Zwitsersche Frank op 41.77'/* 41.82% (41.81). Op 9 Februari a.s. wordt de inschrijving opengesteld op f 1.550.000 3Y* pCt. obliga ties tot den koers van 99% pCtten laste der gemeente Apeldoorn. Houders van 5% pCt. obligaties welke per 1 April aflosbaar zijn gesteld, genieten recht van voorkeur. De American Waterworks keert een on veranderd kioartaal-dividend uit van 0/20 per aandeel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6