Wreedheid in den Spaanschen burgeroorlog Het nieuws van heden Gpoe-commissaris gearresteerd De staking bij de Gen. Motors De onlusten te Sianfoe JAPANS LAGERHUIS VERZET ZICH DE BAROMETER -.r VEREENIGDE KATHOLIEKE PERS DONDERDAG 4 FEBRUARI 1937 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f3.25; per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DA*G BLAD-UI TG EG EVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20394 Slechts zes veroordeelden te Moskou zouden zijn terecht gesteld Besprekingen geven hoop op overeenstemming Een voorstel van Murphy Generaals krygen genoeg van communistische eischen Door den Oostenwind is het water van de Elbe zoo sterlc gedaald, dat de hoofdverkeersbrug bij Altona „aan den grond" zit en het verkeer onmogelijk is geworden Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ Volgens de laatste berichten is het wassen der rivieren in Amerika tot stilstand gekomen. Duizenden en duizenden menschen zijn echter in de grootste ellende gedompeld en hebben in onbedreigde plaatsen zoo goed en zoo kwaad als het kon een onderdak gevonden. De straten in de groote steden gelijken op snel stroo- mende rivieren Hoe kon het Spaansche volk zoo ver komen? De katholieken zouden te weinig gedaan hebben om de verbrei ding van het anarchisme en communisme tegen te gaan De onderscheiding van de Gouden Roos Ontzettend démasqué Het program der nieuwe Japansche regeering De toestand van den H. Vader Z. H. wil reeds in Mei naar zyn zomerverblijf Koning Carnaval is te Nice ingehaald. De carnavalsstoet stond dezen keer in tiet teeken der naiionale loterij BOSCHBRAND IN CHILI Worosjilof terug naar Moskou De Keizer beveelt een verdaging van het parlement DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN De vrq williger skwes tie Een zes jarenplan van Roosevelt Volgende week de niet-inmengings- commissie bijeen? O.m. zullen waterkeeringen worden aangelegd -V' •M"'.-; „«jg NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 et., Ingez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. WARSCHAU, 3 Pebr. (D.N.B.) Volgens berichten uit Moskou is thans ook de Gpoe- commissaris, Woronkin, die dienst doet in de Loeblianka-gevangenis, gearresteerd. Hij zou Pjatakof hebben geholpen bij een poging om te ontvluchten. Het gerucht gaat, dat slechts zes der tijdens het proces te Moskou ter dood veroordeelden terecht gesteld zijn, daar de anderen niet anders dan agents-provocateurs van de Gpoe waren. In verband met het bericht, volgens hetwelk de Sowjets een protest zouden hebben inge diend bij de Mexicaansche Regeering, met het doel een uitzetting van Trotski te verkrijgen, dan wel een verbod voor deze om verklaringen af te leggen, wordt in welingelichte kringen verklaard, dat de Mexicaansche regeering geen enkel protest heeft ontvangen, direct noch in direct, in deze aangelegenheid. De vrouw van Sokolnikof is Woensdag uit de communistische partij gezet. Ofschoon de leider van de vakvereeni- gingsbeweging, Lewis, en de vice-president der General Motors, Knudsen, Woensdag gedurende zes volle uren geconfereerd heb ben, zijn zij er nog niet in geslaagd een basis voor „vredesonderhandelingen" te vin den, ter beëindiging van de staking in de automobielindustrie, die thans reeds vijf weken duurt. Gouverneur Frank Murphy heeft echter ver klaard, dat de besprekingen hedenmorgen om tien uur zouden worden hervat. Hij zeide ver der: „Beide partijen zijn bezield geweest door den oprechten wensch te helpen een overeen stemming te bereiken". Knudsen antwoordde op de vraag: „Is alles geregeld?" met de korte woorden: „Neen, geen enkel punt". Omtrent den inhoud der onderhandelingen verluidt, dat Murphy, die optreedt namens de regeering, den partijen een tweeledig voorstel heeft gedaan. Knudsen heeft hij gevraagd de United Automobile workers of America te er kennen als de eenige organisatie, die bij dit conflict betrokken is. Lewis heeft hij gevraagd alle stakers te doen terugtrekken uit de eigen dommen van de General Motors, waarbij hij, gesteund door de regeering, de verzekering gaf, dat het werk niet hervat, noch machines in werking gezet zullen worden gedurende de on derhandelingen over een permanente regeling. Intusschen hebben op verzoek van Murphy de autoriteiten te Flint nog gewacht met het nemen van maatregelen om met geweld uitvoe ring te geven aan de rechterlijke uitspraak en de stakers uit de door hen bezette werkplaatsen te verwijderen. De voormalige .radio-priester" father E. Coughlin heeft ten aanzien vande stakings beweging bij de General Motors verklaard, dat dit een „bedroevende historie" is. Hij voegde hieraan toe, dat er „meer wordt gezondigd te gen de arbeiders, dan dat de arbeiders zondi gen." NANKING, 4 Febr. tHavas). De onlusten, die Dinsdagavond te Sianfoe hebben plaats gehad, vonden hun oorsprong in de muiterij van een garderegiment van Tsjang Soe Liang, dat door de communistische propaganda was bewerkt en dat den generaals den eisch stelde alle besprekingen met de Nanking-regeering te staken, en een onmiddellijk offensief tegen de regeeringstroepen te beginnen. De generaals weigerden en slaagden er na een bloedigen strijd in, de muiterij te onderdrukken. Generaal Li Tsji Ken, de vertegenwoordiger van Liang Hoe Tsjeng, is te Toengkwan aan gekomen voor het voortzetten der onderhan delingen met generaal Koe Tsjoe Toeng, den commandant der Nankinglegers. De revolte der communistische elementen van het vroegere leger van Tsjang Soe Liang zou een toenadering tot stand hebben gebracht tusschen alle hooge officieren van dit leger en de commandanten van het Nankingleger. Het terugtrekken van de troepen van Tsjang Soe Liang en Liang Hoe Tsjeng in Westelijke richting gaat langzaam voort, het geen er op zou kunnen wijzen, dat de generaals dezer troepen niet geweken zijn voor de som matie der communisten. Tsjang Soe Liang heeft te Hangtsjoe een onderhoud gehad met Tsjang Kai Sjek, die hier gisteren uit Fenghoe is aangekomen. In welingelichte kringen verwacht men, dat Tsjang Kai Sjek voorzitter van den executieven Yoean zal blijven. Hij zou, naar verluidt, deze functie aan Wang Tsjing Wei hebben aangeboden, doch deze zou hebben geweigerd. VERWACHTING: Krachtige tot ™»ti- gen, Zuidelijke tot Zuid-Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, waarschijn- lijk eenige regen, weinig verandering in temperatuur. waarloosde Spaansche volk iets gelegen liet Elke medaille, helaas ook die van mijn vriend uit Aragón, heeft haar keerzijde. Ik had ge wild, dat niet ik, maar een geestelijke in voort durend contact ware geweest met dien toekom- stigen Meester in de rechten. Maar ook te dien opzichte heb ik in Spanje bittere ervaringen opgedaan. Ikzelf kon in Madrid drie en in Sevilla twee keer naar een andere parochie verhuizen, zonder ooit een geestelijke bij mij thuis te hebben gehad. Het werd de klacht van vele Spanjaarden, vergeten te worden. Was er dan in Spanje niet één organi satie, niet één vereeniging of een klein on derdeel daarvan, die zich wèl aan het ver- Hoogste barometerstand 766.2 te Boedapest 3 Laagste barometerstand 732.8 te Blacksod |j Zon op 7.38 - onder 16.52 - Licht op 17.22 Maan on 2.17 onder 10.29 11 Februari N. M. (Van een bijzonderen correspondent) Een der meest in het oog loopen- de, meest verwerpelijke elementen den Spaanschen oorlog, is de menschonteerende wreedheid, waar mee de eene Spanjaard den ander het leven ontneemt. Ontstellender nog wordt het, wanneer men ^denkt, dat hier broeders, leden van één en hetzelfde gezin, tegenover elkaar staan, gereed elkander te dooden of onherkenbaar te Verminken. Immers, de uitééngeslagenheid van het Spaansche gezinsleven (zooals ik dat gedu- Iende de laatste drie jaren vóór het uitbreken van den opstand van heel dichtbij heb gekend) hi Midden- en zuid-Spanje schept voor zichzelf Voldoende aanleiding, dezen burgeroorlog te 2ien als een broedermoord op groote schaal. Een nog grooter, nog dieper treffende wreed heid echter is de volgende: zeer talrijk waren '1 genoemde streken de katholieke gezinnen tot wier besloten, maar voor verderfelijke in- vloeden te zeer opengelaten kring, langzaam en zeker, het gif kon doordringen, dat, meer h°E dan cocaïne, onweerhoudbaar tot de mis- aad leidt. En tot welke misdaad! Ih het begin wist men van dit narcoticum den f'aren naam niet. Men kon er moeilijk toe ko- l"6'!. geloof te hechten aan de beweringen op msse schroeven, geuit door menschen „de ideas jivanzadas", een categorie van Spanjaarden, die "toomden van een groot Spanje op anarchisti sche leest geschoeid. Een tweede omstandig heid bracht nog meer verwarring te weeg. De "leeste dezer „geavanceerden" n.l. hadden °hdanks hun godloosheid niet den moed ^an alle herinneringen aan hun godsdienst af tand te doen. Een typisch staaltje van dit, misschien niet direct misleidend, maar toch wel edenkelijk verschijnsel moge hier volgen. Gedurende een verblijf in Madrid, in het °°rjaar van 1934, maakte ik kennis met een aantal katholieke studenten. Eén onder hen, ®eh Aragonees van zeer goeden huize die in de hoofdstad rechten studeerde, geraakte in vlam mor alles wat zich, direct of indirect, tegen het katholicisme keerde. Hij gaf, overal waar zich ~e gelegenheid voordeed, als zijn meening te kennen, dat de curas (pastoors) zoo spoedig mo- |elbk moesten worden uitgeroeid, en er in Panje geen steen mocht overblijven, die aan et bestaan van een Kerk herinnerde. Al mijn hogingen, hem aan het verstand te brengen, er in den godsdienst toch wel „iets" moest bh, aantrekkelijk genoeg om zijn belangstelling voor gaande te houden, liepen op niets uit. Hij 0 Ct'f "hombre de ideas avanzadas". Aan zijn ^ertuiging, verdedigd met een koppigheid den agonees eigen, viel niet te tornen, geb nS hoodigde hij mij uit samen de koffie te be en' het betalen vielen er voorwer- Voo Uit zbn zak °P den grond. Ik raapte ze r hem op: een sleutel en een medaille Sar Öe beeltenis der Virgen del Pilar, de in q ag°ssa vereerde H. Maagd van den Pilaar, kon i "geef hier dat ding" van mijn vriend, dat slechts antwoorden met: „dus, toch iets, 6ezi hhnitroeibaar is!" Ik heb hem nooit terug een 1' Wél kreeg ik h62061^ van zijn vader, die js kwam informeeren naar zijn zoon. Ik ver- n,e hem alles. „Hoe is het mogelijk," zei de h, „mijn zoon anarchist!" jjj e lezer vergeve mij dit wat lange relaas, dat i,ilet was noodiS niets onvermeld te laten, geijj klaarheid zou kunnen brengen in de mo- sParij! oorzaken van den bloedigen strijd in a *k heb hierboven gewezen op het gemis aan hiteit in Spaansch-katholieke kringen en q li niet geaarzeld, de uit deze futloosheid 's,ane situatie te brandmerken als wreed. °ed in nog hoogere mate dan die wreedheid, -c als masker van goedheid tot ons komt, de uitwerking is van het gif, waarvan men e juisten naam op dit oogenblik, in Spanje daarbuiten, heel goed kent: het communis- Wreed was het van de Spaansche katholie- h voet te geven aan de verbreiding van een eti door niets, niets te doen, dat paal berk had kunnen stellen aan die maskerade, Ig^ht zulk een ontzettend démasqué heeft ge- Z. H. de Paus heeft, zooals wij reeds eerder berichtten, de Koningin van Italië onderschei den met de Gouden Roos ter gelegenheid van haar veertigjarig huwelijksfeest. Betreffende deze onderscheiding door den H. Vader aan de Italiaansche vorstin verleend, geven wij hier enkele bijzonderheden. De „Gou den Roos" wordt volgens een Middeleeuwsch gebruik op den Zondag van Laetare gewijd en is een onderscheiding, welke Z. H. de Paus niet alleen schenkt aan leden van regeerende vor stenhuizen, doch ook aan beroemde kerken. De Gouden Roos zelve is een meesterwerk van goudsmeedkunst. De verleening der onderschei ding heeft steeds een bijzondere beteekenis ge had. Zoo b.v. schonk Z. H. Paus Leo X de Gouden Roos aan den vooravond der Hervor ming van 1519 aan Keurvorst Frederik van Sachsen. Z. H. Paus Pius XI heeft deze bijzondere onderscheiding reeds tweemaal eerder verleend. Voor de eerste maal werd de Gouden Roos in 1923 aan de Koningin van Spanje geschonken en in 1925 aan de Koningin van België. Het is thans de eerste maal, dat de Gouden Roos wordt geschonken aan een Koningin van het vereenigde Italië en kan als een bewijs te meer gelden voor den gelukkigen en door een verdrag verzekerden vrede tusschen Rome en het Vati- caan. TOKIO, 3 Febr. (Domei) De Yomioeri Sjim- boen vermoedt, dat het program van het nieuwe kabinet zal inhouden: 1. opheldering van de nationale politiek; 2. ontwikkeling van den constitutioneelen re- geeringsvorm met in achtneming der voor Japan geldende bijzondere omstandigheden; 3. de geleidelijke tenuitvoerlegging van be- st uursher vormingen, evenwel met vermijding van radicale maatregelen; 4. perfectionneering van de nationale verdedi ging; 5. ontwikkeling van handel en industrie; 6. stabilisatie van het nationale leven; 7. tot stand brenging van eensgezindheid ten aanzien van de buitenlandsche politiek. Behalve de reeds gemelde punten, heeft het nieuwe kabinet besloten niet over te gaan tot vervanging van de vice-ministers, wier posten vacant geworden zijn door het aftreden der vorige regeering. Voorts besloot het kabinet, dat het politieke program der regeering binnen en kele dagen zal worden vastgelegd. Het kabinet zal iederen dag in vergadering bijeenkomen, tot dat het mogelijk zal zijn naar het gebruikelijke aantal van drie kabinetsvergaderingen per week terug te keeren. liggen? Zeker, die waren er. Die waren er al, lang vóór in Spanje het woord vrijheid" van mond tot mond ging. De actie van deze organisaties echter, is van zeer recenten datum. Zjj kwam te laat. Het is niet mijn bedoeling, en in strijd met den eigenlijken opzet van dit artikel, lang stil te staan bij dezen onhoudbaren toestand in katholiek Spanje. Ik heb alleen willen consta- teeren, dat het Spaansch-katholieke volksbe wustzijn ook toen het conflict er was en hes dus de kans kreeg te reageeren en zich te ont wikkelen afwezig was, en dit practisch ook bleef. Men kan, het is waar, moeilijk een ver gelijk treffen tusschen onze, Nederlandsche ka tholieke beweging en de Spaansche. De ver schillen in karakter en mentaliteit zijn daar voor te zeer uitéénloopend. Maar waarom wor den in ons land alle kansen benut terwijl men in Spanje iedere mogelijkheid stelselmatig liet voorbijgaan? Toch niet om de communistische onruststokers, die zich kansen scheppen, wan neer en waar dit mogelijk is, aan het werk te zetten? Heusch, er is reden te over om de hou ding der Spaansche katholieken te laken ook al staat tegenover elke actie van katholieke zijde de wil van het Spaansche volk gereed ver zet te plegen, hetgeen bij voorbaat aan elke beweging de kans van slagen ontneemt. Dit verzetplegen om het verzet zelf het is iets Spaansch, 't is (en zal altijd blijven, misschien) de hinderpaal, die nooit genomen wordt, tenzij door de vijanden van Spanje's welvaart! door de communisten, die van deze zwakke zijde der Spanjaarden speciale studie schijnen te hebben gemaakt. Dit op grond van hun vorde ringen in dat land. Zij zijn het geweest en niet de Spanjaarden die van geleende din gen, van hamer en sikkel, misbruik maakten. De wreedheid-bedrijvende, Spaansche handen: zij waren bezeten door den geest van Moskou. De plicht der katholieken der geheele wereld moet dringend gericht zijn op één doel: het kwaad overwinnen. Het tegengif is er: christen zijn. VATICAANSTAD, 4 Febr. (Stefani) Naar ver luidt, wenscht E. H. de Paus dit jaar zijn ver blijf in de villa Castel Gandolfo te vervroegen en zich daarheen reeds in Mei, in plaats van in Juli, te begeven, hopende op deze wijze vol ledig herstel te vinden. Het oordeel van den behandelenden genees heer dienaangaande is nog niet bekend. MOSKOU, 4 Febr. (Tass.)De volkscommissa ris van defensie, Worosjilof, is uit Leningrad te Moskou teruggekeerd. SANTIAGO, 3 Febr. (Havas) In Magallanes is een boschbrand uitgebroken in de omgeving van een stad. Het vuur heeft zulk een grooten omvang aangenomen, dat de stad en de nabu rige boerderijen bedreigd worden. Stand op Donderdag 1 uur n.m.: 751.4 Vorige stand; 751.6 De H. Vader is voornemens, reeds in Mei naar Zijn zomerverblijf te gaan. Het Japansche Lagerhuis verzette zich tegen een verdaging van de zitting, waarop de Keizer een desbetreffend bevel uitvaardigde. TOKIO, 4 Febr. (Havas). Dinsdag heeft gene raal Hayasji allen partijen voorgesteld te be sluiten tot nog een verdaging van de parle- mentszitting, teneinde de nieuwe regeering in staat te stellen de financieele ontwerpen te her zien. Na een gemeenschappelijke conferentie hebben alle fracties van het Lagerhuis zich te gen deze verdaging verzet. Daarop heeft generaal Hayasji zich tot den keizer gewend met het verzoek in te grijpen. De keizer heeft hedenmorgen een bevelschrift onderteekend, waarin deze ver daging opgelegd wordt. De G. P. Oe-commissaris Woronkin zou zijn gearresteerd. De stakers bij de Gen. Motors overleggen thans met hun werkgevers. Gehoopt wordt op een gunstig resultaat. De Nederlandsche sectie op het Eucharistisch Congres te Manilla heeft haar eerste vergade ring gehouden. L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst, lid der Tweede Kamer en voorzitter van den A. B. T. B., is voorzien van de H. H. Sacramenten der Ster venden. Hoofdredacteur van Het Volk vrijgesproken in de bekende zaak van de publicatie van een politieke plaat betreffende Hitier. In politieke kringen is men van meening, dat de partijen uiting gegeven hebben aan hun on tevredenheid over het kabinet Hayasji, waarin zij niet vertegenwoordigd zijn, door het ver zoek om vrijwillige verdaging van het Lagerhuis te verwerpen. De besprekingen in zake den aanleg van vlieg veld Nerhoven te Gilze hebben tot resultaat ge had, dat binnenkort met de werkzaamheden kan worden begonnen. Pater M. A. van Everdingen S. J. overleden. O De Asa hi Sjimboen" meldt, dat Hayasji be sprekingen heeft gevoerd met den afgetreden minister van Buitenlandsche Zaken, Arita, over de bezetting van dezen post. Er is nog geen defi nitieve keuze gemaakt. Het blad is van meening, dat de sterkste candidaat Satoh is, de Japan sche ambassadeur te Parijs, die zich thans on derweg naar Japan bevindt. WASHINGTON, 4 Febr. (Havas) President Roosevelt heeft het Congres een door de com missie der nationale hulpbronnen opgesteld rapport voorgelegd, waarin voor de komende zes jaren een uitgebreid programma van open bare werken wordt voorgesteld. Dit programma, waarvan de uitvoering vijf milliard dollar zal kosten, omvat o.a. den aan leg van dijken en stuwdammen, met het doel overstroomingen tegen te gaan. LONDEN, 4 Febr. (D.N.B.) Waarschijnlijk komt de niet-inmengingscommissie de volgende week in plenaire vergadering bijeen. Volgens de „Daily Telegraph" zou het controleplan zich zoowei over vrijwilligers als ever oorlogsmate riaal uitstrekken, en zouden internationale waarnemers op alle voor Spaansche havens be stemde schepen medereizen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1