9tdwb&aal den dag Het Zeemonster van Na Begrooting van 1937 goedgekeurd De zorgen van Jimmy MET ALGEMEENE STEMMEN De muziekcorpsen SSS- TJ "li! Het proefwerk DONDERDAG 4 FEBRUARI 1937 GEMEENTERAAD VAN HEEMSTEDE Alle belastingvoorstellen van B. en W. aangenomen Muziekcorpsen Steun aan werkloozen Ontspanning werkloozen Straatbelasting Begrooting goedgekeurd BENNEBROEK BLOÈMENDAAL DRIEHUIS OVERVEEN SPAARNWOUDE ZAANDAM HALFWEG ATHLETIEK DOOR P. C. WODEHOUSE SCHAKEN H. S. G. 4Hoogovens Zandvoort IIIHaarlemsche Schaakclub III RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN zelfvertrouwen vatten zy steeds hun taak aan, Woensdagavond werd de begrootingszitting van den Heemsteedschen gemeenteraad ten Raadhuize onder voorzitterschap van burge meester jhr. J. P. W. v. Doorn voortgezet. De heer DISSELKOEN (S.DÜ.P.) stelde voor den post voor het openbaar voorbereidend lager onderwijs pro memorie te ramen als 'n uitnoo- diging aan B. en W. om iets voor dit onderwijs te doen. Dit voorstel werd met 4 stemmen tegen aangenomen. De heer DISSELKOEN (S.D.A.P.) verzocht E. en W. een onderzoek in te stellen aangaande het middelbaar onderwijs in Heemstede. De VOORZITTER achtte dit een moeilijke kwestie en zegde grondige overweging van het verzoek toe. De heer DE TBLLO (S.D.AP.) wenschte door vermindering van de subsidies aan de in Heem stede bestaande muziekcorpsen tot fusie van hen te komen. Drie corpsen zijn z. i. voor Heem stede te veel. De heer MEEUWENOORD (R. K.) betwijfelde de mogelijkheid van zooiets en wees erop dat drie muziekcorpsen bij volksfeesten al te weinig zijn. Een gedeelte van de subsidies komt in den vorm van belasting weer bij de gemeente terug. Ook de VOORZITTER vond Heemstede groot genoeg voor drie muziekcorpsen, die een bij zondere plaats op muzikaal gebied innemen. Spr. dankte de corpsen voor de medewerking, die ze altijd spontaan desgevraagd toonen. (Applaus). Bij den post steun aan werkloozen zette de heer RIJKES (V.B.) uiteen, dat de gemeente per werklooze gemiddeld heeft uitgegeven in 1934 465, in 1935 490 en in 1936 ƒ593 per jaar. Ondanks de goede economische vooruitzich ten begrootten B. en W. nog een stijging van bet werkloozenaantal en voor 1937 een uitgave voor de gemeente voor iederen werklooze (ge middeld) van ƒ590 per jaar. Spr. stelde voor den post steun aan werkloozen van 176.000 te verminderen met 15000, dus tot een gemiddeld bedrag van 540 per werk looze per jaar. De heer DISSELKOEN (S.D.A.P.) gaf aan dat B. en W. integendeel volgens hun cijfers géén stijging van het werkloozenaantal voor 1937 verwachten. Het voorstel-Rijkes wees spr. af. De heer JONCKBLOEDT (R. K.) achtte het bedrag van 15000 te hoog en wilde den post slechts met 5000 verlagen. Om dan toch aan de. .straatbelasting te ont komen, wilde spr. voorts de oorspronkelijk door B. en W. voorgestelde doch later ingetrokken verhooging van 20 op 30 opcenten op de Ver mogensbelasting handhaven. De heer v. d. ERF (R. K.) vond den heer Rijkes te optimistisch en kon dus diens voorstel niet goedkeuren. De heer VOORS (C.-H.) merkte op, dat in het blaembollenbednjf, dat in Heemstede over- heerscht, de economische vooruitgang slechts langzaam zal zijn, zoodat nu reeds geen wissel op de toekomst mag getrokken worden. De VOORZITTER zeide, dat B. en W. ook niet zoo optimistisch zijn en dat zij dus 't risico van het voorstel-Rijkes niet op zich kunnen nemen. Uit de statistische gegevens omtrent Heemstede in 1936 blijkt geen economische op leving. De heer JONCKBLOEDT (R. K.) meende dat de aanleg van het stamriool veel werk zal bren gen en daarom mag men z. i. den toaelen steun minder ramen. Wethouder dr. DROOK (R. K.) deelde mede, dat het werk aan het stamriool waarschijnlijk 38000 aan steun zal besparen. Dit bedrag is in den genoemden post voor werkloozensteun reeds verwerkt. Wethouder jhr. v. d. POLL (C.-H.) wees er op, dat er thans al meer dan 300 werkloozen zijn. Januari heeft geen vermindering gebracht. B. en W. hebben totaal den post al met 21000 verminderd. Sterkere vermindering is onmo gelijk. Het voorstel-Rijkes werd met slechts de stemmen van de heeren Rijkes (V.B.) en Andretsch (Vrijz.) vóór, verworpen. Het voorstel-Jonckbloedt werd met 104 stemmen (voor die van de heeren v. d. Lent, Jonckbloedt, Rijkes en Andretsch) verwor pen. De heer RIJKES (V. B.) wees erop dat in voering van de Rijkssteunregeling voor werk loozen een belangrijke besparing zou geven. De heer v. d. LINDEN (R. K.): „Inderdaad, maar het zou tevens de reeds groote armoede in de gemeente vergrooten!" De heer JONCKBLOEDT (R. K.) dankte voor het subsidie voor ontwikkeling en ontspanning aan werkloozen, doch zette uiteen dat het sub sidie niet voldoende zal zijn. Spr. verzocht in dit opzicht den steun van den Raad indien verhooging van het subsidie noodig is. De VOORZITTER dankte de betrokken com missie voor haar moeite en zegde den gevraagden steun toe. De heer VOORS (C.-H.) wees op hèt gebrek aan rustige wandelwegen in Heemstede Wethouder DROOG (R. K.) zegde overweging van dit vraagstuk toe. In behandeling kwam dan het voorstel van B. en W. tot invoering van een straatbelasting. De heer JONCKBLOEDT (R. K.) vreesde dat een eventueele straatbelasting wel op de huren van de lage huurwoningen doch niet op die van de groote panden zal verhaald worden, zoodat de minstkrachtigen de dupe zullen worden. De huiseigenaren hebben reeds vele lasten te dra gen en een straatbelasting kan er niet bij. Het is niet billijk, dat zij nog eens extra belast worden. De belasting is niet in het belang van de gemeente, omdat Heemstede vooral aantrek kelijk is, doordat de bewoners niet met allerlei belastingen worden geplaagd. De belasting zal de vestiging van nieuwe bewoners tegenhouden. Eenmaal de belasting ingevoerd, is het hek van den dam. Spr. was dus tegen het voorstel. De heer v. d. ERF (R. K.) gaf de noodzaak van deze belasting vanwege den financieelen toestand van de gemeente aan. Wil men de ge meentefondsbelasting laag houden, dan moet een straatbelasting wel ingevoerd worden. Een tekort van ƒ21000 moet immers gedekt worden. De heer ANDRETSCH (Vrijz.) stelde voor de rioolbelasting te verhoogen en uit te breiden inplaats van een straatbelasting in te voeren. De heer RIJKES (V. B.) sloot zich geheel bij den heer Jonckbloedt aan. Spr. wilde echter al leen door bezuiniging, niet door verhooging van andere belastingen de straatbelasting vermijden Hoewel dus een vijand van de belasting zal spr. er toch voor moeten stemmen. De heer DISSELKOEN (S.D.A.P.) wees er op dat niet-ingezetenen van Heemstede voor ƒ7000 in de straatbelasting zullen moeten bijdragen en de ingezetenen slechts voor 14000, daarom is spr. er voor. Ook al omdat het technisch on mogelijk is de vermogensbelasting zoo hoog op te voeren, dat het tekort wordt gedekt. De heer MEEUWENOORD (R. K.) merkte op, dat, als men geen straatbelasting wenscht, men andere belastingen moet verhoogen. Dit zal eveneens de aantrekkelijkheid van Heemstede niet vergrooten! Spr. was dus voor straatbe lasting. Ook de heeren v. MEIJENFELDT (A.-R.) en VOORS (C.-H.) verklaarden zich voor de straat belasting. Wethouder v. d. POLL (C.-H.) merkte op, dat deze straatbelasting eigenlijk een rioolbelas ting is. B. en W. willen geen hooge straatbe lasting. Het is niet juist dat de eigenaren van goed- koope woningen de straatbelasting op de huren zullen leggen. Daar is ze veel te laag voor. Een rioolbelasting treft juist de huurders, terwijl een straatbelasting de eigenaren aan spreekt. De heer JONCKBLOEDT (R. K.) wilde 10 opcenten op de vermogensbelasting méér hef fen, den post onvoorzien verlagen en de rest van het tekort uit de reserves putten. Een rioolbe lasting wees spr. af. Straatbelasting is eenzijdig en dus onrecht vaardig. Het voorstel van B. en W. tot invoering van een Straatbelasting werd tenslotte aan genomen met 113 oiemmen. Tegen de heeren v. Lent (R. K.), Jonckbloedt (R. K.) en Andretsch (Vrijz.). De heer KROMHOUT (C. D. V.) was tegen het voorstel van B. en W. om het aantal op centen op de Vermogensbelasting niet te ver hoogen. Spr. wilde deze opcenten van 20 op 25 verhoogen en het aantal opcenten op de ge meentefondsbelasting slechts van 25 op 30 op centen (inplaats van 35 zooals B. en W. voor stelden). De rest, noodig om het begrootings- tekort te dekken, wenschte spr. uit den post on voorzien en het Reservefonds te halen. Wethouder jhr. v. d. POLL (C.-H.) somde de bedragen op, die Heemstede in 1937 moet missen. Totaal van 241.000. Het is dus veel te gevaar lijk om uit het Reservefonds te putten. Het voorstel wees spr. daarom af. De heeren DISSELKOEN (S.D.A.P.) en v. d. ERF (R. K.) waren tegen het voorstel-Krom- hout, dat z. h. s. werd verworpen met alleen den heer Kromhout voor. De voorstellen van B. en W. tot verhoo ging van het aantal opcenten op de Ge meentefondsbelasting van 25 op 35 en op de personeele belasting van 110 op 120 wer den z. h. st. goedgekeurd. De heer Kromhout (C.D.V.) was tegen. De begrooting 1937 werd tenslotte z. h. st. goedgekeurd. De heer RIJKES (V. B.) sprak de gebruike lijke dankwoorden jegens B. en W. en de amb tenaren, waarvoor de VOORZITTER op zijn beurt dank gebracht. De vergadering werd daarna gesloten. IJsvereeniging „De Volharding". Achterge laten en gevonden voorwerpen tijdens de open stelling der ijsbaan (terug te krijgen Jacob van Campenstraat 33)een paai chaatsen, een paar schaatsbeschermers, twee Hockey-sticks, een rijwielbelastingmerk, een damesbroche en een paar handschoenen. Burgerlijke Stand G<eboren: d. van M. A. van NoppenTensen; d. van C. DriessenHoog- stra; d. van J. W. Schutter—Kerkvliet; d. van P. H'. SpannPeters; z. van A. F. I. Steger Quadekker. Ondertrouwd: J. W. Jans en E. v. d. Bor. Getrouwd: A. L. W. Hoogeveen en H. Ver- meeren. Overleden: J. B. de Blank, 63 jaar, geh.; I. Thies, 73 jaar, wed Mouritz; A. C. de Zwart, 81 jaar, wed, Ripken; A. de Hoop Scheffer, 83 jaar, wed. Boerlage; A. Balkenende, 73 jaar, weduwnaar. Huis- en Schoolbroeitentoonstelling. De jaarlijksche tentoonstelling van Huis- en Schoolbroei van bloembollen zal dit jaar wor den gehouden Vrijdag 12, Zaterdag 13 en Zon dag 14 Februari in het R. K. Vereenigingsge- bouw. De officieele opening zal geschieden Vrij dag 12 Februari, des namiddags twee uur. Distributie van gehakt 'n blik. Bij vol doende aanvrage zal binnenkort van Gemeente wege gehakt in blik worden verstrekt. Hiervoor komen in aanmerking werkloozen, die langer dan dertien weken werkloos zijn en steun krij gen en zij, die van Gemeente, Diaconie of Ar menraad onderstand krijgen, waarvan zij ge heel of voor het grootste gedeelte moeten leven. Aan gezinnen van vier personen wordt één, aan grootere gezinnen worden twee bussen ver strekt. De prijs bedraagt 32'/ cent per bus. Aan vrage kan geschieden Vrijdag 5 Febr. op het Raadhuis. Redden van drenkelingen uit auto's. 5 Febr. zal de heer Meyerink voor de leden der Bloe- mendaalsche Reddingsbrigade des avonds om 8 uur in het natuurkundelokaal van de Harten- lustschooi aan den Vijverweg een lezing met lichtbeelden houden over het redden van dren kelingen uit auto's. Stille Omgang Dit genootschap hield Woensdag zijn jaarvergadering in de gym nastiekzaal der Zusterschool. In zijn openings woord herdacht de voorzitter, de heer Heere mans, het overleden lid H. Zwanenburg, voor wien een gebed werd gestort. Het keurig ver zorgd jaarverslag gaf o.a. te zien, dat het leden tal vooruit gaat. Staande de vergadering trad een tiental nieuwe leden toe. Het saldo van den penningmeester was gestegen tot honderd gul den. De aftredende bestuursleden Komen en v. Dorp werden herkozen. Eveneens werden v. Dorp en Dijkman herkozen als afgevaardigden naar de algemeene vergadering te Amsterdam. De omgang wordt gehouden op Zondag 14 Maart. Hierna werden lichtbeelden vertoond van het internationaal eucharistisch congres, dat in 1924 te Amsterdam werd gehouden en waarbij pas toor de Jong een toelichting gaf. Het was een mooie en leerzame vergadering. R.K. Volksbond. Dinsdag hield de R.K. Volksbond afd. Overveen zijn jaarvergadering in gebouw „Domi". De voorzitter sprak zijn vol doening uit over de goede opkomst. Het afgeloopen jaar besprekend wees hy op de sombere omstandigheden, waaronder dit verloopen was. Met de beste wenschen voor het aangebroken jaar besloot hij zijn korte rede. Na de ingekomen stukken volgde het jaar verslag van den secretaris, dat op uitvoerige en vlotte wijze het wel en wee van de afdeeling en onderafdeelingen weergaf. Aan het slot van het overzicht volgde een welverdiend applaus. Vervolgens bracht de penningmeester zijn jaar verslag uit, waaruit bleek, dat de financieele toestand gezond is. Ook van dit verslag werd met veel belangstelling kennis genomen. Bi) het punt bestuursbeleid werden eenige opmerkingen gemaakt en werd hulde gebracht aan het be stuur voor de ontwikkelde activiteit. Bij de be stuursverkiezing werd door den voorzitter aan de aftredende bestuursleden, speciaal den se cretaris, dank gebracht voor het verrichte werk. Er moesten 4 vacatures aangevuld worden, waarvoor alleen van bestuurszijde 2 canditaten waren gesteld. In verband hiermede werd het bestuur voorloopig vastgesteld op 7 leden. De canditaten A. Kruup en C. P. van Galen werden gekozen verklaard. Nadat het verslag van de St. Barbaravereeni- ging was uitgebracht, dat tot een geanimeerde gedachtenwisseling aanleiding gaf en meerdere sprekers bij de rondvraag het woord hadden gevoerd, sloot de voorzitter deze goedgeslaagde vergadering. Uitvoering „St. Jacobus" Dezer dagen gaf de R.K. Gemengde Tooneel- en Mondaccordeon- vereeniging „St. Jacobus", alhier, een schitte rend geslaagde uitvoering. Eerst gaf de Mond- accordeonafdeeling, onder leiding van den di recteur, den heer Kraijenheide, vier nummers, welke zeer in den smaak vielen bij het. publiek. Daarna kwam de Tooneelafdeeling voor het voetlicht met de klucht in één bedrijf „Op ge makkelijke condities of men spreekt met Jansen enhet kómt in orde". Alle spelers gaven zich ten volle aan hun spel en er werd on bedaarlijk gelachen. Na de pauze kreeg men te zien „De mode regeert", ook een klucht in één bedrijf. Ook hierin toonde de optredenden keurig spel en was het gelach niet van de lucht. Dan deed de Monaaccordeonafdeeiing zich weer hooren met eenige stukjes, welke met een dankbaar applaus van het publiek werden be loond. Hierna kwam de voorzitter, de heer A. J. Buys, ten tooneele met een bijzondere aan beveling voor de Mondaccordeonafdeeling nieu we leden te werven, daar anders het voort bestaan van deze afdeeling zeer bezwaarlijk zal worden. Spr. deelde mede, dat nieuwe leden voor deze afdeeling zich Woensdagavond 10 Februari tijdens de repetitie in het Vereeni- gingsgebouw kunnen opgeven. Daarna volgde gezellig samenzijn. Alles bij elkaar is deze avond weer uitstekend geslaagd. Uit het Katholieke Voetbalkamp. Daar het tegenwoordige V. V. Z.-terrein in het uitbrei dingsplan der gemeente is komen te liggen, is men genoodzaakt geworden naar een nieuwe speelgelegenheid om te zien. Dank zij een par ticuliere actie en groote medewerking van den zeereerw. heer pastoor van der Marck en ka pelaan Mulder als geestelijk adviseur is het ijverige V. V. Z.-bestuur er in geslaagd beslag te leggen op een terreinencomplex in de Oost zijde nabij de coupure. Dit complex bevat de ruimte voor een drietal speelvelden. Met een tribune zal het R. K. Zaandamsche Sportpark dan volledig up-to-date zijn. Het programma voor a.s. Zondag. Voor de V. V. Z.-elftallen geldt Zondag ai>. het vol gende programma: S. D. O. IV. V. Z. I 2 uur (vertrek 12 uur per auto vanaf de kerk) Zwaluwen II—V.V.Z. in 2.30 uur (vertrek per boot te 1 uur. V.V.Z. IVVolendam IV 2.30 uur. V.V.Z. VI—V.V.A. V 12.30 uur. V.V.Z. Jun. B—S. V.A. Jun. B 2 uur. V.V.Z. Jun. C—W.S.V. Jun. B 12.30 uur. S.D.E. Jun. B—V.V.Z. Jun. D 12.30 uur (ver trek 11.30 per fiets vanaf de kerk). Ik geloof, dat het beste zal zijn," begon ik tegen m'n vrouw, „als ik een secretaresse neem. Tegenwoordig heb ik het zóó gewel dig druk." „Uitstekend," beaamde Virginia, „in den stil len tijd kan ze mij dan in de huishouding helpen." Op dit eenigszins zonderling standpunt, waarop m'n wederhelft zich plaatste, was ik niet voorbereid. „Nu," antwoordde ik, „ze zal t werkelijk..." „Hoe wil je aan een secretaresse komen?" informeerde Virginia. „Nog al eenvoudig. Ik plaats een adverten tie en neem den sollicitanten een klein examen af. Ik zie alleen op bekwaamheid, zooals de gemeente bij 't benoemen van d'r ambtenaren. Geen kruiwagens, geen protectie." „Heel mooi," stemde m'n vrouw toe, „maar jij kent de gemeente niet, Alex." „Inderdaad, maar ik kan haar goede voor beeld volgen." De advertentie werd geplaatst. Uit talrijke sollicitaties schiftten Virginia en ik de sollici tanten, totdat we er twee overhielden. „Die twee zijn de besten," besliste m'n vrouw. „Kies nu maar een van beiden." „Niet zonder ze een examen afgenomen te hebben," wierp ik tegen en daarbij bleef het. De dames Josine Bachman en Cisca Rieser werden ontboden. Virginia ontving ze en zond Josine boven naar m'n kantoor, met een kaartje. „Josine Bachman," las ik. „Mooi zoo." Zij trad binnen. Ze zag er forsoh en vier kant uit, was in 't grijs gekleed met een sta len, ouderwetschen bril op. „Goeden morgen, juffrouw," zei ik; „neemt u maar plaats, dan zal ik u iets dicteeren." De sollicitante haalde een schrift en een potlood te voorschijn. „Ja, mijnheer?" en ze zat met haar potlood in de houding om te beginnen. „Ook op het gebied van andere publieke werken," zei ik snel, „met name wat betreft havenbouw, rivierverbetering, baggerwerk, wordt in Patagonië flink aangepakt. Nederlandsetn aannemers „U zegt?" „Aannemers hebben er reeds heel wat werk zaamheden uitgevoerd en, gezien de goeds re putatie, die we in dat opzicht hebben, schijnt er alle aanleiding te bestaan om voet bij stuk te houden en ons niet door anderen te laten verdringen. Het stemt hoopvol, dat thans ook in Nederlandsche financieele kringen het besef rijpt, dat voor het veroveren of behouden van een krachtige positie in dergelijke kapitaal arme landen ,,'t Laatste verstond ik niet goed." „Grooter samenwerking ten opzichte der fi nanciering noodig zal zijn," eindigöe ik. „Zoo is 't genoeg, juffrouw." „Ik heb den zin nog niet af, mijnheer." „Niet noodig. Daar staat de schrijfmachine. Als u nu zoo goed wilt zijn het stukje zoo gauw mogelijk over te tikken Eén paar minuten later overhandigde ze mij het blaadje. „U sprak buitengewoon snel, daar om heb ik een of twee woorden gemist." Even keek ik het blaadje in. „Zoo is 't vol doende. Dank u. Den uitslag zal ik u laten weten. Tot genoegen." Een minuut later bracht ons dienstmeisje het kaartje van juffrouw Cisca Rieser. Ze was een aardige slanke verschijning, met blonde krullen, die onder haar hoedje uitkwamen. Ze glimlachte lief. „Ik las in uw brief," begon ik, „dat u als secretaresse rijke ervaring hadt." „Ja, dat is te zeggen, ik heb al veel betrekkingen I eigenlijk nog niet." „Enfin, we zul len zien. Ik zal u nu iets dicteeren." Weer glimlachte juffrouw Rieser. „Maar ik heb geen papier en geen potlood." Ik gaf haar de beide dingen en Degon, niet te gauw: „Er was eens een graaf, die een hond had." „Niet te snel, mijnheer," verzocht de solli citante. Ik sprak langzamer: „Die graaf hield heel veel van zijn hond, want het was een mooi dier. Maar de gravin vond den hond niet moei en daarom moest hij weg." „Hier zullen we 't bij laten," besloot ik. Daarna zette ik haar aan de schrijfmachine. Zes minuten later overhandigde ze my het blaadje. Er stonden vyf of zes fouten in. Ik liet haar Uit. Dien middag zei ik tegen Virginia: „Ik heb het proefwerk nagezien. Veel scheelt het niet. Juffrouw Rieser heeft het met 29 tegen 27 punten gewonnen. Ik zal haar schrijven dat ze morgenochtend komen kan." Den volgenden morgen kwam Virginia m'n kantoor binnen. Ze is er al, Alex. Ik vind dat ze er heel eschikt uitziet." Ik ging naar de deur en daar ,ond ze, m'n nieuwe secretaresse, forsch,. vier kant, in 't grijs gekleed, met een stalen, ouder wetschen bril op haar spitsen neus. zy glim lachte, terwijl ze een paar morsmouwen aan deed. „Een oogenblikje," verzocht ik, en verliet het verbek. „Virginia," zei ik tot m'n vrouw, die in de gangkast met iets bezig was, ,,'t is de ver keerde." „Dat zal dan mijn schuld zijn," bekende m'n vrouwtje gulweg. „Ik geloof, dat ik de kaartjes verwisseld heb, toen ik Leentje met ze naar boven stuurde. Dat is dus wel juffrouw Rie ser, maar jij dacht dat het de andere was. Ik heb 't ook zoo even gemerkt. Enfn, 't valt nu niet meer te veranderen. En zoo heel erg is het ook niet. Ze wogen vrijwel tegen elkaar op: 29 tegen 27, 't scheelt maar een paar punten." „Je hebt groot gelijk," zei ik, en ging naar m'n kantoor. Muzlekvereeniging „Eensgezindheid". In de groote zaal van Café „Modern" alhier gaf de Muzlekvereeniging „Eensgezindheid" onder leiding ,van haar directeur den heer B. D. Pe ters, haar jaarlijksche uitvoering voor dona teurs en genoodigden. Tusschen de verschillende muzieknummers door werd door een tooneelclub, bestaande uit leden van „Eensgezindheid", 'n tweetal blijspelen in een bedrijf opgevoerd, respectievelijk getiteld „De verstrooide militairen" en „De verrassing". Zondag 21 Februari zullen op de terreinen van de Zandvoortsche Terreinmaatschappy te Zandvoort nationale duinloopen worden geor ganiseerd door het district Noord-Holland van de K. N.A.U. Kort daarop ontmoeten zy den groot-vizier, den raadsman De Sjah van Perzië keek eerst een beetje gek op, toen Piet 't is eigeniyk onzin, maar ik wil den groot-vizier met alle en vriend van den sultan. Piet Prikkel keek door het vergroot- Prikkel by hem binnenstapte. „Ben je gek", zei hij tegen Piet, plezier even roepen." De groot-vizier kwam binnen Alsje- glaasje en zag nu terstond, dat de ^vizier een zwarte ziel „op m<|n groot-vizier valt niets aan te merken. Dat is een blieft'.', zei Piet tegen den Sjah, „kyk nou zelf maar." De Sjah us een groote schurk. „Weet je wat", ze! Piet rechtvaardig man." „Zeg dat maar zachtjes", antwoordde Piet, keek door het glaasje en zag nu ook, dat de groot-vizier een „laat 'm maar eens roepen." doortrapte boef was. tegen Drein, „ik ga den sjah van Perzië waarschuwen." iiiiiUiiiitimitiiuuiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitmiiiiiiiii EERSTE HOOFDSTUK Het huis van meneer Peter Pett, den wel bekenden financier aan de Riverside Drive in New-York, is een van de grootste kwellingen voor het oog op heel dien winderigen en kost baar uitgedosten boulevard. Als men er in zijn limousine voorbij komt, of voor een dubbeltje versche lucht hapt boven op een van de groene omnibussen, die daar langs ryden, dan springt dat huis als het ware naar voren en men schrikt. Architecten, die men er plotseling voor zette, wankelden en strekten hun handen afwe rend voor zich uit; maar ook de gewone leek kan het huis niet aankijken zonder een gevoel van weerzin. Het gebouw lijkt voor een even groot deel op een kathedraal, een buitenhuis of een hotel, als op een Chineesche pagode. Vele ramen er van zijn van beschilderd glas en vlak boven de hoofddeur staan twee steenen leeuwen. Het is een huis, waar men beslist naar kijken moet, en het is heel waarschijnlijk om die reden, dat mevrouw Pett er by haar man op aandrong, het te koopen, want zy was een vrouw, die wenschte op te vallen. De bezitter van dit bouwwerk dwaalde door het kostbaar uitgedoste interieur, als een geest, die den weg kwyt is. Het was zoowat tien uur, op een heeriyken Zondagochtend, maar de rust van den Sabbath, die over het huis hing, deelde zich niet mee aan mynheer Pett. Er lag een trek van ergernis over zyn anders zoo geduldig gelaat en een uitdrukking, die hy ongetwyfeld op de beurs had opge vangen, ontsnapte hem. Het overdrevene van zyn omgeving was hem een kwelling, want hij stelde geen hooge eischen aan het leven. Op dit bepaalde oogen- blik was alles wat hy wenschte, een rustig plekje, waar hij in eenzaamheid en vrede zijn Zondagochtendblad zou kunnen lezen. Maar hy vond zyn plaatsje nergens. Achter iedere deur lagen indringers op de loer. Dat was hoe langer hoe erger geworden, sinds hy twee jaren tevoren getrouwd was. En het was allemaal de schuld van mevrouw Pett, van wie een litteraire koorts scheen uit te gaan, die iedereen aantastte. Ze schreef niet alleen zelf heel dikke boeken de naam Nesta Ford Pett zal iederen liefhebber van sensatie-romans wel bekend zijn, maar zy wenschte er ook nog een „salon" op na te houden. Begonnen met één exemplaar haar neef, Willy Patridge, die bezig was met de uitvinding van een nieuwe springstof, die een geheelen ommekeer in de wyze van oorlog voeren zou brengen had zy er in den loop Dinsdagavond is .bovengenoemde.competitie- wedstryd gespeeld. Hoogovens won mefr 54. tag In Lunchroom Carels aan de Groote Krocht te Zandvoort ontving het derde tiental van de Zandvoortsche Schaakclub het derde tiental van de Haarlemsche Schaakclub voor een compe titie-wedstrijd. De uitslag was TA—IA voor Z. S. C. Eén partij werd afgebroken. IJMUIDEN, 4 Februari Rijksvischafslag. Tarbot per kg. 1.80 tot 1.40, griet per 50 kg. 40.tot 28.tong per kg. 2.tot 1.40, groote schol per 50 kg. 20.50 tot 16.middel schol per 50 kg. 24.tot 19.zetschol per 50 kg. 31.50 tot 28.kleine schol per 50 kg. 27.tot 11. bot per 50 kg. 17.50 tot 15.—, schar per 50 kg. 13.50 tot 9.—, tongschar per 50 kg. 45.— tot 35.—, rog per 20 stuks 40.— tot 20.50, vleet per stuk 4.35, pieterman en poon per 50 kg. 12. tot 11.groote schelvisch per 50 kg. 35.tot 31.middel schelvisch per 50 kg. 32.tot 30.kleine middel schelvisch per 50 kg. 28. tot 26.kleine schelvisch per 50 kg. 23.50 tot 18.50, kabeljauw per 125 kg. 78.tot 37.gul len per 50 kg. 24.50 tot 12.50, leng per stuk 5.20 tot 2.—, heilbot per kg. 0.96 tot 0.66, wyting per 50 kg. 14.50 tot 6.50, koolvisch per stuk 1.65 tot 0.30, versche haring per mand 5.15 tot 4.80. van de Donderdag aan den Ryksvischafslag aangekomen stoomtrawlers: R.O. 46 Claesje 290 manden f 4130; Catharina Duyvis 20 manden f 69.Derica VII 110 manden f 3090.Ge- ziena Catharina 50 manden f 2120.Amstel- stroom 50 manden f 2180.—, Neptunus 100 manden f 2020.—, Penelope 40 manden f 1490.— Asimuth 95 manden f 1790.—. Loggers: KW 19 f 970.—, KW 110 f 1040.—, KW 56 f 1120.—. WATERSTANDEN IJMUIDEN, Vrydag 5 Februari 1937. Vloed: 9.55 v.m., 11.34 n.m. van den tyd nog verscheidene in haar col lectie verzameld, totdat er thans niet minder dan zes Jonge en miskende genieën bescher ming vonden onder haar dak. Zes juweelen van jongelui, meest schryvers die nog niet van wal waren gestoken en dichters, die op het punt stonden te beginnen, stoorden de rust van meneer Pett's kamers op dien mooien Juni-morgen, terwyl hijzelf, de krant boos tusschen zün vingers geklemd, rondliep en, evenals de duif uit Genesis, geen rust vond. Op zulke oogenblikken benydde hy wel eens den eersten man van zyn vrouw, een zakenvriend: Elmer Ford, die plotseling aan een beroerte gestorven was, en het medelijden, dat Pett met den overledene had, bracht hem vanzelf op andere gedachten, Het huweiyk had het leven voor meneer Pett ongetwyfeld meer ingewikkeld gemaakt dan vroeger: wat trouwens de meesten wel zullen ondervinden, die tot 50 wachten, alvorens het te probeeren. Behalve haar genieën had mevrouw Pett ook nog haar eenig zoontje medegebracht in haar nieuw huis. Die knaap heette Ogden, was veertien jaar oud en met den besten wil van de wereld kon niemand hem een erg sympathieken jongen vinden. Een jarenlang verbiyf temidden van uitsluitend „groote menschen" en de afwezigheid van alles, wat het begrip tucht ook maar benadert, had den hem een vroegrypheid verschaft, waarop de meest ernstige pogingen van een reeks huis- onderwyzers waren gestuit. Vol optimisme en maar het duurde dan niet lang, of zy vertrok ken weer, als verslagen door den onoverkoom- baren weerstand van den Jongen tegen opvoe ding, in welken vorm ook. Voor meneer Pett, die toch al niet op zijn gemak was, éls er jongens in de buurt waren, was Ogden Ford een bron van voortdurende ergernis. Meneer Pett mocht den Jongen niet en hy verdacht hem er meer dan eens van, dat hy sigaretten kaapte. Dat bracht weer nieuwe ergernis, want pett was er zich tenslotte van bewust, dat het hem toch nooit lukken zou, den jongen op heeterdaad te betrappen. Meneer Pett hervatte zyn tocht door het huis. Hy was even blyven luisteren aan de deur van de huiskamer, maar toen hy daar een hooge stem hoorde, die het over de voor naamste christeiyke eigenschappen van den dichter Shelley had, liep hy verder. Stilte achter een andere deur, iets verder de gang op, moedigde hem aan om de hand op de kruk van de deur te leggen, maar het daverend geluld van een piano, dat juist op dit oogenblik achter die deur losbarstte, deed hem zich vlug uit de voeten maken. Hy zocht verder en een paar minuten later was hy terecht gekomen in een vertrek, dat eigen iyk zyn bibliotheek was, een groote, rustige kamer vol oude boeken, die zyn vader verza meld had. Pett stond buiten de deur en luisterde scherp. Hy hoorde niets. Hy ging naar binnen en onderging voor een oogenblik dat heeriyke ge voel, alleen gekend door oude heeren, die aan de drukte van een huis vol jongelui hebben weten te ontkomen. Maar toen klonk er plotse ling een stem, die meteen zyn droom van een zaamheid verbryzelde. „Hallo, Paps!" Ogden Ford lag nonchalant in een diepen stoel, die in de schaduw stond. „Kom er maar in, paps. Er is hier nog een boel plaats." Meneer Pett stond in de opening van de deur en keek zyn stiefzoon met somberen blik aan. Hy kon dien vaderiyken toon van den knaap niet uitstaan en dat viel hem nu nog moeiiyker, wyi de onverlaat in zyn gemakke- lijksten stoel zat. Zelfs gezien vanuit een aesthetisch oogpunt, was die dikke jongen, zooals hij daar zat, een beleediging voor het oog. Ogden Ford was rond en massaal en scheen voortdurend een slachtoffer van over voeding te zyn. Hy had het oververzadigd voorkomen van iemand, wien iedere Inspan ning vreemd is, en een gezicht van een aan toffees en andere snoepery verslaafde. Zelfs nu, nauweiyks een half uur na het ontbyt, bewogen zich zijn kaken in een rhythmische knauwbeweging. „Wat eet je daar, Jongen?" vroeg meneer Pett, wiens teleurstelling in geprikkeldheid overging. „Toffees." „Ik wou dat je niet den heelen dag toffees zat te snoepen." Moeder gaf ze me," zei Ogden eenvoudig. En zooals hy wel verwacht had, was het vuur van d«n tegenstander door dit schot tot zwy- gen gebracht. Ogden vierde die overwinning. met opnieuw een toffee in zijn mond te steken. „Geen al te best humeur vanmorgen, is het wel, paps?" „Ik wensch niet zoo te worden toegesproken." „Ik had het direct door," zei de stiefzoon zelfvoldaan. „Ik weet dat altyd precies. Maar ik weet heusch niet, waarom u my nu weer daarom moet zoeken. Ik heb niets gedaan." Meneer Pett haalde wantrouwend zyn neus op. „Je hebt gerookt." „Ik?" „Je hebt sigaretten gerookt." „Nee, mynheer!" „Er liggen twee eindjes in het aschbakje." „Die zijn niet van mij." „Een er van is warm." „Het is warm vandaag." „Je hebt het daar neergelegd, toen Je me hoorde binnenkomen." ,Nee, meneer! Ik ben maar een paar minu ten hier binnen geweest. Ik denk, dat een van de anderen voor my hier geweest is. Ze zitten voortdurend je doodkisten-nagels te paffen. Heusch paps, daar moet Je iets tegen doen. Je moet je weten te handhaven." Een gevoel van hulpeloosheid overmeesterde meneer Pett. Voor den duizendsten keer voelde hij zich door dien yzigen Jongen met uitpui lende oogen van de wijs gebracht. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2