MARIA-STICHTING I Haarlem, 4 Febr. Kort en volledig DONDERDAG 4 FEBRUARI 1937 Een schilder verjaart IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK VAN ONZE RECHTBANK Wanneer is een zaak opgeheven? Geld verloren? IJZEREN BALK GEKANTELD Werkman brak zijn been WAAR 16 SCHAATSEN BLEVEN Een inbraak gepleegd en een inbraak opgehelderd De inbraak bij St. Moritz HAARLEMSCHE ORKESTVEREENIGING Paula Lindberg zingt de Kinder- totenlieder ZAANDAMSCHE LOODDIEVEN VOOR DE RECHTBANK KERN R. K. STAATSPARTIJ, AFD. HAARLEM R. K. VOLKSBOND Onttrekking grond aan den openbaren dienst i Groep uit een carnavals-optocht te Düsseldorf AANBESTEDINGEN T ooneelavond „Weldadigheid naar Vermogen" Het Vastenavondfeest van den R. K. Middenstand De vlucht over den Mount-Everest Belangrijke wetenschappelijke film bij „Filmac" Giften voor Pater W. de Rooij, S.M.A. AGENDA R. K. Mandolineclub „Sancta Lucia" Programma van de Haarlemsche Radio-Centrale op Vrijdag 5 Febr. Wielerwedstrijd te Zandvoort Bioscopen 5 Februari Bioscopen Begrafenis P. Haaxman BURGERLIJKE STAND INBREKERS SLAAN HUN SLAG Brandkast opengebroken en geplunderd STAD Den achtsten Februari wordt de schilder H. F. Boot zestig jaar. Naar aanleiding hier van zal gedurende Februari, in het Stedelijk Museum te Amsterdam, een uitgebreide expo sitie van zijn .schilder- en teekenwerk worden gehouden. Hierna volgt in Maart een tentoon stelling te Haarlem, in de nieuwe expositie zaal van 't Frans Hals-museum. Wij zijn eens even bij den bijna zestigjarige op bezoek geweest. De schilder bewoont een schilderachtig huisje aan het Klein-Heilig- land en naast die woning treft men nog een geheel huis aan vol met werken, terwijl daar °°k de ateliers zijn gevestigd voor Boot's leer- ^hgen. De meester kwam juist het typische onder deurtje uit van zijn woning, maar het lukte °hs hem even vast te houden. Vooral toen we betoogden, dat het ons niet doen was om een officieel interview, maar wel om een beknopt onderhoud en voorts om h°g eens enkele recente doeken te zien, was voor ons gewonnen. En terwijl we dan bewonderend enkele schil drijen in oogenschouw namen, kregen we •heteen een prachtgelegenheid om een geani meerd gesprek met den schilder tos voeren. •,U is toch geboren in 't Zuiden, in Maas tricht als we 't wel hebben?'1 ..Ja, daar heeft mijn wieg gestaan maar ik heb voorts in mijn jeugd heerlijk gezworven, dan hier, dan daar.'' ..Ook woonde ik in Breda, in de Maasstad, botterdam, waaraan ik vooral om mijn leer meester Weitkamp, schoone en dankbare her- hineringen heb, in Spaarndam en Haarlem." Over Weitkamp sprak de schilder Boot Voorts enthousiast. Onlangs ontdekte hij in Haarlem nog een paneeltje van den meester, Waarop zeer bescheiden de initialen „J. H. W." t® lezen stonden. ,,Maar welk een pracht-werkje, weer", aldus Boot. ..De sterke geest en voortreffelijke .inhoud" Van den maker spraken daaruit zeer duidelijk: Een gaaf werkje van een waardevol mensch." ..Hoe denkt u over de jongste richting, die Weer streeft naar den absoluten vorm?" En het antwoord luidt wat onverwacht, dat he schilder het daar maar tot op zekere, niet a' te groote hoogte, mee eens is. We hadden daarom een uitgesproken appre-, ciatie verwacht, omdat Boot zelf blijkbaar erg mijs stelt op een handhaving van den vorm, al is dit dan niet primair bij hem. Maar de meening van den schilder was, dat ln de kunst „bevrijding" als het voornaamste geldt, met als consequentie een zoo groot mo gelijke speling en variatie der weergave. ..Anders zou de kunst vervallen in het bur gerlijke en ntet meer interessant zijn aldus luidde de positieve conclusie. We spraken nog over den grooten tijd van het impressionisme, met zijn warm gevoel en t'oëzie van toon, met zijn sfeer en stemming, melodieuze kleurengamma's, zijn roman tiek, maar óók met zijn al meer loslaten van Vorm en realiteit. Toen kwam Van Gogh, later was er de ver strikking van den oorlog, die aan het men- ®cheiijk droomeh een einde maakte. Het *®ven is nu eenmaal geen droom, hoogstens *an het vermooide werkelijkheid zijn (Van Go&'h). Dan volgden de extremen, tot aan de sur- l'ealisten toe, die een krijtlijntje trekken en een Paar haarfutsjes tievestigen op een harde hou ten plank. Maar voor al die uitingen toonde de lh zijn arbeid zoo klaar vormgevende schilder Sn welwillende houding, hetgeen wü met Empathie constateerden. Als wij den schilder goed begrepen hebben hij voor alles een robuust voorstander van h®t zich in vrijheid ontwikkelende leven, hWars van starre vormen en dogmatiek. En tochdeze meester voelt zich zelf en ^Ün voorname kunst zéér gebonden aan ver antwoordelijkheid van vorm en uiting. Hij lept lch voorts zelf, b.v. wat de compositie van ®en stil-leven betreft, de zwaarste eischen op an verhouding en evenwichtigheid, zooals een h^ldhouwer tewerk gaat met het boetseeren ah een buste! Naar onze meening is de kracht van Boot's ®ehiiderkunst gelegen in een zuivere stofuit- rukking, in een gaafheid van harmonie der Uren, in zijn zeer beschaafden toon en ge- öeeen vorm. Hoe doen die stillevens en overig oeuvre wel- hh^ip aan, bij de drukke uitingen van sommige kunstbroeders. E°e zingen daaruit Verwey's regels, toepas- elÜk op den schilder: „Ik ben veel fijner en veel stiller Dan ooit gelooven De durver, weter en bediller, Drukker en grover." Stil en bescheiden gaat deze meester zijn in een entourage, die getuigt van een pr°°te opoffering voor zijn kunst, die hem 6ver moet zijn dan zijn leven. Ja, want deze p^n, deze fijn-gevoelige, heeft blijkbaar heel at van zijn leven gegeven voor zijn geliefde unst, zooals Van Gogh en andere grooten dat °S méér heroïsch hebben gedaan. Maar er is een zeker verband, wij vergissen niet in dezen stillen, gestadigen werker, jt zijn zacht gemoed, tilri "u het wel iammer. dat de nood der .zoÜ'1 (bij velen moet echter misschien van JjOpenaamden nood" worden gesproken) niet stoffelijke waardeering en wat nog erger jjj ook niet de moreele vergoeding in ver fde mate kan doen opbrengen. Daten wij het hier dan eens, één keer, bij openheid van uw zestigsten Verjaardag, mo- ,h zeggen, geachte schilder, dat wij. groote V wondering koesteren en ook dankbaarheid 0 en voor zulk een leven van overgave, van Van maar eveneens van verdiensten n overwinningen op de moeilijke materie, van oei en glorie in uw kunstenaarschap! Want kunst was uw liefde en uw leven en tevens diepste geluk! sPrèk °m n°g eens rntet den dichter Verwey te Hw wanden hangen vol tapijten, Door u geweven: Kleuren en draden, die niet slijten, Maar eeuwig' leven!" Ja?01 'slot hartieli.'k geluk gewenscht, nog vele ®U<.en Van toegewijden arbeid en een verdiend dam met de aanstaande xposities teAmster- ïin i en Haar^em. die wij nu reeds onzen kunst- higen lezers zéér aanbevelen. K. DE H. Het huldigingscomité heeft een tentoonstel ling georganiseerd in het Stedelijk Museum te Amsterdam, welke Zaterdagmiddag half vier geopend wordt. In Maart volgt een tentoon stelling in het Frans Halsmuseum te Haarlem. De weduwe van den heer SmitKleine had het adviesbureau van haar overleden man wil len voortzetten, doch de Kamer van Koophandel weigerde inschrijving in het handelsregister, c-mdat het adviesbureau eerst geëxploiteerd was door een commanditaire vennootschap, die in middels was opgeheven. De K. v. K. en later de Ambtenaar van het O. M. bij het Haarlem- sche Kantongerecht, voor wien deze zaak werd voorgelegd, stelden zich op het standpunt, dat waar de commanditaire vennootschap was op geheven, het adviesbureau ook was verdwenen en dus niet voortgezet kon worden. De Kanton rechter dacht er echter anders over en ontsloeg mevr. SmitKleine van rechtsvervolging, waar op de ambtenaar in hooger beroep ging. De Officier van Justitie sloot evenals de ver dediger, Mr. de Rijke, bij het vonnis van den Kantonrechter aan. De qfficier betoogde, dat de commanditaire vennootschap slechts een vorm is, waarin de zaak bestaat. Heft men den vorm op. dan wordt daarmede de zaak nog niet opgeheven. De rechtbank was het daarmede eens en ont sloeg verdachte van rechtsvervolging. Voor de Haarlemsche rechtbank heeft een bouwondernemer uit Haarlem terecht gestaan, die een valsch accept voor ƒ11.000 zou hebben opgemaakt, in overleg met den geldschieter van de bouwmaatschappij, waarvan de bouwonder nemer directeur was. De geldschieter beweerde, dat het accept valsch was, doch de bouwonder nemer hield vol dat het echt was, doch dat het geld door hem was verloren op reis van Heems kerk naar Haarlem, waar hij het had moeten afdragen. Volgens den geldschieter was dit ver lies slechts een schijnverlies geweest. De geld schieter heeft reeds voor de rechtbank terecht gestaan, doch is, hoewel hij bekende, vrijge sproken. Tegen den bouwondernemer, die vol hield onschuldig te zijn, was VA jaar gevan genisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde verdachte con form. Een der verdachten, den loswerkman N., be schouwde de Officier als den hoofddader, die de anderen heeft meegesleurd en ook andere dief stallen heeft gepleegd. Tegen hem eischte spr. 3 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd en 3 maanden gevangenisstraf onvoorwaardelijk. Tegen de andere verdachten ieder 4 maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. De verdedigers, mej. mr. C. H. Deknatel en mr. D. H. v. Wijk, pleitten clementie. Uitspraak 18 Februari a.s. Gisterenmiddag omstreeks half vier waren eenige arbeiders op een schuit in het Noorder Buiten Spaarne bezig een ijzeren balk van 500 K.G. te lossen, welke op een houten rol lag. Plotseling kantelde de balk en viel tegen het rechter onderbeen van een 49-jarigen werkman aan. Met een gebroken been is de man per zie kenauto naar het St. Elisabethsgasthuis ge bracht. Woensdagavond tusschen kwart voor 8 en 11 uur is ingebroken in een huis aan de Rusten burgerlaan. In de Voorhelmstraat zijn de in brekers over een muur geklommen en op het binnenplaatsje hebben zij een raampje van de keuken geopend. Een bedrag van f 265 wordt vermist. Alles is overhoop gehaald in de woon kamer. Een actieve politie-agent heeft hedenmorgen om 7 uur op de Amstsrdamsche Vaart een 27-jarigen schilder uit Haarlem aangehouden, die op zijn bakfiets ongeveer 500 kilo oud-ijzer, koper en lood vervoerde. De man beweerde, dat hij een en ander had gekocht bij Alkmaar en naar Amsterdam ver voerde. Uit het politie-onderzoek is echter komen vast te staan, dat het bij het station Bloemen- daal is ontvreemd. De aangehouden schilder heeft voorts be kend de inbraak gepleegd te hebben in de cantinc van de ijsbaan St. Moritz, waar o. a. 16 schaatsen zijn gestolen. Omdat de schaatsen alle links waren, heeft bij ze als onbruikbaar in het IJ gegooid. De man is opgesloten. Het onderzoek wordt voortgezet. Vrijdagavond a.s. geeft de Haarlemsche Or- kestvereeniging een uitvoering van de Kinder- totenlieder van Gustav Mahler met medewer king van de alt Paula Lindberg. Deze zangeres, die haar muzikale opleiding genoot aan de Staatliche Hochschule für Musik te Berlijn en die zich in Duitschlanci reeds bij zonder onderscheiden had. o.a, bij het 16de en 18de Bach-Fest, bij de Handel-Festspiele te Göttingen en de Beethoven-Festwoche in Ber lijn, oogstte in de laatste jaren nieuwe successen in het buitenland o.a. in Weenen, Basel en Ge nève. Zij treedt thans voor het eerst in Hol land op. Er blijkt voor dit concert bij de H.O.V. een zeer bijzondere belangstelling te bestaan. Da zangeres, die om de reeds overeengekomen af spraak met de H.O.V gestand te doen, zelfs een herhaald aanbod van Bruno Walter voor een concert te Weenen heeft afgeslagen, zal zonder twijfel ook in ons land de algemeene bekend heid verwerven, die zij zich reeds in de groote muziekcentra van Europa heeft veroverd. Een 18-jarige automonteur uit Zaandam, twee 19-jarige loswerklieden uit Zaandam en een 19- jarige fabrieksarbeider uit Zaandam stonden voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Zij hebben in November en December j.l. in Zaan dam, o.a. uit een in aanbouw zijnde school, tal rijke en betrekkelijk groote hoeveelheden lood gestólen, alsmede uit den buiten gebruik zijnden molen „De Strijd" te Zaandam twee kisten met lampglazen, twee steenkarren, oud ijzer, lood, gewichten enz. Alles werd verkocht aan een opkooper, die als getuige gehoord werd en daarvoor een duchtig standje van den president en den Officier van Justitie kreeg. Den volgenden keer wordt je we gens heling vervolgd, beloofde de Officier! De verdachten bekenden alles. Erg groot is de opbrengst van het gestolene niet geweest. De Officier van Justitie merkte op dat de jon gemannen los en vast gestolen hebben. Zij zijn zelfs een in aanbouw zijnde school binnenge drongen, waar ze de nieuwe looden waterleiding- pijpen hebben afgesneden en als „oud lood" ver kocht.. De Kern der R.K. Staatspartij, af deeling Haarlem, hield Woensdagavond in het gebouw- der St. Elisabethsvereeniging een vergadering, waarop ook genoodigd waren voormannen op Katholiek sociaal en cultureel vereenigings- gebied. Nadat de Kernleider, de heer J. A. van Sor., de vergadering geopend had, daarbij wijzend o. a. op het belang der a.s. verkiezingen en de groote verantwoordelijkheid, welke daarbij op iedere stemgerechtigde rust, vervolgens het werk der Kernen en hunne beteekenis belich tend, hield na hartelijke verwelkoming, mr. dr. P. J. Witteman een inleiding over: „Wijziging van ons Staatsbestel", aan de hand van het Rapport aan de R.K. Staatspartij uitgebracht door een Commissie uit den Raad van Studie en Documentatie der Partij. De heer Witteman gaf een zeer belangwek kende, vlotte uiteenzetting speciaal over de sociale en economische ordening en alles wat daarmede op corporatief en wetgevend gebied komt samen te hangen, zooals bedrijfsschappen, samenwerking van autonome bedrijfscorpora- ties, verbinding door een top-orgaan aan den Staat, enz. Bij wijze van overgangsmaatregel en zoolang de corporatieve onderbouw nog niet gereed was om te functionneeren, zou z. i. een centraal adviseerend orgaan (centraal sociaal-economi sche Raad) reeds zeer veel goed werk kunnen doen. Deze Raad zou dan door de Kroon moe ten worden samengesteld. Als dan later de tijd rijp zou zijn voor bijv. de instelling van een sociale Kamer of ander vertegenwoordi gend lichaam, zou deze Raad vanzelf ver vallen. Echter geen sociale Kamer zonder cor poratieven onderbouw wenschte spr. Nadat nog enkele andere punten, samenhan gend. met het Rapport tot wijziging van Staats bestel, zooals de Wet op politieke vereenigingen, stemplicht, staatssecretarissen behandeld waren, ontspon zich een geanimeerde gedachtenwisse- ling, waaraan zoowel Kernleden als gasten deelnamen. Alle gestelde vragen werden op duidelijke en bevredigende wijze door den in leider beantwoord en toen de voorzitter den inleider dankte voor zijn leerrijke beschouwin gen, vertolkte hij daarmede de gevoelens van alle aanwezigen. Donderdag 11 Februari houdt de R.K. Volks bond kring Haarlem (N.) een ledenvergadering de? avonds om acht uur in het St. Hubertus- zaaltje, Raadhuisstraat 11, waar de heer A. Angenent zal spreken over: Ons offensief in de zen tijd, met als onderdeel: „hoe het commu nisme groeide." B. en W. brengen ter algemeene kennis, dat aan den Raad der gemeente wordt voorgesteld, om aan den openbaren dienst te onttrekken: een gedeelte openbare weg aan de Zijhuizen, ter grootte van circa 11 M2. De teekening te dezer zake betrekking heb bende, zal met ingang van heden gedurende vier dagen ter plaatselijke secretarie (7e afdeeling) ter inzage van. een ieder zijn nedergelegd. ®covito/ Jecovitol levertraan weten- schappelijk de beste lever traan voor U en Uw kind. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten a f0.75 p.flacon De professor gaf college en was ditmaal niet verstrooid. Sprak: voor KOLEN een adres maar FRANS PERQUIN! Of 't vriest of dooit! Het Provinciaal bestuur van Noord-Holland heeft hedenmorgen te Haarlem aanbesteed: Het aanleggen van de aarden baan van het gedeelte van den provincialen weg Alkmaar-Schagen tusschen de Ringvaart van de Heerhugowaard bij het Niedoiper Verlaat en de Weelbrug. als mede het aanleggen van de fundeering voor de rijbaan in die aarden baan, benevens het om leggen van een gedeelte van de Ringvaart van de Heerhugowaard bij het Niedorper Verlaat met bijkomend? werken in de gemeente Oud Niedorp (bestek 200). Laagste inschrijfster was de firma de Moei en Hermes te Alkmaar voor 64900. Tevens is aanbesteed: Het maken van een betonnen rijwielbrug aan de Noord-Oostzijde van de brug in de Havenstraat bij de Pieter Ghijzenlaan te Zaandam, met bijkomende wer- wen (bestek 199). Laagste inschrijfster was de firma H. Bruins- ma en J. en G. de Roes te Enkhuizen voor 6320. Dat de vereeniging „Weldadigheid naar Ver mogen" aan de juiste adressen weet aan te kloppen, is gisterenavond gebleken, toen de stadsschouwburg zoo goed als geheel bezet was met een liefdadig publiek, dat met een bloe metje gesierd was en overigens in de beste stemming wachtte op de verrichtingen van de Haarlemsche Tooneelclub^ die in onze stad al een zekere vermaardheid heeft gekregen. De tooneelcriticus J. B. Schuil, die de leiding had van twee blijspelletjes voor de pauze, ver scheen ditmaal zelf eens in rok ten' tooneele als een graaf, die Excellentie in spe moest voorstellen. „Chaine Anglaise" is al door heel wat tooneelclubs opgevoerd, maar telkens weer schijnt er nieuw publiek voor te vinden te zijn. Na de pauze sprak de voorzitter van „Wel dadigheid naar Vermogen" dankwoorden tot publiek en spelers, waarbij hij nog eenige namen noemde. Hij deelde mede, dat de op brengst van den avond boven verwachting was. Toen ging het doek vaneen en werd „Zaïre", een romantisch spel van de liefde, met zang en doodslag (met gunstigen afloop) op gevoerd. Nolst Trenite heeft hier een aller dwaaste, maar voortreffelijke, parodie gele verd op Voltaire's werk van gelijken naam. Tilly Sylon had het ballet ingestudeerd en de spelleiding berustte bij Ita Kreunen-Mees. Het publiek was opgetogen. Heele bloemenmaga zijnen werden voor de dames aangedragen, waarbij men wel eens medelijden krijgt met de heeren Men schrijft ons: Er is veel animo voor het vastenavondfeest. Talrijke leden hebben hun gratis kaarten reeds afgehaald. De leden die zulks nog niet deden, kunnen nog enkele dagen terecht bij den voor zitter Th. S. J. Hooij en bij den secretaris H. Th. Fibbe. Aan deze adressen zijn ook nog enkele introductiekaarten verkrijgbaar. Voor degenen, die de circulaire niet goed ge lezen hebben, deelen wij mede, dat het plaats bespreken is: Vrijdag van 1012 en 24 en Zaterdag van 1012 uur. Het belooft een zeer gezellige avond te wor den. Het begin van den avond zal gevormd worden door een cabaret-programma onder lei ding van den conferencier Johny Rovo met o. a. den bekenden goochelaar Larette, daarna bal onder leiding van den heer M. G. Schroder. De Mount-Everest, de hoogste berg der aarde, welke niet minder dan ruim 8000 meter boven de oppervlakte van onze planeet uitsteekt, is tot nog toe een van die bergen, waarop alle bergbe klimmers, die een poging ondernamen haar te bestijgen, jammerlijk schipbreuk leden. Niemand is het ooit nog gelukt, den top van dezen berg van nabij te bezien of te betreden en practisch kan mep zeggen, dat het zelfs aan geen enkel levend wezen gelukt is, op de toppen van dien Mount-Everest te rusten. Geen enkel dier kan het op die enorme hoogte uithouden en hoewel er vogels zijn, die wat hoogte betreft voor geen klein geruchtje vervaard zijn, zoo bleven ook voor hen de toppen van den Mount-Everest een on bereikbaar oord. Jaren lang hebben geleerden zich o.a. bezig gehouden met de vraag wat toch die bekende witte pluim was, die altijd om den top van dezen hoogsten berg der aarde sliert. Het gelukte echter niemand haar te be naderen om een onderzoek in te stellen, want van alle expedities, en zelfs zij, die met de meest moderne hulpmiddelen werden uitge zonden, gelukte het geen enkele om tot die hoog te door te dringen. En voorzoover zij er al in slaagden, geen enkele is teruggekeerd om van zijn bevindingen mededeeling te doen. Zij allen zijn overwonnen door een meedoogenlooze na tuur, die deze 8 K.M. hooge en honderden K.M. lange rotsblokken bewaakte tegen profane men- seheljjke voetstappen. Thans heeft men langs een anderen weg ge tracht, den onoverwinnelijken te overwinnen en wel, door middel van een vliegtuig. Het was een gevaarlijke onderneming, want niemand wist voor welke verrassingen men op die groote hoogte kwam te staan en evenmin was men er mee bekend of verraderlijke zuigingen op den top van den berg de vermetelen met vliegtuig en al naar beneden zouden trekken. Desondanks heeft 'n handjevol moedige mannen 't gewaagd om ook dit geheim van de natuur te ontsluieren. Met twee vliegtuigen, uit de allerbeste materia len speeciaal geconstrueerd, hebben zij 't aange durfd over den Mount-Everest te vliegen en de zen berg van bovenaf te verfilmen. Zelfs zij die zich weinig voor dergelijke onderwerpen interes seeren, zullen thans onder de bekoring komen van dit epos van moed en durf en buitenge wone onverschrokkenheid. Het waren de man nen Commodore Tello, hoofd der expeditie; Mar kies van Glysdale, piloot, kolonel Etherton, se cretaris; L. Blacher, chef waarnemer; D. Mely- tye, tweede piloot; R. C. Ellison, reserve-piloot, terwijl de camera's werden bediend door Bon net en Lady Hauston. Het is een kort filmpje maar boeiend tot den laatsten meter. Het bijzondere ervan is nog, dat in de eerste tijden, waarschijnlijk geen moge lijkheid meer zal bestaan eenzelfde onderne ming op touw te zetten. De Britsch Indiërs be schouwen den Mount-Everest namelijk als een heiligen berg en toen de expeditie er overheen gevlogen was en later aardbevingen en andere natuurrampen het land teisterden, schreven zij dat toe aan de ontheiliging door de blanken. Zij kwamen in opstand en eerst toen hun de garantie was gegeven, dat geen toestem ming meer zou worden verleend voor andere expedities kwamen de gemoederen weer tot rust. Men kan dan ook gerust zeggen, dat deze film, die vanaf Vrijdag in het programma van de FILMAC loopt, 'n der belangrijkste films is op wetenschappelijk gebied, welke in de laatste jaren is uitgekomen. V—t Vorige bedrag ƒ975.6014; mevr. B., uit dank baarheid tot Maria v. Altijddurenden Bijstand, 1.totaal 976.60^. Gisterenavond gaf de R. K. Mandolineclub „Sancta Lucia" haar jaarlijksche donateursuit voering in het Gezellen gebouw aan de Jans straat. De Mandolineclub, o.l.v. den heer Hak kenberg v. Gaarbeek, opende den avond met een feestmarsch gevolgd door de bekende Weener „Praterleben". De „Kolpingzangers" zongen ver volgens o.l.v. den heer L. Habraken, eenige lie deren waarna de voorzitter van de Mandoline club een kort woord van dank richtte tot den heer Habraken. Uit leden van „Sancta Lucia" was een kront jongorkest samengesteld, dat eenige fraaie nummers ten gehoore bracht, die zeer in den smaak vielen van het publiek. Een langdurig applaus was een beloond succes. Hierna ging men over tot verloting van fraaie prijzen, o.a. een fruitmand. Tot slot was er gezellig samen zijn. Programma I: Hilversum II Korte golf. Programma II: Hilversum I. Lange golf. Programma III: 8.00 Keulen; 9.05 Idem; 9.20 Idem; 10.10 Deutschl. sender; 11.20 Keulen; 12.05 Parijs Radio; 12.35 Idem; 1.05 Vlaamsch Brus sel; 1.20 Idem; 1.30 Idem; 1.50 Idem; 2.20 Di versen; 3.20 Keulen; 4.20 London Regional; 4.50 Idem; 5.20 Vlaamsch Brussel; 5.50 Pauze; 5.55 Keulen; 6.20 Idem; 7.05 Diversen; 7.30 Keulen; 9.20 Weenen; 9.30 Idem; 9.40 Idem; 10.20 Di versen; 10.30 Fransch Brussel; 10.45 Idem; 11.20 Parijs Radio. Programma IV: 8.00 Vlaamsch Brussel; 8.20 Idem; 8.30 Idem; 8.40 Idem; 8.45 Idem; 9.00 Idem; 9.20 Diversen; 10.35 London Regional; 10.50 Idem; 11.05 Iderh; 11.50 Idem; 12.50 Droit- wich; 1.35 Idem; 2.25 London Regional; 3.05 Idem; 3.35 Idem; 4.05 Idem; 6.45 Droitwich; 7.20 Idem; 7.50 Idem; 8.00 Idem; 9.20 Idem; 9.40 Idem; 10.00 Idem; 10.30 Idem; 11.30 Idem; 11.50 Idem. Programma V: 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gramafoonplatenconcertcabaret. 1. Add a little wiggle, Ed. Lang. 2. I'll never be the same, Ed. Lang. 3. Nobody's Sweetheart, Red. Pepper Sam. 4. Dinah, Red Pepper Sam. 5. Request Medley, Reg. Dixon. 6. Der Kanarienvogel, Georges Boulanger. 7. Vous êtes Jolie Madame, Georges Boulanger. 8. Piano Medley no. 17, Charley Kunz. Stemmingskapel 9. Rheinlieder, Groot Blaasorkest. 10. Een vroolijke boel, Groot orkest. 11. Pipsy, Orkest van Hans Bund. 12. Zwei Guitarren, Orkest van Hans Bund. 13. Marschmuziek, Orkest. 8.0012.00 Diyersen. Ged. Staten van Noordholland hebben mede- deeld, dat zij geen bezwaar hebben tegen het houden van een wielerwedstrijd door de „Kam pioen" op den boulevard te Zandvoort tusschen het Grand-Hotel en Hotel d'Orange ter lengte van 6 K.M. in Juli a.s. Op 2 Februari slaagden te Den Haag voor de Ned. Modevakschoolvereeniging voor leera- res coupeuse, mej. C .C. Elferink en voor cou peuse mej. H. Bos. Woensdag 10 Februari des avond 8 uur in Brinkmann zal mevr. dr. S. C. Regtdoorzee Greup-Roldanus voor de leden van de Ver eeniging „Haerlem" spreken over „De bleeke- rijen bij de stad Haarlem". Prof. dr. E. H. Hazelhoff uit Groningen zal Vrijdag 5 Febr. voor de Ned. Natuurhist. Ver. des avonds om 8.15 uur in Brinkmann spreken over „Bestrijding van schadelijke insecten". Maandag 8 Februari brengen de leden een be zoek aan de „Boschplan" tentoonstelling der gem. Amsterdam en Vrijdag 19 Febr. wordt een film vertoond van de „Maro Bijenfilm". Voor de leden van de H.H.V., de vereeniging van oud-leerlingen der H.B.S. A, zal dr. ir. M. D. Dijt, één der uitvoerders van het Plan- Deterding, op Donderdag 18 Februari een lezing houden over het Plan-Deterding. Een beperkt aantal kaarten voor deze inte ressante lezing is beschikbaar gesteld voor be langstellende niet-leden. Donderdag slaagde te Den Haag voor costumière mej. A. Sliggers en voor coupeuse mej. F. Niezen te Heemstede. Beide dames werden opgeleid door mej. A. Topper, leerares der ENSAID modevakschool, Postlaan 20, Heemstede. Zaterdagavond geeft de Harmonie Muziek- vereeniging „Tempo" in café-restaurant „Suisse" aan den Rijksstraatweg een leden- en donateursuitvoering. Op 64-jarigen leeftijd is in Heemstede de heer N. J. Dalmeijer, oud-gezagvoerder ter koop vaardij, overleden. Bij het spitten op zijn land vond de heer Bergman te Noordwijkerhout een gouden munt stuk uit den tijd van Lodewijk XIV. Gebouw „St. Bavo" R.K. Volksbond, 8 u. Federatie groenten- en fruithandelaren, 8uur; Rechtskundig bureau, 7—8 uur; R. K. Bevol- kingsbureau, 8 uur; Groentenhandel „St. Mar cus", 8 uur; Kerkzangers, 8 uur. Café-restaurant Gebr. Brinkmann K. J. M. V. „St. Augustinus", half 9. Rembrandt-theater Mariene Dietrich in ,,De tuin van Allah", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Palace-Filmac, 115 uur, Hans Albers in „Vrouwen en soldaten", 7 en 9.15 uur. Frans Halsthcater Paul Robeson in ,,Zinga", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxortheater Lewis Stone in „Drie pleeg vaders" 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": Haarlem's Gemengd Koor, 8 uur; Best. Trampersoneel, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Rembrandt-theater: Willy Forst's „Burgthea ter", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Haar grootste schat" met Francisca Gaal, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: Mistinguette in „Rigol- boche", 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „De man, die te veel wist" met Peter Lorre. Zaterdag houdt de Ver. „De Haarlemsche Manege" een cross country op de weilanden van Mariënbosch. Prof. dr. A. M. A. Steger, buitengewoon hoogjeeraar in de technologie der oliën en vetten aan de Technische Hoogeschool te Delft, zal 4 Juni a.s. gedurende 25 jaar aan die hoogeschool verbonden zijn. In de week van 24 tot en met 30 Januari zijn te Haarlem 10 gevallen van roodvonk, waaron der 4 gevallen in één gezin, te Haarlemmermeer 3 gevallen, waaronder 2 gevallen in één gezin, en te Zandvoort 1 geval van roodvonk gecon stateerd. Men deelt ons mede, dat de burgemeester Vrijdag a.s. wegens uitstedigheid geen spreek uur zal kunnen houden. Op de Algemeene Begraafplaats te Haarlem is hedenmorgen ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den heer P. Haaxman, in leven een bekend kunstschilder. Toen familie en vrienden om de groeve ge-- schaard waren, nam de heer P. Harrebomee, oud-commissaris van politie te Amsterdam, het woord. Hij wees er op, hoe het leven van Haax man een en al werken geweest was. Te Den Haag heeft hij vooral in zijn jeugd zeer veel v gepresteerd. Oorspronkelijk schilderde hij stil levens en zijn composities 'in marmer hebben zijn roem tot over de grenzen gebracht. Hij ex poseerde veel in Pulchri Studio te Den Haag en Arti te Amsterdam. Maar ook in Zweden en Duitschland heeft men b.v. zijn werk kunnen bewonderen. Nadat hij van ten Kate zijn oplei ding had gekregen, ontving hij vereerende op drachten van het Hof en Koning Willem III. Vele miniaturen heeft hij daarbij geschilderd. Toen de Koning overleden was, hebben Konin gin Emma en later Koningin Wilhelmina die traditie voortgezet. Als mensch leefde Haaxman stil en teruggetrokken, maar wie eenmaal zijn vriend was, bleef dat zijn geheele leven. Spr. herinnerde er aan hoe zwaar het lijden van Haaxman was, toen hij de laatste jaren zijn oogen niet meer goed gebruiken kon. Hij roem de den overledene tenslotte als een gewetens vol kunstenaar en goed mensch. Een neef dankte voor de belangstelling en schetste het harde werken van zijn oom en de liefde die hij voor de kunst had. Eenige kransen uit kunstkringen dekten de baar Ondertrouwd: 3 Februari 1937, W. Wijtsma en N. Oversteegen. 4 Februari 1937, Th. Kumpe en J. E. Denney. Getrouwd: 4 Februari 1937, P. A. van Kessel en C. van Zilt. J. Ackermann en M. C. ter Meulen. Geboren: d. van R. Kerste-Klumpe. z. van H. G. Roest-Cornelissen. d. van S. W. Offen- berg-Edam. d. van A. M. v. d. Velde-Stijn- man. d. van L. C. Nederstigt-v. Snippenburg. z. van H. B. Borst-Willemse. d. van P. C. Straatman-de Boer. z. van E. Delforge-Sibie. d. van C. J. de Jong-de Jong. d. van M. E. Zonneveld-Soellaart. d. van A. J. v. d. Weert-Prins. Overleden: S. Gort, 79 j., Spaarndamsche- weg. H. Schouten-Smit, 77 j., Drossestraat. S. v. Deventer-Biesterbos v. d. Burgwal, 92 j„ Slamatstraat. J. F. Rijkhof, 67 j., Klever laan. A. S. J. Barmen 't Loo-Scholte, 59 j., Kamperlaan. H. Nieuwenhuizen, 92 j„ L. Poellaan. A. J. Schlikken, 81 j„ M. v. Heemskerkstraat. In den nacht van Maandag op Dinsdag heb ben inbrekers him slag weten te slaan in het administratiekantoor van den heer De Z., ge vestigd aan het Burgemeester Hofmansplein te Rotterdam. Aangezien de politie nergens sporen van braak heeft kunnen ontdekken, wordt vermoed, dat de ongewenschte gasten met valsche sleu tels zijn binnengekomen. In het kantoor is alles aan een nauwgezet onderzoek onderworpen. De den aan specie. De brandkast hebben zij a la dieven schijnen met de gebruiken van en de situatie op het kantoor eenigszins op de hoogte te zijn geweest, want in de brandkast had kort tevoren een groot bedrag aan bankpapier ge legen. Deze bankbiljetten waren evenwel juist dien dag naar een veiliger bewaarplaats over gebracht. Toch hebben de dieven een behoor lijken buit bemachtigd. Er bevond zich in de safe een bedrag van ongeveer vijfhonderd gul den aan specie. |l|llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllHIHIIHIIin!llllinilg ij Vincentius vraagt Wat V niet meer draagt. M Help veel nood te heeren Met uw gebruikte kleeren. N. Groenmarkt 22 of telef. 11018 IlHllllllHlllllllllllllimillllllllHllllllllllllllllUHIIIIIHIIIIIIWWIH'HlR

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5