Het Afrikaansche probleem We luisteren naar FINANCIËN VAL DA PASTILLES Hoofdpijn, Kiespijn KfS'S Hoe Mgr. Hinsley het zou willen oplossen RECHTSCHE AANVALLEN BIJ MALAGA HOEST Kerkelijk leven T De weerstoestand Dagfilm DONDERDAG 4 FEBRUARI 1937 Geen herverdeeling, doch een gezamenlijke voogdij, door de mogendheden uitge oefend Beroep op het statuut van den Volkenbond Franco acht zich zeker van de overwinning De kruisers bij Algesiras Gaat Lindbergh naar Tripolis? ECHTE VALDA De verdeeling van de grondstoffen Een vraag in het Engelsche Lagerhuis De goedkoopste plaats voor het goede doel Koning Gustaaf naar Parijs vertrokken Korte berichten HERDENKINGPAUSKEUZE Pontificale Hoogmis door Mgr. Giobbe PATER M. VAN EVERDINGEN f L. F. J. M. BARON VAN VOORST TOT VOORST Voorzien van de laatste H.H. Sacramenten MINISTER SANDLER TE DEN HAAG Lunch by minister De Graeff AUTODIEVEN GESTRAFT Vrijdag 5 Februari Afbraak van den winter De vorst komt voorloopig niet terug TWEE PERSONEN GEDOOD Ernstig auto-ongeluk in Indië HET RADEN VAN VOETBAL UITSLAGEN Uitgever van de Voetbal-expert vrijgesproken Het water bij Cairo stijgt niet meer (Van onzen Londenschen correspondent) Mr. Walter Rtfnciman heeft tijdens zijn bezoek aan de Vereenigde Sta ten onder anderen te kennen gege ven, dat er van „herverdeeling der koloniën of mandaten geen sprake kan zijn. Het is, zoo wij ons niet vergissen, de eerste maal, dat een toonaangevend lid van het Brit- sche kabinet een zoo categorische verklaring afgelegd heeft, sinds de Duitsche agitatie voor de teruggave der voormalige Duitsche kolo niën in Afrika (of een deel daarvan) gevoerd wordt. Mr. Runciman's woorden zullen in En geland groote voldoening verwekken. Vooral onder liberalen en labour-mannen bestond tot voor enkele jaren een zeer sterke strooming ten gunste van overdracht van Afri kaansche mandaatgebieden aan Duitschland; ook in Anglikaansch-kerkelijke kringen is het Duitsche standpunt ijverig bepleit geworden. Maar juist de liberalen, socialisten en protes tanten staan het militantst tegenover het sinds vier jaren in Duitschland heerschende régime, en zouden thans de eersten zijn om zich uit alle macht te verzetten, indien de Regeering overwoog zwarte rassen over te leveren aan het bewind van een.volk, dat zich op het standpunt der rasse-antithese stelt. In conservatieve kringen hebben, gelijk men weet, de Duitsche aanspraken nooit een eenigs- zins vriendelijk onthaal gevonden. Minder duidelijk was het standpunt der En- gelsche katholieken. Over het algemeen schij nen zij van oordeel te zijn dat Duitschland, indien het 't bewind kreeg over Afrikaartsch gebied, den missionarissen geen moeilijkheden in den weg zou leggen, en dat dus het be- kceringswerk onder de inlanders ongestoord zijn gang zou kunnen gaan. Verder schijnen zij minder algemeen het standpunt van de meerderheid der bevolking te deelen, volgens welke het „verraad" zou zijn jegens de inlan ders, indien men dezen dwong het vrijzinnige Britsche bestuursstelsel te ruilen voor het dic tatoriale Duitsche systeem. Mgr. Hinsley, de aartsbisschop van Westmin ster, heeft zich wel eens uitgelaten ten gunste van herverdeeling" der mandaten ten gunste van die landen, die op 't oogenblik „onvol daan" zijn waarmee hij in den aanvang van het Italiaansch-Abessinische conflict, Italië, maar Vooral ook Duitschland op het oog had. Vele Engelsche katholieken deelen, als En- gelschen, deze opvatting niet, maar leiden toch uit Mgr. Hinsley's woorden af dat zij, als ka tholieken geen bezwaar zouden behoeven te maken tegen afstand van mandaten aan Duitschland. De Aartsbisschop heeft als Apos tolisch Delegaat van alle Britsche gebieden in Afrika dit werelddeel zeer goed leeren kennen, en zou zeker geen lans gebroken hebben voor „herverdeeling", indien hij ook maar eenige reden had om te vreezen, dat het werk der missies en de moreele belangen der inlanders zouden lijden onder Duitsch bewind. Thans heeft hij in de Albert Hall te Leeds een rede gehouden, waarin hij zijn denkbeel den uitvoerig uiteengezet heeft. De Aartsbisschop heeft een pleidooi ge houden voor de instelling eener „perma nente commissie van representatieve mo gendheden voor de uitoefening eener ge meenschappelijke voogdijschap" (to ad- minister a collective trusteeship). Hiermede bedoelde hij dat „alle koloniale mogendhe den zich op een of andere manier zouden moeten vereenigen, teneinde haar kracht en haar ondervinding tot eikaars beschik king te stellen ter bereiking van het ge meenschappelijke doel., het opvoeren van de achterlijke rassen tot het peil der hoo- ger-ontwikkelde rassen, terwijl zij tegen exploitatie, in welken vorm ook, beschermd worden." Aldus zou in Afrika het vraagstuk van de betrekkingen (kisschen gevorderde en achter lijke beschavingen opgelost kunnen worden, en daarna zou het mogelijk worden „de verhou dingen te regelen tusschen blanke en gekleur de rassen tusschen één derde van het menschdom en het overige twee derde deel". Deze gedachtengang van den Aartsbisschop stemt geheel overeen met de woorden, onge veer een half jaar geleden gesproken door den Zuid-Afrikaanschen minister Hofmeyer, die zijn stem verhief tegen verdere uitbuiting van Afrika door Europeesche mogendheden. Bo vendien is eenige overeenkomst waar te nemen tusschen de moreele doeleinden van Mgr. Hinsley, en de voorstellen welke de Zuid- Afrikaansche minister Pirow in September op de transportconferentie te Johannesburg deed met betrekking tot samenwerking tusschen de koloniale mogendheden in Zuid-Afrika: Groot Brittannië, Frankrijk, België en Portugal. De Aartsbisschop verklaarde nadrukkelijk dat het met politieke problemen als zoodanig niets had uit te staan: „Deze inteersseeren mij slechts voor zoover zij moreele verantwoor delijkheid met zich brengen." De twee vraag stukken, waarom hij zich voornamelijk be kommert, zijn: le. Hoe kan vrede gewaarborgd worden tus schen mogendheden die koloniën hebben en er voordeel van trekken en die, welke ze niet hebben maar er toch behoefte aan voelen? 2e. Hoe kan harmonie tot ,stand gebracht worden tusschen de Zwarte en Blanke rassen in Afrika? De Aartsbisschop beriep zich op Art. 22 var, het Volkenbondsverdrag, waarin „het welzijn en de ontwikkeling" van die „volken die nog niet voor zichzelf kunnen zorgen", een „heilige taak der beschaving" genoemd wordt, en waar in datgene, wat wij thans het mandatenstelsel noemen, belast wordt met deze verantwoorde lijkheid. De Aartsbisschop van Westminster, Mgr. Hinsley Hoe die verantwoordelijkheid opgevat moet worden, zette Mgr. Hinsley in een treffende passage uiteen. Wij kunnen slechts zeer in het kort resumeeren: de doprgevoerde maatregelen moeten alleen 't welzijn der bevolking beoogen: haar rechten mogen niet ondermijnd worden door de behoeften der kolonisten; het natio nale karakter en de gebruiken der inlanders moeten, voor zoover zij niet tegen de rede- wetten indruischen, geëerbiedigd worden zoo ook hun taal. Een collectieve „voogdij", d.w.z. de doorvoe ring van het mandaat-systeem voor alle kolo niën, zou bevrediging kunnen schenken aan die landen, die thans geen koloniën bezitten en er toch om verschillende redenen aanspraak op maken. Zulk een collectief stelsel zou ook mo gelijk zijn. Genève zou ontlast kunnen worden van een deel zijner overweldigende taak indien in Afrika zelf een permanente commissie inge steld werd, waarin alle representatieve mo gendheden vertegenwoordigd zouden moeten zijn. Een volkomen en spoedig succes zou men zulken plannen niet kunnen voorspellen, zon der van „wild optimisme", „losgelaten idealis me" en wat dies meer zij, beticht te worden. Maar meende de Aartsbisschop de po ging moet gewaagd worden. Wij onthouden ons van commentaar op deze voorstellen behalve dat wij zouden willen opmerken dat zij, vergeleken bij al wat van verschillende zijden over het groote probleem der Afrikaansche mandaten geschreven en ge zegd is, inderdaad grootsch en nobel zijn. MALAGA, 4 Febr. (Bavas) De natio nalisten hebben aanvallen ondernomen in da sectoren van Marbella en El Burgo. Na een buitengewoon feilen strijd zouden de regeeringstroepen er in geslaagd zijn hen af te slaan. Beide partijen handhaven hun stellingen. Aan de andere fronten was het rustig; slechts de vliegers bombardeerden weder zijds de stellingen. Radio-Requetes deelt mede, dat generaal Franco Woensdag een bezoek heeft gebracht aan het front bjj Las Rosas, Pozuelo en Aravaca. Na zijn bezoek verklaarde Franco: „Wanneer men beschikt over soldaten en officieren als die, welke ik zoo juist bezocht heb, is de over winning zeker Vandaag kan ik beweren, dat de overwinning ons is". Een speciale Havas-correspondent meldt: ar begint zich bij de rechtschen een beweging ai te teekenen, die zich ten doel stelt, eenheid te verwerkelijken onder de verschillende partijen. In de Pers wordt de gedachte gelanceerd van de vorming van een enkele partij, die Franco als eenigen leider zou erkennen. Het is echter bekend, dat generaal Franco niet als dictator wil worden voorgesteld, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat hij zelf het enthousiasme van zijn partijgangers zal beteugelen. Generaal Franco is teruggekomen op zijn eerst® besluit en wil thans het Alcazar te Toledo weer doen opbouwen. Onder ieiding van Spaansche technici zijn thans krijgsgevangenen bezig de puinen op te ruimen. De correspondent van de „Times" te Gibral tar» seint over de aankomst van de drie recht- sche kruisers voor Algeciras, dat deze schepen in voortreffelijke conditie schijnen te zijn en gedeeltelijk bemand zijn met Duitsche en Italiaanschei vrijwilligers. De Daily Herald" maakt meldfhg van een gerucht, volgens hetwelk generaal Queipo de Llano zich op het oogenblik aan boord zou be vinden van een Duitschen kruiser, „Admiral Graf Spee"; het blad voegt hieraan toe, dat zekere kringen te Gibraltar verklaren, dat de „Admiral Graf Spee" en de „Koeln", de natio nalistische vloot bij een aanval op Malaga wel eens zouden kunnen escorteeren". Wederom doen geruchten de ronde, dat zeven vliegtuigen uit de Vereenigde Staten in Mexico zouden zijn aangekomen met bestemming naar Spanje. Ze zijn thans in particuliere gebouwen geborgen. De hardnekkigste bedaart oogenblikkelijk bij gebruik van hef sterk antiseptische geneesmiddel tegen Verkoudheid, Keelpijn en Griep. Maar vraag naar de in Hollandscho doozen 50 cent. LONDEN, 4 Febr. (Havas). In het Lagerhuis stelde Woensdag de liberaal Mander den Minis ter van Buitenlandsche Zaken, Eden de vraag, of het mogelijk was een lijst over te leggen van de landen, die zich bereid verklaard hebben, deel te nemen aan de werkzaamheden van de commissie, belast met de bestudeering van het grondstoffenvraagstuk, en of Duitschland daar toe behoorde. Eden verklaarde zich op dit punt liever niet vast te leggen. Hij verzocht, hem deze vraag in den vorm van een interpellatie voor te leggen, en voegde hieraan toe: „Ik bezit wel eenige ge gevens, doch zou liever zeker zijn van hetgeen ik naar voren breng." Een nationaal-liberaal vroeg, of de toestem ming van Duitschland zou worden verzocht voor een verdrag, dat de integriteit en souvereiniteit van België en Nederland zou waarborgen. Eden antwoordde, dat het vraagstuk van de regeling van de betrekkingen tusschen Duitschland en zijn Westelijke buren door verdragen een on derdeel is van het nieuwe veiligheidssysteem voor West-Europa. Over het aanknoopen van deze besprekingen wordt nóg- onderhandeld. LONDEN, 3 Febr. Donderdag zal H. M. Koningin Mary de opening bijwonen van de nieuwe cinema van Gaumont-British te Hay- market-Londen. Er zal een gala-voorstelling worden gegeven ten gunste van de liefdadig- heidsvereeniging „Safer Motherhood Appeal", waarvan mevr. Stanley Baldwin, de echtgenoote van den Engelschen premier, presidente is. Vertoond zal worden de nieuwe Gaumont- British-film „The Great Barrier". De goedkoopste plaats voor dezen avond kost 10 guinea's, dit is ongeveer 95 gulden. BRUSSEL, 4 Febr. (Belga). De Zweedsche koning is naar Parijs vertrokken. Hem werd aan het station uitgeleide gedaan door koning Leopold van België en prins Karei van Zweden. De Zweedsche minister van Buitenlandsche Zaken, Sandler, is naar 's Gravenhage vertrok ken. Ossietzky, de winnaar van den Nobelprijs voor vrede, is door een aantal Noorsche vereenigin- gen, die zich niet met politiek bezig houden, uitgenoodigd, een bezoek aan Noorwegen te brengen. De Hongaarsche rijksbestuurder heeft minis ter Kozma op diens verzoek ontheven van zijn functie van minister van binnenlandsche zaken en hem benoemd tot Hoogerhuislid voor het leven. By de manoeuvres te Singapore is een vlieg- boot kort na te zijn opgestegen., gevallen. Een der inzittenden kwam om het leven, de vier anderen werden gewond. De Poolsche nationalistische pers maakt ge wag van een verklaring van Trujillo, den pre sident der Dominicaansche republiek, volgens wien 1.000.000 Joden naar dezen staat zouden kunnen emigreeren. De president zou bereid zijn, aan elk der immigranten een boerderij met 12 hectare grond te verstrekken, vrü van be lasting gedurende de eerste vyf jaar. De reis- en installatiekosten voor eiken immigrant wor den op 1000 dollar geraamd. Ter gelegenheid van den 15en verjaardag van de pauskeuze van Z. H. Pius XI, zal a.s. Zondag te Den Haag in de kerk van O. L. V. v. G. Raad, aan het Bezuidenhout, de hoogmis te half elf pontificaliter worden opgedragen door den Internuntius Mgr. Paolo Giobbe. Bovendien wordt in alle kerken dien dag na de Hoogmis de lofzang Te Deum gezongen. Heden is in het St. Canisiüs College te Nij megen in den leeftyd van 71 jaar overleden pater M. A. van Everdingen S. J. Pater Van Everdingen was een bekend docent in Latijn en heeft heel zijn priesterleven ge wijd aan de geestelijke en wetenschappeiyke vorming van de jeugd. Hij was achtereenvolgens leeraar en rector te Katwijk, daarna te Amster dam en de laatste jaren te Nijmegen, De begrafenis is a.s. Zaterdag, na een plech tige Requiemmis in de kapel van het St. Cani- sius-College, op Mariëndal bij Grave. Naar wij vernemen is de heer L. F. J. M. baron van Voorst tot Voorst, voorzitter van den A.B.T.B. en lid van de Tweede Kamer, ernstig ziek; dezer dagen zün hem de laatste H.H. Sa cramenten toegediend. De toestand van den patiënt geeft op het oogenblik geen aanleiding tot bijzondere onge rustheid. De Zweedsche minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Sandler, is hedenochtend om kwart over elf aan het Hollandsche Spoor station te Den Haag aangekomen voor het brengen van een onofficieel bezoek aan zyn Nederlandschen ambtgenoot, jhr. rnr. A. C. D. de Graeff. De Zweedsche minister was vergezeld van zijn secretaris en van den heer Vendel, den tijde- ïyken zaakgelastigde van Zweden in Den Haag, die den minister tot Rotterdam tegemoet was gereisd. Op het perron waren ter begroeting van den Scandinavischen gast aanwezig onze minister van Buitenlandsche Zaken en de heer A. Ham- marskjold, rechter in het Permanente Hof van Internationale Justitie. Na een hartelijke begroeting begaven de bei de ministers zich per auto naar de ambtswo ning van jhr. de Graeff. Minister de Graeff heeft hedenmiddag tér gedegenheid van het bezoek van den heer Sandler enkele gasten aan een lunch vereenigd. Behalve de beide ministers namen hieraan deel: minister-president dr. H. Colijn, de afge treden Zweedsche gezant, de heer von Adler- creutz en de Zweedsche zaakgelastigde ad in terim, de heer Vendel, de minister van staat jhr. mr. dr. H. A. van Kamebeek, mr. J. Lim burg, lid van den Raad van State, de oud gezant te Beriyn, mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, jhr. mr. A. M. Snouck Hurgronje, se- certaris-generaal, mr. E. N. van Kleffens, chef van de afdeeling diplomatieke zaken en me vrouw C. A. Kluijver, referendaris van de af deeling Volkenbondszaken van het departement van Buitenlandsche Zaken, het eerste Kamerlid mr. van Lanschot en jonkvrouwe De Graeff, dochter van den minister. De Haagsche rechtbank heeft uitspraak ge daan in de zaak tegen de beide Eindhovenaren J. J. en F. J. S., die 29 November van het vorig jaar door de politie op heeterdaad zijn betrapt, toen zij uit een schuur te Oegstgeest eén auto trachtten te ontvreemden. Beide verdachten maakten deel uit van een bende, welke door het geheele land trok, om auto's te stelen, welke zij bij een opkooper te Amsterdam van de hand deden. Tegen beide verdachten had het O. M. twee jaar en zes maanden gevangenisstraf geëischt. De rechtbank veroordeelde hen tot een jaar en zes maanden gevangenisstraf. pijnen te verdrijven ls 'n Mijnhardt's Poeder Per stuk 8 ct.: doos 45 ct. Bij Uw Drogist ROME, 4 Febr. (Havas) Lindbergh zou, naar verluidt, vanmiddag naar Tripolis vertrekken. Hy zou hier gast zijn van maarschalk Balbo. •9 HILVERSUM I. 1875 M. (8.00 VARA. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 9.00 VARA 11.00—12.00 VARA. 8.00 Gram.pl. 10,40 Orgelspel. 11.30 Gram.pl. 12.00 Cantabllé- orkest en orgelspel. 2.00 Voor tuirlief hebbers. 2.20 Het Silvestre-Trio. 3.15 AVRO-Dansorkest. 4.05 Oram.pl. 5.00 Gram.pl. 5.45 De Flierefluiters en solist. 6.50 Orgelspel. 7.20 Orgelspel. 9.00 Faust, opera. 10.30 Berichten ANP. 10.00 Jazz muziek (gr.p.). 11.30—12.00 Gram.pl. HILVERSUM II, 301 M. (Algemeen program ma verzorgd door den KR.O.). 8.00 9.15 en 10.00 Oram.pl, 11.3012.00 Bij- belsche causerie. 12.15 KRO-Melodisten, solist en gram.pl. 3.30 Gram.pl. 4.I5 KRO- orkest en Gram.pl. 6.00 Land- en tuin- bouwpraatje. 6.20 Vervolg KRO-orkest. 7.00 Berichten. 7.15 Causerie namens de R. K. Artsenvereeniglng. 7.15 Bedrijfs reportage. 8.10 Berichten ANP. 8.20 KRO- Boys, solist en gram.pl. 9.10 tweede en derde acte Die verkaufte Braut, opera. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Eddy Czoka en zyn orkest. 11.40—12.00 Gram.pl. DROITWICH. 1500 M11.40—11.50 Piano recital. 12.10 Orgelconcert. 12.50 BBC- Dansorkest. 1.352.20 Rawlins strijkkwar tet. 4.20 Solisten, koor en BBC-Midland- orkest. 5.45 Yascha Krein's orkest. 6.20 Berichten. 6.45 Orgelspel. 7.50 Liedjes aan den vleugel. 8.00 Radiotooneei. 9.20 Be richten. 10.00 Revue-programma. 10.30 BBC-Orkest en solist. 11.30 Grosvenor House Dansorkest. 11.50—12.20 Dansmu ziek (Gram.pl.). RADIO PARIS. 1648 M. 8.20 Gram.pl. 11-20 en 12.35 Gram.pl. 1.35 Zang. 1.50 Gram.pl. 2.50 Radiotooneei. 4.20 Triocon cert. 5.50 Gram.pl. 6.05 Zang. 6.50 Gram.pl. 7.05 Zang. 7.20 Gram.pl. 8.20 Declamatie en zang. 9.05 Cabaretprogramma. 11.20 1.05 Orkestconcert. KEULEN. 456 M. 8.00 Omroep-Amuse- mentsorkest. 11.20 Westduitsch Kamer orkest. 1.35 Gevar. concert. 3.20 Omroep orkest. 4.35 Omroepkleinorkest. 7.30 Car navalsprogramma. 9.50 Llteralr-muzikaal programma. 10.30—11.20 Omroepkleinor- BRUSSEL. 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroeporkest. 1.30 Salon orkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Omroep- dar.sorkest 5.50 Vioolrecital. 6.20 en 6.50 Gram.pl. 7.20 Kleinorkest. 8.20 Omroep orkest. 8.50 Radiotooneei. 9.35 Omroep orkest. 10.3011.20 Omroeporkest. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroeporkest. 1.50 Zangrecital. 2.00 Duoconcert. 5.20 Gram.pl. 5.50 Trio. 6.35 Gram.pl. 6.50 Planoconcert 7.35 Zangreci tal. 8.209.20 Symphonie-orkest. 9.35 Symphonle-orkest. 10.30—11.20 Gram.pl. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Heinz Huppertz's orkest en solisten. 9.20 Berichten. 9.40 Sportnieuws. 9.50—11.20 Omroep-Amusementsorkest. ■niiiiiniiuutiitiiiifiiiMtiiiiMiitiiifiiiiiitiiiiiiiniiiiiuiiiufiitiiitiiiiiiiMr Veel sneller dan oorspronkeiyk verwacht kon worden is het tot een volledige afbraak van het vorstgebied in Europa gekomen. Wel heerscht nog vorst in Skandinavië, die vooral hoog in het Noorden nog streng is, maar het daar liggende vorstgebied heeft voor ons geen beteekenis en kan dus buiten beschouwing worden gelaten. De vorstgrens was Woensdag reedstot ver in Polen terug gedrongen en tegelijk was de tem peratuur in West-Europa veel gestegen. Reeds meer dan een week geleden vertoonden zich in Oost-Europa verschijnselen, die het ver moeden deden rijzen, dat het vrü spoedig tot een likwidatie van den strengen winter in het Oosten zou komen. Het zoo lang stabiel gebleven gebied van hoogen druk over Rusland, dat zich ver naar het Westen uitstrekte, begon toen in Zuidelijke richting af te zakken. Vrijwel altijd is dit het begin van het einde van de vorst periode, want dit gebied van hoogen druk her stelt. zich dan niet meer, het trekt zich meer en meer naar het Zuiden terug en over de Noordelüke helft van Europa beginnen Weste lijke, warme luchtstroomen te loopen, die hoe langer hoe meer in Zuidelijke richting afzakken en de temperatuur doen stijgen. Wij moeten ons dit verschynsel zoo voor stellen, dat uit den Atlantischen Oceaan een warm-vochtige luchtstroom opkomt, die eerst, zoolang het gebied van hoogen druk in het Oosten stand houden kan, als het ware hier tegen afstuit en dan naar het Noorden afbui gend over het zeegebied in de omgeving van de Shetlands- en Faroer-eilanden wegstroomt. Ver volgens buigt deze warme luchtstroom zich op hooge breedten weer naar het Oosten om en loopt ten Noorden van Skandinavië verder, waarbij hy het gebied van hoogen druk aan de Noordzijde langzaam afbreekt. Deze afbraak schrijdt dan Zuidwaarts voort en naarmate deze vordert kan de warme luchtstroom meer en meer zyn weg over Midden Europa kiezen. Niet altijd verloopt dit afbraak-proces even snel. Ditmaal is het zeer snel verloopen. In enkele dagen is het gebied van hoogen druk geheel gesloopt geworden en heeft de warme luchtstroom alle koude lucht uit Midden- en Oost-Europa verdreven, zoodat nu overal dooi- weer is ingetreden. Hierbij biyft het niet. Een geheel nieuwe al- gemeene weerstoestand is nu ingetreden, waar bij geheel Midden-Europa weer onder den in vloed staat van den aanvoer van warme lucht en de in den warmen stroom zich vormende depressies, die sterken wind en regen brengen, m. a. w. het weer heeft een stormachtig en regenachtig karakter gekregen. Deze nieuwe toestand kan lang duren. Het is niet waarschijniyk, dat de vorst zal terug- keeren. Eer dat deze nieuwe weerstoestand geheel zal zün uitgewerkt en een andere zou kunnen intreden, waarby het weer zou kun nen vriezen, is de winter te ver gevorderd en de lente te dicht by gekomen. De vorst, die wü later nog kunnen krügen, zou van een anderen aard zyn dan die, welke wü gehad hebben, die n.l. ontstaan is door aan voer van zeer koude lucht (z.g. transport- koude). De vorst in den nawinter ontstaat n.l. meer by windstil weer door sterke warmte-uitstraling. Deze soort vorst kunnen wü later nog wel krijgen. Voorloopig echter niet. (Nadruk verboden) SOERABAJA, 4 Febr. (Aneta). In den afge- loopen nacht is in het Chineesche kamp te Bon- dowoso een auto tegen een mast van het elec- trisch net gebotst. De bestuurder, de heer Voigts, en de 22-jarige mej. Hannie van der Hoeven, die naast hem zat, werden op slag gedood. Mej. Van der Hoeven was eerst twee maanden geleden uit Nederland gekomen en was als gou vernante in dienst by de familie Egter van Wissekerke, administrateur van de Besoekische Tabak-mij. Mevr. Geesink, die naast mej. Van der Hoe ven zat, alsmede de heer Geesink en een inlan der beide laatste zaten in de dicky-seat werden zwaar gewond. De oorzaak van het ongeluk is nog niet op gehelderd. Het Amsterdamsche gerechtshof heeft den uitgever van de Voetbalexpert L. P. vrügespro- ken van de hem ten laste gelegde overtreding van de Loterüwet. In genoemd sportblad komt een prysvraag voor waardoor het publiek ge legenheid kreeg om te raden naar de uitslagen van te houden voetbalwedstrüden in de eerste klas K.N.V.B. Voor goede oplossingen waren geldprijzen be schikbaar gesteld. De kantonrechter had ver dachte op 13 December '35 veroordeeld tot vyftig gulden boete. Het gerechtshof ontsloeg verdachte van rechts vervolging. De officier van Justitie teekende cassatie aan en de Hooge Raad verwees de zaak naar het gerechtshof. De procureur-generaal vorderde, daar hët een principieele kwestie betrof, een gulden boete subs, een dag hechtenis. Het Hof achtte niet bewezen dat deelnemers geen overwegenden invloed op den uitslag van de prysvraag kunnen uitoefenen. lira Naast den autobestuurder moet voor elke persoon minstens 40 cm ruimte beschik baar zijn (voor kinderen tot 12 jaar: 30 cm) Op banken, die over den rug gemeten smaller zijn dan 140 cm, mogen dus geen 3 volwassenen zitten. De gemeente Nijmegen zal een leening aangaan van f 3.888.G00 3Vz pCt. rentende, tot den koers, niet beneden 97 pCt., ter conversie van het nog uitstaand bedrag der 4 pCt. leening 1934, oorspronkelijk groot f 4.319.000. Bij de uitgifte van de 3Vz pCt. obligatie- leening groot f 4.800.000 ten laste dér ge meente Groningen, is van 't conversier echt zoodanig gebruik gemaakt, dat op de vrije inschrijvingen tot en met f 30.000 niets en daarboven slechts een uiterst gering percen tage kan worden toegewezen. De gemeente Utrecht is voornemens een 3Vz pCt. openbare leening uit te geven.van f 9.450.000. met recht van voorkeur voor de houders van de 4 pCt. leening 1934, nog be dragende f 14.141.000. Voorts ligt het in de bedoeling, onderhandsche leeningen aan te gaan. De contractvracht voor palm-olie in va ten is volgens het Java Pacific Rate Agree ment van 18 tót 14 dollar p. K.M. verlaagd. De vracht bij verschepingen, niet op con tract, is vastgesteld op Ï6V* dollar p. K.M. De goudprijs te Londen daalde met 1 d. tot 141/11. 210.000 werd aan goud om gezet. Het feit, dat de Fransche Staat, zij het door bemiddeling van de Spoorwegen, reeds vier maanden na de devaluatie in het bui tenland heeft moeten leenen, wordt op de beurs te Parijs sterk gecritiseerd. Eenige le den van de financieele commissie beweren, dat de schatkist slechts voor korten tijd geholpen is. Geruchten omtrent een con trole van den wisselhandel worden tegen gesproken. Te Parijs wordt beweerd, dat 't Fransch valuta-egalisatiefonds in de dagen vóór het afsluiten van de pondenleening in Enge land, meer dan fr. 1 milliard van de Bank van Frankrijk heeft teruggekocht en der halve de eerst-volgende weekstaat een ver mindering van den goudvoorraad bij de Bank zal te zien geven. Het feit, dat twee groote Londensche banken niet hebben willen deelnemen aan de leening aan Frankrijk, is volgens de beurs te Parijs niet geschikt, om het ver trouwen te wekken. Elzas komen In de Kalimijen van den weer stakingen voor. De kunstzijdeproductie in Duitschland gedurende 1936 wordt op 65 a 70 mill. K G. geschat. De uitvoer is ook gestegen zoodat de buitenlandsche handel in kunstzijde voor het eerst sedert vele jaren weder een actief saldo heeft opgeleverd. De Republic Steel heeft $1.7 millioen 4Vt pCt. obligaties gekocht van de Truscon Steel, waardoor het bezit aan deze obliga ties tot 2.3 millioen is gestegen. De Bethlehem Steel ontving een order tot levering van 4000 ton constructie-staal. De Shell Union, de Humble Oil, de Mag nolia Petroleum en andere mijen hebben in Texas den benzineprijs met dollarcent per gallon verhoogd. ISOfl la De American Wolion Co. keert 1 ach terstallig dividend uit op de preferente aan deden. In 1936 werd viermaal 1 achter stallig dividend betaald. De American Smelting and Refining be haalde in 1936, naar raming, een winst van 6.50 per gewoon aandeel tegen 5.01 per aandeel in 1935. Hierdoor zou de winst de grootste zijn sedert 1929. Het koperverbruik in de Vereen. Staten steeg in 1936 naar raming tot 750.000 ton tegen 567.000 in 1935. De makelaarsvoorschotten te New York zijn in Januari met 25.05 mill, tot 1026 mill, gedaald. Naar raming zullen de Amerikaansche wagonverladingen deze week een verdere verlaging te zien geven van 45.000 wagons. Volgens ..Iron Age" heeft de staalproduc- tie te Pittsburgh, Wheeling en Youngstown, die door de overstroomingen ongunstig was beïnvloed, weer vrijwel het normale peil bereikt. De staalproductie over het geheele land bedraagt thans gemiddeld 79 pCt. der ca paciteit tegen 75 pCt. de vorige week. De uitvoer van staal en ijzer, met uitzon dering van schroot, uit de Vereen. Staten, bedroeg in 1936 1.941.000 ton met een waar de van 24.682-000 tegen 2.104.000 ton met een waarde van 22.949.000 in 1935. De uitvoer was het grootste sedert 1930. In Amerika waren gedurende Januari 170 hoogovens in gebruik, gelijk in December j-l., met een productie van 104.000 ton tegen 100.000 ton in December. De Standard Brands keert het gewone kwartaal-dividend uit van 0.25 per aan deel. In 1936 bedroeg de netto-winst 14.72 millioen tegen 12.74 millioen in 1935, over eenkomende met 1.12 en 0.97 per aan deel. De Commonwealth and Southern heeft het contract met de Tennessee Valley Authority, inzake de levering van electrici- teit opgezegd. Het bedrijf van de T. V. A. zal hierdoor worden stopgèzet, totdat het Hoogste Gerechtshof een beslissing tusschen de openbare nutsbedrijven en den Staat zal hebben genomen. Het Pond Sterling bewoog zich heden ochtend te Amsterdam op 8.948.94% (vo rig slot 8.94%); de Dollar op 1.82%1.82% (1.82%); de Frank op 8.50Vz8-51 j/2 (8.51%)de Belga op 30.75—30.80 (30.79/-,) en de Zwitsersche Frank op 41.7541.80 (41.79). De Nivas verkocht 1505 ton suiker voor consumptie. superieure De Belgische minister van Financiën spreekt de geruchten tegen volgens welke de regeering tot conversie van Staatslee- ningen zou overgaan. NEW YORK, 4 Febr. (Reuter) Het hoogste punt van de overstroomingen is thans tot Cairo in Illinois genaderd. Het peil van het water ls echter niet merkbaar gestegen, en men hoopt dan ook, dat de stad gespaard zal kunnen blij ven. Inmiddels voorspellen de weerberichten nieuwen regenval binnen de eerstvolgende 36 uren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6