De koloniale eischen van Duitschland r D DE GOD BELIJDENDE STAAT DE MAND AA TBEZITTERS WEIGEREN POLITIEKE PLAAT NIET BELEEDIGEND VLIEGVELD NERHOVEN HET EUCHARISTISCH CONGRES SCHRIJFWIJZE VAN ONZE TAAL Hoest en verkoudheid antpo daar lucht lm van op! DONDERDAG 4 FEBRUARI 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT Een oplossing schijnt onmogelijk Hoofdredacteur van Het Volk vrij gesproken; de overwegingen van het Amsterdamsche Hof FLORIS VERSTER Prof. Verwey over den schilder HERSCHOLING VAN OUDERE WERKLOOZEN Centrale werkplaatsen dienstbaar maken aan het plan Met den aanleg zal binnenkort een begin worden gemaakt GELEIDEHONDEN VOOR BLINDEN De nieuwe Japansche premier generaal Lenjuro Hayasji te midden van zijn gezin Nederlandsche sectie houdt haar eerste vergadering VOLKSDANS-LUSTRUM WASCHPRIJS VERHOOGING Taxe-gedeelte consumptiemelk De nieuwe voorschriften bedoelen de verwarring en chaos op spellinggebied terug te dringen Rechtskundige, die geen rechtskunde bezat Op bevel van den kantonrechter moest hy de rechtszaal verlaten Katholiek ziekenhuis te Drachten Plannen der Zusters Francisca nessen te Aerdenhout ERRATUM VREUGDE IN ILPENDAM Mej. Donker gehuldigd OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Steunvergoeding erwten en veldboonen LEENING APELDOORN Duitschland heeft thans wel ongeveer het geheele verdrag van Versailles opge zegd. In zijn laatste rede nam Adolf Hitler nog plechtig de Duitsche onderteeke- ning terug onder het eerste artikel, dat alleen aan Duitschland de schuld aan de we reldoorlog toeschreef. Geen mensch zal hem dit kwalijk nemen, want de historie is thans reeds zóóver, dat met zekerheid kan worden vastgesteld, dat de leidende staatslieden in JuU-Augustus 1914 onder den druk van aller lei omstandigheden en misverstanden tegen hun persoonlijken wil eenvoudig in den oorlog geglibberd. Moreel schuldig, wat Duitschland betreft, tvas wellicht Wilhelm II, die in zijn machts- waan en door zijn onberekenbare imperialisti- s°he politiek heel de wereld tegen het nog zoo l°hge, maar machtig opgebloeide keizerrijk in het harnas joeg. Duitschland heeft thans zijn v°He souvereiniteit terug. Eén ding blijft nog °Ver. Dat is het koloniale probleem. Een terri toriale kwestie dus. Duitschland heeft ook in Europa groote gebieden, vooral Elzas-Lotharin- Sen, moeten afstaan, maar Hitier heeft her haaldelijk verklaard, dat deze kwestie voor e«ns en vooral „erledigt" is. Blijft dus over het Sebiedsvraagstuk der koloniën. Wij weten thans uit uitlatingen en uit de laatste rede Vah den Führer, dat ten eerste Duitschland ko- '°hiën noodig heeft en koloniën wil hebben en 'en tweede dat Duitschland geen koloniën van andere landen wil trachten te verwerven, maar eUkel en alléén zijn vroegere koloniën op- eischt, die door het dictaat van Versailles bij Wijze van mandaat aan Engeland en zijn do minions, aan Frankrijk en aan Japan zijn toe gewezen. De kwestie is tengevolge van het tfoote gebrek aan grondstoffen en levens middelen in het Derde Rijk in een acuut sta dium gekomen. De Duitsche ambassadeur te Eonden, Herr von Ribbentrop, die meer te herlijn en Berchtesgaden dan te Londen ver toeft, is naar zijn standplaats teruggekeerd. Het heette, dat hij de Duitsche koloniale ei«chen in een memorandum met zich voerde. 'Haar dit werd later door Berlijn gedementeerd. Hit démenti lost de kwestie zelf natuurlijk niet op, schuift haar hoogstens nog even op eeh min of meer lange baan. tief en afdoend antwoord en het zal in Duitsch land werken als een koude straal water. Rest nog Frankrijk. In dit land heerscht ook slechts één meening: alle verdragsclausules kunnen op vreedzame wijze worden herzien, behalve deze ééne* categorie: de territoriale kwesties. En of deze nu betrekking hebben op de landsgrenzen in Europa of op koloniën, blijft hetzelfde. Uit deze uiteenzetting van het probleem der Duitsche koloniale eischen kan iedereen ge makkelijk afleiden, welke gevaren er in liggen opgesloten en zal iedereen bemerken, dat er nog geen enkel stapje, hoe klein ook, is gezet, om tot een oplossing te komen. En toch zal er in de toekomst iets moeten gebeuren. Want het Derde Rijk zal zijn (niet ongerechtvaardigde) eischen niet laten vallen. Gelukkig, dat Hitier Zaterdag 1.1. verzekerd heeft, dat de ,,tijd dei- verrassingen", de tijd der voldongen feiten dus, voorbij is. Anders zou men moeten vreezen, dat de Duitsche vloot aan de kusten der vroegere Duitsche koloniën wellicht plotseling eens in actie zou kunnen komen. En wat dan de ge volgen zouden zijn.... interessant voor het verder verloop der kwestie is de reactie, welke alléén het bericht, dat Ribbentrop concrete e'Schen zou medebrengen, te Londen en te Harjjs teweeg heeft gebracht. Al de schendin- of laten we het beter noemen de opzeg- ethgen van het verdrag van Versailles door Huitschland, zijn tot dusver beantwoord met Papieren protesten. Die opzeggingen waren Weliswaar onaangenaam en hadden hier en ^aar zelfs een gevaarlijk karakter, maar de- ^en. om het vulgair te zeggen, niets af aan hat hebben en houden der wereldoorlogoverwin- naars. Maar wat de koloniale eischen betreft 5taat de zaak heel anders. Bij toegeven moet er van concreet goed, van verworven gebieden afstand worden gedaan. Of Japan daartoe zal zÜn te bewegen, is al heel twijfelachtig. Het is 2eker, dat het op de eilandjes in den Pacific, Welke vroeger aan Duitschland toebehoorden, st;erke vlootbasesheeft aangelegd. En het vroegere Duitsche bezit in China (het steun- hbnt Kiautsjou) is onder de tegenwoordige 0rnstandigheden voor het imperialistische Ja- Pah wel onmisbaar. Maar Japan en Duitsch- and hebben onlangs een verdrag gesloten, dat (z°o wordt internationaal gefluisterd) verre hitgaat boven de verplichting van wederzijd se inlichtingen over den woelarbeid der Ko mintern. Wat Japan betreft staat de zaak dus Enigszins twijfelachtig. Met bijna absolute zekerheid kan men echter Wel beweren, dat de overige mandaatbezitters er niet aan denken werkelijk afstand te hoen van de hun toevertrouwde gebieden. De Engelsche dominions Zuid-Afrika en Australië hebben herhaaldelijk verklaard, dat zij alleen hoor geweld gedwongen afstand zouden doen Van het vroegere Duitsch West-Afrika, respec- Hevelljk het vroegere Duitsch Nieuw-Guinea. Het moederland zelf, Engeland, toont ook niet de minste neiging van toegeven. De Engelsche bladen zijn zelfs zeer onge- rUst over de eventueele Duitsche eischen en v°or®l over de eventueele gevolgen. Men kan de Engelsche opinie als volgt samenvatten: 1:1 terugkeer der mandaten naar Duitschland 2011 het uitgangspunt kunnen vormen voor meuwe eischen. Hitier beweert wei geen enkel Militair doel op het oog te hebben, maar wan- haer hy eenmaal in het bezit zal zijn van ko- lohiën, wie zal hem dan het recht kunnen be twisten er mede te doen wat hij wil? Zou bij - Voorbeeld het aanleggen van een duikbootbasis aan de West-Afrikaansche kusten een kwestie die alléén Duitschland aangaat? Zou het haait van koloniën Duitschland niet in staat steUen zijn oorlogsvloot uit te breiden? Er kan v°or Engeland geen sprake van zijn zich klak- hv'oos bloot te stellen aan een bedreiging van mih ryksverbindingen door een mogendheid, die e'hen dag onder militair opzicht machtiger W°rdt. Dit is de schier algemeene meening ir. bgeland. Deze ongerustheid kwam gisteren °°k in het Lagerhuis tot uiting. Minister Eden h^sft verklaard, dat de overdracht van man- haatsgebieden onvermydelijk tot ernstige poli- tieke en juridische moeilijkheden zou leiden, Waarvoor de Britsche regeering geen oplossing *°U kunnen vinden. Op de vraag, of hij de ver- Sering kon geven, dat er geen sprake van een hvfgelljke overdracht zou zijn, antwoordde de h^Uster: Zeer zeker. Dit is wel een zéér posi- Het Amsterdamsche Gerechtshof heeft uitspraak gedaan in de strafzaak tegen den hoofdredacteur van het dagblad Het Volk, die terecht stond wegens beleediging van het hoofd van een bevrienden staat, in casu Hitier. Het Hof vernietigde het vonnis van de rechtbank en sprak den verdachte vrfj van het hem ten laste gelegde. In het blad was in Februari van het vorig jaar een prent verschenen, waarop Hitler was afgebeeld by de begrafenis van den in Zwit serland vermoorden nationaal-socialist Gust- loff, plechtig verklarend temidden van zijn S. A.-troepen: Wij brave nazi's hebben nog nim mer een politiek tegenstander vermoord. Op de prent zag men voor den redenaar de grafzerken van Rathenau, Ertzberger en Roehm. Het gerechtshof overwoog, dat de plaat be trekking heeft op een plechtige verklaring van het Duitsche staatshoofd- Hitier, afgelegd ter gelegenheid van de begrafenis van Gustloff, waarbij hy te kennen gaf, plechtig te consta- teeren, dat op den weg der nationaal-socialis- tische beweging geen enkele politieke tegen stander was vermoord. De plaat had kennelijk ten doel, de onwaarheid van deze bewering in het licht te stellen. Het is rechtens geoorloofd, zulk een kritiek te uiten. Ook den vorm, waarin ten deze de kritiek gegoten is, acht het Hof niet beleedi- gend. Ook niet de zwerende houding, waarin Hitler is afgebeeld), omdat het Hof daarin slechts ziet een overdriving van het plechtige der constateering, temeer nu er van een eigen- ïyke eedsaflegging uiteraard geer. sprake was en er bovendien geen beleedigende op- of onder schriften voorkwamen. Bovendien heeft het Hof in den bundel ca- ricaturen van Hitier, door den verdediger mr. Mendels overgelegd, getiteld: Tat gegen Tinte. en te Berlijn in 1934 verschenen, met Geneh- migung van Hitier uitgegeven, gelijk de voor rede vermeldt, een Fransche caricatuur uit de Petit Parisien aangetroffen, in wezen geheel gelik aan de onderhavige, die Hitier ook in zwerende houding voorstelt en met het onder schrift: Ik verklaar plechtig, dat ik den schrij ver van Mein Kampf niet ken," waaruit dus zou kunnen worden afgeleid, dat ook in het Derde Rijk dergelijke teekeningen zyn toege- staan. Op deze gronden vernietigde het Hof het vonnis der rechtbank en sprak den verdachte vry. Naar aanleiding dat het dezer dagen (21 Ja nuari) 10 jaar is geleden, dat Floris Verster overleed, zal in den Kunsthandel Huinck Scherjoii, Heerengracht 469 te Amsterdam, een overzichtelijke tentoonstelling van het werk van dezen meester worden gehouden, waarvoor een 70-tal schilderyen, alle uit particuliere ver zamelingen, kon worden bijeengebracht. Hoewel direct na den dood van Verster, te Leiden, Den Haag en Rotterdam, retrospectieve tentoonstellingen van zyn werk werden gehou den, geschiedde dit nog nimmer in Amster dam. De tentoonstelling zal Zaterdag 6 Februari, des middags te 3 uur, door Prof. Dr. Albert Ver wey worden geopend. De minister van Sociale Zaken, mr. M. Slin- genberg, heeft aan de besturen van de ge meenten, waar centrale werkplaatsen zijn ge vestigd dit zijn er ongeveer 30 een rond schrijven gezonden, waarin hij de aandacht van de gemeentebesturen vraagt voor de kwestie van de herscholing der oudere werk- loozen. Het is wenschelijk, de bedrijfsvaardigheid van arbeiders zooveel mogelijk weer op het ge- wenschte peil te brengen. By den minister is nu de vraag gerezen of het niet mogeiyk zou zon centrale werkplaat sen aan dit doel dienstbaar te maken, zonder daarbij aan de bestemming dezer werkplaatsen voor de jeugdige werklooaen afbreuk te doen. Gedacht is aan een regeling, waarbij de cen trale werkplaats gedurende drie middagen in de Week voor oudere werkloozen wordt open gesteld, terwyl op deze middagen de gewone deelnemers geen toegang hebben, maar dan dezen tyd door het volgen van cursussen of anderszins nuttig besteden. De voor hen ver loren gegane uren op de centrale werkplaats, kunnen zij eenigermate inhalen, aldus schrijft de minister, door des morgens een uur vroeger te beginnen. In het algemeen zal men de keuze dienen te beperken, zoo gaat de aanschrijving ver der, tot werklooze arbeiders tusschen 25 en 40 jaar, die, voordat hun werkloosheid optrad, een groot aantal jaren geroutineerde vakar beiders zijn geweest en van wie moet worden verwacht, dat, indien zij zonder meer in het bedrijfsleven worden opgenomen, zij moeilijk heden zullen ondervinden door hun gedaald arbeidsvermogen. In een vergadering te Tilburg zyn de voorbereidende besprekingen ten aanzien van den aanleg van het vliegveld „Nerho- ven" te Gilze tot een goed einde gekomen. Dientengevolge zal zeer binnenkort met den aanleg een begin worden gemaakt. Deze aan leg zal in werkverschaffing geschieden. De voorzitter van den Raad van Bestuur der N.V. „Vliegveld Nerhoven" is mr. Vonk de Both, burgemeester der gemeente Tilburg. De burgemeesters van Breda en Gilze-Rijen alsmede de voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, ir. Beukers te Breda zullen in dien raad zitting hebben. Van goed ingelichte zijde wordt ons mede gedeeld, dat het Departement van Defensie by de voorbereidingen voor het totstandkomen van het Vliegveld Nerhoven alle mogeiyke mede werking heeft verleend, daar dit vliegveld ook voor 's lands defensie van het grootste belang zou zyn. De bestelling der zestien nieuwe luchtkrui- sers brengt n.l. 41e noodzakelijkheid mede, zoo spoedig mogelijk over te gaan tot decentrali satie van de militaire luchtvaartafdeeling, welke aan haar geboorteplaats Soesterberg is ontgroeid. Daardoor is het voor de luchtmacht noodig geworden, dat nieuwe bases worden ge vormd. Natuurlijk zullen de voornaamste dezer bases gelegen zijn in de vesting Holland. Echter is de zachte bodem aldaar een bezwaar voor het zeer zware moderne materiaal. Zoo zullen de nieuwe Fokkers een gewicht hebben van zeven en een halve ton waartegen de grasmat van de meeste velden niet bestand is. In het buitenland wordt daarom de bodem van de vliegvelden dikwyis gebetonneerd. Dit zal voor het vliegveld „Nerhoven" niet noodig zijn, omdat de Brabantsche zandgrond een aan zienlek zwaarder gewicht kan dragen dan de vliegvelden binnen de vesting Holland. Verwacht wordt, dat Nerhoven in de toe komst een belangryke militaire basis zal wor.- den, hetgeen voor de geheele streek van groot voordeel zal zyn. Onder voorzitterschap van Baron W. C. J. J. Van Voorst tot Voorst en in tegenwoordigheid van luitenant-generaal jhr. J. H. Röell, eersten onder-voorzitter van het Nederlandsche Roode Kruis, is in een der vergaderzalen van het ge bouw van het Ned. Roode Kruis te 's Graven- hage een vergadering belegd van het bestuur der Stichting Nederlandsch Geleidehonden fonds met de besturen c.q. directies van de vereenigingen en inrichtingen van en voor blinden in Nederland, teneinde te komen tot een gezameniyke actie, welke ten doel heeft om iederen blinde in het bezit te stellen van een geleidehond. In zijn openingsrede memoreerde de voorzit ter dat de school, welke de stichting nu ruim een jaar exploiteert, sedert de opening door H. K. H. Prinses Juliana ruim 40 honden heeft afgeleverd. Omdat het overgroote deel der gegadigden niet in staat is om den kostprijs van 200. per hond te betalen, is een suppletiefonds op gericht, waaruit de ontbrekende bydragen wor den aangevuld. Een propaganda-commissie zorgt bij voortduring voor aanvulling van dit suppletiefonds. Eenerzyds echter vloeien de geldmiddelen nog onvoldoende, anderzyds is het aantal aanvra gen om een hond niet in evenredigheid met de onderstelde behoefte. Immers indien men aan neemt dat er ongeveer 4000 blinden in Ne derland zyn en dat in de verschillende blinden instituten ongeveer 350 leerlingen worden op geleid, dan is aannemelijk, dat een veel groo- tere jaariyksche behoefte bestaat dan uit de practijk van het eerste jaar, een aflevering n.l. van 40 honden, zou zijn af te leiden. MANILLA, 4 Febr. (Eigen telegram). He den is de eerste vergadering gehouden van de Nederlandsche en Vlaamsche sectie van het Eucharistisch Congres, die werd gepre sideerd door Z. II. Exc. Mgr. C. Jurgens, Bisschop van Tuquegarao. Er waren niet minder dan tweehonderdvijftig deelnemers aanwezig. Tijdens de vergadering kwam Z. H. Exc. Mgr. Heylen, Bisschop van Namen, een bezoek bren gen en de permanente voorzitter van het Con gres-Comité werd, toen hij een vurige toespraak had gehouden, langdurig toegejuicht, mede we gens zijn verjaardag, dien hij morgen viert. Onder de «es aanwezige Bisschoppen bevond zich ook Z. H. Exc. Mgr. J. O. Smit. Pater F. X. Duynstee O.E.SA. hield een uit muntende redevoering. Na de opening van de bijeenkomst werden de Nederlandsche en Vlaamsche volksliederen gezongen. Heden, den „Vrouwendag" van het Congres, naderden 80.000 vrouwen de H. Tafel; de H. Communie werd dioor tweehonderd priesters uitgereikt. t In de Paaschvacantie zal van 29 Maart tot 3 April op De Meihof te Oosterbeek net eerste internationale lustrum gehouden worden van het Nederlandsch Centraal Bureau voor Volks dansen (N.C.B.V.). De saneeringscommissie, gevormd uit de bon den van de Wasschery-ondernemers heeft zich tengevolge van de devaluatie genoodzaakt ge zien de waschprijzen te verhoogen. Voor zoover dit nog niet geschiedt, zal van elke wasch een extra-bedrag van 10 ct. worden geheven, onder den naam van transportkosten Daarnaast zullen de waschtarieven zelf een ma tige verhooging moeten ondergaan. Nederlandsche Zuivelcentrale, 7 Februari t.m. 13 Februari 1937 consumptiemelk regee- ringscontract, taxe-gedeelte 6.25 cent, eventueel verhoogd met premie of verminderd met af dracht voor de kwaliteit, overmelk regeerings- minimumprijs 5 cent. Afdracht bij levering in consumptie van an dere dan taxemelk 2.50 cent. Op de vragen van het soc.-dem. Tweede Ka merlid Thyssen in verband met de strekking van het op 21 December j.l. aan directeuren en directrices der kweekscholen gezonden rond- schryven van den inspecteur van de onder wijzersopleiding inzake de schryfwijze der Nederlandsche taal bü de kweekschooleind examens en hoofdakte-examens, heeft de mi nister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen geantwoord, dat dit rondschryven moet ge lezen worden in het licht van het feit, dat de eenig geldende regeling inzake de schryfwijze der Nederlandsche taal voor de examens uit gaat van de schrijfwijze volgens De Vries en Te Winkel; dat dit volgens de regels 5 en 6 van het bedoelde Koninklijk besluit ook geldt voor den naamvalsuitgang n en voor de voor- naamwoordeiyke aanduidingen; dat echter van deze regeling „mag" worden afgeweken, behalve in bepaald aangegeven gevallen. Het bedoelde rondschrijven beteekent nu, dat deze afwükin- gen voorshands niet worden toegepast. De vraag of het mogeiyk zal zyn in de nog overbiyvende vyf maanden den aanstaanden candidaten de noodige gewenning by te bren gen, beantwoordt de minister in bevestigenden zin, mede, omdat hy er geen bezwaar tegen heeft, dat in 1937 by het schriftelijk werk voor de examens de raadpleging van een woordenlijst met de geslachtsaanduiding volgens De Vries en Te Winkel wordt toegestaan en zulks te minder, omdat hy moet aannemen, dat inder daad sinds jaren op vele scholen met die ge slachtsaanduiding geen rekening is gehouden. De minister teekent hierbü overigens aan, dat Borst inwrijven met Dampo» Pot 50, Doos 30 ct. Bij Apotb. en Drogiiten, Toen Woensdagmorgen aan het kantongerecht te Breda een zaak werd aangekondigd, deelde de kantonrechter, mr. Ter Veer mede, dat hij gaarne eenige woorden wenschte te richten tot den gemachtigde van gedaagde, den heer R., die zich directeur noemde van het rechtskun dig bureau Raco te Breda, alvorens de zaak in behandeling te nemen. Ten aanhoore van het zeer talrijke publiek deelde mr. Ter Veer mede, dat hy een schrijven had ontvangen van een inwoner der gemeente Breda, die zich beklaagde, dat hy door het Bureau Raco op ongemotiveerde wijze werd las tig gevallen ten bewijze waarvan afschriften werden overlegd van door het bureau aan kla ger gerichte brieven alsmede van een ontwerp dagvaarding die zou worden uitgebracht, wan neer niet voor bepaalden datum een beweerde schuld werd betaald. De kantonrechter deelde naar aanleiding hier van mede, dat hy reeds eerder in bedekte ter men tegen den houder van het bureau Raco had gewaarschuwd, toen deze bij de behandeling van een zaak als gemachtigde van groote on kunde blijk gaf. Thans is de maat vol, aldus de kantonrechter. De rechtskundige heeft zich uitgegeven als lid van de Nederlandsche Vereeniging van Rechts kundige Adviseurs, doch na informatie kwam al heel spoedig vast te staan, dat hy nooit lid van die vereeniging was geweest noch een aanvrage had gedaan, om als zoodanig te worden toege laten. Zonder dat de rechtskundige een ver zoek tot gratis-admissie had ingediend, had hij boven de dagvaarding de woorden geplaatst Vry van zegel ingevolge artikel 1250 van het Wetboek voor Burgerlijke Rechtsvordering. Deze vrystelling van zegel is een uitvloeisel van de zegelwet, wat de rechtskundige blijkbaar niet weet, terwijl ten overvloede het Wetboek voor Burgerlijke Rechtsvordering geen artikel 1250 bezit. De kantonrechter waarschuwde ten slotte te gen dezen rechtskundige en weigerde hem als gemachtigde te laten optreden weshalve hij de zaak ambtshalve veertien dagen aanhield. De rechtskundige kreeg hierop bevel, de rechtszaal te verlaten, waaraan deze onder het gelach der toehoorders voldeed. de regel, welke sinds 18 Juli 1936 geldt en dus in acht is genomen, heb vervallen van de uit zondering in de nog resteerende vijf maanden minder bezwaarlijk doet zijn. Op de vragen van het R.K. Tweede Kamerlid Moller betreffende hetzelfde onderwerp heeft de minister o.m. geantwoord, dat de inspecteur van de onderwijzersopleiding zich tot hem had gewend met een vraag betreffende de in de regels 5, onder b, en 6 van het Koninklijk be sluit van 18 Juli 1936 voorkomende «uitdrukking: „woorden, die een kennelijk mannelijke zelf standigheid aanduiden". In de ontvangst van het hem daarop gegeven antwoord heeft die inspecteur aanleiding gevonden de bedoelde mededeeling te doen aan de directeuren en directrices van de kweekscholen voor onder- wyzers en (of) onderwijzeressen. Aangezien de inspecteur terecht in zijn rond schrijven er op wijst, dat dit Koninklijk be sluit, zooals mede uit den aanhef van de daarin vervatte regeling blijkt, de schrijfwijze volgens De Vries en Te Winkel als uitgangspunt neemt en aangezien bovendien het besluit slechts een uitzondering op den regel formuleert, kan kwa lijk worden toegegeven, dat de aanschrijving een wijziging in het besluit zou aanbrengen. De suggestie, dat door de voorschriften inzake de schrijfwyze der Nederlandsche taal verwar ring en chaos op spellinggebied zouden worden veroorzaakt, kan niet als gerechtvaardigd worden aanvaaru. Veeleer bedoelen deze de verwarring en den chaos, die allengs in het onderwijs zijn ont staan, zooveel doenhjk terug te dringen. Dit doel zal zeker worden bereikt, wanneer by het onderwys, dat tot de bedoelde examens voorbereidt, men zich nauwkeurig houdt aan den thans alleen geldenden regel. Het zal niet als een gemis worden gevoeld, wanneer straks na het verschijnen van de ïyst van kennelijk mannelijke woorden meer vryheid inzake ge slacht en voornaamwoord kan worden gelaten, zonder dat daardoor regelloosheid optreedt. In ontkennenden zin beantwoordt de minister de vraag van den heer Moller of hy voornemens is de mededeeling van den inspecteur ten spoe digste in te trekken, B. en W. van de Friesche gemeente Smal- lingerland hebben dezer dagen den raad dier gemeente medegedeeld, dat zy van den Overste van het Minderbroedersklooster te Drachten het verzoek ontvangen hebben aan dat Convent in eigendom af te staan 'n strook grond gelegen tusschen het perceel, waarop thans het voorge meld klooster in aanbouw is en de in westeiyke richting ontworpen straat. Doel van dat verzoek is het samenvoegen van dat 2400 M2. groot perceel by de aan het kloos ter behoorende gronden, teneinde daarop een ziekenhuis te bouwen. In hun aan den gemeenteraad gericht desbe treffend prae-advies voeren B. en W. voor de inwilliging van het onderhavig verzoek o.m. de volgende motieven aan: De stichting van een ziekenhuis te Drachten heeft de volledige in stemming van ons college. Wanneer de hierom trent bij de Zusters Franciscanessen van het St. Franciscusklooster te Aerdenhout bestaande plannen uitgevoerd worden, krijgt Drachten een aan de normale eischen des tijds beantwoordend modem ingericht ziekenhuis. Evenals zulks het geval geweest is met het klooster der Eerw. Zusters Carmelitessen, vor men het thans in aanbouw zynd Convent der Paters Franciscanen en het eerlang daar te stichten kath. ziekenhuis puike objecten voor werkverschaffing aan de bouw- en aanverwante vakarbeiders te Drachten en in de andere even eens byna geheel door niet-katholieken bevolk te dorpen van Smallingerland. Tengevolge van een misverstand zijn in ons Kamerverslag van hedenmorgen den heer Gose- ling woorden in den mond gelegd, die hy niet gesproken heeft. Betreffende art. 194 in de Grondwet instel ling nieuwe openbare lichamen) heeft de heer Goseling gezegd, dat de grondwet sinds de wü- ziging van 1922 aan nieuwe openbare lichamen geen beletsel in den weg legde; art. 194 staat echter op de verkeerde plaats enz. De N.S.B. voert op haar manier óók een Voor-God-actie. Zij verklaart zich tot doodsvijand van het com munisme met zijn georganiseerde god loosheid, van de vrijdenkersvereeniging „De Dageraad", waarvan zij vergaderin gen verstoort, en veroordeelt ons huidig staatsbestel mede, omdat God daarin niet die erkenning zou kunnen vinden, welke Hem toekomt. Maar terwijl in het nationaal-socialistische Duitschland al thans nog officieel gesproken wordt over „positief Christendom" in wer kelijkheid zijn de positief anti-christe- lijken er vrijer dan de positieve chris tenen als katholieken en geloovige pro testanten spreekt de N.S.B. zich niet zonder pathos slechts uit voor „den God belijdenden Staat". Is de God belijden de Staat echter een ideaal, waard om er voor te strijden? Voor een groot deel zal de beantwoor ding van deze vraag afhankelijk gesteld moeten worden van het antwoord op de vraag, welk Godsbegrip achter het woord God schuil gaat. Openlijke god loochenaars kunnen officieel in de N. S. B. niet terecht, maar verder kunnen alle Godbelijders, van pantheïsten en staats- en zelfvergoders af tot katholieken toe er een partij-onderdak vinden. En dan verwonderen de leiding van de N.S.B. en haar zgn. Raad van Katholieken zich er nog over, dat het Hoogwaardig Epis copaat niet zoo bijster veel vertrouwen in de N.S.B. en haar leiding heeft, en de onder zijn hoede gestelde kudde drin gend waarschuwt geen belangrijken steun aan deze beweging te geven! De leuze van een „God belijdenden Staat" heeft voor ons, katholieken, niet de geringste waarde, wanneer het niet gaat om den eenig-waren Drie-eenen God, Wiens Zoon voor ons is mensch ge worden en aan het kruis gestorven is om het menschdom van den greep van den duivel te verlossen. Zelfs wanneer de N.S.B. het eenig ware Godsbegrip hul digde, dan nóg zouden wij ons voor haar leuze van een God belijdenden Staat niet warm kunnen maken. Immers, het is niet voldoende God enkel te belijden, maar het is ons onafwijsbaar levensdoel: God te beminnen, te dienen en daardoor in den Hemel te komen. Elk katechismuskind weet dat na de eerste les. Maar als katechismuskinde- ren groot worden, ligt die eerste les blijk baar zóó ver in het verleden, dat zij door sommigen, óók katholieken, maar al te gemakkelijk wordt vergeten. Mej. Gonda Donker, de achttienjarige schaat- senrydster uit Ilpendam, die de Nederlandsche kleuren te Davos by de wedstrijden om het wereldkampioenschap hardrijden op de schaats voor dames heeft verdedigd, is Woensdagavond in haar woonplaats door de burgerü een har telijke hulde bereid. In gezelschap van familie leden werd Mej. Donker toegesproken o.a. door den burgemeester, den heer W. A. ran Oor schot. In de haar gebrachte hulde werd ook haar trainer de heer C. Jongert betrokken. Plaatselijke vereenigingen boden hun favorite bloemen en een medaille aan. Mej. Donker dankte met enkele woorden voor de spontane huldiging. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, gedenatureerd in het tijdvak van 25 Januari 1937 tot en met 30 Januari 1937 1.20 per 100 K.G. zal be dragen. Voor groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten, in datzelfde tijdvak ge denatureerd bedraagt de steunvergoeding 0.70 per 100 K.G. De steunvergoeding voor veldboonen, welke blijkens de dateering van het dorschbriefje in bovengenoemd tydvak zijn gedorscht, is vast gesteld op 1.75 per 100 K.G. 's Gravenhage, 3 Februari 1937. De Nederlandsch-Indische Escompto Maat schappij N. V., de Nederlandsche Bank voor Zuid-Afrika N.V. en de Nederlandsche Midden- standsbank N.V. berichten, dat, onder voorbe houd en goedkeuring van het raadsbesluit, door de Ged. Staten der provincie Gelderland, de inschrijving op 1.550.000 3% pet. oblig. con- versieleening 1937, deel uitmakende eener lee ning groot 1.800.000, waarvan 250.000 op emissievoorwaarden is geplaatst, der gemeente Apeldoorn, zal zijn opengesteld tot 99% pc^., op 9 Februari Houders van obligatiën van de 5% pet. lee ning, welke leening per 1 April 1937 in haar geheel aflosbaar is gesteld, kunnen by de in schrijving een recht van voorkeur uitoefenen, in dier voege, dat elke obligatie van de 5% pet. leening zooveel mogelijk recht geeft op toewij zing van een gelijk bedrag van de 3% pCt. lee ning 1937. Op het bedrag, hetwelk resteert na de uitoefening van het voorkeursrecht, worden vrye inschrijvingen aangenomen. De betaling moet geschieden op 1 Maart tegen betaling van 992.50 per obligatie. Op denzelfden datum moeten de 5% pet. obli gatiën 1932 worden ingeleverd; aan houders van obligaties wordt bijbetaald 31.59 per obligatie van 1000. De Ijening is a pari aflosbaar in 35 jaar, aan vangende in 1938. De gemeente behoudt zich de bevoegdheid voor de leening te allen tijde ver vroegd geheel of gedeeltelijk a pari af te lossen, met de verplichting dat zy van haar voornemen daartoe minstens één maand voor den aflos singsdag kennis geeft. Coupons vervallen 1 Maart en 1 September. Belasting wordt op de obligatiehouders verhaald. De leening dient niet alleen ter aflossing der 5% pet. leening 1932, doch ook ter dekking van uitgaven wegens uitvoering van openbare wer ken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9