Opstand in Rusland uitgebroken mm Volgens berichten uit Londen, Riga en Warschau, schijnt het verzet tegen Stalin's optreden groeiende De a.s. radio-rede van den Paus Oslo-staten gaan confereeren Oostenrijk en de rede van Hitier Het nieuws van heden PROTESTEN TEGEN HET PROCES TE MOSKOU AANVAL OP MALAGA MISLUKT? VEREENIGDE katholieke pers Litwinof in het nauw? Heilgroet aan het Britsche hof Het autoconflict in de V.S. „DE SPAARNESTAD" DE BAROMETER BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen per week 25 cent; per kwartaal f 3.25per post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 VRIJDAG 5 FEBRUARI 1937 - AVONDBLAD TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20396 Soldaten zouden in de straten van Moskou voor Worosjilof betoogd hebben Brandstichting in de fabrieken Het conflict Stalin W orosjilof Veroordeelden naar Siberië Het communisme in Frankrijk De militie zou zich in haar stel lingen gehandhaafd hebben Duitscher terechtgesteld? Hij zou aftreden en ambassadeur worden De Fransche schatkist AUTOBUS-ONGELUK De H. Vader zal vooral op het gevaar van het communisme wijzen Hongarije is waakzaam In verhand met de overeenkomst tusschen Turkije en Frankrijk in de Sandsjak- kwestie werden in Turkije enthousiaste demonstraties gehouden Koning Gustaaf van Zweden bezoch t in gezélschap van koning Leopold het Brusselsche Stadhuis waar de vorstelijke personen door burgemeester Max werden verwelkomd Eind Februari besprekingen te Den Haag Engelsche bladen zijn zeer gekant tegen Von Ribbentrop's m optreden Incidenten in Tunis Voor het eerst heeft de Weensche radio een groot gedeelte van de rede gerelayeerd Gaat dr. Schuschnigg hertrouwen Waardeering voor een Japanschen minister DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN De zeeliedenstaking in de V.S. Militair vliegtuig verongelukt STOOKT steeds „SEVEN SISTERS" WALES Het Ween NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., fngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. BIJ contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. RIGA, 5 Febr. (Stefani). Berich ten uit Moskou melden, dat ernstige °pstanden zijn uitgebroken in ver- •chillende streken van Europeesch Sovjet-Rusland. De bevolking pro testeert tegen de jongste doodvon- n'ssen van het proces te Moskou. ^°k het leger zou in Moskou gede monstreerd hebben voor Worosjilof, 'tie een conflict heeft met Stalin. Volgens inlichtingen, die het Rigasche blad >>Spvodnja" ontving braken zeer ernstige on lusten uit in verschillende centra in den Oeral en bii de stad Voroniests, waar de bevolking demonstraties hield voor Piatakof, een der ®Iachtoffers van het proces in Moskou. In tal- rÜke kolchozen in Europeesch Rusland stonden de boeren op, zoodat de Gepeoe van de wa pens gebruik moest maken. In den loop van de laatste dagen is het aantal arrestaties, naar 'hen in Riga verneemt, tot tienduizend geste gen. De situatie in Moskou schijnt critiek te zÜn; het gist hevig onder de bevolking Van Rusland. Men voorziet een wijziging in de samenstelling van de centrale regee- •dng. Th Londen verneemt men volgens het D. N. B., dat Moskou een opstand van het Sovjetleger te- gen Stalin vreest. Gisteren zouden Sovjettroe- 'Pen door Moskou gemarcheerd hebben, roe- ®®nde: „Leve maarschalk Worosjilof". Tusschen orosjii0f en Stalin zou het tot een openlijk c°hflict gekomen zijn. n commandant van het Sovjetleger, wiens ^°Pdlariteit voortdurend grooter wordt, zou ge- P mesteerd hebben tegen het aanstaande pro- ~®s tegen Putna; en hü zou ook trachten het tegen andere hooge Sovjet-officieren te 'hinderen. to f .'n verergerde het conflict, door een ar- statiebevei tegen 22 hooge officieren uit te Vaardigen. Ueheime organisaties zouden brand heb- hcn gesticht in verschillende regeeringsge- t>°uwen en in de fabrieken, uit protest tegen de doodvonnissen. Woensdag braken in Moskou 150 branden uit, erwiji de brandweer te Leningrad Woensdag en donderdag verscheidene branden in munitiefa brieken moest blusschen. Lcn explosie in de munitiefabriek Metrome- terin had verscheidene dooden ten gevolge, ter- Vhjl een enorme schade werd aangericht. Personen, die te Moskou wonen, noemen den t°cstand uiterst gespannen. (De persbureaux Havas en Reuter melden te dezer zake niets. Red.) Uit Warschau wordt gemeld, dat Radek, So- °inikof, Arnold en Stroilof onder sterke militai- re bewaking uit de centrale gevangenis te Mos- k°U naar Nartsjinak in Siberië gebracht zyn om Jh de mijnen aldaar dwangarbeid te verrichten. De Russische ambassadeur te Tokio, Joere- hef, i.s naar Moskou ontboden en vertrekt van- öaag daarheen. Hij verwacht» binnen twee maanden weer te Tokio te zijn. zyn vrouw "Lijft in de Japansche hoofdstad. T3e communistische gemeenteraad van Oyan- heeft de religieuse verpleegsters uit het mpentelijk ziekenhuis verdreven. Communistische vandalen hebben de wapen wedden op het voetstuk van het monumen- kruis op den top van den Garlaban ver- Maarschalk Worosjilof, de commandant van het Sovjetleger BARCELONA, 5 Febr. (Reuter). In een te Malaga gepubliceerd communiqué wordt me degedeeld, dat aan alle fronten verwoed ge streden is. De nationalisten hebben krachti- gen druk uitgeoefend op den sector van Alora, doch de militie bood krachtig weer stand en heeft zich in haar stellingen kun nen handhaven. De minister van Justitie te Valencia heeft in een decreet beschikkingen getroffen, door welke de vrouw, gehuwd of ongehuwd, dezelfde be voegdheden krijgt als de man voor het uitoefe nen van alle burgerlijke rechten. In het huwe lijk verkrygt geen der partijen macht over de andere. De tekst van dit decreet zal aan de goedkeuring van de Cortes worden onderwor pen. De speciale correspondent van de „News Chro nicle" te Bilbao meldt, dat de regeeringstroepen gisteren den Duitschen baron Wolfgang Ludwig Eynatten, die als strijder in de rijen der na tionalisten gevangen was genomen, gefusilleerd hebben. De Duitsche vliegtuigbestuurder Gustaf Schmidt, die op 4 Januari gevangen is genomen, zal onverwüld terechtstaan. Welingelichte kringen te Berlin verklaren, dat baron Eynatten, omtrent wiens lot overigens met zekerheid nog niets bekend is, afkomstig is uit Eupen-Malmedy, zoodat hij, ofschoon als Duitscher geboren, van Belgische nationali teit is. De gouverneur-generaal van staat heeft be sloten alle Carnaval-feesten in het door de nationalisten bezette deel van Spanje te verbie den. en in plaats daarvan sikkel en hamer aahgebracht. °°ral in den laatsten tijd zijn tal van com heclden' kerken en kapellen door de P!amunisten bevuild, zonder dat door de vana.^iyke autoriteiten tegen deze moderne dalen maatregelen werden genomen. daarjarentegen heeft de politie een inval ge- d,,'1 Ln twee kerken te Marseille, om een on- on„ 0lrk in te stellen, of daar wapens waren reed 6n' terwÜ1 de bisschop van Marseille lyk s Weken geleden op plechtige wijze open- Wanp verklaard, dat in geen enkele kerk Pmas waren opgeslagen. Stalinsecretaris-generaal der communistische •partij in Rusland WARSCHAU, 5 Febr. (D.N.B.) Naar uit Mos kou gemeld wordt, heeft Litwinof, terstond na dat hü uit Genève was teruggekeerd, een on derhoud gehad met Stalin over de beschuldi gingen, die men tegen hem en tegen zijn vrouw heeft ingebracht. Men verwacht, dat Litwinof het Volks commissariaat van Buitenlandsche Zaken zal afstaan aan Kiestinski, of, wat nog waarschijnlijker is, aan Tairof. Hij zelf zou dan ambassadeur in Londen, Parijs of Rome worden. Litwinof, de Sovjet-Russische Volks commissaris van Buitenlandsche Zaken Bij het ongeluk met den autobus op den weg tusschen Rabat en Casablanca zijn negen men- schen omgekomen en zes gewond. PARIJS 4 Febr (Havas) Voor de Kamer commissie van financiën heeft de Fransche minister van Financiën, Vincent Auriol, een uiteenzetting gegeven van de behoeften van de schatkist, ten bedrage van 36.127 millioen francs. De minister wees er op, dat hei vooral de Fransche markt is, die de noodige kapitalen voor de schatkist moet verschaffen. Tenslotte verklaarde de minister: „De re geering is besloten een einde te maken aan speculatieve manoeuvres en de vorming van coalities en bijzondere belangen, zelfs onder het mom van politieke campagnes, tegen te gaan en het hoogste landsbelang te doen zegevieren. VATICAANSTAD, 5 Febr. Z. H. de Paus houdt zich de laatste dagen meer dan ooit bezig met plannen ter bestriding van de communistische propaganda. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat hü er bijzonder op gesteld is, a.s. Zondag zün radiorede bij gelegenheid van de sluiting van het Eucharistisch Congres van Manilla te hou den, daar deze juist samenvalt met het god- loozencongres, dat op dienzelfden dag te Mos kou geopend wordt. Terwyi tienduizenden ka tholieken uit vele landen van de wereld te Ma nilla büeen zijn, hebben 46 naties gedelegeer den naar het congres te Moskou gezonden. Ook de vastenpredicaties te Rome zullen dit jaar in het teeken staan van de bestrijding van het communisme, aldus meldt de „Daily Telegraph". Kardinaal Pacelli heeft van den Paus opdracht gekregen om dit jaar in Zijn plaats de toespraak tot de vastenpredikers te houden. De kardinaal zal deze paters moeten aansporen, een reeks onverbiddelijke en goed gedocumenteerde aanvallen te doen in de pre- dicaties, die gedurende den vastentijd bijna dagelijks in de voornaamste kerken van Rome gehouden worden. Op 7 Februari, den dag, waarop te Moskou het internationaal congres der godloozen zal geopend worden, zullen vanwege den Hon- gaarschen anti-bolsjewistischen bond in alle kerken van het land godsdienstoefeningen ge houden worden, om den zegen des hemels af te smeeken over den strijd tegen het athe- isme. Tevens is een anti-bolsjewistische tentoon stelling georganiseerd, om de aandacht te ves tigen op het communistisch gevaar. De Nederlandsche regeering heeft tot de regeeringen der Scandinavi sche landen, België en Luxemburg de uitnoodiging gericht experts te zen den naar eene, omstreeks het eind van deze maand te 's Gravenhage te houden informeele samenkomst, ten einde met elkander de mogelijkhe den te onderzoeken van een nauwere economische samenwerking tusschen de dusgenaamde Oslo-staten en te overleggen, in hoeverre in verband hiermede een programma ontworpen zou kunnen worden voor een even tueel ter zake te houden conferentie. LONDEN, 5 Febr. (Havas). Verscheidene En gelsche bladen merken op, dat Von Ribbentrop by de ontvangst door den Koning van Engeland, George VI, den nationaal-socialistischen groet heeft gebracht. De „Morning Post" schrijft, dat de Duitsche ambassadeur natuurlijk het recht heeft den Koning op de wü'ze van zyn land te groeten. Vroeger heeft een Oostersch diplomaat Konin gin Victoria wel gegroet door den grond twee maal met zijn hoofd aan te raken. Maar in de laatste jaren heeft men toch niets gezien, dat gelijkt op het gebaar van Von Ribbentrop. De „News Chronicle" schrijft in dit ver band, dat Von Ribbentrop betrokken is by verschillende omstandigheden, die ongerust heid hebben veroorzaakt in diplomatieke kringen te Londen. Men betreurt het, dat in de Britcche hoofdstad een ambassadeur zich zeer veel schynt op te houden met diegenen onder de conservatieven, die tegen de regee ring gekant zijn en die een Duitsch-Brit- sche actie tegen Sovjet-Rusland en eventueel tegen Frankryk wenschen. Het is zelfs mo gelijk aldus het blad dat de Duitsche ambassadeur niet zeer lang op zyn tcgen- woordigen post zal blijven. TUNIS, 4 Febr. (Havas) Te Mielassine, een voorstad van Tunis, hebben zich eenige inci denten voorgedaan. Nomaden, die werk ver langden, demonstreerden, vielen automobilisten lastig en wierpen met steenen naar tramwa gens. Politie en gendarmerie, die tusschenbei- den kwamen, herstelden spoedig de orde. Bü de demonstraties werd een persoon gewond, terwül enkele anderen lichte kwetsuren opliepen. Di Sovjet-Rusland zouden opstanden zün uit gebroken uit protest tegen het proces te Moskou. Het leger demonstreerde in de hoofd stad voor Worosjilof, die in openlijk conflict zou zijn gekomen met Stalin. Volgens den Turkschen minister Roestoe Aras zal in de volgende Volkenbondszitting de Italiaan- sche verovering van Abessinië de jure erkend worden. Beschuldigingen tegen hem en zijn vrouw zou den Litwinof in zulke moeilijkheden hebben gebracht, dat hij zou aftreden en ambassadeur worden. Eden zal Zaterdag met vacantie gaan. Men hoopt, dat het overstroomingsgevaar in de V.S. thans geweken is. Engelsche bladen leveren scherpe critiek op Von Ribbentrop's optreden te Londen, mede in verband met den Heilgroet, dien hij den Ko ning bracht. Pater Albada Jelgersma heeft ontslag gevraagd als vloolaalmoezenier te Vlissingen. Herzien ontwerp lintbebouwing ingediend. Te Tilburg heeft een man zijn vrouw doodge stoken. P (Van onzen Weenschen correspondent.) Het is wel interessant te weten, hoe het Oostenryksche volk op Hitler's jongste Rijksdagrede gereageerd heeft. Men moet de „vox populi" nameiyk niet alleen be luisteren in de pers, daar deze de meening van het volk vaak slechts zeer zwak weer geeft. Wel is waar durft de Oostenrijksche pers tegenwoordig met grootere vrüheid te schrijven, maar dikwijls moet men ook tus schen de regels kunnen lezen. Het biykt, dat de groote meerderheid van het Oostenrijksche volk Hitier bewondert; men verstaat zyn taal, die de psyche van het volk zoo juist weet te treffen en welke zoo verschilt van de redevoeringen der meeste andere staats lieden. Men is er van overtuigd, dat de Anschlusz-kwestie niet meer aan de orde is en men hoopt, dat uiteindelijk ook voor de gods dienstige vraagstukken een gunstige oplossing zal gevonden worden. Juist in nationale krin gen hier wordt hard gewerkt om een bevredi gende oplossing te vinden voor de kwestie; Kerk en Staat; men hoopt namelijk van Oostenrijk uit een zekeren invloed op Duitschland te kun nen uitoefenen. Deze actie wordt door de re geering niet alleen getolereerd, maar zelfs ge steund. Vooral den laatsten tijd valt een minder onwelwillende houding van den kant van Kan selier Schuschnigg en zün naaste omgeving tegenover de nationale kringen te constatee- ren. Dit is zeker een der resultaten van de Duitsch-Oostenrijksche onderhandelingen, welke van grootere beteekenis waren dan de pers over het algemeen wel deed voorkomen. Het feit, dat Bondskanselier Schuschnigg zeer waarschü'niyk zal hertrouwen met de beroemde paardrijdster, gravin Fugger, doch ter van graaf Ottokar Czernin en prinses Hohenlohe is mogelijk ook een der oorza ken, dat kanselier Schuschnigg minder af- wü'zend tegenover de nationalen staat. Een verrassende gebeurtenis was het in ieder geval, dat een groot gedeelte van Hitler's rede voering door de „Ravag", den Weenschen radio- omroep, gerelayeerd werd, hetgeen nog nooit gebeurd was. Heel het Oostenrijksche volk heeft dus de stem van Hitier mogen hooren. Een jaar geleden werd men naar het politiebureau gebracht, wanneer men een paar vrienden of buurlui had uitgenoodigd om bij den luidspreker naar de rede van den Duitschen Rükskanse- lier te luisteren. Talrijke Oostenrijksche arbeiders haten alles wat naar fascisme riekt en willen dus ook niets van Hitler's redevoering weten. De legitimisten beoordeelen de rede van den Führer sceptisch om niet een scherper woord te gebruiken. De legitimisten beweren, dat ze zeer sterk zün en dat vooral den laatsten tyd hun aantal en in vloed buitengewoon zijn toegenomen. Het is mogeiyk, doch men merkt er weinig van. Ik ben van meening, dat het legitimistische vraag stuk in Oostenrük niet acuut is. Ook den laat sten tyd niet. TOKIO, 4 Febr. (Domei) Yoeki, de minister van Financiën, heeft een gelukwensch ontvan gen van Tang Sjoe Min, den president van de Chineesche bank, waarin deze op hartelijke wijze uitdrukking geeft aan zijn instemming met de economische samenwerking, welke Yoeki als president der Japansche bank voor de in dustrie en als voorzitter van de Japansche ka mer voor handel en industrie heeft bepleit. Hij legde den nadruk op de hechte oude betrekkin gen tusschen Japan en China. De economische samenwerking moet geschieden langs de ïynen van wederzijdschen bijstand en welvaart. De boodschap wüst er op, dat de handelsbe trekkingen tusschen de beide landen op ver scheidene punten verbetering behoeven. DETROIT, 5 Februari (Reuter) Na een nieuwe conferentie tusschen afgevaardigden van werkgevers en arbeiders in de automobiel industrie, verklaarde gouverneur Murphy, dat alle pogingen gericht zyn op het vinden van een vreedzame oplossing. Niemand der deel nemers aan de besprekingen heeft echter ook maar de minste aanwijzing gegeven, dat vorde ringen zyn gemaakt. De twee fabrieken, waar van de ontruiming door de rechtbanx is gelast, zijn nog steeds bezet. De toestand is hoogst gespannen. 3000 nationale gardisten zijn op alles voorbereid. SAN FRANCISCO, 5 Febr. (Reuter) De sta- kingscomité's hebben thans gelijktijdig officieel order gegeven tot beëindiging van de scheep vaartstaking aan de Westkust, welke 98 dagen geduurd heeft. De stakers hebben opdracht ge kregen het werk heden te hervatten. Talrijke schepen zijn reeds onder stoom gebracht. BRUENN, 5 Febr. (D.N.B.) Donderdagmiddag is, kort na het vertrek ten Zuidoosten van Sla- tina, in de nabyheid van Bruenn in Tsje- cho-Slowakije een militair vliegtuig, waar in zich vijf personen bevonden, veronge lukt. Hierby zün een kapitein en de be stuurder van het toestel om het leven ge komen, terwijl een zwaargewonde tydens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. De beide andere inzittenden werden licht gewond. vanaf 1.95 per H.L. FR. VARKENMARKT 6—10 - TELEF. 14164 1 VERWACHTING: Krachtige tot matigen 1 van Zuid-Oosteiyken tot Zuid-Westeiyken EE of meest ruimende, later weer krimpende EE wind, betrokken met regen, later tijdelijk S opklarend, iets kouder. S Hoogste barometerstand: 762.2 te Budapest ES Laagste barometerstand: 728.6 te Stornoway. E E Zon op 7.36 - onder 16.54 - Licht op 17.24 j| Maan op 3.18 onder 11.06 11 Februari N. M. Stand op Vrijdag 1 uur n.m.: 737.2 Vorige stand: 738.5

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1