Carnaval in het Rijnland Eetlust Hersteld DANK ZU SANATOGEN ALGEMEENS VREUGDEEN GEZONDE HUMOR Hoe dikwijls De mijnwerkers pensioenen Kunsttanden en Gebitten ZIEKENFONDSTARIEF VRIJDAG 5 FEBRUARI 1937 De optochten van Rozemaandag zijn triomfen van dwaasheid Vreemdelingen staan verbaasd Bezoek aan het Rijks museum hebtU zich niet weinig opgewekt en vermoeid gevoeld wanneer de winter begint? Dit komt omdat de zon dan niet dezelfde gunstige invloed heeft als in den zomer. Zonnestralen gedurende den zo» mer, Noorsche Medicinale Lever» traan gedurende den winter is de weg tot gezondheid voor kinde» ren en volwassenen. NOORSCHE MEDICINALE LEVERTRAAN Nieuwveeners opgelicht Vermoedelijke dader in de hoofd stad aangehouden WIELRENNEN H. R. C. Excelsior W' Kinderen kunnen er soms zoo slecht uitzien, omdat zij hun eten nauwelijks aanroeren. Hier helpen geen vermaningen. De redder uit den nood is Sanatogen, dat den eetlust herstelt en bleeke snuitjes omtoovert in flinke, gezonde kinderen. Geef ook Uw kinderen Sanatogen en met het terugkeeren van den eetlust komt ook die blakende, heerlijke Sanatogen-gezondheid. Het zenuwsterkend voedsel UIT DEN OMTREK BEVERWIJK Hoogkarspel proef- gemeente Voor tewerkstelling van tuinders in eigen bedrijf Centrale Tandheelkundige Kliniek HOTEL-, CAFÉ- EN RESTAU- RANT- EMPLOYÉ'S R. K. Bondsraad te Arnhem Jaarverslagen DRANK SMOKKELEN PER AUTO Bestuurder reed op politie- "'A J -Li i agenten-in MARIABEELD TE WORMER Zeer oud kunstwerk BLOEMEND AAL HEEMSTEDE NEdef HILLEGOM O VER VEEN RIJKSVISCHAFSLAG STAAT VAN BESOMMINGEN De Noord-Nederlander kent het niet, het uitgelaten feest van het afscheid des vleesches, hij gaat op z'n hoogst naar een gecostumeerd bal, en weet niet wat het betee- kent de carnavalsstemming als een kloppende koorts te kien opkomen in het hart van oude katholieke steden als Maastricht, Aken, Keulen. Hij staat perplex als hij eens in zoo'n zuidelijk festijn verdwaald raakt en er met hem gesold wordt in den sprankelenden geest, dien plotse ling ook de eenvoudigste „maskes" in die laatste dagen vóór de groote Vasten verstaan. En al is het waar, dat door de schaaf van de civilisatie, door het toenemende verkeer, door dat er tegenwoordig overvloed van vermaak is op alle tijden van het jaar (de alverslinder Bioscoop!), het oude feest veel van zijn zin en inhoud heeft verloren, onuitroeibaar blijft het, omdat het zoo menschelijk is en zoo pakkende contrasten oplevert, omdat het beantwoordt aan onze neiging tot in-beeld-brengen en tot dis tinctie. In het Rijnland vooral viert Carnaval nog altijd groote triomfen. Geen wonder dat hier de twee oubollige figuren uit het Hannesche- theater, de eenige plek, naar het schijnt, waar het Derde Rijk nog humor toestaat, derbe en volksche hekeling van allerlei toestanden, ook politieke, een rol spelen. Den Keulschen spot vogel dooden is een onmogelijkheid. Men moet het Hannesche-theater te Keulen bezocht heb ben, om te weten wè,t het vertegenwoordigt aan lach en critiek van de heffe des volks. Het plat- Keulsch leert men spoedig ontcijferen, met wat taalgevoel (Keulenaars, Akenaren en Maas trichtenaren verstaan elkander uitstekend, ais ze hun „plat" spreken), en men komt onder den indruk van de urwüchsige gezondheid, d.' er heerscht. Tünnes en Schal hebben natuurlijk weer wat nieuws uitgedacht, deze reis. Zij wandelen sa men door Keulen. Tünnes groet eerbiedig eiken voorbijganger. Schal vraagt: „Waarom doe je dat eigenlijk?" en Tünnes antwoordt: „Met Carnaval doe ik dat altijd. Je kunt niet weten of het niet een President is!" En hiermede zitten we reeds in het narren bootje en schommelen nu tusschen scherts en ernst, satire en dieperen zin. Hiermede is ook reeds aangeduid, hoe het eigenlijk met het Carnaval in het Rijnland gesteld is. Maar toch, hij. die niet een paar droppels Rijn- landsch bloed in de aderen heeft, zal dat Car naval maar nauwelijks begrijpen. Hier is im mers deze wonderbaarlijke, smakelijke humor, deze onvoorwaardelijke levensvreugde thuis! Humor en spot, wijsheid en dwaasheid staan dicht naast elkaar. Nergens heeft de bevolking in deze dagen meer oorspronkelijke geestigheid. Nergens is de uitgelatenheid grooter. Het hart van eiken Rijnlander begint vlugger te klop pen, wanneer hij een van de oude en toch eeuwig jonge Carnavalsliederen, hoort. De zeden. 6P gewoonten tijdens het Carnaval in het Rijnland zijn van verschillenden aard. In de groote steden, en dit in het bijzonder te Keulen, de hoofdstad van het Carnaval, wordt het Carnaval reeds op den elfden van de elfde maand ingeluid. De Keulenaars noe men dit het begin van de „Session". Dien dag worden, in gesloten gezelschappen, groote bals gegeven. Eigenlijk begint het Carnaval echter pas op den Donderdag vóór Vastenavond, dit jaar dus op 4 Februari. Geen enkele stad van het Rijnland verzuimt dit feest met pracht en praal te vieren. In alle grootere steden worden Rozemaandag-optochten georganiseerd. Maar ook op het platteland wordt het Carnaval in eere gehouden, zoo bijvoorbeeld in Hunsrück en Eifel, waar men den Donderdag vóór Vasten avond den „Deckendonnerschdiesch", den „dik ken Donderdag" noemt omdat er dan „vet' geleefd en weinig gewerkt wordt. Oud en jong komen bijeen. Men houdt elkaar voor den mal. En er wordt rijkelijk geofferd aan Bacchus en Cambrinus. De ,lT~d trekt zi^-end door de straten en laat zich meel en eieren schenken. Die Donderdag wordt vooral druk gevierd, daar waar het „vrouwen-carnaval" thuis is en dat is in heel wat groote en kleine steden het geval! Dien dag heerscht het zwakke ge slacht en dan moeten 't vooral de jonggezellen ontgelden. In het Bergische Land en aan den Beneden-Rijn organiseert de jeugd een „jeloch", een „gelag" met dans en spel. In eenige ge deelten van den Beneden-Rijn trekt de Aeze- bar" van huis tot huis: een in stroo gehulde knaap, die van een schaar joelende kinderen wordt vergezeld. Te Duiken aan den Beneden- Rijn bestaat sedert eeuwen de „Bereden Nar ren-Academie, ook „Maan-Universiteit" ge naamd. Deze benoemde in vroegere tijden haar verdienstelijke leden, waartoe zij nog vooraf een examen moesten afleggen, tot ridder, doktor of professor. Ook Goethe heeft hier deze on derscheiding verkregen. Op deze „Academische vergaderingen" teDül- ken ging 't levendig toe. Vooral de nieuwefnaan werd toen gevierd en, volgens de academische statuten, moesten de deelnemers, bij nieuwe maan, op een stokpaardje om een molen rij den Druk en rumoerig is het leven in de groote steden: te Keulen en Düsseldorf, Koblenz, Aken, Trier en ook in het Gulden Mainz. Met Carnaval wordt hier iedereen, groot en klein, arm en rijk, meegesleept in den stroom van dwaasheid. De vreemdeling, die een dezer ste den bezoekt, staat verbaasd over hetgeen hij zooal aan grappen, spotternij en wijsheid te hooren en te zien krijgt. Een gezond optimisme bezielt de gansche bevolking. Iedereen wil vol op genieten van het leven. Wie eens in een der groote steden een Roze- maandag-optocht heeft meegemaakt, wie een proclamatie van „Seine Tollitat Prins Carna val" heeft bijgewoond, wie geluisterd heeft naar de geestige redevoeringen en mee heeft geno ten van een van die schitterende „feestverga- deringen", die zal zeker iets van de levens blijheid, welke hij hier beleefde, meenemen in het dagelijksche leven. De optochten van Roze maandag zijn triomfen van dwaasheid. Wat men in een jaar tijds aan dwaasheid en humor heeft uitgedacht, de nieuwe ideeën, al hetgeen sedert het vorige Carnaval op onze niet immer* gezellige planeet is gebeurd dit alles wordt op origineele wijze en met veel smaak ver- werKt en zoo ontstaan de ontelbare wagens uit de optochten. Gewoonlijk worden de optochten van Roze maandag onder een bepaald motto gehouden Te Keulen heeft men er dit jaar den naam „Sprookjes en sagen uit de gansche wereld aan gegeven. Die van Duisburg is gewijd aan den „Schlager" van het jaar. „Lachend volk heet de optocht van Düsseldorf. De maskerade heerscht alom. In alle straten viert de uitge latenheid hoogtij. Wie niet gecostumeerd of gemaskeerd is, draagt ten minste een groote bonte bloem in zijn knoopsgat of een sabeltje van hout of karton, waarmede hij andere feest vierders plaagt. Men danst op straat op de klanken der Carnavalsliederen. Vreemdelingen, die met honderdduizenden naar de groote ste den van het Rijnland stroomen, worden spoe dig meegesleurd in de algemeene feestvreugde. Confetti en serpentines vliegen door de lucht. En over het geheel troont Prins Carnaval, om geven van een eerewacht, welke in de heerlijk ste kleuren is uitgedost. Zijn beschermheer is de heilige Narrikus". Hij heerscht als souve- rein vorst en gedurende vier, vijf dagen geniet hij onbeperkte macht. En tenslotte, op Aschwoensdag, komt de gan sche dwaze gemeente nog eens bijeen om visch te eten en menigeen verorbert daarbij een haring, ter bestrijding van zijn haarpijn. Of van zijn kater. Dat is het oogenblik, waarop de schrikvisioe- nen van Jeroen Bosch ontstaan.... In de verslagen omtrent: Rijks Verzamelin gen van Geschiedenis en Kunst, schreef de hoofddirecteur van het Rijksmuseum Dr. F. Schmidt-Degener over de herdenking van het 50-jarig bestaan van het museum. „De afdeelingen Geschiedenis ter Zee en Ge schiedenis te Land, aldus het verslag, verschaf fen een samenhangend overzicht, ook al ont gingen ons hier tal van nationale momenten, zooals het portret van Willem van Oranje door Moro, thans in Kassei, en de Vrede van Munster, door Terborch, thans in Londen. Wat de vier eeuwen van onze kunst betreft, het armelijk begin is verklaarbaar na de zware aderlating der achttiende eeuw. Fransche en Engelsche adel en Duitsche serenissimi verdeelden het beste Ook in het daarop volgende tijdperk ging er meer verloren dan er behouden bleef. De leegte, nagelaten door de veiling der schilde rijen van Koning Willem II wordt nog 6teeds gevoeld. De tijden liggen ver terug, dat er op een Dordtsche vendutie voor contante beta ling „een Cuypjen toe" werd gegeven. Zoo wor den de zonden der vaderen aan ons bezocht. Daarbij kwam dat geen wet, zooals in Italië en Spanje en thans ook in Duitschland en Oos tenrijk, het schaars overgebleven kunstbezit beveiligde tegen vervreemding naar het buiten land. En op deze wijze is ons, tot in de laatste tijden toe, meer van het noodzakelijke ontglipt dan oorbaar is. De crisissen der laatste vijf tien jaren verlamden, door beknotting of op heffing der credieten, ieder consequent streven. Het Rijksmuseum heeft het moeilijk gehad te midden van de koortsachtige haast, waar mede de groote naties onze oude erfstukken onderling verdeelden. Nog steeds is het mo gelijk, dat een Amerikaansch burger in een ommezien meer van Hollands grootheid sa menbrengt en aan zijn vaderland ten geschenke doet dan de geheele Staat der Nederlanden in vijftig jaren. Gelukkig telt de geschiedenis van het Rijksmuseum ook heldere oogenblik- ken en juist deze lichtpunten mogen op den vijftigjarigen geboortedag niet vergeten worden. Naast tal van particulieren aan wie wij dank schuldig zijn onder de levenden noemen wij wereldbekend om hjre goede kwaliteit. slechts Drucker, Deterding, Loudon en De Bruyn zij in de eerste plaats-de Veieeniging Rembrandt genoemd, die zich verdediging en vermeerdering van het nationaal kunstbezit ten doel heeft gesteld. Inderdaad, de momenten van bloei van het Rijksmuseum vallen met het slagen van haar pogingen samen. Een museum alshet onze, waaraan zoowel wat inrichting als inhoud betreft, veel ont breekt. leeft om zoo te zeggen op een complex van wenschen. Zelfs noodzakelijke voorzienin gen hangen jammer genoeg samen met de eco nomische omstandigheden van het oogenblik. Economische bloei bracht aan het Rijksmu seum weinig voordeel, economische teruggang ces te grooter schade. De laatste halve eeuw is dikwijls beneden haar roeping gebleven. Het buitenland is ons in geestdrift en toewijding, ln offers van Staat en particulieren ver voor uit. Niet alleen de groote mogendheden als Engeland en de Vereenigde Staten, maar ook landen als Denemarken steken ons de loef af. Stellen wij or.ze wenschen te hoog, wanneer wij Rembrandt en zijn tijdgenooten even vol ledig in Amsterdam aanwezig zouden willen zien als Velasquez en Goya vertegenwoordigd zijn te Madrid? Wij vragen ons af of Neder land zich niet al te dikwijls maar bij haar on macht neerlegde, wanneer er zooveel van hoog belang als door een wonder nog bereikbaar is. De vraag, die wij stelden, of het museum aan zijn roeping voldeed, kan moeilijk beantwoord worden, tenzij men genoegen neemt met een cijfer: de bezoekers van een halve eeuw be droegen twaalf millioen zeshonderdvijfendertig duizend." In het dorp Nieuwveen vervoegde zich Woens dagmorgen een man, die zich uitgaf als in zamelaar voor een katholieke instelling te Am sterdam. Deze instelling, een klooster, zou hem hebben uitgezonden. De man maakte een ver- trouwenwekkenden indruk en kreeg by ver schillende ingezetenen kleinere en grootere be dragen los. Bij een van de families bemerkte men echter dat de collectant drie rijksdaalders en een gulden had gestolen. Oogenblikkelijk werd de gemeentepolitie in kennis gesteld, die ook de rykspolitie waarschuwde. Verschillende om liggende dorpen werden van de oplichting in kennis gesteld. Ook de marechaussee bracht men op de hoogte. Daar de man medegedeeld had, dat hij te Amsterdam woonde, stelde men ook de hoofd- stedelqke recherche op de hoogte. Donderdag zagen rechercheurs, die op het Damrak sur veilleerden, een man loopen, die overeenkwam met het signalement. Men bracht den man naar het hoofdbureau. Opmerkelijk was dat deze man behalve een bedrag aan klein geld, benevens drie ryksdaalders en een gulden bezat. Men ver moedde een goeden slag geslagen te hebben en men bracht hem naar Nieuwveen over. Groot was echter de verbazing toen de arrestant ge confronteerd werd en het bleek, dat men den verkeerde te pakken had genomen. De man had met de oplichterijen niets uit te staan. Hij werd dan ook dadelijk op vrije voeten gesteld. Donderdagavond is het de politie van bureau Raampoort toch gelukt den dader te arresteeren. Daar toch werd gewaarschuwd, 'dat twee jonge menschen zouden leuren met bonnen waarop een bedrag verrpeld stond, dat zou dienen voor een reis naar Lourdes. Toen men by een inge zetene ook zulk een bon aanbood, vertrouwde deze de zaak niet en stuurde iemand naar het bureau Raampoort. Terstond vertrokken recher cheurs die de jonge menschen naar het bureau meenamen. Bij onderzoek bleek, dat de bonnen voor een Lourdes-reis wel waren aangeboden, doch ten eigen bate. Een der jonge mannen had op deze wyze met succes een reis bijeengebracht naar Jerusalem. Dit was hem gelukt. Men had hiervoor de bewyzen voorhanden. De politie vond geen redenen aanwezig om hen langer vast te houden. Doch ze waren met hun tweeën en nu besteedde men eenige aandacht aan den metgezel vooral in verband met het geval van Nieuwveen. Hoewel hy niet ten volle heeft be kend, is de politie van oordeel dat men nu den echten dader te pakken heeft gekregen. Voor- loopig blyft hy ingesloten. Bovengenoemde vereeniging houdt a.s. Zon dag haar eersten wedstrijd op den weg voor de wintercompetitie over 30 K.M. voor A-, B- en C-klassers. De junioren rijden 10 K.M. voor de winter competitie. Men schryft ons uit de mijnstreek: Op den langen, moeizamen weg, die moet worden afgelegd om de pensioenen der mynwerkers tot een redehjke noogte te brengen, zoodat de schande kan worden ver meden, dat een invalide mynwerker de hand moet gaan uitstrekken naar het Burgerlük arm bestuur, zooals helaas, nu nog het geval is, is thans weer een nieuwe etappe afgelegd, dank zij de actie van den Katholieken Mynwerkers- bond. Het pensioen van den mijnwerker heeft tot voor korten tyd bedragen ten hoogste 187.50, inclusief een toeslag van ongeveer 85, welke aan vele mynwerkers ook weer werd ont trokken. Al jaren lang blyft het pensioen de mynwerkerswereld beroeren. En niet zonder reden. Keulen en Aken zyn niet op één dag gebouwd en evenmin is het te bereiken, dat de pensioenen in betrekkelyk korten tyd van dien aard zijn, dat ze den invaliden mynwerker en zijn gezin een eenigszins menschwaardig be staan waarborgen. By zulk een belangryke kwestie als het pensioenvraagstuk zou men mogen veronderstellen, dat de mynwerkersbon- den één aaneengesloten front zouden vormen. Het tegendeel is het geval. De katholieke bond, die al meermalen in het belang van alle myn werkers de kastanjes uit het vuur moest halen, stond bij zyn ononderbroken actie vrijwel moe derziel alleen, om niet eens te spreken van de ondervonden tegenwerking van een zyde, waar juist steun zou moeten worden verwacht. De voor enkele maanden gevormde z.g. pensioen commissie, waarin vertegenwoordigers van de mynondememingen en van de bonden zitting hebben, de aanwyzing van een vertegenwoor diger van den Nederlandschen Mijnwerkersbond geschiedde allesbehalve spontaan heeft belar g- rijk werk kunnen tot stand brengen. Vry on verwacht kwam voor enkele dagen het bericht, dat de directies van de particuliere en staats mijnen zich bereid hadden verklaard ce meer dere kosten, die de nieuwe verbetering van de pensioenen zal vereischen, de overeenkomst bereikt in de pensioencommissie geheel en al voor haar rekening te nemen. Deze kosten wor den geraamd op 3% a 4 pet. van het loon, bedra gende, naar een globale schatting voor het jaar 1937, 1 a l'/z millioen gulden. Van dit toch heuseh niet onbelangryke bedrag nemen de staatsmynen rond 1 millioen gulden voor haar rekening, doordat op deze mimen rond 20.000. op de particuliere mynen 10.000 arbeiders wer ken. Van de mijnwerkers wordt geen cent bij drage gevraagd voor de nieuwe pensioenverhoo- ging, wy laten in het midden of ze financieel al of niet daartoe in staat zijn, en de kwestie wordt zóó geregeld, dat de toestand blyft ge continueerd om iedere party de helft te doen betalen van de kosten in de pensioenverzekering, wegens de bepalingen van het A. M. F, De mijnwerkers zullen n.l. een loonsverhooging ont vangen van ongeveer 2 pet. als compensatie van de grootere bijdrage in de kosten van hun pen sioenen. Met ingang van 1 Januari dezes jaars zullen weer verbeteringen in de pensioenen wor den aangebracht. Vooreerst een ouderdomspen sioen. dat den mynwerkers wordt toegekend boven het bestaande invaliditeitspensioen. Het zal worden uitgekeerd bij tenminste 25 dienst jaren ondergronds op 55-jarigen leeftijd en in alle andere overige gevallen op 60-jarigen leeftijd. Voorts komt er een z.g. uitgesteld ouderdomspensioen en een overgangspensioen. Van zeer groot belang is, dat dit alles ook zal gelden voor hen, die reeds gepensionneerd zijn. Van beteekenis is tevens, dat art. 59ter uit het oude reglement van het Algemeen Mijn werkersfonds herleeft voor gepensionneerden met minstens 10 dienstjaren. Dit wil zeggen, dat degenen, die vóór 1 Januari 1936 gepension- neerd waren wegens ,,myn"-invaliditeit, zij, die dus niet invalide zyn in den zin der wet, hun pensioen verhoogd zien tot het peil der wets- rente De eenige voorwaarde is, dat ze minstens 10 dienstjaren gewerkt hebben by de Limburg- sche mijnen. Practisch wil dit zeggen, dat de toeslag op de pensioenen van 85 gulden, die was ingetrokken, weer zal worden toegekend, zoodat het peil van 187 gulden weer wordt bereikt. Dit zijn in het kort de voornaamste verbeteringen. Hetgeen dus door de z.g. kleine pensioen-com missie is bereikt, behoeft niet te worden over schat. doch moet men al evenmin onderschat ten. De Kath. Bond kan zich verheugen, dat er weer iets is bereikt. De Katholieke Kamerfrac tie, met name vooral Henri Hermans, heeft zich veel moeite getroost om het verkregen resul taat te bereiken. Mevrouw E. te Amsterdam r8chrijftover haar jongen van 9 jaar: „Hij was lastig ge- worden, kon niet leeren, met geen enkel kind opschie ten, at weinig en groeide hard." „Teneinde raad gaf ik hem Sanatogen en na eenigen tijd begon hij rustiger te slapen, veel te eten en terwijl hij eerst hangerig toas en niet wilde spelen, werd hij nu xnoolijk." sanatogen Bij all» Apothekers en Drogisten verkrijg baar vanaf i 1.- p. bus. Naar wij uit bevoegde bron vernemen is door den minister van Sociale Zaken de gemeente Hoogkarspel aangewezen als proefgemeente voor de tewerkstelling in werkverschaffing van tuinders op eigen bedryf. Dit bericht wordt in Hoogkarspel, evenals voor eenige weken in Uithoorn, met groote in genomenheid begroet. De plannen voor het proefsystesm ..eHi de controle-wordqn uitge werkt. KENAUPARK 26 a TELEFOON 12644 Spreekuren: 9—11 en 1—2, Dinsdagav. 6.30—8.30 De Ned. r.k. Bond van Hotel-, Café- en Res taurant-geëmployeerden „St. Antonius" hield Woensdag zyn 26sten bondsraad te Arnhem in 't Gebouw der R.K. Werkliedenvereeniging. De byeenkomst werd geopend door den bondsvoorzitter, den heer Th. v. d. Wilk. In een uitvoerige rede wees deze er op, dat t.a.v. de wering van buitenlandsche arbeidskrachten eenig succes werd bereikt. Spr. meende, dat de Regeering in verband met de blyvende, werk loosheid thans behoorde in te grijpen door ook het ontzaglyk groote aantal vreemde vrouwe- lyke werkkrachten te weren en de open plaat sen te bezetten door Nederlandsche mannen en meisjes. Hiervoor is echter noodig dat werkge vers en werknemers elkaar vinden en -de Re geering helpt teneinde den chaotischen. toe- stand in het café-bedrijf plaats te doen maken voor een geordenden toestand. Een welbewuste uitvoering van „Rerum Novarum" en „Quadra- gesimo Anno". Niet een liberale economie. Ook aan het moeilyke vraagstuk „vrouwen arbeid" zal dit jaar wederom volle aandacht worden géwyd. Betreffende het fooienstelsel merkte spr. op, dat dit zal moeten verdwijnen. Een oplossing kan gevonden worden door het betalen van een grondloon, procenten van den omzet en een manteltarief. De geestelyke belangen der leden zullen niet worden vewaarloosd. Dit is noodig, wegens den grooten geesteiyken nood die er onder het ka tholieke café- en hotelpersoneel heerscht. Spr. noemde als belangryke punten het contact met den priester en Zondagsheiliging. Onder applaus werd besloten een telegram van aanhankeiykheid te zenden aan Z. H. Paus Pius XI. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek dat het aantal leden met 67 vermeerderd is en thans 743 bedraagt. Er is een goede verstandhouding tusschen „St. Antonius" en den R.K. Werkgeversbond „St. Joseph". Voor de overige werkgeversbonden is dat nog niet het geval; er is echter een groei ln saamhoorigheidsgevoelen waar te nemen. Tusschen den B. H. P. en „St. Antonius" was de verhouding niet aangenaam te noemen, onge twijfeld ten nadeele van het personeel. Tot den B. H. P. werd een verzoek gericht, verandering in deze houding te brengen. Het financieel verslag vermeldt een tekort over 1936 van 1082. Het kapitaal der vereeni ging, bedragende ƒ7162, is daardoor vermin derd tot ƒ6080. Bij de besprekingen werd waardeering geuit over den arbeid van het hoofdbestuur. Het hoofdbestuur nam kennis van de opmer kingen betreffende de vakschool van „Hore- caf" die ook practisch werk laat verrichten, waardoor vakbekwame werkloozen zich een mooi stuk arbeid zagen ontgaan. Een voorstel van het hoofdbestuur om met ingang van 1 Maart tot opheffing van de ziek te-kas over te gaan en de daardoor vry geko men golden beschikbaar te stellen voor verla- ,ging van contributie van werkloozen werd ver worpen met 520202 stemmen, waardoor auto matisch ook het voorstel tot contributieverlaging voor werkloozen kwam te vallen. Het vraagstuk der vakopleiding zal de byzon- dere aandacht hebben van hoofd- en afdeelings- besturen. Een voorstel van Den Bosch tot verhooging der contributie met tien cent werd verworpen Het congres in 1938 zal te Haarlem worden ge houden. Voor de Almelosche rechtbank heeft terecht gestaan de bouwvakarbeider P. v. d. M. uit Almelo, wien ten laste is gelegd, dat hij op 20 December 1936 aldaar een auto heeft voor zien van een ander nummer, dan aan den eige naar en houder van dien auto daarvoor was afgegeven; dat hy op genoemden datum heeft getracht H. J. Dijkerman, Jan V. Stunnenberg, beiden agent van politie en onbezoldigd ge meente-veldwachter te Almelo en A. Odding, agent van politie en onbezoldigd ryksveldwacn- ter van het leven te berooven, althans zwaar lichamelijk letsel toe te brengen of te mishan delen, door met een door hem bestuurden auto recht op hen in te ryden, zijnde echter de uit voering van dat misdrijf niet voltooid, doordat genoemde agenten nog juist opzijde konden springen en den auto ontwijken. Uit het gehoor van den verdachte bleek, dat hij den auto had gehuurd van ze keren Eshuis en dat hij daarvan het oorspron- kelyke nummer had overschilderd, om dezen zoo doende onkenbaar te maken. Hij was daar mede toen naar Langeveen gegaan en in den avond van denzelfden dag weer teruggekomen. Toen hij bij den Schapendijk kwam zag hy veel menschen, maar een brand zag hy toen niet. Ook heeft hy toen de politie-agenten niet gezien, evenmin iemand die een stopteeken gaf. De menschen stonden allemaal aan den kant. Na getuigenverhoor waaruit bleek, dat v. d. M. 'n 50 flesschen gesmokkelden drank in zijn auto had, nam de Officier van Justitie repuisitor. Al het aan verd. ten laste gelegde achtte hij bewezen en wat hij gedaan heeft is een poging tot doodslag en wel opzettelijk. De officier eischte èèn jaar gevangenisstraf met aftrek van preventief en een jaar intrekking Van rijbewys, benevens verbeurdverklaring van den in beslag genomen auto en bevel tot gevan genneming. De verdediger, mr. Haltink, hield een uitvoe rig pleidooi en geloofde, dat verdachte geen politie-agenten gezien heeft. Hij wees er nog op, dat deze in spanning zat over zyn lading, die hij irfet zijn auto vervoerde. Verd. is zelfs teruggereden in plaats van wat hy had kunnen doen er hard van door te gaan en dit is voor pleiter een bewys, dat verdachte het hem ten laste gelegde niet heeft willen doen en ook geen agenten heeft gezien. Pleiter vroeg vrij spraak voor zyn cliënt en ontslag uit de pre ventieve hechtenis. Dit laatste werd afgewezen. Uitspraak over acht dagen. Te Wormer zal de opdracht van de parochie aan de H. Maria op Zondag a.s. nog een bij zonder karakter dragen, daar dan in de kerk aanwezig zal zyn een Mariabeeld, dat van zeer ouden datum moet zyn. Door de lezingen over oud-Wormer en andere omstandigheden viel de aandacht van schilder H. Floore op het beeld, dat ongeveer 50 jaar op den zolder van zyn woning heeft gestaan. By nader onderzoek bleek dit een beeld te zijn dat beteekenis had in de oude geschiedenis van Wormer; als vry zeker mag worden aangeno men, dat het dateert uit de 16e eeuw. St. Lucas, de R K. Bond van Schilderpatroons, heeft de zaak in handen voor verder onderzoek. Het beeld is geheel van hout en is vervaar digd uit één stuk. Het snijwerk is van meer dan gewone waarde. Het voetstuk stelt voor de H. Maria Magdalena met bidstoel, roe, kruis en doodshoofd. Alles verkeert nog in uitstekenden staat. Zondag a.s. onder het Lof zal het beeld op plechtige wyze in de kerk worden gebracht en opnieuw gewyd. DE „FLORABEURS" GEOPEND Gisterenavond is onder groote belangstelling de eerste van de door de Bloemkweekersvereenl- ging „Flora" georganiseerde beursavonden door den burgemeester, mr. H. J. J. Scholtens, of ficieel geopend. Nadat de voorzitter van „Flora", de heer B. Hilbers, een welkomstwoord had gesproken, bracht de heer C. Broeze, voorzitter van de beurscommissie, dank aan den burgemeester, die zoo bereidwillig was, dezen eersten beurs- avond te openen en die daarmede blijk geeft van medeleven met de bevolking van Beverwyk en belangstelling toont voor de tuindërsbevol- king van de geheele streek Kennemerland. De bedoeling der organisatoren, zoo vervolg de spr., is niet alleen vriendschappelyk samen te werken. Ofschoon de bloemenveiling „Flora" het initiatief nam voor de oprichting, is het niet de bedoeling om alleen de belangen der leden te behartigen; geheel tuinbouwend Ken nemerland kan van de beursavonden profi teered Spr. bracht hulde aan den heer A. v. d. Wel, die het idee geopperd heeft en meende verder, dat de beurs groote kans van slagen heeft. Spr. zette dan uitvoerig het doel van deze beurs uiteen. Spr. deelde ten slotte mede, dat een vragen- bus zal worden geplaatst. Deskundigen zullen de vragen beantwoorden. In dit verband deed spr. een beroep op de heeren Bunnemeyer en Jansen. Hierna verkreeg burgemeester Scholtens het woord, die allereerst verklaarde, met groote belangstelling kennis te hebben genomen van de plannen, om naast de vele takken en organi saties van economisch leven, welke in Bever wijk' reeds bestaan, deze beurs te stichten. Het is een loffeiyke poging om den handel op be paalde tijdstippen te concentreeren. Zij verdient dan ook stellig aller steun en aanmoediging. De burgemeester wees dan op de goede dien sten, welke de jonge instelling kan krijgen van tuinbouw en handel. Het is een uitstekend idee, dat bewonderd mag worden; de organisatoren hebben daarmede de streek aan zich verplicht. Moge de beurs voldoen aan de wenschen, welke omtrent haar gekoesterd worden. Zy verdient een erkende plaats in onze gemeente, die als marktplaats reeds van zoo groote beteekenis is. Met den wensch, dat de instelling voorspoe dig zal groeien, verklaarde de burgemeester de beurs voor geopend. Nadat nog enkele afgevaardigden het woord hadden gevoerd en gelukwenschen hadden uit gesproken, bood de voorzitter van de beurs commissie den burgemeester een prachtige mand hyacinten aan. De beurs nam vervolgens een aanvang. Er vielen reeds verschillende fraaie inzendingen te bewonderen. Voortaan wordt de beurs eiken Donderdag avond in het Veilingsgebouw 't Centrum ge houden. Uitvoering. De tooneelvereeniging Bloe- mendaals Tooneel zal Zaterdagavond 5 Februari in hotel Vreeburg een opvoering geven van het blijspel in drie bedrijven „Millionnair tegen wil en dank", naar George Barr, door J. v. d. Pol. De regie is van den heer F. H. van der Schaaf en The Jolly Jokers zorgen voor muzikale op luistering. STAi 1931 1931 1933 ,„1933 l938'2elv 19332e Lf 1934 1934 1936 1936 t OOST-I 1934 1934 1934A 1934 19343eLj 19343eL/ 193j f 1937 1937 Tooneeluitvoerfng. Ter gelegenheid van den Vastenavond heeft de tooneelvereeniging „Nut en Genoegen" op a.s. Zaterdagavond een bonten avond georganiseerd in „Het Wapen van Heèmsteüe". Men heeft Zich hu ëëhs be paald tot eenige' eenactertjes. Uvenhoven's band met als conferencier Corrie Stijn verzorgt het muzikale gedeelte. Geslipt. In den nacht van Woensdag op Donderdag kwam een luxe-auto van Den Haag en reed naar Amsterdam. Aan de Leidsche- straat te Hillegom tegenover „De Kraal" slipte de wagen, zoodat de bestuurder de macht over zijn stuur verloor. De auto moet een snelle vaart gehad hebben, wat de gevolgen uitwezen. De paal, die op 't slipgevaar wijst, knapte by den grond af, de wagen vloog het trottoir op en vernielde het yzeren hek voor 3 aaneenge- bouwde huizen. Van het geheele hek is totaal niets bruikbaars meer over. De auto werd mede zwaar gehavend en door een dealer wegge sleept. Persoonlijke ongelukken hadden geluk kig niet plaats. Comité „Katholiek) Overvecn". Maandag 22 Februari 's avonds 8.15 uur houdt het comité zyn derden ontwikkelingsavond. In de groote zaal van „Domi" zal dan de heer Hans Her mans spreken over „Moderne Kruistocht". Alle Overveensche katholieken boven achttien Jaar worden tot bijwoning uitgenoodigd en hebben gratis toegang. Voorts belegt het comité Woensdag 24 Febr. 's avonds 8.15 uur in „Domi" een algemeene ledenvergadering. Leden van het comité zyn de vertegenwoordigers van de besturen van alle in Overveen gevestigde katholieke Vereenigingen, organisaties, enz. Deze vertegenwoordigers wor den dus tot bywoning van de byeenkomst uit genoodigd. K. J. C. Vroolijke avond. Zondag 7 Febr. geeft de K. J. C. in gebouw „Domi" een vroo- lijken avond. Het is zeker de moeite waard, dat men zich tydig een toegangsbewUs ver schaft. men zal een genoeglijken avond hebben en steunt tevens het K. J. C.-werk. Vastenavond-feest. Maandag 8 Februari 's avonds acht uur organiseert de plaatselyke commissie tot bestrijding van de gevolgen der werkloosheid, ter stijving van haar kas, in het gebouw „Domi" een vastenavondfeest. Op gebied van tooneel hebben zich eenige goede krachten belangeloos beschikbaar gesteld en voor de muziek zullen „The Green Band" en de bekende xylophonist en accordeonnist van Meckenkamp welwillende medewerking verlee- nen. The Green Band verzorgt bovendien de dansmuziek en het gezellig samenzijn. Inderdaad dus een vroolyk vastenavondpro gramma, dat alleszins het medemaken waard is. Moge het slagen, allereerst ten behoeve van de door werkloosheid getroffen gezinnen. IJMUIDEN, 5 Febr. Rijksvischafslag. Tarbot 1.601.80 per kg. Griet 30.0041 per 50 kg. Tong 1 25—1.70 per kg. Groote Schol 13.50—16. middel Schol 17.00—24. Zetschol 22.0033. kleine 3chol 8.3025.50. Bot 6.5012.50, Schar 813.50 per 50 kg. Rog 9.0021 per 20 stuks. Kabeljauw 31.00 76 per 125 kg. Gullen 11.50—18.50, Wijting 4.50— 20 per 50 kg. van de Vrijdag aan den Rijksvischafslag aange komen STOOMTRAWLERS Vlos V 50 manden 1170.Olympla 105 man den 2670.Bruinvisch 65 manden 1530.Elie Chenevière 90 manden 2360 LOGGERS Sch.: 107 1060.—, 118 1470.—, 6 750.- 159 1660.—, 86 1540.—, 144 590.—. K.W4 WATERSTANDEN IJMUIDEN. Zaterdag 6 Febr. 1937. Vloed: 1-1.13 v.m. en 11.59 n.m.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 2