Laatste Nieuws J 1 Zoekt gij betrouwbaar I Personeel I Plaats een „Omroeper" 1 voor 80.000 gezinnen J I Schilder door den stroom gedood Welfde tonq streelt ONZE LUNCH-RECLAME I Het Eucharistisch Congres LEVENSMIDDELENHUIS le KLASSE y2 ONS fijne FIJN TOTAAL VOOR 29 CENT nA Dreigend conflict in de V.S. VRIJDAG 5 FEBRUARI 1937 I LI TWEE ZWARE JONGENS STAAN TERECHT Inbraak in dei Haarlemmermeer De onbekende Zware straffen De chauffeur VAN ONZE RECHTBANK Uitspraken van Donderdag MGR. STAM TERUG NAAR DE MISSIE Half Februari vertrek R. K. SCHAAKCLUB „ST. BAVO" Haarl. R. K. Dambond Clubcompetitie tweede klasse Persoonlijk kampioenschap Haarl. R.K. Damgenootschap (Gedeeltelijk gecorrigeerd) By Spaansche grens gegrepen Jongen had zijn patroon bestolen 3 Gudo's hjovost 4/J>cugx! De dollarleening der Koninklijke Nadere mededeeling over de warrant Twee studenten gedood Ernstig verkeersongeval onder Wassenaar Chef-monteur van Schiphol voor de Haarlemsche rechtbank Boven op den zender aan 't schilderen! Waarschuwend voorbeeld! WAGENWEG 122 KLEVERPARKWEG 11 TELEFOON 15774 TELEFOON 10987 V2 ONS GEROOKTE OSSETONG 1 1/2 ONS BACON Wanneer U tot heden geen proef met onze LUNCH-RECLAME hebt genomen, raden wij U aan: doet het heden. Vermist vliegtuig gevonden Van de inzittenden geen spoor ALWEER DE KWAKZALFSTER Geldboeten deren haar niet 3okm In talrijke talen werd de lof der Eucharistie aan duizenden pelgrims verkondigd HOE LANG IS UW REMWEG? 300 priesters reiken de H. Communie uit De zegening doof Z.H. den Paus Verzet van industrieelen tegen regeeringsvoor schriften iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiniitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii J - STAD Op Zaterdagavond 12 December werd door het verbreken van een keukenraam ingebroken in een woning aan de Reigerstraat in de Haarlemmermeer. Ben cassette met 156 stuks tafelzilver, een electrisch klokje en eenige „kleinigheden" werden ontvreemd. Het huis lag overhoop en de kasten waren leeg gehaald. De inbrekers, een 37-jarige timmerman en een 44-jarige koopman, beiden uit Amsterdam, broers van elkander, stonder gistermorgen voor de Haarlemsche rechtbank terecht. Een 27-jarige chauffeur uit de Haarlem mermeer vertelde als getuige, dat hij op 12 December de bewoners van de woning, waarin later werd ingebroken, met zijn taxi naar het Centraal-Station in Amsterdam heeft gebracht. Zij moesten op reis. In Amsterdam ontmoette hij de beide inbrekers, die hij reeds van vroeger kende (samen hadden ze gesmok keld) en die tuk op buit waren. Hij bracht de beide mannen in zijn taxi naar verschillende plaatsen in het Gooi, doch daar viel niets in te breken. De mannen vroegen daarop den chauffeur of hij niet wist waar ergens 'n slag geslagen kon worden. De chauffeur herinnerde zich de woning, waarvan hij de bewoners juist 's morgens naar Amsterdam had gebracht. Hij reed ze naar deze woning in de Haarlemmer meer toe, waar de Amsterdammers de ruit ver braken en de genoemde voorwerpen stalen. Het electrisch klokje bleef bij de inbraak op kwart over 8 staan De chauffeur heeft de inbrekers terug naar Amsterdam gereden. Hoewel zij den chauffeur 'n flink aandeel in den buit hadden beloofd, weigerde de chauffeur iets hiervan te aan vaarden. Later heeft hij de politie naar de woning van de Amsterdammers gebracht, waar de ge stolen voorwerpen werden gevonden achter een gordijn en bij foulleering van de inbrekers, die tevens gearresteerd werden. De timmerman had tegenover de politie be weerd dat hij op 12 December bij zijn schoon zuster op bezoek was geweest, doch de schoon zuster sprak dit als getuige tegen. De koop man beweerde dat hij niet aan de inbraak heeft deelgenomen. Den chauffeur zou hij op 12 December in het geheel zelfs niet gezien hebben De gestolen spullen zouden door een „onbe kenden man'' (de groote onbekende!) op Zon dagavond 13 December bij hem gebracht zijn. De president liet niet onduidelijk merken hoe weinig hij dit verhaal geloofde De koopman is reeds zeven maal eerder we gens diefstallen en inbraken veroordeeld; laatstelijk nog in 1935. „Heeft u toen ook ontkend?" vroeg de pre sident aan den verdachte, die antwoordde, dat hij zich dat niet meer herinneren kon Ook de andere verdachte, de timmerman, ontkende. Hij zou den chauffeur heelemaal niet kennen! Deze verdachte is eveneens reeds meermalen veroordeeld. Het praatje over zijn bezoek bij de .schoonzuster zou verdachte aan de politie verteld hebben, zoo deelde hij nu mede, omdat hij woorden had met zijn vrouw en haar niet wilde zeggen waar hij geweest Was. Hij kwam nJ. nooit zoo laat thuis! De president wees er op dat hij toch geen „mot" had met de politie en aan die toch wel de waarheid had kunnen vertellen! De Officier van Justitie bracht hulde aan de politie van de Haarlemmermeer voor de snelle wijze waarop deze inbraak is opgehel derd. De beide Amsterdammers zijn heel ge vaarlijke heeren, aldus de officier, die tegen den koopman 2 jaar gevangenisstraf en tegen den timmerman één jaar en drie maanden ge vangenisstraf eischte. De verdedigers, Mr. J. H. C. Slotemaker en Mr. W. A. Baud, pleitten vrijspraak. Mr. Slotemaker wees er op dat de chauffeur en de timmerman ruzie hadden over een smok- kelaffaire, die zü samen op touw hebben gezet. Daarna stond de reeds genoemde chauffeur wegens medeplichtigheid aan de inbraak en heling van de gestolen goederen terecht. Ver dachte bekende volledig. Hij is vroeger wegens smokkelarij veroordeeld. De Officier van Justitie wees erop dat ver dachte den tip voor de inbraak gegeven heeft en eischte 8 maanden gevangenisstraf. Uitspraak in al deze zaken 18 Februari as. G, N. J. v. d. M. wonende te Haarlem. Overtr. art. 22 Motor- en Rijwielwet. Een week hechtenis met ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van drie maanden o.v. D. B„ koopman, wonende te Amsterdam. Overtr. art. 22 Motor, en Rijwielwet. Vonnis kantonrechter Haarlem bevestigd D. R., werkman, wonende te Haarlem. Appèl overtr. Jachtwet. Vonnis kantonrechter Haarlem bevestigd J. v. D., bakker, wonend? te Santpoort. Appèl overtr. Arbeidswet. Eén dag hechtenis o.v. E. M. M., wonende te Overveen. Appèl overtr. Handelsnaamwet. Vonnis kantonrechter Haarlem bevestigd H. H., visscher, wonende te Spaarodam. Appèl overtr. Visscherijwet. Vonnis kantonrechter Haarlem bevestigd A. K'. R„ tabakshandelaar, won. te Amsterdam. Appèl overtr. art. 426 W. v. Str. Vonnis kantonrechter Haarlem bevestigd J. P. C., accountant, won. te Bloemendaal. Appèl overtr. Motor- en Rijwielreglement. Vrijgesproken. L. D. W„ chauffeur, wonende te Haarlem. Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet. Vonnis kantonrechter Haarlem bevestigd D. V., schipper, wonende te Haarlem, Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet. Vonnis kantonrechter Haarlem bevestigd J. de K„ transportarbeider, won. te Haarlem. Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet. Vonnis kantonrechter Haarlem hevestigcl - J. A. Z., ijsverkooper, won. te Velsen-Noord. Appèl overtr. Alg. Pol. Verord. Velse®. Vonnis kantonrechter Haarlem bevestigd F. F. van W., bloemenkoopman, wonende te Haarlem. Appèl overtr. Alg. Fol. Verord. Bloemendaal. Twee geldboeten resp. van 0.50 en 5 subs, resp. een dag en drie dagen hechtenis o.v. J. C. v. B., kantoorbediende, wonende te Amsterdam. Appèl overtr. Alg. Pol. Verord. Bloemendaal. Vonnis kantonrechter Haarlem bevestigd H. P. v. d. P., zonder beroep, wonende te H'aarlem. Vonnis kantonrechter Haarlem bevestigd H. S., fabrieksarbeider, wonende te Koog aan de Zaan, thans ged. Vrijgesproken. W. C. R,. tuinder, wonende te Heemskerk. Appèl overtr. Landbouwcrisiswet. 10.boete subs. 6 dagen hecht. o.v. W. C., opperman, wonende te Velsen. Appèl overtr. Jachtwet. Twee geldboeten van 15.elk subs. 9 dagen hecht, voor elke boete o.v. Th. J. R. v. d. W„ bloembollenkweeker, wo nende te Lisse. Appèl overtr. Bloembollensaneeringsplan. 75.boete subs. 15 dagen hecht. o.v. G. v. M„ slager, wonende te Beverwijk. Appèl overtr. Vleeschkeuringswet. Vonnis kantonrechter Haarlem bevestigd T. L., autobusondernemer, wonende te Vflsen. Appèl overtr. Motor- en Rijwielwet. 25.boete subs. 15 dagen hecht. o.v. L. B„ chauffeur, wonende te Bodegraven. Veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. Een maand hecht, met ontzegging van de be voegdheid motorrijtuigen te besturen voor den tijd van zes maanden voorw. met een proeftijd van drie jaar. A. S., melkverkooper, wonende te Haarlem. Appèl overtr. Warenwet 1935. Vrijgesproken. A. W„ bouwondernemer, wonende te Haar lem, thans ged. Valschheid in geschrifte. Een jaar en zes maanden gevstraf met aftrek prev. hecht. o.v. H. K„ los-werkman, won. te IJmuiden-Ocst. Appèl overtr. Jachtwet. Vrijgesproken. Over enkele weken de tijd gaat snel keert een missionaris, voor het eerst als bis schop, naar zijn missie terug. Half Februari gaat Z. H. Exc. Mgr. N. Stam ons verlaten. God en al zijn milden gevers is hij dankbaar voor alles, wat zij voor hem deden. Het voortbestaan van zijn missie is nog niet verzekerd! Jaarlijks, dus óók het volgende Jaar en daarna nog, komt Mgr. meer dan f 50.000 tekort!!! Rcme fourneert slechts een bedrag om amper 9 missiestaties in stand te houden. En Kisoemoe, zijn missiegebied, telt er 19! Wat moet er met die tien staties gebeuren? De negers reikhalzen naar de genade van ons H. Geloof. Wat men in Europa tracht uit te roeien, verbeidt men in Afrika! De velden staan rijp, maar de oogst kan niet binnen ge haald worden wegens geldgebrek! Wanneer nu alle lezers den bisschop vóór zijn vertrek eens wilden beloven jaarlijks een kleinigheid te zullen schenken voor zijn met den ondergang bedreigde missie, ja dan dan zouden wij, katholieken, tezamen met onze priesters in de verzengende hitte op den eve naar, één door ons H. Geloof, voor Christus kunnen behouden duizenden negerzielen. Stuur dan even een berichtje naar Mgr. N. Stam, Paul Krugerstraat 19 Haarlem. Onder - geteekende wil jaarlijks (en hier laat u uw hart spreken) bijdragen enz. en wij zorgen voor de rest. JAN VAN DEN BERG, Secr. Missie-Comité Mgr. N. Stam. Postgiro 285248. Woensdagavond speelden de eerste en twee de tientallen in het gebouw St. Bavo, ijmede- straat, tegen de eerste en tweede tien tallen van D. D. O. (Velsen). De gedetailleerde uitslagen waren: St. Bavo ID. D. O. I B. v. KesselWulms F. A. PutsDe Bruin C. BottelerKroon Th. v. Oschv. d. Plas Th. v. Dijkv. d. Mey W. de BoerLieuwes P. WijtkampDe Reus B. StevenhageBijewaard H. HeuserOlgers L. v. KesselBeentjes Y~Y Y~Y Y-Y 1—0 0—1 0—1 1—0 0—1 1—0 1—0 5Y-4Y St. Bavo II—D. D. O. II J. GigengackC. Visser K. KoedooderCarbret M. GoedemansOlgers C. WeberWittebrood L. Schrems—v. Lem F. FictoorValk J. Stolvoortn.o. Th. Schrooten.o. P. Castenmiller—n.o. L. Stevensn.o. 1—0 1—0 1—0 1—0 1—0 1—0 1—0 1—0 1—0 1—0 10—0 Hieronder laten wij den eindstand volgen van de eerste klasse: St. Bavo (Heemstede) T. E. P. (Haarlem H. R. K. D. (Haarlem) Ontwikkeling (Lisse) Amicitia (Noordwüker- hQUtl 1 2 3 5 13 11 9 6 Voor genoemde competitie werd te Hillegom gespeeld O.D.I.—S.D.O. Ook ditmaal wist eerst genoemde de overwinning met sprekende cijfers te behalen. De Hillegommers leveren schitterende pres taties. De gedetailleerde uitslag luidt: O. D. I.—S. D. O. Fr. OutM. Homburg 20 A. de HaanW. Hubbers 11 H. SchreursF. Doing 02 A. Reeuwijk—F. v. d. Burg 0—2 J. WeijersJ. Luiten 1—1 L. v. SchieJ. v. Soest 29 J. WilhelmusA. v. d. Maat 20 F. LangelaanA. de Boer 2—0 P. AllemanW. v. Zon 20 P. v. LeeuwenG. Meijerin^ 20 Totaal 146 Voor het kampioenschap van den Haarl. R. fC. Dambond hebben de volgende spelers ingeschreven: P. Hollenberg (titelhouder), G. Zeeuwe (oud-kampioen), C. Heesakkers, J. v.d. Kroft, W. Hopstaken, A. v. Dijk, B. v. d. Kroft, H. Rump, A. Bronstring, J. Drayer, Jac. Bosse, J. Lucas, J. Warmerdam. Het programma zal nader bekend gemaakt worden. Voor de onderlinge competitie kwamen de volgende partijen tot een uitslag: 2—0 2—0 0—2 1—1 1—1 Jac. BosseC. Boxelaar T. v. WortJ. Waltman Th. BandsmaG. Zeeuwe W. v. Wort—A. Brouwer E. BourgonjeG. Kraak De stand is thans als volgt: Jac. Bosse G. Zeeuwe T. v. Wort G. Kraak C. Heesakkers W. v. Wort J. Lucas M. Herben E. Bourgonje W. Hopstaken G. Boxelaar Th. Bandsma A. Brouwer J. Waltman gesp. gew. rem. verl. pnt. 3 3 6 3 3 6 5 3—26 5—4—4 2 11—3 3—3—3 3 1 .1 1 3 4 112 3 5 113 3 1 1 2 2 1—12 2—111 3—121 3—121 Vijf weken geleden verdween een jongen met medeneming van vijfhonderd gulden> welke hij zich ten nadeele van zijn in de omgeving van den Overtoom te Amsterdam wonende patroon had toegeëigend. Enkele dagen geleden kwam bericht binnen van den Nederlandschen consul te Parijs, die mededeelde dat de voortvluchtige jongen aan de Spaansche grens was aangehouden. Hij werd op transport gesteld naar Amster dam, waar hij thans is aangekomen. Van het gestolen bedrag waren nog tweehonderd gulden in zijn bezit. 8—1 3 Indien een auto bezig is een voor hem rijdende andere auto in te halen mag men dit voertuigen- paar niet voorbijrijden, dus: nooit drie auto's naast elkaar. NlF.ilW In aansluiting aan haar bekendmaking van 2 Februari deelt de directie der Koninklijke me de, dat de warrant, die bij de inwisseling van dollar- in guldensobligaties zal worden uitge geven, een afzonderlijk stuk zal zijn. Deze warrant zal een formule inhouden, krachtens welke de rechten van den warrant houder niet zullen worden benadeeld door uit breiding van kapitaal voor 31 Maart 1943. Voor zoover de maatschappij zelve houdster der dollarobligaties is, zal geen omwisseling ge schieden. Eventueele vervroegde aflossing der guldens obligaties moet per advertentie bekend worden gemaakt met inachtneming van den termijn van 75 dagen en bij gedeeltelijke aflossing zal loting plaats vinden, evenals bij de uitstaande dollar obligaties. Binnen enkele dagen zal de regeling der om ruiling per advertentie worden bekend ge maakt. Gistermorgen te half negen stak de wielrijder C. K. uit Alkemade den rijksstraatweg over bij Den Deyl, vlak voor den auto, bestuurd door W. uit Amsterdam, die uit de richting Leiden naderde, langs. Teneinde den wielrijder te ont wijken, was de autobestuurder genoodzaakt het stuur naar links om te gooien. Tengevolge van deze manoeuvre botste de auto tegen een motor rijwiel, bestuurd door den student Swaab uit Den Haag, die als duopassagier den student Leckie, eveneens uit Den Haag, bij zich had, op Op 22 December J.I., des middags omstreeks kwart voor twee is in het lokaal van het zend station van den Rijksberichtendienst voor de Luchtvaart op Schiphol een doodelijk ongeluk gebeurd. Een 20-jarige, ongehuwde schilder moest het plafond schilderen en was daartoe boven op den zender geklommen, waardoor hij met electrische geleidingen van 4000 volt boven dezen zender in aanraking kwam en op slag gedood werd. Donderdagmiddag stond de chef monteur van het zendstation voor de Haarlem sche rechtbank terecht. De dagvaarding legde hem precieselijk ten laste dat hij had toegestaan, althans niet ver hinderd, dat de schilder boven op den zender was geklommen waar tot het plafond maar 1.30 M. ruimte was, te weinig dan dat een man van middelbare lengte daar rechtop kon staan, het geen dan de oorzaak van het ongeluk zou zijn geweest. De getuige-deskundige Dr. J. Hulst deelde mede, dat de dood van den man veroorzaakt is door den electrischen stroom. Twee schilders, de een de oom en de andere een neef van het slachtoffer, verklaarden dat zij met het slachtoffer opdracht hadden ge kregen, het plafond te schilderen. Zij hadden daartoe, des morgens met verdachte overlegd, die hun de situatie ter plaatse had uitgelegd. Afgesproken was, dat ze eerst des avonds hec plafond zouden schilderen, omdat dan de zen der kon uitgeschakeld worden. Het slachtoffer wilde echter niet tot zoo laat wachten en is met zijn oom des middags al aan het werk ge gaan. Verd. heeft hen verscheidene malen op het levensgevaar, dat zij liepen, opmerkzaam gemaakt'. Des middags kwam verdachte in het lokaal en zag het slachtoffer boven op den zender aan het werk. Hij verzocht hem op ge- moedelijken toon, er af te komen, en ging naar de telefoon om te vragen of de zender even uitgeschakeld kon worden, dan kon al naar ge lang den beschikbaren tijd de schilder öf het plekje op het plafond waar hij mee bezig was, afschilderen, of als de zender niet zoolang uitgeschakeld kon worden rustig en gemak kelijk van den zender afkomen. Terwijl ver dachte nog stond te telefoneeren, hoorde hij een gil en gebeurde het ongeluk. De oom vertelde dat hij tegelijk met zijn neef, het slachtoffer, aan het schilderen was. Hij stond op een ladder en zijn neef op den zender. Er liepen verscheidene electrische draden door het lokaal, hoewel niet van den grond af bereikbaar. Zijn neef maakte hem op merkzaam op deze draden en juist toen de oom zijn aandacht aan deze draden besteedde, hoorde hij achter zich een gil en viel zijn neef op den grond. Zijn neef was, terwijl hij zijn oom waarschuwde, zelf met de draden in aan raking gekomen! Een 25-jarige radiotelegrafist van den Rijks dienst deelde mede, dat ook bij het slachtoffer voor het gevaar gewaarschuwd had. De schil der is toen een beetje opzij op den zender gaan staan. Als men voorzichtig was, was er geen direct levensgevaar aanwezig boven op den zen der, hoewel men er moeilijk staan kon, omdat de ruimte boven den zender tot het plafond te klein was om er te kunnen staan. De Officier van Justitie merkte op dat een zaak als deze gelukkig niet veel voorkomt. Hij heeft een vervolging ingesteld uit een oogpunt van generale preventie, om de menschen te waarschuwen hoe voorzichtig ze moeten zijn met electriciteit en hoe gemakkelijk er een on geluk kan gebeuren. Het slachtoffer heeft hier ook zelf groote schuld, want het is van alle kanten gewaarschuwd. Omdat de ruimte om te staan te beperkt was, heeft de schilder in ge bogen houding moeten schilderen, zijn eenen arm omhoog om het plafond te schilderen, waardoor automatisch de andere arm naar be neden kwam te hangen. Deze arm nu is met de electrische draden in aanraking gekomen. Verdachte heeft volgens spr. wel degelijk ook schuld aan het ongeluk, want hij had flinker moeten optreden en niet vriendelijk moeten vragen aan den schilder om van den zender af te komen, maar hem dat moeten bevelen. Voorts had verdachte onmiddellijk den zender moeten uitschakelen en niet eerst gaan telefoneeren. Er zijn echter veel verzachtende omstandigheden en daarom eischte spr. slechts f 50 boete subs. 25 dagen hechtenis. De verdediger, Mr. Hiegentlich, wees erop, dat de straf er niet zooveel toe doet. Voor ver dachte gaat het er om of hij schuld heeft. En spr. meende dat verdachte in ieder geval geen grove schuld treft, zoodat hij vrijgesproken moet worden. Een bevel tot den schilder om van den zender te komen, zou dezen misschien zenuwachtig hebben gemaakt, waardoor juist het ongeluk, dat verdachte door een bevel had willen voorkomen, zou kunnen zijn gebeurd. Achteraf is het altijd gemakkelijk te bepalen, wat men in een geval als dit had moeten doen. Verd. mocht den zender niet afsluiten dan met toestemming van de vliegveldautoriteiten, want de zender dient voor het uitzenden van berich ten aan vliegtuigen en een halve minuut den zender eigenmachtig uitschakelen, kan reeds groote gevaren voor de vliegtuigen, vooral op zoo'n mistigen dag als 22 December met zich brengen. Daarom was het wel noodzakelijk dat verd. eerst is gaan telefoneeren. Uitspraak 28 Februari, Wij zijn er van overtuigd, dat wij dan ook U tot onze vaste klanten mogen rekenen. Beiden werden van het motorrijwiel ge slingerd. De heer Swaab werd op slag ge dood. De heer Leckie werd zwaar gewond opgenomen en naar het ziekenhuis aan den Zuidwal te Den Haag vervoerd, waar hij kort na aankomst is overleden. De politie heeft de beide lijken en het geheel vernielde motorrijwiel voor het onderzoek naar de schuldvraag in beslag genomen. Hoogstwaar schijnlijk is de fietser, die op zoo onverantwoor delijke wijze den weg overstak, schuld aan het noodlottige ongeval. De auto, die de aanrijding veroorzaakte, werd zwaar beschadigd. LONDEN 4 Febr. (D.N.B.). Het Britsche vliegtuig, dat sedert Dinsdag werd vermist, is Woensdag vernield teruggevonden. Van de vier inzittenden is evenwel geen spoor te zien. Een van hen was de bekende luchtverslaggever van de „Daily Express", Harold Oemberton. Mevr. S. heeft zich wederom voor den Am- sterdamschen kantonrechter moeten verant woorden, verdacht van onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. De kwakzalfster was, evenals den vorigen keer, niet verschenen en liet vragen of de behandeling niet kon worden uitgesteld tot het hooger beroep van de eerste zaak door de rechtbank was behandeld. De kantonrechter, mr. Van Creveld, achtte echter geen termen tot uitstel aanwezig. Een vrouwtje uit Beverwijk was als getuige gedagvaard, een patiënte, die overal pijn had. Kantonrechter: En wat deed mevr. S.? Ze ging tegenover mij in een stoe.' zitten. En mijn zoon, die bij me was. zat naast mij. Ze legde haar handen op mijn hoofd, deed haar oogen dicht en begon te dicteeren. Kantonrechter (verbaasd)Dicteeren? Ja, natuurlijk, aan mijn zoon vertelde ze welke kruiden ik moest gebruiken. En duurde dat consult lang? O neen, onthulde de juffrouw, het ging nog gauwer dan hier op de zitting! De kruiden kost ten f 1.10, maar ik moest ze bij haar schoonzoon bestellen, want die waren verscher. Kantonrechter: En hie1 pen de kruiden? Neen, dat kan de patiënte niet zeggen. Zij had „om zoo te zeggen" nog overal pijn en haar geld was ze kwijt. Een tweede Beverwijker, die „vol op de borst' was geweest, was samen met zijn moeder naar de wonderdoenster gegaan Ook m'n moeder voelde zich niet erg lek ker, ook een beetje vol op de borst. Het consult was ook in dit geval vlug gegaan: We kregen dezelfde kruiden. De behandeling haci niet gebaat. De ambtenaar van het O.M., mr. De Menthon Bake, was van meening, dat een strenge straf moest worden opgelegd in het belang van de volksgezondheid. Deze vrouw is reeds herhaalde lijk veroordeeld en ditmaal kan z.i. niet met een geldboete worden volstaan. Spr. requireerde een maand hechtenis. Spr. merkte daarbij op, dat deze vrouw zooveel verdient, dat een geldboete geen voldoende gevolgen bij haar heeft. De kantonrechter mr. Van Creveld zeide, dat gebleken is, dat bet optreden van verdachte niet zoo onschuldig is. Spr. veroordeelde haar tot f500— boete en tot een voorwaardelijke hech- tenisstraf van acht dagen. Uw remmen moeten in staat zijn uw auto op 'n drogen weg tot stilstand te brengen binnen de onderstaande af standen: Bij 10 km per uur 1 meter Bij 20 km per uur 4 meter Bij 30 km per uur 9 meter Bij 40 km per uur 16 meter Bij 50 km per uur 25 meter Bij 80 km per uur 64 meter MANILLA, 4 Febr. (Havas). De geheele clerus was heden in de kathedraal bijeen gekomen om te luisteren naar de eerste conferentie van het Congres over de Eucha ristie. Tezelfdertijd baden de leeken in de kerken voor deS vrede. In den middag vereenlgden zich 50.000 geloo' vigen op het groote grasveld in het Luneta' park voor de eerste internationale vergadering voor leeken. In verscheidene talen werden toespraken gehouden over de hernieuwing van het Eucharistisch offer. Nadat het Heilig Sa crament ter aanbidding was uitgesteld, werd het congreslied gezongen. Des avonds preek te de Aartsbisschop van San Francisco, Mgr. John Mitty, in het Lunetapark. Na de preek werden de schijnwerpers gedoofd om het schitterend verlichte altaar in den tro' pischen nacht beter te doen uitkomen. AXV aanwezigen kregen brandende kaarsen in d« hand. Te middernacht werd een Ponti- ficale H. Mis opgedragen, tijdens welke de H. Communie door 300 priesters werd uitgereikt. Na de Pontificale H. Mis werd het congres' lied gezongen. De geloovigen bleven verder def geheelen nacht de H.H. Missen bijwonen, welfce werden opgedragen. Zondag a.s. te l 4 uur zal Z. H- de Paus, op golflengte 19.84 Meter, draadloos Zijn zegen geven aan de deelnemers van het Eucharistisch Congres. Bij deze gelegenheid zal Zijne Heiligheid een boodschap van ongeveer 500 woorden voorlezen. WASHINGTON, 4 Febr. (Reuter). Een conflict tusschen de regeering en de indus trieelen dreigt de uitvoering van het vloot- bouwprogramma te belemmeren en den toe stand in de industrie, die in verband met de stakingen toch reeds gespannen is, nog te verergeren. De industrieelen zouden nJ. geen staal ed koper aan de regeering willen leveren, omda' zij in deze bloeiperiode den werktijd niet 48 tot 40 uur willen verkorten om de bestellin' gen der regeering, die vergeleken met die va11 particulieren betrekkelijk klein zijn, uit voeren. De Walsh-Healy-wet heeft immers voor d" fabrieken, die orders der regeering uitvoeren de 40-urige werkweek ingesteld. O.a. dreigt marinewerf te Portsmouth (New Hampshire' door gebrek aan materiaal thans geheel stil' gelegd te worden

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4