Costumes en Mantels f80.- f85.- WEILL ZOON Wat 'n Triomf van Smaak! IO IO? ƒ39 Kleermakerij J. van Dam Haarlem, 5 Febr. RECLAME COSTUUM N. MAAT 75 holl. bloembollen kweekers GENOOTSCHAP schoolgeld aan de NAAR MAAT PRIMA ENCELSCHE STOFFEN KUNSTTANDEN GEHEEL CEBIT Een merkwaardig diplomaat VRIJDAG 5 FEBRUARI 1937 Pater Beaufort en de Kieskring Haarlem Algemeene vergadering te Haarlem aM MIDDELBARE SCHOLEN De regeling met de buiten gemeenten JEUKENDE of BLOEDENDE AAMBEIEN? KRUIDEN-LABORATORIUM „JAVA SUCCESVOL FOTOGRAFEEREN I Feb ruari-Aan bieding Barteljorisstraat 26-28 AANBESTEDING De Voor God-campagne van De Graal Mooi initiatief voor de H.O.V. Paedagogische concerten voor volwassenen 1 VIRGINIA CIGARETTES K. F HEI». MEYElt Groote Houtstraat 173 vanaf f 33.- Interessante lezing van Weenschen fotoleeraar Schouwburg-nieuws Het jubileum van Mr. A. Bruch Afsluiting brug Groote Sluis te Spaarndam VAN ONZEN WINKELSTAND Fa. H. J. v. cl. Meer Tibor de Machula voor „Kunst aan het Volk" Programma van de Haarlemsche Radio-Centrale op Zaterdag 6 Februari Verkoopingen Burgerlijke Stand R. K. VOLKSBOND Het communisme AGENDA Bioscopen 6 Februari Bioscopen INSTELLINGEN VOETBAL H. B. C.S. J. C. R.C.H.Blauw-W it E.D.O.H.F.C. STAD Eenigen tijd geleden hebben wij op deze Maats de candidaatftelling van den Zeereerw. Zeergel. pater mr. dr. Beaufort voor het lid maatschap der Tweede Kamer aanbevolen. De Kieskring Haarlem had hier, meenden wij, een eervollen plicht te vervullen, omdat pater Beau- f°rt een Haarlemmer van geboorte is en dus in meer dan één zin een der onzen kon worden eehoemd. Sindsdien hebben de kiezers gespro ken en van de 39 afdeelingen, die candidaten belden, waren er 37, die pater Beaufort opna- men onder de aangewezen candidaten. En wij 'Jnnen wel aannemen, dat de twee kiesvefeeni- ®mgen, die zulks niet deden, geen overwegend ezwaar tegen pater Beaufort hebben, zoodat Wogen zeggen, dat zijn candidatuur met al- Semeene instemming wordt begroet. Dat was te verwachten en zal velen verheu- j=eh. Thans is echter het woord aan de leden der iesvereenigingen voor de vaststelling der volg- 0rcie op de candidatenlijsten en van buitenge- 'Vo°n groot belang daarbij blijkt telkens weer te 2lm wie nummer één op deze lijst wordt ge kaatst. Hij wordt niet ten onrechte het „trék- Paard" genoemd en gedurende de geheele ver- lezingscampagne wordt die naam als een leuze, 6en strijdkreet gebruikt. Gezien de algemeene instemming met de can- kdatuur-Beaufort zou er o.i. groote propagan distische kracht van uitgaan als hij als nummer eeh op onze candidatenlijst werd geplaatst. Er lebben al berichten geloopen, dat het inder daad in de bedoeling lag pater Beaufort in de c°Wbinatie van de Kieskringen Haarlemden KelderLeidenDordrechtMiddelburg de eer- Plaats op de lijst te geven. Wij zijn overtuigd, dat dit bijna unaniem zou Worden toegejuicht en hopen daarom, dat het Politiek advies in dien geest zal worden gegeven delbare scholen en voor allen, die tegenover die scholen tot betaling van het schoolgeld verplicht zijn. Er is echter één belangrijk verschil tusschen de Amsterdamsche er, de Haarlemsche regeling. De Amsterdamsche verordening bepaalde het schoolgeld voor buitenleerlingen, zonder eenige rekening te houden met de financieele draag kracht, op een vast bedrag. De Haarlemsche echter onderscheidt twee groepen van buiten leerlingen, n.l. naar de vaag of het in komen ar dan niet minder dan f 4900.be draagt. Is het inkomen minder dan f 4000. dan is het schoolgeld f 500.is het f 4000. of meer, dan wordt f 550schoolgeld ge heven. Men kan op dezen grond verdedigen, dat het Haarlemsche tarief voor buitenleerlin gen wel degelijk de financieele draagkracht der belanghebbenden in acht neemt. De vraag of de financieele draagkracht in voldoende mate in acht genomen is, staat immers niet ter beoordeeling van den rechter. De wet verbiedt ook niet, zoo kan men betoogen, dat bij de bepaling van het schoolgeld mede met andere factoren dan de financieele draag kracht rekening wordt gehouden. Het zal dus gaan om de feitelijke vraag, of een heffing, die bij een inkomen beneden f 4000. voor inwoners varieert tusschen f 80en nihil en voor elders wonenden f 500.bedraagt en bij een inkomen van f 4000.of meer voor inwonenden varieert tusschen f 60. en f 400, en voor elders wonenden f 550. bedraagt, geacht kan worden de financieele draagkracht der belanghebbenden „in acht te nemen". Het valt niet te ontkennen, dat hieromtrent meeningsverschil mogelijk is. Er zal wel een nieuwe procedure noodig zijn om hieromtrent zekerheid te verkrijgen. Het arrest van den Hoogen Raad heeft echter een onzekerheid doen ontstaan, welke zoo spoedig mogelijk zal moeten worden opgehe ven. Welk een beteekenis deze zaak voor Haarlem heeft, kan men begrijpen, als men weet, dat de bijdragen der buitengemeenten vor K'. B. S.'en en Gymnasium voor 1937 zijn geraamd op f 188.900.en de schoolgelden van ingezetenen op slechts f 104.700.Wan neer men in aanmerking neemt, dat de kos ten van het Middelbaar en voorbereidend hooger onderwijs in totaal op f 671.000.zijn geraamd en dit onderwijs aan de gemeente toch reeds f 332.000.— per jaar bijkost, zal men inzien, dat het onbillijk zou zijn, indien thans de bijdragen der buitengemeenten zou den worden verminderd en het volle tekort van de, door honderden buitenleerlingen be zochte scholen op de Haarlemsche belasting betalers zou komen te rusten. 1 56ste algemeene vergadering van het Hol- ^ndsch Bloembollenkweekers Genootschap °rdt gehouden op Maandag 1 Maart om half in café Brinkmann aan de Groote Markt te Haarlem. Een der voorstellen komt van de directie, ovér te gaan tot de oprichting van een "0ekhoudcursus ten behoeve van de leden van "et Genootschap. Het hoofdbestuur gaat er aed® acooord,- evenals met de tarieven die een c£ountantsbureau heeft vastgesteld. 1 vr6 directie stelt voor om met ingang van ia 1937 voorloopig voor den tijd van één °ar over te gaan tot het aanstellen van een Propagandist voor de aanwerving van nieuwe eri. het stichten van nieuwe afdeelingen en or het voeren van de noodige actie. Het doel s ,alle kweekers onder de vlag van het Genoot- rraP te scharen, daar dit de eenige vereeni- T8 v°or uitsluitend kweekers is. .^«neming wordt aanbevolen van het voor- 0 der afd. Noordwijkerhout om de Directie kip dragen er bij de bevoegde instanties met het01 °P aan dringen, dat de betaling van zal lrigeleverde plantgoed zoo spoedig mogelijk tali ats hebben. Zoo mogelijk dient die be- va,ng.1 Maart te geschieden, maar in elk ge- het !,°Ór 15 Maart, omdat zeer vele kweekers jjj. Oor hun ingeleverde plantgoed zelf met mr.Pt Vo°rradig hadden en het dus hebben Qolen aanschaffen, een exPloitatie-rekening over 1936 sluit met hadeelig saldo van f 145.45, de balans per f «Qa,nuari 1937 klopt met een bedrag van f 499j®3 en de begrooting 1936 sluit met Zooals bekend, wordt door de gemeente Haar- ®hi van de leerlingen buiten Haarlem, die de ^Jddelbare scholen bezoeken, een hooger choolgeid gevorderd dan voor de leerlingen r*t Haarlem zelf. Met de betrokken gemeente waren zijn overeenkomsten gesloten, waarbij 0miiggende gemeenten zich bereid verklaar- aan de gemeente Haarlem een bijdrage 2 r leerling te geven, berekend naar f 450 of ka?VeeI minder als de bruto-kosten over het b etlcierjaar, waarin de cursus aanvangt, heb- sch ,bccirasen. Haarlem heft dan zelf geen Vanr. van die leerl'ngen. De heer mr. L. raad van hen Haarlemschen Gemeente- Cour vestigt nu in de Oprechte Haarlemsche Hoo ant öe aandacht op een arest van den Haad, waarbij de vraag rijst of deze Ij.;.118 Wel wettig is. J schrijft o. m. het volgende: Hooge prrest van 9 December 1936 heeft de haar ad namelijk een beslissing gegeven Voor aanleiding van de schoolverordening sterd Middelbare scholen der gemeente Am- haararn' wdke gemeente evenals Haarlem voor ger, middelbare scholen géén Rijkssubsidie hiet- eri welke bepaald had, dat voor hen, die gel<} ln Amsterdam wonen, in elk geval school ss^ Wordt geheven naar het maximum van de van van schoolgeldheffing, onafhankelijk de p n.financieele draagkracht. Op grond van Hoo~Schiedenis van art. 37 der M. O. Wet is de de it Raad tevenals de Raad van Beroep voor cor,cilrect:e Belastingen te Amsterdam) tot de gpsu, Us'e gekomen, dat dit artikel ook op niet ig S1dieerde gemeentelijke middelbare scho- voor .^Pa^chjk is, zoodat ook het schoolgeld dairi hitenleerlingen in gemeenten als Amster- hagy Haarlem, die géén Rijkssubsidie voor dep Middelbaar Onderwijs genieten, moet wor- ciee. gclleven met inachtneming van de finan- Ovf draagkracht der belanghebbenden. hlnP dien grond is de Amsterdamsche verorde- V^niet-verbindend geacht en de aanslag öe Kt, den cPahng, dat het schoolgeld moet wor- cieele 6n met inachtneming van de finan- dns draagkracht der belanghebbenden, is getnp°°k Van kracht voor buitenleerlingen van ïtjj^ entelijke middelbare scholen, die géén haafsubsidie genieten; de verplichte heffing draagkracht geldt, volgens den Hoogen zonder eenige beperking voor alle mid- gebruikt W A S I R O L de krachtige Indische Balsem 0.50 INDISCHE A AMBEIENK RUIDEN „JAVA" ƒ0.75 Alle Indische kruiden o.a. OBAT SERI A WAN voor de huik GARENKOKERSKADE 83 - Haarlem - Tel. 12305 De hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat heeft aanbesteed het maken van een overbrugging ten behoeve van de kruising van den Rijksweg no. 4, gedeelte Amsterdam— Sassenheim met de hoofdvaart en de daarlangs gelegen hoofdwegen in den Haarlemmermeer polder, met bijkomende werken. Hoogste inschrijver O. J. Bosker te Wieringen voor 179.000.Laagste G. Wolfs te Eibergen voor 145.700. Men schrijft ons: Onze nieuwe campagne is begonnen. Dat moet voor ons zijn als het optrekken van een klein fel leger; vóór God. Napoleon had zijn „garde", die altijd voor aan was in het felste vuur. Christus kan reke nen op ons. Wij hebben als Graalbeweging nooit aan de „defensieve houding" gedaan. Wij vóelen voor het offensief en willen ons katholieke overtui ging uitdragen, de wereld in. In Moskou scholen de kopstukken van het atheisme bijeen en scherpen hun verstand en stalen hun wil in satanischen haat tegen God. Wat kan daartegen een groep jonge meisjes? Het zou inderdaad een dwaasheid zijn, zich op dit punt iets in te beelden, als wij „in Christus niet alles hadden ontvangen". Christus is onze Leider, onze Kracht, onze Overwinning. Graalleden, onze eerste en diepste daad op den morgen van dat fatale congres in Moskou Zondag 7 Februari a.s. zal zijn; een vu rige H. Communie, waarin we tot Jezus zeg gen: „Wij hangen U aan, Christus, Gij alleen zijt heilig Gij alleen zijt de Heer, Gij zijt de Allerhoogste". Wij moeten deze campagne zoo intens mo gelijk beginnen, ieder van ons, met onzen Christus. 's Middags om half drie zullen we in de Joseph-Gezellenzaal bijeenkomen, voor een openlijk geestdriftig getuigenis: voor God. De Hoogeerw. heer plebaan F. Filbry zal ons toespreken, de campagne zal verder worden uit gelegd en wij zullen dien middag de kracht voelen van ons gezamenlijk pogen. Vraag op het clubhuis verdere inlichtingen. De Zondagmiddag-bijeenkomst is alleen voor leden boven 15 jaar. Het Comité van Actie tot steun aan de Haar lemsche Orkest-Vereeniging, dat al zooveel prachtig initiatief heeft laten gelden, deelt ons thans weer mede een proeve te zullen nemen met een serie z.g. paedagogische concerten. Vooraleer de H.O.V. een bepaald werk zal uit voeren, zal een uiteenzetting worden gegeven, den avond tevoren en voor het concert begint. Door onbekendheid met den aard van het ge- bodene bestaat bij velen schroom, de concerten der H. O. V. te bezoeken. Velen zijn bevreesd, dat de klassieke of moderne werken, welke wor den uitgevoerd, voor hen onbegrijpelijk zullen zijn en zoodoende het genot van een goed con cert aan hen zal voorbijgaan. Bovendien zijn er velen, die reeds geregelde concertbezoekers zijn, doch gaarne iets meer zouden weten omtrent den levensloop van den componist, de omstandigheden tijdens het ont staan van het werk, bouw en instrumentatie van verschillende werken, enz. Door het organiseeren van deze paedagogi sche concerten meent het Comité van Actie iets te doen in het belang van beide groepen, en te vens de belangstelling voor de concerten der H. O. V. te vermeerderen. De H. O. V. zal op deze concerten een volledig programma uitvoe ren, dat niet door besprekingen zal worden on derbroken. De besprekingen zullen namelijk op den voorgaanden avond en den avond van het concert voor den aanvang daarvan in het ge bouw St. Bavo plaats hebben. Deze inleidingen zullen worden gegeven door bekende musici. Het eerste concert zal worden gegeven op Woensdag 10 Februari om 8.30 in het Gemeen telijke Concertgebouw. De besprekingen vangen aan om 7 uur. O «j> VOOR TRIUMPH gional, 3.20 Keulen, 5.20 Droitwich, 5.35 id., 6.50 Diversen, 7.05 Droitwich, 7.50 id., 8.20 id., 9.20 ia., 9.40 London Regional, 10.20 Weenen. Programma V: Van 8.00 tot 7.00 Diversen; van 7.00 tot 8.00 Eigen gramofoonplatencon- cert: Verzoekprogramma, o.a.: 1. Het Angelus, Jo Vincent, Th. Versteegh; 2. Jerusalem, Rich. Crooks; 3. Daddy, Joe Petersen; 4. Jodelen, Minah Reverelli; 5. Zang door Willy Derby. Van 8.00 tot 12.00 Diversen. Een groot aantal amateurs- en beroeps fotografen heeft dezer dagen met groote belang stelling de lezeng gevolgd, welke de bekende Weensche fotoleeraar Franz Katolicky, op uit- noodiging van de Kodak N.V. bij Brinkmann heeft gehouden. De heer Katolicky, wiens zangerig Weensch dialect al heel prettig te beluisteren was, gaf een heldere uiteenzetting van de fototechniek, waarbij de keuze van het juiste materiaal beslis send is voor een uiteindelijk succes. Achtereenvolgens behandelde spr. het over brengen van kleuren in zwart en wit, belichting, ontwikkelen, vergrooten enz. Een serie prachtige foto's werd telkens ter illustratie van het gesprokene geprojecteerd, waarbij het effect van de juiste materiaal-keuze wel zeer duidelijk in het licht sprong. Al deze foto's waren eigen werk van den spreker en zonder uitzondering staaltjes van bijzonder kun nen. In de pauze beantwoordde de heer Katolicky verschillende technische vragen, welke hem werden gesteld. Verder was er een kleine ten toonstelling ingericht van Kodak camera's en snelfilmapparaten, alsmede een collectie foto's welke de hooge kwaliteit van het Kodak-mate riaal demonstreerde. Na de pauze werden nog enkele Kodak smalfilms vertoond welke eveneens om hun bijzondere kwaliteit zeer in den smaak vielen. Voor de aanwezigen werd het een zeer mooie en leerzame avond. Maandag 8 Februari zal „De Nederlandsche Tooneelgroep" in den Stadsschouwburg opvoe ren „Een jas, een hoed, een handschoen". Ongetwijfeld zal er ook in Haarlem groote be langstelling bestaan voor dit sterke speelstuk, waarvan de hoofdrollen vervuld worden door Georgette Hagedoorn, Rob. Geraerds, Ben Roy- aards, Rika Hopper, Max Croiset, terwijl voorts medespelen Tine Medema, Aline Markus, Jean ne Verstraete, John Koch, Robert Sobels, Wil lem v. Zoelen, Rein v. d. Wo'ude e.a. Vrijdag 12 Februari zal de première voor Haarlem gegeven worden van „Het Nest" (Die Glockhenne) van den Tsjechischen auteur Ed- mond Konrad, door de tooneelgroep „Het Mas ker", directeur Ko Arnoldi. In binnen- en buitenland was het succes van dit fijne en gevoelige stuk zeer groot. Zooals gemeld, viert mr. A. Bruch morgen zijn zilveren jubileum als advocaat te Haarlem Van 1012 uur zal hij op zijn kantoor aan de Kruisstraat recipieeren. Des middags komt de geheele Haarlemsche Balie bijeen in het gebouw van de Kennemer Golfclub te Zandvoort, waar een diner aan den jubilaris zal worden aangeboden. B. en W. van Haarlem breng» alge meene kennis, dat de brug over de Groote Sluis te Spaarndam, in verband met uit te voeren werkzaamheden, voor alle verkeer zal zijn afgesloten van 12 Februari a.s. 8 uur v.m. af tot 12 Maart d.a.v. te 24 uur. De Fa. H. J. v. d. Meer zal hedenmiddag om 5 uur in de Gen. Cronjestraat een zaak openen, gelegen naast de bestaande panden. De zaak was reeds lang te klein voor de be langstelling' van het publiek en de étalageruimte bleek niet groot genoeg te zijn om de diverse artikelen tot hun recht te doen komen. In ver band hiermede heeft de heer v. d. Meer perceel no. 3 gevoegd bij de bestaande zaak. Deze ruimte is ingericht voor den verkoop van lampen, lampekappen en andere artikelen voor ver lichtingsdoeleinden. De zaak heeft 'n overzichtelijken voorraad van al het nieuwste op dit terrein. Woensdag 10 Februari zal de Hongaarsche violoncellist Tibor de Machula optreden voor „Kunst aan het Volk". Men zal dan kunnen genieten van het prachtige samenspel en van de muzikale voordracht van de Machula en Theo van der Pas, die den geheelen avond een ondeel baar geheel uitmaakt met den meestercellist. ,,'n Nieuwe ster aan den cellistenhemel", zegt het Vaderland. En het Alg. Handelsblad: Sterke muzikaliteit, uitgesproken talent voor zijn instrument, bijzonder beheerschte tech niek." En Tidens Tegn. (Öslo)„Met zijn emi nent spel electriseerde hij zijn auditorium." En ook 11 Messagero (Rome) bewonderde zéér zijn virtuositeit. Programma I: Hilversum II K.G. Programma II: Hilversum I L.G. Programma III: 8.00 Keulen, 9.05 Keulen, 9.20 Keulen, 9.50 Keulen, 10.20 Keulen, 12.20 Vlaamsch Brussel, 12.50 id., 1.20 id., 1.35 Keu len, 3.20 Vlaamsch Brussel, 3.35 id., 4.05 id., 4.20 Fransch Brussel, 5.20 Vlaamsch Brussel, 5.35 id., 6.20 id., 6.35 Fransch Brussel, 7.35 Bero- münster, 7.45 Weenen, 9.10 id., 9.25 Boedapest, 10.45 Boedapest, 11.25 Berlijn. Programma IV: 8.00 Vlaamsch Brussel, 8.20 id., 8.30 id., 8.40 id., 8.45 id., 9.00 id., 9.20 Di versen, 10.35 Droitwich, 10.50 id., 11.05 id., 11.20 id., 11.50 id., 12.50 id., 1.20 id., 2.20 London Re- 78 GED. OUDE GRACHT 78 brengt uitsluitend deze maand 'n i VOOR m Ziet verder onze uitgebreide collectie prima ENGELSCHE STOFFEN in onze etalages. in 50 versohill. dessins .Kwaliteit, Coupe en afwerking ten volle gegarandeerdH Uitslag van de Verkoopingen in ,,'t Notaris huis" te Haarlem op Donderdag 4 Februari (de veilingprijzen moeten worden verhoogd met plm. 8 pCt. der vermelde uitslagen) De werkplaats met bergplaats en erf, Jans straat 72 zwart en rood, voor totaal f 4900 aan J. Smit. Het huis met erf, Tweede Hoogerwoerd- dwarsstraat 40, voor totaal f 2200 aan J. J. Beekelaar. Het huis met ondergrond, Groot Heiligland 7, voor totaal f 1730 aan S. de Jong q.q. Geboren: 3 Febr.: M. v. Egdom—Mienis, zoon; 4 Febr.: M. G. BeersKok, zoon; A. C. v. Eeke- len—Korsman, zoon; 5 Febr.: A. Moeijes—Se- verijnse, dcohter. Overleden: 3 Febr.: C. DolléVeenendaal, 88 jaar, Olieslagerslaan. Donderdag had in het gebouw St. Bavo een ledenvergadering plaats onder presidium van den heer J. F. H. Castricum. Allereerst werd het winterprogramma van de commissie voor arbeidsontwikkeling behandeld. Het programma zelf hebben we reeds gepubliceerd. De eerste les over communisme werd gegeven door den heer A. Angenent. Als ooit de hartstochten opgelaaid zijn, dan is het zeker in dezen tijd. Vooral nu de verkie zingen voor de deur staan. Het communisme is niet plotseling gekomen als een bommen werper, maar is een bestaand gevaar waaraan wij meer aandacht moeten schenken. Van het communisme gaat een bekoring uit, omdat het tot het volk zegt: „Alles zal ik u geven, wanneer gij neervalt en mü aanbidt". Wezullen moeten onderzoeken wat het communisme is. Is het iets van dezen tijd? De oorsprong van het communisme komt uit den tijd der renaissance, d.i. omstreeks 1500, waar men zijn eerste valsche ideeën vindt. Vooreerst ten opzichte van het eigendoms recht. De Kerk leert dat dit is natuurrecht van den mensch. Men mag met het natuureigen- dom niet doen wat men wil. Ook hier is de natuur sterker dan de leer. De achttiende eeuw bracht een geweldigen omkeer in de wereld: heidendom en ongeloof. Verschillende groepen ontstonden, welke het liberalisme verkondigden en een knechten van den arbeidersstand. Het communisme stamt uit het liberalisme. Karl Marx is de stichter van het socialisme, waaruit ook ontstond het com munisme. De communisten belijden zeer sterk de leer van Karl Marx, vandaar hun haat te gen de katholieken. God was in de middeleeuwen middelpunt, Hij was het middelpunt van het godsdienstig le ven. Geleidelijk werd God verdrongen uit het openbare leven. Als men katholiek was, werd men domper genoemd en uit het openbare le ven verdrongen. Het communisme verwerpt God en gods dienst. Van God zich niets aantrekken, is geen moraal; het is zich van goed of kwaad niets aantrekken. Zonder God verdwijnen de tien geboden. Spreker ging na wat de beginselen zijn van goed en kwaad. Wat is er terecht gekomen van de mensche- lijke vrijheid. Verschillende pausen hebben daarin uitspraak gedaan. Zij noemden het communisme een tyrannie en slavenjuk. Spr. gaat nu na wat het huwelijksleven en de waardeering voor den arbeid bij het com munisme zijn. Heeft het communisme zich niet getoond als het radicalisme de laatste vier eeuwen? Laten wij trachten ons zelf te blij ven, katholiek te blijven, al kost het ons ook offers. (Applaus). (Speciale correspondentie) Iederen keer, wanneer in de Fransch-Duit- sche betrekkingen zich een bijzondere spanning voordoet, en wanneer de „V'ölki- scher Beobachter" weer eens gewerkt heeft met dreigende koppen boven dreunende artikelen, zooals bij de jongste Marokko-crisis, ziet men op een der perrons van het Parijsche Gare de l'Est uit een compartiment van den Nord- express dezen diplomaat te voorschijn komen, met wiens massieve en vreedzame gestalte, snor en met breeden bontkraag afgezetten ulster het geheele Fransche publiek, dat de photopagina's der dagbladen en de filmjour naals bijhoudt, door en door vertrouwd is. André Frangois-Poncet komt dan „de zaken weer in orde brengen." Aan Frankrijks radicale ministers geeft hij een uitzetting van de „im ponderabilia der Duitsche ziel, waarna hij terugkeert naar Berlijn om de „mystici" van het Derde Rijk in te wijden in de normale gedragingen van een Latijnsch Volk. Frangois-Poncet is een burgerman, een groot Fransch burgerman, zijns ondanks in den maalstroom van den idieeënstrijd van ons oude werelddeel gesleurd. In tegenstelling met zoovele andere burgerlieden, weet hij echter om zich heen te zien, na te denken en toe te hooren. Een burgerman, die helder van blik is, die door de gebeurtenissen niet met een pani- schen schrik wordt geslagen, maar zijn koel bloedigheid bewaart. Bovenal, hij kent de geschiedenis, en hij onderwerpt zich aan de lessen dier geschienis. Hij is een oud lid van de democratische alliantie, dat ambassadeur van den socialistischen Léon Blum en den rad. socialistischen Yvon Delbos is geworden, bij den nat. socialistischen Adolf Hitler. Hij begon zijn openbare leven eigenlijk als gefortuneerd intellectueel. Hij werd 12 Juni 1887 geboren in het depar tement van de Seine et Marne, dat, zonder reeds geheel en al „de provincie" te zijn, toch eigenlijk ook niet meer tot de Parijsche Ban- lieu behoort. Zijn vader was raadsheer aan het Parijsche Gerechtshof. Hij maakte schitterende studies, behaalde 't diploma van leeraar in de Duitsche taal en geschiedenis, doctoreerde en werd pro fessor in zijn vak. Reeds sedert 1910 echter maakte Poncet meer werk van de studie der „onrustige Duit sche ziel", dan de meeste zijner Germanisee- rende landgenooten. Hij bestudeerde in het bijzonder Goethe en publiceerde in 1911 een geleerd werk over de „Affinités électives ches Goethe". Ongeveer tegelijkertijd geeft hij echter ook uit „Ce que pense la jeunesse allemande". Wanneer de oorlog uitbreekt, maakt de Quai d'Orsay gebruik van de kennis van de Duitsche politiek en van de Duitsche- taal die hij, waarschijnlijk als eenige Fransche Staatsman, zonder eenig accent spreekt en vertrouwt hem een belangrijke en delicate zending toe in Zwitserland. Ondertusschen voltrekt zich in hem de metamorphose van den hoogleeraar in de literatuur tot econoom. In 1919 wordt hij toegevoegd aan de internationale economische missie in de Vereenigde Staten. Twee jaar later wordt hij benoemd tot lid der Fransche dele gatie op de internationale conferentie van Genua. Tijdens de Ruhr-bezetting, maakt hij, in de hoedanigheid van economisch raadsman deel uit van den generalen staf van generaal Degoutte. 11 Mei 1924 wordt André Frangois-Poncet ge kozen tot afgevaardigde, in het eerste Seine- district. In 1928 wordt hij gekozen, en krijgt hij in het vijfde en laatste ministerie-Poincaré de portefeuille van schoone kunsten te beheeren. In 1930 en 1931 is hij onderstaatssecretaris op het departement van economische zaken, in de kabinetten Tardieu en Laval. Den 21 Augustus wordt hij door de regeering der Republiek benoemd tot ambassadeur te Berlijn. Daar begint zijn tweede leven. Sedert hij zich in het hotel aan den „Pari- serplatz" geïnstalleerd heeft, heeft hij slechts een opinie: hij is Franschman. De ministers van Buitenlandsche Zaken zijn elkaar opgevolgd in snel tempo: Briand, Laval, Tardieu, Herriot, Boncour, Daladier, Barthou, weer Laval, Flandin, Yvon Delbos. Inmiddels is het Duitschland van Brüning en van Weimar het militaire Duitschland van von Schleicher geworden, kort daarop het fascis tische Duitschland van Adolf Hitler. Maar de ambassadeur bleef op zijn post wer ken aan de Fransch-Duitsche verzoening, tegen de klippen op. Wanneer men hem vraagt, wat zijn doel is, antwoordt hij: den vvede. Frangois-Poncet heeft acht kinderen, die hij verafgoodt. „Alors", zeggen zijn landgenooten, „dan begrijpt men, dat hij den vrede wil." Als u zoo'n rooden driehoek met punt naar beneden pass«%rt, nadert u 'n voorrangsweg waarop ook 't van links naderende verkeer den voorrang heeft! Gebouw „St. Havo'»: Haarlems Gemengd Koor, 8 uur; Best. Trampersoneel, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Rembrandt-theater: Willy Forst's „Burgthea ter", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Haar grootste schat" met Francisca Gaal, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater: Mistinguette in „Rigol- boche", 2.30, 7 en 9.15 uur. Lnxor-theater: „De man, die te veel wist" met Peter Lorre. Geb«uw St. Bavo Meisjes H.B.S. 8 uur; Best. Kamercentrale „Haarlem" half 3; Recep tie Grafischebond half 4half 6; Geel Wit 6 uur; Gewone zittingen 4 en 7 uur. Stadsschouwburg Fritz Hirsch Operette. Liefdadigheidsvoorstelling ten bate v. Maatsch. Zorg voor Zieken, kwart over 8. Rembrandt-theater „Burgtheater", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace Palace Filmac, 115 uur „Haar grootste schat" (met Francisca Gaal) 7 en 9.15 uur. Luxortheater Peter Lorre in „De man, die te veel wist", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater Mistinguette in „Rigol- boche", 2.30, 7 en 9.15 uur. U houdt van een sterke THEE met zoo'n echte Sumatra-Tava geur? Zoo'n Theemelange met als hoofdbestanddeel een Java Orange Pekoe is RITSEMA'S MELANGE SPECIAL 28 ct. per ons Probeert die eens en U zult tevreden zijn met de lekkere, pittige kop Thee die U er van zet Maar doe dat dan eens zooals aan gegeven door het Theebureau I Een Theemaatje met aanwijzing 5 ct. GR. HOUTSTRAAT 159 - HAARLEM. il R. K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voor kosthuizen en pensions eiken dag geopend, Parklaan 59, hoek Jansweg, telefoon 10394. ILK. - Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht St. Elisabethvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 u"r; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Bisschoppen Museum Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. Wit-Gele Kruis (R. K. Kraamhulp), Zieken- laan 75 (tel. 16391). Spreekuren: R. K. Wijk verpleging, Magazijn verplegingsartikelen, in schrijven lidmaatschap, Inlichtingen alle werkdagen van 105 uur. §l|IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIHIHIHIttlHllllttWii| 1 Vincentius vraagt Wat U niet meer draagt. He'ip veel nood te keeren Met uw gebruikte kleeren. N. Groenmarkt 22 of telef11018 Mllliiiiiiiiiiiiiiillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllll»^ In dezen wedstrijd die voor S.J.C. minstens zoo belangrijk is als voor de thuisclub, verschij nen de Heemstedenaren volledig, dus met: Doel: Neve; achter: Vinken, Bierman; mid den: Drayer, Kortekaas, Leuven; voor: Toledo, v. d. Linden, Martin, Ruygrok, Gieske. Voor dezen zoo belangrijken wedstrijd komt het RCH-elftal als volgt uit: Metten Kors, Prevost Sr. v. Thiel, v. Dansik, Prevost Sr. Koogendoorn, v. d. Horst, Kos, slot, Lenselink Het E.D.O.-elftal is als volgt samengesteld: Verhagen C. v. d. Kuijl Zandstra J. v. d. Schalie v. d. Putten Oomen S. Spek, Schijvenaar, C. v. d. Schalie, Timmterman, P. Spek. Bij den wedstrijd E.D.O.H.F.C. zal gecol lecteerd worden ten behoeve van de E.H.B.O.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5