Het Portugal van Salazar D Pater Albada Jelgersma verlaat de Kon. Marine C3^aar droom oerould - - 'n Barstende Hoofdpijn KRAS? ZIN VAN 'T NATIONAAL HERSTEL HET EUCHARISTISCH CONGRES BRUNETTA TEGEN LINTBEBOUWING Kerkelijk leven VRIJDAG 5 FEBRUARI 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT Voorbeeld voor Spanje Eden neemt vacantie Driehonderdduizend pelgrims waren er bij de opening De Nederlandsche sectie Een hongersnood in Brazilië 5000 half verhongerden vluchten uit het binnenland Staking in Fransch Marokko Fabriek te Casablanca bezet Uit Vaticaanstad Het water stijgt niet meer in de V.S. Bommen als ijsbrekers Het herziene wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend BIJ ZIJN HEENGAAN Een Vlootaalmoezenier, wiens naam nog lang zal naklinken God loone hem voor zijn werk Blijmoedig reisgenoot MGR. TH. VAN ROOSMALEN Waardeerende gelukwensch bij zijn zilveren bisschopsjubileum van minister Colijn EEUWFEEST TE DELFT Eerste succursaalhuis der Zusters van Tilburg ACTIE ARIËNS-COMMISSIE GESLAAGDE PROEFTOCHT ESPERANTO-CONGRES IN DE RIDDERZAAL Bronzen eere-medaille toegekend Uit den wereldoorlog en uit zijn politieke, economische en sociale gevolgen zijn verschillende regeerings- en staats vormen voortgekomen, welke, de een na den ander, met min of meer bloedig geweld het °ude liberaliistische regeeringssysteem der 19e eeUw verdrongen. Voorts trachtten de over wonnen en onbevredigde, volkeren, die zoo zwaar waren beproefd en in hun bestaan wer- den bedreigd, op nationale basis weer tot zich a^f te komen en een nieuw leven op te bou wen. in het tragische Europa ontstonden bolsjewisme, fascisme, nationaal-socialisme. Het bolsjewisme was het logische resultaat, het slotaccoord der moderne revolutie. Fascisme en Nationaal-socialisme waren en zijn de eerste Pogingen der contra-revolutie in de landen. Waar tengevolge van politieke onrijpheid een Gezonde democratie niet kon bestaan op den duur, zooals in Rusland, Italië en Duitschland. In kleinere landen van Centraal Europa en ni verschillende Oostelijke randstaten ontstond ten gevolge der zelfde omstandigheden een s°ort half-fascisme, een ietwat gemitigeerd, Verzacht staatsabsolutisme. In Oostenrijk pro beerde men een nieuwe ordening op Christe- bjken grondslag en tracht men een Christelij- ken standenstaat in het leven te roepen met sterk autoritairen staatsinslag. Al deze syste men zijn nog in gisting. Ook in Portugal is men aan een nieuwe ordening getogen. Ook dit onophoude lijk door militaire revoluties geteisterde land was niet rijp voor een gezonden democra- Hschen regeeringsvorm. De poging van Portu gal. om tot een nieuwe staatsorde te geraken 1® om twee redenen interessant. Portugal is °P de eerste plaats een klein land en daarom is zijn poging tot nationale aaneensluiting en °Pbouw voor andere kleine staten van meer °hmiddellijk belang dan het nieuwe regeerings- s.vsteem in de groote staten Rusland, Italië en Huitschland. En ten tweede is het regime, bat door minister-president Salazar in het teven is geroepen, een oplossing, die wezenlijk verschilt van de fascistische en nationaal-so- eialistische en vooral natuurlijk van de sov- letische oplossing. Graaf Dr. Gonzague de Reynold, professor a®n de Katholieke universiteit van Freiburg in Zwitserland, heeft het Portugeesche systeem ter plaatse bestudeerd en er een boek over ge- ^'hreven, dat hü den eenvoudigen titel gaf O.Portugal". In het tijdschrift Schonere Zu- kunft geeft hij een kort verslag van zijn studie. He nieuwe Portugeesche staat, zegt hij, werd Inderdaad opgebouwd op de grondslagen der Christelijke philosophie en sociologie. Hij is niet steatsabsolutistisch noch totalitair. Men noemt bet nieuwe systeem wel dictatuur, maar in Waarheid staat het tusschen dictatuur en libe rie democratie in, en is eenvoudig een terug- beer tot de autoriteit. Dictatuur en autoriteit ztin volstrekt geen eensluidende begrippen. In Portugal heerscht een gematigd nationalisme, bat er niet op uit is een soort van nationalen g°dsdienst te stichten, het wil niets anders dan een bijdrage tot de internationale °rbening op Katholieken en Latijnschen Grondslag. Men kan het ook een poging noe men van bevrijding uit twee grepen, waarin *te Portugeesche regeering en het Portugeesche v°lk bijna een eeuw gekneld zaten, uit de gre eted van het godlooze liberale regime en der vrijmetselaarsrepubliek. De Portugeesche revo- tetie of beter gezegd contra-revolutie is niet N'tgegaan van een vooropgezette ideologie, be- Gripsleer. Zij is alleen maar eenvoudig natio nal en Portugeesch. Zij is een terugkeer tot de groote Portugeesche traditie. Zij is een be- Kwekkende poging om deze traditie te ver- eeuwen, te verjongen en haar aan de behoef ten van den huidigen tijd aan te passen en baar in verbinding te brengen met het streven baar een nieuwe wereld. Verre er van verwü- 'terd, om met het verleden te breken, is zij een ö°or en door moderne en verstandige poging, ^eer aan te knoopen aan den historischen sa- m«nhang, welken het liberalisme der 19e °euw bijna geheel had prijsgegeven en welke ban door (je vrijmetselaars-republiek geheel Werd afgebroken. De groote beteekenis van den bieuwen Portugeeschen staat bestaat dus daar- b'- dat deze het vraagstuk van verleden en eben, van traditie en moderniteit heeft op- Gelost. in oor den Spaanschen burgeroorlog is Portugal in groote moeilijkheden ge bracht. De Portugeesche ordening wordt geval de extreem-roode elementen in Patije zouden overwinnen ten zeerste be- reigd. Maar Portugal is ook een bolwerk. r°f. De Reynold beschouwt de Portugeesche testauratie als een voorloopster der Spaansche, b'e komen gaat als er weer orde en wet in ongelukkige Spanje zullen heerschen. A'enals de Portugeezen vóór de Spanjaarden be eersten waren, die over de Oceanen gingen nieuwe werelden ontdekten, evenals zij twee eeUwen vóór de Spanjaarden de Mooren ver beven en hun geheele land heroverden, zoo S°biint ook het nationaal herstel van Portugal, °hder den sterken Salazar in 1926 begonnen, ^an grooten invloed te zullen zijn op de toe- bmst van Spanje, op de gedragslijn van ie Werkelijk nationale Spanjaarden. trjjkpbTDEN, 5 Febr. (Havas) Officieel wordt Gedeeld, dat Eden Zaterdagmorgen Londen 'verlaten, teneinde twee vacantiedagen door Pal fRngen in het Zuiden van Frankrijk. Lord ''ax zal optreden als minister van Buiten- tehcis iche Zaken ad interim. Olivier Salazar, minister-president van Portugal MANILLA, 4 Febr. (Eigen telegram). Het Eucharistisch Congres neemt zijn voort gang in een atmosfeer van groote innigheid en geestdrift. Dit Oostersche congres onderscheidt zich door een bijzonderen geest van eenvoud en vurigheid, die een ware missiegeest mag hee- ten. Na den zwaren regenval van den eersten dag, is goed weer gevolgd, zoodat de pelgrims nu de gansche schoonheid kunnen genieten van de eilanden, die, zooals de Kardinaal-Legaat in het stadion zeide, het juweel van den Oceaan zijn De deelneming aan het congres is groot; reeds bij de opening schatte men de menigte op drie honderdduizend Niet minder dan 17 Chineesche Bisschoppen hebben aan de uitnoodiging, om bij het Eucha ristisch Congres van Manilla tegenwoordig te zijn, gevolg gegeven. Vooral de Apostolische Pre fect van Wweitehfoe (Honan) Mgr. Francis Xa- ver Ochoh, die vroeger als Missionaris op de Phi- lippijnen werkzaam is geweest, waaruit hij naar China werd gezonden, is door de bevolking op buitengewoon hartelijke wijze verwelkomd. Groot is de verwachting van de toespraak die de Heilige Vader op den sluitingsdag van het congres zal houden. Men wijst erop, dat op denzelfden zevenden Februari in Rusland een congres van godloozen bijeenkomt. Na de conferentie van pater Flamingh C.I. C.M. op de Nederlandsche sectie over den Eu- charistischen Kruistocht van Averbode ontspon zich een debat tusschen mgr. Willekens en mgr. Smit. Een pater, die op de Philippijnen werk zaam is, sprak de vergadering in het Neder- landsch toe, om zijn dank te betuigen aan de Nederlandsche missionarissen. Daarna voerde nog een Javaansche pater Jesuïet het woord. Aan het slot van de vergadering klonken de volksliederen van Nederland en Vlaanderen en het „Aan U, o Koning der Eeuwen". De H. Mis, die te middernacht werd opge dragen, werd door een enorme menigte bijge woond. In de openlucht werd gebiecht en ge communiceerd. Tot nog toe was het Congres één groot suc ces. In de kathedraal der Onbevlekte Ontvangenis zijn op een speciaal uur alle in Manilla aan wezige geestelijken bijeengekomen. Mgr. Guil- lermo Piani, de permanente gezant van den Heiligen Stoel op de Philippijnen, hield een predikatie in het latijn. RIO DE JANEIRO, 5 Febr. (Havas). Uit Fort Alexa, in den staat Ceara, wordt ge meld, dat in het stadje Itapipoca 5.000 groo- tendeels verhongerde personen zijn aangeko men, die de gebieden in het binnenland zijn ontvlucht, omdat daar groote droogte heerscht. De gouverneur van den staat heeft zich der waarts begeven om de steunverleening te or- ganiseeren. CASABLANCA, 5 Februari (Bavas) Gis termiddag hebben achthonderd arbeiders van de Marokkaansche Suikermaatschappij het werk neergelegd en de fabrieksgebouwen bezet. Een honderdvijftigtal havenarbeiders van Saint Denis is in staking gegaan, uit protest tegen het niet tot stand komen van een over eenkomst in de onderhandelingen over een collectief contract. VATICAANSTAD, 4 Febr. Onze Romeinsche correspondent seint ons: De R'itencongregatie heeft in haar laatste zit ting verhandeld over de zaligverklaringsproces sen van Mgr. Justinus de Jacobis, eerste ap.- vicaris van Abessinië, Zuster Josephe Rossello, stichteres der congregatie van O. L. Vrouw van Barmhartigheid, Zr. Joachim da Vedruna, stich teres der Congregatie van den Carmel, Zr. Maria Mazzarello, eerste overste van de Congregatie van Maria Auxiliatrix, en Zr. Louise Borgiotti, medestichtster van de Congregatie van Jezus van Nazareth. Verder behandelde de Ritencongregatie o.a. het voorbereidend onderzoek in het zaligverkla ringsproces van Don Michele Rua, den opvolger van Don Bosco, en van Zr. Eugénie Smet, stich teres der Zusters Auxiliatricen van de Zielen in het Vagevuur. NEW YORK, 5 Febr. (Reuter) De bewakings- en hulptroepen te Memphis (Tennessee) zijn van meening, dat het ergste oogenblik der over stroomingen voorbij is. Het peil van de Ohio blijft hetzelfde. Te Cairo staat het water net onder de kroon der dijken. BELGRADO, 4 Febr. (Stefani) Doordat de Morawa over een afstand van 12 kilometer be vroren is, zijn vier dorpen bij Smederowo over stroomd. Daar er gevaar voor uitbreiding der overstroomingen bestond, heeft men uit vlieg tuigen bommen op het ijs laten vallen. Men heeft zoo het ijs kunnen breken, nadat men vergeefs getracht had, met geschutvuur dit re sultaat te bereiken. Geen dof, glansloos haar meer, maar de natuurlijke, fraaie tint en schitterende glans door Blondona of Brunetta. Beide zijn absoluut vrij van alkali, waardoor de zo gevreesde witte neerslag op het haar voorkomen en de lastige nabehandeling overbodig wordt. Bovendien droogt hef haar opvallend vlug. Blondona is het enige speciale haarwasmiddel voor blond haar, dat het beroemde Kamilloflor bevat en Brunetta Is het doeltreffende haarwasmiddel voor de verzorging van donker haar, dat het zuiver plantaardige preparaat Hequit bevat. DONKER HAAR WAARBORGEN VOLMAAKTE HAARVERZORG1NG VH50-0331 A Thans is ingediend het reeds aangekondig de wetsontwerp ter vaststelling van bepa lingen tot het in het verkeersbelang tegen gaan van lintbebouwing langs wegen onder beheer van het rijk of op het rijkswegenplan voorkomende. Met de thans voorgestelde regeling wordt al lereerst tegemoet gekomen aan de bezwaren tegen het vorige ontwerp, zooals die in het bij zonder in de Eerste Kamer hebben gegolden, met name tegen de bepalingen omtrent de uitwegen, de vergoeding bij schade en de rechtspraak. Daartoe wijkt die regeling in de artikelen 3 en 9 belangrijk af van de bepalingen, vervat in de artikelen 9 en 10 van genoemd ontwerp en is een nieuw artikel opgenomen (artikel 10). Om twistvragen af te snijden over de vraag, of een uitweg geacht kan worden van oudsher te bestaan, is in artikel 9 een bepaald tijdstip, namelijk 1 Januari 1925, aangewezen. Alle, op dien dag en sedert dien onafgebroken bestaan de uitwegen worden gelijkgesteld met de uit wegen, waarvoor op grond van de thans gel dende bepalingen vergunning is verleend. Voorts is de bepaling opgenomen, dat dege nen, die aantoonen vóór het in werking treden dezer wet tegenover het rijk een burgerlijk recht op uitweg te hebben verkregen, geacht worden ontheffing van het bedoelde verbod te hebben. Nu het aantal door de wet beschermde uitwe gen aanzienlijk wordt vermeerderd, dient er echter tegen te worden gewaakt, dat deze uit wegen door gewijzigde bestemming of sterk ver zwaard gebruik het doorgaand verkeer op den weg te zeer zullen benadeelen. Beschermd wordt daarom slechts dat gebruik, hetwelk a. uitdruk kelijk is toegestaan of b. indien omtrent het gebruik niets bepaald is, ten tijde van de in diening van dit ontwerp feitelijk plaats vond. Het eerste lid van artikel 4 schept de gele genheid desgewenscht op bij uitwegen aan grenzend terrein parkeerplaatsen in te rich ten. Voorts is aan het artikel een nieuw vijfde lid toegevoegd, volgens hetwelk ontheffingen als in het artikel bedoeld, te allen tijde kunnen die U kwelt en belet te werken? Neem een "AKKERTJE" en binnen een kwartier voelt Ge de hoofdpijn wegtrekken als mist voor de zon. Heb steeds AKKER-CACHETS in huis, vannacht kunnen zij te pas komen bij Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn, Spier pijn. Slechts 52 cent per 12 stuks. Overall Naar wij vernemen heeft de Vlootaalmoe zenier te Vlissingen per 1 Februari aan Hare Majesteit de Koningin ontslag uit den dienst gevraagd. Sinds Mei 1927 als Vlootaalmoezenier in Vlissingen werkzaam, heeft de bekende „Pater Max" het op 57- jarigen leeftijd beter geoordeeld zijn taak neer te leggen om zijn superieuren in de gelegenheid te stellen in zijn plaats een jongere kracht aan te wijzen. Overtuigd als wij zijn, dat behalve alle marinemannen, ook zeer velen buiten de marine zijn heengaan als een zwaar verlies zullen voelen, willen wij aan den persoon van den scheidenden Vlootaalmoezenier enkele regels wijden. Pater Maxentius (Albada Jelgersma) werd geboren 4 Juli 1879 te Bolsward. Zijn voorbe reidende priesterstudie maakte hij te Megen: na zijn H. Priesterwijding werd hij achtereen volgens als Pater-Assistent geplaatst te Wy- chen, Woerden en Vorden. Reeds als Pater-Assistent maakte Pater Jel gersma twee oefenreizen mee met één van Hr. Ms. schepen, n.l. in 1926—1927 een reis van een half jaar met Hr. Ms. Tromp en in 1928 een reis met Hr. Ms. Heemskerk. De uitstekende manier, waarop de Pater „vaarde", gaf aan de betrokken kerkelijke en militaire autoriteiten, toen in 1929 een tweede Vlootaalmoezenier met standplaats Vlissingen moest worden aangewezen, van zelf in een voordracht te maken met als eersten en eenig- sten candidaat: Pater Albada Jelgersma. In Mei 1929 kwam tot voldoening van allen, die hem kenden, de benoeming af tot Vloot aalmoezenier van den reeds ingewerkten Pater. Met een heilig enthousiasme begon Pater Jelgersma zijn werk en al degenen, die ooit met hem mochten kennismaken, zullen begrijpen, dat vooral de harten der ontvankelijke jonge marinemannen voor hem opengingen. Behalve de opleiding tot lichtmatroos en het gedeelte van het oudere personeel, dat in Vlis singen leeft, zag Pater Albada Jelgersma zich toegewezen om de veertien dagen de opleiding tot marinier te Rotterdam te bewerken en toe te spreken. Ook Gorcum en Middelburg behoor den tot het ressort van den Vlissingschen Vloot aalmoezenier. Hoevelen heeft hij in den loop van bijna acht jaren niet onder zijn gehoor gehad en hoe- velen zullen niet met groote dankbaarheid te rugdenken aan de pittige woorden, die Pater Albada Jelgersma hun in hun eersten moei lijken marinetijd heeft toegesproken. Bij allen zal zijn naam, zijn werk en ziin persoon in dankbare herinnering blijven voort leven. Toen in 1934 ingrijpende veranderingen op organisatiegebied bij de marine werden door gevoerd, veranderde de koers in het Vlissing- sche en Rotterdamsche werk. De godsdienstige vereeniging „Stella-Maris" zal als een van haar stichters en voorvechters den typisch Francis- caanschen Majoor-Vlootaalmoezenier kunnen blijven gedenken. Zonder eenige overdrijving durven wij, wel ingelicht, neer te schrijven, dat ook voor de geheele bemanning van Hr. Ms. schepen, _d|e jaarlijks voor het maken van oefenreizen naar het buitenland vertrekken, het heengaan van „den Pater" een verlies beteekent. Katholiek en niet-Katholiek, meerderen en minderen verliezen in hem een goeden vriend en blijmoedig reisgenoot. Als verzorger van de godsdienstige belangen van de Kath. opvarenden maakte de Pater tien oefenreizen a. b. van Hr. Ms. Heemskerk en Hertog Hendrik mee. Wie men ook spreekt, al len hebben eerbied en vereering voor den ac tieven Majoor, die met zooveel opgewektheid en energie zich telkens aan het dikwijls moei lijke scheepsleven aanp'aste en zijn werk ver richtte. Wanneer men met Pater Jelgersma het werk bespreekt en zijn indruk vraagt, dan getuigt hij volmondig, dat het werk in den loop van zijn diensttijd flink is vooruitgegaan, dan erkent hij blijde, dat het instituut van Vlootaalmoezenier steeds meer wordt gewaardeerd en dus steeds vruchtbaarder kan werken en dan spreekt hij zijn dankbaarheid uit over de medewerking, die hij in steeds ruimer mate heeft mogen ontvan genmaar, dan vergeet hij één ding te zeg gen, één ding, dat dan maar door ons eraan toegevoegd moet worden, n.l. dat dat alles voor een zeer groot deel te danken is aan zijn royaal, blijmoedig en tactisch optreden in dezen zoo uitzonderlijken werkkring. Alle ouders van R. K. Marinemannen mogen weten, dat een zeer zorgzaam werk voor de geestelijke belangen van hun kinderen, die bij de Kon. Marine zijn ingelijfd, door het heen gaan van den Vlissingschen Vlootaalmoezenier wordt afgesloten. En wanneer, mede door het optreden van de Vlootaalmoezeniers, de geest onder het ma rine-personeel is vooruitgegaan, dan moge ge heel Nederland den man eeren, die met inzet van zijn geheele, uitstekende figuur en kracht, deze nationale zaak heeft bevorderd. God loone hem voor zijn werk in het verle- dene door hem te zegenen in het werk, dat op hem wacht. Naar wij vernemen, zal majoor Albada Jel gersma benoemd worden tot Pastoor te Fra- neker. Geheel Katholiek Nederland moge den nieuwen Pastoor van Franeker vergezellen met goede wenschen en gebeden, als dank voor het vele, wat hij voor de Katholieke Jannen heeft gedaan. Pp Marine vergeet hem nooèfc, worden ingetrokken en nieuwe voorwaarden kunnen worden gesteld. De bevoegdheid tot het intrekken van een ontheffing zal slechts dan gehanteerd worden, indien het verkeersbelang zich tegen het voortdurend bestaan van den uitweg bepaalde lijk verzet en in dezen strijd van belangen niet te voorzien is door het stellen van nieuwe, den belanghebbende zoo min mogelijk bezwarende voorwaarden. Artikel 9 wijkt aanmerkelijk af van artikel 10 van het vorig ontwerp in dien zin, dat le. het kader, waarbinnen plaats is voor de tegemoet koming, wordt uitgebreid; 2e. het karakter der tegemoetkoming nader wordt bepaald; 3e. de beslissing over het toekennen van een tege moetkoming wordt onttrokken aan de admini stratie en gelegd in handen van den rechter. Het ontwerp gaat van het beginsel uit, dat voor iederen uitweg naar een weg, waarop de regeling van toepassing" is, een ontheffing noodzakelijk is. In het Petrus Donderstijdschrift wordt een schrijven afgedrukt van minister H. Colijn aan Mgr. Th. van Roosmalen, Apostolisch vicaris van Suriname, bij gelegenheid van diens zil veren bisschopsjubileum. Deze brief luidt als volgt: „Monseigneur, Nu U den 15den November e.k. den dag hoopt te herdenken, waarop Uwe Hoogwaardige Excellentie voor vijf-en-twintig jaar tot die Bisschoppelijke Waardigheid geroepen werd, voel ik mij gedrongen uiting te geven aan mijn groote waardeering voor hetgeen U in deze ver- loopen kwart eeuw in het belang van land en volk van Suriname heeft weten tot stand te brengen en voor de wijze, waarop U zich al dien tijd met volkomen toewijding aan Uw schoone taak gegeven hebt, Vóórdat U uwe taak in Suriname aanvaard de, kon U reeds op een veeljarigen, gezegenden missie-arbeid in Brazilië wijzen. Door hetgeen U sedert, na uwe komst in Suriname, tot stand hebt weten te brengen, zoowel op het gebied van de verspreiding van het Evangelie onder de Indianen, Boschnegers en Aziatische immigran ten, als op dat van het onderwijs en het op voedingsgestichtswezen, de ziekenverzorging, de melaatschenverzorging, de melaatschenverple- ging, het patronaatswerk en socialen arbeid, heeft U zich in hooge mate en blijvend ver dienstelijk gemaakt. Met voldoening kan U terugzien op hetgeen door U al die jaren verricht werd en van harte wensch ik U geluk met Uw jubileum, tevens de oprechte hoop uitsprekend, dat het God moge behagen, Uwe Hoogwaardige Excellentie nog lang de kracht te schenken tot verderen zegen- rjjken arbeid in het belang van Suriname," Einde April van dit jaar zullen de Eerw. Zus ters van het St. Anna-gesticht aan den Ouden Langedijk te Delft herdenken, dat het als eerste succursale werd gevestigd door de Congregatie der Eerw. Zusters van O. L. Vrouw, Moeder van Barmhartigheid te Tilburg. De Congregatie zelve werd opgericht 23 No vember 1832 te Tilburg door Z. D. H. Mgr. Joan nes Zwijsen, Bisschop van 's-Hertogenbosch. Er heeft zich bereids een comité gevormd, om aan de Eerw. Zusters een huldiging voor te bereiden, bestaande uit: mr. M. G. J. Bevers, voorzitter; mej. Toos Post, secretaresse; M. Jonckbloedt, penningmeester; F. B. Lubbers, 2e penningmeester en Th. P. J. Hoppe. Pater Elpidius Bruna O.FM., neer. van het Ariënscomité, schrijft ons: De actie van de Ariënscommissie en het (uitvoerend) Ariënscomité door wijlen jhr. Ruys de Beerenbrouck zoo gelukkig ingezet en tijdens zijn laatste levensjaar zoo bezielend ge leid, heeft ten gevolge gehad, dat in vele so ciale, godsdienstige en cultureele vereenigin- gen de belangstelling voor het gezegend leven- van den voorbeeldigen priester werd verhoogd. Ook mochten wij het beleven dat er in allerlei plaatsen bij de geloovigen binnenshuis een godsdienstige vereering begon op te bloeien, terwijl menigeen getuigde van merkwaardige gebedsverhooringen. Na het overlijden van den eersten voorzitter heeft de actie van het comité zich vooral ge richt op het organiseeren van de viering van Ariëns' sterfdag te Maarssen en op het ver zamelen van gegevens voor een uitvoerige levensbeschrijving. Daarom nemen wij hier nog eens de gelegen heid te baat om allen, die brieven van of over onzen „Held in de Liefde" of andere documen ten over zijn leven en streven hebben bewaard, dringend te verzoeken, hiervan mededeeling te willen doen aan den voorzitter van de com missie, prof. dr. Gerard Brom, St. Anna- straat 185, Nijmegen. Verder raadt de com missie aan alle besturen van werkliedenbonden, Derde-Orde-sodaliteiten, afdeelingen van Ge loof en Wetenschap, Kruisverbonden, Maria- vereenigingen, Jeugdvereenigingen, voort to gaan met het beleggen van Ariënsavonden, waardoor de sympathie voor onzen socialen pionier bij velen zal worden gewekt of aange wakkerd. Voor het inrichten van een dergelijken avond en het verkrijgen van een geschikten spreker wende men zich tot het secretariaat Verver straat 30, 's Dfcrtogenbosch, Het is diep te betreuren, dat de R.K. Sportbeweging nog altijd wegens gebrek aan belangstelling, steun en medewerking van vele katholieken niet zóó haar vleugels kan uitslaan als wel wenschelijk ware, terwijl de neu trale sportbeweging bij vele katholieken nog altijd meer belangstelling en zelfs medewerking en steun oogst dan de eigen katholieke sportbeweging. In 1933 reeds heeft het gezamenlijke Episcopaat van Nederland het zg.n. „sportmandement" uitgevaardigd, dat op Zondag 6 Augustus 1933 in alle daarvoor in aanmerking komende kerken en kapellen op de ge bruikelijke wijze van den preekstoel werd voorgelezen. Na een klacht, dat hun waarschuwingen tegen de neutrale sport organisaties niet voldoende geholpen hebben, constateerden de Bisschoppen, dat zelfs vooraanstaande katholieken hun leiderstalenten, hun sympathie, hun geld in dienst stellen der neutrale sport beweging, en. dat mede door de schuld van dezen de neutrale sport nog hoogtij viert, terwijl de katholieke door het Episcopaat gewilde sportbeweging door dergelijke katholieken wordt geminacht en tegengewerkt. In verband met dezen veroordeelenswaardigen stand van zaken deden de Bisschoppen op de geestelijken, de katholieke schoolbesturen, de katho lieke pers, tenslotte ook op alle katho lieken een dringend beroep om zich in geen enkelen vorm in te laten met een sportvereeniging, die verderfelijk is voor onze jeugd (de neutrale), en die daarom streng door het Episcopaat wordt afge keurd, en hun belangstelling ten volle te schenken aan de wedstrijden der eigen katholieke vereenigingen. Zij besloten met de woorden: „Wij rekenen er op, dat dit schrijven aanleiding moge zijn om allen steun, in welken vorm ook, te ontzeggen aan de neutrale beweging, en aan de sportvereenigingen, die niet kerkelijk zijn goedgekeurd." In het jaarboek 1936 schrijft rector Vissers, federatie-adviseur van de R.K. Voetbalbonden in Nederland, dat het resultaat van het sport-mandement niet is geweest wat men er van had mo gen verwachteh. Vooral van de zijde der schoolbesturen werd tot op heden nog weinig of geen medewerking ontvangen. Aan de hand van het Bisschoppelijk mandement en van hetgeen rector Vis sers schrijft, meent óe bekende paeda- goog Frater S. Rombouts in „Ons Eigen blad" te moeten concludeeren, niet en kel, dat het lidmaatschap van een neu trale sportvereeniging volgens de Bis schoppelijke directieven verboden moet worden geacht, maar ook, dat het be zoeken van door neutrale vereenigingen georganiseerde sport-demonstraties tegen betaling van entrée tot den door de Bisschoppen verboden steun moef worden gerekend. Wie daar anders over denkt, geeft, volgens den Eerw. Frater, daardoor blijk niet van breedheid, maar van bekrompenheid van oordeel. Immers, zoo redeneert hij, als één entréebetaler niet steunt, steunen ook de 999 anderen niet, en dus evenmin de 1000 toeschou wers samen. „Zij, die de entrées op strijken, denken er anders en...... gezonder over! Zelfs al zou in het ge geven geval van geldelijken steun geen sprake zijn, dan nóg bleef de zedelijke steun, en die is véél ernstiger," aldus de hoofdredacteur van „Ons Eigen Blad", die' alle argumenten om het bijwonen van neutrale wedstrijden te verdedigen eenvoudig „smoesjes, om het kromme recht te praten" noemt. Het komt na tuurlijk niet bij ons op de interpretatie van het sportmandement, gegeven door Fr. S. Rombouts als onjuist te bestrijden, want wij houden niet van smoesjes, wij wenschen het kromme niet recht te praten, wij stellen breedheid van oor deel op hoogen prijs en dragen de R.K. Sportbeweging een vele kolommen groot en goed hart toe. Gegeven echter, dat het bezoeken van neutrale sport-demonstraties tegen en- trée-betaling gerekend zou moeten wor den onder den door de Bisschoppen voor katholieken verboden steun aan de neutrale organisaties, dan volgt daaruit logisch de consequentie, dat het voor katholieken Bisschoppelijk verboden zou zijn door den neutralen K.N.V.B. georganiseerde int^r-landenwedstrijden te bezoeken. Mocht U dit wat kras lijken, dan zijt gij volgens Fr. S. Rombouts bekrompen en vertoont gij neiging een smoesjesmaker te worden. Men zij dus gewaarschuwd. Donderdag is met goed gevolg de proeftocht gehouden van het bij de Rotterdamsche Droog dokmaatschappij voor de Koninklijke Shell- groep gebouwde enkelschroef motortankschip Ensis. In alle opzichten voldoet het schip, dat 9100 ton meet, aan de allerhoogste eischen. Het congres van de Int. Unie van Katho lieke Esperantisten, dat tegen begin Augustus tfe 's Gravenhage is vast gesteld, zal gehouden worden in de Ridderzaal, die daarvoor door de betreffende regeeringinstanties ter beschikking is gesteld. H. M. de Koningin heeft aan den heer H. Krans, verver bij de afdeeling „gebouwen" ta Het Loo toegekend de bronzen eere-medaille van de Huisorde van Oranje, wegens 25-jarigen ko ninklijken dienst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 9