Roosevelt's greep naar de absolute macht fes - Ervaringen van ballonvaarder 3' R S VERONTWAARDIGING BIJ DE CONSERVATIEVEN ft ft** ZATERDAG 6 FEBRUARI 1937 BUITENLANDSCH OVERZICHT Democraten verdeeld President Roosevelt Burgemeester Ter Laan neemt afscheid Buitengewone zitting van den Zaandamschen raad H. M. DE KONINGIN Half Februari terug in het vaderland SCHUTSLUIS AFSLUITDIJK Sluiting voor de scheepvaart DR. VISSER IN INDIË Door den Landvoogd ontvangen Meteoor waargenomen Het K.N.M.I. te De Bilt deelt bijzonderheden mee T. O. M. J. BARON VAN WIJNBERGEN Plechtige Uitvaartdienst te De Bilt In het gebied van de wintersport behoort in het hoogseizoen 't ski-loopen tot de onderwijsvakken op de school. Een aardig snapshot bij het eerste onderricht Door ijs en dooiwater op en neer bewogen als in een lift Beschoten door afweer geschut OFFICIEELE CRISIS PUBLICATIE Steunvergoeding erwten en veld- boonen Niet beloonde moejte Inbraak in een kantoor te 's-Gravenzande Groot gezin met moeite gered Felle boerderijbrand te Malden NOORD-OOSTELIJKE POLDER Bedijking en watervoorziening INSTELLING RUBBERFONDS De Tweede Kamer betuigt haar instemming Voor de Spaansche vluchtelingen Steunactie van het R. K. Huis vestingscomité VROUW ERNSTIG GEWOND Uit een wagen gesprongen, toen het paard op hol sloeg Naturalisatie b bek 15 h- "dragen F1 Wer4 Se3!Pose*j Kling «JJngefe PWcuhe Kn, j, Kum v°°r v Ka t efn'a DE TREINBOTSING BIJ DEDEMSVAART Leerling-machinist hervat zijn werk ONEERLIJKE COLLECTANTEN AANGEHOUDEN 3k rjK am '°den. zó Afschaffing crisisheffing op varkens gevraagd Beslag op luchtvaartuigen bi»,.. K Het Hooggerechtshof in de Vereenigde Staten van Amerika heeft een geweldige macht. Het is volkomen onafhankelijk en heeft de controle over de al dan niet grond wettelijkheid der door het Congres aangenomen vdetten. President Roosevelt ,die zeer autoritair •optreedt, heeft het in zijn eerste regeerings- periode meer dan eens met dit invloedrijke instituut aan den stok gehad bij de uitvoering van de New Deal, de Nieuwe Bedeeling. Vol komen onverwacht heeft de president thans een aanval gedaan op de machtspositie van het Hooggerechtshof. In een boodschap aan het Congres klaagt hij over de bezwaren, die de rechtelijke instellingen als een soort Derde Huis (Senaat en Representantenhuis zijn een en twee) den wetgevenden arbeid in den weg leggen en hij doet verschillende voorstellen, die gericht zijn op bespoediging van de gerechtelijke procedures en een gedeeltelijke vernieuwing van het Hoog gerechtshof zelf. Roosevelt heeft tijdens de ver kiezingscampagne zorgvuldig vermeden de kwestie van een hervorming van het Hoogge rechtshof aan te roeren, omdat hij daarmede zijn tegenstanders een geducht wapen in han den zou hebben gegeven. Nu zijn tweede ver kiezing met zulk een enorm succes heeft plaats gevonden ziet hij daarin blijkbaar een recht vaardiging tot zijn huidig optreden tegen het Hooggerechtshof. Geen enkele wet kan bij den toestand, zooals deze nu is, in werking treden, zegt Roosevelt in zijn boodscahp aan het Congres, alvorens zij een geheele reeks van rechtelijke instanties heeft gepasseerd. Daarom stelt Roosevelt voor, dat ten aanzien van grondwettelijke kwesties de regel zal gelden, dat indien een lagere rechtbank uitspraak heeft gedaan, onmiddellijk een beroep zal worden ge daan op het Hooggerchtshof. Tevens zal deze zaak, die op de grondwet betrekking heeft dan voorrang genieten boven andere aanhangige kwesties. Ook stelt de president voor te bepalen, dat geen federale rechtbank gemachtigd zal zijn een vonnis te vellen inzake een grondwettige kwestie, zonder eerst een uitvoerig prae-advies te verstrekken aan de regeering. Ter bespoe diging der afhandeling krijgt het Hooggerechts hof bovendien een procureur, door den presi dent benoemd. Voorts doet Roosevelt het voor stel, het aantal rechters van het Hooggerechts hof, dat thans uit negen bestaat, te brengen op vijftien. De president zal deze zes nieuwe rechters benoemen. Op deze wijze hoopt de pre sident een voldoende aantal rechters in het Hooggerechtshof te krijgen .teneinde zeker te zijn van het aanvaarden van de nieuwe wetten tot uitvoering van de Nieuwe Bedeeling, die zorgvuldig door de departementen worden uit gewerkt. Deze voorstellen met betrekking tot het Hooggerechtshof staan in verband met een omvangrijker voorstel dat op alle rechtbanken betrekking heëTt. De president vraagt namelijk de macht, voor iedere rechtbank een toegevoegd rechter te benoemen, als de rechter van deze rechtbank 70 jaar zal zijn geworden, deze func tie sedert tien jaar heeft uitgeoefend en zich een half jaar na het bereiken van de zeventig jarige leeftijd niet heeft teruggetrokken. Als men weet, dat in het Hooggerechtshof zes leden zetelen, die reeds den zeventigjarigen leef tijd hebben bereikt (waaronder de Opperrechter Hughes)begrijpt men gemakkelijk, wat de bood schap van Roosevelt eigenlijk heeft te betee- kenen. De boodschap van den president heeft in de politieke arena gewerkt als de ontplof fing van een bom. Bij de conservatieven heeft zij een storm van verontwaardiging ont ketend. Dezen spreken van een poging van Roo sevelt, om zich tot dictator te verheffen. Maar niet alleen de conservatieven zijn verbolgen, doch ook vele partijgangers van Roosevelt zelf, die er .niets voor voelen, om de positie van den president in de richting van de dictatuur te versterken. De meerderheid van het Congres zal echter vermoedelijk accoord gaan met de voorstellen van den president. Deze ziet in de voorgestelde her vorming, die op het eerste gezicht alleen het karakter schijnt te hebben van een bespoedi ging bij de behandeling der staatszaken, een krachtigen aanval op het bolwerk der reactie in Amerika. Het Hooggerechtshof toch heeft in zijn tegen woordige samenstelling tal van maatregelen van de Nieuwe Bedeeling onwettig verklaard en daarmede opgeheven. De geheele national^ wet geving op de industriëele reconstructie van het land, de N. I. R. A., is in Mei 1935 door een be slissing van het Hooggerechtshof ongedaan ge maakt. Daarmee werd veel van het werk van Roosevelt's regime op losse schroeven gezet. Aan gezien meestal een minderheid zich tegen deze beslissingen in het Hooggerechtshof verzette, zou een aanvulling van het Hof met zes leden, door Roosevelt benoemd,^ het verzet tegen de Nieu we Bedeeling kunnen breken. Het valt niet te ontkennen, dat de Congres- boodschap van Roosevelt een greep naar dicta toriale macht is, een soort vreedzame „staats greep". Het zijn sterke beenen, die de weelde kunnen verdragen. Ook voor Roosevelt geldt dit. Zijn overweldigend verkiezingssucces schijnt hem tot overmoedigheid te verleiden. Te zijnen gunste spreekt echter, dat hü de macht van een instituut wil beperken, dat telkens zijn goed bedoelde wetten en hervormingen ongrondwet telijk verklaarde. In een buitengewone zitting, waarbij de Raadzaal door bloemen en planten fees telijk was versierd, heeft de Gemeenteraad van Zaandam Vrijdagavond afscheid geno men van burgemeester K. ter Laan. Onder de genoodigden bevonden zich in de Raadzaal mevr. ter Laan, mr. G. ter Laan en echtgenoote, mej. M. ter Laan, het Tweede Kamerlid J. ter Laan (broer van den burgemeester), alsmede de leden van Ged. Staten, de heeren D. Kooyman en A. W. Michels. De heer J. F. Kamphuys (R. K.) nam het eerst het woord, om afscheid te nemen namens den Raad. Spr. meent, dat iedereen er van over tuigd is, dat de scheidende burgemeester in zijn zware taak volkomen is geslaagd. Als aandenken bood spr. een exemplaar van „Zaans Skoon" van den penteekenaar R. J. Ouwejan aan. De heer D. A. Flentrop sprak namens de V. D. fractie. Voor de Anti-Revolutionnaire Partij voerde de heer Telkema het woord. De heer Dor jee (C.H.), als eenling van zijn partij, was van oordeel zich nimmer als enke ling te hebben gevoeld. Allen uitten hun waardeering over het ge voerde beleid. De heer Köhne (V. B.) wijst op de goede har monie, die altijd heeft bestaan en hoopt, dat de burgemeester nog vele jaren van gezondheid en rust in Wassenaar zal vinden. Voor de communisten sprak de heer Van Elsland. De R.S. A.P.-er Bosman had ook niets dan hulde voor den scheidenden voorzitter. De fractieleider van de S. D. A. P„de heer R. Plooyer, herinnerde aan de installatierede van burg. ter Laan en wees er op, dat nu de Regeering de verdiensten met een koninklijke onderscheiding heeft beloond, bewezen is, dat burgemeester ter Laan in zijn taak en opzet volkomen is geslaagd. Als nestor van den Zaandamschen Raad somde de heer Emmer (S. D. A. P.) het vele werk op, dat in de afgeloopen 23 jaar tot stand is gekomen. Voor de goede samenwerking' dankte de se cretaris, mr. H. G. Scholten, die bewondering had voor het vele werk, dat verricht was, en voor de lenigheid van geest, waarover burge meester ter Laan beschikt. Van de afscheidsrede van burgemeester ter Laan vermelden we het volgende. De aanwezigheid van de twee leden van Ged. Staten wijst op een goede verstandhouding. Van een groot dorp heeft Zaandam zich ontwikkeld tot een nijvere stad en dat onder zulke moei lijke omstandigheden. Nu na 23 jaar is de toe stand nog niet gemakkelijk, nog zijn de belas tingen hier veel te hoog. Doch de financieele toestand is vooral nu stellig in orde. Het cre- diet van Zaandam is niet hersteld, doch beves tigd. Zaandam heeft in zijn wapen een onvoltooid schip, en alles moet in de toekomst erop gerichtr zijn, dat dit schip hoe langer hoe meer afge bouwd wordt, want er is hier nog zooveel te doen. Ten slotte sprak burgemeester ter Laan een hartelijk dankwoord. Het slotwoord sprak de loco-burgemeester, wethouder K. Prins (S. D. A. P.), waarna de Raad met een handdruk afscheid nam van den aftredenden magistraat. H. M. de Koningin wordt in de tweede helft dezer maand van haar buitenlandsche reis op het Huis Ten Bosch te Den Haag terug ver wacht. Met ingang van 1 Maart a.s. zal de schutsluis in den Afsluitdijk te Den Oever en de brug al daar, alsmede vele andere sluizen in den Wie- ringermeerpolder, des Zondags voor de Scheep vaart gesloten blijven. Op werkdagen kan te Den Oever van nam. 9 uur tot voorm. 5 uur niet worden gepasseerd. Op algemeen erkende christelijke feestdagen geldt hetzelfde als voor den Zondag. BATAVIA, 5 Febr. (Aneta) Gasteren maak te de consul-generaal der Nederlanden te Cal cutta, dr. Visser, zijn opwachting bij den land voogd. Hij vertrekt morgen voor een tournee over Java met als eindpunt Soerabaja, waar hij met de N.I.V.A.S. besprekingen zal voeren. Dr. Visser keert 24 Februari via Ceylon naar Bom bay terug. Zondagavond 31 Januari omstreeks half negen is door veel personen een meteoor waargenomen. Van dezen meteoor, welke de aandacht trok voornamelijk in het zuid-oostelijk gedeelte van ons land, ontving het Kon. Ned. Met. Inst, in den loop van deze week een 40-tal berichten uit 32 plaatsen. Uit deze mededeelingen blijkt, dat wij hier zeker met een grooten meteoor (in de wereld ruimte zwevende steenen e. d., die in den aard- schen dampkring tengevolge van hun groote snelheid gaan gloeien en verdampen) te ma ken hebben gehad, getuige het sterke licht, dat hü tenslotte verspreidde (waarnemers in Lochem en St. Oedenrode bijvoorbeeld maken melding van sterke verlichting van de omgeving met zelfs schaduwvorming, en een helderheid waar bij men lezen kon), terwijl de baan hoogstwaar schijnlijk over Hilversum en Eist (Betuwe) zal hebben geloopen en in de omgeving van Nij megen het dichtst bij de aarde moet zijn ge weest. Gezien de ongunstige omstandigheden een zwaarbewolkten hemel zonder sterren was 't voor de meeste waarnemers niet mogelijk de richtingen, waaruit de meteoor kwam en waar in hij verdween, voldoende nauwkeurig vast te stellen. Ook liepen de tijdstippen, waarop het verschijnsel gemeld werd, vrij sterk uiteen. Dit zijn dan ook de redenen, waarom er niets te zeggen valt over de hoogte en de ligging van de meteoorbaan. Dank zij den uitvoergen en nauwkeurigen kleu renbeschrijvingen, de vermelding van het uit eenspatten van dezen meteoor, en het al of niet voorkomen van een staart zal het echter mogelijk zijn op deze verschijnselen bij gelegen heid uitvoeriger terug te komen. Heden had de plechtige uitvaart en begrafenis plaats van T. O. M. J. baron van Wijnbergen, ridder van de Souvereine Orde van Malta, lid der Ridderschap van Gelderland, en oud-notaris te Utrecht. Om half elf werd vanmorgen in de parochie kerk van St. Michael te De Bilt een plechtige Uitvaartmis opgedragen door pastoor A. Schaep- man met assistentie van prof. I. v. d. Berg als diaken en kapelaan P. Nierman als sub-diaken. De kerk was met vele belangstellenden gevuld en wij merkten o. m. op.jhr. mr. dr. A. B. G. M. van Rijckevorsel, commissaris der Koningin in Noord-Brabant, jhr. mr. C. van Sasse van Ys- selt, kanselier der souvereine orde van Malta, kapt. jhr. F. H. M. Michiels van Kessenich, W. baron Röell van Hazerswoude, lt. gen. b. d., no taris A. J. P. Mermans, notaris mr. J. G. Brou wer Nijhoff, notaris Reumer uit Baarn, prof. dr. A. K. M. Noyons, S. baron van Heemstra, rec tor van het TT. S. C., en mr. A. J. Labouchère. In den stoet kwamen mede mr. A. I. M. J. ba ron van Wijnbergen, oud lid der Tweede Kamer, en mr. K. L. C, M. I. baron Wijckerslooth de Weerdesteijn. Om twee uur ongeveer had de bijzetting plaats van het stoffelijk overschot in het familiegraf op het R. K. kerkhof te Loenen op de Veluwe. Ook- daarbij waren vele autoriteiten aanwezig. '.b Hoe zich, bij een Gordon-Bennettwed- strijd, omstandigheden kunnen voordoen, welke den ballonschipper in den waan brengen, in stede van hoog in de wijde, wijde luchten, in Dante's Inferno verzeild te zijn geraakt, heeft de Duitsche ballonkapitein Götz Vrijdagavond in hotel des Pays-Bays te Utrecht, voor een vrü groot gehoor, op zeer overtuigende wijze uiteengezet. Hij en zijn vriend Lohmann verblijven mo menteel in Nederland om reclame te maken voor de ballonsport en zij blijken een paar zeer enthousiast propagandisten te zijn, naar v/ie het een genoegen is te luisteren. Götz, jong, sportief en, boven al, beschik kend over een machtige dosis zelfvertrouwen, begroette zijn gehoor als sportkameraden en heeft met zijn toehoorders op kameraadschap pelijke wijze gepraat. Hy is een uitmuntend verteller, die sfeèr weet te scheppen, die weet te boeien en die en dat is zijn groote aantrekkelijkheid de lijfsgevaren waarin hij heeft verkeerd memo reert op een geamuseerden toon, die beslist Engelsch aandoet. De hoofdschotel van zijn onderhoudende en vaak geestige causerie betrof den Gordon-Ben- nett-wedstrijd van 1936, waaraan schipper Lohmann en hij deelnamen. De tocht verliep onder de meest ongunstige omstandigheden welke men zich maar denken kan: Boven wol ken, beneden wolken, geen zicht, dus geen oriënteeringspunten, maar wel veel regen. Wel dra was alles in den gondel (dus ook beide ballonvaarders) doorweekt. Na „scheepsraad" werd besloten, ballast uit 7T3 werpen om boven het regengebied uit te komen. Dit lukte inderdaad, maar nu kwam de bal lon in een sneeuw-zone te hangen. De vlokken hechtten zich in zoo grooten getale aan den ballon, dat deze naar omlaag werd gedrukt, te rug In het regengebied, en toen begon, met tot wanhoop brengende regelmaat, de tragedie, welke een vergeiyking met de wind-straf uit Dante's Inferno rechtvaardigt: de sneeuw be gon te smelten en beide schippers werden blootgesteld aan de huiverige koude van het sneeuwwater, dat den gondel aan alle kanten binnendrong. Doordat de sneeuw smolt steeg de ballon weer; de doorweekte kleeren van de ballonvaar ders bevroren, en zy zaten in een harnas van fis gevangen, tot zich aan den ballon weer zoo veel sneeuw had vastgehecht, dat het dalen weer begon, en na het dalen het neervallend yswater en na dat yswater weer het stygen met het bevriezen. Ten slotte zakte de ballon tusschen de wol ken door, en toen deden beide jongemannen de weinig prettige ontdekking, dat zij boven de zee dreven met nergens land in zicht. Om hun leven te redden, hebben zij alles, wat maar even gemist kon worden, mét den ballast, welke hun nog restte, over boord gegooid, en daar mede bereikt, dat zij voor den verdrinkingsdood werden gespaard. Ten Noord-Oosten van de Witte Zee zijn zij tenslotte temidden der bosschen geland. De bal lon ging aan flarden, maar hun leven was be houden. Dit is niet het eenige avontuur dat deze jonge ballon-kapitein zyn belangstellend en geboeid auditorium heeft verteld. Zoo heeft hij verder nog verhaald van een tocht, waarbij hy weder bestookt door het luchtafweergeschut der Russen, en ook heeft hy met begrijpelijken trots zyn pres tatie, tot 8j)00 meter gestegen te zyn, gere leveerd. Tot slot werd nog een door hem zelf opge nomen film vertoond, welke tal van interes sante opnamen bood. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de steunvergoeding voor groene erwten van de kwaliteitsklasse C, gedena tureerd in het tydvak van 1 Februari 1937 tot en met 6 Februari 1937 1.30 per 100 K.G. zaj bedragen. Voor groene erwten van de laagste klasse en voor andere erwten, in datzelfde tijdvak gedenatureerd bedraagt de steunvergoeding 0.80 per 100 K.G. De steunvergoeding voor veldboonen, welke blijkens de dateering van het dorschbriefje in bovengenoemd tydvak zyn gedorscht, is vast gesteld op 1.75 per 100 K.G. Vader, moeder loopl rond met een groote potlepel. Gaat ze eten koken, of zoekt ze u soms? (Weekly Telegr.) Ten huize van den heer J. Luyendijk aan de Sand-Ambachtstraat te 's Gravenzande, waar o.m. het kantoor van de Spaarbank en van enkele andere instellingen is gevestigd, is Vrijdagnacht ingebroken. Met een schroevendraaier werd een luikje in de voordeur geforceerd, en nadat dit geopend was, kon de knip worden weggeschoven en de deur geopend. De inbreker moet met de inrichting van het huis goed op de hoogte zijn geweest, hij begaf zich althans regelrecht naar de achterka mer, waar de heer Luyendijk zijn kantoor houdt. Daar werd een kast geforceerd, en vervolgens alle laden en kastjes doorzocht. Papieren wer den door heel de kamer gestrooid, en een klein bedrag' aan geld werd buit gemaakt. De inbreker moet geruimen tyd in de woning hebben vertoefd, gezien de nauwkeurigheid waarmede hy zyn inspectie heeft verricht. Toen de echtgenoote van den heer Luyen dijk des morgens beneden kwam, vond zy de voordeur geopend. De politie meent dat er verband bestaat tus schen deze inbraak en den roofoverval, die onlangs op een landbouwer te 's Gravenzande werd gepleegd, doch toen ook op niets uitliep. Hedennacht is brand ontstaan in de boerdery met garage van de familie Kersten te Malden bij Nijmegen. Het huis is eigendom van den heer Hacks. De familie was in diepe rust, toen de brand ontdekt werd. Het gezin K„ dat uit vele kinde ren bestaat, kon zich slechts met moeite red den. Gelukkig zijn er geen slachtoffers te be treuren. De geheele inboedel, welke slechts laag verzekerd is, werd een prooi der vlammen, ter- wyl het zoo goed als nieuwe huis geheel uit brandde. Het huis was verzekerd. Op het laat ste oogenblik heeft men nog een grooten vrachtauto uit de vuurzee weten te redden. Er wordt een onderzoek naar de oorzaak van den brand ingesteld. Biykens het voorloopig verslag der Eerste Kamer over de begrooting van het Zuiderzee- fonds voor 1937, betoogden enkele leden, dat de aanneming van deze wetsvoordracht inhoudt bewilliging in het bedijken van den Noord- Oostelijken polder, hetwelk een bedrag van on geveer f70 millioen zal vorderen. Naar aanlei ding hiervan spraken zij nogmaals hun leed wezen er over uit, dat met die bedijking een aanvang zal worden gemaakt, voordat het eind rapport van de „Commissie drinkwatervoorzie ning Westen des lands" zal zyn verschenen en ter zake kundigen de gelegenheid zullen heb ben gehad, hun oordeel omtrent dat rapport uit te brengen. Als waarschuwend voorbeeld van een maat regel, welks gevolgen men niet heeft overzien, noemden deze leden de uitdieping van de Oude Maas tusschen het Scheur en Dordrecht, na dewelke de hoedanigheid van het water in onze benedenrivieren heel wat slechter is ge worden, zeer ten nadeele van waterleidingen, tuinbouwbedrijven en industrieën. Sommige leden spraken, met het oog op de eerlang te verwachten aanbesteding van de be dijking van den Noord-Oostelijken polder, de hoop uit, dat de inschrijving ook voor andere maatschappijen dan de Maatschappij tot uit voering van Zuiderzeewerken zou zijn openge steld. Voorts achtten zy raadzaam, dat die aan besteding niet als één geheel zou worden be schouwd, doch %erwyze zou geschieden, dat ook op kleinere gedeelten kan worden ingeschreven. Verscheidene leden uitten opnieuw hun be duchtheid over de werkzaamheid van de stich ting „Joodsche Arbeid" in de Wieringermeer, omdat huns inziens de kans blyft bestaan, dat de Joodsche kolonisten aldaar zullen trachten hier te lande emplooi te vinden. By het afdeelingsonderzoek der Tweede Ka mer van het wetsontwerp tot instelling van een rubberfonds, werd met de in dat ontwerp be lichaamde gedachte algemeen instemming be tuigd. Sommige leden verklaarden met nog grootere bereidheid dan thans hun stem aan het ont werp te hebben kunnen geven, indien de be- langryke sommen, waarover het hier gaat, niet uitsluitend zouden zijn bestemd om ten goede te komen aan die streken, waar de met het by- zonder uitvoerrecht belaste rubber gewonnen wordt. Naar hun meening ware het zeer ge- wenscht geweest, met de opbrengst van dat recht meer het algemeen welzyn te dienen door die ook aan andere deelen van Indië, welke aan hulp en steun evenzeer behoefte hebben, ten goede te doen komen. Verscheidene andere leden meenden deze op vatting met nadruk te moeten bestryden. Deze leden souden Juist gaarne van de regeering de uitdrukkelijke verzekering ontvangen, dat de hierbedoelde gelden uitsluitend zullen worden aangewend ten bate van de bevolking in de rubber produceerende streken. Het bestuur van het Ned. R. K. Huisvestings comité heeft besloten een steunactie in het leven te roepen voor hen, die tengevolge van de Spaansche binnenlandsche twisten van huis en hof zijn verdreven. In het bijzonder zal het zich het lot der uitgeweken kinderen aantrek ken. Het bestuur zal deze kinderen niet hier te lande onderdak verschaffen, omdat hiertegen overwegend bezwaar bestaat. Overigens biykt de mogelijkheid ruimschoots aanwezig om de slachtoffers van den Spaanschen stryd in een omgeving op te nemen, met welks sfeer zij ver trouwd zyn, en waar de moeilijkheden van aan passing van een geheel ander milieu kunnen worden vermeden. Het bestuur is niet in de gelegenheid van de bemiddeling der R. K. bladen gebruik te maken voor het bijeenbrengen van steungelden. Daar om worden zy, die de steunactie van het Ned. R. K. Huisvestingscomité willen bevorderen, verzocht hun bijdragen rechtstreeks over te maken aan het Centraal Bureau van het Ned. R. K. Huisvestingscomité, Hekellaan 6, 's Her togenbosch (Gironummer 34348). Op de brug over het Twentekanaal, tusschen Eefde en Zutfen, sloeg het paard van een brik op hol. Terwyl het paard den afrit afholde, sprong de in het rijtuig zittende vrouw, de 50- jarige weduwe H. E. uit Eefde, in haar angst door het achterportier uit het voertuig, waardoor zy zoo ernstig kwam te vallen, dat- zij een sche- delbasisfractuur opliep. In ernstigen toestand is het slachtoffer naar het algemeen ziekenhuis te Zutferi vervoerd. «Weuin, s11 de V tydgj w aiuie* atheid K kag k1 jon& 1(1 de fken. a l bitera ®ressa j «en i. *denW F V(V\v* Naar men zich zal herinneren, kwam de snel trein Amsterdam-Groningen in den avond van 1 October bij Dedemsvaart in botsing met een grooten vrachtauto, geladen met cylinders buta- gas. De machinist en stoker van den trein wer den beiden met brandwonden overdekt, doch hadden de tegenwoordigheid van geest eerst den trein tot staan te brengen alvorens van de ma chine te springen. Thans, na ruim vier maanden, heeft de leer ling-machinist, T. P. van Dyken, zyn werkzaam heden hervat. De machinist, de heer J. F. Huis man is echter nog steeds buiten dienst. Zyn toestand blijft bevredigend. De recherche te Groningen heeft aangehou den den 38-jarigen J. W. en den 30-jarigen H. N., beiden gehuwd, die met lijsten rondgin gen om gelden in te zamelen voor werkloozen. Zij hadden hiertoe boven aan de lijst namen geplaatst van ingezetenen, die voor een groot bedrag hadden geteekend. Bij onderzoek is gebleken, dat de mannen het geld ten eigen bate gebruikten, zy hebben dezelfde practijken ook reeds in het vorige Jaar toegepast. Zij zijn ter beschikking van van den Officier van Justitie gesteld. "einde frs Vrwe 1st. Het bestuur van den Frieschen Slagershond, afdeeling van den Ned. Slagershond, heeft het volgende telegram aan den minister van Land bouw en Visscherij gezonde*: „De Friesche Slagershond, in bestuursvergade ring byeen te Leeuwarden, de verhoogde veeprijzen besprekende, ziet in de tien procent crisisheffing een der oorzaken van den noodtoestand in het slagers- bedryf. Verzoekt Uwe Excellentie onmiddellyk ophef fing van dezen ondraaglijken last, waardoor eenige verlichting in den slagersnood wordt ge bracht." Ingediend is een wetsontwerp: Voorbehoud van de bevoegdheid tot bekrachtiging van het op 29 Mei 1933 te Rome gesloten verdrag tot het vaststellen van eenige eenvormige bepalingen inzake conservatoir beslag op luchtvaartuigen. Hoofddoel van het verdrag is de luchtvaart te beschermen tegen het gevaar, verbonden aan het leggen van beslag op bepaalde, nader om schreven luchtvaartuigen. In verband met de groote belangen, welke Nederland by een ongestoorde uitoefening var? het internationaal luchtverkeer heeft, is de regeering van oordeel, dat het verdrag van Ne derlandsche zijde dient te worden aanvaard. Het onderhavige wetsontwerp is beperkt tot het Ryk in Europa. Voor Nederlandsch-Indië zal immers nog de Volksraad moeten worden gehoord en het is aangewezen deze eerst dan gelegenheid te geven zich over het verdrag uit te spreken, wanneer tegelijkertijd een ontwerp regeling, welke voor Ned-Indië de noodige uit voeringsvoorschriften bevat, kan worden aan geboden. Wanneer dan inmiddels ook de noodige uitvoeringsvoorschriften voor Suriname en Cu- ragau zullen zyn tot stand gekomen, zal een wetsontwerp worden ingediend ter verkryging van de goedkeuring om het verdrag van toe passing te verklaren op de overzeesche gebieds- deelen. I Tevens is ingediend 'n wetsontwerp, beoogen- de voor het Rijk in Europa aan de bij het verdrag opgelegde verplichting gevolg te geven door aanvulling van het Wetboek van Burger- ïyke Rechtsvordering. Ingediend is een wetsontwerp, houdende na turalisatie van Johannes Jacobus Antheunis en twintig anderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 10