OVERAL RUIME COLLECTIES J. SLOT HET VOORJAAR NADERT! Terraplane Hudson Hansa D.K.W. 'Nen ouwerwetschen middag Ook nu is de automobielmarkt weer goed voorzien m BUICK EN CHEVROLET N.V. AUTOGARAGE VAN LEA F N.V. Haarlemsche Rijwiel en Automobiel-Mij. Eéi Dl 4-detirs Sedan f1590.- U overweegt den aankoop van auto of motor PARKLAAIV 24-26 - TEL. 14163 E». KIMMAN Co. Gepropt en gevoetbald tegelijk ZONDAG 7 FEBRUARI 1937 bureJ NassI - Vervolg) Peugeot VRACHTWAGENS Dodge Diesel Federral Truc B.S.A., Rudge Eysingh, Zöndapp, D. K. W.-MODELLEN Populaire kleine wagens H AUTOMOBIEL-SMERING Avisol-motor-oil-extra Iedere zes seconden een auto Melkkoker met sirene MOTORRIJWIELEN D.K.W., Ariël, Velocette, Norton AUTOMOBIELEN „ONZE" MERKEN SINDS 1919 OFF DEALER HEEMSTEDE - HAAD1H 1SSTHAAT 53-65 - TELEF. 26610 VEILIG - ZUINIG - SNEL VRAAGT VRIJBLIJVEND PROEFRIT CITROËN-ACENT VOOR HAARLEM en OMSTR. Wend U dan tot de adressen voorkomend op deze pagina s Haarlem, Zijlweg 35 Stadhouderskade ÏOO-IOI, A'dam Teleï. 11905-11906 Telef. 90964-90975 BRABANTSCHE BRIEVEN Bedenkelijk keek den Fielp naar mi). En Ut „Middag-alleen," zee d'n Blaauwe. ^cn 4 te I iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiimiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De Fransche fabriek Peugeot komt met tai van nieuwe en aantrekkelijke modellen, waar door men ook bij dit merk een groote keuze beeft. De stroomlijn-koetswerken hebben ruime zitplaatsen, terwijl de geheele inrichting verder een zeer verzorgden indruk maakt. Alle Peugeot-wagens zijn voorzien van on afhankelijke voorwielen, met onontregelbare en dubbelwerkende hydraulische schokbrekers, vóór en achter. De inwendige smering, onder druk, van alle veerbladen, waarborgt hun voort durende soepelheid. De motor is aan het chassis bevestigd met zelf-afremmende ophanging isysteem-Peugeot), waardoor schokken, die voortvloeien uit de oneffenheden van den weg, worden opgevangen en de trillingen van den motor worden vermeden. Ook vestigen wij nog even de aandacht op de Feugeot-bestelauto's, alle voorzien van onaf hankelijke voorwielen en ruime en stevige, op het transport van goederen berekende carros serieën. De stalen carrosserie vormt één geheel met het niet te vervormen bloctube-chassis, waar door zij niet uit haar verband kan worden ge bracht en steeds haar vorm behoudt. Bij de vertegenwoordigers, Gebr. van Gilse, Garage Blue Star, Wagenweg 132, Haarlem, kan men verder alle gewenschte inlichtingen verkrijgen. Naast de bekende Dodge-trucks kunnen thans ook Dodge-w'agens voor vrachtgebruik met de zoo gunstig bekend staande C.L.M. Die sel worden geleverd. De C.L.M. Dieselmotoren zijn geconstrueerd volgens het tweetact principe met tegengesteld werkende zuigers, waardoor een hooge graad van uitbalanceering en dus een zeer rustige gang verkregen wordt. Het geheele kleppenmechanisme ontbreekt, waardoor de constructie uiterst eenvoudig is ge worden. De inspuiting van de brandstof ge schiedt direct in de cylinder, dus geen voor kamersysteem en geen hiermede gepaard gaan de electrische voorverwarming. Wij vestigen er de aandacht op, dat het Doóge-vrachtmateriaal thans eveneens door de heeren Du Rieu en Meyer vertegenwoordigd wordt. De Federal, vertegenwoordigd door den heer Joh. E. Rustman, Lange Heerenvest 134, is met een nieuw model op de markt gekomen. De nieuwe Trucks zien er in een moderne stroom lijn zeer fraai uit. Federal maakt uitsluitend bus- en vracht- chassis, van de lichte 4 cyl. tot de zware 6 cyl. Diesel. De 6 cyl. modellen hebben een zeven maal gelagerde krukas, terwijl alle modellen voorzien zijn van Lockheed hydraulische vier- wielremmen. De rijcapaciteit van de Federal is zeer groot. Voor den bestuurder schijnt ons het rijden in de ruime cabine een waar genot. Een zeer over zichtelijk instrumentenbord draagt hiertoe het zijne bij. modellen heeft men thans ook een motor - carreir geconstrueerd, n.l. de Erres-D.K.W. Een snelle motor-carrier voor licht vrachtwerk met onafhankelijke voorw'ielveering. De bediening is zeer eenvoudig. De heer v. Rumpt heeft even eens de vertegenwoordiging der Ariel-, Velocet- te- en Norton-machines. Voor den motorlief hebber is hier dus keuze genoeg. Een ander adres voor motoren van allerlei soort is het B.S.A.-House „De Ridder", Smede- straat 35. Daar vindt men de nieuwe modeilen van bovengenoemde merken. Hier heeft men ook den Hollandschen motor, de Eysink, van de bekende Amersfoortsche fabrieken. B.S.A. heeft niet minder dan 18 modellen van 100 c.M3. kopklep tot 1000 c.M3. zijklep. De „Ztindapp" is een fraaie, forsche machine, terwijl Rudge, als één der vooraanstaande En- gelsche merken, genoegzaam bekend mag wor den geacht. Onder de kleine automobielen, die de laatste jaren in ons land veel opgang hebben ge maakt, neemt de D.K.W., waarvan Hart Nibbrig en Greeve N.V. te Den Haag importeur voor Nederland is, een zeer bijzondere plaats in. Zuinig in gebruik en goede rijkwaliteiten zijn twee voorname eigenschappen van deze popu laire kleine wagens, die uitgerust zijn met een kleploozen tweetakt-motor, welke met koppeling, versnellingsbak en differentieel tot een blok vereenigd is, zoodat de constructie door een voud en overzichtelijkheid uitmunt. Verder noe men wij o.a. de voorwielaandrijving en de on afhankelijk geveerde voorwielen, de „Schwebe- achse", om bij het nemen van bochten over hellen der carrosserie te voorkomen en het stijve en stabiele ruggegraat-chassis. Hiervan wordt de groote stabiliteit nog versterkt door een zelfdragende carrosserie. Deze soliede con structie is toch zeer licht, terwijl het chassis lang is, waardoor de carrosserie, die een flinke vast ingebouwde kofferruimte heeft, zeer com fortabel kon worden ingericht. Alle passagiers zitten tusschen de assen en hierdoor in het best geveerde gedeelte van den wagen. De car rosserie is van multiplex-hout, waardoor zij stabiel is en een groeten weerstand heeft. De lage bouw en de langgestrekte lijnen maken het geheel tot een elegant geheel. Van veel belang is natuurlijk het zuinig ver bruik van brandstof. Dit is natuurlijk afhanke lijk van verschillende omstandigheden, zooals rijmethode, rijsnelheid, belasting van den wa- Een moderne Federal Truck gen, onderhoud en aard van het terrein, maar als verbruik bij normale snelheid en op normaal terrein, wordt zes a zeven liter benzine per 100 KM. aangegeven. De D.K.W. wordt geleverd als tweezits ca briolet 18 P.K. en 20 P.K., Reichsklasse-limou sine „700", Reichsklasse-cabriolet „700", Meis terklasse-limousine, Meisterklasse-cabriolet, luxe open tweezitter, luxe tweezits cabriolet. Het belang van een goede auto-smering mag algemeen bekend worden verondersteld en Be hoeft zeker niet meer verdedigd te worden. Voor het goede functionneeren is de smering een factor van beteekenis, die het noodig maakt de nieuwste en allerbeste producten te gebrui ken. Bij de Avisol Motor Oil Extra heeft men zonder ook maar een enkele natuurlijke goede eigenschap van de olie weg te nemen, haar door een tot het uiterste doorgevoerd raffinage- proces practisch vrijgemaakt van sludge. Het koolgetal is teruggebracht tot een dusver nim mer bereikt minimum. Bij gebruik dezer olie is slijtage der zuigers practisch niet meer mogelijk en de vorming van koolaanslag door de olie is zeer gering. Als gevolg van toegepaste carter-koeling en ventilatie wijzen de automobielfabrieken tegen woordig op de noodzaak van het gebruik van dunne oliën, maar deze oliën moeten zeer spe ciale eigenschappen bezitten. Dit is het geval met de Avisol Motor Oil Extra, die ook voor het inrijden van nieuwe motoren bijzonder geschikt is. Deze olie wordt in den handel gebracht dooi de firma A. F. G. Avis, Brouwersgracht 112-118, Amsterdam. Een onlangs uitgegeven statistiek van het Britsche ministerie van Handel heeft berekend, De Eysink, een motorrijwiel van Nederlandsch fabrikaat dat de wereldproductie van auto's in het jaar 1936 5.200.000 stuks bedroeg. Dit komt overeen met de berekening van 100 wagens in de tien minuten en 1 wagen-in zes seconden. Aan het hoofd van de productielanden staan de Ver- eenigde Staten met 77 pet. Daarop volgt En geland met 8 pet., Duitschland met 5 pet., Frankrijk en Canada ieder met 3 pet. en ten slotte Italië met 1 pet. De overige 3 pet. worden verdeeld over Rusland, Japan en de kleinere Europeesche staten. Het aantal automobielen, dat jaarlijks gemaakt wordt, en van jaar tot jaar grooter wordt, is tot 1936 tegenover den ongunstigen toestand in 1929 verdubbeld. Men rekent er op, dat deze ontwikkeling ook gedu rende de volgende jaren zal doorgaan. Er kwamen wel eens klachten van huisvrou wen, dat het koken yan melk zoo bemoeilijkt wordt door het ontbreken van een waarschu- wings-signaal, waardoor men zou kunnen hoo- ren dat de vereischte temperatuur bereikt is. Tevergeefs had men het geprobeerd met den fluitketel; nu was het wachten op een kook- toestel met sirene. Dames, die verlangend naar een „fluitmelk- koker" hebben uitgezien, zullen verheugd zijn te vernemen dat een dergelijk apparaat sinds eenigen tijd in den handel is; een sirene met doordringend geluid verkondigt dat de melk „opkomt" en brengt het heele huis in opschud ding, zooals een brandweerauto een rustige straat. Denkt u vooral niet, dat deze vergelij king overdreven is! Ook deze sirene vestigt de aandacht op gevaar niet voor het kooktoestel maar voor de melk zelf. Immers, zoodra het sein zich laat hooren, bestaat de kans dat de melk oververhit wordt, waardoor een groot deel van de goede voedingsstoffen verloren dreigt te gaan. Want deze voedingsstoffen zijn gevoelig voor oververhitting. Daardoor veranderen ze van samenstelling en gaan teloor. Wij kunnen deze stoffen evenwel niet missen, omdat zij bij dragen tot verhooging onzer weerbaarheid tegen infecties en ons kracht en energie moeten toe voeren. Blijf dus op uw hoede, ook al heeft den koker met sirene in gebruik. Laat de melk gedurende een minuut flink doorkoken en dan afkoelen, zoo mogelijk in koud water. Het vlies er door roeren als de melk kookt. Staat de melk te koelen en moet u toe valligerwijze in de keuken zijn, dan weer het vlies, dat zich vormde, door de heele hoeveel heid roeren. U vermijdt dan de vorming van een hoornachtig vel, waarmede u eigenlijk geen raadweet, omdat maar weinige huisgenooten er prijs op stellen. Geeft u zoo'n vel aan de kat, dan zijn de voedingsstoffen eenzijdig ver deeld en heeft het dier het eene deel en u het andere. Dat zal toch ook niet de bedoeling zijn? Al dragen we poes nog zoo'n warm hart toe. wij willen toch graag met haar gelijk opdeelen, wanneer het ons beste voedsel der natuur be treft. De Duitsche motor geniet een zeer groote populariteit. De Haarlemsche vertegenwoordi ger, de heer Fr. v. Rumpt, Spaamwouderstraat 103, vertelde ons, dat hij onlangs een fabrieks- cursus van dit merk heeft gevolgd, zoodat de D.K.W.-houders uit Haarlem en omstreken er bij voorbaat van overtuigd kunnen zijn dat zij hier de best mogelijke service vinden. Dat dit van veel belang is, behoeft geen nader betoog. Naast de bekende lichtere en zware DJf.W.- u >v i*»<1 Zij vormen een serie 1937-modellen, waaruit U zeer zeker een voortreffelijke keuze kunt doen. Bekijkt dien HUDSON- en TERRAPLANE-WAGEN eens nader. Dadelijk valt U op hoe buitengewoon ruim en luxueus deze carrosserieën zijn uitgevoerd. Gemakkelijk en comfortabel kunt U met 3 personen, zoowel op voor als achterbank plaats nemen. Onbeperkt uitzicht naar alle zijden. Meester stukken, a. h. w. uit één stuk staal gehouwen. Uiterst krachtige, degelijke en zuinige motoren, betrouwbaar onder alle omstandigheden, een ideale wagen om veel in te rijden en weinig voor uit te geven. Een chassis, zoo sterk, dat U zich op een fort zou wanen in plaats van voort te suizen met een 100 K.M. vaart in deze HUDSON- en TERRAPLANE-WAGENS. Natuurlijk voorzien van hydrau lische remmen met mechanische noodrem, automatischen hellinghouder, stabili sator op vooras, hydraulische schokbrekers van onbeperkten levensduur, enz. enz. Moet U een zuinigen wagen uitkiezen? Wij geven U een goeden raad: Staart U niet blind op benzineverbruik alléén. Onderhoudskosten kunnen som tijds ook een belangrijken post vormen. Bovendien moet ook een zuinige wagen aan redelijke eischen van comfort en wegvastheid voldoen. D.K.W. verschaft U al deze onmisbare kwaliteiten. D.K.W. is buitengewoon zuinig: 1 op 15 of 1 op 18. D.K.W. heeft stellig de laagste onderhoudskosten. Maar zeer zeker geeft D.K.W. U meer comfort en een betere ligging op den weg, dan U van zoo'n zuinigen wagen zou durven verlangen. Vraagt vrijblijvend inlichtingen omtrent HUDSON, TERRAPLANE, D.K.W. en HANSA aan. Ulvenhout, 5 Febr. '37 Amico, Nou da's d«n lesten Zondag iets geweestSode- mearelnogaantoe Zoo'nen ouwerwet schen, slorzigen prop-en-voetbalmiddag op den „atelier" van den bakker. Als den Fielp Zondagmorgen de centen op- vischte in z'n coüectezakske en hij kwam bij jr„ij ik heb 't „hoekske" in de dertiende rij dan fluisterde-n-ie in m'n oor, terwijl ie over me henen hong, om heel de rij „af te vis- schen": „wacht na de mis efkens op 't kerk plein." 'k Dee net of ik niks hoorde. „Na de mis op 't kerkplein, sufferd," blaasde- n-ie nog warmer in m'n oor. Toen trapte-n-'k maar 'ns „per ongeluk" op z'n teenen en 't scheen goed aan te komen. Want 't belleke klingelde heel de „gemoeds aandoening" van den Fielp, mee veul lawijt, deur den stillen tempel. Z'n voeten zochten efkens naar die van mij, maar daar was ik op verdacht'k had ze onder 't bankske geschoven. En hoe ik ook verdiept was in m'nen missaal toch voelde n-ik hoe valsch ie me „hypnotiseerde," als ie rij twaalf ging afdreggen naar centen en knoppen Afijn. Als de kerk gedaan was, schuifelde-n-lk op m'n dooie gemakske achter al 't volk aan en kwam ik als een van de lesten op de stoepen, ('k Denk, da 'k 'n bietje 'n treiterbui had....). Boven aan den trap nog, zag ik 't span al staan: d'n Blaauwe, d'n Joep, d'n Jaan, d'n Fielp. De propclub in plenum, D'n Blaauwe stond heimelijk te lachen, dus keek ie „buitengewoon gewoon." D'n Jaan wees mee z'nen dikken vinger naar mi), als ge- pensioenneerd sherif „betrapte" ie alles nog op „heeterdaad", d'n Joep keek ongeduldig, want z'n vrouw en twaalf bloeiën van kinders (waar van hij d'n oudste is1) zaten op hum te wachten mee d'n koffie. En d'n Fielp sprak teugen allemaal tegelijk, welke redevoering eindigde, toen ik naderoij was gekomen, mee deuz' woorden; en daar ebben wte den uichelèèr." Ook 'nen goeienmorgen, jongens!" zee ik. d'ïi Dré d'n Dré, d'n Dré," was 't antwoord en d'n Fielp groette: „zoow?" Hij was deftig in'tzwart en z'n bolhoeike stond op den punt van z'n neus. En toen ik me bukte, om zóó, onder den hoed- rand in z'n oogen te kunnen kijken, lichtte dn Blaauwe, achterlangs den Fielp z'nen eigen rug, 't hoeike-n-af. En als dan d'n Fielp z'n eigen woelend omdraaide, dan had den Blaauwe hoeike al naar den overkant gezeild, vlak voor den Fielp z'n winkeldeur 1 Z'n Kee, die sjuust 'ns kijken kwam, waar den baas bleef, raapte t dingske nijdig op, keek efkens of er niks „aan" was en riep toen, zwaaiend mee 't hoeike: „Komde nou haast of hoe zit 't, oewen koffie staat koud te worden!" „Vrek," zee d'n Fielp: „ik zou toch gezworen ebben, Blaauwe, da gij mee m'nen oed in oew pooten stond." „Ge wordt oud en lastig, Fielp," zee d'n Blaauwe, mee 'n vies gezicht: „d'n Dré, die nle wist wat 'r aan 't handje is, is daarom 'nen uichelèèr en ik, die gemoedereerd mee oe sta te klasjeneeren, ik zou oewen oed ge mold hebben1 Gij wordt 'n achterdochtig ouwmanneke." rimpelde m'n voorhoofd, trok m'nen kop schuin, zette 'n pruimemondje en beduidde zóó: „tja, den Blaauwe kóst wel 'ns gelijk hebben....!" D'n Joep keek altij nog ongeduldig, die had dus per ongeluk 'n tronie die uitgelegd kost worden als: „dat wist ik al zoo lang" en den Jaan keek 'n bietje verlegen den anderen kant op (tenslotte blijft er ook na 't pensioen nog 'nen zekeren distantie tusschen 'nen doodge- wonen gendarm en 'n edelachtbaar raadslid..!). De oogen van den Fielp keken ons aan, of ze n zeker punt in den mallemolen volgden. Ze rolden door z'nen kop. Toen liet Kee 't hoeike maar even brengen. Want 't was koud en.... ze is zuinig op d'ren bakker. Maar den Blaauwe, die overal oogen heeft, had 't hoeike al zien aankomen, dus hij nam 't aan en zette 't weer achterlangs, op den Fielp z'nen glibbert. D'n Fielp keek eerst omhoog. Toen voelde-n-ie op zijnen kop. Toen keek ie naar den Blaauwe, maar hij had net zoo goed naar 't achterend van 'n verken kunnen zien en toen sprak d'n Fielp, 'nen pas achteruitgaande, de diepzinnige woorden: „borst! Hallemaall" Viel daarop z'n eigen in de reden en zee: „nog nie. Maar komt vandenmiddag om alf twee in de bakkerij, dan proppen we daar, want 't is vandaag Duitsch land—Olland. 'k Zal m'nen luidspiekert op den musterd-oop zetten. En nou stikt halle vier de lamp aan!" En schrikkelijk beleefd en voorkomend Wierd nou natuurlijk geantwoord, vierstemmig: „goeien morgen Fielp, smakelijk gebruik!" Toen lichtte-n-ie naar ons de slippen van z'nen jas op, onderwijle op 'n holleke naar z'nen kouwen koffie spoeiend. Ja, amico, als 't toevallig zoo mot zijn, dat ze de koppen bij malkaar steken hier, dan zijt ge nog nie gelukkig! Dan vliegt ge 'r in, mee 'nen vievelefors, om er draaierig van te worden. En Zondagmorgen had d'n Fielp dan de „beurt." s Middags was ik weer den leste, wat kwam, omdat Trui te laat mee 't eten was. Te laat, nou ja, ik wou 'n uurke vroeger eten en bij Trui is alles zóó geregeld, dat 't altij moeilijk is, om van die regeling af te wijken. Precies kwart voor tweeën stap-n-ik de bak kerij binnen. De kaarten lagen al gedeeld, de kameraads zatten om de werkbank en 't was er lekker droogwarm, zooals dat in 'n bakkerij zijn kan. „Middag-samen," zee ik. „D'n Dré," zee d'n Jaan. „Ook "nen mid dag," d'n Joep. En d'n Fielp groette: „middag, Baron." Als ik 'm vragend aankeek: „jawel, da's van daag den tweeden keer, hekselensie, da 'k op jou wochten mot." Ik zweeg maar. Toen weer: ,,'k zit al 'n kertier mee deus kaarten aan tafel en.... stop, ou je bakkes, ze beginnen!" 't Wilhelmus wierd gespeld. „Nou komen onze mannen 't veld in," expliceerde d'n bakker, die z'n eigen gastheer voelde: „oor maar't wienneerlandsbloed „Da's 't wilhelm...." wou 'k zeggen. „Kunde nou nie efkens oewen kop ouwen?" vroeg d'n Fielp lastig. Toen: „oor 's, man nen..., hoe ze meezingen d'Ollanders! 'k Schat, da's wel tweeduuzend man. Toemaargeld genogt." ,,'t Zfjn er twintigduuzend, Fie...." „Vrek, kunde gij nou eelegaar niemeer zwij gen, Dré?" Na de Volksliederen, daar in Dusseldorp van weerskanten fanatiek meegezongen, w!ierd ons mee 'n omfloerste tranenstem door den luid spreker verteld, dat „wij" moesten sjotten mee drie invallers. „En daar aal ik nou dat ding voor ier," viel d'n Fielp uit. En hij stond op, om d'n radio af te breken en de bakkerij uit te brengen. Maar daar kwam de heele propclub teugen op! „Denken guilie," vroeg d'n Fielp, „da 'k hier ga zitten voetballen mee hallemaal hinval- ders....? Denkte da'k 't ier eb, soms?" „Laat nou staan, dat ding, Fielp," vroeg d'n Blaauwe. „Ik denk 'r nie over! Ja, ik zal in mijn uis die Ollanders mee moedwil laten hafmaken daar in da Dusselendorp!" „En anders zijt ge zoo blij als ze 't verliezen," zee Janus nuchter 1 „Wiedes! As 't teugen m'n Belze kameraads gaat! Dén, ja! Maar wat eb ik mee die Duit- schers te schaften?" Toen trok ie den stop los. „Ziede nou, Fielp, dat ge'n vervelend, brom merig ouwmanneke wordt?" vroeg d'n Blaauwe: ,,'n wantrouwend, bang, zeurderig pietje-snoti" „En gij zeg me datte in m'n heigen uis?" vroeg d'n Fielp fel. „Ja," zee d'n Blaauwe: „en morgen vertel ik 't heel Ulvenhout rond. Ons beste raadslid wordt kindschl" Stop er in!! Enwij" waren in den aanval! „Mannen, we speulen gelijk hop!" riep d'n Fielp nou enthousiast. We laten ons heigen nie inmaken! Enikpp,... nou veuruit dan maar, ik piek!" ,Tk pas." D'n Jaan lummelde, d'n Blaauwe riep: „piekmee" en d'n Joost paste ook. „Ik kom uit," riep d'n Fielp: „Kwats, nie bang, d'n aas voorop!" Nou, dieën slag had ie! Allicht. Nou mocht ie geenen slag meer halen. Toen brocht ie vóór, harte-zes. Den BlaauWe nam 'm mee d'n boer. „Die binne benne benne binne," zee-t-ie. Hij had óók zijnen piek. Ik keek 'ns.... had geen harten meer. En "k meende aan den Joep z'n berekenend muizen gezicht te zien, dat die ook zonder harten zat. Wij keken malkaar 'ns aanwe wisten genoeg! Als 'r harte gebrocht wier, spulden de piekers er malkander wel in. Maar den Blaauwe, ook nie gek, brocht kla ver. De drie! D'n Joep gooide twee, ik had de vierdus.... als d'n Fielp klaver had, was ie zuur. En die had ie. Woeiend keek ie den Blaauwe aan, die er toch niks aan doen kost. En wat ik docht, gebeurde....! D'n Fielp brocht nou, om den Blaauwe te tergen, 'n klein harteke. D'n Blaauwe nam 'm, zee: „den éénen dienst is den anderen wèèrd" ensmeet harte zeuven op tafel! D'n bakker.... vrat 'm! Kwam weer terug mee 'n harteke.... d'n Blaauwe beet er in! En zoo, amico, zaten die twee malkaar af te maken om.... om.... om 't in oew broek te doen! Op 't end had den Blaauwe vijf slagen, d'n bakker zes en wij, d'n Joep en ik, twee. D'n Fielp was spierwit. „Zeg, stuk ongeluk," vroeg ie zoetsappig: „waarom moeste nou sjuust uit komen in m'n zwakste kaart?" „Omda 'k m'n klavers nie op kan freten, ver velend potje snert!" „Wel sodejuu! Nou istuit zekkoe!" En d'n Fielp sloeg op tafelkóóóól- rie pen ze deur den radio. En mee z'nen vuist in d'hoogte bleef d'n Fielp stijf zitten. „Voor wie, mannen? Voor wie??" En den Blaauwe, die langzamerhand trek in 'n borreltje begost te krijgen, zee: „voor ons, natuurlijk!" D'n Fielp vloog op, riep naar den radio: „stakkers, wij zullen t'oe wtel leeren" en toen ging ie de kruik halen. Als we geklonken hadden en geproefd, dan zee den Joep doodnuchter: „wij kunnen nog makkelijk gelijk maken, vóór den rust." Weer zat d'n Fielp stijf. Mee bolle ■Wangen, want hij vergat z'n slokske door te slikken! „Wat zitte gij verwaand te küken.^».?" lee den Blaauwe dat uit. D'n Fielp slikte door, kneep z'n oogskes half toe en vroeg toen kalm van ingehouwen drift: „Zeg, blaauwe ezelstraal, hebt gij mü ver nikkeld?" „Ja, 't wierd hoog tijd, dat er "ns ingeschon ken wierd," zee d'n Blaauwe: „zeg nou zelf, Fielp Beeekers, gastheer van janlekmevestje." „Dat noemt z'n heiges nouw oewen vriend» Dré....!", zee d'n bakker dramatisch. En even plechtig antwoordde-h-ik: „zeg mij wie uwe vrienden zijn en ik zal zeggen wie gij zijt." „Sloebersss!" siste-n-ie. En hij stond op. pakte de kruik, sloeg d'n stop erin, of ie er nooit meer uit hoefde en.... brocht de kruik de bakkerij uit! „Juichen, juichen," fluisterde d'n Blaauwe; „want die kruik mot terugkomen!" Wij juichten of de koningin voorby kwam! Op 'n kiepedrafke kwam d'n Fielp terug, ds kruik in d'hoogte. „Geiyk, mannen?" wy juichten door (Hij mocht den radio nie hooren....) „Is.... 't.... ge....iyki?" blèèrde- n-ie. Wy knikten en joelden! „Uitdrinken," commandeerde den Fielp. Wat we dalijk dejen. Als ie weer volgedaa» had, dan.... dan kwam den échten geiyk- maker. „Kóóóóólbrulde d'n radio. „Dames en Heeren, vyf minuten voor de rust maken onze jongens geiyk!" Enz. „Hoe.... hoe.... wisten guilie dat vyf mi nuten gele jen al, oplichters?" vroeg d'n Fielp. Afyn, amico, zoo hebben wij weer 'ns ge propt-en-gevoetbald tegeiyk! D'n Fielp moest 't heel den Zondag ont gelden. Maar als d'n echten en besluitelijken geiyk- maker kwam, dan hebben we gejubeld, ge jubeld.... of wy eigens 'm gemaakt hadden. Wat w'er van meenden, weet ik nie, maar in Dusseldorp hebben ze nie meer leut g'ad, dan wy. Kom, ik schei er maar af, 't is wellekes zoo! Veul groeten van Trui en als alty geen haarke minder van oewen t. a. v. DRÉ. «ie

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 10