De sluitingsplechtigheden van het Eucharistisch Congres De indrukwekkende rede van den Paus I De troepen van Franco rukken de stad Malaga binnen Vereenigde katholieke pers Eén grootsche manifestatie van geloof, liefde en onverbrekelijk vertrouwen in den Eucharistischen Koning Het nieuws van heden I1 fictoAiaus,, WALES DE BAROMETER Bloedige tooneelen in de straten MAANDAG 8 FEBRUARI 1937 - AVONDBLAD BUREAUX VOOR REDACTIE EN ADMINISTRATIE: NASSAULAAN 51 - TELEFOON 13866 ABONNEMENTEN Voor Haarlem en Agentschappen per V'eek 25 centper kwartaal f 3.25per Post, per kwartaal f3.58 bij vooruitbetaling DAGBLAD UITGEGEVEN DOOR DE N.V. DRUKKERIJ DE SPAARNESTAD, HAARLEM - TELEFOON 13866 TWEE EN ZESTIGSTE JAARGANG No. 20400 £en onafzienbare menschenmenig- te luisterde met ontroerde aan dacht naar den H. Vader m öe afscheidsgroet van den Kardinaal-Legaat De sluitingsplechtigheden Z. H. Paus Pius XI De H. Vader spreekt Precies om negen uur klonk het „Laudetur Jesus Christus" uit Rome door. Daarop volgde onmiddellijk de stem van den H. Vader. Krachtig en helder klonk deze stem door den stil len nacht: M V/C v.' - v; V; 'VV: V>\»: 'v'-., V.. ;..v tM 'km* Generaal von Lettow-Vordeck heeft te Hamburg de vroegere troepen uit Duitsch- Oost-Afrika geïnspecteerdIn verband met het voortdurend naar voren brengen der Duitsche koloniale eischen past deze inspectie aan bij het binnenlandsch propaganda -systeem De regeeringstroepen zouden, als door een paniek gegrepen, zijn gevlucht Het offensief tegen Madrid hervat De strijd bij Cordoba De strijd in het Noorden Italianen te Cadiz aan land gezet Z. H. Exc. Mgr. Michael O'Doherty, Aartsbisschop van Manilla, bescherm heer van het Eucharistisch Congres De slot-rede van den Kard inaal-Legaat DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN „De SpaarnestacT' De radio-uitzending in het Vaticaan NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertentieprijzen: Per lossen regel 30 ct., fngez. mededeelingen 50 cent; Idem op pag. één 65 cent per regel. Bij contract sterk verlaagde prijzen. Voor de kleine annonces „Omroepers" zie de rubriek. MANILLA, 7 Febr. (Eigen tele gram). De sluiting van het 33ste Eucharis tische Congres te Manilla was een grootsche manifestatie van geloof, liefde en onverbrekelijk vertrouwen. Van alle 7000 eilanden van den Philippijnschen Archipel waren giste ren, vannacht en vanochtend talloozen baar Manilla gekomen met alle mo gelijke vaar- en voertuigen, van trein tot ossenwagen en van stoomboot tot prauw. E>e buitenlieden en Manilleezen vulden van- ^htend om vier uur alle kerken van Manilla, daar de H. Mis te hooren, waarna allen ^ar de Luneta stroomden, waar reeds om 8eVen uur de Kardinaal-Legaat de pontificale ^°ogmis opdroeg aan het op een zeer hoog k^dium geplaatste altaar, dat door een blin dden koepel wordt overhuifd. Van de hooge radiotorens klonken de my stieke woorden der liturgie en de koorzang klaar en indrukwekkend over de onafzien bare menschenzee, die ongeveer 300.000 koppen telde. ^rooter nog was de toevloed bij de sluitings- ^dhtigheid van hedenavond. T'egen vier uur begon de processie zich door straten van de stad te ontrollen, ïh een eindeloozen stoet sloten zich de ver- ^igingen, jeugd-organisaties, jeugdgroepen en c°bgregaties aaneen. Met zang en muziek trok btén door de bont versierde straten. Alle klokken in de stad luidden. De verza nde menigte was zoo groot, dat de politie öienschen niet in bedwang kon houden en Processie moest een anderen weg nemen de fi. VA/k»X31C JUWOIi CVli cWilUViVi» "Vp J^r het Lunetapaxk. De processie trok hier het strand der zee, dat door tribunes JJA de menigte was afgescheiden. De geheele P°'itiemacht 'was versterkt met militairen naar park gezonden om het verkeer te regelen, j, ddens de processie vlogen een aantal vlieg den over het park. .De processie werd geopend door vrouwen, ^gesluierd met vanen in de pauselijke kleu- d* In den vallenden avond trok de processie onder het zingen van hymnen. Alleen groep der reguliere geestelijkheid trok door middengang, welke voor de processie was de ^hgehouden. Men schatte het aantal per ken, dat in het Lunetapark was verzameld, B 500.000. processie der mannen naderde van de 'de der oude stad, voorafgegaan door cadetten Paard. De studenten defileerden met Pau- j, Üke, Amerikaansche en Philippijnsche vlag- Slechts langzaam kon de processie door H. Exc. Mgr. Wilhelm Finnemann S.V.D. Wijbisschop van Manilla, voorzitter van de landelijke congres-commissie de menigte heen trekken. Na de vrouwen volg den de delegaties van 34 verschillende landen met hun vaandels. De vaandels werden aan weerszijden van 't altaar geplaatst. Schilderach tig waren vooral de delegaties der Annamieten in nationaal costuum en de Igorots en Ilocanen van de Philippijnen. Voor de geestelijkheid reed in de processie generaal Valdes, de souschef van den generalen.staf van het leger der Phi lippijnen, met verscheidene officieren van den staf, hierna volgden opnieuw vaandels, o.a. de Pauselijke kleuren en de vlaggen van de Ver. Staten en de Philippijnen. Ook deze vaandels werden bij het altaar geplaatst. Na de Fransche delegatie volgde de Duitsche. Hierachter volgden de delegaties van Japan, de Vereenigde Staten en Argentinië. Eerst tegen zes uur verliet het liturgische gedeelte van de processie het college van den Zaligen Lasalle. De Kardinaal-Legaat reed met het Aller heiligste in een koets in de Pauselijke kleu ren en lag geknield op een bidstoel, het Allerheiligste was omringd door brandende kaarsen. Overal langs de straten zonken de men- schen op de knieën en uit de vensters re gende het groen en bloemen op de processie. De luide, enthousiaste vreugde en jubel van het volk herinnerde inderd.aad aan de vreugde van Israel rondom de Ark des Verbonds, waar van de Kardinaal-Legaat in zijn slotrede zou gewagen. De korte equatoriale dag was reeds ten einde, toen de Kardinaal-Legaat het altaar bereikte. Langzaam beklom de Kardinaal met het Heilig Sacrament de trappen, terwijl de menigte het congreslied zong. Alleen het altaar en het reusachtige kruis teekenden zich, verlicht door meer dan 300.000 branden de kaarsen, tegen den donkeren nacht af. Ook de koepel boven het altaar glansde in den overschoonen tropischen nacht, ter wijl het liturgische lof gezongen werd. Na den zegen met het Allerheiligste begonnen de luidsprekers reeds de verbinding met het Vaticaan bekend te maken. „Eerwaarde Broeders en Beminde Zonen, Ofschoon wij U Onze gevoelens bij de viering van het 33ste Eucharistische Con gres reeds in het schrijven aan Onzen Kar dinaal-Legaat hebben meegedeeld, voelen Wij Ons toch gedrongen ook nog op andere wijze, als het ware van mond tot mond, een vaderlijk woord met U te spreken. Op de eerste plaats wenschen Wij U van harte geluk, dat gij met zoo grootschen luister en met zoo gloeiende liefde tot Jezus Christus, den onder den sluier der Eucha ristie verborgen Koning van het heelal, zulk een heerlijk triumph hebt bereid. Deze triumph ontspringt uit harten, die branden van daadkrachtige liefde tot den Goddelijken Verlosser. Daarom zien Wij in dezen triumph dan ook geen voorbijgaande en vluchtige gebeur tenis, maar veeleer een vaste houding, die het gansche leven van ieder van U vermag om te vormen in deugd en tot hoogeren zedelijken vooruitgang. De kathedraal van Manilla, toegewijd aan de Onbevlekte Maagd Onder de rijke vreugden, welke Wij van dit Eucharistisch Congres verhopen en van God afsmeeken, is er één, die Wij in het bijzonder verlangen en waaraan overigens ook de voornaamste doelstelling van het Congres gewijd is, n.l. dat de ijver voor de missies en veelvuldige missiewerken steeds meer moge groeien en bloeien uit de kracht van een steeds vuriger vereering van, en 'n veelvuldiger vereeniging met het verheven Sacrament. Uit deze bron immers ontvangen de zielen haar licht, het hart zijn warmte en alle werk en inspanning hun bovennatuurlijke vruchtbaarheid. Terwijl in onze dagen helaas zoovelen, door dwalingen verblind, door genotzucht en zonde verleid, en onder ling verdeeld door haat en tweedracht, zich verwijderen van Jezus Christus, Die de Weg, de Waarheid en het Leven is, en zü ellendig hun ondergang tegemoet gaan, zijt gij, eer biedwaardige broeders en beminde zonen, dichter tot Uw Verlosser genaderd en hebt gij U nauwer aan Hem verbonden. En gij biedt Hem een bewijs van liefde en eerherstel, terwijl gij alle krachten inspant, opdat onze verdwaalde broeders en allen die ,,in de duisternis en schaduwen des doods" verwijlen, door Hem licht, waarheid en leven mogen vinden. Mogen allen Dengene erkennen, aanbid- GIBRALTAR. 8 Febr. (Reuter). Reuter verneemt uit semi-officieele bron, dat de nationalisten Malaga reeds zijn bin nengerukt. Overal in de straten spelen zich bloedige tooneelen af. In andere telegrammen wordt over den snel len, succesvollen aanval op Malaga nader ge seind: De regeeringstroepen zouden door een pa niek zijn aangegrepen, en alle bruggen hebben opgeblazen om hun terugtocht te dekken, de troepen van Franco hebben vele gevangenen ge maakt en een grooten buit behaald. Uit Sevilla wordt verder vernomen, dat de rechtschen van vier zijden op Malaga aanrukken. De regeeringstroepen blijven in paniek naar Malaga vluchten. Van de verschillende colonnes, die naar de stad Malaga oprukken, hebben er reeds twee de eerste huizen bezet. Vandaag zal in de stad de verbinding met de andere colonnes tot stand worden gebracht. De opmarsch vordert lang zaam, niet omdat de vijand buitengewoon te genstand biedt, doch omdat alle bruggen ver nield zijn. Bij hun opmarsch in de richting van Malaga hebben de rechtschen de stad Fuengirola inge nomen. De kruisers Canarias en Almirante Cervera van de vloot der rechtschen blijven den weg langs de kust bij Malaga bombardeeren. Zon dagochtend vroeg werd het vuur geopend en bij Calahonda en Motril werd de weg vernield. Ook bij Ventas de Zafarraya werd hevig gestreden De groote aanval op Madrid, die zoolang moest worden uitgesteld wegens het slechte weer, is met groote kracht hervat. Er wordt gestreden ten Westen van de hoofd stad, ten Zuiden daarvan tusschen de wegen naar Toledo en Valencia en in het dal van Ja- rama. De rechtsche troepen zouden belangrijke pun ten hebben bezet. In het gebied van den weg Madrid—Toledo konden onder dekking van hevig artillerievuur de rechtschen stellingen betrekken voor de ri vier de Jarama over een afstand van ongeveer 15 K.M., zoodat zij al naar gelang van de plaats van 5 tot 10 K.M. zijn opgerukt. Bij de bocht waar de Manzanares in de Jarama uitmondt, beheerschen zij thans den weg naar Valencia, den laatsten weg, waarover de vijand nog de beschikking had, over een afstand van minstehs vier K.M. De verdedigingsraad van Madrid deelde mede. dat het offensief, dat de vijand ten Zuiden van Madrid heeft ontketend, zeer hevig was en krachtig door gemotoriseerd materiaal werd ge steund. De verliezen van de aanvallers waren zeer groot en de winst, welke zij na uren van feilen strijd onder groote verliezen, behaalden, is van geen beteekenis in het defensie-systeem van de hoofdstad. Uit Andujar wordt gemeld: De rechtschen bieden hevigen tegenstand om de inneming van Lopera te beletten. De bezetting geschiedt huis voor huis. Te Villa del Rio zijn de stellingen der regeeringstroepen op 50 meter van de stad gelegen. Te Montoro wordt verbitterd gestre den om de brug over de Guadalquivir, het ge schut is in stelling gebracht. De artillerie van de regeering blijft Oviedo bombardeeren, de batterijen van de rechtschen op den Naranco zwijgen evenmin, terwijl op den weg van Penaflor naar Grado een levendig geweer- en mitrailleurvuur wordt gehoord. Een Britsch onderdaan die zondagochtend te Gibraltar is aangekomen, deelde mede, dat hij Zaterdag te Cadiz aanwezig was bij het de barqueeren van 10.000 Italianen. Hij verklaar de ook Donderdag j.l. te hebben gezien, dat 6000 Italianen aan land werden gezet. den en volgen, Die alleen ,,de woorden des eeuwigen levens heeft," opdat eindelijk de algemeene onrust der samenleving wijke en opdat rechtvaardigheid en liefde, die de zielen verbroederen, den vrede van Christus voor het verdrukte menschdom mogen doen dagen. Dit zijn de wenschen, Eerbiedwaardige broeders en beminde zonen, die Wij, niet alleen bij U tegenwoordig in den persoon van den Kardinaal-Legaat, maar ook met U vereenigd in vaderlijke liefde, die de on metelijke afstanden overwint, u smeeken aan het Allerheiligst Hart van Jezus toe te ver trouwen. Moge de zegen van den Almachtigen God, Vader, Zoon en H. Geest over U nederdalen en blijven." De toespraak van den H. Vader werd door de geweldige menschenzee met ontroerde aan dacht aangehoord en bij den zegen zonken al len neer en maakten plechtig het kruisteeken. Nadat de woorden van den H. Vader in het Spaansch, Engelsch en Fransch ver taald waren, en de geestdriftige toejuichin gen van de menigte waren geluwd, hield de Kardinaal-Legaat op de hem eigen wijze, kort en zakelijk, de slotrede: Ik vind geen woorden om mijn gevoelens uit te drukken bij het schouwspel van eucharis tisch geloof, dat zich gedurende dit Congres voor onze oogen heeft ontvouwd. Men zou hier de woorden moeten herhalen, die David zong bij het overbrengen van de Ark des Verbonds, zinnebeeld der Eucharistie, of die andere woorden van den Psalmist: „Met mate- looze vreugde heb ik Uw volk, hier verzameld, zijn gaven aan U zien offeren." Doch hier wordt niet een zinnebeeld, maar de Werkelijkheid zelf in triomf gedragen door een uitverkoren volk, dat niet binnen de grenzen van Palestina is besloten, maar uit de gansche wereld is bij eengestroomd. Dank aan God, die ons vergund heeft hier met de engelen te wedijveren om Hem dezen nieuwen triomf te bereiden, en Die de vroomheid en den ijver van zijn kinderen zichtbaar heeft gesteund. Wij zijn ook dankbaar aan den Heiligen Vader, omdat hij de roemrijke stad Manilla heeft uitgekozen voor deze internationale sa menkomst, die een nieuwe schakel is in de keten der wereldcongressen, welke Onzen Heer in het Sacrament Zijner liefde verheerlijken: er. bij deze gelegenheid wil ik hem ook open lijk danken dat hij mij, schoon onwaardig, uit gekozen heeft om dit congres als zijn Legaat te presideeren." Na verder dank gebracht te hebben aan het internationale comité, met name aan Mgr. Heylen, aan den voornaamsten orga nisator van het congres, den Aartsbisschop van Manilla Mgr. O'Doherty, en aan de burgerlijke en militaire autoriteiten, ver volgde de Kardinaal-Legaat: Ook de burgers van Manilla verdienen onze bijzondere bewondering en dank wegens hun onbegrensde gastvrijheid, hun uitgelezen hof felijkheid en hun buitengewone hulpvaardig heid. Wij allen nemen een dankbare herinnering aan hen en hun stad met ons mede. Tot de pelgrims, van heinde en ver ge- De indrukwekkende radio-rede van Z. H. den Paus tot de deelnemers aan het Eucharistisch plechtigheden van het Congres; slotrede en Congres te Manilla, de grootsche sluitings afscheidsgroet van den Kardinaal-Legaat. De rechtschen zouden Malaga zijn binnenge rukt; het offensief tegen Madrid is krachtig hervat. Bü gelegenheid van den verjaardag der Paus keuze heeft de Internuntius te Den Haag een pontificale Hoogmis opgedragen. Massale protestvergadering der St. Josephs- gezellen van het district Amsterdam tegen het godloozencoingres te Moskou. Nabij Oporto is de Kertosono van den Rotter- damschcn Lloyd in aanvaring gekomen met een Engelsch oorlogsschip. Geen persoonlijke onge lukken. Het Weeriiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiii^ 1 VERWACHTING: Meest matige, Zuid- 1 Oostelijke tot Zuidelijken wind, betrokken tot zwaar bewolkt, in het Noorden en H Oosten tijdelijk sneeuw, in het Zuiden en H Westen wellicht natte sneeuw, tempera- tuur om het vriespunt in het Noord- Oosten, in het Zuid-Westen kouder. Hoogste barometerstand 759.3 te Saema Laagste barometerstand 737.2 te Holyhead Zon op v.m. 7.31 onder n.m. 5 uur. Licht op n.m. 5.30. Maan op v.m. 5.41 H onder n.m. 1.56. Nieuwe Maan 11 Febr. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiüiiiiiii^ DE IDEALE BRANDSTOF 15/20 2.05 22/35 en 30/50 2.45 VARKENMARKT 6-10 TELEF. 14164 komen met hun verschillen van ras en natie, van talen, karakteristieke kleeder drachten en gebruiken, maar allen één in het geloof en in de toewijding aan onzen Heer in het Allerheiligst Sacrament, gaan onze beste wenschen uit, opdat God hen, hun gezinnen en hun landen zegene en op dat zij groeien in toewijding aan den Eucharistischen Heiland. En nu rest mij, zoo besloot de Kardinaal- Legaat, nog slechts afscheid van u te nemen met de woorden, waarmee Paulus afscheid nam van de Ephesiërs, zeggend, dat zij zijn gezicht niet meer zouden weerzien. Mijn afscheidsgroet, geliefde Philippijnen, moge een opwekking zijn om een Eucharistisch leven te leiden; aldus zal dc wensch van 2. H. den Paus vervuld worden, dat dit congres hier en overal ter wereld rijke vruchten moge dragen. Dat geve God door de voorspraak van de Onbevlekte Maagd Maria, de beschermster der Philippijnen. Nog lang daarna vulde de wegstroomende menigte de stad met gezang en toejuichingen. Het 33ste Internationale Eucharistisch Con gres, in het jaar 1937 te Manilla gehouden, had een machtig en indrukwekkend slot. Het volgende Eucharistische Congres zal te Boedapest worden gehouden en wel op 28 en 29 Mei 1937. Zondagmiddag precies om 2.02 (A'damsche tijd 1.20) heeft de H. Vader Zijn verwachte toe spraak gehouden tot het Eucharistisch Congres te Manilla. Het Vaticaansche radiostation had van te voren een uitstekende radio-verbinding met Manilla tot stand gebracht. De H. 'Vader sprak met vaste en sterke stem. Hieruit bleek, hoeveel de H. Vader aan kracht heeft gewonnen sedert Zijn radiorede van 23 December j.l., toen de stem veel zwakker klonk. Onmiddellijk bijna na de uitzending ontving het Vaticaansche radiostation het bericht uit Manilla, dat de ontvangst van de rede uitste kend was geweest. Stand op Maandag 1 uur n.m»: 741.9 Vorige stand: 742.3

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 1