Eeuwfeest van Jan Swammerdam Toeset SO KASPER HIDDINK GELD Het onderdrukken van woelingen Uu IT IS GEZOND! Groot bioloog en edel mensch KATHOLIEKEN vervoert met Rossenaar WAARDE 24 CENTS ZEER BIJZONDERE AANBIEDING Fransche Cognac F 2.SO PER FLESCH Voedzaam, lekker en voordeelïg, DONDERDAG 11 FEBRUARI 1937 Kv, Onderzoekingen Invloed van A. Bourignon Lezing van luit.-generaal v. Ermel Scherer voor de V.B.A. Herinnering aan 1918 De Novemberdagen te Rotterdam Een lastige passagiere Op straat gezette vrouw met baby weigert auto van deurwaarder te verlaten Verduistering van effecten Nieuw rechtsch succes bü Malaga ^und-, Kalfs-. Lams- en V arkensvleesch SCHOUTSEN JAFFA'S, extra groot 10 stuks 45 ct. Beleefd aanbevelend. GELDlG/fn ZATERDAG 27FEBR.1937 f SLIJTERIJ WIJNHANDEL Geldig tot en met Zaterdag 27 Febr. 1937 Nu is het een gunstig oogenblik kennis te maken met een edel product van Fransche bodem. Een voortreffelijke gemerkt 2 sterren, f 3.30 per maathou dende flesch. Een zeer billijke prijs. PROFITEERT HAARLEM: Gr. Houtstraat 79 Tel. 10273 Gen. Cronjéstraat 128 Tel. 14949 BEVERWIJK: Breestraat 64 Tel. 3601 EXPEDITIE-ONDERNEMING J. G. BUIJS - Jan Huygenstr. 13 - Tel. 13271 ALTIJD WELKOM! De natuur is niette evenarenl maakt Uw tanden blank 500.— N.V. NATIONALE VOLKSBANK •■Hoe kostlijck dan o Godt, hoe veel sijn u gedachten! "He som Is sonder eyndt van u ontelb're krachten •Hn wijsheydt, die gij in ons maacksel, Heer vertoont! '•Alwaar u Godtlijckheydt in yder deelken woont! Met deze dichtregels besluit Jan Swam merdam zün ,,Wonderbaarelijcke en nooyt gehoorde Historie van het vlie- Sent ende een-dagh-levent Haft of Oever- kas." Hieruit blijkt reeds dat deze onderzoeker, die öe grootste bioloog onzer Gouden Eeuw en een Öer grootste van alle tijden genoemd mag wor- tevens een diep godsdienstige natuur be- 2&t, welke in zijn werken duidelijk tot uiting komt. Het derde eeuwfeest van zijn geboorte °P 12 Februari as. is voor ons dan ook aan- sicUns; om aan do boteekenis van Swammer- als bioloog en als mensch enkele beschou wingen te wijden. Het leven van Jan Swammerdam vinden wij ^schreven door niemand minder dan Herman ®°erhaave, die een korte biografie liet vooraf gaan aan de uitgave van den „Bijbel der Na ture", welke door zijn zorgen tweehonderd taar geleden werd gedrukt. Deze verhaalt hoe ais zoon van een bekend Amsterdamseh apotheker „wierd geboren Jan Swammerdam, °P de twaalfde Februarius des jaars 1637 na °hristus geboorte. Dewelke naderhand is ge erden de seer beroemde schrijver van dit v°ortreffelijk boek." Toen Jan wat ouder geworden was, besloot 2iin vader om hem tot predikant te laten op- eiden, „dog hij, overwegende de gewigtigheid Van dit ampt, en sijn gemoet ernstig onder- fakende, besloot dat hij soude onmachtig sijn ^t dese last." Hieruit bleek reeds de ernstige Patuuj- van den jongen, die men ongetwijfeld [Pet zijn Zwak gestel en melancholischen aan- *8 in verband kan brengen. Hij behoorde tot P'e naturen, welke door ongewone geestesbe- ®aafdheid, samen met een zekere physieke on macht, als het ware voorbestemd zijn tot een [P'n of meer eenzelvig, aan de studie gewijd even. En hij genoot het voorrecht van een Vader te bezitten die hem gemakkelijk met de ®ehuimen der natuur vertrouwd kon maken. rt Want deze bezat een uitgebreide en beroem- 6 verzameling van planten, dieren en steenen: £®ene volkome opgadering van Dieren, Dier- ,ebs. Aardgewassen en Bergwerken." De jonge a« nu hielp hem al spoedig „om te rijnigen, fP te schikken, de saken van sijn Kabinet. aardoor dan dese ook al van jongis af begost te geven med alle oplettendheid op de fl'en bij de Natuur voortgebracht." Al spoe- P'5 begon hij ook zelf te verzamelen, „schikté Pp eigen schatten, vergeleek die med de Ju'1 Mften der beste schrijvers, schikte alles Oder sekere hoovden." In Gelderland, Utrecht P Holland doorzocht hij „lucht, water, aarde, ald, wijde, akkers, woestenij, duyn, rivierkant, ."'Ond. rivier, stilstaand water" en nog vele ,'dei'e plaatsen, „op dat hij de eyerkens, f'brmkens, popkens, capellekens, sogte; haar jasten, voedsel, levenswijse, siektens, verande rden, en versamelingen mogt leeren. En waar- Jk bi) heeft, in sijn eerste jeugd, in dit alles ^dekt meer sekers, en waaragtlgs, dan de Jj'T^de Schrijvers van alle de eeuwen te sa- Gh." Aldus oordeelt Boerhaave. »eh Studie te Leiden Hi 1661 ging Jan Swammerdam naar Leiden zich te bekwamen in de geneeskunde, en aaide twee jaar later den candidaatstitel. deze stad sloot hij ook vriendschap met 1-°emde anatomen, zoo als Steno en Rieinier Graaf. Het bleek al spoedig dat Jan niet oan bijzonder vlug studeerde, maar ook zeer :v'aam was in de ontleedkunde en het uit- ®fken van methoden om anatomische prepa- n te conserveeren. Ook deed hij enkele be- j.Pgrijke ontdekkingen. „Het was al op t„. Januarius 1663, dat hij toonde, hoe de lucht, I0J inademinge, kost worden gebracht uyt de lQP§Wjpen, in de slagader, en bloedader, der «P§. en door die weg, in de bijde holligheden des herfcs." Hierna reisde hij naar Saumur in Frankrijk, waar hij de kleppen in de lymphe- vaten ontdekte, en begon aan de oevers der Loire de levensgeschiedenis der haften te be- studeeren. Te Parijs kwam hij in aanraking met The- venot, gewezen Fransch gezant bij de Repu bliek van Genua, die hem uitnoodigde om een tijdlang op zijn buitengoed te komen wonen. Deze vatte al spoedig een groote bewondering en genegenheid voor den jongen geleerde op, en steunde hem zooveel hij kon. Boerhaave ver haalt over dezen tijd, dat Swammerdam wel aanwezig was bij de bijeenkomsten der geleer den welke Thevenot om zich heen verzamelde, maar slechts zelden 'n woord sprak. „Eyndelijk door veel aanporren; tegen wil en dank, gav hij een bewijs, of twee, van de ontledinge der klijne Dierkens, waar hij derselver ingewanden voor oogen stelde. Toen wierd hij van ieder med de uyterste verwonderinge geroemd; maar hij keerde dus de kakelaarij der snappers, door zijn stomme konst." Dit voorval teekent ons Swammerdam ten voeten uit. In 1666 behaalde hij te Leiden den doctors titel, na een verhandeling over de ademhaling te hebben geschreven die terecht allerwegen de aandacht der geleerde wereld trok. De ontle ding en beschrijving van den mensch, en ook van allerlei dieren, eischte nu al zijn aandacht op; echter werd hij reeds in dezen tijd over vallen door de derdedaagsche koorts, de ziekte, welke hem zijn geheele leven bleef kwellen en ten slotte ten grave zou sleepen. Jan Swammerdam was intusschen een be roemd man geworden, die vele bezoeken van bewonderaars ontving. Zoo werd hij in het jaar 1668 opgezocht door den Groothertog van Tos cane. aan wien hij liet zien „hoe een Kapel, met alle sijne opgerolde, en te samen gevou- wene, deelen, verborgen legt binnen in een rupse." De Hertog bood hem daarop twaalf duizend gulden voor zijn verzameling, op voor waarde dat hij te Florence aan het hof zou komen en daar blijven wonen. „Swammerdam daar en tegen verfoeyde niets meer dan het leven van een HovelingDies viel hier niet van in." Zijn onafhankelijkheidszin en onbaat zuchtigheid kwamen aldus wel zeer duidelijk- aan het licht: deze eigenschappen onderscheid den hem van zijn land- en tijdgenoot Anthoni van Leeuwenhoek, die wel een groot onder zoeker was, maar toch steeds de begrijpelijke fouten van een tot beroemdheid gekomen burgerman bleef vertoonen. Vele schitterende onderzoekingen volgden nu elkaar op, waarvan wij slechts de voornaamste kort zullen aanduiden. Zoo onderzocht Swam merdam verschillende organen van den mensch, de spijsverteringsorganen der visschen, het kameleon en den levensloop van het hart. Verder ging hij nauwkeurig de oorzaken van de breuken na, waardoor hij naar Boer- haave's oordeel een uiterst belangrijk werk verrichtte. In 1674 voltooide hij zijn werk over de bijen „daar hij had op gewrogt, dat hij alle sijne krachten quijt was,en nooit een schijn van deselve wederom kreeg." Hij werkte hier aan dag en nacht door, observeerende, ontleden de en de afbeeldingen vervaardigende, die door hun nauwkeurigheid zoowel als door hun ar tistieke uitvoering nu nog onze bewondering ten volle verdienen. „Hij heeft sodanige ar- beyd, sonder ophouden, een volle maand door- gebruykt, tot het doorzien, beschrijven, en af malen van de darmen der Bijen alleen." Maar het resultaat was dan ook een werk „dat nie mand ligt sal tonen, dat van het begin van de natuurkunde, tot nu toe, diergelijk, of dat daar bij komt, geweest is." In 1675 verscheen te Amsterdam, „bij Abra ham Wolfgang, Boeckverkooper, op het Rockin. bij de Beurs" de levensgeschiedenis van het haft, waarover boven reeds sprake was. Swam merdam verbindt hierin een beschrijving van de ontwikkeling en de anatomie van de haften met „Zeedelijcke Aanmerckingen", die den lezer er toe moeten brengen om te begrijpen, hoe kortstondig en wisselvallig dit aardsche leven is. De geestelijke gesteltenis, waarin dt schrijver in dezen tijd verkeerde, blijkt uit zijn opmerking in het voorwoord: „ick heb nu lang genoegh mijn tijt ende arbeyt besteet, in het ondersoeken van de natuur, ende mijn ver- durve eyge wil ende behaagen daar in ge- volght. Waarom ik nu voorneem de wille Gods alleen te volgen Dit merkwaardig werk is zeer wel in staat ons de figuur van Swammerdam beter te doen begrijpen, niet alleen als die van een groot bioloog, maar ook als die van een diep- geloovig Christen, voor wien de waarneming en de beschrijving der levende natuur steeds weer stof bood tot devote overpeinzingen en gebe den. „Sijn aart dreef hem, om door te snuffe len de wonderen, die de Opperste Schepper had gesteld in de Natuure; aan d' andere kant ried hem de goddelijke lievde sijn hart inge prent, dat hij God alleen soude soeken, die nen, beminnen en niet de Schepselen", zegt de biograaf. Verder merkt deze deskundig op: „En hij was gantsch van een melankolyk gastel, welke Menschen bij de Geneeskundige werden bevonden seer standvastig te sijn: daar bij had de lange, en niet wel behandelde, derdedaag sche koortse dit nog verergerd, so dat hij stijf stond op dit voornemen. Eyndelijk wierd hij daar in gesterkt door het gezag, en raad van Antoinette Bourignon." De genoemde „geestelijke leidsvrouwe" heeft op Swammerdam een belangrijken invloed uitgeoefend, sinds hij enkele van haar boeken, die over de plichten van een Christen handelden, gelezen had. Al spoedig correspondeerde de onderzoeker geregeld met haar over de zaken van zijn ziel; in de Historie van het Haft staan enkele dezer brie ven afgedrukt, en hieruit blijkt al hoe groote waarde de schrijver van dit werk aan den raad van De Bourignon heeft gehecht. Zijn ver houding tot deze vrouw verdient de nadere aandacht, omdat wij daardoor zoowel dei* yrooten drang naar een dieper godsdienstig leven bij Swammerdam kunnen leeren kennen, als ook de merkwaardige wijze, waarop dit streven zich verder beeft ontwikkeld. Het blijkt dan vooreerst dat wij hier staan tegenover een volkomen oprecht zoeker, wien het te doen is om de waarheid en om een echt Christelijk leven, en daarom alléén. Ook leeren wij uit Swammerdam's leven en werken, hoe deze als het ware onbewust heeft gezocht naar een gezag op geestelijk gebied, dat aan zijn denken en streven richting zou kunnen geven, en dat hij dus zeer wel begrepen had waar de grondslagen voor een Christelijk leven dienen te worden gezocht. Daarom kan men het slechts betreuren dat een, wiens goede wil zoozeer uit al zijn geschriften en daden geble ken is, geen betere „geestelijke leiding" heeft kunnen ontvangen dan die van een schrijfster van religieuze lectuur, die zich als veler gids had opgeworpen. Hiermede is niet gezegd dat men aan de goede bedoelingen van deze dame zou behoe ven te twijfelen. Haar brieven doen ons haar kennen als een figuur, die met allen ernst een hoogstaand Christelijk leven nastreefde, en haar levensloop leert hoe zij omwille van haar overtuiging vele aanvallen, vooral van de zijde der Lutheraansche predikanten, heeft moeten doorstaan. Maar het gaat hier om een dier figuren, welke ook in de zeventiende eeuw niet zeldzaam waren: die in een goedbedoeld maar al te egocentrisch geloofsleven een compen satie zochten voor de genadeschatten, welke voor hen door. de Hervorming ontoegankelijk geworden waren. En zoo kon het gebeuren dat een geheel bijzondere geest als Swammerdam. die eenzelfde probleem had op te lossen, zich stelde onder de leiding van een figuur, welke zelf tot de zwervers in het schemerland tus- schen waarheid en dwaling behoorde. De invloed dien hij van den kant zijner „leidsvrouwe" onderging was dan ook niet alleszins gunstig te noemen. Vooral ook om zijn naar het melancholieke zwemenden aan leg. Want daardoor hebben de uitvoerige be schouwingen van De Bourignon over de ver gankelijkheid van het aardsche, over de vele rampen die ons treffen kunnen de manier waarop hierop de nadruk wordt gelegd doet soms aan een zekeren levensangst^ denken en over de zondigheid, der menschelijke natuur een al te grooten invloed op zijn gedachteleven kunnen uitoefenen. Het boek Job Inspireerde Swammerdam blijkbaar meer dan de Evange liën, die ons het volle, blijde licht der waar heid brachten. Wel vindt men in zijn werken ook beschouwingen over de waarde van Christus' lijden en dood, die ons met eerbied vervullen moeten. Maar Swammerdam is er blijkbaar niet in geslaagd te komen tot een gezond godsdienstig leven, dat alle eenzijdig heden wist te vermijden. Een pessimistische inslag is, vooral tijdens zijn latere levensjaren, aan zijn beschouwingen niet vreemd. Wanneer wij dan ook Swammerdam's geeste lijke poëzie, zooals hij die in zijn Historie van het Haft afdrukte, vergelijken met die van zijn tijdgenoot Vondel, dan 'valt ons afgezien van alle verschil in litteraire waarde het weemoedige, soms bijna weekelijke accent van den eerste op, naast de kemg-zeonde krachtige verzen van den grooten dich ter, voor wien de „boom des levens" dag aan dag zijn bloemen opende. En wij betreuren het dan dat een zoo begaafde en fijnbesnaarde geest als Jan Swammerdam niet in de Moeder- NlEllW Rijden op een voor rangsweg beteekent, dat u bij kruisingen ook voorrang hebt boven van rechts naderend verkeer. HET BETEEKENT NIET. dat zich nu als een wegdictator moogt misdragen en niet meer zoudt behoeven uit te k ij ken! kerk het volle licht en de volle sterkte voor zijn ziel heeft kunne* vinden. Men kan de vraag stellen of Swammerdam, zooals meerderen onder de begaafdste figuren uit zijn tijd, nooit een nadere belangstelling voor het Katholicisme heeft getoond. Zijn bio graaf verhaalt ons hoe zijn oude vriend Steno „was Paaps geworden, en Bisschop gemaakt, tot wankel-loon, en vaster dwang, wonend aan het Hov van Florence. Deze nieuwe IJveraar stelde hier op al zijn kragt te werk, om zijn vriend te bewegen, dat hij, na zijn voorbeeld, tot het Pausdom ook mogt over komen, hij behoefde maar te komen in Tos- canen, met sijn Kabinetten, dan beloovde hij hem daar voor twaalv duisend gulden van den Groot-Hertog.Dit nam de goede Swam merdam sijn Raadsman in dese seer qualijk af, .so dat hij wel scherp, en niet sonder verwijt, dese linkse konsten verfoeyende, hem ant woordde, dat sijn Siel niet voor geld te koop was." Toen hij Antoinette de Bourignon over deze aangelegenheid raadpleegde, raadde deze hem met alle kracht of om op het aanbod in te gaan. Mogen wij uit dit verhaal misschien op maken, dat Swammerdam de mogelijkheid van het inslaan eener andere levensrichting toch nog een oogenblik heeft overwogen? Merk waardig is het ook dat hij in het „Zeedelijck Besluyt" van zijn haft-historie een gedicht van Pater Poirters heeft benut. In elk geval is het duidelijk dat het geldelijk aanbod van Steno hem pijnlijk heeft getroffen; dit was zeker niet de manier om een geest als Swam merdam gunstiger voor het Katholicisme te stemmen Zoo ging hij, „dus geslingerd", weer aan „het schikken, vercieren, duurïaam behouden, en optekenen, der saken, die tot sijn Kabinetten behoorden." Intusschen waren zijn levensom standigheden er niet op verbeterd. Zijn vader voelde niet al te veel voor een beoefening der zuivere wetenschap, waardoor zün zoon nog niet eens in eigen levensonderhoud voorzien kon, en beperkte zün toelagen meer en meer. Toen deze gestorven was leek het een oogen blik of Jan van vele zorgen zou worden ont slagen, maar toen ontstond er twist over het verdeelen der nalatenschap. „Hü verdroeg alles, om vrede te hebben, en süne gesochte eensaamheid te bekomen Edog de bekomme ringen sonder ophouden, en de gedurige üver om God te dienen, beledigde sijn lichaam." De koortsen kwamen weer opzetten, en daarnaast had hij te kampen met een groeiende zwaar moedigheid waardoor zelfs „sijn oud vermaak hem verveeldeHet klün overschot van sijn leevtijd besteedde hü enkel en alleen, med God te aanbidden, en te beminnen. Eh stierf op de 17 Februarius 1680." Honderd jaar na zijn geboorte werden zün biologische werken door de zorgen van Boer haave, onder den titel: „Bijbel der Natuure, of Historie der Insecten", te Leiden gedrukt. Dit werk verdient nu nog ten volle de aandacht als een waardevol getuigenis van Swammer dam's wetenschappelijken arbeid. Vooral als men met zün biograaf bedenkt: dat het door „een eenlg, afgesonderd. arm Man begonnen, voortgegaan en volbragt" werd. M. B. Voor de Studievereeniging van Of ficieren van de Vrijwillige Burger wacht Amsterdam heeft luit.-generaal b. d. H. A. F. G. van Ermel Scherer gisteravond een lezing gehouden over ..Het onderdrukken van revolution- naire woelingen". De vergadering werd bijgewoond door den commandant der Burgerwacht, kolonel M. H. Boeree, den garnizoenscommandant overste Boswük en den hoofdcommissaris van politie Versteeg. Na een korte inleiding van den voor zitter der vereeniging, overste Korndorffer, verklaarde de generaal, die bij gelegenheid van de spoorwegstaking van 1903 en bij de woelin gen te Rotterdam in 1918 een voorname rol heeft gespeeld, dat de lessen, uit die oude op standen te trekken, uit militair-technisch oog punt slechts van weinig waarde zün. Enkele beginselen blüven altüd waar, doch de bewapening geeft zulke andere mogelijkhe den dan vroeger, dat alleen de oproerige be wegingen van den allerlaatsten tijd militair- technische conclusies toelaten. Bij een regeering. wier machtsmiddelen in be trouwbare handen zün, en die ze durft gebrui ken, heeft een oproer geen kans van slagen meer. De mensch blijft echter met zün zwak heden, aarzelingen, angst voor verantwoorde lijkheid, gebrek aan durf en zedelüken moed. Een geheel andere houding nam het gezag aan te Parüs in 1848, waar generaal Cavaignac met dictatoriale macht bekleed werd, die door krachtig optreden in twee dagen het oprooer bedwong. Bü de spoorwegstaking te Milaan, in 1898 werden voor het eerst moderne wapens toegepast. Met een overmacht van troepen, vooral artillerie, werden alle barricaden en ten slotte de laatste wükplaats der oproerlingen genomen. De spoorwegstaking in Nederland in 1903 is een bewüs, hoe de regeering, door goede voor bereiding en krachtige maatregelen een oproe rige beweging kan voorkomen. Onder de wa penen roepen van twee lichtingen, instelling van een krachtige spoorwegbewaking, voorbe reiding van den Raad van Beleg, waren vol doende om de staking te doen verloopen. Spr. behandelde na de pauze den toestand in Rotterdam in November 1918. Volgens ver kregen inlichtingen was het de bedoeling, op het te houden Sociaal-Democratisch Congres te Rotterdam op 16 en 17 November, de revo lutie af te kondigen en wilde men op 18 No vember, evenals in Duitschland, zooveel mo gelijk zonder bloed vergieten de Regeering overnemen. Het uitsteken van de roode vlag uit het stadhuis te Rotterdam, zou het sein voor de revolutie zün. Het scheen, dat het voor namelijk onder de Rotterdamsche havenarbei ders gistte en dat men vreesde dezen naar de communisten te zien overloopen. Te Rotter dam was nagenoeg geen garnizoen. Een zeer zwakke afdeeling mariniers en een garnizoens detachement van een paar honderd man vooi wachten, in hoofdzaak bestaande uit Rotter dammers, die om gezinsredenen in Rotterdam gedetacheerd waren en weinig betrouwbaar. De regeering, aanvankelijk aarzelend, kwam in den nacht van 12 op 13 November tot be sluiten. Woensdagmorgen verscheen de bekende proclamatie, de vrüwillige landstorm (enkele toen opgerichte afdeelingen voor gebruik in oorlogstijd) werd gemobiliseerd; in Rotterdam was een bataljon van 3 compagnieën en een wielrijdersaf deeling, benevens een afdeeling van het Vrijwillig Korps Voer- en Vaarwezen. De regeering besloot Rotterdam van een gar nizoen te voorzien. De troepen waren niet alle meer op volle sterkte, daar het demobiliseeren der oudste lichtingen reeds begonnen was. Het geheel be droeg ca. 6000 man. Spreker bracht hulde aan de nagedachtenis van den onlangs door een ongeval omgekomen luitenant-generaal ten Bosch. In die hulde wenscht spreker ook te betrekken den toen- maligen Burgemeester Zimmermann, die niet om de troepen gevraagd had, doch, toen ze er eenmaal waren, en hem dus bleek, dat de regeering krachtige maatregelen aandurfde, op de krachtigste manier steunde en bü de eerste bespreking zeide de volle verantwoordelükheid te willen aanvaarden voor alles wat de mili taire commandant noodig achtte, voorts nog den toenmaligen hoofdcommissaris van politie Sirks, die ook toonde verantwoordelükheids- durf te bezitten en krachtige maatregelen te durven nemen. De samenwerking met alle hoofdambtenaren was buitengewoon. Bü de bezichtiging van het stadhuis werd besloten om hier als symbool van den vasten wil, dat de roode vaan op dit stadhuis nimmer het sein tot revolutie zou kunnen geven, eenige mitrailleurs, duidelijk zichtbaar voor allen, op te stellen. Den volgen den dag werd nog een burgerwacht opgericht, ciie goede diensten bewees. Men weet den verderen afloop. Ten slotte behandelde spreker den opstand in het Ruhrgebied in 1920. Woensdagavond vervoëgde zich aan het bureau Linnaeusstraat te Amsterdam een deurwaarder, die de hulp der politie inriep, om een moeder met haar baby uit zün auto te verwüderen. De vrouw was n.l. niet te bewegen uit eigen wil uit te stappen. In Diemerbrug had de deurwaarder op last van den huiseigenaar het huisraad van d» vrouw op straat gezet. Daar de baby pas nepen dagen oud was, moesten moeder en kind vol gens den dokter per auto naar een noodwoning worden vervoerd. Eenmaal in de kussens gezeten, wilde de vrouw uit protest den auto niet verlaten. De deurwaarder reed, toen hü zün verhaal kwam doen, reeds drie uren met zijn passagiers rond. Hij was bij de Diemer politie en bü de mare chaussee geweest, doch dezen durfden het mei het oog op de baby niet aan de moeder op straat te zetten. Ook de politie van het bureau Linnaeusstraat voelde hier weinig voor. Ten einde raad is de deurwaarder naar het O. L. Vrouwe-Gasthuis gegaan, waar hü onder een voorwendsel de vrouw en haar kind wist af te leveren. Eindelük van zün last bevrüd is de deur waarder oogenblikkelijk weggereden. Inspecteurs van de Centrale Recherche te Amsterdam hebben in het centrum der stad twee mannen gearresteerd, die verdacht worden van oplichting van effecten. Beiden zÜn van middelbaren leeftijd en woonachtig te Zandvoort en te Hilversum. Zü zün over gebracht naar het hoofdbureau, waar ze zün ingesloten. ad GIBRALTAR, 10 Febr. (Reuter.) De natio nalisten zouden vandaag Casa Bermaja, Cam panula en Certama bezet hebben. Meer dan 200 officieren en soldaten der regeering hebben hun verzet gestaakt. Van de zijde der rechtschen wordt vernomen, dat drieduizend miliciens uit Malaga en om geving zich hebben overgegeven. Rechtsche colonnes verrichten zuiverings operaties in de provincie Malaga. Met de massa berechting der gevangenen is te Malaga reeds een aanvang gemaakt. Bond LAMSVLEESCH 75 Bond LAMSCARBONADE 90 2 Pond VET SPEK 90 ai H p. VARKENSCARBÓNADË 100 P. OSSENLAPPEN 100 Bond GEHAKT half om 75 ie™na gehakt nau om 75 jfVER- en BLOEDWORST p.p. 25 GOKWORST p.p40 SCIIAGCIIELSTKAAT 4 Telefoon 13474 koopt niet ln winkels waar onzedelijke of N. Malthusiaansche artikelen worden ver kocht of voorhanden zijn. Koopt "an Stationsboekenkasten ALLEEN DIE LECTUUR. WELKE GEEN GEVAAR OPLEVER I Adres van vertrouwen voor de verzorging. Wij hebben o.a. in voorraad: GOUDREINETTEN - JONATHANS - PRESENT VAN ENGLAND - WIJNSAP - ANJOUPEREN ZEER MOOIE SINAASAPPELEN 10 stuks 25 ct. MANDARIJNEN 10 stuks 25 ct. CITROENEN 3 a 10 cent FRUITSCHALEN, FRUITMANDEN, keurig opgem. SCHOUWTJESLAAN 16 Mr. CORNELISSTRAAT 20 TELEF. 12244 TELEF. 15014 Het zijn bekwame koks met veeljarige praktijk, die de spijzen bereiden in de keuken van het restaurant „FLUKS". Daarom is het eten. daar zoo goed. Zooveel beter dan de lage prijzen zouden doen verwachten. Gloeiend heete stamppot van zuurkool, snijboonen en witte boonen, roode kool, savoye kool, spruitjes, of hutspot smaakt bij „FLUKS" f ij n, f ij n. De prijs is twee penningen; bij alle stamppot wordt vleesch of worst verstrekt en de verschil lende soorten zijn afwisselend voorhanden. RESTAURANT „FLUKS" - Groote Houtstraat 21 OPGERICHT 1911 ÖGSTE DAGEL. RECHTSTREEKSCHE DIENSTEN NAAR: Ia Vx en OMSTREKEN - PURMEREND - AMSTERDAM (Noord) M^NSTREEK - OOSTZAAN - LANDSMEER - KWADIJK öjjtOELIE - OOSTHUIZEN en vele tusschengelegen plaatsen. ®«st i TARIEVEN. Vlugge uitbetaling remboursementen. Best iv!U-S: LET WEX! ALLEEN BEGIJNHOF 29 zwart, Tel. 11570. mhuis te Purmerend: alleen Ged. Singelgracht No. 17. BU Inlevering van de waardebon ontvangt O een kor ting van 80 cent, dus kost deze FRANSCHE COGNAC t.m. ZATERDAG 27 FEBR. '37 O. oste Cacao is thans óók verkrijgbaar in Carton-verpakking van '/i K.G. 11.87 V, K.G. f 0.96 V« K.G. f 0.50 Vio K.G. 10.20 (incl. omzetbelasting.) zoo'n heerlijke kop warme Droste Ver pleegster Cacao! Ge zond en opwekkend. vooral in deze kille dagen I Droste Cacao verwarmt U van binnen uit. Spaart bons voor kop, ketel, beker of blad Oval* doos 10cta, Groote, ronde doos 20 ets. Tube 20 en 35 ets. De charme die uitgaat van de natuur lijke blankheid van goed onderhouden tanden, is nooit te evenaren. Kunstmid deltjes zijn verderfelijk voor Uw gebit. U moeteen „eenvoudig", natuurlijk middel gebruiken: PASTOL, het zui vere tandmiddel, dat nimmer krast endoor oplossing het tandsteen ver wijdert. PASTOL geeft natuurlijke blankheid aan Uw gebit I NEDERLANDSCH FABRIKAAT. 50. Ambtenaren en vast personeel particuliere grootbedrijven ook zonder borg. Rente voor I 100.ln 10 maanden t 7.00. Andere bedragen en termijnen evenredig. Inlichtingen mondeling en schriftelijk (postz. v. antw.) 3ARPHAIIS1RAAI 36 - AMSTERDAM (C.)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 11