Indische begrooting onder het mes h Samenwerking der Oslo-staten OOK WETSONTWERPEN IN BESPREKING HET AVONTUUR ROND SYLVIA 4 2? *u •Si ■fj rangeerder gedood DONDERDAG 11 FEBRUARI 1937 TWEEDE KAMER IKT O.m. vallen hieronder de her berekening der pensioenen en het geven van f 25 millioen aan Indië Welwillende ontvangst zy*-~ Febr- J i Febr- Vs Herberekening Indische pensioenen LS lari Lof en waarschuwing \VS, DE f 25 MILLIOEN VOOR INDIË De besteding der bijdrage Utr. Sted. Orchest Willem van Otterloo zal gedu rende Februari de con certen leiden HANDELSBESPREKINGEN MET JOEGOSLAVIË FEESTAVOND VOOR HET HOFPERSONEEL Uitreiking van een herinnerings medaille Over de toepassing van 't verdrag VAN BEINUM NAAR POLEN LEENING APELDOORN PARADE DER PARTIJEN Scheepsbouw Gouden promotie De reis der Indische delegaties Prinselijk paar te Boedapest Hartelijk welkom geheeten in het Parlementsgebouw THEEGEBRUIK IN DUITSCH" LAND Propaganda is stopgezet ARBEIDSBEMIDDELING Voor uit de overzeesche gewesten gerepatrieerde Nederlanders CLEARING MET DUITSCH LAND Stand per 6 Februari Nationale Bedevaart naar Rome SLEEPTR AN SPORT NAAR INDIË De vliegtocht van ir. De Kok Gruwelijke dood Molenaarsknecht tusschen kam wielen verongelukt Het slachtoffer geraakte tusschen buffers bekneld DAME AANGERAND Politie van Ede wist den dader te arresteeren MAN VERDRONKEN In de duisternis te water geraakt Academische examens Machinisten-examen Groote waardeering in Zweden voor Colijn's initiatief Gunstige commentaren van de pers UIT DE STAATSCOURANT Onderwijs Belastingen »>o 10 Feb'1 6 16.88 I 5.26l/i 6.89 22.85 18.70 54/76 4.89^ 4.65 l/5 40.23V« I ,0 Febr. 9 Febr. 61. - 61- - 53-54 1.30-f 1.30- 1.28- 1.27-' 1.92-' 1.89- 1.90- 50.15 I 0.99- 1.06-- 1 06-- 1.01< 1.02- Den Haag, 10 Februari 1937 ^an Suriname naar Nederlandsch-Indië: 't is ftlaar één stap! Doordat Dinsdagmiddag, zij 't k laat, de Surinaamsche begrooting al was Ogenomen, kon heden terstond een aanvang ^blaakt worden met de behandeling der Indi te begrooting: ieder jaar een der meest weer god-biedende hoofdschotels van het jaarlijk se parlementaire menu. 2ijn de debatten over de Indische begrooting ,,Ver het algemeen niet veel meer dan copieën die der vorige jaren, thans moesten er wel iet Febr. 3 Febr. 1 5 2l/i* 'iy3.' 7i/a.' 13.17VJ 13.37 Vl L3.57Y1 1 V00j '*at andere geluiden klinken. Dit jaar was 'r den eersten keer sinds den aanvang der w uv.li bviowu ikcgi oiixuo uvxji aaxivang uu e'"eldcrisis weer een „zoowat" sluitende be- ^boting aan de orde gesteld en de behandeling een viertal, ten deele zeer belangrijke, op «dig betrekking hebbende wetsontwerpen was de algemeene beschouwingen opgenomen *ïet betrof hier de wetsontwerpen inzake de verberekening der Indische pensioenen. Voorts srieening van een financieele tegemoetkoming f 25 millioen aan Nederlandsch-Indië, ten öde dat gebiedsdeel in staat te stellen tot het v en van bijzondere maatregelen van wel- aartszorg. Dan de instelling van een rubber- bds, waarvan de bedoeling is, meer regelmaat u Verkrijgen in de uitkeeringen van de op- j/fhgst der bijzondere heffing op bevolkings- bbber aan de bevolking der rubber-prodv.cee- bde streken, de heffing van en tijdelijk ^a-uitvoerrecht van 2 pCt., waarvan de op- -gst moet dienen ter compensatie van in- v0thstenvermindering elders b.v. als gevolg prijsverlaging van zout voor de bevol- bg en ten slotte de conclusie van het Verslag ®r Commissie omtrent inlichtingen op het kötes van den Volksraad om een wijziging te ^i'orderen in de Indische Staatsregeling (be ffende het geven van inlichtingen door de eseering aan den Volksraad). herberekening der Indische pensioenen is zeer ingewikkelde materie. 29 December 1933 8/ft j, erÜ op alle Indische pensioenen een uniforme .0l'ting van 17 pCt. toegepast, waardoor een be- jY'biging werd verkregen van ƒ7.7 millioen,. fe korting zou (zooiets is zoo gauw beloofd!) Jbeljjk zijn, maar telkens weer werd de termijn l flengd, laatstelijk tot 1 Mei 1937. Deze her- rekening is opgezet als een normalisatie der rttng op de pensioenen, welke normalisatie °<klig js> omdat de uniforme korting van 17 Rijkelijk wordt toegepast op de tusschen 1925 - 1930 gepensionneerden, die in verband met boten hoogere salarissen een hooger pensioen ty boten, èn op de vóór 1925 gepensionneerden, „'er pensioen, in verband met toen genoten» la- salarissen, geringer was. thans behandelde ontwerp beoogt nu, de fting voor de na 1925 gepensionneerden te fdhaven en die voor de vroeger gepension- f rden te verminderen: wat een geringere be- qfging van 3.7 millioen zal opleveren; ook w oud-gepensionneerde militairen (van vóór krijgen eenige verbetering in hun pen den. vast een amendement op de olie-nijverheid-be lasting thans eigenlijk een accoordje tus schen de Regeering en de oliemagnaten aan. Het douceurtje van 25.millioen vond de heer Cramer te laag, maar van den anderen kant wilde hij toch, ondanks de opleving, de voorzichtigheid betrachten, niet alle bezuini gingen op te heffen 'tWas nu een heel andere Cramer dan die er sprak na het gebeurde met de Zeven Pro vinciën, óók toen hij het beleid van den heengeganen Gouverneur-Generaal en het standpunt der Regeering tegenover zekere volks bewegingen behandelde. Dat bij waarschuwde tegen het N. S. B.-ge vaar in Indië, zullen velen met instemming aanhoord hebben. De Christelijk-Historische heer VAN BOET- ZELAER VAN DUBBELDAM hield een lofrede op de Indische Regeering en eigenlijk ook op de Indische bevolking, die zich beide zoo ener giek en, naar het zich thans laat aanzien, ook zoo succesvol door de crisis, gepaard met ont zettende financieele moeilijkheden, hadden heen geslagen. Spr. maakte een buiging voor minister Oolijn, die de herberekening der Indische pen sioenen nu zoo humaan wilde regelen, al waar schuwde hij ook met meer nadruk natuurlijk dan de heer Cramer tegen onvoorzichtig heid: het financieel aspect is nu wat gunsti ger, maar er bestaat nog geen maatstaf voor de verbetering, welke op komst is en, naar men hoopt, niet alleen een gevolg zal zijn van de devaluatie, maar ook van de reeds nagestreefde en gedeeltelijk bereikte aansluiting aan de we reldmarktprijzen. In één opzicht kon deze Christelijk-Histori sche spreker het beleid der Indische Regeering niet Dewonderen: zij had het percentage der tijdelijke heffing van een extra-uitvoerrecht niet van 4 pet. (zooals het aanvankelijk de be doeling was) mogen terugbrengen op 2 pet.: 20.— millioen opbrengst, vond hij in ieder ge val prettiger dan 10.— millioen en het geld is goed te gebruiken. Maar er was nu niets meer aan te doen: het juiste moment van de vaststelling op 4 pet. was verloopen en er restte slechts.berusting. De liberale Indische specialist VAN KEMPEN had hoegenaamd geen- belangrijke opmerkingen in het midden te brengen. Hij vond, dat de Re geering er niet in geslaagd was ten aanzien van de financiën een optimistisch beeld te geven, wat jammer was van dezen energieken bewindsman, want zóó somber behoefde men niet te zijn. De tijdelijke heffing van een extra uitvoerrecht achtte hij in 't algemeen een ver keerd belastingbeleid, omdat de minst rendee- rende bedrijven daardoor het zwaarst getroffen zullen worden. Ook pleitte hij voor nog meer conversie en voor de defensiebedrijven meer bijdragen uit de Nederlandsche Schatkist. Hedenavond te 8 uur worden de algemeene beschouwingen voortgezet. .bit alles, dank zij het feit, dat de Regeering V .30' kW9' pc* ïatté ■>pe!i teös 84" id-/ of' B* ah' O' pt>; ld J pjv [oK> W' v. uggekomen is op haar plan de kortingsbate te q.rh°°gen met enkele millioenen en nu na 3 devaluatie zich zelfs met (zooals gezegd) millioen minder bezuiniging wil vergenoe- tj5>Ver het algemeen werd de Indische begroo- f met haar vier groote appendices reeds V storm vrij welwillend door de Kamer ont- deh en' als wij tenminste den heer ROESTAM, Indischen communist, die natuurlijk van bip^ ltloest trekken, dien wij dus even natuurlijk f au serieux behoeven te nemien, in- dit op- buiten beschouwing laten. 06 Indische specialist der S.D.A.P., de hetr CRAMER, hield een zeer bezadigde rede, waarin hij evenals ieder jaar natuurlijk weer aandrong op min der bezuiniging en meer maatregelen voor volkswelvaart, op meer werkloosheidsvoorzie ning, op verbetering der inlandsche koop kracht, op inlandsche kapitaalvorming, op meer uitgaven voor onderwijs en volksge zondheid, op minder Op uitgaven voor defensie, 6r belasting op de olie-nijverheid, op min- 1 as ten voor de inlanders. Spr. kondigde al Chr. C. Cramer BATAVIA, 10 Febr. (Aneta.) De Memorie van Antwoord inzake de besteding der Nederland sche bijdrage van 25 millioen gulden is versche nen, waarin de regeering o.m. opmerkt: De ingediende plannen kunnen inderdaad niet worden beschouwd als een breed opgezet welvaartsplan, doch deze plannen zijn eenvou diger van opzet. Bij de bepaling van de beste ding der Nederlandsche bijdrage is nauwkeurig nagegaan welke zwakke plekken er in de volks huishouding aanwezig zijn. Vele voorzieningen zijn mogelijk geworden, die in verband met den jarenlangen zorglijken toestand der financiën achterwege moesten blijven. Van budget-verlichting kan niet gesproken wor den, wijl deze maatregelen zonder steun uit het moederland achterwege zouden zijn gebleven. Voor de kleine Soenda-eilanden buiten Bali is een bedrag van ƒ345.000 uitgetrokken, waar bij verschillende uitgaven voor wegen en klei nere irrigatiewerken op Flores. Voor de bevordering van de nijverheid is 1. millioen uitgetrokken, waarvan door verschil lende kleinere Europeesche bedrijfjes zal wor den geprofiteerd. Prinselijk echtpaar, werden vervolgens ver toond. In de pauze hebben de hoofden van de ver schillende hofdepartementen de zilveren draag- medaille uitgereikt, welke het bruidspaar ter herinnering aan het huwelijk heeft geschonken aan de leden van de hofhouding en aan het personeel, in dienst van de Koningin en van Prinses Juliana. Deze medaille is uitgevoerd door de Konink lijke Begeer te Voorschoten, naar het model van den beeldhouwer Toon Dupuis. Henri van Goudoever zal op medisch advies zijn werkzaamheden gedurende de maand Fe bruari nog niet mogen hervatten. De concerten van het Utrechtsch Stedelijk Orchest zullen gedurende dien tijd geleid worden door Wil lem van Otterloo. Woensdagavond is in de groote zaal van den Dierentuin te 's Gravenhage voor de leden van het personeel van de koninklijke hofhouding te 's Gravenhage en hun gezinnen een filmvoor stelling gegeven, aangeboden door H. M. de Koningin. De hofmaaftchalk, mr. F. F. baron de Smeth, sprak een kort openingswoord, waarin hij den dank overbracht van H. M. de Koningin en het Prinselijk echtpaar, aan al degenen, die bijge dragen hadden tot het welslagen van de fees telijkheden, ter gelegenheid van het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernard. De verschillende journalen, betrekking heb bende op de verloving en het huwelijk van het Het officieele bezoek van den Nederlandschen gezant en gevolmachtigd minister te Boekarest, tevens geaccrediteerd bij het hof van Joego slavië, aan de desbetreffende autoriteiten te Belgrado, heeft de vorming van de Neder- landsch-Joego-Slavische pariteits-commissie, welke was voorzien in het handelsverdrag tus schen beide landen, bespoedigd. Woensdag is deze commissie voor het eerst bijeen gekomen, om de intusschen gerezen moeilijkheden in de toepassing van genoemd verdrag door middel van directe besprekingen zoo mogelijk uit den weg te ruimen. De Nederlandsche leden van deze pariteits commissie zijn de heeren Spierenburg van het ministerie van Handel en Van Stolk, directeur van de Graancentrale te 's Gravenhage. Naar wij vernemen is Eduard van Beinum uitgenoodigd in het begin van April in Polen een reeks concerten te leiden, o.a. op 6 April te Warschau met de Warschauer Philharmonie. Emittenten van de 314 pCt. leening Apeldoorn 1937 berichten, dat van het voorkeursrecht een ruim gebruik is gemaakt. Bovendien is op het resteerende bedrag zoodanig ingeschreven, dat de toewijzing zeer gering zal zijn. Naar wij vernemen, zal binnenkort bij den uitgever C. J. Terwee te Putten onder den titel Parade der partijen een boek verschijnen, ge schreven door den heer D. Hans, inhoudend een schets van het ontstaan, de ontwikkeling en de beginselen van het partijwezen in ons land 'onder het parlementaire stelsel. Het op de Scheepswerf Gideon van J. Koster Hzn. te Groningen, voor rekening van J. Sint te Groningen, gebouwde m.s. Hada, heeft een goed geslaagden proeftocht gehouden. Het schip meet bruto 258 ton en is voorzien van een Bol nes Dieselmotor, met een capaciteit van 250 A.P.K. Maandag 15 Februari a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat dr. G. Postma te Deventer, oud-leeraar aan H. B. S. en gymnasium al daar, aan de Leidsche universiteit promoveer de tot doctor in de wisr en natuurkunde. De Indische delegaties van Z. V. H. den Soe- soehoenan van Soerakarta, bestaande uit Pan- geran Ario Soerjohamidjojo en echtgenoote en van Z. H. den Pakoe Alam, vertegenwoordigd door Pangeran Ario Praboe Soerjodilogo, die een reis door Europa maken, hebben Woensdag St. Moritz verlaten en zijn thans naar Lugano vertrokken, waar zij eenige dagen zullen ver toeven. H. K. H. Prinses Juliana en Z. K. H. Prins Bernhard hebben Woensdag een bezoek ge bracht aan het parlementsgebouw te Boeda pest. In de zittingzaal van het Huis van Afgevaar digden onderbrak Rupert, die juist een interpel latie hield, zijn rede, om het Prinselijk paar, dat plaats nam in de loge der diplomaten, woorden van welkom toe te roepen. Hij gaf voorts uit drukking aan zijn eerbied jegens het Prinselijk paar, waarbij hij in herinnering bracht het gastvrije onthaal, dat Hongaarsche kinderen na den oorlog in Nederland hebben gevonden. Hij noemde deze hulpverleening een bewijs van waarachtige menschelijke solidariteit. Alle afgevaardigden verhieven zich van hun zetels en begroetten het Prinselijk Paar met enthousiast handgeklap. De Prinses en de Prins vertoefden ongeveer tien minuten in gezelschap van den quaestor van het Huis in de zittingzaal en maakten ver volgens een rondgang door het gebouw. Op voorstel van het comité voor theepropa- ganda heeft het bestuur van de Vereeniging voor de Theecultuur in Ned.-Indië besloten tot opheffing van de propaganda-afdeeling in Duitschland. De economische en financieele toestand van het Duitsche rijk en de regeeringsmaatregelen, welke, met betrekking tot den invoer van thee, daarvan het gevolg zijn, maken het niet moge lijk de propaganda op bevredigende wijze voort te zetten. Daar het geen doel heeft, grootere vraag te scheppen naar een artikel, indien door over heidsbemoeiingen aan die grootere vraag niet kan worden voldaan, acht het bestuur van de vereeniging het niet verantwoord nog geld voor propaganda in Duitschland uit te geven. De directeur van den Rijksdienst der Werk loosheidsverzekering en Arbeidsbemiddeling ves tigt de aandacht van belanghebbenden erop dat de rijksadviseur voor arbeidsbemiddeling uit en naar Nederlandsch-Indië, Suriname en Curagou eiken Donderdag van 10 uur v.m. af spreekuur houdt in het gebouw van de A. M. V. J., Stadhouderskade 7 te Amsterdam en eiken Woensdag van 2 uur n.m. af te 's-Gra- venhage in het gebouw Ursula, Eerste van den Boschstraat no. 2. Buiten deze spreekuren kun nen belanghebbenden zich, maar dan uitslui tend schriftelijk, wenden tot zijn huisadres, Van der Duyn van Maasdamlaan 2, te Arnhem. 1. Stortingen in Nederland 25.564.300, waar van bestemd voor: a. Achterstallige vorderingen ƒ453.000; b. Rentedienst Dawes- en Younglee- ning en Stillhalte, rentetransfer 1.066.900; c. Vrije rekening Reichsbank 974.600; d. Nieuwe onder de clearing vallende vorderingen ƒ23.069.800. 2. Stortingen in Duitschland (nieuwe onder clearing vallende vorderingen) (inclusief saldo 1936 ad ƒ34.988.000) ƒ53.179.100. 3. Uitbetalingen in Nederland op nieuwe vor deringen (in mindering komend van het bedrag onder ld) ƒ22.550.100. Laatst uitbetaald nummer van storting: 352.815. 4. Speciale verrekening. Stortingen in Neder land tegen afgegeven reischeques (inclusief sal do 1936 ad ƒ565.700) ƒ773.800; Uitbetalingen in Nederland 59.400; Overgebracht naar alge meene rekening (1) ƒ116.100; Nog beschikbaar 598.300. De Nationale Bedevaart naar Rome, die van 20 April tot 4 Mei as. in verband met den tach tigsten verjaardag van Z. H. den Paus zal wor den gehouden, zal tot bijzondere intentie heb ben het algeheel herstel van den gezondheids toestand van den Heiligen Vader. Mocht onverhoopt de toestand van Z. H. den Paus verslechteren en Z. H. niet in staat zijn de pelgrims te ontvangen, dan zullen deze door den Staats-secretaris Z. Em. Kardinaal Pacelli in audiëntie worden ontvangen. Naar wij vernemen, heeft L. Smit en Co's Internationale Sleepdienst te Rotterdam op dracht gekregen tot het uitvoeren van twee transporten naar Nederlandsch-Indië. Het be treft hier een tinmolen en een tinzuiger voor het Indische gouvernement. De tinmolen ligt momenteel bij de werf van Smulders te Schie dam en de zuiger bevindt zich te Kinderdijk. De beide convooien zullen begin Maart ver trekken. De molen zal op weg naar Banka ge leid worden door de sleepboot Humber, terwijl nog niet bekend is, welke sleepboot den zuiger naar Banka zal brengen. De directeur-generaal van de Koninklijke, ir. J. E. F. de Kok, is op zijn vliegtocht naar Ned.- Indië te Bangkok aangekomen. De vlucht wordt begunstigd door prachtig weer. Donderdag wordt de tocht voortgezet. Gaat dat opdringerige jong- mensch nog altijd door je het hof te maken? Ja, hij verschijnt zelfs in mijn droomen. Holite Humour Op den windmolen van den heer G. te Vor- temMullem heeft een afschuwelijk ongeluk plaats gehad. Een zeventienjarige molenaars knecht raakte met zijn das tusschen de kam wielen van den molen. Het lichaam werd uit elkaar gerukt. Het lijk van het slachtoffer is naar de begraafplaats vervoerd. Woensdagavond omstreeks acht uur is de 35-jarige rangeerder H. Reyners bij het ran- geeren op het emplacement der Ned. Spoor wegen te Roermond met zijn borstkas tusschen de buffers geraakt en op slag gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kin deren achter. Het stoffelijk overschot is naar het St. Laurentiusziekenhuis te Roermond over- gebracht-. Woensdagmiddag is de 24-jarige mej. Van G. uit Oosterbeek, ter hoogte van het Planken Wambuis, tusschen Ede en Arnhem, door ze keren J. J. uit Arnhem aangerand. De dame wist te ontkomen. Zij riep de hulp in van de Edesche politie en vertelde haar, dat de man haar met den dood had bedreigd. De politie slaagde er in, den man, toen hij per fiets in de richting Arnhem reed, te achterhalen en te arresteeren. De 46-jarige C. Mank uit Ter Aar is op droevige wijze om het leven gekomen. Hij had 's middags per rijwiel zijn woning verlaten om een familielid te bezoeken. Toen hij laat op den avond nog niet thuis was, maakte men zich ongerust. Er werd een onderzoek ingesteld en daarbij vond men het lichaam en de fiets van den heer Mank in een sluis nabij Papenveer. Hoewel onmiddellijk medische hulp ter plaatse was, mocht deze niet meer baten. Het ongeluk moet aan de duisternis worden toegeschreven. AMSTERDAM. Bevorderd tot arts de heeren G. ten Cate (Bussum) en I. S. Sindram (Am sterdam). AMSTERDAM. Candidaatsexamen in de eco nomische wetenschappen de heer J. C. van Bemmel. AMSTERDAM. Geslaagd voor het doctoraal examen in de wis- en natuurkunde de heeren P. C. Sanders en V. de Vries; voor het Candi da ats-examen in de Geschiedenis de heer B. van der Hoek en voor het doctoraal examen in de Geschiedenis de heer P. Hoekstra. LEIDEN. Doctoraal examen wijsbegeerte de heer J. Koekebakker. Doctoraal examen wis- en natuurkunde, hoofdvak scheikunde, mej. W. J. v. d. Broek. Candidaats-examen wis- en natuurkunde, letter F, de heer D. Hoegen. 's-GRAVENHAGE. Geslaagd voor diploma A: H. B. Beek te Utrecht, P. Smit te Terschel ling en E. L. Ho-Meau-Long te Amsterdam. Men schrijft ons uit Stockholm: De reis van de Nederlandsche ministers Gelissen en Deckers naar Zweden in het begin van dit jaar is, zooals bekend, door de internationale pers druk besproken en groote bladen als de Londensche Times hechten aan deze reis groote beteekenis voor de herleving van den internationalen handel. Het is dan ook geen wonder, dat het bezoek in Zweden zelf een belangstelling' getrokken heeft als slechts zelden met het bezoek van een buitenlandschen minister het geval was. In woord en beeld hebben de dagbladen de reis gevolgd, die via bezoeken aan de wapen fabrieken te Bofors, dte Zellstoffabrleken, te Ostrand, de grootste in haar soort ter wereld, de meststoffenfabriek te Ljunga en de eerste fabriek in Noord-Europa van electrische mo toren de maatschappij Asea in Vasteras, naar Stockholm leidde om hier met de studie van de wereldberoemde telefoonfabriek Ericsson en de Aga fabriek besloten te worden. Als men in aanmerking neemt dat het be zoek tte zelfder tijd plaats vond, dat het prinselijk huwelijk in Den Haag de oogen der geheele wereld op Nederland deed vestigen en voor Nederland en alles wat Nederlandsch was een levendige belangstelling deed ontstaan, kan men begrijpen, dat dit bezoek ook onder het groote publiek zeer populair geworden is. Hiertoe heeft nog bijgedragen dat koning Gustaaf de beide ministers in plechtige audiëntie heeft ontvangen, hen tot een diner in het koninklijk slot heeft uitgenoodigd en hun hooge eereteekenen heeft verleend. Bij zijn vertrek uit Stockholm heeft minister Gelissen aan verslaggevers van Dagens Ny- heter een interview toegestaan waarin hij o.a. zeide: Wij hopen spoedig met uwe ministers aan de groene tafel te zitten om met hen over de mogelijkheid eener uitbreiding der handelsbetrekkingen tusschen onze beide landen te kunnen onderhandelen. Vroeger dan men verwacht heeft, schijnt deze hoop verwezenlijkt te worden, daar de Nederlandsche regeering namelijk, volgens berichten in de bladen, onlangs tot Zweden en dte andere Qslo-staten een uitnoodiging heeft gericht in de naaste toekomst naar Den Haag te komen ter hspreking van de gemeenschap pelijke handelsbelangen. De Nya Dagligt Allehanda noemt deze uit- noodjging een verheugend initiatief, dat het blad in verband brengt met het particuliere bezoek van den Zweedschen minister van Bui- tenlandsche Zaken, Sandler, aan Den Haag, waarvoor het den minister dankbaar is. Dit is des te opvallender, als men weet dat dit blad anders de scherpste oppositie tegen de regeering voert. Hier is echter sprake van een initiatief voor den vrede en de welvaart der volken terwijl van andere kanten de oorlogs wolken zich samentrekken en de volkshuis houding meer in het nauw wordt gedreven. Stuk voor stuk zullen de handelsbelemmerin gen worden afgebroken, zoo schreef de Dagens Nyheter, naar aanleiding van het Nederlandsch bezoek aan Stockholm. In dit nieuwe jaar, dat nog slechts enkele weken oud is, aldus ge noemd blad, heeft Nederland het reeds klaar gespeeld, om zoowel door een groot intiatief als door den levenslust en de blijdschap van het volk de aandacht van de geheele wereld op zich te vestigen, terwijl de banden van oeroude vriendschap en saamhoorlgheid tus schen Zweden en Nederland steeds nauwer worden aangehaald. Dte onderhandelingen, die spoedig in Den Haag zullen beginnen, worden daarom van Zweedsche zijde met levendige belangstelling gevolgd en men koestert er de grootste ver wachtingen van. Dr. M. G. J. Minnaert, observator bij de na tuurkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, is tot wederopzeggens toegelaten als privaat docent in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht om onderwijs te geven in de didactiek en methodiek der na tuurkunde. De ontvanger der directe belastingen, enz. P. C. Kooijman is verplaatst van het kantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Beek (Ubbergen) naar de inspectie der in voerrechten en accijnzen te Amsterdam. 34 idgg van het leven is, geloof ik, dat groote gokpartij is," zei ik minachtend. >,hètmlnnelijke schikking," verbeterde hij, teil e even is niets dan minnelijke schikking, tijq ls geen ja of nee, geen wit of zwart. Er 2>jn hoogst waarschijnlijkheden en tus- "tinten. Ik beschouw het leven niet zoo eeq Je kunt het niet in zijn geheel onder 6®hs'>nïllcroscooP leggen. Ben je het daarmee Ik wel." i'at 1(lacllte spottend. „Je schijnt te vergeten, ItlM J1de heele geschiedenis nu haarfijn van Jswick gehoord heb!" dacht ik wel. Ik ken Wilson. Hij is zoo ®rg, een stier, is 't zoo niet? Hindert niet 6 ki-il'J m°et nog beginnen, met mij ertusschen Ogen." zal zoo heel moeilijk niet zijn.... Je Gesignaleerd." ezet 'J ik ken Wilson. Alles aan het werk ^et Spionnen in iedere haven. Hij kan ®eqs at soort werk goed overweg. Maar zeg erslake, wat ben Jij nu eigenlijk van „Dit huwelijk te verhinderen!" zei ik vastbe sloten. Hij dacht even na. „Dat kun je maar een tijdje lang volhoudenmaar op den duur niet. Waar is Wilson? En mijn vriend Butter- field? Ze wachten toch niet buiten?" Ik haalde mijn schouders op en hij glim lachte. „Nouik ga een beetje op mijn gemak in dien stoel zitten. Jij kunt doen, wat je wilt. Ik heb niets op je gezelschap tegen. Je zult me zelfs een plezier doen, morgen mee naar Lon den te gaan." t „Naar Londen?" riep ik verbaasd. „Janaar Londen.... ik ben op zaken uit, en die hebben niks met dit gevalletje te maken, maar ik heb niets tegen je gezelschap. Alïeen reizen is zoo saai." Wat beteekende dit alles? Het klonk me zoo ongeloofelijk, want 't moest toch onaangenaam voor hem zijn, met iemand, die hem openlijk vijandig gezind was en hem kon nagaan, te reizen. Hij moest wel een goede reden hebben, om me van de kust weg te willen hebben. Van den anderen kant bestond de mogelijkheid, dat hij het me had aangeboden in de hoop, dat ik weigeren zou. Was Miss Lovell wel werkelijk op den schoener? Plotseling kreeg ik een inge ving. Was het wel toeval, dat we elkaar in die hut ontmoet hadden? Ik had hem achtervolgd in het blinde weg over de duinen en in donker. Zou e,r geen reden zijn, waarom we juist elkan der daar hadden ontmoet? Had hij me mis schien met opzet dien kant uitgelokt? Het scheen me opeens duidelijk, dat hij me met voorbedachten rade hierheen had weten te brengen, om me voor den gek te houden. En ik meende bovendien, meer dan één persoon te hebben zien wegvluchten. „Ik kom zoo langzamerhand wel tot de con clusie, dat je een razend slimme kerel bent, en ik ga er heusch aan twijfelen, of ik wel tegen je opkan. Ik denk, dat ik het beter aan Rudg- wick kan overlaten. Jullie zijn dief en diefjes maat." „Je hebt het blijkbaar niet erg op hem!" zei hij lachend. „Och, voor het oogenblik zijn we bonagenoo- ten, die eenzelfde doel hebben. Maar mij zou je er eerder tusschen hebben en ik laat het hem dus liever opknappen. Ik ben beter op zee dan op het land." Hij keek me aandachtig aan. „Nou, ga je gang en doe, zooals je zin hebt. Ik ga nu een dutje doen." Hij ging achterover in zijn stoel liggen en ik stond op. „Ik heb geen tijd.... ik ben onderweg." „Ga je Wilson opzoeken? Nou.... doe hem dan mijn groeten. Tot ziens, hoor!" Ik ging naar buiten. Het was nog vrij donker, hoewel de horizon reeds begon te kleuren. Ik wandelde ongeveer een mijl ver den weg langs en eerst toen ik er zeker van was, niet gevolgd te worden, ging ik dwars door de duinen op het strand af. Ik wilde den inham vinden, waar we geland waren, want daar zou de oplossing van het raadsel toch gevonden moeten worden en daar had ik de meeste kans, mijn metgezel len te ontmoeten en te hooren, of zij nog wat ontdekt hadden. Alston boezemde mij geen be lang in en het kon me niet schelen, of hij naar Londen ging of niet. Ik stelde alleen belang in Miss Lovell. Na ongeveer een uur bereikte ik de klippen en de dageraad was intusschen aangebroken. Ik wandelde langs de klippen, totdat ik de plaats meende gevonden te hebben, waar we aan land waren gekomen en daar daalde ik van de steile rotsen naar het strand af. De vloed begon op te komen en de golven sloegen met veel geraas op een uitstekend stuk rots, waardoor het eene uiteinde van de kleine baai gevormd werd. Er was geen levend wezen te zien. Ik was langs de baai reeds eenige malen heen en weer geloopen, toen ik een zwakke lichtflik- kering meende te ontdekken in het hol, dat me bij mijn eersten tocht langs het strand reeds was opgevallen. Ik ging er voorzichtig heen en in - een hoek van den spelonk zag ik een ge daante, bij een laag brandende lantaarn neer gehurkt. Ik begreep terstond, dat het niemand anders dan Sylvia kon wezen. Ik ging het hol binnen en zei luidde: „Miss Lovell!" Ze sprong dadelijk overeind en uitte een kreet van schrik. „U?" riep ze in snikken uitbarstend. „Waarom vervolgt u me toch!" en liep het hol dieper in. Haar lantaarn viel en ging uit. Ik volgde haar. Het was er stikdonker en ik moest mijn weg op den tast vinden. Het hol werd nauwer en dan plotseling weer wijder. Ik stak een lucifer aan en zag, dat ik me in een groote en hooge ruim te bevond, waarop verschillende gangen uitkwa men. Eenige ervan onderzocht ik met branden de lucifers, maar ik had er niet veel bij me en moest het dus spoedig opgeven. Ik luisterde, of ik haar niet hoorde, maar geen enkel geluid trof mijn oor. Ik keerde op mijn schreden terug en bleef voor het hol zitten wachten, in de hoop, dat ze naar buiten zou komen. Ik dacht, dat Alston haar hier. met opzet had achterge laten om mij eerst weg te lokken en dan terug te komen, om haar te halen. Ik werd uit mijn overdenkingen opgeschrikt door 'n plens water die over me heen vloog en mij aardig nat maakte. Ik vloog op en zag, dat het getij snel opkwam. Verschrikt ging ik kijken naar het smalle strookje strand, onder aan de klippen en zag, dat het reeds geheel door de zee bedekt was. Slechts vlak voor het hol was nog een smal droog gedeelte. De rotsen staken grillig en steil omhoog en slechts aan één zijde was het eenigszins gebaande pad, waarlangs ik den vo- rigen nacht naar boven klauterde. Er was geen tijd te verliezen, wilden we niet geheel door het water worden omsloten. Misschien steeg het zelfs tot in het hol. Ik snelde dus het hol weer in een riep uit alle macht: „Miss Lovell! Het water wast! Er is gevaar!! Miss Lovell" Er kwam geen antwoord. Het gedreun der golven vervulde het hol met somber geraas en het schuim van de koppen der golven vloog nu en dan naar binnen. De vloed steeg snel. Ik ging nog dieper het hol in en riep smeekend: „Miss Lovelü Miss Lovell!!" Buiten bulderde de zee, maar binnen bleef 't doodstil. Ik werd doodelijk beangst. Ik voelde aan alle kanten langs de wanden van het hol, om den weg te vinden. Als het rollen van den donder klonk nu het brullen der zee in mijn ooren, van alle kanten door de wanden van den spelonk weerkaatst. „Sylvia Sylvia! In hemelsnaam! Sylvia Kom hier!" En toen hoorde ik een zachten angstkreet, als van een weenend kind en even later drong zich iets zachts en warms tegen me aan. „Haal me hier weg! Toehelp me! „Ik sloeg mijn armen om haar heen en droeg haar bijna het hol uit. De zee stond vlak voor den ingang en elke roller, die aankwam, spoelde over onze voeten heen. Het was onmogelijk, het rotspad nog te bereiken en ik zag, dat we ver loren waren, als er geen hulp kwam. Sylvia huiverde van ellende en kou en hing zwaar tegen mij aan. Langzaam aan steeg haar uitputting; ze viel in zwijm. Iedere minuut steeg de zee hooger. Het was nu dag geworden, maar des te duidelijker werd het, dat ik haar niet kon redden. Toen hoorde ik plotseling mijn naam roepen van boven af. Ik stak mijn hoofd zoover moge lijk uit het hol en zag een gedaante op de rot sen. „Houd nog even vol, Kerslake," hoorde ik Al ston zeggen„ik heb hier een lijn en zal die laten zakken. Hoor je me?" „Ja!!" „Ik zal haar ophalen!" „Ja!" (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 3