LAATSTE NIEUWS Zoekt gij betrouwbaar Personeel f Plaats een „Omroeper" f voor 80.000 gezinnen j GEEN SCHOMMELENDE ERFPACHTSCANON De samenwerking der Oslo-staten De Italianen in Spanje DONDERDAG 11 FEBRUARI 1937 Een debat over de gedwongen werkverschaffingdat in Maart zal worden voortgezet Dure begraafplaats? De nieuwe begraafplaats Benoemingen Gedwongen werkverschaffing ATHLETIEK Duinloopen te Zandvoort SCHAKEN H. S. G.—V. V. V. In Zeil am See, waar op het oogenblik H. M. de Koningin vertoeft, worden Academische winterspelen gehouden. Hier ziet men den opmarsch der Oostenrijksclie deelnemers Ook Denemarken aanvaardt de Nederlandsche uitnoodiging VELSEN LEENING GRONINGEN Ry wieldief voor het hekje Failliete winkelier houdt zich van den domme en verschuilt zich achter zijn vrouw Hij was verbouwereerd De vrouw was de baas .Verdachte ontkende tegenover de rechtbank (Gedeeltelijk gecorrigeerd) Er is een „uitgebreid Italiaansch personeel," zegt Lord Cranborne De niet-inmenging Nieuwe subcommissie zal Portu- gals bezwaren bespreken De schoolstrijd in den Elzas Blum beweert 't katholieke onder wijs niet te bedreigen TWEEDE KAMER Opleving in Indië Geen reden meer tot herberekening van pensioenen? WELDOENERS" DER MENSCHHEID? Of gevaarlijke bedriegers Ds Antwerpsche zes- daagsche Dekuyscher en Aerts geven op Sensationeele dag en avond |iii!iiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiin!iniiiii!iniiii!iii!iiiiiiiiiii!iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!^ iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiniiii NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Hïiiiiiiiiniifiiiiiiiiiniiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii^ STAD In de gisterenmiddag voortgezette vergade ring van den Haarlemschen gemeenteraad wer den de debatten voortgezet over het. voorstel Wolzak-Klein, om zoodanige bepalingen te ma ken, dat de erfpachtscanon vóór het einde van een tienjarig tijdvak kan worden herzien en dat de bepaling van het bedrag van dien canon zal liggen binnen de grenzen van 4 pet. tot 6 pet. van de waarde van den erfpachtsgrond ten tijde der uitgifte. De heer BIJVOET (R.K.) zeide, dat het erf- naclitstelsel oorspronkelijk doelde op niet-ont- gonnen gronden. De wettelijke bepalingen zijn zeer ruim, maar de bedoeling is het niet ge weest om gronden voor huizenbouw daarin te betrekken. In 1896 voerde Amsterdam het stel sel in om de baten door stijging van de grond prijzen (uitbreiding der gemeente) ontstaan, voor het gemeenebest te behouden. Spr. meen de. dat een wisselende canon alleen juist is, omdat er in wezen van een verhuring sprake is. Het is niet juist, die huur voor 75 jaren of langer vast te stellen. Hec voorstel Wolzak verdient alleszins bestu deering, zeker uit het oogpunt van b.llijkheid. Wanneer men het stelsel wijzigt, moeten dan ook de erfpachters van „vroeger" daarin be trokken worden? Is de erfpacht van de vroeger uitgegeven perceelen vastgesteld naar den toen geldenden rentevoet, dan moeten ze ook bij de wijziging te pas komen. Maar is de gemiddelde rentevoet genomen, dan kan men die perceelen thans buiten beschouwing laten. Welke maat staf heeft nu gegolden? De harde regel „contract is contract" heeft tegenwoordig andere rechtsgronden gekregen, een correctief kan wenschelijk zijn, ook voor de gemeente tegenover het individu. De heer DRILSMA (S.D.) bestreed mr. Bij voet en zeide, dat erfpacht geen huur is. Men moet er geen étiket op plakken en naar aanlei ding daarvan een betoog opzetten. Spr. zette daarna zijn zienswijze over het contractrecht uiteen en zeide dat het hier niet gaat om eco- nomisch-zwakkeren. Deze groep kan niet van het contract af en nu wil men voor de beter gesitueerden, die grond in erfpacht hebben, wèl een uitzondering maken. Dat noemde spr. on billijk. Wethouder REINALDA (S.D.) merkte op, dat er meer theoretische en juridische debatten over het erfpachtstelsel zijn gehouden den over het vcorstel-Wolzak-Klein. Haarlem heeft voort durende erfpacht, dus geen eeuwigdurende^ erfpachtscanon. De contractant wordt geduren de 75 jaar .huurder" en betaalt een erfpacht som. B. en W. zullen soepel zijn binnen het raam der verordening. Maar zij hebben in dezen tijd geen behoefte om een cadeautje te geven aan de hypotheekbanken. Het voorstel is dan ook niet te aanvaarden. De heer WOLZAK (A.R.) meende, dat het billijk zal zijn voor den erfpachter een beroep op den gemeenteraad mogelijk te maken, wan neer het om een schrijnend geval gaat. Hoeveel hypotheekbanken zijn eigenaars van erfpacht gronden? Laat men daar nu eens mee voor den dag komen. Spr. handhaafde zijn voorstel. De heer BIJVOET (R.K.) verklaarde na de debatten, dat hij tot de conclusie is gekomen, dat ook de vroeger in erfpacht uitgegeven gron den moeten vallen onder den wisselenden canon. Verbreking van het contractrecht is caar niet in te zien. Men heeft toch ook de huur van Dreefzicht en de pacht van den schouwburg gewijzigd, toen er niet meer betaald kon wor den? De heer KLEIN (R.K.) zeide, dat er wel wat veranderd moet worden als de erfpacht duurder is dan de koop. Men moet de oorzaken opspo ren, die er toe leidden, dat het erfpachtstelsel in Haarlem niet populair is. Wethouder REINALDA (S.D.) antwoordde, dat aanneming van het voorstel-Wolzak het geld zou brengen in de zakken van degenen, waar het niet behoort te komen. Het voorstel Wolzak-Klein werd verworpen met 26 tegen 9 stemmen. B. en W. vragen een crediet van 40.000 voor het aanleggen van wegen en paden, het maken van twee vijvers, het aanleggen van waterlei ding en het beplanten van de nieuwe begraaf plaats aan den Vergierdeweg. De heer v. KESSEL (R.K.) vroeg aanhouding van het voorstel, opdat de plannen ter visie ge legd kunnen worden. Het gaat om een groot bedrag. De heer KLEIN SCHIPHORST (R.K.) achtte het bedrag ook rijkelijk hoog en zou de zaak in de commissie van openbare werken willen be spreken. Wethouder ROODENBURG (C.H.) gaf een specificatie van den post, de beplanting op de begraafplaats vraagt veel geld. De heer KLEIN SCHIPHORST wenschte niet meer uit te geven dan strikt noodzakelijk was en wilde de plannen daarom bekijken. Het voorstel werd daarna aangehouden. Tot lid van de commissie van toezicht op het Frans Halsmuseum werd benoemd de heer Os car Mendlik; tot leden van de commissie van toezicht od de stadsbibliotheek en leeszaal Prof. Dr. A. A. v. Schelven en P. Voogd. Tot tijdelijk leeraar aan de gemeentelijke avondschool voor nijverheidsonderwijs werden benoemd Drs. B. Evers en J. van Ravenswaay. Tot hoofd van school 14 aan de Haarlemmer- liedestraat werd gekozen de heer W. W. Weide, van school 36 (Soendastraat) S. J. Rijkers. Het hoofd van deze laatste school, de heer A. v. Eerden, werd overgeplaatst naar school 46 aan het Junoplantsoen. Het raadslid M. L. A. KLEIN (RJK.) verzocht B. en W. indertijd schriftelijk om er in Den Haag op aan te dringen de gedwongen werk verschaffing af te schaffen, indien een gesteun de ernstige bezwaren heeft en er tevens op aan te dringen, dat in de Contactcommissies werk?.. loozen worden opgenomen, omdat dezen helaas het meest deskundig zijn. Wethouder v. LIEMT (R. K.) antwoordde, dat er uitdrukkelijke consignes door den mi nister zijn gegeven. De werkverschaffing is ge dwongen en daar is niets aan te veranderen. In Haarlem moest het Goudsche rouleersysteem worden toegepast. Er wordt rekening gehouden met den persoon, die naar de werkverschaffing gaat. Slechts 5 pet. van degenen, die weggegaan zijn, kwamen terug. Een ander gedeelte is bij Hout en Plantsoenen werkzaam en van deze menschen is geen enkele klacht binnengekomen. Als iemand om gegronde redenen niet in de werkverschaffing kan komen, wordt daar wel degelijk rekening mede gehouden. Tenslotte kan ook in het algemeen belang uit zending niet geschieden. Gesteunden kunnen niet in de contactcom missies benoemd worden. B. en W. meenen, dat de vakcentrales kundige afgevaardigden kunnen benoemen, zoodat de werkloozen niet de des kundigen bij uitstek zijn. De heer KLEIN (R.K.) zeide, dat hij de voor schriften van den minister had willen zien. De adviseerende contact-commissie kan heel goed werkloozen tellen. B. en W. gaan op dit terrqin uit van uitlatingen van ambtenaren, de stukken zijn niet ter visie gelegd en dat verdroot hem. De zaak is echter niet van zoo'n groot belang, dat spr. een motie wilde indienen. De heer MARS (S.D.) zou het niet juist vin den als werkloozen in de commissie zitting zou den hebben, omdat dan steeds weer andere per sonen een plaats zouden opeischen, waardoor een vaste lijn niet mogelijk is. De heer CASTRICUM (R.K.) zal de zaak bij de begrooting aan de orde stellen. De VOORZITTER: Doet u het nu maar! De heer CASTRICUM: Dat is aan mij, om dat uit te maken. De zaak is van enorm groot belang en ik zal er straks het noodige van zeg gen. Wethouder v. LIEMT zeide, dat 3 van de 4 vak-centrales het volkomen eens zijn met de samenstelling van de contactcommissies. De geest van het Departement moet opgevolgd worden, wil de commissie zelf niet in gevaar komen. De gedwongen werkverschaffing is na drukkelijk opgelegd. De hoofdcontroleur treedt zelfs namens den minister op. Den weTklooze mag geen schade worden gedaan en daarom betrachten B. en W. de uiterste voorzichtigheid. De vergadering werd daarna gesloten. Mien deelt ons mede, dat aan de D- en de Junioren-klasse, waarbij resp. 2K K.M. en 1 K.M. zal worden geloopen, ook door niet- K. N. A. U.-leden kan worden deelgenomen. De Alkmaarsche club V. V. V. speelde te Haar lem een competitie-wedstrijd tegen het H. S. G. De volledige uitslag luidt als volgt: H. S. G. I V. V. V. I G. KrooneD. Appel Jr. 01 R. A. G. DavidsonP. J. Ros afgebr. G. BollebakkerE. de Waal 10 J. H. MarwitzP. Hoekstra 10 A. StevenhagenP. Ooykaas K-K G. de BruinP. Deugt K-K H. K. VeurmanA. H. Tegel K-K Ph. Th. Stol—A. Vader 1— D. WielengaD. Weisenborn K-K H. D, v. d. OuwD. Appel Sr. K-K Voorloopig 5K3K Ook Denemarken zal zich doen vertegenwoordigen op de conferen tie van de staten der conventie van Oslo te 's Gravenhage. COMITÉ VOOR KLEEDING EN DEKKING Het Comité verzoekt ons opname van het volgende Aan den oproep om medewerking is reeds van verschillende zijden gevolg gegeven. Zoowel van de door Comité-leden bezochte winkeliers, als van particulieren werden reeds vele goederen en geld ontvangen. Onder die goederen zijn; ledikanten, wiegen, alle soorten kleedingstukken, waarvan de mees te nieuw, of zoo goed als nieuw, en voorts le vensmiddelen, waarvan de aan bederf onder hevige reeds uitgegeven werden. Aan allen, die hiermede den stoot gaven tot een hopelijk schitterend resultaat., onzen har- telijken dank. Vandaag begint het bezoek aan alle ingeze tenen met collectebus en notitieboek om gaven en opdrachten tot afhalen van goederen in ont vangst te nemen. De verdeeling is als volgt: Donderdag 11 Fe bruari: IJmuiden (O.), Velserbeek en Driehuis; Zaterdag 13 Februari: IJmuiden en Santpoort; Donderdag 18 Februari: Velsen (N.). Reeds vele aanvragen voor kleeding en dek king zijn ontvangen. Veel, dat is gaan ontbre ken, moet worden aangevuld. Dit kan alleen wanneer allen bijdragen op de voor hen meest geschikte manier. Inlichtingen, opgaven voor afhalen van goe deren, toezending van geldbedragen worden steeds gaarne verstrekt en ingewacht aan de adressen der Comité-leden. Mevr. H. A. KwintWiersum, Hotel Velser beek; mevr. F. BarbiersSeelémeijer, Wille- brordstraat 25; mevr. H. A. A. v. d. Does Fikke, Kompasstraat 2; mevr. A. Fierstra Hundt, Wijkerstraatweg 60; mevr. J. H. Hejj- koopv. d. Plas, Julianakade 23; mevr. N. KoopsSchram, Velserduinweg 189; mevr. L. P. Krijgerv. d. Broek, Kanaalkade 58; mevr. M. C. E. Moojen—Beekman, Rijksweg 321; R. Bor dewij k, secretaris, Heidestraat 40. De inschrijving op f 9.391.000-3 J/2 pCt. Obli- gatiën, tweede leening 1937 ten laste der ge meente Groningen tot den koers van 99 7/8 pCt. zal zijn opengesteld op Woensdag 17 Fe bruari bij de Hollandsche'Bank Unie N.V. en bij H. Oyens Zonen te Amsterdam, bij de N.V. Bankierskantoor van Lissa Kann te 's-Gra- venhage en bij den Gemeenteontvanger te Groningen. De obligatiën zijn voorzien van halfjaarlijk- sche copons, vervallende 1 Maart en 1 Septem ber, waarvan de eerste vervalt 1 September 1937. Houders van de per 19 Maart 1937 aflosbafe obligatiën der 4 pCt. leening 1934 (tweede leening) ten laste der Gemeente Groningen, pro resto groot f 9.671.000.kunnen bij de in schrijving op de 3'/2 pCt. leening een recht van voorkeur uitoefenen in dier voege, dat de aan melding der 4 pCt. obligatiën bij de inschrij ving zooveel mogelijk recht geeft op toew'ijzing van een gelijk nominaal bedrag 3'/2 PCt. obli gatiën, tweede leening 1937. De coupures van f 100.zijn uitsluitend verkrijgbaar voor hou ders van 4 pCt. obligatiën 1934 (tweede leening) van f 100.voor zoover zij van het recht van voorkeur gebruik maken. Indien de voorkeurs-inschrijvingen het be schikbare bedrag mochten overtreffen zal toe wijzing systematisch plaats hebben. Voor uitoefening van het recht van voorkeur moeten de obligatiën der voormelde 4 pCt. lee ning uiterlijk Woensdag 17 Februari vóór des namiddags 4 uur worden aangemeld bij een der bovengenoemde kantoren. Het na uitoefening van bovenbedoeld voor keursrecht overblijvende gedeelte is voor vrije inschrijvingen beschikbaar. De voor de uitoefening van het voorkeurs recht aangemelde obligatiën moeten, voorzien van alle nog niet verschenen coupons, op Maan dag 15 Maart ten kantore van inschrijving worden ingeleverd, waartegen 3/2 pCt. obliga tiën, eventueel recepissen, worden uitgereikt onder vergoeding aan de inschrijvers van koers en renteverschil. De betaling der op de vrije inschrijvingen toegewezen obligatiën moet geschieden op Maandag 15 Maart, ten kantore van inschrij ving, met f 998.75 per obligatie van f 1000. vermeerderd met fl.36 voor 14 dagen rente h 3 f2 pCt., en met f 499.38 per obligatie van f500.—, vermeerderd met f0.68 voor 14 dagen rente 3'/2 pCt., tegen uitreiking van de obli gatiën, eventueel recepissen. De leening is a pari aflosbaar in 37 jaar. De opbrengst dezer leening dient ter gedeel telijke conversie der per 19 Maart 1937 aflos baar gestelde 4 pCt. tweede leening 1934, ten laste der gemeente Groningen, pro resto groot f 9.671.000.—. Het was een weinig belangwekkende serie zaakjes, die Dinsdag door de Meervoudige strafkamer van de Arrondissementsrechtbank te Alkmaar werd afgehandeld. Terecht stond de twintigjarige Sake R., schilder van beroep en wonende te Grootegast, die geboeid werd voorgeleid. Hij werd er van beschuldigd een bijna nieuwe Gazelle-fiets te hebben gestolen van den heer P. Bakker, wonende te 't Zand, gemeente Zijpe. De heer Bakker had zijn fiets op 11 December j.l. neergezet voor het café van den heer Ruitenburg te De Kooij. Toen hij bui ten kwam was de Gazelle foetsie. De verden king viel op verdachte, die de fiets had ver kocht aan den Groningschen fietsenmaker J. Eedeler. Verdachte ontkende den diefstal en beweerde de fiets in Amsterdam van een onbe kende te hebben gekocht. Zijn bewering maak te niet veel indruk, temeer niet, omdat hij te gen den veldwachter van Grootegast, den heer R. Mulder, had verteld, dat hij de fiets in Ant werpen had gekocht en den notaris J. de Jong uit Drachten, die tusschen Leeuwarden en Gro ningen verdachte in zijn auto had laten mee rijden en hem nog twee gulden had gegeven, had wijs gemaakt, dat hij de fiets die nota bene ook nog in den auto geladen werd in Roosendaal had gekocht. Het bleek, dat verdachte zich ook in Ant werpen had schuldig gemaakt aan een poging tot fietsendiefstal. Door de Belgische autoritei ten was hij toen als ongewenscht vreemdeling naar Roosendaal gestuurd. Vermaningen van den president, MCr. Lede- boer, om toch maar te bekennen, waar hij zoo zwak stond, omdat hij anders de volle maat der gerechtigheid over zich uitgestort zou krijgen, hadden geen resultaat. Sake bleef zijn Friesche hoofd stijf houden. De officier eischte tegen dezen verdachte, dien hij een gevaar voor de maatschappij noemde, twee jaar gevangenisstraf. De verdediger, Mr. Schuurman die het ge val van Mr, Winkel had overgenomen had niet de overtuiging gekregen, dat verdachte onschuldig zou zijn, terwijl tevens het juridisch materiaal, waarop verdachte verdedigd kon worden, uiterst zwak was. Pleiter refereerde zich daarom aan het oordeel van de rechtbank. Uitspraak over 14 dagen. Een paar maanden geleden stond een vier tal Amsterdammers terecht, die in den nazomer van 1936, toen zij op het Provinciaal Landgoed te Castricum karpets trachtten te stelen, het met den jachtopziener Klaas Klingeier aan den stok kregen. De heeren verzetten zich uit alle macht tegen dezen functionaris, zoodat deze het aardig benauwd kreeg. De heeren werden toen tot een stevige gevangenisstraf veroor deeld, maar een van hen, Martinus Dr., los- werkman te Amsterdam, was bij de veroordee ling niet aanwezig, zoodat hij nu tegen het vonnis, waarbij hij tot vier maanden gevange nisstraf was veroordeeld, in verstek kon komen. Martinus beriep zich op het feit, dat hij door den overval van den jachtopziener zoo verbou wereerd was, dat hij niet in de gaten had met een jachtopziener te doen te hebben. Had hij het wel geweten, dan zou hij zich niet verzet hebben. De president geloofde er niet veel van en las een angstwekkend lang staatje veroordeelingen op, die Martinus in den loop van zijn leven we gens diefstallen en inbraken alzoo had opge- loopen. Minstens een derde van zijn leven hij was 38 jaar oud moet hij in de gevangenis hebben doorgebracht. De officier kon geen reden vinden om het vonnis te wijzigen en vroeg bevestiging. Uitspraak over 14 dagen. In de middagzitting had zich te verantwoor den de Uitgeestsche kruidenier Frederik B., die er van werd beschuldigd in de maand Mei van het voTige jaar bij zijn faillissement een groot aantal vorderingen tegenover zijn curator te hebben verzwegen en ook nagelaten te hebben de boeken volledig ter inzage te geven. Verdachte had zelf zich failliet laten verkla ren, omdat tegenover een actief van ƒ5000 een passief stond van niet minder dan 18.000. Toen de curator, Mr. G. A. de Lange uit Alk maar, bij verdachte kwam om een inventaris op te maken en de boeken te controleeren, had verdachte slechts een klein kasboek en een tabellarisch kasboek overhandigd met de bood schap, dat er niet meer boeken waren. Ver dachte hield zich trouwens daarbij geheel van den domme en liet zijn vrouw het woord voe ren. De curator had niet veel aan die twee boeken en liet een paar dagen later den Alk- maarschen administrateur P. Chr. Rike weer naar verdachte gaan om meer gegevens op te sporen. Verdachte was toen alleen thuis en liet den heer Rike zjjn gang gaan. Laatstgenoemde vond toen op verschillende plaatsen in de huis kamer een vrij groot aantal boeken en boekjes, waarvan verschillende zeer belangrijk waren. Uit het onderzoek dier boeken bleek toen, dat verdachte verzwegen had, dat hij van verschil lende klanten nog vrij groote bedragen te goed had, tot een gezamenlijk bedrag van ƒ948.43. Ook had verdachte nog verschillende goederen aan het faillissement onttrokken, maar difc feit werd hem nu niet ten laste gelegd. met opzet het bedrag van ƒ948.43 te hebben verzwegen. Hij wist van de boekhouding, die geheel door zijn vrouw werd gevoerd, niets af; hij wist zelfs niet, dat er nog andere boeken waren dan de twee genoemde kasboeken. Van de nog uitstaande bedragen wist hij ook niets. Hij verschool zich in alles achter zijn vrouw, die, naar ter rechtszitting bleek, inderdaad heel wat in de melk had te brokken. Uit de verklaringen van den curator en den administrateur bleek, dat het met die boeken een heel vreemde geschiedenis was, waaraan voor een buitenstaander moeilijk een touw was vast te knoopen. Het bleek ook, dat bij het eer ste bezoek van den curator en den administra teur in tegenstelling met het tweede bezoek van den administrateur alleen, slechts oppervlakkig in de kamer, waar de boeken moesten liggen, was rondgekeken. Wel was uitdrukkelijk ge vraagd, of er nog meer boeken waren, hetgeen even nadrukkelijk werd ontkend. Voorts was er nog een soort overdrachtspel letje geweest. Verdachte had n.l. via de leve ranciers zijn zaak aan zijn vrouw overgedaan, vlak voor het faillissement. Dit kon, omdat ze buiten gemeenschap van goederen waren ge trouwd. Dat door deze „overdracht" de zaak nog ingewikkelder werd, laat zich denken. Hoe wel de verdachte van de heele boekhouding en de heele financiering der zaak niets beweerde te weten, gaf hij toch toe, dat die „overdracht- geschiederiis" van hem was uitgegaan. Mr. de Lange deelde nog mede, dat hij er in geslaagd was nog 500 van devrouw los te krijgen ten bate van de schuldeischers. De echtgenoote van verdachte zei, dat er met den curator alleen maar was gesproken over aanwezig geld en niet over vorderingen. Haar man wist niets van de boekhouding af. Door den 21-jarigen bediende van verdachte, den heer Zonneveld, werd verklaard, dat de boeken altijd open en bloot lagen, zoodat ieder, die in de bewuste kamer kwam, ze kon zien liggen. Hetzelfde werd verklaard door mej. Geertje R., die den eed niet wilde afleggen, omdat ze niet in God geloofde! De officier hield een uitvoerig requisitoir, waarin hij o.a. zei, dat verdachte uit eigen be weging de boeken had moeten openleggen. Het lag niet op den weg van den curator recherche werk te verrichten. Het zich achter zijn vrouw verschuilen, zooals verdachte deed, kon in des officiers oogen weinig bewondering oogsten, ook niet, al was de vrouw vermoedeHjK de motor van de geheele affaire. De man was de verant woordelijke persoon. Spr. kwam tot de conclu sie, dat hier van een zeer ernstig misdrijf sprake was en eischte daarom één jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf. Nadat verdachte nog eens uitvoerig en zeer verward had betoogd, dat hij nergens van af had geweten, hield de verdediger, Mr. v. d. Loos, zijn pleidooi om te concludeeren tot vrijspraak, subsidiair de uiterste clementie. LONDEN, 10 Febr. (Havas) Op een des betreffende vraag heeft Lord Cranborne in het Lagerhuis verklaard: „Volgens de in lichtingen, waarover ik beschik, bevindt zich op het oogenblik een „uitgebreid Italiaansch personeel" in Spanje. Ik kan echter geen nauwkeurige cijfers noemen". Cranborne zeide verder, dat de Italiaansche regeering zich bereid verklaard heeft, een einde te maken aan den toevloed van vrijwil ligers. zoodra ook de andere mogendheden daar toe zouden overgaan. De Britsche regeering doet haar uiterste best, om in de commissie voor do niet-inmenging overeenstemming te bereiken ten aanzien van den datum, waarop het ver trek van vrijwilligers door alle staten tegelijk kan worden verboden. LONDEN, 10 Febr. (Reuter). Volgens een communiqué van de sub-commissie inzake de niet-inmenging, die heden bijeen kwam, zijn alle mogendheden het er over eens, dat de datum, waarop de toevoer van vrijwilligers naar Spanje wordt stopgezet, zoo spoedig mogelijk moet worden vastgesteld. Inzake de controle deelde de Portugeesche afgevaardigde mede, dat zijn land geen con trole aan de Spaansch-Portugeesche grenzen kan toelaten. Overwogen wordt thans, een nieu we subcommissie in te stellen, die dit vraagstuk apart zal behandelen. Deze nieuwe subcommis sie zal ook de Duitsche en Italiaansche voor stellen inzake de controle behandelen. Deze nieuwe commissie zal Vrijdag om elf uur bij eenkomen, terwijl de beraadslagingen van de bestaande subcommissie morgen worden voort gezet. PARIJS, 10 Febr. (Havas) De minister-presi dent, Léon Blum, heeft een nota gepubliceerd, waarin hij tegenspreekt, dat de régeering, zoo als de-Bisschop van Straatsburg in een herder lijken brief mededeelde, het openbaar onder wijs in Elzas-Lotharingen wil invoeren. Het decreet van October j.l. wil volgens den minis ter-president juist den onderwijstoestand aldaar consolideeren. De Tweede Kamer heeft Woensdagavond voortgezet de behandeling van de Indische be grooting voor 1987 en de daarbij aan de orde gestelde wetsontwerpen. De heer WESTERMAN (ex-Nat. Herstel) con stateert, dat na zeven jaren van groote moei lijkheden er nu weer opleving in de cultures is. We moeten afwachten of de stijgende lijn zal voortgaan. Spr. is verheugd, dat de regeering aan allerlei aandrang weerstand biedt. Spr. verwacht van de besprekingen te Oslo niet binnen afzienbaren tijd eenig practisch re sultaat. Hij bepleit de uitvoering van een wel overwogen welvaartsplan voor Ned.-Indië. Spr. verzekert, dat de N.S.B. er niet aan denkt, in Indië illegale wegen te bewandelen. Moge de minister de N.S.B. in Indië wat meer onpartijdig bezien. De heer JOEKES (V.D.) constateert, dat het huwelijk der Prinses in Indië op merkwaardige wijze weerklank heeft gevonden. Het beleid van den afgetreden G. G. is niet altijd het juiste geweest, inzonderheid jegens verschillende bevolkingsgroepen. Spr. denkt b.v. aan de zgn. „stuwgroep". De,heer Westerman moge de N.S.B. geen illegale beweging noemen, het is de vraag of haar wijze van optreden in ons staatsbestel toe laatbaar is. De Indische regeering is tegen de N.S.B. te vriendelijk geweest. De heer Mussert heeft vóór zijn reis het voor gesteld, alsof het bestuur in Indië een ander karakter had dan de regeering in Nederland. Hij stelde het voor, alsof dat bestuur semi-fas- cistisch gezind was. Dit beteekende een aantas ting van het gezag. Het verlaten van den gouden standaard is ook in politiek opzicht van groote beteekenis ge weest. De vermindering van vaste lasten heeft staatkundig grooten invloed gehad. De economische samenleving van Nederland en Indië is van groot belang geweest. Er is met de belangen van Indië in de Nederlandsche handelspolitiek ernstig rekening gehouden. Spr. pleit in verband met de devaluatie voor verhooging van de het sterkst verlaagde salaris sen. Economisch is Indië den laatsten tijd dui delijk in een betere positie gekomen. Spr. acht verlaging van verschillende invoer rechten reëel. Volgens spr. is er nu geen reden meer om tot herberekening van pensioenen over te gaan. De zelfstandigheid van Indië binnen het Ne derlandsche staatsverband kan einddoel zijn. Meer dan tot nu toe kunnen inlandsche krach ten deelnemen aan het maatschappelijk en eco nomisch leven. De heer VAN POLL (R.K.) constateert ver anderingen op bijna elk gebied der begroo ting, vergeleken bij het vorig jaar. Bij het critiseeren van het beleid van den af getreden G. G. vergete men niet, dat deze aan het bewind was in een der moeilijkste tijden die Indië ooit heeft gekend. De minister is er aldus spr. niet in geslaagd, de tegenstanders der pensioen-korting te overtui gen. De vier millioen zijn wel op andere wijze te vinden. Spr. bepleit in dit verband weder een stelsel, van imperiale zelfvoorziening. In den pacific bespeurt spr. zekere ontspan ning. Misschien is er slechts sprake van een verademing. Spr. vertrouwt dat de inrichting der versterkingen bespoedigd worde, evenals de reorganisatie der weermacht. Den minister mag de lof niet onthouden worden dat hij hier met voortvarendheid werkzaam is. De heer BIEREMA (Lib.) vwrklaart zich éveneens tegen het voorstel tot herberekening der Indische pensioenen. De heer SNEEVLIET (Rev. Soc.) betoogt, dat de politiek dezer regeering funest is voor Indië en de bevolking. De in Indonesië be staande ellende valt niet te peilen. Spr. be pleit opheffing der concentratiekampen. Economisch is de positie van den Indonesiër uitgeput. Het is een Nederlandsch belang, dat een loon van 2K cent per dag onmogelijk wordt. De minister van Koloniën, de heer COLIJN zal hedenmiddag den sprekers antwoorden. De vergadering is te 12.25 uur gesloten. Voor de vijfde kamer der Rechtbank te Amsterdam heeft de bekende me vrouw S. weer eens terecht gestaan, ver dacht van onbevoegd uitoefenen der genees kunde. De kantonrechter had haar veroordeeld tot een geldboete van ƒ50; het O. M. had een maand gevangenisstraf gerequireerd en teekende hooger beroep aan. Evenals dit bij de behandeling voor den kan tonrechter het geval was geweest, was de pu blieke tribune tot in de uiterste hoeken gevuld met belangstellenden en „patiënten" van deze verdachte. Als eerste getuige hoorde de rechtbank mej. Mr. R. van der Heide, verslaggeefster van het „Volk", die ter gelegenheid van een reportage voor haar blad de juffrouw bezocht. Deze had getuige over het hoofd gestreken en tenslotte kruiden en een zalfje voorgeschreven. Het con sult kostte 2.50. Van een trance-toestand had getuige niets gemerkt. Dr. Querido, als deskundige gehoord, was van meening, dat de trancetoestand van verd. hem zeer onwaarschijnlijk voorkomt. De deskundige décharge Dr. Riemens, was van een andere meening. In zijn practijk moest deskundige eens zijn eigen vrouw behandelen. Een Arabier gaf hem daarbij in trance een raad, waardoor de dok tersvrouw van ernstige hoofdpijnen werd gene zen. (Applaus van de tribune). De president liet een ernstige waarschuwing hooren: „Wanneer nog eens vanaf de tribune wordt geapplaudisseerd, laat ik de zaal ontrui men Vervolgens kwamen aan het woord „patiën ten", die baat meenden te hebben gevonden bij de behandeling van verdachte. In ieder ge val voelden zij zich niet bedrogen. Verschillende getuigen hadden den indruk gekregen, dat verd. door een godsdienstige ingeving gedreven werd. De officier was van meening, dat het volko men overbodig geweest is om tien getuigen décharge te hooren. Die waren er slechts om reclame te maken en den indruk te vestigen, dat verdachte zulk een goed geneeskundige is. Spr. meende dat hieraan een einde dient te komen en vraagt daartoe aanhouding van de zaak tot 23 Maart ajs. te 10 uur. De Officier wil alsnog in het algemeen belang dagvaarden Prof. Dr. Bouwman en Dr. Bakker, om over de mogelijkheid van trance te oordee- len en terzake van het gevaar voor de volksge zondheid Professor Snapper en den heer L. Heyermans, directeur van den G.G.D. De verdediger. Mr. Endt, maakte bezwaar te gen uitstel. Na raadkamer schorste de rechtbank de zit ting tot 23 Maart en gelastte de dagvaarding van Prof, Dr. Bouwman en Prof. Snapper. Dékuyscher, de koppelgenoot van Billiet was Woensdagmiddag gedwongen den strijd te sta ken wegens een ernstige keelontsteking, terwijl ongeveer een half uur later ook Jean Aerts uit viel. Daarop werd een nieuw koppel gevormd, bestaande uit BuysseBilliet, twee renners, die meer dan eens met elkaar hebben gereden. PijnenburgSlaats verdwenen uit het leidend peleton en kwamen met enkele ronden achter stand in den koers te liggen. Het is een sensationeele dag geworden, deze voorlaatste van de Antwerpsche Zesdaagsche. In den vooravond, nog vóór zes uur, gaf ook Wals op, volgens zijn zeggen, omdat hij veel hinder ondervond van een knieblessure, bij een valpartij opgeloopen. De sprints van zes uur werden gewonnen door Deneef, Deryck, Meerschaert, Pijnenburg en Meerschaert. In de avonduren was het weer vol in hef Antwerpsche Sportpaleis. De groote koppels leverden nu een verbeten strijd, zij hielden elkaar goed in de gaten. Te half tien kwam het bericht, dat Charlier we' gens ziekte opgaf. Ronsse vormde nu een nieuw koppel met Depauw. De sprints van negen uur moesten worden uitgesteld in verband met de voortdurende jachten. Op dat moment kwam een ernstige valpartij den sportieven strijd totaal verstoren. Bjj het aflossen haakten Van Schijndel, Van den Broek en Pellenaars in elkaar. Alle drie ren ners kwamen ten val en oogenschijnlijk zag het er ernstig uit. De koers moest geneutrali' seerd worden; de strijd was voorloopig ten einde. De sprints van negen uur werden te tien uur verreden met als winnaars: Van Kempen. Buysse, Deneef, Buysse en Deneef. Om half elf was de volgende stand op te ma ken: 1. Pijnenburg-Slaats 110 pnt. 2. Ronsse-De- pauw 36 pnt. Met 1 ronde achterstand: 7. Piet van Kern' pen-Guimbretière 67 pnt. 9. Van Schijndel-van den Broek 52 pnt. Met 2 ronden achterstand: 11. Schoen-Pelie- naars 56 pnt. Omstreeks elf uur werd een premie door Pij nenburg gewonnen, terwijl Piet van Kempen. Guimbretière, Billiet en Buysse een boete kre gen, omdat zij hun kansen niet behoorlijk had den verdedigd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 4