IANO'S W.AIphenaar s MARIA-STICHTING Mgr. J. P. Huibers een jaar bisschop Haarlem's Bloei Haarlem, 11 Febr. HAARLEMS BEROEMDSTE NIJVERHEID Uit den Gemeenteraad Kruisweg 49 - Haarlem DONDERDAG 11 FEBRUARI 1937 •'"1 K. n n S VERKEERSZUILEN TE HAARLEM Groen licht door wit vervangen Programma van de Haarl. Radio- Centrale op Vrijdag 12 Februari IEDEREN MIDDAG VAN 2-3 UUR POLIKLINIEK Plechtige H. Mis in de Kathedraal te Haarlem VASTENMEDITATIES Personalia Vreemdelingen brengen welvaart aan de stad en daarom geve ieder steun aan de nieuwe organisatie „Het is de hoogste tijd" Linnen- en garen- bleekerijen MUZIEK Tibor de Machula (cello) en Theo van der Pas (piano) 25 jaar haardendokter VOOR GEBRUIKTE EN NIEUWE onder langdurige garantie AGENDA Bioscopen 12 Februari Bioscopen INSTELLINGEN WARENHUIS BENADEELD Inwoonster van Santpoort voor waardelijk gestraft VADER MISHANDELDE ZIJN KIND Drie maanden gevangenisstraf geëischt Th. S. J. Janzen Hz. [Ïffï3 mins STAD uws ;che •rug t ta roe ïies onbe' me® dtiS k ui® p he® eeh wich® ui®' r oU1 nwe' flin* lisje?' t he® e debatten over verlaging van den erf- I pachtscanon in den Amsterdamschen en den Haagschen gemeenteraad deden ^en, dat ook het verzoek van de Haar- "•sche erfpachters in onzen Raad door de C6rderheid zou worden afgewezen. Merk- ^rdig was daarbij, dat het uitsluitend spre- ïs van rechtsch waren, die hun best deden om fouten van het door hen nimmer warm ge ageerde erfpachtsstelsel te verbeteren, ter- de sociaal-democraten, die er indertijd '"a een party-geloofspunt van maakten, elke ®e,hoetkoming weigerden en zich op het oer- ^ale standpunt plaatsten van het harte- contract is contract". Wethouder Rei- l'^a gaf toe, dat het erfpachtstelsel niet be hoord heeft aan de verwachting; hij reie nde zelfs, dat van de instelling van een ge estelijke hypotheekbank om de moeilijk- n, welke de erfpachters hebben om aan '®°theek te komen op te heffen, niets geko- is, maar dat was voor hem geen aanlei- om zich milder te betoonen tegenover de 6|*schen, die indertijd geloof hechtten aan de bekering van gemeentewege, dat zij er niet ^ter aan toe zouden zijn dan zij, die grond ^ten. et debat liep over het voorstel van de hee- 11 Wolzak en Klein om den erfpachtscanon de tien jaar opnieuw vast te stellen. Dit de beteekenis van verlaging van den te- ^oordigen hoogen canon. B. en W. hadden dp afwijzend advies uitgebracht. eerste spreker, de heer Wolzak, noemde de '''ijsvoering van B. en W. niet steekhoudend, hebben zich daarbij verloren in neven- terwijl het uitsluitend gaat om de vraag het billijk is den erfpachters tegemoet te Vn. Al het andere doet niets ter zake. Een argument voor de noodzakelijkheid van aging was zijn mededeeling, dat de hypo- 'ekbanken besloten hebben geen hypotheek Sieuwe erfpachtsgronden te verleenen, zoo- t'ê de oude canon niet is verlaagd. Dat dit ffete argument de meerderheid van de '^sleden niet vermocht te vermurwen, was Zeer schrijnend. Met groote klem beval de Wolzak zijn voorstel aan. De heer Klein, 1 zich al vele jaren, zonder zelf voorstander 'i erfpacht te zijn, beijverd heeft om de fu- gevolgen ervan te verzachten, vond, dat stelsel om verbetering „schreeuwt" en de 6f van der Wall, die krachtens zijn vooraan- ^hde positie bij het belastingwezen, een ge- ®hebbend oordeel in deze zaak heeft, achtte inging van den canon eveneens billijk. Daar- ®ehover stonden de sociaal-democraten aan 2ijde van den heer Relnalda. De heer Wes- 'veld decreteerde, dat de erfpachters de ge- van hun indertijd met de gemeente af eten contract maar hadden te dragen (wat '"tens het besluit der hypotheekbanken neer- op vernietiging) en des heeren Drilsma's ging zoover, dat hij den noodtoestand on- f de erfpachters zelfs ontkende. Hij wist er ,'^ans niets van af, zeide hij. Men mag zich ^gen met welk recht een raadslid, dat zoo Vg van den waren toestand op de hoogte °Ver dat onderwerp het woord voert en zijn S|d uitbrengt. De heer Klein Schiphorst was '*h overtuigd, dat 70 tot 80 procent van de Welen, waarover het 'gaat, in handen is van hypotheekbanken. Voor den heer Reinalda dit een reden in een slotbetoog uit te roe- dat hij er niets voor voelde dezen banken "ezen crisistijd een douceurtje te geven. Wij Wh niet hoever dit juist is, maar in alle ge- Was het geen aanleiding om de overgeble- erfpachters nu ook maar in den steek te et was de heer Bijvoet, die weer door een 'ed betoog een frisschen, nieuwen kijk, op de gaf. Hij zag in erfpacht, zooals het zich Hwoordig ontwikkeld heeft, niets anders dan Verhuren van grond op langen termijn. De >0h is dan te beschouwen als een huurprijs, ''et dan redelijk, vroeg hij, dat er een huur fdt vastgelegd voor een termijn van 75 jaar 'anger? Op die manier is geen rekening te Ven met wisselende tijdsomstandigheden. Wom is de gedachte van den heer Wolzak flen canon om de tien jaar opnieuw te be- 6h, zoo gezond. En als men dat beaamt, al- s de heer Bijvoet, dan komt de vraag of hdn ook de oude erfpachters moeten be- >ken worden. Toen de wethouder had toe- Wen, dat indertijd de canon was bepaald op 3 van toenmalige grondprijzen en rente- zonder rekening te houden met mogelijke ,'^rnstige moeilijkheden, concludeerde hij ook f de oude erfpachters tot billijkheid van l0hverlaging. Het standpunt van „contract is ®Zact" vond hü niet meer in overeenstem- 8 met de moderne rechtsbegrippen, zooals ook tot uiting komen o.a. in de nieuwe 'spachtwet. De heer Drilsma zette hier nog opvatting tegenover, dat men even goed zeggen, dat erfpacht tegenwoordig gelijk 16 stellen met koop en dat zij, die erfpacht Vaan, daarva,n dan ook de gevolgen hebben Iri agen. ,wt 26 tegen 9 stemmen werd het voorstel de heeren Wolzak en Klein verworpen en Wiede was de tweede aanval van de erf- "Hers op hun zwaar contract afgeslagen. De ste aanval werd eenige jaren geleden gedaan ®°en gepareerd door den heer mr. Slingen- 8, die sindsdien, naar wij meenen te weten, opinie veranderd is. Natuurlijk zullen de ^chters terugkomen in een tijd, dat er in 't e8e van B. en W. een andere wind waait, er dan tenminste nog erfpachters over zijn, biet onder de lasten zijn bezweken. Intus- tlf> hebben de sociaal-democraten aan hun Vare idee van erfpacht door hun onbegry- V starre houding geen goed gedaan en een Venheid laten voorbijgaan ten opzichte van Vchen, die in moeilijkheden verkeeren, een ahte houding aan te nemen. aanleiding van vragen van den heer Noordhoff deelden B. en W. mede dat een nieuw onderzoek zal plaats hebben naar den voedings- en gezondheidstoestand van de schoolkinderen. Aan den Minister is een onder houd gevraagd om de kwestie van goedkoope levensmiddelen te bespreken. De heer Castricum verzette zich tegen het voorstel van B. en W. om bij de nieuwe Buiten- rustbrug geen bruggeld te heffen. Hy vond ver laging van de gas- en electriciteitstarieven veel noodzakelijker. Naar aanleiding van schrifteiyke verzoeken van den heer Klein aan B. en W. om er in Den Haag op aan te dringen de gedwongen werk loosheid af te schaffen en werkloozen in de contactcommissie op te nemen, ontwikkelde zich een debat, waarbij de heer van Liemt, wet houder voor den Werkloosheidsdienst, er den nadruk op legde, slechts de voorschriften van den Minister op te volgen en niet anders te kunnen doen. De heer Klein bleef den toestand onvoldoende achten en de heer Castricum kon digde bij de behandeling van de gemeente- begrooting een betoog in grooten styi aan over de werkverschaffing. By de ingekomen stukken was een mededee ling van den heer mr. van Dam, dat hy zijn voorstellen inzake ordening van het Winkel- bedryf introk. Op meerdere punten in de gemeente Haar lem, bijv. op het Statenbolwerk en in de van Eedenstraat by de kruising met den Wagen weg, bevinden zich verkeersleiders in het mid den van den weg, waarop een lantaarnpaal is aangebracht, welke op eenige hoogte boven den grond naar alle zijden een groen licht vertoont. Aangezien dit groene licht volgens het Motor en Rijwielreglement de beteekenis heeft, dat de bestuurders van motorrijtuigen aan weerszyden van den verkeersleider mogen passeeren en zulks blijkens de wegindeeling niet in de be doeling ligt, heeft de K. N. A. C. het gemeente bestuur verzocht, het daarheen te willen leiden, dat op deze punten verkeerszuilen worden ge plaatst overeenkomstig het desbetreffend model, vastgesteld in het Motor- en Rijwielreglement. B. en W. van Haarlem hebben naar aanlei ding hiervan meegedeeld, dat geleidelijk ver- keerszuiltjes volgens het nieuwe model zullen worden geplaatst, terwijl het verwarring stich tende groene licht tydelijk door wit licht zal worden vervangen. Progr. 1: Hilversum II (korte golf) Progr. 2; Hilversum I (lange golf) Progr. 3: 8.00, 9.05, 9.20 Keulen; 10.10 Deutsch- landsender; 11.20 Keulen; 12.05, 12.35 Parijs Radio; 1.05, 1.20, 1.30, 1.50, 2.20, 2.23 Brussel VI.; 3.35 Keulen; 4.20 Parys Radio; 5.20 Keulen; 6.50 Weenen; 8.00 Berlijn; 8.20, 9.20, 9.40 Droit- wich; 10.30 Boedapest; 11.20 Parijs Radio. Progr. 4 8.00, 8.20, 8.30, 8.40, 8.45, 9.00, Brus sel VI.; 9.20 Diversen; 10.35, 10.50, 11.05, 11.50 Londen Regional; 12.50, 1.35 Droitwich; 2.25, 3.05, 3.35, 4.05 Londen Regional; 4.20, 5.35, 6.20, 6.45, 7.20 Droitwich; 8.20 Diversen; 9.50 Wee nen; 10.50 Londen Regional. Progr. 5: 8.007.00 Diversen; 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert; Populaire muziek. 1. Ba gatelle Ouverture, Ilja Livschakoff; 2. Stand- chen aus alter Zeit, Balalaika orkest; 3. Zigeu- nerwysjes, Magyari Imre; 4. Der Pfeifer und sein Hund, Elite orkest; 5. Ernst en Luim, Strijkorkest; 6. Teddy Bars Picknick, Elite orkest; 7. Aufzug der Stadtwache, Pierre Palla; 8. Mühle im Schwarzwald, Paul Mania; 8. Neu- renberger Speeldoos, Pierre Palla; 10. Peters burger Schlittenfahrt, Paul Mania; 11. Mario netten Brautzug, Dajos Bela; 12. Puppe und Hampelmann, Dajos Bela; 13. Polospiele, Dajos Bela; 14. Tee bei Maikafer, Dajos Bela. 812.00 Diversen. Onze politieke macht, zelfs onze ker- keiyke bloei zal ons op den duur niet baten, zoo wy onze plaats niet weten te veroveren in de universitaire wetenschap. Steunt dus Uw eigen Uni versiteit. Heden, op den feestdag van de Verscho ning van o. L. Vrouw, was het juist een jaar geleden, dat Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers door den Pauselijken Internuntius in Zijn Kathedraal tot Bisschop werd ge consacreerd. Ter eere van dezen verjaardag is hedenmorgen in de Kathedrale Kerk te Haarlem een plechtige H. Mis gecelebreerd met bisschoppelijke assistentie en in tegen woordigheid van het Hoogwaardig Kapittel (Missa coram Episcopo parato). Tevens waren in het priesterkoor aanwezig vele saeculiere en reguliere geesteiyken, d)e wa ren uitgenoodigd om deel te nemen aan de Pro- synodale vergadering, welke vandaag m he'. Bisschopshuis aan de Nieuwe Gracht wordt ge houden. Toen Monseigneur om half elf aan den hoofd ingang van de kathedraal arriveerde, werd hij daar opgewacht door een vlaggewacht van Graal-leden, die op deze wijze den Bisschop op den verjaardag van zijn bisschopsconsecratie een feestelijke ontvangst wilden bereiden. De H. Mis werd opgedragen door Z. D. H. Mgr. Tli. W. Pichot, Vicaris-Generaal van het Bisdom, die werd geassisteerd door de kapelaans van deKathedraal, de weleerw. heeren A. Th. L, Hendriks en H. Th. H. Heijink, resp. als dia ken en subdiaken. Bij den troon assisteerden de hoogeerw. heeren J. C. Aalberse en J. H. Niekel, leden van het kathedraal kapittel. De overige functies werden vervuld door eerw. heeren gees- telyken uit stad en omgeving. Als cantores fun geerden de weleerw. heeren G. P. A. Alkemade en A. v. d. Hoeven. De plechtige H. Mis werd door een groot aan tal geloovigen bijgewoond, terwijl een aanzien lijk gedeelte van de banken in het middenschip was gevuld met leden van De Graal. Afwisse lend met het volk zong het jongenskoor van de kathedraal de achtste Gregoriaansche Mis (De Angelis). Na de H. Mis verliet Monseigneur de kathe draal door den hoofdingang. Begeleid door de fleurige vlaggen der Graalmeisjes begaf de Bis schop zich naar de plebanie, waar de aanwe zige geesteiyken gelegenheid kregen Monseig neur geluk te wenschen. Na het middaguur begaven allen, die hiertoe waren uitgenoodigd, zich naar het Bisschops huis aan de Nieuwe Gracht, waar de Prosyno- dale vergadering werd gehouden. Hieronder publiceeren wij een ïyst van de Eerwaarde heeren geestelijken, die in verschil lende parochiekerken in Haarlem en omstreken de vastenmeditaties zullen houden; St. Bavo (Kathedraal), Leidschevaart: Kape laan H. Th. A. Heijink, Zondagavond half 8. St. Joseph, Jansstraat: Kapelaan J. R. F. Versteeg, Zondagavond 7 uur. O. L. Vrouw v. d. H. Rozenkrans en H. Dominicus, Spaarne, prof. J. J. Lauwrier, Zon dagavond 7 uur. St. Joannes de Dooper, Amsterdamstraat: Kapelaan G. W. van Dlest, Zondagavond 7 uur. H. Antonius, Nieuwe Groenmarkt: Pastoor Th. H. Roorda O.F.M., Zondagavond 7 uur. Allerheiligst Hart, Kleverparkweg: Pater G. Lohuis O.F.M., Zondagavond 8.15 uur. H.H. Elisabeth en Barbara, Paul Kruger- straat: Kapelaan G. Verkley, Zondagavond 7 uur. H. Liduina, Zaanenstraat: Kapelaan G. van Dyk, Zondagavond 7 uur. O. L. Vrouw van Zeven Smarten en St. Bavo, Rijksstraatweg (Haarlem-N.)Pastoor A. P. van Eeden, Zondagavond. H. Antonius van Padua, AerdenhoutBent veld: Prof. A. C. D. Andreoli, Vrydagavond 8 uur. Allerheiligste Drieëenheid, Bloemendaal: Kapelaan B. Henning, Zondagavond 7 uur. St. Bavo, Heerenweg, Heemstede: Kapelaan R. G. Oud, Zondagavond half 8. O. L. Vrouw Hemelvaart, Valkenburgerplein: Kapelaan H. Kooiman, Zondagavond half 8. H. Maria Onbevlekte Ontvangenis, O verveen: Kapelaan Th. Lampe, Zondagavond 7 uur. O. L. Vrouw van Altyddurenden Bystand, Santpoort: Kapelaan J. J. van Rek, Zondag avond 7 uur. Aan den heer D. W. Lefeber te Lisse is eer vol ontslag verleend als lid van de Commissie voor de Bloembollenkweekery. De heer Jac. P. Nijssen te Santpoort is be noemd tot lid van het dagelijksch bestuur van de Nederlandsche Sierteeltcentrale. Ter gelegenheid van den eersten verjaardag van de plechtige Bisschopswijding van Z. H. Exc. Mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, werd in de Kathedrale Kerk van Haarlem hedenmorgen een plechtige Kapittelmis opgedragen. Bij zijn aankomst bij de Kathedraal werd Z. H. Exc. verwelkomd door een eerewacht van de Graal Men zou zich de vraag kunnen stellen: is het nog noodig een woord op papier te zetten ter aanbeveling van Haarlems Bloei? Is reeds niet in voldoende mate aan de burgerij van Haarlem duidelijk gemaakt, waarom het hier gaat? Misschien wel, misschien ook niet. Voor hen, die nog twijfelen, die wellicht van oordeel zijn, dat wij zullen falen, dat een dergelijke grootsche opzet geen kans van slagen heeft, zal een opwekkend woord van pas kunnen zijn. Haarlem's Bloei, geleid door velen, gesteund door de stedeiyke Overheid, hoopt een achter stand in te halen met betrekking tot de behar tiging van de vreemdelingenindustrie in den meest uitgebreiden zin van het woord. Die taak is veelomvattend, ze is niet gemakkelijk te vol brengen, maar het ware een schande voor de vpfde stad van ons land, indien wij niet allen tezamen brachten om de grootst mogelijke energie te ontwikkelen, ten einde te bereiken, wat wij ons voorgenomen hebben te verwezen lijken. Maar zelfs de beste leiders zijn alleen niet in staat hunne plannen te volvoeren. Zij hebben daarvoor de medewerking noodig van duizenden. Ten einde die te verkrijgen, zullen wij ons bij herhaling en telkenmale op andere wijze tot de Haarlemsche bevolking wenden. Financieele steun is onontbeerlijk. Wy vragen daarvoor geen offers van eenig belang. De tijd is ons in dat opzicht zeker niet gunstig. Maar wij verwachten wel, dat men bereid zal zyn een kleinigheid voor dit doel af te zonderen. Vele kleintjes ma ken één groote. Het overgroote gedeelte der be volking kunnen wij in staat stellen aan dit fris- sche initiatief mede te werken. Dat is op zich zelf reeds van het grootste belang. Immers, het betreft hier een zaak, waarmede allen te maken hebben. Een vooruitgang van het vreemdelingenverkeer, het attractief maken van Haarlem als stad van vestiging, zoowel voor particulieren, als voor industrieele onderne mingen, zoowel groote als kleine, het binnen de stadsmuren brengen van congressen en jaar vergaderingen, het onder de oogen brengen van wat de Spaarnestad biedt aan historische mo numenten, aan kunstverzamelingen, aan oude gebouwen, de propaganda op het gebied van muziek en tooneelkunst, dat alles en nog zoo veel meer is niet het belang van een enke ling, maar van alle stadgenooten. Wy mogen niet achterbleven. Want naast ons zit men niet stil. Met een populaire opmerking zou men kunnen zeggen: het is de hoogste tijd. Inderdaad, zoo is het. Het Rijk, de steden Am sterdam, Rotterdam, Nijmegen, Naarden wer ken in dezelfde richting. De rij zal zich onge- twüfeld uitbreiden. Men houde daarmede ter dege rekening, wy kunnen niet meer lijdelijk toezien; tenzy men van oordeel zou zijn, dat Haarlem geen taak heeft te vervullen. Dan zou den wy evenwel verder terugvallen. Maar dan zou men, na verloop van korten tijd, bemerken, dat waarschpnlijk niemand meer den moed heeft dit werk andermaal aan te vatten. Daarin schuilt geen dreigement, maar een ernstige waarschuwing. De voorwaarden, welke thans ge schapen zyn, om dit initiatief te doen slagen, zijn dusdanig gunstig, dat veilig en zonder Waarvoor een millioen Liter melk per jaar noodig was! Voor vele leden van de Vereeniging „Haer- lem" hield Woensdagavond mevr. dr. S. C. Regtdoorzee—Greup-Roldanus in het café-re staurant Gebr. Brinkmann een zeer interes sante lezing over het onderwerp „De bleeke- rijen bij de stad Haarlefci", wrfrvan spreekster een diepgaande studie heeft gemaakt, daarop gepromoveerd is en daarover een boek heeft ge schreven. Spr. merkte op, dat men hier niet aan kleer- wasscheryen, maar aan linnen- en garenblee- kerijen moet denken, welke industrie Haarlem in de 16e eeuw wereldberoemd heeft gemaakt. Door de vroeger zeer onnette behandeling van het linnen bij het spinnen werd het zeer vuil, zoo zelfs, dat wel 40 pCt. van het gewicht uit vuil bestond. De oudste officieele geschriften melden reeds een linnenbleeknüverheid in de omgeving van Haarlem. Haarlems linnen werd spoedig uitgevoerd naar het buitenland, hoewel Vlaanderen zelf b.v. een groote bloeiende lin nennijverheid bezat. Nergens echter vond men zoo goed alles voor deze nyverheid bü elkaar als in de omgeving van Haarlem: zuivèr water, groote grasvlakten op zandigen bodem en enor me hoeveelheden eenigszins zure melk. Alleen de benoodigde pot- en houtasch moest inge voerd worden, wat een levendigen handel bracht. Vlaanderen daarentegen had wel veel zuiver water, maar de karnemelk moesten de bewoners zelf voor voedsel gebruiken! Reeds van begin af zijn er bleekers geweest, die tegen loon in dienst waren. Volgens de le gende zouden de kloosters in Kennemerland de oudste loonbleeksters zijn geweest. Wel wordt in de 16e eeuw hevig geklaagd over de concur rentie van kloosters en de begijnen van Haar lem. Spr. vertelde dat ze door een rijstebrijberg van gegevens heeft moeten worstelen om wat over de nyverheid te weten te komen. Het meeste had ze nog aan de rechterlijke en nota- rieele archieven. De groote linnenbleekers ble ken n.l. graag naar de rechthuizen te loopen en acten lieten ze om de raarste feiten op maken Vluchtelingen-aanwas De linnenbleekers op het platteland hebben het door oorlog, brand, roof en moord altyd zwaar te verduren gehad. Na 1574 kwamen stroomen gevluchte Vlamingen en Braban ders de nijverheid zeer vergrooten en werd al lerlei als damast, batist, wat vroeger niet ge beurde, in Haarlem vervaardigd. Er kwamen zelfs zooveel bleekers dat er gedrang ontstond en sommigen zich b.v. in Dordrecht gingen ves tigen. Haarlem oefende een ware dictatuur over de bleekers uit, maakte zelfs voorschriften voor hen, die niet eens tot zijn gebied behoorden. Door accijns, kraan-en wipgeld enz. sleepte het een groot deel van de opbrengst in de wacht. Zelfs bemoeide het zich met den Zondagsarbeid in de dorpen. Organiseeren mochten de bleekers zich niet van het stadsbestuur! Het seizoen was van Maart tot October. Een slechte zomer be- teekende een ramp, want de bleekers moesten veel crediet geven, doch kregen zelf weinig. Voor 70 a 80 bleekerijen was per seizoen 1 mil lioen liter melk (in den bloeitijd zelfs 4 millioen liter melk) en 1 millioen K.G. asch noodig! 20 30 groote bleekerijen betaalden 4.000.000 aan bleekloon per jaar uit. Haarlem heeft bleeke rijen langs de Jan Gijzenvaart als geldbelegging gekocht. Het maakte er slechts 2.5, later l'/pCt. rente van en verkocht ze tenslotte met 50 pCt. kapitaal-verlies. Daar de Vlamingen niet met Hollandsch werkvolk konden opschieten, impor teerden ze werkvolk uit Vlaanderen, Brabant en Westphalen, waaruit heele stroomen mannen en vrouwen naar Haarlem trokken en na af loop van het seizoen weer naar huis. Velen ble ven echter dan in Haarlem achter. Garens en linnen werden om te bleeken uit heel Europa naar Haarlem gestuurd, van waaruit ze weer naar andere oorden, b.v. de Spaansche kolo niën gingen. De nijverheid was dus van groote internationale beteekenis. Hoe groot de verspil ling aan materiaal was, blijkt wel hieruit, dat 45 pCt. van de bedrijfsonkosten aan materiaal besteed werd (op een huidige moderne bleekerij slechts 69 pCt.). 6 pCt. was voor rente en af lossing (thans 46 pCt. op een moderne bleekerij!) De nijverheid is tenslotte ten gronde gegaan, toen in de 18e eeuw in het buitenland chemi sche middelen voor het bleeken werden uitge vonden en de methode grondig gewijzigd werd. De Haarlemmers, vooral de afstammelingen van de Vlamingen en Brabanders onder hen, bleven echter aan de oude voorvaderlijke, beproefde methode en middelen vasthouden, waardoor de nijverheid in Haarlem verliep. Tenslotte deelde spr. een en ander mede over het beroemde pro ces tusschen de brouwers en bleekers over de vervuiling van het water in Haarlem. eenige overdrijving kan worden aangenomen, dat het niet beter kan. De concentratie, bereikt in de nieuwe Stichting, is fret maximum, het welk op dit gebied te bereiken valt. Spontaan hebben velen zich, op verzoek van het College van B. en W. van Haarlem, bereid verklaard hunne medewerking te verleenen. Dat op zich zelf zegt toch wel iets. In ieder geval is zeker, dat daarmede voor de eerste maal in Haarlem het bewijs is geleverd, dat een dergelijke uitge breide samenwerking mogelijk is. Opmerkelijk is voorts, dat de medewerkenden begrepen aan één groot doel te moeten arbei den. Dikwijls is het anders. Bepaalde belangen en belangetjes domineeren. Men is bevreesd iets ouds over boord te werpen. Men vergeet, dat het oude wel eens niet meer zou kunnen passen op den nieuwen tijd. Van dat alles is by de tot standkoming der nieuwe Stichting geen sprake geweest. Het ware wenschelyk geweest al het gesprokene op gramofoonplaten vast te leggen. Ten behoeve van hen, die na ons komen. Op dat zij er zich rekenschap van kunnen geven, dat in een tijd van onrust en groot verschil van meening ook nog projecten tot stand zijn ge komen in volle harmonie. Men verheuge zich daarover van harte. Ware het anders geloopen, dan zou men misschien aan een verder wel slagen hebben mogen twijfelen, 't Is goed daarop nog eens de aandacht te vestigen. Hierin moge een gelukkig voorteeken gezien worden. Welaan dan; steunt het genomen initiatief. Laten wy tezamen onze schouders er onder plaatsen. Voor opbouwende kritiek zyn wij dankbaar. Aan betweter^ doet geen onzer. Ook wij zijn slechts gewone stervelingen. Wij willen werken en dus maken wij fouten. Maar wij wil len arbeiden voor den bloei van Haarlem. Laat ons niet alleen staan, maar schaart u onder on ze vaan. Dat is de vaan van Haarlem's Bloei. In de reeks uitnemende solisten welke de vereeniging „Kunst aan het Volk" reeds wist te engageeren neemt de cellist Tibor de Machula, dien wy gisterenavond in den Stads schouwburg mochten hooren, een vooraan staande plaats in. Het programma dat hij, met Theo van der Pas aan den vleugel, ten gehoore bracht, was even veelzijdig als fraai en gaf een goeden kyk zoowel op zijn technisch kunnen, dat phenome- naal is, als op zijn gezonde muzikale inzichten, welke hem doen nemen wat het beste is uit verschillende tijdperken. Want ook al greep Tibor de Machula in de cello-literatuur niet verder terug dan Beethoven, wiens variaties over een Mozart-thema hy speelde, er was ver scheidenheid genoeg met Brahms, St. Saëns en Casella om over zijn kwaliteiten te oordeelen. Wat in dezen cellist voornamelijk treft is bij al den eenvoud van zijn optreden dat buitenge woon geestdriftige, krachtige temperament waarvan hy herhaaldelijk blijk geeft in zijn spel, en dat zich uit zoowel in zijn kernachtige stokvoering als in den greep van zijn linker hand. Daarbij 'is zijn voordracht van een buitengewone rhythmische fijngevoeligheid, en zyn toon van groote noblesse. De F-dur Sonate van Brahms was al zoodanig reeds teekenend, maar meer nog in Beethoven's Variaties op het thema „Ein Madchen oder Weibchen" uit de „Zauberflöte" van Mozart, deed zijn geestige interpretatie genieten van een fyne muzikali teit. Na de pauze speelde de cellist de Sonate in C-dur van Alfredo Casella, en leverde daarmee het bewijs, dat ook het modernere werk hem volkomen ligt. Vooral in de beide middendeelen, gevormd door een Bourrée, met in de piano begeleiding een typisch ostinato-rhythme, en door een Largo, met een verbeten korte inlei ding voor het zangerige hoofdthema, liet de cellist ons genieten van een in alle opzichten geacheveerde interpretatie. Met het bekende A-moll concert van Saint Saëns werd deze prachtige auditie besloten. Ook hierin bereikte de weergave technisch en plastisch het aller hoogste. Het succes was dan ook zeer groot. Van Theo van der Pas, die den cellist den ge- heelen avond aan den vleugel begeleidde, be hoeven we wel niets anders te zeggen, dan dat zijn samenspel met zijn kunstbroeder tot een volkomen homogeniteit is uitgegroeid, en de allergrootste voldoening vermocht te schenken. De wyze bij voorbeeld, waarop hij in het con cert van Saint Saëns de rol van het orkest verving, was een klassiek voorbeeld van fyne muzikale interpretatie. De solist betrok zijn begeleider dan ook steeds terecht in de hulde, die hem werd gebracht. Een groot deel van het welslagen van dezen fijnen avond komt dan ook ongetwijfed op rekening van onzen landgenoot, die als weinigen de kunst van be geleiding verstaat. Een kunstenaar als Tibor de Machula kan zich dan ook geen volmaakter accompagnateur wenschen. J. S. Vrydag 12 Februari bestaat de electrische smederij en het magazijn van haarden en kachels van den bekenden haardendokter J. Berends in de Kenaustraat 12 vyf en twintig jaar. Nu in deze wintermaanden de kachel of haard in zoovele gezinnen door de goede zorgen van den heer Berends lustig brandt, zal menige gedachte Vrijdag even naar den jubilaris uit gaan en zal ook menigeen van zyn belangstel ling doen blyken. Wy wenschen dezen oer-echten Haarlemmer nog vele jaren en goede zaken! Gebouw „St. Bavo" Steunfonds Woning- bouwvereeniging „St. Bavo", 5 uur; Federatie Groenten- en Fruithandelaren, 8 uur; R.K. Be volkingsbureau, 8 uur; Best. Spoorwegpersoneel, 8 uur; Best. R.K. Volksbond, 8 uur. St. Hubertuszaal, Raadhuisstr. 11 R.K. Volksbond Kring Haarlem-Noord, 8 uur. Rembrandt-theater: „Burgtheater", 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace Palace Filmac, 115 uur. „Haar grootste schat" (met Francisea Gaal), 7 en 9.15 uur. Luxortheater Peter Lorre in „De man, die te veel wist", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Halstheater Mistinguett in „Rigol- boche", 2.30, 7 en 9.15 uur. Gebouw „St. Bavo": „Haarlems Gemengd Koor", 8 uur; Bestuur Metaalbewerkers, 8 uur; R. K. Bevolkingsbureau, 8 uur. Stadsschouwburg: Tooneelgroep „Het Mas ker"; „Het Nest", 8.15 uur. Café-rest. Brinkmann; Ned. My. voor Nyver heid en Handel, 8.15 uur; Societa „Dante Ali- ghieri", 8.15 uur. „Het Hof van Holland",: „Ver. tot bevorde ring der aquarium en terrariumkunde", 8 uur. Remblandt-theater: ,,'t Jochie", 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals-theater; „Moskou—Sjanghai", 2.30 7 en 9.15 uur. Luxor-theater: „Het geheim van Charlie Chan" en „Het corps der Waaghalzen". 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema-Palace: Filmac 115 uur; „Een vreemdeling kwam", 7 en 9.15 uur. R. K. Pension-Bureau: Centraal Bureau voor- kosthuizen en pensions eiken dag geopend, Parklaan 59, hoek JansVeg, telefoon 10394. R.K. Leeszaal en Bibliotheek, Nieuwe Gracht St. Elisabethvereeniging Jansstraat 49 Spreekuur: 's Maandags van 2 tot 3 U"r; vergadering van 3 tot 5 uur. Spreekuur Donderdag van 3 tot 4 uur. Bisschoppelijk Museum Geopend op werk dagen van 104 uur en op Zondagen van 12 tot 2 uur. rr Het Amsterdamsch Hof veroordeelde een 41- jarige vrouw uit Santpoort wegens heling van goederen, gestolen uit een warenhuis te Haar lem, conform den eisch van den procureur- generaal tot een voorwaardelyke gevangenis straf van zes weken met een proeftyd van drie jaar. De Rechtbank had een onvoorwaardelijke straf van zes weken opgelegd. Voor de Haarlemsche Rechtbank is heden morgen voortgezet de zaak tegen een machinist uit Velsen, die in Juli van het vorig jaar zyn eigen, achterlijk kind had mishandeld door het te slaan met een ploertendooder en haar op te sluiten in een schuur. Het eten voor het kind werd voor de deur van de schuur gezet. Tegen den machinist was drie maanden ge vangenisstraf geëischt, doch de rechtbank be sloot een reclasseeringsrapport in te winnen. Dit rapport is inmiddels uitgebracht en be schrijft den moeilijken toestand in het gezin. Sinds de tweede moeder er gekomen is, is de het meisje zwakzinnig is. De Officier van Justitie merkte op, dat de vader verstandiger had moeten zyn en niet den knuppel voor zijn kind moeten gebruiken. Het is ook nu nog een lastig kind. De oorzaak ligt echter bü de tweede moeder, doch daardoor wordt de verantwoordelijkheid en de schuld van verdachte niet opgeheven. Spr. persisteerde dus bij zyn eisch van drie maanden gevange nisstraf. De verdediger, mr. v. Vugt, zette uiteen, dat het huiselijk drama in 1934 begonnen is. Ver dachte heeft verschillende pogingen aange wend om zyn achterlijk kind ergens onder te brengen, doch dit mislukte telkens. Hulp werd niet geboden. Spr. geloofde niet, dat hier van schuld ten opzichte van verdachte sprake kan zijn. En meent men dat verdachte iets te ver gegaan is, dan moet men rekening houden met den psychischen toestand van het kind en de slechte verhouding tusschen de stiefmoeder en het kind. Spr. pleitte ten slotte voor een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak 25 Februari a.s. Hedennacht is in den ouderdom van 68 jaar op Huize Rozensteyn te Bloemendaal, waar hy de laatste jaren woonde, overleden de heer Th. S. J. Janzen Hzn., regent van het Hofje van Beresteyn en van het Hofje van Spoorwater. De heer Janzen, geboren in Den Helder, was vele jaren in Haarlem gevestigd. Hij was direc teur van de N.V. Haarlemsche Houthandel tot aan het moment, dat zij, na een bestaan van 98 jaar, geliquideerd werd, toen in 1920 haar terreinen, gelegen aan den Ouden Weg, aan de gemeente Haarlem in eigendam overgingen. De uitvaartdiensten zullen plaats hebben in de parochie van de Allerheiligste Drieëenheid te Bloemendaal op Maandag, 15 Februari, waarna de begrafenis plaats heeft op St. Barbara aan den Ryksstraatweg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 5