SPORT EN WEDSTRIJDEN Pi We luisteren naar FINANCIËN I Debat over Indië voortgezet VALDA PASTILLES Dagfilm DONDERDAG 11 FEBRUARI 1937 TWEEDE KAMER Beleid van den afgetreden G. G. tegenover de N.S.B. becritiseerd Is de nieuwe G.G. de rechte man? Zijn moeder mishandeld De onverlaat tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld VRIJWILLIGE INKRIMPING VAN RUNDVEE Wanneer wordt de vergoeding uitgekeerd? Executies van Rijnschepen DE BONTDIEFSTALLEN TE DEN HAAG Buit gevonden op het dak van een huis WAARDELOOZE KANT Burgemeester van Heiloo waarschuwt DE OVERVAL OP EEN POSTAUTO Een anonyme brief ZOMERDIENST GAAT IN OP 22 MEI WIELRENNEN Kalme nacht na een bewogen avond Hoofdpeloton van drie koppels te Antwerpen OFFICIEELE CRISIS- PUBLICATIE ATHLETIEK PRACHTIGE PRESTATIE VAN EEN JAPANNER Oe bereikt 4.335 meter bij het polsstokhoogspringen Wereldrecord van Willy den Ouden verbeterd Ragnhild Hveger legt de 400 meter borstcrawl af in 15 min. 14.2 sec. Vet wormpjes ZWEMMEN GERTRUDE EDERLE VRAAGT SCHADEVERGOEDING Kanaalzwemster door een val invalide geworden BILJARTEN Drost verliest van Grange H. D. F. Regout overleden Overboord geslagen en verdronken Ontsnapte krankzinnige aangehouden -6 Vrijdag 12 Februari 'GEVAAR van KOUVATTEN ECHTE VALDA LEENING TILBURG LEENING HAAGSCHE TRAM CULTUUR MIJ. KOERINTJI Weer vlot gekomen De Anaconda Copper produceerde in 1936 109.309 ton koper tegen 77.478 ton in 1936 Met terugwerkende kracht van 21 JanuaC 1937 heeft zij aan 10.000 arbeiders een looi' toeslag van 25 pet. verleend. Deze termii" houdt verband met de contractueele ver plichting tot loonsverhooging, in geval ge durende 30 dagen achtereen de koperprijs minstens ll'A dollarcent per lb. heeft be dragen. Ook de American Smelting and Re fining Co. heeft een loonsverhooging vc^ 25 pet. toegestaan. De winst van de U. S. Steel Corporatie, over 1937 zou $10 per gewoon aandeel be dragen, wanneer het huidige peil der sta<k, productie blijft gehandhaafd. Wanneer d° Steel Corvoration tot uitbreiding van kaVl', taal mocht overgaan, gelooft men in Wwlj street, dat hieruit het achterstallig divide op de preferente aandeelen zou word? betaald. De Chrysler Corporation boekte in 1^: een netto-winst van 62.11 mill. tejej, 34.97 mill, in 1935. Dit is de grootste wi"" die sedert het bestaan der maatschap1?, werd behaald. Chrysler keert een lewartaO dividend uit van 1.50 op de gewone atP1. deelen tegen 1 als eerste uitkeer^1- in 1936. De verdere loonsverhooging bij de ChrVSA Ier Corp. tot een bedrag van 12 a L mill, acht men in Wallstreet een goede tiek, om een aanval van den arbeidersleid*. Lewis op deze fabrieken te voorkomen, "j loonen zijn sedert Augustus 1933 vierntHP verhoogd. Het vorig jaar werd een bofl™ tot een bedrag van 8.3 mill, uitgekeerd- De Chrysler Corporation produceerde 1936 naar raming 1.040-000 auto's, i»aals mede voor het eerst, de één millioen wage zou zijn gepasseerd. De onafhankelijke fabrikanten van geri,t koper in Amerika doen pogingen, om invoerrecht van 4 pet. afgeschaft te k'H, gen. Dinsdag j.l. bedroepen de binnenlok1 sche koperverkoopen 3330 ton. De American Tel. and Tel. boekte in Dit, cember aan netto-ontvangsten 4.05 rOrJ tegen 1.51 mill, in December 1936. In Jij geheele jaar 1936 bedroeg de netto 25.30 mill, tegen 15.86 mill, in 1935. Het Pond Sterling bewoog zich hedfy ochtend te Amsterdam op 8.969.00 (v. s n S.95Vs), de Dollar op 1.83—1.83(1.83), Frank op 8.538.57 (8.52Vi), de Belgd j, 30.8531.05 (30-86) en de Zwitsersche Et0, op 41.80—41.95 (41.76). DEN HAAG, 10 Februari 1937. Het Kamerpresidium zet stoom achter de behandeling der Indische begrooting met heel derzelver grooten aanhang; er is spe ciaal een avondvergadering ingelascht om de Indische specialisten der verschillende Kamerfracties nog zooveel mogelijk in de gelegenheid te stellen, hun al dan niet reeds bekende inzichten tot uiting te brengen, op dat daardoor het aantal debatdagen zal worden bekort en minister Colijn in de ge legenheid zal komen tijdig naar de Eerste Kamer over te stappen om daar de Rijks- begrootingsdebatten bij te wonen. Wanneer wij spreken van Indische specialis ten der Kamerfracties, bedoelen wü daarmede intusschen niet den eersten spreker van dezen avond, den heer WESTERMAN, den man van raadselachtig-fascistische allure, die begon met te constateeren, dat gebrek aan financieele ver antwoordelijkheid inhaerent is aan het parle mentaire stelsel, en dat de zaak ook in Indië door het parlementairisme, dat alleen maar doeleinden ziet, als er geld is, min of meer ver knoeid zou zijn. Wel werd er eens steun ver leend aan Indië, maar steeds incidenteel; de heer Westerman zou dit zonder geld blijk baar veel beter gedaan hebben, 't Was voor hem ook nu nog de vraag, of de teruggang wel tot stilstand gekomen was. Het ethisch streven ten opzichte van Indië was „sympathiek", maar uit den booze, typisch „Westersch"; de inlanders zijn van die ethiek niet eens gediend; de z.g. Indianiseering van het bestuur daarginds zou leiden tot moreele abdicatie van het Nederlandsch gezag; Indië is verder nog niet rijp om parlementair gere geerd te worden, daarom was er ook weinig be lang bij het gevraagde soort interpellatie-recht. Voorts de klacht: er wordt voor de Indo's te weinig gedaan. Begrijpelijkerwijze had het dezen half-fascist goed gedaan, dat de N.S.B. in Indië zoo vrijge laten was, volkomen terecht volgens hem, want de N.S.B. was o! zoo legaal; wel werkte de N.S.B. soms met verkeerde middelen (och, kom!) en had ds. v. Duyl zich hoogst ongelukkig (wat 'n erkenning!) uitgelaten over de Chineezen. De vrijzinnig-democratische heer JOEKES was intusschen niet zoo goed te spreken over den afgetreden Gouverneur-Generaal, die zich tegenover de N.S.B. maar al te vriendelijk ge toond had en den heer Mussert tot tweemaal toe plechtig ontving, zoodat in semi-officieele bijeenkomsten de indruk gewekt kon worden, dat er verschil van inzicht bestond fusschen de Regeering in Nederland en in Indië. Volgens den heer Joekes was de economische teruggang verleden jaar reeds onafhankelijk van de depreciatie dank zij velen goeden maatregelen der Regeering, tot staan gebracht; de cultures leven op en ook de circulatie-middelen nemen toe. Het percentage voor tijdelijke extra- uitvoerrechten-heffing zag de heer Joekes lie ver op 4 dan op 2 pCt. gesteld; het gold hier een wél aan te spreken winstbron; werkt zulk een heffing ruw? Maar de Nederland- Eche contingenteeringen dan? De instelling van het rubberfonds had 's spre kers volle instemming; het nieuwste toch eigenlijk al zoozeer gemitigeerde voorstel der Regeering ten aanzien van de herberekening der Indische pensioenen echter niet: nu de nood der Indische schatkist gelenigd wordt, mag er aan de pensioenrechten heelemaal niet meer geraakt worden. Voor het interpellatie-recht bestaat in Indië, waar het parlementaire stelsel met zijn sancties ontbreekt, eigenlijk geen plaats; men eischt fei telijk echter alleen een zeker recht op monde linge beantwoording. In tegenstelling met den heer Westerman was de heer Joekes tenslotte van oordeel, dat de z.g. „vèrinheemsching" van bestuur een zuiver na tuurlijke ontwikkeling van zaken is. De katholieke heer VAN POLL constateert, dat het weinig nut heeft hier te discussieeren over de verandering in het hoogste bestuur in Indië; zoo iets valt van nabij nog moeilijk te beoordeelen; waardeering had hij in ieder ge val voor den afgetreden Gouverneur-Generaal, die krachtig was opgetreden tegen de inland- sche nationalistische stroomingen. De benoeming van den nieuwen Gouverneur zal nog moeten blijken goed of niet goed ge weest te zijn, maar in ieder geval was de vraag, waarom de Regeering hem den rechten man op de rechte plaats achtte, in de Memorie van Antwoord niet gemotiveerd; spreker vroeg na drukkelijk nadere inlichtingen. De muntdepreciatie besprekend, oordeelde spr. dat alles momenteel nog op losse schroeven staat; wel bepleitte hij verhooging van het ex tra-invoerrecht van 2 tot 4 pCt. en onderbren ging der egalisatie-kwestie in een afzonderlijk ontwerp; aangaande den algemeenen economi- echen toestand meent hij, dat bevestiging der huidige opleving nog niet vaststaat. De heer BIEREMA (Lib.) verklaart zich te gen het voorstel tot herberekening der Indische pensioenen. De heer SNEEVLIET (Rev. Soc.) bepleit opheffing der concentratiekampen. De minister van' Koloniën, de heer COLIJN, eou Donderdagmiddag de sprekers beant woorden. lijke als „stille", van Rijnschepen een steeds =rrootpren omvang aanneemt? Is een wetsont werp te wachten, waarbij de Crisis-hypotheek- aflossingswet 1936 ook op scheepshypotheken van toepassing behoort te worden verklaard, of zijn andere middelen in voorbereiding om het bedoelde euvel te beperken? De 26-jarige E. S. uit Stadskanaal, tegen wien de officier van Justitie de vorige week wegens mishandeling met geweldpleging zes jaar gevangenisstraf eischte, is door de rechtbank te Groningen tot drie jaar ge vangenisstraf veroordeeld, met aftrek van de preventieve hechtenis. In den avond van 3 December j.l. had de man zijn 67-jarige moeder, die in een woonscheepje in Ter Apel woont, in een nabij gelegen bosch gelokt, waar hij haar met een hamer op het hoofd sloeg, waardoor de vrouw zware hoofd wonden en een hersenschudding opliep. De vrouw zakte bewusteloos ineen. De onverlaat ging er toen met haar portemonnaip vandoor. Zoowel bij 't politieverhoor als voor de recht bank trachtte de moeder haar zoon zooveel mogelijk te verschoonen. Zij zeide o.m. dat zij niet wist, dat het haar zoon was geweest, die haar had neergeslagen. Het Tweede-Kamerlid v. d. Sluis heeft aan den minister van Landbouw en Visscherij de volgende Vragen gesteld. Is het juist, dat de vergoeding, toegezegd aan de veehouders, die tot vrijwillige inkrimping van melkvee waren overgegaan, nog steeds niet is uitgekeerd? Is het den Minister bekend, dat een aantal van de bedoelde veehouders uitstel van pacht of rente-betaling gekregen hebben in afwach ting van een spoedige uitbetaling van de toe gezegde vergoeding? Is de Minister bereid een spoedige afhande ling te bevorderen en mede te deelen tegen wel ken uitersten datum de uitbetaling kan worden tegemoet gezien? Het Tweede Kamerlid Donker heeft aan den Minister van Justitie gevraagd, of het hem be kend is, dat het aantal executies, zoowel open- In het begin van deze maand arresteerde de Haagsche politie drie Rotterdammers, die be trokken zouden zijn bij bontdiefstallen ter waarde van f 3000 in een pakhuis aan de Drie hoekjes te Den Haag en die bovendien een aantal vulpenhouders en andere artikelen (ter waarde van f 2000) van een winkel in de Hoog straat zouden hebben buit gemaakt. Een ge deelte van den buit werd teruggevonden en een van de drie daders, die allen ter beschikking van de justitie werden gesteld, legde een be kentenis af. Bij een van de Rotterdamsche familieleden van een der daders is thans het grootste ge deelte van het gestolen bont, waartusschen de vulpenhouders verborgen waren, gevonden. De buit was keurig verpakt in zes koffers, die bo ven op het dak van het huis stonden. De Haag sche recherche heeft met medewerking van de Rotterdamsche recherche deze vondst gedaan. De burgemeester van Heiloo waarschuwt be langhebbenden tegen een persoon, zich noemen de Verhoeven, die kant te koop aanbiedt, om te gèbritfüèn voor "{jWesterkleeden. Hij geeft voor dat deze kant met de hand geklost is, terwijl gebleken is, dat de kant waardeloos is. Genoemde persoon spreekt Vlaamsch, is in het bezit van een motorrijwiel en een groote aktentasch. Hij is gekleed in een motorpak. In verband met een bij de politie binnenge komen anonym schrijven, onderteekend „een belangstellende", welk schrijven verband houdt met den mislukten overval op een postauto, ge pleegd op 9 dezer in de Jan Pieterzoon Coen- straat te Den Haag, verzoekt de commissaris van politie van den justitieelen dienst B be doelden schrijver dringend zich te melden op zijn bureau Alexanaderplein 17 aldaar. Omdat Pinksteren op 16 en 17 Mei valt, zal de zomerdienstregeling van de Ned. Spoor wegen dit jaar op 22 Mei ingaan. In 1938 zal in de dienstregeling een groote wijziging komen in verband met de electrificatie van een aantal baanvakken. Na de bewogen uren aan het einde van den vijfden en het begin van den zesden dag, keerde Woensdagavond omstreeks elf uur de rust weer terug op de Antwerpsche Zesdaagsche en zelfs uitgeloofde premies vermochten niet jden strijd te doen herleven. Alleen tijdens de sprints van middernacht brachten Buysse en Billiet er even wat leven in door er plotseling tusschenuit te gaan, een ronde te nemen en zich daardoor in gezelschap van de leiders te voegen. Ook Schoen Pellenaars wisten een ronde van hun achter stand in te loopen. Pijnenburg en Slaats onder namen daarop nog een schijnbeweging, doch hierbij bleef het dan ook. Den geheelen nacht is het verder rustig gebleven. De sprints van middernacht waren voor: Meerschaert, Pellenaars,- Schoen, di Paco en Diot, die van drie uur werden gewonnen door: Dlot, Buysse, van Kempen, Buysse en van Kempen. De stand was inmiddels zoodanig geworden, dat het hoofdpeloton .gevormd werd door drie koppels. Bij de neutralisatie, hedenmorgen om zes uur, was de stand: 1. Billiet—Buysse 135 pnt.; 2. Pijnenburg— Slaats 120 pnt.; 3 Ronsse—Depauw 39 pnt. Op een ronde: 4 DeneefLoncke 168 pnt.; 5. De RyckHuys 118 pnt.; 6. Guerra—Di Paco 84 pnt.; 7. Van KempenGuimbretière 80 pnt.; 8. Diot—Ignat 72 pnt.; 9. Schoen—Pellenaars 64 pnt.; 10. Van SchijndelVan den Broek 57 pnt. Op twee ronden: 11. Verrycken—Meerschaert 116 pnt. 12. Walthour—Crossley 33 pnt. Na 128 uur rijden was afgelegd een afstand van 2887 K.M. De Nederlandsche Akkerbouwcentrale maakt bekend, dat de telers die voor 1 Februari 1937 een aanvrage voor de teelt van vlas en van aardappelen, andere dan vroege aardappelen in den zin van het Crisis-Tuinbouwbesluit en fa brieksaardappelen, hebben ingediend, er op kunnen rekenen, dat de door hen aangevraagde oppervlakten geheel zullen worden toegewezen. Voor wat betreft de uitzaai van vlas, zullen de Landbouwcrisisorganisaties aan de telers die een aanvrage indienden daarom geen nader be richt aangaande de toewijzing zenden; de teelt vergunningen voor aardappelen zullen zoo spoe dig mogelijk aan de belanghebbenden worden aangeboden. De telers die nog voornemens zijn aardappe len te verbouwen, doch die geen aanvrage in dienden, of degenen, die wel een aanvrage zon den, doch die voornemens zijn meer te verbou wen dan zij aanvroegen, moeten zich ten spoe digste wenden tot de Landbouw-Crisis-Organi- satie waaronder zij ressorteeren; deze Organi satie zal hun dan mededeelen of en zoo ja in hoeverre nog aan hun aanvrage kan worden voldaan. 's-Gravenhage, 10 Februari 1937. De belangrijkste athletiekwedstrijden op overdekte banen worden ieder jaar in Madison Square Garden te New York door de Millrose Athletic Club georganiseerd. Een verrassing was hierbij het nummer pols stokhoogspringen. De Japanner Oe verrichtte namelijk een uitzonderlijke prestatie door een hoogte van 4.335 meter te springen. De Olym pische kampioen Earl Meadows (V.S.) bereikte „slechts" een hoogte van 4.26 M., terwijl de Amerikaansche wereldrecordhouder George Varoff, wiëns wereldrecord op 4.43 M. staat, reeds bij 4.18 M. de lat afwierp. In den wedstrijd over een mijl, won de werëldrëcofdHóüder Glenn- Cunningham (V.S.) in 4 min. 14.4 sec. voor zijn landgenooten Gene Venzke en Archi San Romani. Op dit nummer zou ook de Hongaar Szabo starten, doch hij had bij den storm op zijn overtocht naar de Vereenigde Staten een verkoudheid opgeloopen, welke hem van deelneming deed afzien. Het hoogspringen was voor den wereldrecord houder en Olympisch kampioen Johnson (V.S.) met een sprong van 2.01 M„ terwijl zijn landgenooten Burke en Walker precies twee meter haalden. In haar beschuldiging voert mej. Ederle aan, dat het ongeval waarvan zij het slachtoffer werd, aan nalatigheid van de beklaagden te wijten is, daar van een der treden een tegel los lag. Tijdens de internationale zwemwedstrijden, welke Woensdagavond te Kopenhagen werden gehouden en waaraan verschillende Nederland sche zwemsters deelnamen, is Ragnhild Hveger er in geslaagd het wereldrecord op de 400 meter borstcrawl, dat op naam stond van Willy den Ouden met een tijd van 5 min. 16 sec., geves tigd op 12 Juli 1934 te Rotterdam, te verbete ren en te brengen op 5 min. 14.2 sec. Ragnhild Hveger kwam in dit nummer uit tegen Tini Wagner en haar landgenoote Grete Frederiksen. Tini Wagner bleef ver bij de Deensche zwemster achter en moest nog feilen strijd leveren om de tweede plaats te bezetten. Op de 200 meter schoolslag heeft Jopie Waal- berg op schitterende wijze partij gegeven aan de Deensche zwemster Inge Soerensen; voor beiden werd een tijd genoteerd van 3 min. 4.4 sec. Natuurlijk werd de 100 meter rugslag dames door Nida Senff gewonnen. Haar tijd van 1 min. 15.2 sec. was bijzonder fraai. De resultaten waren: 400 meter borstcrawel: 1 Ragnhild Hveger (Denemarken) 5 min. 14.2 sec. (nieuw wereld en Europeesch record); 3 Tini Wagner (Neder land) 5 min. 34.8 sec.; 3 Grete Frederiksen (Denemarken) 5 min. 36.5 sec. 200 meter schoolslag: 1 en 2 Inge Soerensen (Denemarken) en Jopie Waalberg (Nederland), beiden 3 min. 4.4 sec.; 3 Valborg Christensen (Denemarken) 3 min. 6 sec. 100 meter rugslag: 1 Nida Senff (Nederland) 1 min. 15.2 sec.; 2 Tove Brunstroem (Denemar ken) 1 min. 18.4 sec. huidonzuiverheden en puistjes .UROL doet ze verdwijnen! Gebruikt bij gelaatsverzorging witte Purol. Doos 30 en 60 ct. Bij Apothekers en Drogisten. De bekende kanaalzwemster mej. Gertrude Ederle, die in 1926 over het Kanaal zwom in den recordtijd van 14 uur 32 min., heeft een eisch tot schadevergoeding van 10.000 pond in gesteld tegen de eigenaars van een blok flat gebouwen te New-York. In een dezer flats heeft de zwemster een val gemaakt, waardoor z;j thans gedeeltelijk invalide is. In een van de gebouwen viel mej. Ederle van een vijftien treden tellende trap, waardoor zij aan den rug werd gewond. Na haar terugkeer in de Vereenigde Staten in 1926 maakte de zwemster een tournée, waar bij zij zwemdemonstraties gaf. Zij kreeg daar na een positie bij een aantal zwemverenigin gen in New-York, totdat haar drie jaren ge leden bovengenoemd ongeval overkwam, waar door haar het loopen zeer bemoeilijkt werd. In het te Parijs voortgezette tournooi om het wereldkampioenschap 45/1 voor beroeps spelers verloor Drost o.a. met groot verschil van Grange. De uitslagen waren: Derbier Van Leemput Grange Drost De stand is thans: 1. Grange 10. pnt., 2. Leemput 8 pnt., 3. Derbier 8 pnt., 4. Drost 6 pnt. 5. Weiss 2 pnt., 6. Klein 2 pnt., 7. Ranson 0 punten. 300 9 145 33.33 CO 9 54 18.22 300 12 102 25.00 106 12 32 8.83 In den ouderdom van 78 jaar is in Den Haag overleden de heer H. D. F. Regout, oud-direc teur der aardewerkfabriek De Sphinx te Maas tricht. De heer Regout heeft in vroeger ja ren in het buitenland twee aardewerkfabrieken ingericht. Hij is ook directeur geweest van de Rijksklei- school te Gouda. Woensdagmiddag is de schipper van het mo torschip „Cornelis", G. van den Berg uit Mo lenaarsgraaf, toen hij zich met zijn schip van Rotterdam naar Molenaarsgraaf begaf, in het Boerengat, even voor de spoorbrug, toen hij de uitlaatpijp aan dek bij de roef wilde wegne men, achterovergezwikt en te water geraakt. Hoewel men nog pogingen heeft aangewend om den man te redden, is men er niet in ge slaagd hem nog tijdig boven te brengen. Eenige uren later heeft de bemanning van de „Politie 4" het stoffelijk overschot geborgen en naar het bureau van de rivierpolitie ge bracht. Het zal naar Molenaarsgraaf worden vervoerd. Woensdagavond half tien werd op den rijks straatweg onder Muiden aangetroffen een man, die erg vreemd deed. BU onderzoek bleek men hier te doen te heb ben met H., een patiënt uit het rijkskrankzin nigengesticht te Woensel, die 8 Februari daar uit ontlucht was. Daar H. een justitie-patiënt is, was opsporing en aanhouding verzocht door den brigade-com mandant der marechaussee uit Eindhoven. H. is naar de Valeriusklinieken te Amsterdam overgebracht. !3cfocfcct>ckct>cbcfc)cfclcbckcfocfoc!}cfc>cbcbc8cÏDcfccfoct3cfockct!cfc>cb(i>cfetcÏDC&4>cfecb4>cb4>cfecfcK£>c4l43cl>cb cfccfccfccbckckckcbcfcct)&ct>cfc>cb ft" C^^C|3C^<^C^C^CpC|3C^(^C^C|DCpCpC^C^C^C^C^C^C|3C£>C^Cj3C£>C£)C£)C^)CJ3Cf3C^5Cj3CpCj>C£>CpCpC£>CpC^>C|3C^Cj3 HILVERSUM I, 1875 M- (8.00 VARA. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 4.00 VARA. 9.00 VARA. 11.00 VARA.) 8.00 Gram.pl. 8.15 Sportreportage. 8.30 Gram.pl. 10.20 Gram.pl. 12.00 Gram.pl. 12.30 De Palla- dlans. 1.30 Wllly Kolc's ensemble. 2.00 Modepraatje. 2.20 Vervolg concert. 2.35 Gram.pl. 3.05 AVRO-Dansorkest. 4.05 Gram.pl. 5.30 Les Ménétrlers. 6.45 Sport reportage (gr.pl.). 7.00 Gram.pl. 9.00 15- Jarig bestaan van Cinema Royal, Amster dam. 9.50 35 jaar arbelderszangcultuur m. m. v. spreker en solisten. 10.00 Sport reportage. 10.15 Revue-uitzending. 10.30 Berichten ANP. 11.00 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.30—12.00 Gram.pl. HILVERSUM II (Algemeen programma, verzorgd door de NCRV) 8.00 Schrift lezing, meditatie, gewijde muziek (gr.pl.). 8.309.30 Gram.pl. 10.30 Morgendienst. 11.00 Tenor en plano. 12.00 Berichten. 12.15 Gram.pl. 12.30 Ensemble v. d. Horst. 2.00 Gram.pl. 2.30 Chr. lectuur. 3.00 Gram.pl. 3.15—3.45 en 4.00 Trio Beute-Zepparoni-Hemerik. 4.30 Orgelspel. 5.30 Declamatie en gram.pl. 6.30 Voor tuinliefhebbers. 7.00 Berichten. 7.15 Lite rair halfuur. 7.45 Reportage. 8.00 Be richten ANP. 8.15 Haarl. Orkestvereen. 9.00 Emigratieperspectieven, causerie. 9.30 Vervolg concert m. m. v. soliste en de Kon. Llederentafel Zang en Vriend schap. 10.15 Berichten ANP. 10.20—11,30 Gram.pl. Hierna schriftlezing. DROITWICII, 1500 M. 11.40—11.50 Pia- nosoll. 12.10 Orgelconcert. 12.50 BBC- Dansorkest. 1.35220 Birminghamsch Philh. Strijkorkest en soliste. 4.20 BBC- Mldlandorkest. 5.35 De Alphas. 6.20 Be richten. 6.45 BBC-Northern-Ireland-ork. 7.20 Muzikale causerie. 7.40 Pianorecital. 8.20 Revueprogramma. 9.20 Berichten. 10.00 BBC-Zangers en orgel. 10.30 BBC- Theaterorkest en solist. 11.35 Mantova- ni's Dansorkest. 11.5012.20 Dansmuziek (gr.pl.). RADIO PARIS, 1648 M. 8.20, 11.20 en 12.35 Gram.pl. 1.35 Zang. 1.50 Gram.pl. 2.50 Radiotooneel. 4.20 Casadesus-Trio. 5.50 Gram.pl. 6.05 Planorecital. 6.50 Gram.pl. 7.05 Vervolg planorecital. 7.20 Gram.pl. 8.20 Sonateconcert. 9.05 Zang. 11.201.06 Orkestconcert. KEULEN, 456 M. 8.00 Omroepkwintet. 11.20 Omroepkleinorkest. 1.35 Gevar. con cert. 3.20 Omroeporkêst. 5.20 Dresd. Philh. Orkest en solisten. 7.30 Voor sol daten (concert en berichten). 9.50 Trio concert. 10.35—11.20 Omroep-Amuse- mentsorkest. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Omroepdansorkest. 1.30 Salonorkest. 1.502.20 Gram.pl. 5.20 Sa lonorkest en solist. 6.20 en 6.50 Gram.pl. 7.20 Zang. 8.20 Polenblut, operette. 10.30 11.20 Omroepdansorkest. 484 M.: 12.20 Gram.pl. 12.50 Salonorkest. 1.30 Omroepdansorkest. 1.502.20 Gram.- pl. 5.20 Omroeporkest. 6 35 Gram.pl. 6.50 Pianorecital. 7.35 Zang. 8.20 Stafmuziek 9de Llnie-Reg. 10.3011.20 Omroepork. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Solistenconcert. 8.20 Gevar. concert. 9.20 Berichten. 9.40 Sportnieuws. 9.5511.20 Omroep-Amusementsorkest. Wapen U regen het Bescherm Uw keel, luchtpijpen en longen met antiseptische tegen koude vochtigheid en infecti*. Maar vraag naar de In Hollandsche doozen 50 cent. De inschrijving op 8.379.000.nominaal 3% pCt. obligatiën ten laste van de gemeente Til burg zal zijn opengesteld bij de Amsterdamsche Bank; Rotterdamsche Bankvereeniging en Nederlandsche Handel-Maatschappij en de heeren R. Mees en Zoonen op Woensdag 17 Februari tot den koers van 99)4 pCt., vermeer derd met 17 dagen rente a 3'/2 pCt. 's jaars van 1 Maart 1937 af tot den dag van betaling, zijnde 996.65 per obligatie van 1000.en 498.33 per obligatie van 500. Houders van niet-uitgelote obligatiën van de per 18 Maart 1937 aflosbaar gestelde 4 pCt. geldleeningen 1934 I en 1934 II ten laste van de gemeente Tilburg, voorzien van de coupons per 1 Mei 1937 en volgende, hebben recht op toewijzing van een zooveel mogelijk gelijk nominaal bedrag aan 3% pCt. obligatiën van bovengenoemde uitgifte, voorzien van coupons per 1 September 1937 en volgende. Dit recht vervalt, indien de houders der 4 pCt. obligatiën niet vóór de sluiting der inschrijving, met ge bruikmaking van daartoe bij de inschrijvings kantoren verkrijgbare speciale inschrijvingsbil jetten, op de 3</, pCt. obligatiën hebben inge schreven. Indien de inschrijvingen voor de 3% pCt. obligatiën, die niet door houders van 4 pCt. obligatiën, krachtens hun recht van voorkeur, mochten worden genomen, het beschikbare bedrag te boven gaan, zal de toewijzing op eerstgenoemde inschrijvingen, onder voorbe houd van het ïecht om vrije inschrijvingen geheel of gedeeltelijk niet in aanmerking te nemen, systematisch geschieden. Het zegelrecht op de nota van toewijzing komt ten laste van den inschrijver. De betaling van de toegewezen obligatiën moet plaats hebben op Donderdag 18 Maart 1937, ten kantore waar de inschrijving is ge schied tegen ontvangst van de obligatiën, den inschrijver toekomende. De inschrijvers, die het recht van voorkeur hebben uitgeoefend, verplichten zich door hun aanmelding, hunne 4 pCt. obligatiën, voorzien van de coupons per 1 Mei 1937 en volgende, op 18 Maart 1937 In te leveren ten kantore waar de inschrijving is geschied. Hun zal voor de door hen ingeleverde 4 pCt. obligatiën wor den uitgereikt een zooveel mogelijk gelijk nomi naal bedrag aan 3</i pCt. obligatiën met cou pons per 1 September 1937 en volgende, terwijl het door hen verschuldigde ter zake van de hun toegewezen 3% pCt. obligatiën verrekend zal worden met het hun toekomende bedrag wegens inlevering ter aflossing hunner 4 pCt. obligatiën. De leening is aflosbaar van 1 Maart 1938 af, uiterlijk in 40 jaarlijksche termijnen. De coupons zijn betaalbaar op 1 Maart en 1 September. De inschrijving op nom. 4.700.000.3 pCt. Obligatiën coupon per 1 Januari en 1 Juli ten laste Van de N.V. Gemengd Bedrijf „Haagsche Tramweg-Maatschappij" (H.T.M.) tot den koers van 98% pCt., zal zijn openge steld op Woensdag 17 Februari bij Pierson Co., Incasso-Bank N.V., Oppenheim Van Till, R. Mees Zoonen, Vlaer Kol. De houders van niet uitgelote 4 y2 pCt. obli gatiën der leening van 1927 ten laste van de N.V. Gemengd Bedrijf „Haagsche Tramweg- Maatschappij", waarvan ƒ4.624.000.nominaal uitstaan en welk bedrag in zijn geheel per 18 Maart 1937 wordt aflosbaar gesteld, hebben bij de inschrijving recht van voorkeur, met dien verstande, dat iedere i'/2 pCt. obligatie H.T.M. preferentie geeft voor de toewijzing tot boven- genoemen koers van een 3 y, pCt. obligatie, be- hoorende tot de leening. waarvan de inschrij ving thans is opengesteld. Zij, die van hun rechjt van voorkeur gebruik willen maken, moeten bij inschrijving de num mers hunner 4y pCt. obligatiën aan de ach terzijde van het daarvoor bestemde inschrij vingsbiljet vermelden en verplichten zich daar door deze obligatiën op 18 Maart in te leveren ten kantore van Inschrijving. Het recht van voorkeur vervalt 17 Februari 1937 des namiddags te 4 uur. Het na uitoefening van bovenbedoeld voor keursrecht overblijvende gedeelte der leening is voor vrije inschrijvingen beschikbaar. Het recht wordt voorbehouden, bij de toewij zing vrije inschrijvingen geheel of gedeeltelijk niet in aanmerking te nemen. Bij overteekening van het voor vrije inschrij vingen beschikbaar bedrag, zal de toewijzing systematisch geschieden. De betaling der toegewezen obligatiën moet geschieden ten kantore van inschrijving op 18 Maart tegen in ontvangstneming der stukken of van recepissen en wel wat betreft; de vrije inschrijvingen onder bijbetaling van 2 maanden en 17 dagen rente, bedragende 7.49 per obligatie, de preferente inschrijvingen door inlevering der aangemelde 4% pCt. obligatiën, voorzien van de coupons per 1 Juli 1937 en volgende tegen in ontvangstneming van 14.60 per obli gatie. De eerste coupon vervalt 1 Juli 1937. De couponbelasting komt ten laste van obli gatiehouders.. De aflossing a pari zal plaats hebben telken- jare op 1 Januari tot een bedrag van 188.000 (zijnde 1/25 der hoofdsom van de leening), voor de eerste maal op 1 Januari 1939. De ven- nosotschap behoudt zich het recht voor te al len tijde tot vervroegde geheele of gedeelte lijke aflossing over te gaan, doch niet eerder dan 1 Januari 1943. Pierson Co. berichten, dat zij op Dinsdag 16 Februari 500 aandeelen aan toonder, elk groot 1000.ten volle deelende in de winst over het boekjaar 1937, in de N.V. Cultuur Maat schappij Koerintji, gevestigd te Pading, door bemiddeling van de heeren Brom Co. ter Beurze van Amsterdam zullen introduceeren. De introductie geschiedt onder voorbehoud van de goedkeuring der jongste statutenwijzi ging door den Gouverneur-Generaal van Ned.- Indië. fc 4 De eerste koers van afgifte is bepaald op 112!/ pet. en zal gelden voor aanvragen welke op ge noemden datum vóór des middags 13 uur schrif telijk zullen zijn Ingediend. Indien de aanvragen het beschikbaar aantal aandeelen mochten over treffen, zal de toewijzing systematisch geschie den. Het recht wordt voorbehouden aanvragen ge heel of gedeeltelijk niet in aanmerking te nemen. Het Noorsche motortankschip „Bralanta", dat nabij Saeftinge omhoog was gevaren, is heden morgen weer vlot gekomen. Op 17 Febr. a.s. wordt de inschrijving opengesteld op 9.391.000 3Vz pet. obligaties tot den koers van 99pet., ten laste def gemeente Groningen. Houders van de 4 pet obligaties 1934 genieten recht van voorkeu' Bij de uitgifte van de 3Vz pet. leeninj gemeente Apeldoorn werd zoodanig inge' schreven, dat de toewijzing op de vrije in' schrijvinqen slechts zeer gering zal zijn. De Indische Volksraad heeft de verlaginQ van 't uitvoerrecht op rubber aangenomen De Vereeniging voor den Effectenhandel te Amsterdam ontving bericht van had' advocaat, dat het Gerechtshof te Stockholm de uitspraak van de rechtbank te Stock' holm, waarbij de houders van de 4 pet. W hing 1885 en van de 4 pet. leening 1900 de' Stad Stockholm in het goudclausule-procef in het ongelijk zijn gesteld, heeft bevestigd De .Cultuur Mij. Tjilangkap is voorne' mens aan aandeelhouders voor te stellen het aandeelenkapitaal met 40 pet. te redd' ceeren. De goudprijs te Londen daalde met d tot 142J4, 355.000 werd aan goud omgezet Uit Parijs wordt bericht, dat de financi' eele commissie uit de Fransche Eerste KW mer in het vervolg verzet zal aanteekene* tegen alle nieuwe staatsuitgaven, indied daartegenover niet tegelijkertijd overeen' komstige nieuwe inkomsten worden vooT' gesteld. Het vertrouwen is uitgesloten, id' dien niet wordt bezuinigd. De Fransche minister van Financiën het' haalde zijn verzekering, dat hij geen deva luatie, geen wisselcontröle en geen verhoo' ging van belasting zal invoeren. Hij wecs op de betere belastingontvangsten in df maand Januari. De Canadian Pacific keert op de prejw rente aandeelen een dividend uit van 1 pet1 aan aandeelhouders, die op 1 Maart 1936 f de boeken der mij. waren ingeschreven. D6 laatste maal is op de preferente aandeele' die niet cumulatief zijn, op 30 Juni 1932 eed dividend aangekondigd. De onuitgevoerde orders van de Bethle hem Steel Corporation waren in het afge' loopen jaar het grootste van de laatste 1° jaren. De president verklaarde, dat de mÜ' niets had geleden door de arbeidsgeschillen en de productie bedraagt 100 pet. der capa citeit. De orders bedroegen in 1936 337 fl millioen tegen 210.03 mill, in 1935 369.53 mill, in 1929. De uitbreidirtgen be droegen S 38 millioen en de verbeteringen 16.14 mill. De ruw-staalprijzen waren ge middeld S 1.08 per ton lager dan in 1936' De staalproductie bedroeg 75 pet. der cape: citeit tegen 69.5 pet. in liet vorig kwartje- en 64 pet. in het geheele jaar 1936. De pre sident verwacht in 1937 geen verminderd der bedrijvigheid. De staalproductie in de Vereen. Staten wordt momenteel op 81 pet. der capacite geraamd tegen 79 pet. de vorige week. Dc achterstand in de onuitgevoerde orders zoodanig, dat de productie der fabrieken wordt bepaald door de hoeveelheid grond stoffen waarover zij kunnen beschikken. Bij de staalaankoopen in Amerika 0 laatste weken waren ook spoedorders vo0' de overstroomde gebieden. Nu de zeelieden- staking is geëindigd, worden de staalleV ringen naar de Pacific-Kust hervat. B»j' tendien bestaat er vraag voor staal van zijde der bouwnijverheid en voor de fab'v catie van rails en staal voor spoorwegmate' riaal. De American Steel Foundries is voorne mens het kapitaal van 1 millioen tot millioen aandeelen uit te breiden. De U. S. Steel Corporation boekte in Jd' nuari aan aflossingen 1.149.918 ton. teg' 1.067.000 ton in December 1936 en 721-0" ton in Januari 1936. De Januari-afleverf1' gen zijn de grootste sedert 1929, meer d tweemaal zoo groot als in Januari 1935 *5 meer dan driemaal zoo groot als in Janna 1934. Ifi

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 6