fs9 vele landen Uw kinderen z mm E nieuwe modellen,waarin IJ Amerikaansche prestaties en Europeesche zuinigheid vereenïgd vindt De aardappelcultuur in de Streek geeft Uw voeten den noodigen steun: Geef bun etgen Weekblad II I i OPEL 19S7 IEDEREEN KAN NU ZIJN EIGEN WAGEN BEZITTEN Laat Uw Opel-dealer U inlichten over de bijzonder lage prijken. ACHTERUITGANG DER PRODUCTIE Kleuterblaadje Roomse Jeugd OPEL 1937 OPEL 1937 NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Vernieuwing van het poot goed de voornaamste eisch Nieuwe organisatie noodig UIT DEN OMTREK BENNEBROEK DRIEHUIS VELSEN ZAANDAM SCHOENEN SMITS - DONGEN 'T OPKLAPBEDDENPALEIS BUREAU „ARGUS Van der Linden's Bakkerijen Winkels: kamperstraat is HM! EindelijkEen echt populaire wagen, maar een echte automobiel tevens. Een nieuwe zes-cyl. met kopkleppen, 2.5 I. Talrijke nieuwe verbeteringen maken dezen wagen nog aantrekkelijker. Automobielbedrijf Gebrs. H. F. Kimman N. V. Tel. 13850 Showroom, kantoor en werkplaats Wagenweg, 8-10 HAARLEM SCHRIJF EENS, VOOR ME€R UITVOERIGE INLICHTINGEN AAN GENERAL MOTORS CONTINENTAL S A TE ANTWERPEN De verbouwers van aardappelen in de Streek hebben sinds enkele jaren geklaagd over den stand der vroege aardappelen, ^elke klachten in hoofdzaak afkomstig zijn van *>et groot aantal virusziekten, waardoor deze Aardappelen worden aangetast. Vooral de jaren 1935 en 1936 zijn zeer nadeelig geweest, zoo danig zelfs, dat de N.A.K. bij de keuring geen ehkele A kon toekennen. Uiteraard was hier- van het gevolg, dat de handelaren geen poot- Êoed uit deze streek betrokken. Dat dit van Stoot nadeel is, ligt voor de hand, want de teelt van pootaardappelen biedt nog eenige Perspectieven, in tegenstelling tot de teelt van Consumptie-aardappelen, waarvan de vooruit zichten weinig bemoedigend zijn. Om in dezen toestand verbetering te bren gen heeft ir. Rietsema, de rijkstuinbouwconsu- ent in Noord-Holland, een rapport samenge teld, waarin hij de maatregelen opsomde, daardoor verbetering mogelijk zou zijn. De oor zaken van den achteruitgang zijn tweeledig. Allereerst kan men zeggen, dat de verbouwers zelf er eenigszins de oorzaak van zijn, omdat zij onder invloed van de slechtere tijds omstandigheden nagelaten hebben hun poot goed dermate te ververschen als noodig zou zijn om een door en door gezond gewas te krij gen. Hierbij komt dan als tweede voornaamste oorzaak, welke eenigszins door de eerste in de hand werd gewerkt, dat vooral in de jaren 1934 en 1935 bladluizenplagen zijn voorgeko men, waardoor de gezonde planten door de zieken werden aangetrokken. Als men de oorzaken van den achteruitgang kent, kent men ook de middelen ter verbete ring. Allereerst moet het pootgoed worden ver nieuwd, waaraan zeer groote kosten zijn ver bonden. Eenige kweekers hebben het initiatief genomen om in den Wieringermeerpolder vier h.a. als proef met pootgoed te kweeken, doch meer dan een proef is dit niet, want deze opper vlakte is veel te klein om eenigen invloed te kunnen uitoefenen. Gaat men mettertijd deze oppervlakte uitbreiden gesteld dan al. dat de proef slaagt dan rijst nog de vraag, of het niet beter en voordeeliger zou zijn om extra teeltvergunningen uit te geven aan kwee kers. die on het gebied van pootgoed ervaring en succes hebben, en die goedkooper zouden kunr.en leveren als zij zeker zijn van hun af zet. Deze vernieuwing kan natuurlijk alleen succes hebben als de aardappelkweekers hieraan allen hun volle medewerking geven Wanneer er im mers zouden zijn, die in dit opzicht niet zoo actief zouden zijn als anderen, worden de aard appelen van het eene veld toch nog besmet door die van het andere veld, waardoor de grootere moeiten en kosten der goedwillenden voor een groot deel waardeloos zouden worden. Daarnaast moet door de kweekers alle aan dacht worden besteed aan de bestrijding der luis en alle middelen gebruiken om het uit breken van ziekten tegen te gaan. Het vorige jaar is overduidelijk gebleken, dat de verbou wers in de Streek zichzelf benadeeld hebben doordat zij hierin niet voldoende" actief zijn geweest. Want niet alleen, dat de oogst sterk in opbrengst is verminderd, ook de prijzen zijn aanzienlijk gedaald. Niet alleen voor de zieke aardappelen, wat voor de hand ligt, maar ook voor de gezonde aardappelen. Indien de han delaren immers merken, dat er in een bepaald gebied een aardappelziekte heerscht, "olijven zij van de markt weg, en ook de gezonde vruchten blijven onverkoopbaar, of maken niet die prij zen, welke gemaakt zouden kunnen worden, als de handel niet bang zou zijn, zich in de vingers te snijden. Op den duur straft dus het kwaad der nala tigheid zichzelf, maar voor het zoover is, dat allen inzien hoe een momenteel voordeel in een groot nadeel verkeert, kan er al veel verlies zijn geleden en zooveel bedorven zijn,' dat men lange jaren noodig heeft om alles weer te her stellen. De vraag doet zich daarom voor. hoe men den toestand in de aardappelcultuur in de Streek zoo spoedig mogelijk gezond maakt en hoe men deze daarna zoo goed mogelijk gezond kan houden. Een van de middelen hiertoe zou kunnen zijn de propaganda onder de kweekers. Reeds een maal is hiermede een goed succes bereikt, doch men mag niet uit het oog verliezen, dat deze methode eerst na langeren tijd succes heeft, terwijl er thans groote haast is bij de verbe tering van het gewas. Het eenige middel, dat dan overblijft, is het uitoefenen van dwang, waardoor het onmogelijk is, dat de eene kwee- ker den ander nadeel berokkent tengevolge van het gebruiken van minderwaardig pootgoed. Tot de te gebruiken dwangmaatregelen behoo- ren het uitvaardigen van verordeningen, die het gebruik van ongekeurd pootgoed verbieden en tevens een verbod van het verbouwen van bepaalde rassen, die extra-gevaar voor besmet ting opleveren. Voorts zou het zeer goed zijn als de Ninetyfold weer opgenomen zou kunnen worden in de keuring van de N.A.K. Op het oogenblik immers wordt dit ras niet gekeurd, terwijl een verbod van verbouwen vrijwel on mogelijk is, omdat men geen goeden vervanger heeft voor de Engelsche markt. Op de dezer dagen te Hoogkarspel gehouden vergadering van den L. T. B. is in principe be sloten tot bovengenoemde drie maatregelen. Een van de moeilijkheden, die zich daarbij voor deden, was de vraag: Wie moet deze veror deningen uitvaardigen? Doen de betreffende gemeenten het, dan heeft men te maken met den raad, waarin uiteraard niet alleen deskun digen zitting hebben. Tevens heeft men dan, dat een specifiek belang van dit gebied onder de competentie van verschillende gemeente raden valt, waardoor eenheid van maatregelen moeilijker wordt en dus het succes ook minder zeker. Het beste zou zijn, dat een organisatie der kweekers wordt opgericht, welke een publiek rechtelijk karakter zou moeten krijgen. Voor- loopig zal dit echter wel tot de vrome wenschen blijven behooren, zoodat men vooralsnog op de gemeenteraden aangewezen zal blijven. En wil men dit jaar nog succes hebben, dan zullen deze zeer spoedig hun maatregelen moeten nemen. R. K. Landarbeidersbond. De R. K. Land- arbeidersbond afdeeling. Bennebroek hield Dins dagavond in het R. K. Vereenigingsgebouw een ledenvergadering, welke zeer slecht was bezocht. De voorzitter deed eenige mededeelingen, o. a. van de nieuwe regeling voor de oude leden, die den leeftijd van vijf en zestig jaar hebben bereikt; zij betalen voortaan 35 cent per week en ont vangen bij werkloosheid ƒ3 en bij ziekte 6 per week. Voorts deelde de voorzitter mede, dat de contributie iets is verlaagd. In de volgende vergadering zal bestuursver kiezing aan de orde komen. Aftredend zijn de voorzitter, tweede secretaris en eerste commis saris; de beide laatsten zijn herkiesbaar; de voorzitter stelt zich niet meer herkiesbaar. Bovendien zal in de volgende vergadering het onderwerp contributieverlaging nogmaals aan de orde komen. R. K. Staatspartij- De R. K. Staatspartij afdeeling Bennebroek houdt haar jaarvergade ring Donderdag 18 Februari, 's avonds acht uur, in het R. K. Vereenigingsgebouw. Aanwijzing verloskundige B. en W. stellen den raad voor, mej. C. A. Huijboom, Waterland weg 12, aan te wijzen als verloskundige in de afdeeling Santpoort en haar als zoodanig een jaarlijksche toelage te verleenen van 100.—, alsmede een bedrag van 10.per verlossing, verricht op verzoek van Maat schappelijk Hulpbetoon. Aankoop van grond. b. en W. stellen den raad voor over te gaan tot aankoop van ge deelten grond, ter grootte van 2685 M2._ tegen den prijs van 0.25 per M2., ter verbreeding van een gedeelte van den Engelmundusweg en voor doortrekking van den Wijk aan Zeeër weg. Door de betrokken eigenaressen is als bij drage in de kosten van verbreeding en aanleg een bedrag van 2885.in de gemeentekas gestort. Bij de regeering bestaat geen bezwaar, dat tot het uitvoeren der werken wordt overgegaan. Opheffing openbare lagere school te IJmui- dcn. b. en W. deelen den raad mede, dat de openbare lagere school Dl te IJmuiden thans nog 61 leerlingen telt, verdeeld over drie leer jaren; nJ. 26 in het tweede, 24 in het derde en 11 in het vijfde leerjaar. Aan de school zijn verbonden een hoofd en één onderwijzeres. Daar een verdere daling van het aantal leerlingen te verwachten is, achten B. en W. het, mede in het belang van een goeden gang van het onder wijs, gewenscht deze school met ingang van 1 Maart as. op te heffen. De leerlingen kunnen worden geplaatst op de openbare lagere school D. Het aantal leerlingen dezer school stijgt dan tot 358 en bij een bespreking dezer aange legenheid op het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is toegezegd, dat een extra-leerkracht aan school D mag worden verbonden. Voor deze betrekking wenschen B. en W. te bestemmen de thans aan school D I verbonden onderwijzeres A. M. Broek, waardoor haar opwachtgeldstelling wordt voorkomen. Aan het hoofd der school D I, den heer P. Pleijler, zal wegens opheffing zijner betrekking eervol ontslag moeten worden verleend, waar door hij op wachtgeld komt. B. en W. stellen voor dienovereenkomstig te beslissen. Verlaging huurprijs B. en W. stellen den raad voor het verzoek van de huurders van het perceel tuingrond, groot 8370 M2, liggende nabij den spoorwegovergang tusschen de Ver Loren van Themaatlaan en de Cederstraat, om den huurprijs te verlagen van 0.18 tot 0.10 per R.R., in te willigen. Conversie geldleening B. en W. stellen den raad voor hen te machtigen tot aflossing van twee geldleeningen, oorspronkelijk groot 113.260.—, per resto 72800.— en 156000.—, per resto 60000.en het aangaan van één nieuwe leening ter zake, groot 119.720.op onderhandsche schuldbekentenis a 3'A a pari. Het verschil tusschen de restanten der leeningen en het bedrag der nieuwe leening is de gewone aflossing in 1937. R. K. Voetbal. Voor a.s. Zondag geldt voor de V.V.Z.-elftallen het volgende programma: VVZ 1—WA 1, 2.30 uur; RKAV 2—VVZ 2, 12.30 uur (vertrek 11.30 per auto vanaf de kerk) VVZ 3—DOSS 3 12.30 uur ;VVZ jun. a—Volen- öam d, 12.30 uur; Meervogels aVVZ jun. c. 1 uur; WZ jun. DDEM jun. C, 1.30 uur. Groote sorteering in opklap bedden. Ombouwen met boven- en Zij ka-ten. ook verticaal en bultenmaateche. 3o modellen - Bedstellen, Dekens, alles prima. Opklapbed m. massieven ombouw l 8.25; 2-pers. 14.75. Eerste klas, 15 jaar garantie ORIONWEG 8 UAARLEM-N. Gesloten huls. TELEFOON 23932 5? Advies ln rechtszaken, innen achter stallige vorderingen, KLEVERPAKK- IV EG 225. Advies 1.—. Spreekuren 1012. 24, 79 uur. verbouwen tarwe... Vele soorten meel zijn er te koop. Maar het fijnste en duurste meel dat er in den handel is, dat wordt gekocht door Van der Linden's Bakkerijen. Als U wist hoeveel proef- brooden er bij ons gebakken en gekeurd worden om maar steeds het fijnste en lekker ste brood te hebben, zoudt U begrijpen waarom ons brood zulk een goeden naam heeft. Doe Uzelf en Uw huisgenoo- ten het genoegen, klant te worden van: HAARLEM DA COSTASTRAAT 46 broodfabriek: Bakenessergracht 71 Tel. 13882 Beu weekblad, dat speciaal voor hen wordt uitgegeven Voor kinderen van 8 tot 10 jaar IS bladz. SH ot. par week. Voor kinderen van M tot 14 jaar - 24 blada., 8 cent per week. Bevat niet alleen verhalen, doch ook rubrieken voor godsdienstleer, nuttigs handwerken, huisvlijt, ge schiedenis en aftrrtrljkskunds N. V. DRUKKERIJ DE SFAARNESTAD, Haarlem. Opel, het merk, dat overal ter wereld een klinkenden naam heeft, komt heden uit met zijn vier-cylinder "Kadet". Duizenden hebben als het ware gewacht op deze totaal nieuwe Opel een 4-persoons "conduite intérieure", die in geen enkel opzicht te vergelijken is met "baby wagentjes"... behalve wat betreft den prijs. De Opel "Kadet" heeft een robuusten motor met hoog rendement, geheel stalen carrosserie met kap uit één stuk, onafhankelijk geveerde voorwielen, afgestemde veering, hydraulische remmen, een geheel geruischloo- zen drie-versnellingsbak, tochtvrije ventilatie en een ruimen bagagekoffer. Twee prachtige modellen de "Coach" en de "Cabriolet-Coach". U kunt tegelijkertijd genieten van Amerikaansche prestaties... EN Europeesche zuinigheid. Maak eens een proefrit met een Opel "Kadet". Opel heeft haar serie modellen uitgebreid en vraagt Uw oordeel over de "Super Six" 2.5 1. Het is een wagen, die bij U in den smaak moet vallen. Behalve zijn prachtig uiterlijk, biedt deze zes-cylinder U talrijke technische voordeelen, voor de eerste maal vereenigd in een wagen van dezen prijs. Oordeelt U zelf maar eensprestaties en zuinigheid van een zes-cylinder kopkleppenmotor, het comfort van onafhankelijk geveerde voorwielen en stabilisator van het chassis, veiligheid door hydraulische remmen en geheel stalen carrosserie met kap uit één stuk. Daarbij komen nog de soliditeit van een extra stijf chassis en het genoegen van een totaal geruischloozen Syncro-Mesh versnellingsbak met drie ver snellingen. Een demonstratie zal U bewijzen, dat de "Super Six" een combinatie is van Amerikaansche prestaties eo Europeesche zuinigheid. Overal, op alle wegen, ziet men tegenwoordig de Opel "Olympia". Dit succes is in hoofdzaak het gevolg van de bijzonder gunstige verhouding tusschen gewicht en kracht van dezen wagen. Ook voor dit model geldt Amerikaansche prestaties - Europeesche zuinigheid. Deze wagens, die door hun aantrekkelijk uiterlijk zoozeer tut hetsucces van Opel hebben bijgedragen, hebben in mechanisch opzicht weer belangrijke ver beteringen ondergaan. Voor 1937 biedt Opel U een "Olympia" met 4-cylinder-motor, 1.3 1. Geheel stalen carrosserie met kap uit één stuk. Onafhankelijk geveerde voorwielen. Veilige en krachtige hydraulische remmen. Afgestemde veering. Tochtvrije ventilatie. 4 versnellingen, waarvan twee geruigchloos. Duizenden automobilisten zijn verrukt over hun "Olympia" 1936. Waarom zoudt U niet eens de "Olympia" 1937 probeeren De gemakkelijke betalingsvoorwaarden de G.M.A.C. laten U toe Uw Opel te betalen uit Uw inkomsten, zonder dat U Uw kapi taal er voor behoeft aan te spreken. Officieele Vertegenwoordigers De Opel "Service" organisatie is een der uitgebreidste en best geoutilleerde in het land. Onderdeden zijn uiterst voordeelig in prijs en overal verkrijgbaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 7