Voor het behoud van Aikmaars kaasmarkt Het probleem der draai hartigheid REEDS f 1150.-BIJ ELKAAR DE STAND VAN HET ONDERZOEK f?a io icuA s aAXtrudS. VRIJDAG 12 FEBRUARI 1937 Gehoopt wordt, dat particulieren f 2000.bij elkaar brengen voor verlaging van de wik- en weegloonen Een actie-vergadering Guldensregen SPAARNDAM IJMUIDEN C. SUYK BEHAALT DEN MEESTERTITEL HAARLEMMERMEER HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE DE VECHTBRUG TE MAARSSEN Lenige historische bijzonderheden ZANDVOORT Hillegomsche Brieven De werkloosheid ten onzent Dr. ir. Leef mans vertelt van de resultaten, die hij in het afgeloopen jaar heeft opgedaan Nog geen afdoend bestrijdingsmiddel Een taai leven Verschuiving van cultuur GELDSCHIETERSWET OVERTREDEN Veertien dagen geëischt AUTOBUS GESLIPT Drie gewonden Donderdagavond werd in het café van Harry Loudon te Alkmaar op initiatief van de V.V.V., de Middenstandsvereenigingen en de Ver. van Restaurant- en Koffiehuishouders in Alkmaar een vergadering gehouden ter bespreking van een actie voor het behoud der Alkmaarsche Kaasmarkt. De vergadering was druk bezocht. Aanwezig waren o. a. de gemeente-secretaris mr. A. Koel- ma. de directeur van het slachthuis en het Marktbedryf, de heer W. Voorthuysen, en de raadsleden L. Venneker en B. Appel. De vergadering werd geopend door den V.V.V.- voorzitter, mr. W. C. Bosman, met een hartelijk voord van welkom, waarbij hij zijn voldoening uitte over de groote opkomst. Na herinnert te hebben aan hetgeen er het laatste jaar aan de kaasmarkt te doen is ge weest, bracht spr. dank aan de Alkmaarsche pers, die stelselmatig en gedocumenteerd voor de kaasmarkt heeft gestreden. Spr. zou het onjuist vinden, wanneer in deze vergadering vergelijkingen werden gemaakt tusschen kaas markt en kaasbeurs; het moest alleen gaan om het behoud van de markt. Een wondeplek in de actie voor de markt waren de onkosten van aanvoer naar de markt, welke onkosten bij het verhandelen over de beurs niet gemaakt behoeven te worden. De beursvoorstanders gebruiken die onkosten als argument voor de beurs, maar spr. vroeg, of de 40.000, die men zou besparen wanneer men over de beurs verhandelt, wel opwogen tegen de lagere prijzen op de beurs. Spr. was er van overtuigd, dat die 40.000 daarbijin het niet zonken. Bovendien mag de Alkmaar sche kaasmarkt gerust als een wereldmarkt worden beschouwd, omdat de prijszetting op deze markt maatgevend is voor de kaastransac ties in het buitenland. Spr. had de grootste waardeering voor het gemeentebestuur, dat door een kloek besluit de wik- en weegloonen flink verlaagde. De regeering wil ook het hare bijdragen voor nog verdere verlaging van de wik- en weeg loonen, mits het particulier initiatief ook toonde iets voor het behoud van de markt te gevoelen Om dit nu te bewijzen, was men in deze ver gadering bij elkaar gekomen. Spr. besprak hierna de verschillende voor- deelen van de kaasmarkt voor Alkmaar en des- zelfs inwoners, ook voor de diverse banken, ter wijl hij voorts een overzicht gaf van de typische bezienswaardigheden der markt, die objectief misschien wat ridicuul zijn, maar voor de vreem delingen een wereldattractie. De A.N.V.V., de KJST.A.C., de A.N.W.B. en andere instanties hadden flinke subsidies voor 1937 ten bate van de kaasmarkt toegezegd, ter wijl de V.V.V. Alcmaria ook een bedrag beschik baar stelt, zoodat in totaal 300 beschikbaar is van toeristische zijde. Spr. hoopte, dat in totaal 2000 by elkaar kan worden gebracht. Er is gelegenheid voor ieder, iets tot het be houd der markt bij te dragen. Er zyn twee lys- ten, één waarop men voor een bedrag voor 1937 kan inteekenen, en één waarop men voor een periode van vyf jaar een jaariyksche bydrage toezegt. De heer Prins vroeg, hoeveel er noodig is om de wik- en weegloonen 1 cent per 50 K.G. te verlagen. De voorzitter meende, dat daarvoor ongeveer 2500 per jaar noodig zal zyn. Spr. deelde mede, dat op de lysten reeds ver schillende bydragen waren ingeschcreven. De heer A. M. de Lange had voor 200 geteekend, waarvoor spr. harteiyk dank bracht. Dit groote bedrag wil echter niet zeggen, dat zeer kleine bedragen ook niet van harte welkom zullen zijn. Spr. zelf teekende voor ƒ10. De secretaris van de Kamer van Koophandel, de heer D. J. Scheffel, deelde mede, dat de K. van K. voor ƒ300 wenschte in te schrijven. De heer Cloeck zei, dat de Middenstandsver- eeniging 50 had toegezegd. De heer B. Goes deelde mede, dat de Hanze ook 50 beschikbaar stelde. De heer van Oeffeit zegde namens de café- en restauranthouders 100 toe. Nog tal van andere bydragen werden staande de vergadering toegezegd, o. a. van de kaas- dragers, zoodat om half tien de 1000 reeds royaal was gepasseerd. Het bestuurslid van de V.V.V. Groot-Camper duin beloofde dat zyn vereeniging binnenkort zeker ook een bydrage zou geven. Dezelfde toe zegging werd door de pensionhouders te Schoorl gedaan. Het spreekt vanzelf, dat deze verbluffende animo in de vergadering een opgewekte stem ming veroorzaakte en het succes van de actie bij voorbaat verzekerde. De hoofdredacteur van de Alkmaarsche Cou rant deelde nog mede, dat door zyn blad 25 beschikbaar werd gesteld voor het goede doel. De redacteur van het gratis weekblad de Alk- maarsche Post overlegde even met een bevrien de relatie en verklaarde toen, dat de Alkmaar sche Post 35 zou geven (groote vreugde!). De hoofdredacteur van de Alkmaarsche Cou rant kon dit natuuriyk niet op zich laten zitten, rees overeind en zeide: Mynheer de voorzitter. Ik sprak van ƒ25, maar ik bedoelde natuurlijk dat de Alkmaarsche Courant 40 wenscht te geven! Op deze woorden volgde een daverend gelach, dat schier geen einde scheen te willen nemen. De voorzitter deelde mede, dat in totaal voor 1150 was ingeteekend. Spr. vestigde echter speciaal aandacht op de waarde van de kleine gaven, al zyn ze niet grooter dan een gulden. De groote massa van inschrijvingen zal den meesten indruk maken. Spr. wekte alle aanwe zigen op, vrienden en kennissen te bewegen een kleine of groote bydrage te geven. Ook maakte spr. propaganda voor het lid maatschap van de V.V.V., waardoor het belang van Alkmaar en daardoor ook van de kaas markt, ten zeerste wordt gediend. Na een laatste opwekking sloot spr. met een woord van dank de vergadering. Parkeerende auto's op rijwielpaden... pratende voetgangers en fietsers op den rijweg... op die manier móeten er im mers ongelukken gebeu ren. Wat zoudt u hier van denken: IEDER OP ZIJN EIGEN WEG! Jaarvergadering „Witte Kruis". Te ruim acht uur opent de voorzitter de vergadering, die matig bezocht was, en heet allen aanwezi gen hartelijk welkom, waarna de secretaris de notulen van de vorige vergadering voorleest, wel ke onveranderd werden goedgekeurd. Het jaar verslag, hield o.m. in, dat het ledental stabiel bleef en de voorhanden zynde artikelen in het magazyn in orde gebleken waren. De jaarrekening van den penningmeester sloot met een batig saldo van 1244.97. Evenals de secretaris werd ook de penningmeester bedankt voor zyn accuraat beheer. De kascommissie had alle bescheiden in orde bevonden; ook deze werd door den voorzitter bedankt. De afge vaardigde naar de hoofdvergadering van de N.-Holl. Ver. „Het Witte Kruis" kon wegens ziekte niet verschijnen en had zyn verslag op schrift ter vergadering gestuurd. Naar aanlei ding van dit uitstekend verzorgd verslag werd voor de volgende vergadering ook afgevaardigd de heer Tiggelman. Vervolgens hield dr. Deg- geler een inleiding over het vraagstuk der koe pokinenting, waarom het noodig is, en over de vroegere rijksregeling. Nu is het zoo geregeld, dat het niet meer verplichtend is en dit brengt gevaar met zich mee. Hoe meer oningeënten, des te grooter wordt het besmettingsgevaar De inleider drong er dan ook op aan, vooral bij de leden, om hun kinderen vooral op vroeg- tydigen, d.i. op 2 a 3-jarigen leeftijd te laten vaccineeren. Dit is de juiste leeftyd om de her- sensziekte, welke het gevolg kan zyn van de inenting, te voorkomen. Na een vraag door den voorzitter, wat het zwaarst woog, of inenten of niet inenten, antwoordde de inleider, dat het gevaar van inenten niet opweegt, tegen het riskeeren van het gevaar van epidemie, daar het inenten op zich een gevaar meebrengt, van 1 op 2050 duizend. Aangaande den moedercursus, werd nog medegedeeld, dat zich 15 leerlingen hadden op gegeven en nog steeds de gelegenheid open staat zich op te geven. De kosten bedragen 1. Dan werd nog op propaganda aangedrongen, daar biykbaar velen nog niet het nut inzien van lid te worden van een zoo onmisbare en nuttige instelling als deze, Een fraai succes van den zestienjarige De zestien-jarige C. Suyk heeft in Bussum zyn tweede overwinning behaald in den her kamp tegen Vos om den meestertitel dammen, waardoor hy zich dezen titel verzekerd heeft. De derde party zal vermoedeiyk wel niet meer ge speeld worden D.C.ïJ. heeft thans drie mees ters, n.l. Dukel, Ligthard en Suyk, waarmede het Gezellig Samenzyn, dat ook drie meesters heeft, naar de kroon streeft. Suyk werd per auto naar Velsen gehaald, waar hij een bloemenhulde van zyn bestuur in ont vangst mocht nemen. Suyk's loopbaan; het is nauwelüks vier jaar geleden dat er bij den voorzitter van D.C.IJ, den heer De Jong, iemand aanklopte, die zich bekend maakte als onderwyzer Hilvers. Deze was met zyn jongens een damcompetitie be gonnen, met zelf gemaakte bordjes en schijven. En nu kwam de heer Hilvers vragen of wellicht een zyner leerlingen, die volgens hem grooten aanleg had, by D.C.IJ. kon komen. Nu is men altyd eenigszins sceptisch aangelegd, als er iemand komt met de mededeeling, dat hy een „ster" ontdekt heeft. Toch stapte het D.C.IJ.- bestuur in dit geval van de leeftijdsgrens af en zoo mocht de 12-jarige Suyk op een „echte" damclub komen. Natuuriyk in het vierde tiental. Spelenderwijs won hy alle partijen, bovendien zagen de kop stukken dat er toch meer in hem school en als proefneming plaatste het bestuur Suyk by het eerste tiental. Aan protesten geen gebrek, maar deze werden snel in de kiem gesmoord toen men zag dat dit spelertje zich schitterend hield. De goede dammers hadden hun handen vol aan hem, hy werd een prachtig eindspelspeler. Dukel e.a. brachten hem snel de theorie bij. In problemen was hy al een virtuoos. Talryke fraaie composities kwamen van zyn hand en als klap op den vuurpyl, na de onderlinge competitie, de strijd om 't kampioenschap Groot IJmuiden, met het verbluffende resultaat dat Suyk den titel haalde; en dit voor spelers als Dukel, Ligthard, Leyte, etc. In dezen tyd sloeg hy o.a. Dukel, die toen reeds den meestertitel had. Dit was ongetwyfeld een hoogtepunt voor den jongen speler. Dit seizoen schreef hy in voor de voor wedstry den. Zelden zal er een meester gekomen zyn die het zoo verdiend heeft als Suyk. Eerst afdeeling Noord-Holland; Suyk eindigt ongeslagen bij een der twee bovensten die in den halven eindstrijd komen. Halve eind strijd: Suyk eindigt met Vos ongeslagen als 1 en 2. De finale: hij komt uit met 5 deelne mers, komt wederom ongeslagen met Vos bo venaan, een herkamp, de eerste party wint hij tegen Vos, de kansen worden schitterend, slechts twee remises zyn al voldoende. Suyk echter be sliste sneller en won ook de tweede maal, zoo dat hy den meestertitel ongeslagen veroverde. Zoo telt IJmuiden, de club die een verbluf fend debuut maakte in de Nederlandsche dam- beweging, drie meester dammers. Deze club zal dus nu drie deelnemers leveren voor het kam pioenschap van Nederland. Kleeding en dekking. De te IJmuiden-Oost gehouden inzameling door het Comité kleeding en dekking heeft aan geld 130 opgebracht, behalve de toezeggingen in natura. Spoedvergadering Gemeenteraad. De raad der gemeente kwam Donderdagmiddag in spoedvergadering bijeen ter behandeling van een voorstel van burgemeester en wethouders tot het verleenen van machtiging, opdat dr gemeente zich in rechte kan verweren in een procedure, welke is ingesteld door de directie van de N.V. Betondak, gevestigd te Gorinchem, contra A. van de Voorde, aannemer te Niewer- Amstel, die het maken van een nieuwen weg in het dorp Zwanenburg van de gemeente had aangenomen. Na een korte toelichting van den voorzitter werd de gevraagde machtiging verleend. Burgerlijke Stond. Gehuwd: B. G. Heyne 33 jaar en M. van der Aar, 32 jaar. 4 Ondanks de actie van talryke vereenigingen in adressen, gericht aan de gemeentebesturen van Maarssen en Maarsseveen, van welke adres sen het mag tot haar eer gezegd worden het initiatief uitging van de Vereeniging Vreemdelingenverkeer „De Vechtstreek", om zoodanigen nieuw- of verbouw van de brug, dat deze in haar ouden, voor het Vechtlandschap zoo karakteristieken vorm, behouden zou blij- ven (een houten brug met dubbele klap), zijn de gemeentebesturen terecht gezwicht voor het practische en den doorslag gevende argument, dat de nieuwe brug berekend moet zijn op het drukke, moderne autoverkeer, waarbij de dubbele klap en de houten constructie bijna onmogelyk, althans zeer moeilijk gehand haafd konden worden. In samenwerking met de fa. Bronwasser te Breukelen, waaraan de bouw eener nieuwe Vechtbrug is opgedragen, heeft de Bond „Heemschut" te Amsterdam gezorgd voor een fraai ontwerp van een brug met één klap, van cement en ijzer op te trekken, welk ontwerp algemeen de goedkeuring van de gemeentebe sturen kon wegdragen. Waar de oude Vechtbrug binnen enkele maanden door de nieuwe vervangen zal zyn. willen wij hier nog enkele historische feiten aanhalen over deze „Valbrug, liggende over de riviere de Vegt in den dorpe van Maarssen", zooals deze brug in vroeger jaren werd aange duid. Reeds in een besluit van „die Staten van den Lande van Utrecht" van 22 Maart 1614, wordt melding gemaakt van de brug in haar gedaante, zooals die tot voor kort was. Op ver zoek van Schout en Ingezetenen van Maarssen, Maarsseveen en Tienhoven, werd toen door vo rengenoemde Staten van Utrecht besloten tot den bouw en het onderhouden van een nieuwe brug over de Vecht te Maarssen, waarbij te vens werd besloten tot de heffing van een to* op die brug. In 1784 was de stad Utrecht in handen van de patriotten, wier generaal, Rijngraaf van Salm aldaar tot 1787 resideerde; doch by de na dering der Pruisen, die op uitnoodiging van de Prinses (gemalin van Stadhouder Willem V) Frederika Sofia Wilhelmina van Pruisen, hier het stadhouderschap kwamen herstellen, ver trok van Salm, nadat hij eerst door zijn huza ren (de „Hussaaren van Salm") verschillende Vechtbruggen had laten afbreken. In den overtocht werd toen te Maarssen voorzien door gehuurde schouwen, welke dienst deden van 30 Juni tot 6 October 1787. De kos ten wegens het huren van deze schouwen, wer den door Schout en Gerechten van Maarssen en Nieuw-Maarsseveen aan de Staten van Utrecht „overgegeven". De brug zelf was toen in eigendom van den heer van Maarssen. Sinds het einde der 19e eeuw is de brug eigendom van de beide gemeenten. De „bengel", d.i. de klok, waarmee in vroe ger jaren het vertrek van de trekschuiten op Utrecht en Amsterdam werden aangekondigd, hangt nog steeds, hoewel ongebruikt, by de brugwachterswoning, die thans wordt afge broken. Het jaar 1937 zal een keerpunt worden in de geschiedenis van de Vechtbrug, een radicale overgang van het oude en romantische in het moderne en nuchtere van onze 20ste eeuw. R.K. Volksbond. De afdeeling Zandvoort van den R.K. Volksbond belegde een propa- gandavergadering in het patronaatsgebouw, waar als spreker optrad de heer G. van Slin gerland uit Alkmaar, die het onderwerp be handelde: „Ons offensief in dezen tijd". Naar aanleiding van de herhaalde waarschu wingen in den laatsten tijd van Z.H. den Paus tegen het communisme, meent spreker, goed te doen allereerst uiteen te zetten, waarom die waarschuwingen werden gegeven. De reden hiervan is, dat de bestrijding van het gevaar lijke communisme in den laatsten tyd wel een klein beetje is veronachtzaamd tengevolge van het opkomen van een nieuwen vijand, het natio naal socialisme. De gebeurtenissen in Duitsch- land, waarby het Nat. Soc. het communisme radicaal vernietigde, wierpen een dam op tegen dit laatste gevaar in West-Europa, doch met een werd hierdoor de kracht van het commu nisme onderschat. Ondanks deze feiten wordt West-Europa door het communisme ondermijnd en ondergraven. Men behoeft hiervoor slechts te zien naar Spanje en ook naar Frankrijk. De Paus waarschuwt tegen dit stelsel als het eer ste en grootste en meest algemeene gevaar in al zijn gradaties. Het ondergraaft de grondpij- lers van de samenleving. Het ontkent de waar digheid van het individu, het verlaagt de hei ligheid van het huwelijk, het vernietigt de bur gerlijke maatschappij, maar bovenal het haat den godsdienst. Het stelt den gemeenschaps- mensch tegenover de persoonlijkheid; wat nut tig is voor de gemeenschap is zedelijk goed en omgekeerd, terwijl als grootste misdaad wordt gerekend het verzet tegen den bolsjewistischn staat. Doordat man en vrouw niet meer dan gewone dieren worden geteld, zijn er in het huwelijk voor hen geen onontbindbare banden. De familie is een overblijfsel uit het verleden. In 1923 zijn in Rusland niet minder dan ruim 200.000 huwelijken ontbonden. Dit kan reeds geschieden op mondelinge aanvraag van een der partijen. Het communisme in ieder land, ook hier, is afhankeiyk van Rusland. Als men God op zy zet, waar blijft dan de rem, die orde, veiligheid, geluk en vrijheid moet beschermen? Geen stelsel bezit zulk een satanisch karakter van een feilen godshaat. Spreker ging het communisme ook na in zyn gevolgen. Een der verschrikkelijkste is wel de kinderzelfmoord en de fragmenten uit de nage laten brieven van jeugdige zelfmoordenaars en -moordenaressen getuigden tot welk ""een w'anhopigen toestand zy zyn gekomen. Hierna ging spr. na welke methodes het com munisme in ons land gebruikt om zijn doel te bereiken, waartegenover wy, kost wat het kost, schouder aan schouder moeten blijven staan om dit kwaad te keeren. Juist nu is het gebo den lid te blijven of te worden van de R.K. or ganisaties en niet te deserteeren. Het is een dringende eisch te luisteren naar de stem uit Rome en zich ten allen tijde paraat te maken voor den strijd tegen Moskou, tegen satan. Laat Spanje voor ons een les zijn, die niet tevergeefs ons leere. Raadsvergadering. De raad dezer gemeen te is tegen Maandag 15 Februari a.s. ter open bare vergadering bijeengeroepen ten raadhuize des avonds te half acht. De lezer onzer courant zal misschien nieuws gierig zijn naar dit artikel. Het is een uitge breide materie, die uit velerlei oogpunt kan wor den bezien. Wat kun je er nu eigenlijk van vertellen zegt de een. Wat kun je er tegen doen? Toch ge- looven we, dat er wel een lezenswaardig stuk over te schrijven valt. Hoe zijn we aan zoo'n groot getal werkloozen gekomen? Dat is wel een zeer moeilijke vraag. De grootste aantallen worden gevonden onder de landarbeiders (en) of bloemistarbeiders en in de bouwvakken. Maar de tuinen zyn er nog en ze vragen dezelfde bewerking als voorheen! Er is door de teeltbeperking wel iets minder werk maar dat deze een beduidende toename onder deze categorie van menschen zou hebben veroorzaakt nemen wy niet aan. Heeft men dan in de vóórcrisisjaren te veel arbeiders in dienst gesteld? Misschien heeft men wel iets meer de royaalheid in het aannemen en houden van werklieden betracht; misschien hield men uit medelijden menig arbeider om het gezin den winter door, daar het financieel kon. Het zijn allemaal veronderstellingen en gissingen. Maar dat er geen werk is, wagen we te ontken nen. Zeker, bij felle vorst of als 't land met een dikke sneeuwlaag bedekt is kan er niet gewerkt worden, doch dat zijn als regel kwesties van maximum een maand: er is in de bloemboPen- kweekerij veel spitwerk, na< de pakkery begint het planten tot.soms half Dec. of later en Februari begint 't losdekken. En tegenover die rust staat de pakkerij, de verzendtyd, de gewel dig drukke tyd. En ook de bevolking is niet zóó toegenomen, dat daardoor een overcompleet aan werklieden moest ontstaan. De handelsverhou dingen, die funest voor vele bloembollenfirma's werden, noodzaakten de werkgevers in zeer snel temp te bezuinigen. De loonen liepen hard te rug en zijn meer dan 25 lager dan voor 7 jaar, terwyi geen man in dienst werd gehouden, die gemist kon worden. Sommige firma's namen Jonge krachten ten koste der vaders van ge zinnen. Sommigen trachtten ook de toch reeds schamele loonen nog te drukken, zoodoende misbruik makende van de treurige tydsomstan- digheden. Dat alles werkt niet verheffend op den geest der werkloozen en dat kan ook niet: laat men tenminste hun, die men noodig heeft en die ijverig arbeiden een passend loon geven! Laat ons hopen, dat weldra voor 't hoofdbedrijf der gemeente een betere tyd aanbreekt, dan zul len althans weer meerderen werk kunnen vin den en laat men dan óók indien eenigszins mogelijk de gezinshoofden stellen boven de vrijgezellen, de jongeren. Na de bloemistarbeiders komen in aantal de werklooze bouwvakarbeiders aan de beurt. Als er weinig gebouwd wordt, heeft men weinig bouwvakarbeiders noodig, dat begrijpt een schooljongen. Een factor, die tot voor kort hier een hoofdrol speelde, was de omstandig heid, dat de Hypotheekbanken geen geld of goed gaven of konden geven. Hoe dat gekomen is en bestendigd werd zullen we niet nagaan. Genoeg zij het, dat thans weer door die instellingen geld in overvloed wordt aangeboden en wel te gen lage rente. We mogen daarom stellig ver trouwen, dat er weer behoorlijk gebouwd gaat worden en als dit gebeurt vinden schilders, voe gers, stucadoors, grondwerkers enz., enz. weer arbeid. Wat zijn nu voor Hillegom de gevolgen der groote werkloosheid? Ze zijn hier gelijk aan die van overal elders. Ze beteekenen moeilijkheden voor het gezin en vermindering van koopkracht, dus schade voor den winkelier, voor den mid denstand in het algemeen. Het beteskent voor menig gezin huurschuld maken en achterstand krygen bij den bakker, den slager, den kruide nier. Het beteekent óók: met geen mogelijkheid de linnenkast kunnen aanvullen; geen nieuwe kleeren kunnen koopen, geen nieuwe schoenen, geen.... is het wonder, dat de werklooze va der de steun kan niet voldoende geven tracht stiekum nog' wat bij te verdienen? Zelfs het wettig ongeoorloofde is thans vaak zoo vaak verklaarbaar. Maar.... men benadeelt er de gemeenschap door, pleegt een soort of wer kelijk oneerlijke concurrentie. Een werklooze schilder neemt heimelijk wat schilderwerk aan en verdient wat extra voor zijn gezin. Het komt niet uit, schoon 't gevaar en de straf loeren. Er zijn die week een paar guldens meer voor moeder de vrouw. Blijde oogen: meer geld en minder verveling. Bet zy zoo, het worde volle dig gegund maar.de schilderspatroon wordt beconcurreerd, hy die niet mag laten werken beneden het contractloon, die van zijn schraal inkomentje óók nog belasting moet meebetalen voor dienzelfden gezel, die hem het brood uit den mond haalt Met 'n timmerman, met veel anderen is 't idem, idem. Het' zijn zulke in- moeilyke problemen. Mogen ze door de verbe tering der internationale verhoudingen spoedig tot het verleden behooren. Moed verloren Is al verloren en als geloovige menschen zullen we ook met vertrouwen gaan tot den Vader des Lichts, die de redding altoos schonk als de nood op zijn hoogst was: Hy zal dat ook thans doen. HILLEGOMMER Donderdagmiddag werd in Paviljoen Kin- heim te Alkmaar vanwege de Provinciale Com missie uit de Veilingen in Noord-Holland een vergadering gehouden, voor welke vergadering de besturen van de aangesloten veilingsveree- nigingen waren uitgenoodigd. Besproken werd de stand van het onderzoek van het probleem der draaihartigheid in de kool, een probleem, dat zoo ongeveer een levenskwestie is voor den Noord-Hollandschen Tuinbouw. Immers: in 1935 mislukte in Noord-Holland nagenoeg de geheele kooloogst door de draaihartigheid, zoo dat de regeering genoodzaakt was ook daarvoor nog een steunregeling in het leven te roepen Gelijk men misschien weet, wordt onder draai hartigheid verstaan dat een jonge koolplant aangetast wordt door de larve van de galmug, zoodat de bladstengels van de planten gaan draaien, gedeeltelijk verrotten en tenslotte de groei van de plant volkomen of gedeeltelijk be lemmerd wordt. De plant krijgt geen hart en is dus loos en zonder waarde. Deze oogenschynlyk eenvoudige gang van zaken is echter in werke lijkheid zeer ingewikkeld, omdat men omtrent de levenswijze van de galmug en van de larve tot voor kort weinig wist en omtrent de wijze, waarop de larve haar vernietigend werk doet heelemaal niets, zoodat het vrijwel onmogelyk was een degelijk bestrydingsmiddel aan te ge ven. In opdracht van de land- en tuinbouworgani saties en van den Plantenziektenkundigen Dienst heeft Dr. Ir. Leefmans gedurende zeer langen tijd het draaihartigheidsvraagstuk on derzocht. Van den stand van dit onderzoek gaf Dr. Leefmans in deze vergadering, die goed was bezocht en door den vice-voorzitter van de Prov. Commissie, den heer Ootjers, uit Noord- Scharwoude werd geleid, een uitvoerige uiteen zetting. Nadat Ir. van der Flasse, Inspecteur van den Tuinbouw, den spr. met een korte toespraak had ingeleid, bracht Dr. Leefmans allereerst hulde aan den heer van Herwijnen, den ambte naar van den Plantenziektenkundigen Dienst te St. Pancras, die hem in alles zoo zeer ter zijde had gestaan. Ook Ir. Rietsema, Rykstuinbouw- consulent te Hoorn, bracht spr. dank voor de van hem ondervonden hulp. Reeds in 1907 werd door prof. Quanjer een uitgebreid onderzoek naar de oorzaak van de draaihartigheid ingesteld, waarby hy reeds be langrijke feiten omtrent de galmug kon waar nemen. In latere jaren werden door vele bin nen- en buitenlandsche deskundigen ook ver schillende onderzoekingen gedaan en bestry- dingsproeven genomen, waarvan verreweg de meeste evenwel in theorie wel wat beloofden, maar in de practijk weinig baatten of niet goed uitvoerbaar waren. Spr. gaf hiervan een uit voerig overzicht. Betreffende de biologie van de galmug deel de spr. mede, dat dit zeer kleine insect z'n schier onzichtbare eitjes legt in de oksels van de jonge koolplanten. Uit deze eitjes komen larven, die in de oksels blijven of nog dieper in het hart van de plant doordringen. De in de plant levende larve scheidt een soort vloeistof af, waardoor rotting ontstaat, terwijl in de plant op een of andere manier galvorming plaats vindt. De groei van de plant wordt hier door belemmerd, de stengels gaan draaien en het hart wordt vaak vernietigd, vandaar de naam draaihartigheid. Over de manier, waarop de larve zich voedt het staat vast, dat de oudere larven dit doen bestaan nog verschil lende theorieën, zoodat men ook niet nauwkeu rig weet, hoe de larve de plant beschadigt. De galvorming in de plant is een van de moei lijkste kanten van het draaihartigheidsvraag stuk en een nog niet opgelost probleem. Mecha nische prikkels, proeven hebben dat uitge maakt, zijn in geen geval in het geding. Wanneer de larven gaan verpoppen, versprei den zy zich rondom de plant in den grond, maar niet op grooten afstand. De poppen wor den tamelijk diep in den grond aangetroffen, ongeveer 6 tot 10 cJM. diep. Er bestaat een kans zekerheid heeft men hierover nog niet dat een bewerking .van den grond de poppen vernietigt of onschadelijk maakt, omdat is ge bleken, dat poppen, die door omkeering van den grond 15 c.M. of dieper kwamen te liggen, zich niet meer naar boven kunnen werken. De muggen komen op verschillende uren van den zomerdag te voorschijn uit de cocons; bij warm weer is de activiteit grooter dan bij koud weer. Zwermvorming komt niet voor Spr. had per vierkanten meter grond 93 muggen gevon den, wat zeer veel is, maar gelukkig is de ver spreiding zeer onregelmatig. De levensduur der muggen is onder normale omstandigheden in de buitenlucht vermoedelijk ongeveer 10 dagen. Een geheele generatie heeft een levensduur van 26 tot 35 dagen. Er werd aan getwijfeld, of de muggen voedsel tot zich namen, maar proe ven maakten uit, dat dit wel het geval is. Dit kan by een bestrijding door middel van vergif van belang zyn. Bestrijding met insecticide mag welhaast als onbegonnen werk worden beschouwd, omdat de vloeistof zeer moeilijk in het binnenste van de planten doordringt. Zeep met spiritus is ook niet geschikt, omdat daardoor de planten wor den beschadigd. Bovendien zijn de larven in het bezit van een taai leven, want het is ge beurd, dat na een onderdompeling van 24 uui in spiritus met zeep of in nicotine met zeep zeer vele larven nog leefden en nog schade konden doen ook. Carbolineum, peridyne, naph- taline, petroleum-oplossingen en dergelijke had den in het laboratorium wél goed resultaat; ko persulfaat-verbindingen echter weer niet. Met verschillende van de middelen, die in het la boratorium afdoend werkten, zullen in het ko mende seizoen in St. Pancras op de planten proeven worden genomen. Het bestrijken van de planten, speciaal de oksels, met een kleverige vloeistof, zal in de practyk waarschijnlijk ook niet veel uithalen, evenmin als afstootende stoffen afstootend door hun geur of lokmiddelen, waardoor de muggen van de planten worden weggelokt. Een van de dingen, waar men tot voor kort niet^ van wist en waar men nu nog maar wei nig van weet, is de tijd, waarop de „vluchten" plaats vinden. Spr. achtte dit van groot belang en had er daarom een nauwkeurig onderzoek naar ingesteld. In 1936 viel de eerste vlucht der galmuggen in de periode van 15 Juni tot 1 Juk de tweede vlucht van 12 Juli tot begin Augus tus en de derde vlucht van 19 Augustus tot 27 Augustus. Of ieder jaar de vluchten zoo scherp gescheiden zullen zijn als het vorige jaar en ook op denzelfden tyd zullen geschieden, kon spr. niet met zekerheid zeggen. 1936 had ge middeld een vry lage zomertemperatuur; de planten wisten zich na de eerste vlucht of aan val goed te herstellen en of dit herstel nu te danken was aan den invloed van die lage tem peratuur ,op de planten of op de ontwikkeling van de larven, is niet uit te maken. De studie van de vluchten is vooral hierom van belang, omdat daarop een soort waarschu wingsdienst kan worden gebaseerd. Ook zei spr., dat het open veld vaak besmet wordt door de jonge planten, die van de bedden worden overgebracht naar het land en reeds eitjes in de oksels dragen. Controle hierop is niet mogelijk, omdat de eitjes vrijwel onzicht baar zyn en diep in het hart zitten. Beproefd zal worden door het later uitplanten van onbesmet plantgoed de eerste vlucht te ontgaan. De planten zyn dan by de tweede vlucht steviger dan in het andere geval by de eerste vlucht. Ir. Rietsema, Rykstuinbouwconsulent te Hoorn, besprak hierna o.a. de „verschuiving" van de cultuur, zooals reeds in de omgeving van Warmenhuizen op groote schaal wordt toe gepast. Daar plant men o.a. de roode kooi vroe ger dan tot voor kort de gewoonte was. Hier door zyn de planten by de eerste vlucht reeds tamelijk groot en sterk en beter bestand tegen de draaihartigheid. Spr. verheelde echter niet, dat aan deze methode bezwaren vast zitten, welke evenwel overwonnen kunnen worden. In ieder geval is deze wijze van handelen van be lang. Ook de z.g. wisselbouw kan wellicht goede resultaten opleveren, omdat daardoor de gal muggen een jaar lang niet in de gelegenheid zyn zich voort te planten. Spr. waarschuwde er tegen de zaak maar op z'n beloop te laten en b.v. de tuinders in de Wieringermeer maar hun gang te laten gaan, want doet men dit, dan zal het niet lang duren, voor dit nieuwe gebied ook geheel met draai hartigheid besmet is. Gelukkig wordt door de Drectie van de Wieringermeer hier aandacht aan geschonken. Betreffende de bewerking van den grond zei spr. nog, dat de manier, waarop men dit veelal in het Geestmerambacht doet, niet juist is. Men laat daar den grond vaak den geheelen winter liggen, zonder dat hy bewerkt is. De kwaliteit en de structuur worden daardoor ongunstig be- invloed. Bewerking in het voorjaar maakt den achteruitgang niet geheel goed. Juist is het den grond in het najaar flink om te ploegen, zoodat de vorst gedurende den winter er beter op in kan werken en de afwatering ook beter kan geschieden. Bemesting met organische meststoffen en groenbemesting om de drie jaar, beval spr. ten zeerste aan. Op deze inleidingen volgde een uitvoerige discussie, tijdens welke Dr. Leefmans nog tal van bijzonderheden vertelde over de draaihartig heid. Er naar gevraagd zijnde, zei Dr. Leef mans, dat het nog niet mogelyk was een af doend bestrydingsmiddel op te geven. Het bleek, dat de aanwezigen voor het onderzoek groote belangstelling hadden. Het was dan ook met een hartelijk woord van dank, dat de heer Ootjers de vergadering sloot. Een kamerverhuurster uit Utrecht hoord zich op 30 Juni j.l. door de rechtbank 11 Utrecht wegens overtreding van de geldschie- terswet veroordeelen tot veertien dagen gevan genisstraf. De vrouw kwam in hooger beroep van dit vonnis en Donderdag stond zij voor het Am' sterdamsche hof terecht. Een dienstmeisje, een naaister, een huis knecht en een werkman verschenen voor het getuigenhekje. Zij hadden betrekkelijk kleine bedragen geleend, varieerend van f15.to" f 80.de afbetalingen hadden per week plaats, eiken keer met 10 pCt. rente over den verval len termijn verhoogd. „Meneer", zegt de juffrouw, „dat was geeb rente, zoo ben ik nietdat was alleen maal tramgeld. Ik moest het immers ophalen". Erg gemakkelijk was deze „leenvrouw" toch blijkbaar niet. Een der getuigen wist tenmin ste te vertellen, dat zij hem den raad had ge' geven op tijd te betalen: „want anders kom op een stoel voor je deur zitten" had ze er bij gevoegd. „Het lykt de man met de roode pet wel"' meende de president. „En die 50 cent rente van meneer W., dat ook tramgeld, toen reed u zeker met een luxe tram?" „Meneer de president, dat waren onkosten"' verklaarde de kamerverhuurster, die te Utrecht een groot aantal cliënten heeft. De procureur-generaal Mr. Dr. D. Reiling11 vond de straf, door de rechtbank opgelegd, juist' zoodat hy bevestiging van het vonnis vroeg (14 dagen g.vangenisstraf). Pres. (tot verd.): „U wilde zeker liever voorwaardelijke straf of vrijspraak?" Ja, daar is de juffrouw het direct mee eens- „Ik kan er geen veertien dagen tusschen uit' m'n man is werkloos en ik verhuur kamer8' Met dat geld uitleenen bemoei 'k me itfr meer. Arrest 25 Februari. Donderdagmorgen te ongeveer half 9 is den Rijksstraatweg nabij Delden een autobU* tengevolge van de gladheid geslipt en tegen eeb boom gereden. De autobus werd ernstig beschadigd. Drie ih' zittende passagiers liepen verwondingen op, by nader onderzoek echter niet van ernstigeJ* aard bleken te zyn. De autobus moest word®1^ weggesleept. Nader vernemen wy, dat het hier een autob^ betrof van den dienst HengeloRijsseö Deventer. Het ongeluk geschiedde op den RyksW68 DeldenGoor, in de bocht nabij de algemecd begraafplaats. Toen de auto tegen een boom aan de eed zyde was geslagen schoof hy verder en kW»b aan de overzijde opnieuw met een boom 1 aanraking. tot 1/t uur vóór zonsopgang zijn geluidssignalen verbo den: knippert dan met de koplichten als attentiesein! GELUIDSSIGNAAL VERBODEM

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1937 | | pagina 10